Менаџмент развојем производа у предузећу прехрамбене индустрије

Size: px
Start display at page:

Download "Менаџмент развојем производа у предузећу прехрамбене индустрије"

Transcription

1 Менаџмент развојем производа у предузећу прехрамбене индустрије Аутор: Биљана Плазинић Факултет техничких наука, Чачак, Инжењерски менаџмент, мастер, школска година 2013/2014 Ментор рада: др Јасмина Весић Васовић Апстракт - Рад говори о значају и неопходности развоја новог производа у прехрамбеној индустрији услед све јаче конкуренције и све турбулентнијих услова на тржишту. Неопходност управљања променама и увођење иновација намећу се као императив савременог предузећа које послује на глобалном тржишту. Из тог разлога, у овом раду акценат је на реалном и практичном развоју новог производа предузећа Valleta из Вучковице, које се бави производњом млечних производа. Са циљем проширења тржишта и развоја нових производа за инострано тржиште, дат је приказ стратегије развоја mozzarele. Кључне речи менаџмент, стратегија, развој производа, прехрамбена индустрија 1. УВОД Динамичне промене у окружењу условиле су промене у начину пословања. За предузећа, посебно она која послују у врло динамичној екстерној средини, иновације се намећу као неопходност, уколико желе да остану конкурентна и уживају висок потенцијал за свој опстанак, раст и развој. С обзиром на то да тржишни трендови и потребе купаца намећу предузећу потребу да континуирано унапређује понуду, конкