Kool õpilase tervise kujundaja

Size: px
Start display at page:

Download "Kool õpilase tervise kujundaja"

Transcription

1 Kool õpilase tervise kujundaja Mida saavad õpetajad teha laste ülekaalulisusega? Lagle Suurorg 26. September 2017.a. STA ülelinnaline konverents Tallinna Kiirabi

2 Miks on vaja rääkida laste kaalust? Viimase paarikümne aastaga on laste ÜK sagenenud ca 3 korda, vaatamata mitmetel olulistele ÜK puudutavatele strateegilistele dokumentidele EL ja WHO-s. On seatud eesmärgiks vähendada ÜK laste arvu poole võrra ks aastaks. Igal kolmas 11 av laps Euroopa regioonis on ÜK-ne. Tõendatud on kindel seos laste ÜK ja viletsate õpitulemuste vahel. Üle 60% ÜK lastest säilitavad selle seisundi täiskasvanueani. Ca 7% rahvuslikust tervisele mõeldud rahast kulub ÜK seotud seisundite raviks. ÜK kahjustab laste füüsilist ja vaimset tervist ( madal enesehinnang, ärevus ja depressioon)

3 Kopsuhaigused: Uneapnoe Astma Koormustaluvuse langus Endokriinsed häired: insuliini resistentsus Polütsüstiline munasari Varane puberteet GI/ toitumine: maksa rasvtõbi, GÖR Sapikivid D-vitamiini ja rauavaegus ÜK/A mõju laste tervisele kaasuvad seisundid KNS /psühho-sotsiaalne seis: Pseudotumor cerebri ( ajusisese rõhu tõus) Langenud elukvaliteet Vaimse tervise häired ( ca 75%-l lastest Salzburgi kongress, 2014) SVH: VR tõus, DLP, ateroskleroos, koagulopaatiad Neerukahjustused: hüperfiltratsioon, glomerulopaatiad Luu-lihassüsteemi kahjustused ja funktsiooni häired kuni 75% lastest (2014 a Salzburgi kongress)

4 2016 a oktoobris Maailma Adipoosssue Päeva (World Obesity Day) eel ilmus artikkel laste adipoossuse suundumustest aastani Hinnanguliselt peaks maailmas aastal olema 5-17 av ülekaalulisi lapsi 268 miljonit, kellest adipoossed on 91 miljonit. (EV hinnanguliselt ca last ÜK või adipoossed (rasvunud) Tervishoiutöötajad peavad olema valmis tegelemiseks adipoossusest tingitud kaashaiguste raviga (glükoosi talumatus, teise tüübi diabeet, hüpertensioon ja maksa steatoos). (Allikas: Lobstein T, Jackson-Leach R. Planning for the worst: estimates of obesity and comorbidities in school-age children in Pediatric Obesity 2016;11: ) Ülekaalulisuse ja adipoossuse preventsioon vajab laiema ühiskonna osalemist.

5 Olulised komponendid laste tervise parandamisel TEK

6 Koole on nimetatud oma keskkonna poolest obsogeenseks, mis soodustab ülekaalulisuse (ÜK) teket oma istuva akadeemilise tegevuse, piiratud liikumise ja ebatervisliku toitumisega (Davidson, 2007). ÜK on eriti murettekitav vaeste laste seas, kellel on ka oht halvemateks saavutusteks oma elus (Centers for Disease Control and Prevention [CDC], 2008b; Mirza et al., 2004). Õpetajad ja koolid suudavad võtta täieliku eestvedamise, et aidata peatada ÜK epideemiat, ja läbi selle parandada ka laste õpitulemusi. Laste ÜK käsitlemine on nihkumas tervishoiusüsteemist koolisüsteemi, mille tõenduseks on läbi viidud erinevad kaaluohjamise projektid.

7 2011. a. ülevaateartiklis (Waters et al,2011), mis oli pühendatud koolis ülekaalulisuse mõjutamisele, on näidatud tulemuslikkust selle järgselt kui: muudeti õppekava võimaldati kogu nädala jooksul liikumistunde lastele pakuti tervislikku toitu muudeti keskkonda ja kultuuri, et ergutada lapsi tervislikult sööma ja olema aktiivne iga päev ka väljaspool kooli kaasati õpetajad ja muu personal ja loodi koostöö vanematega läbiviidud mitmemõõteline lähenemine oli mõjusam tervise tulemusele ( Stewart-Brown, 2006)

8 Läbiviidud sekkumisprojektis oli 3 edu tagavat võtmetegurit : 1) Kogu koolikeskkonna kaasamine tervikuna ja kõikides koolielu aspektides; 2) Käsitleti kooli sotsiaalset keskkonda (õpilaste ja õpetajate vahelisi suhteid, kooli personali ja lapsevanemate vahelist suhtlemist); 3) Lastele eluoskuste õpetamine.

9 Tervisedendusesse on koolides väga erinev suhtumine 1. Kool kui paikkonna aktiveerija tervisliku eluviisi suunas (Küprose projekt Shape Up ). Lapsed ja täiskasvanud koos moodustasid meeskonna ja näidati, et kool on midagi enamat kui tervisliku tegutsemise koht- kool on muutuste tegija; 2. Laste enda poolt planeeritud ja elluviidud projektid mõjusid positiivselt õpilastele, mõjutasid kooli kui organisatsiooni läbi sotsiaalse suhtlemise muutuse; 3. Koolide osalemine tegevustes, mis mõjutavad tervist, mõjutavad soodsalt TEK võrgustikule; 4. Erinevused koolide TE tegevustes teeb raskeks võrdluse. Üldine seisukoht on, et on olemas tihe side tervise ja hariduse ning kooli tervisedenduse vahel. 5. TE poliitika kasu koolile saab kirjeldada, kuigi ei suudeta eristada, milline konkreetne tegevus (interventsioon) on selle kasu toonud (Waters et al,2011). TE ja preventsiooniprogrammid on komplekssed oma seostes inimeste ja elukeskkonna vahel. 6. Kooli TE tulemuslikkust on võimalik hinnata läbi laste tervise monitoorimise standardsel viisil ja kokkulepitud näitajate kaudu.

10 Tegurid, mis mõjutavad TE koolis (loetelu ei ole täielik...) Barjäärid TE koolis TE hõlbustajad *suured klassid *eestvedamine koolis finantside puudumine * üldine toetav kultuur koolis puudub suhtumine TE-sse * pidev TE toetamine,vaatamata kui kogu kooli terviklikku hektilistele hariduslikele nõudmistele mõjutamisse * paikkonna poolne toetus TEK-le süstemaatilisuse puudumine * TE on kooli tervisepoliitika ametlik osa TE likus tegevuses * koostöö hariduse ja tervise süsteemi vahel TE ei ole oma ametlikku staatust * täpne ja selge sihtgruppide mõjutamine kooli poliitikas kaasaegsete meetoditega (TE läbiviijad Seades eesmärgiks mitme teguri peavad olema õppinud teooriat ja praktikat) mõjutamist (suitsetamine ja. ülekaalulisus), muutub sekkumine töö-ja ressursikulukaks ning kalliks ja koormavaks vabatahtlikele TE läbiviijatele...

11 Kirjanduses on esitatud 5 strateegiat (tegevuskava kaugema eesmärgi saavutamiseks ) õpilaste ja kooli võimalustest võidelda laste ülekaalulisusega. Strateegia 1: Olla teadlik probleemi ulatusest 50% 45% 40% 35% 30% 25% 20% 15% 10% 5% Ülekaalulisus ja adipoossus TAI Rahvastiku toitumise uuringu andmetel 2015 Eha Nurk, TAI 0% Poisi 8-9a Tüdr 8-9a d 11a a 15a 17a 19a ukud 11a a 15a 17a 19a ÜK 22% 15% 13% 9% 6% 13% 24% 9% 8% 5% 7% 14% Ad 17% 28% 16% 9% 11% 10% 13% 23% 15% 20% 15% 9% Need andmed saavad olla võrdluseks iga konkreetse kooli õpilaste ÜK -ga

12 Kooli tervishoiutöötajad on need, kes saavad anda teatud regulaarsusega ülevaadet ÜK laste sagedusest klassides, kus viiakse läbi tervisekontrolle. Neid andmeid on oluline edastada vanematele ja mobiliseerida huvigrupid ÜK mõjutamiseks. Kooli personalil on oluline saada informatsiooni ja täiendõpet ÜK mõjust lapse elule. Õppeedukuse probleemide puhul (eriti ÜK lapsel) on õpetaja teadmiste andja lapsele ja vanemale, et suurendada lapse võimalust kaalu langetada. Edu saavutatakse juhtudel, kui õpetaja on läbinud täiendkoolituse tervise, toitumise, liikumise jmt teemadel.

13 Strateegia 2: Planeerida kooli tegevuskava laste kaalu ohjamiseks Õpetajad ja kool saavad luua tegevuskava, sest koolis suudetakse korraga mõjutada suure hulga laste toitumist ja liikumist. Alustada preventsiooniga varakult ( nii vanuse mõttes- alates koolieelsest east, kui ka ÜK arenemise osas- mitte laste lastel muutuda rasvunuteks). Õpetajad võivad märgata lapse kaalutõusu varem, kui kooliõed ja neil on suurem võimalus kui tervishoiutöötajatel sekkumiseks: algatada koostööd vanematega ; toetada eriti nooremate klasside õpilasi igapäevases koolielus (ÜK lapsed vajavad abi matemaatikas, sotsiaalsel suhtlemisel ja käitumisel) ; ehitada üles kooli-paikkonna partnerlussuhted ühised projektid on olulised koolide piiratud ressursside puhul ; viia läbi kooli poliitika ja praktika enesehindamine ( kas saavutatakse muutusi või ei )

14 Strateegia 3. Edendada laste positiivset psühhosotsiaalset arengut Õpetajad ja kool saavad edendada laste psühhosotsiaalset arengu: *soodustades positiivsust ja toetavat kooli konteksti ÜK lapsed on madala enesehinnanguga, vähem sportlikud ja mures oma väljanägemise pärast. ÜK lapsel võib areneda vaimse tervise häire (depressioon) ja söömishäired (sagedamini häireid tütarlastel), samuti koolikiusamine; *aidata lastel arendada enese-regulatsiooni võtteid ; *heaks suhtlemise stiiliks õpetajate poolt on autoriteetne vastastikune suhtlemine; * olla õpilaste jaoks rollimudeliks tervisliku eluviisi omandamisel ( eriti toitumisel eeskuju näitamine ja mänguliste liikumistegevuste ergutamisel). Lapsed võivad mitte kuulata õpetaja juttu, kuid nad ei loobu kunagi täiskasvanuid jäljendamast.

15 Strateegia 4. Edendada tervislikku toitumist *Õpetajad saavad edendada normaalset (tervislikku) toitumist, eriti neil lastel, kes ei ole seda omandanud varasemalt kodus. Õpetajad jt koolitöötajad saavad olla eeskujuks. *Söömine on kultuuritundlik tegevus, millega on vaja arvestada; * Luua positiivset söömiskeskkonda koolis (kaunistused sööklas ja toitumisalased posterid jmt); *Abistada lapsi toidu saamisel ( eriti toidu kättesaadavuse osas vaestele peredele ) - vajadusel läbi KOV sotsiaalsüsteemi. Tasuta koolitoit EV-s kõikidele õpilastele on suureks toeks paljudele lastele ja peredele.

16 Strateegia 5. Ergutada liikumisaktiivsust Õpetajad ja kool saavad suurendada laste liikumist: *planeerida õppes soovitatud liikumise hulk ja seista hea selle eest, et koolis liikumistunde ei vähendataks muude ainete tarbeks. Ei ole suudetud tõendada, et muude ainete õppimine liikumistunni asemel parandaks õpitulemusi; *integreerida liikumine õppeprogrammi lapse kui terviku jaoks arvesse võttes iga lapse vanust ja iseärasusi. Koolides on oluline liikumise keskkond ja varustusnii saalides kui ka õuealal. Iga päev peaks iga laps liikuma vähemalt 60 minutit mõõduka või tugeva intensiivsusega;, * vähendada istuvat eluviisi muudetud kooli keskkonnas. Liikumist ja muusikat saab kasutada ka teistes õppetundides - iga lisaminut liikumist on kasuks lapse tervisele. On olemas programm liikumine õppimiseks (Move to learn) on tuntud juba aastast1996 (Connor-Kurtz ja Drummer).

17 Iga õpetaja on õiget toitumist toetav õpetaja 1. Ole eeskujuks (lapsed võivad unustada, mis neile on räägitud, kuid mitte seda, kuidas täiskasvanud käituvad) 2. Koostada hariduslikku materjali vanemate jaoks 3.Juhised tervislikuks näksimiseks kodus ja üritustel 4. Planeerida tunnid, kus selgitatakse tervislikku toitumist 5. Luua koolis aastaringselt tegutsev keskus (klass, ringitöö), kus saab õppida toidust ja toidutegemisest 6. Varustada koole teabematerjaliga ( TAI-st, laste koostatud /joonistatud posterid jmt.) 7. Viia läbi vanematega toitumisega ja laiemalt lapse tervisega seotud diskussiooniõhtuid Millised võiksid olla teie ideed? Allikas: 7 Facts on Childhood Obesity and 7 Things Teachers Can Do.

18 Kokkuvõtteks võib öelda: koolid ja õpetajad kui võtmetähtsusega liidrid ja ühiskond saavad ümber pöörata ülekaalulisuse suundumust ja muuta kõikidel lastel kooliskäimine edukaks. palju on veel vaja selgitada õpetajate rolli saavutamiseks Eestis, arvestades teadlaste kindlaid väiteid, et tähelepanu laste tervisele (sh ülekaalule) on kriitilise tähtsusega õppeedukusele ja üldise kooliedu tagamisele ( Childhood Obesity & What Teachers Can Do. TeacHub. Association for Childhood Education International, 2000).

19 Kokkuvõte a Tallinna lastehaigla ja Toetusfondi projektist Personaalne lähenemine ülekaalulise lapse käsitluses Projekti läbiviijad Juta Lusti Margit Juudas Lagle Suurorg Inna Kramer

20 Eesmärk : läbi viia personaalne perekonnal baseeruv laste kaalu käsitlemise projekt koostöös tervishoiusüsteemi erinevate asutustega, kohaliku omavalitsuse ja mittetulunduslike ühingutega. Alaeesmärkideks oli: selgitada laste adipoossuse arenemise ja eluviisi iseärasusi; sotsiaalse toetuse olemasolu ning lapse ja vanema motivatsiooni osalemiseks projektis; hinnata projekti tulemusi meeskonna moodustasid : laps ja vanem; arst; füsioterapeudid; projekti juht ( juhtiva asutuse - TLH TF juhataja)

21 Arsti roll: Hindamine : anamneesi, eluviisi iseärasusi ning lapse ja vanema valmisolekut eluviisi muutusteks ( eraldi haiguslugu, mitmed ankeedid); -motiveeriva nõustamise koos reaalsete ja konkreetsete eesmärkide seadmisega ; -kaasuvatest seisunditest kontrolliti vererõhu kõrgenemist : SVR kõrgenemist oli 18% projektis osalenutest ja DVR kõrgenemist - 3,4%; a lastel elukvaliteedi uuring ankeedi SF-15 PedsQL Füsioterapeudid : - laste antropomeetriliste näitajate mõõtmine (kaal, pikkus, KMI, vöö ümbermõõt) - lihtsalt kasutatavad kehalise võimekuse testide teostamine projekti lülitumisel ja kevadel (istessetõusu test 60 sekundi jooksul ja 6 minuti kõnnitest ); - iganädalased liikumistunnid ( algselt 2 korda ja viimasel aastal 1 kord nädalas) - laste regulaarne (iganädalane) kaalumine ja ühine analüüs ning tagasiside vanematele kaalu dünaamika osas; - IT kasutamine ( nutivahendid liikumise jälgimiseks, sidepidamine vanemate ja lapsega)

22

23 Mõned iseloomustuses laste ja perede kohta: - Laste keskmine vanus oli 12 aastat -enne projektiga liitumist oli laste ülekaalulisus kestnud keskmiselt 5 aastat; -ülekaalulisuse märkajaks oli 83 %-l vanem ja vaid 10% juhtudest perearst; -63 % lastest olid osalenud mõnes kaalulangetamise tegevustes, kõik lapsed olid korduvalt külastanud lastearste ja /või läbinud tervisekontrolli koolis; -93 % esines koormatud pärilikkus SVH m sh adipoossuse suhtes -kolme aasta jooksul osales projektis 76 last (katkestajate arv oli 30%- sihiks ole seatud 25% )

24 Mõned laste iseloomustused depressiooni tunnetamine 55% vähene huvi asjade vastu 56% sundinud oksendama peale söömist 9% ei kontrolli söömist 69% salaja söömine 51% kiirtoit üle 2 korra nädalas 9% teise portsjoni magustoidu söömine 20% portsjon => kui täiskasvanul 51% 0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%

25 Eesmärkide seadmine projekti jooksul süüa tervislikku snäkki 12% rohkem liikuda 91% tunnustamiseks ei kasutata maiustusi 21% tarbida >= 2,5% piima 3% vähendada toiduportsjonit 78% kiudaineterikas hommikusöök 36% Üle 5 portsjoni puu-ja juurvilja /p 91% 1 klaas täismahla päevas 16% TV jm lapse toast välja 36% ekraaniaeg alla 2t päevas 72% kiitoitu 1 kord nädalas 10% vähendada magusaid jooke 28% 0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100% Valmisolekut eluviisi muutmiseks hinnati VAS ( Visual Analogue Scale 0-10 palli) alusel ja tulemuseks oli ebakindlus ( keskmine pallide arv 7) nii vanemate kui laste poolt.

26 KMI ja kehaliste võimete dünaamika 3 aasta jooksul KMI säilimine 18% KMI alanemine 61% kehaline võimekus muutuseta 26% 6 min kõnnitesti paranemine 57% istessetõusu testi paranemine 69% 0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100% 79% KMI säilimine või alanemine ja 74%-l kehalise võimekuse paranemine on projekti edukuse näitaja.

27 Selgus, et tütarlapsed hindasid enda füüsilist tervist oluliselt madalamaks ( 50 palli) kui poeglapsed (100 palli), vanema hinnang füüsilisele tervisele ja kooliga toimetulekule erines lapse hinnangust ainult poiste seas ( erinevus 25 palli).

28 Kokkuvõtteks Näidati, et sihipärase tegevusega koos lapse ja vanemaga on võimalik saavutada edu kaalu langetamisel ja kehalise võimekuse paranemisel. Tegevus peab olema pikaaegne vähemalt kolm aastat, mida on küllalt raske saavutada ( ca 15% olid lapsed, kes osalesid kõikidele aastatel ). Edukam on kaks korda nädalas läbi viia füsioterapeutide poolt superviseeritud liikumistunde, et tagada igale lapsele võimetekohane kehaline koormus. Oluline on kaasajastada treeningute läbiviimist ja süvendada analüüsi, võttes aluseks teaduslikud tulemused struktureeritud programmide kasutamisest ülekaalulistel lastel. Projekt oli üks seitsmest, mis oli lülitatud TEH konverentsi tunnustusprojektide hulka ( org/vienna) a. tunnustati projekti kui hea praktika näidet Eesti Vabariigist EL ühisaktsiooni laste toitumise ja füüsilise aktiivsuse võrgustiku andmebaasis (The Joint Action on Nutrition and Physical Activity) ( Esimene adipoossuse personaalse käsitlemise projekt Eestis näitas, et bariaatrilisele kirurgiale on alternatiive

29 Arvamus dr David Katz, raamatust Lapseea adipoosus (toimetaja,2011): Meie pojad ja tütred väärivad alternatiivi bariaatrilisele kirurgiale võitluses ülekaalulisuse probleemiga, mida meie kultuur on neile edasi andnud 2014 a Salzburgi Euroopa Laste Adipoossuse Grupi (ECOG) 24.-l aastakonverentsil toodi näiteid ühiskonna ja MTÜ osalemisest laste ülekaalulisuse ohjamisel. Ülekaalulisuse võitmiseks on tarvis kogu küla Kuidas oleks võimalik koolides läbi viia laste kaalulangetamise projekte?? On see miljoni dollari küsimus?

30 Juhend tervishoiutöötajatele lapse füüsilise tervise hindamiseks ja ülekaalulise lapse nõustamiseks. Lagle Suurorg MD, PhD, Tallinn, 2015, 25 lk

31

32

33

34 Koostööga on kõik võimalik

35 Tänan tähelepanu eest! Kaunist sügist ja head kooliaastat!

Narkootikumide tarvitamine koolinoorte seas

Narkootikumide tarvitamine koolinoorte seas Narkootikumide tarvitamine koolinoorte seas Allikad: ESPAD 1995-2011 ja teised narkootikumide tarbimisega seotud uuringud Katri Abel-Ollo, Sigrid Vorobjov ESPAD European School Survey Project on Alcohol

More information

KUIDAS EDENDADA ELANIKE TERVIST JA ENNETADA HAIGUSI 65 IDEED

KUIDAS EDENDADA ELANIKE TERVIST JA ENNETADA HAIGUSI 65 IDEED KUIDAS EDENDADA ELANIKE TERVIST JA ENNETADA HAIGUSI 65 IDEED kohaliku tasandi organisatsioonidele KUIDAS EDENDADA ELANIKE TERVIST JA ENNETADA HAIGUSI 65 IDEED kohaliku tasandi organisatsioonidele Tervise

More information

Kohalike elanike elukvaliteet - kelle valikute küsimus? Rainer Miltop Rakvere abilinnapea

Kohalike elanike elukvaliteet - kelle valikute küsimus? Rainer Miltop Rakvere abilinnapea Kohalike elanike elukvaliteet - kelle valikute küsimus? Rainer Miltop Rakvere abilinnapea Hea/üsna hea tervis (%) (16-64a) 60 55 50 45 40 35 Mehed Naised Kokku 30 25 2000 2002 2004 2006 2008 2010 2012

More information

Süsteemide modelleerimine: praktikum

Süsteemide modelleerimine: praktikum Süsteemide modelleerimine: praktikum Kasutuslood Oleg Mürk SÜSTEEMIDE MODELLEERIMINE: PRAKTIKUM Lähteuuring (inception) Peamised töövood: talitluse modelleerimine (business modeling) nõuete püstitamine

More information

Andmete kättesaadavus ja vajadus strateegilise jätkusuutlikkuse terviseteemade käsitlemisel

Andmete kättesaadavus ja vajadus strateegilise jätkusuutlikkuse terviseteemade käsitlemisel Andmete kättesaadavus ja vajadus strateegilise jätkusuutlikkuse terviseteemade käsitlemisel 21 Tervise Arengu Instituut, SJKK Tervisetemaatika strateegilise jätkusuutlikkuse vaatenurgast koosneb neljast

More information

Vanemate täiskasvanute vaimne tervis KASVAV MURE

Vanemate täiskasvanute vaimne tervis KASVAV MURE Vanemate täiskasvanute vaimne tervis KASVAV MURE Maailma rahvastik pole kunagi olnud küpsem kui praegu. Praeguse seisuga on üle 60.aastaste inimeste arv maailmas üle 800 miljoni. Prognoosid ennustavad,

More information

Mihus17. Noorsootöö ja noorte tervis muutuvas maailmas

Mihus17. Noorsootöö ja noorte tervis muutuvas maailmas Mihus17 Noorsootöö ja noorte tervis muutuvas maailmas Sisukord MIHUS / Noorsootöö ja noorte tervis muutuvas maailmas 3 Sissejuhatus Gea Grigorjev ja Marit Kannelmäe-Geerts 5 Eesti noorte tervise olukorrast

More information

Euroopa laste rasvumise seire. WHO Childhood Obesity Surveillance Initiative (COSI)

Euroopa laste rasvumise seire. WHO Childhood Obesity Surveillance Initiative (COSI) Euroopa laste rasvumise seire WHO Childhood Obesity Surveillance Initiative (COSI) Tervise Arengu Instituut Euroopa laste rasvumise seire WHO Childhood Obesity Surveillance Initiative (COSI) Eesti 05/.

More information

EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON ROHELINE RAAMAT. Elanikkonna vaimse tervise parandamine Euroopa Liidu vaimse tervise strateegia väljatöötamine

EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON ROHELINE RAAMAT. Elanikkonna vaimse tervise parandamine Euroopa Liidu vaimse tervise strateegia väljatöötamine EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON Brüssel 14.10.2005 KOM(2005) 484 lõplik ROHELINE RAAMAT Elanikkonna vaimse tervise parandamine Euroopa Liidu vaimse tervise strateegia väljatöötamine ET ET SISUKORD 1. Sissejuhatus...

More information

EESTI LASTE JA NOORTE LIIKUMISAKTIIVSUSE TUNNISTUS 2016

EESTI LASTE JA NOORTE LIIKUMISAKTIIVSUSE TUNNISTUS 2016 EESTI LASTE JA NOORTE LIIKUMISAKTIIVSUSE TUNNISTUS 2016 TerVE Sissejuhatus Liikumisaktiivsuse tunnistuse eesmärgiks on uuemate uuringute põhjal esitada võimalikult täpne ülevaade Eesti laste ja noorte

More information

Juhiseid teadushuviringide juhendajatele tüdrukutes LTT valdkonna vastu huvi äratamiseks ja hoidmiseks

Juhiseid teadushuviringide juhendajatele tüdrukutes LTT valdkonna vastu huvi äratamiseks ja hoidmiseks Juhiseid teadushuviringide juhendajatele tüdrukutes LTT valdkonna vastu huvi äratamiseks ja hoidmiseks SISUKORD Saateks 3 Sissejuhatuseks 5 Miks tüdrukud tunnevad LTT vastu vähe huvi? 7 Kuidas kaasata

More information

Üldhariduskoolide õpetajate töökoormus ning tervisekäitumine

Üldhariduskoolide õpetajate töökoormus ning tervisekäitumine Tallinna Ülikool Terviseteaduste ja Spordi Instituut Terviseteaduste osakond Kaisa Jaakson Üldhariduskoolide õpetajate töökoormus ning tervisekäitumine Magistritöö Juhendaja: dots. M. Roosalu Tallinn 2009

More information

Tervislik toitumine töökohal

Tervislik toitumine töökohal Tervislik toitumine töökohal Tervislik toitumine töökohal Tallinn 2014 Trükis on valminud Tervise Arengu Instituudi tellimusel aastal 2014. Materjali ebaseaduslik reprodutseerimine ega levitamine ei ole

More information

Meeste tervis: rahvastiku terviseuuringute ja ajateenijate üldfüüsilise testi tulemuste näitel

Meeste tervis: rahvastiku terviseuuringute ja ajateenijate üldfüüsilise testi tulemuste näitel Meeste tervis: rahvastiku terviseuuringute ja ajateenijate üldfüüsilise testi tulemuste näitel 27 Tervise Arengu Instituut, SJKK Sissejuhatus Viimastel aastatel on rohkem hakatud tähelepanu pöörama meeste

More information

Balti riikide rahvatervise konverents

Balti riikide rahvatervise konverents . Detsember 2010 Hea lugeja! Hoiad enda käes juba üheksandat ja ühtlasi ka selle aasta viimast tervisedenduse teabelehte Tervist. Käesoleva lehe põhiteema on vaimne tervis, selle edendamine ja probleemide

More information

Tervishoiukulud

Tervishoiukulud Tervishoiukulud 2012 2014 Marika Inno Tervisestatistika teabepäev Kust tuleb raha ja kuhu kaob tervis? 10.12.2015 Sisukord Metoodika ja selle muudatused Andmeallikad Ümberarvutused Tulemused 2012-2014

More information

Eesti. Rahvuslike vajaduste analüüs koolide ja ettevõtete koostöö loodus- ja tehnoloogiaainete õpetamisel

Eesti. Rahvuslike vajaduste analüüs koolide ja ettevõtete koostöö loodus- ja tehnoloogiaainete õpetamisel Eesti Rahvuslike vajaduste analüüs koolide ja ettevõtete koostöö loodus- ja tehnoloogiaainete õpetamisel Tiigrihüppe Sihtasutus Jaanuar 2013 This report has been created in the context of the ECB project.

More information

Projects and special orders. Projektid ja eritellimused

Projects and special orders. Projektid ja eritellimused Projects and special orders Projektid ja eritellimused Private residence in Tallinn Eramu Tallinnas Your idea is our creative challenge! Sinu idee teostamine on meile loominguliseks väljakutseks! We have

More information

TERVISHOIUTÖÖTAJATE ROLL TUBAKA TARBIMISE LEVIKU VÄHENDAMISEL TERVISHOIUTÖÖTAJAD TUBAKA VASTU

TERVISHOIUTÖÖTAJATE ROLL TUBAKA TARBIMISE LEVIKU VÄHENDAMISEL TERVISHOIUTÖÖTAJAD TUBAKA VASTU Ülemaailmne tubakavaba päev 31. mai TERVISHOIUTÖÖTAJATE ROLL TUBAKA TARBIMISE LEVIKU VÄHENDAMISEL TERVISHOIUTÖÖTAJAD TUBAKA VASTU 1 Täname kõiki, kes aitasid oluliselt kaasa raamatu valmimisele: Jarno

More information

Laste vaimse tervise integreeritud teenuste kontseptsiooni alusanalüüs

Laste vaimse tervise integreeritud teenuste kontseptsiooni alusanalüüs www.pwc.ee Sotsiaalministeerium Laste vaimse tervise integreeritud teenuste kontseptsiooni alusanalüüs 13.märts 2015 Tiina Tõemets Sotsiaalministeerium Gonsiori 29 15027 Tallinn Lugupeetud Tiina Tõemets

More information

Välisriigi lippu kandvaid laevu kontrolliva järelevalveametniku kvalifikatsiooninõuded ja laevakontrolli akti vorm

Välisriigi lippu kandvaid laevu kontrolliva järelevalveametniku kvalifikatsiooninõuded ja laevakontrolli akti vorm Väljaandja: Majandus- ja kommunikatsiooniminister Akti liik: määrus Teksti liik: terviktekst Redaktsiooni jõustumise kp: 24.01.2004 Redaktsiooni kehtivuse lõpp: 05.02.2005 Avaldamismärge: Välisriigi lippu

More information

Ajateenijate kehalise võimekuse dünaamika aastatel

Ajateenijate kehalise võimekuse dünaamika aastatel 36 Ajateenijate kehalise võimekuse dünaamika aastatel 2006 2014 Veiko Park Kaitseväe Ühendatud Õppeasutus Kersti Kõiv Kaitseväe Ühendatud Õppeasutus Leila Oja Tervise Arengu Instituut, SJKK Sissejuhatus

More information

TG EXPRESS DETSEMBER 2014 TAPA GÜMNAASIUMI HÄÄLEKANDJA HIND 0,20 BIOLOOGIA ÕPIKODA SÕLME 35. JUUBEL IZFM 2014 ETLUSKONKURSS ENTRUM AVAŠOU

TG EXPRESS DETSEMBER 2014 TAPA GÜMNAASIUMI HÄÄLEKANDJA HIND 0,20 BIOLOOGIA ÕPIKODA SÕLME 35. JUUBEL IZFM 2014 ETLUSKONKURSS ENTRUM AVAŠOU EXPRESS DETSEMBER 2014 TAPA GÜMNAASIUMI HÄÄLEKANDJA HIND 0,20 BIOLOOGIA ÕPIKODA BIOLOOGIA ÕPIKODA VIKTORIIN ÜHESKOOS SOOME LAHE HEAKS ROBOTEX 2014 ROBOOTIKARING SÕLME 35. JUUBEL IZFM 2014 ETLUSKONKURSS

More information

RFK (ICF) - SISSEJUHATUS. 1. Eessõna

RFK (ICF) - SISSEJUHATUS. 1. Eessõna 3 RFK (ICF) - SISSEJUHATUS 1. Eessõna Käesolevas köites on Rahvusvaheline funktsioneerimisvõime, vaeguste ja tervise klassifikatsioon (RFK), ingliskeelne lühend ICF 1. Selle klassifikatsiooni põhieesmärk

More information

1. Sissejuhatus Kuidas peaksid intellektipuudega inimesed tervisealast teavet saama? Millised on teie õigused teabele? Millist t

1. Sissejuhatus Kuidas peaksid intellektipuudega inimesed tervisealast teavet saama? Millised on teie õigused teabele? Millist t Inclusion Europe The European Association of Societies of Persons with Intellectual Disabilities and their Families Kuidas saada lihtsalt mõistetavat teavet tervishoiu kohta Enese-esindajate teavitus-

More information

ROHELINE RAAMAT. mobiilse tervishoiu ehk m-tervise kohta. {SWD(2014) 135 final}

ROHELINE RAAMAT. mobiilse tervishoiu ehk m-tervise kohta. {SWD(2014) 135 final} EUROOPA KOMISJON Brüssel, 10.4.2014 COM(2014) 219 final ROHELINE RAAMAT mobiilse tervishoiu ehk m-tervise kohta {SWD(2014) 135 final} ET ET Sisukord 1. Sissejuhatus... 3 2. M-tervise võimalused... 4 2.1.

More information

Sisukord. Sissejuhatus. Eessõna Rohkem tähelepanu naabritele Marianne Mikko. Piiriülene koostöö rahvusvaheliste suhete osana

Sisukord. Sissejuhatus. Eessõna Rohkem tähelepanu naabritele Marianne Mikko. Piiriülene koostöö rahvusvaheliste suhete osana Eesti, Venemaa, Moldova, Valgevene, Ukraina PIIRIÜLESE KOOSTÖÖ KÄSIRAAMAT Sisukord 3 5 7 9 15 23 25 29 31 Sissejuhatus Eessõna Rohkem tähelepanu naabritele Marianne Mikko Piiriülene koostöö rahvusvaheliste

More information

Ajakiri Meremees on Eesti Mereakadeemia ja merendusorganisatsioonide toel ilmuv ajakiri.

Ajakiri Meremees on Eesti Mereakadeemia ja merendusorganisatsioonide toel ilmuv ajakiri. NR 3/4 2017 (297) Ajakiri Meremees on Eesti Mereakadeemia ja merendusorganisatsioonide toel ilmuv ajakiri. Sisukord Meremees on Eesti merendusajakiri, mida antakse välja 1989. aastast alates. Ajakiri Meremees

More information

Laste heaolu poole Euroopas Selgitustekst laste vaesusest Euroopa Liidus

Laste heaolu poole Euroopas Selgitustekst laste vaesusest Euroopa Liidus Laste healu ple Eurpas Selgitustekst laste vaesusest Eurpa Liidus EAPNi ja Eurchild i selgitustekst EUROOPA VAESUSVASTANE VÕRGUSTIK EUROPEAN ANTI-POVERTY NETWORK RÉSEAU EUROPÉEN DE DE LUTTE CONTRE LA LA

More information

Vaata, kes on sotsiaaldemokraatide linnapeakandiaadid. Sotsiaaldemokraat. Tallinn Foorumi keskus Kristiine keskus

Vaata, kes on sotsiaaldemokraatide linnapeakandiaadid. Sotsiaaldemokraat. Tallinn Foorumi keskus Kristiine keskus SOTSIDE TOETUSE KASVAB: Kolmandal kohal on Sotsiaaldemokraatlik Erakond, mille toetus tõusis võrreldes aprilliga 15,4 protsendilt 17,8 protsendile. (Kantar Emor) Vaata, kes on sotsiaaldemokraatide linnapeakandiaadid

More information

Vaimse tervise häirega inimesed tööturul

Vaimse tervise häirega inimesed tööturul Vaimse tervise häirega inimesed tööturul Vaimse tervise häirega inimesed tööturul 2015 Uuringu tellis ja seda rahastas Sotsiaalministeerium hanke Psüühika ja käitumishäiretega inimesed avatud tööturul

More information

Mina olen muinasjutuliselt rikas

Mina olen muinasjutuliselt rikas Mina olen muinasjutuliselt rikas Kuidas saavutada elus kõike, mida igatsed Thomas L. Pauley Penelope J. Pauley Kirjastus Valgusesaar Originaali tiitel: I m Rich Beyond My Wildest Dreams I m. I m. I m.

More information

Ajateenijate üldfüüsiline võimekus aastal

Ajateenijate üldfüüsiline võimekus aastal Ajateenijate üldfüüsiline võimekus 2014. aastal LEILA OJA, HEINO MÄRKS, MEELIS STAMM Tervise Arengu Instituut, SJKK HEINO MÄRKS Kaitseväe peastaap, väljaõppeosakond MEELIS STAMM Kaitseväe peastaap, väljaõppeosakond

More information

Mis on füsioteraapia?

Mis on füsioteraapia? FT Eesti Füsioterapeutide Liidu ajaleht nr.4 oktoober 2014 Mis on füsioteraapia? Füsioteraapia on meie töö, meie kirg, rõõm ja mure, meie kunst, unistus ja painaja. Füsioteraapia on tervishoiu ja sotsiaalvaldkonna

More information

VERONIKA JUSSI OSAWE LOOMETOO TURUNDUSE KASIRAAMAT: TEEME ARAI

VERONIKA JUSSI OSAWE LOOMETOO TURUNDUSE KASIRAAMAT: TEEME ARAI VERONIKA JUSSI OSAWE LOOMETOO TURUNDUSE KASIRAAMAT: TEEME ARAI Loometöö turunduse käsiraamat: TEEME ÄRA! Veronika Jüssi Osawe Elukuiseiklus.ee/kunstimeistrid Tallinn 2015 Autor ja väljaandja: Veronika

More information

Võistlesid põhiklasside parimad ainetundjad vene keeles

Võistlesid põhiklasside parimad ainetundjad vene keeles Juhtkond tänab Juhtkond tänab Mai Randa ja segakoori Ave eduka esinemise eest Eesti Muusikaõpetajate Liidu koolide segakooride konkursil. Laine Lehtot muusikalis-teatraalsete vahetundide korraldamise eest.

More information

Tervisedenduse praktika. Võimestunud kogukondade loomine. Glenn Laverack

Tervisedenduse praktika. Võimestunud kogukondade loomine. Glenn Laverack Tervisedenduse praktika Võimestunud kogukondade loomine Glenn Laverack Tervisedenduse praktika Võimestunud kogukondade loomine Glenn Laverack Originaali tiitel: Glenn Laverack, 2007 Health Promotion Practice:

More information

KLIINILISTE AUDITITE KOOSTAMISE KÄSIRAAMAT

KLIINILISTE AUDITITE KOOSTAMISE KÄSIRAAMAT KLIINILISTE AUDITITE KOOSTAMISE KÄSIRAAMAT Sisukord Sisukord... 1 1. Kliiniline audit tervishoiuteenuse kvaliteedi hindamismeetodina... 2 1.1. Kliiniliste auditite ajalugu ja kliinilised auditid Eestis...

More information

HÜPERTOONIATÕVE DIAGNOOSIGA PATSIENTIDE TERVISEKÄITUMINE NING PEREARSTI JA PEREÕE OSA SELLE KUJUNDAMISEL

HÜPERTOONIATÕVE DIAGNOOSIGA PATSIENTIDE TERVISEKÄITUMINE NING PEREARSTI JA PEREÕE OSA SELLE KUJUNDAMISEL Tartu Ülikool Tervishoiu instituut HÜPERTOONIATÕVE DIAGNOOSIGA PATSIENTIDE TERVISEKÄITUMINE NING PEREARSTI JA PEREÕE OSA SELLE KUJUNDAMISEL Magistritöö rahvatervishoius Sirje Sammul Juhendaja: Margus Viigimaa,

More information

MMSi ümbermõtestamine raku tasandilt

MMSi ümbermõtestamine raku tasandilt MMSi ümbermõtestamine raku tasandilt http://phaelosopher.com/2012/10/01/rethinking-mms-a-cells-eye-view/ Ma ei võta seda teemat, mida sa parasjagu loed, kergelt. Ma ei saa isegi öelda, et minu arusaam

More information

TULEMUSARUANNE 2017 AASTA TEGEVUSTE JA TULEMUSTE TÄITMISE KOHTA TRANSPORDI TULEMUSVALDKONNAS

TULEMUSARUANNE 2017 AASTA TEGEVUSTE JA TULEMUSTE TÄITMISE KOHTA TRANSPORDI TULEMUSVALDKONNAS TULEMUSARUANNE AASTA TEGEVUSTE JA TULEMUSTE TÄITMISE KOHTA TRANSPORDI TULEMUSVALDKONNAS Transpordi tulemusvaldkonna tegevuste rakendamine on olnud üldjoontes edukas. aasta lõpu seisuga oli rekonstrueeritud

More information

Tervislikud töökohad sõltumata east

Tervislikud töökohad sõltumata east Tööohutus ja töötervishoid läheb korda kõigile. Hea sinule. Hea äritegevusele. Tervislikud töökohad sõltumata east www.healthy-workplaces.eu Tervislike töökohtade hea tava auhinnad 2016-2017 Jätkusuutliku

More information

Pilk tervishoiumajanduse tulevikku ja Eesti võimalustesse. Ain Aaviksoo Indrek Vainu Gerli Paat

Pilk tervishoiumajanduse tulevikku ja Eesti võimalustesse. Ain Aaviksoo Indrek Vainu Gerli Paat Pilk tervishoiumajanduse tulevikku ja Eesti võimalustesse Ain Aaviksoo Indrek Vainu Gerli Paat Hüpotees testimiseks Eesti tervishoiuteenustel on ekspordipotentsiaali Tervishoiu tähtsus kavab Rahvastik

More information

VIGASTUSTE JA VIGASTUSSURMADE ENNETAMISE POLIITIKA KOORDINEERIMISE RAKKERÜHM

VIGASTUSTE JA VIGASTUSSURMADE ENNETAMISE POLIITIKA KOORDINEERIMISE RAKKERÜHM VIGASTUSTE JA VIGASTUSSURMADE ENNETAMISE POLIITIKA KOORDINEERIMISE RAKKERÜHM Riigikantselei 214 1 SISUKORD KOKKUVÕTE... 6 1. OLUKORRA KIRJELDUS... 9 2. VIGASTUSTE VALDKONNA KAETUS STRATEEGIATE JA EESMÄRKIDEGA..

More information

NUTIKA SPETSIALISEERUMISE LÄHENEMINE EESTIS

NUTIKA SPETSIALISEERUMISE LÄHENEMINE EESTIS NUTIKA SPETSIALISEERUMISE LÄHENEMINE EESTIS Eesti Arengufond, Eesti Rakendusuuringute Keskus CentAR Indrek Seppo, Kaja Kuivjõgi, Janno Järve 14. juuni 2016 SISUKORD LÜHIKOKKUVÕTE... 3 1. NUTIKA SPETSIALISEERUMISE

More information

TURISMISIHTKOHTADE ARENDAMINE PÕHJA-EESTIS RAKVERE NÄITEL

TURISMISIHTKOHTADE ARENDAMINE PÕHJA-EESTIS RAKVERE NÄITEL TARTU ÜLIKOOL Pärnu kolledž Turismiosakond Margot Eimla TURISMISIHTKOHTADE ARENDAMINE PÕHJA-EESTIS RAKVERE NÄITEL Lõputöö Juhendaja: Heli Müristaja, MSc Kaasjuhendaja: Monika Sooneste Pärnu 2013 SISUKORD

More information

Diabeediga laps haridusasutuses

Diabeediga laps haridusasutuses Diabeediga laps haridusasutuses Teenuse kontseptsioon Koostatud 2012. aastal ja uuendatud 2015. aastal. Sisukord 1. Sissejuhatus... 2 Hetkeolukorra kirjeldus... 2 Seos õigusaktide ja strateegiliste dokumentidega...

More information

ARVESTUSALA SPETSIALISTIDE ANALÜÜTILISE ROLLI ARENGUT MÕJUTAVAD TEGURID EESTI ETTEVÕTETE NÄITEL

ARVESTUSALA SPETSIALISTIDE ANALÜÜTILISE ROLLI ARENGUT MÕJUTAVAD TEGURID EESTI ETTEVÕTETE NÄITEL TARTU ÜLIKOOL Majandusteaduskond Reelika Piiskoppel ARVESTUSALA SPETSIALISTIDE ANALÜÜTILISE ROLLI ARENGUT MÕJUTAVAD TEGURID EESTI ETTEVÕTETE NÄITEL Magistritöö ärijuhtimise magistrikraadi taotlemiseks

More information

TERVISESTATISTIKA AASTAARUANNE 2011

TERVISESTATISTIKA AASTAARUANNE 2011 Tervisestatistika aastaaruanne 2011 TERVISESTATISTIKA AASTAARUANNE 2011 Tervise Arengu Instituut Tervisestatistika osakond Tallinn 2012 1 Tervisestatistika osakonna missioon: Rahva tervis ja heaolu parema

More information

qwertyuiopasdfghjklzxcvbnmq ertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwer tyuiopasdfghjklzxcvbnmqwerty Juhised juhtumipõhise võrgustikutöö meetodi rakendamiseks

qwertyuiopasdfghjklzxcvbnmq ertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwer tyuiopasdfghjklzxcvbnmqwerty Juhised juhtumipõhise võrgustikutöö meetodi rakendamiseks qwertyuiopasdfghjklzxcvbnmq wertyuiopasdfghjklzxcvbnmqw ertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwer tyuiopasdfghjklzxcvbnmqwerty Juhised juhtumipõhise võrgustikutöö meetodi rakendamiseks uiopasdfghjklzxcvbnmqwertyui

More information

Töötervishoiuteenusega rahulolu uuring

Töötervishoiuteenusega rahulolu uuring Terviseamet Töötervishoiu büroo Töötervishoiuteenusega rahulolu uuring Tallinn 2013 Tänusõnad Terviseameti töötervishoiu büroo soovib tänada kõiki, kes leidsid aega küsitlusele vastata. Samuti täname Tervise

More information

Tervise infosüsteemi kasutamise võimalused ja probleemid

Tervise infosüsteemi kasutamise võimalused ja probleemid Tallinna Ülikool Informaatika Instituut Tervise infosüsteemi kasutamise võimalused ja probleemid Seminaritöö Autor: Polina Rubtsova Juhendaja: Kaido Kikkas Tallinn 2010 Sisukord Sissejuhatus...3 1 Tervise

More information

HIV/AIDS-I ENNETUSTEGEVUS EESTIS JA AASTAL. Aire Trummal, Liilia Lõhmus

HIV/AIDS-I ENNETUSTEGEVUS EESTIS JA AASTAL. Aire Trummal, Liilia Lõhmus HIV/AIDS-I ENNETUSTEGEVUS EESTIS 2004. JA 2005. AASTAL Aire Trummal, Liilia Lõhmus Tallinn 2006 Kujundus ja küljendus: Bookmill OÜ Käesolev raport on finantseeritud ülemaailmse fondi Global Fund to Fight

More information

Pääsemine ainult usu läbi: PAULUSE KIRI ROOMLASTELE

Pääsemine ainult usu läbi: PAULUSE KIRI ROOMLASTELE Täiskasvanute hingamispäevakooli õppetükid Täiskasvanute hingamispäevakooli õppetükid oktoober november detsember 2017 Pääsemine ainult usu läbi: PAULUSE KIRI ROOMLASTELE ABSG ehk hingamispäevakooli õppetükkide

More information

ANALÜÜS JA ETTEPANEKUD TERVISESÜSTEEMI RAHASTAMISE JÄTKUSUUTLIKKUSE TAGAMISEKS

ANALÜÜS JA ETTEPANEKUD TERVISESÜSTEEMI RAHASTAMISE JÄTKUSUUTLIKKUSE TAGAMISEKS ANALÜÜS JA ETTEPANEKUD TERVISESÜSTEEMI RAHASTAMISE JÄTKUSUUTLIKKUSE TAGAMISEKS Sissejuhatus Eesti Keskerakonna, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ning Erakonna Isamaa ja Res Publica Liit vahel 23.11.2016

More information

Müeloomtõve esmashaigestumine Eestis

Müeloomtõve esmashaigestumine Eestis MEDITSIINILISE TÕENDUSPÕHISUSE HINNANG Teenuse nimetus Ravikuur daratumumabiga, 100 mg Taotluse number 1211 Kuupäev 10.06.2017 1. Tervishoiuteenuse meditsiiniline näidustus Taotluses esitatud näidustus

More information

Prof Jorma Lauharanta: Eesti-Soome koostöö võiks kasvada

Prof Jorma Lauharanta: Eesti-Soome koostöö võiks kasvada Eesnäärme koesisene kiiritusravi LK 3 Ühendlabor 15 LK 4 Kvaliteedist õendusabis LK 8 Eskiisprojekt sai valmis LK 10 SISELEHT nr 135 oktoober 2011 www.kliinikum.ee/leht Prof Jorma Lauharanta: Eesti-Soome

More information

Tervise Arengu Instituut Tervisestatistika osakond TERVISESTATISTIKA AASTAARUANNE 2015

Tervise Arengu Instituut Tervisestatistika osakond TERVISESTATISTIKA AASTAARUANNE 2015 Tervisestatistika aastaaruanne 2015 Tervise Arengu Instituut Tervisestatistika osakond TERVISESTATISTIKA AASTAARUANNE 2015 Tallinn 2016 Tervisestatistika osakonna missioon: Rahva tervis ja heaolu parema

More information

Arstieetika käsiraamat. Maailma Arstide Liit

Arstieetika käsiraamat. Maailma Arstide Liit 1 Arstieetika käsiraamat Maailma Arstide Liit Arstieetika käsiraamat 2 Originaal: Williams, John R. Medical Ethics Manual Ethics Unit of the World Medical Association ISBN 92-990028-0-0 2005 The World

More information

KINNITATUD Rakvere Linnavalitsuse korraldusega nr 755 RAKVERE TÄISKASVANUTE GÜMNAASIUMI ARENGUKAVA

KINNITATUD Rakvere Linnavalitsuse korraldusega nr 755 RAKVERE TÄISKASVANUTE GÜMNAASIUMI ARENGUKAVA KINNITATUD Rakvere Linnavalitsuse 03.08.2015 korraldusega nr 755 RAKVERE TÄISKASVANUTE GÜMNAASIUMI ARENGUKAVA 2015 2020 SISUKORD 1. SISSEJUHATUS... 3 2. VISIOON JA MISSIOON... 4 2. EELNEVA ARENGUPERIOODI

More information

EESTI ÕDEDE LIIDU AMETLIK VÄLJAANNE NR 2 APRILL EÕL liikmetele tasuta

EESTI ÕDEDE LIIDU AMETLIK VÄLJAANNE NR 2 APRILL EÕL liikmetele tasuta EESTI ÕDEDE LIIDU AMETLIK VÄLJAANNE NR 2 APRILL 2018 EÕL liikmetele tasuta Aeg puhastamiseks ja puhastumiseks Kevadega kaasneb soov puhastada, tuulutada. Tungiv soov soetada midagi uut. Paratamatult on

More information

SPETSIALISTIDE INFOKÄITUMINE JA ORGANISATSIOONI INFOKULTUUR SYNLAB EESTI JA SYNLAB SOOME NÄITEL

SPETSIALISTIDE INFOKÄITUMINE JA ORGANISATSIOONI INFOKULTUUR SYNLAB EESTI JA SYNLAB SOOME NÄITEL Tallinna Ülikool Digitehnoloogiate Instituut Infoteadus SPETSIALISTIDE INFOKÄITUMINE JA ORGANISATSIOONI INFOKULTUUR SYNLAB EESTI JA SYNLAB SOOME NÄITEL Magistritöö Autor: Gerli Õunapuu Juhendaja: lektor

More information

Enamik koolitusasutusi jätkas oma traditsiooniliste kursustega, kuid mitmekesistus valik uute kursustega enamuses koolitusasutustes.

Enamik koolitusasutusi jätkas oma traditsiooniliste kursustega, kuid mitmekesistus valik uute kursustega enamuses koolitusasutustes. TÄISKASVANUHARIDUS Täiskasvanute koolitus on organiseeritud õppetegevus, mis ei sõltu õppe sisust, tasemest või meetoditest ning mille käigus täiskasvanud arendavad oma võimeid ja/või parandavad kutsealaseid

More information

kohtumiste ja ürituste

kohtumiste ja ürituste Praktiline käsiraamat Keskkonnasõbralike kohtumiste ja ürituste korraldamine Tartus Milleks see käsiraamat? Sisukord Tartus on 70 konverentsi ja seminari pidamise kohta kokku enam kui 8000 osaleja jaoks.

More information

Tervislikud töökohad sõltumata east

Tervislikud töökohad sõltumata east Tervislikud töökohad sõltumata east Jätkusuutliku tööelu edendamine Piret Kaljula ja Mari-Liis Ivask Tööohutus ja töötervishoid läheb korda kõigile. Hea sinule. Hea äritegevusele. Istuv töökoht vs seisev

More information

Algühing 2. Vali õige A 4 kuni 7aastastele

Algühing 2. Vali õige A 4 kuni 7aastastele Algühing 2 Vali õige A 4 kuni 7aastastele Algühing 2 Vali õige A Nelja- kuni seitsmeaastaste laste õpetamiseks Välja andnud Viimse Aja Pühade Jeesuse Kristuse Kirik Salt Lake City, Utah, USA 2002 Kõik

More information

Tartu Ülikool Sotsiaal- ja haridusteaduskond Haridusteaduste instituut Koolieelse lasteasutuse õpetaja õppekava. Kerttu Kelner

Tartu Ülikool Sotsiaal- ja haridusteaduskond Haridusteaduste instituut Koolieelse lasteasutuse õpetaja õppekava. Kerttu Kelner Tartu Ülikool Sotsiaal- ja haridusteaduskond Haridusteaduste instituut Koolieelse lasteasutuse õpetaja õppekava Kerttu Kelner LASTEAIAÕPETAJATE HINNANGUD OMA TEADLIKKUSELE EELKOOLIEALISTE LASTE NÄGEMISE

More information

Rahvastiku tervise arengukava vahehindamine PRAXIS 2017 Rahvastiku tervise arengukava vahehindamine

Rahvastiku tervise arengukava vahehindamine PRAXIS 2017 Rahvastiku tervise arengukava vahehindamine Rahvastiku tervise arengukava 2009 2020 vahehindamine Tervishoiu tööjõu valdkonna aruanne 2017 1 Uuringu tellis Riigikantselei koostöös Sotsiaalministeeriumiga. Uuringu teostamine on rahastatud ühtekuuluvusfondide

More information

KIIRKOHTING ETTEVÕTETEL E JA TEADUS-ASUTUSTELE

KIIRKOHTING ETTEVÕTETEL E JA TEADUS-ASUTUSTELE KIIRKOHTING ETTEVÕTETEL E JA TEADUS-ASUTUSTELE SISSEJUHATUS Tegevuste pakett on suunatud teismelistele ja mõeldud kasutamiseks õpetajatele, teadushuvihariduse juhendajatele, teadlastele ja ettevõtetele.

More information

Targad lahendused inimestele

Targad lahendused inimestele Turvaline Tallinn - 16. oktoober 2014.a Targad lahendused inimestele Ain Aaviksoo, MD MPH! Eesti E-tervise strateegia rakkerühma juht / HealthIN! Kaugmeditsiin Rene Theophile Laennec (1816) Science Museum/Science

More information

Pirita Spordikeskuses on inimeste. Lumerohke talv toob Piritale korraga nii rõõmu kui muret TÄNA LEHES

Pirita Spordikeskuses on inimeste. Lumerohke talv toob Piritale korraga nii rõõmu kui muret TÄNA LEHES NR 1 (173) 8. Jaanuar 2010 TÄNA LEHES Lume koristamisest lk 2 Lumerohke talv toob Piritale korraga nii rõõmu kui muret Pirita Halduskogu otsused lk 2 Sündmusi Pirita VAK-is lk 3 Pirita Halduskogu - tegudeks

More information

Autorid Eesti Arengufondist: Kitty Kubo, arenguseire juht Imre Mürk, teenusemajanduse ekspert

Autorid Eesti Arengufondist: Kitty Kubo, arenguseire juht Imre Mürk, teenusemajanduse ekspert Raport on valminud Poliitikauuringute Keskuse PRAXIS ja Eesti Arengufondi koostöös. Autorid PRAXISest: Ain Aaviksoo, juhatuse liige, tervisepoliitika programmi direktor Indrek Vainu, projektijuht Gerli

More information

Alati täidab ta oma kohust inimeste kasuks, selleks kodanikkonnalt nõu küsides. Aastal Neljapäev, 28. aprill 2005

Alati täidab ta oma kohust inimeste kasuks, selleks kodanikkonnalt nõu küsides. Aastal Neljapäev, 28. aprill 2005 Kuressaare linn sai turismitrükiste väljaandmiseks ligi miljon krooni. / LK 4 Alati täidab ta oma kohust inimeste kasuks, selleks kodanikkonnalt nõu küsides. Aastal 1670 Nr 17 (24) Linnavalitsuse heakorrakomisjon

More information

Seoseid loov KUNSTIHARIDUS

Seoseid loov KUNSTIHARIDUS Seoseid loov KUNSTIHARIDUS täienduskoolitus kunstiõpetajatele Refleksioonist: mis? kuidas? miks? Jane Remm, MA Märksõnad u refleksioon u süvaõppimine u kogemus u eneseanalüüs u õpetaja professionaalne

More information

Sotsiaalministeeriumi valitsemisala arengukava aastateks

Sotsiaalministeeriumi valitsemisala arengukava aastateks Sotsiaalministeeriumi valitsemisala arengukava aastateks 2013 2016 SISUKORD SISUKORD... 1 SOTSIAALMINISTEERIUMI MISSIOON, VISIOON JA VÄÄRTUSED... 2 MISSIOON... 2 VISIOON... 2 VÄÄRTUSED... 2 STRATEEGILISED

More information

Lennuta mind Kuule. Õnnelik raha

Lennuta mind Kuule. Õnnelik raha 1 Osta elamusi Pärast kaht või kolme imetoredat päeva ettevalmistusi koos meeskonnaga olete viimaks varustuse selga saanud ja kibelete teele minema. 50 000 jala [u 15,2 km tlk] kõrgusele tõusmine teeb

More information

Koalitsioonilepe lubab linlastel raha säästa

Koalitsioonilepe lubab linlastel raha säästa Maamaks linnas jääb samaks Kuressaare linnavalitsus teeb volikogule ettepaneku järgmisel aastal maamaksu mitte tõsta, volikogu arutab küsimust 24. novembri istungil. Nii jääb linna I ja II tsoonis maamaksumääraks

More information

UNESCO sündmused. UNESCO sündmused/ Eesti tegevused. Infokiri nr 24 juuni EuroMABi konverents Haapsalus. UNESCO peadirektori visiit Eestisse

UNESCO sündmused. UNESCO sündmused/ Eesti tegevused. Infokiri nr 24 juuni EuroMABi konverents Haapsalus. UNESCO peadirektori visiit Eestisse UNESCO sündmused/ Eesti tegevused UNESCO sündmused Infokiri nr 24 juuni 2015 UNESCO ERK Pikk 2, 10123 Tallinn Tel: 6 441431 Fax: 6 313757 unesco@unesco.ee www.unesco.ee UNESCO peadirektori visiit Eestisse

More information

Sotsiaalministeerium PROGRAMM TERVISLIKKE VALIKUID TOETAVAD MEETMED

Sotsiaalministeerium PROGRAMM TERVISLIKKE VALIKUID TOETAVAD MEETMED Sotsiaalministeerium PROGRAMM TERVISLIKKE VALIKUID TOETAVAD MEETMED 2010 2013 1. RAAMPROGRAMMI NIMETUS JA EESMÄRK...4 2. PROGRAMM TERVISLIKKE VALIKUID TOETAVAD MEETMED 2010 2011...11 3. TEGEVUSTE KIRJELDUS...11

More information

laste ja noorukite vaimse tervise keskus avab uksed

laste ja noorukite vaimse tervise keskus avab uksed Praktika juhendamisest LK 2 1 A4 LK 3 Veresoontekirurgia juubel LK 5 Õnneliku raseduse uuring lõpusirgel LK 8 SISELEHT nr 177 september 2015 www.kliinikum.ee/leht Fotod: Andres Tennus Laste ja noorukite

More information

ARSTIABI KASUTAMISE SEOSED PSÜHHOLOOGILISTE TEGURITE JA ENESEHINNANGULISTE TERVISENÄITAJATEGA

ARSTIABI KASUTAMISE SEOSED PSÜHHOLOOGILISTE TEGURITE JA ENESEHINNANGULISTE TERVISENÄITAJATEGA Tartu Ülikool Tervishoiu instituut ARSTIABI KASUTAMISE SEOSED PSÜHHOLOOGILISTE TEGURITE JA ENESEHINNANGULISTE TERVISENÄITAJATEGA Magistritöö rahvatervishoius Tuuli Ruus Juhendajad: Anu Aluoja, PhD, dotsent,

More information

TULGE KÕIK LAEVA UUDISTAMA!

TULGE KÕIK LAEVA UUDISTAMA! VÄLJAANDJA KIHNU VALLAVALITSUS september 2015 nr. 9 (173) Uus le he külg lae va liik lu ses Küsimustele vastab AS Kihnu Veeteed juhatuse esimees Andres Laasma. Kih nu ini me sed oo ta vad pi ki sil mi

More information

PÄÄSTETEENISTUJATE FÜÜSILISE VORMI KONTROLLIMINE KEHALISTE KATSETEGA

PÄÄSTETEENISTUJATE FÜÜSILISE VORMI KONTROLLIMINE KEHALISTE KATSETEGA Sisekaitseakadeemia Päästekolledž Kairi Pruul PÄÄSTETEENISTUJATE FÜÜSILISE VORMI KONTROLLIMINE KEHALISTE KATSETEGA Lõputöö Juhendaja: Margus Möldri Kaasjuhendaja: Epp Jalakas, MA Tallinn 2011 LÕPUTÖÖ ANNOTATSIOON

More information

Mürareostus. ajab loomad segadusse. Sademed ja nende mõõtmine Unesco kaitseala Lääne-Eestis Austraalia loodus

Mürareostus. ajab loomad segadusse. Sademed ja nende mõõtmine Unesco kaitseala Lääne-Eestis Austraalia loodus Populaarteaduslik ajakiri. Ilmunud 1933. aastast. 4,90 OKTOOBER 10/2017 Mürareostus ajab loomad segadusse ISSN 0131-5862 (trükis) ISSN 2228-3692 (võrguväljaanne) Sademed ja nende mõõtmine Unesco kaitseala

More information

Eesti Orienteerumisliidu koolitusseminar

Eesti Orienteerumisliidu koolitusseminar EOL üldkogu, 14-15 november, Mooste Eesti Orienteerumisliidu koolitusseminar Rajameistri tegevused võistluste korraldamisel Sven Oras 1 Rajaplaneering: Üldpõhimõtted 2 Üldpõhimõtted IOF võistlusreeglid,

More information

EESTI ÕDEDE LIIDU AMETLIK VÄLJAANNE. EÕL liikmetele tasuta NR 2 OKTOOBER Aasta Tegija: Eesti Õdede Liit

EESTI ÕDEDE LIIDU AMETLIK VÄLJAANNE. EÕL liikmetele tasuta NR 2 OKTOOBER Aasta Tegija: Eesti Õdede Liit EESTI ÕDEDE LIIDU AMETLIK VÄLJAANNE NR 2 OKTOOBER 2017 EÕL liikmetele tasuta Aasta Tegija: Eesti Õdede Liit Sügisel tekivad asised mõtted Vaatad tagasi energilisele kevadele ja tegusale suvele ning jääd

More information

TÖÖKESKKOND 2017 MÄRTS

TÖÖKESKKOND 2017 MÄRTS TÖÖKESKKOND 2017 TÖÖKESKKOND 2017 SISUKORD Eessõna 3 1. Eesti töökeskkond tööinspektsiooni pilgu läbi 4 1.1 Tööõnnetused 7 1.2 Tööga seotud haigestumised 18 2. Riiklik järelevalve 22 2.1 Tööohutus 23 2.2

More information

Laagri Kool. Uurimistöö. Tsunami

Laagri Kool. Uurimistöö. Tsunami Laagri Kool Uurimistöö Tsunami Autor: Simon Suvemaa Juhendaja: Siiri Evard 2012 Sisukord LK 1 Tiitelleht. LK 2 Sisukord. LK 3 Eesmärk ja Mis on Tsunami? LK 4 Toimunud Tsunamid. LK 5-7 Mis on Tsunami tagajärjed?

More information

E-tervise visioon 2025 E-tervise strateegiline arenguplaan 2020

E-tervise visioon 2025 E-tervise strateegiline arenguplaan 2020 E-tervise visioon 2025 E-tervise strateegiline arenguplaan 2020 Strateegilise arenguplaani töötas välja Riigikantselei juures juulist 2014 novembrini 2015 tegutsenud rakkerühm. Arenguplaani aluseks olnud

More information

SUITSETAMISEST LOOBUMISE NÕUSTAMINE EESTIS

SUITSETAMISEST LOOBUMISE NÕUSTAMINE EESTIS SUITSETAMISEST LOOBUMISE NÕUSTAMINE EESTIS Tervise Arengu Instituut SUITSETAMISEST LOOBUMISE NÕUSTAMINE EESTIS Koostajad: Kristel Ojala, Ülle Ani, Andrus Lipand, Diana Ingerainen, Tiiu Härm Tallinn 2010

More information

Ilusüstide teenust kasutanud isikute küsitluse kokkuvõte ja andmete analüüs

Ilusüstide teenust kasutanud isikute küsitluse kokkuvõte ja andmete analüüs Ilusüstide teenust kasutanud isikute küsitluse kokkuvõte ja andmete analüüs 1 Sissejuhatus Aasta-aastalt suureneb inimeste huvi noorusliku välimuse hoidmist ja taastamist võimaldavate protseduuride järele.

More information

Gripihooajaks valmistudes: kaitse omasid!

Gripihooajaks valmistudes: kaitse omasid! Uus rubriik Üks A4 LK 4 Marta Velgan arstiks kasvamisest LK 5 Sinu käed päästavad! LK 7 IT uudiseid LK 9 SISELEHT nr 156 oktoober 2013 www.kliinikum.ee/leht Gripihooajaks valmistudes: kaitse omasid! Ka

More information

Oma kätega loodud ilu

Oma kätega loodud ilu TÄNA LEHES Konstantinoopoli patriarhi külaskäik: kes ta on ja miks ta Kih nu tu leb? Ees ti õi geusk li ke koostöö on va ja lik ja või ma lik Kih nu Kul tuu ri Ins ti tuu di ja Kih nu koo li ju hi Too

More information

Haiguskoormuse tõttu kaotatud eluaastad Eestis: seosed riskifaktoritega ja riskide vähendamise kulutõhusus

Haiguskoormuse tõttu kaotatud eluaastad Eestis: seosed riskifaktoritega ja riskide vähendamise kulutõhusus Sotsiaalministeerium Haiguskoormuse tõttu kaotatud eluaastad Eestis: seosed riskifaktoritega ja riskide vähendamise kulutõhusus Tartu Ülikool tervishoiu instituut 2004 Sisukord Tänusõnad 5 Kokkuvõte 5

More information

Eesti astub olulise sammu ravimite turvalisema käitlemise suunas. 3 Paratsetamoolimürgistus ja apteegikülastaja nõustamine

Eesti astub olulise sammu ravimite turvalisema käitlemise suunas. 3 Paratsetamoolimürgistus ja apteegikülastaja nõustamine Sisukord Eesti astub olulise sammu ravimite turvalisema käitlemise suunas 3 Paratsetamoolimürgistus ja apteegikülastaja nõustamine 5 E-tervise lahendused Euroopa apteekides 7 Ravimtaimede turustamisest

More information

MAJANDUSLIKUD ARGUMENDID tervisealase ebavõrdsuse ilmingute sotsiaalsete teguritega tegelemiseks

MAJANDUSLIKUD ARGUMENDID tervisealase ebavõrdsuse ilmingute sotsiaalsete teguritega tegelemiseks DETERMINE Töödokument nr 4 MAJANDUSLIKUD ARGUMENDID tervisealase ebavõrdsuse ilmingute sotsiaalsete teguritega tegelemiseks DETERMINE ELi konsortsium tervist mõjutavate sotsiaalmajanduslike teguritega

More information

Dr Richard Béliveau Dr Denis Gingras. Teadlik toitumine igaks päevaks. Prantsuse keelest tõlkinud Mart Paberit

Dr Richard Béliveau Dr Denis Gingras. Teadlik toitumine igaks päevaks. Prantsuse keelest tõlkinud Mart Paberit Dr Richard Béliveau Dr Denis Gingras Teadlik toitumine igaks päevaks Prantsuse keelest tõlkinud Mart Paberit Originaali tiitel: Richard Béliveau, Denis Gingras La santé par le plaisir de bien manger La

More information

Välisõhu kvaliteedi mõju inimeste tervisele Tartu, Kohtla-Järve, Narva ja Pärnu linnas

Välisõhu kvaliteedi mõju inimeste tervisele Tartu, Kohtla-Järve, Narva ja Pärnu linnas Välisõhu kvaliteedi mõju inimeste tervisele Tartu, Kohtla-Järve, Narva ja Pärnu linnas Peentest osakestest tuleneva mõju hindamine Hans Orru, uuringu vastutav läbiviija Tartu 2008 Ülevaade Välisõhu hea

More information

Rahutooja (Abigail) Eesmärk: Laps mõistab, et Jumal annab meile rahu ja armastust, mille läbi saame ka enda ümber rahu ja armastust jagada.

Rahutooja (Abigail) Eesmärk: Laps mõistab, et Jumal annab meile rahu ja armastust, mille läbi saame ka enda ümber rahu ja armastust jagada. Slaid nr 1 Rahutooja (Abigail) JUULI 2014 (Nele Borchardt/Hongkong) Eesmärk: Laps mõistab, et Jumal annab meile rahu ja armastust, mille läbi saame ka enda ümber rahu ja armastust jagada. Tunni kava: Mäng:

More information

Õpilaste vaimsed võimed ja hoiakud

Õpilaste vaimsed võimed ja hoiakud Õpilaste vaimsed võimed ja hoiakud 10.06.09 Karin Täht Tartu Ülikool Psühholoogia instituut Tartu Ülikool, Psühholoogia instituut 1 PISA (Programme for International Student Assessment) OECD poolt iga

More information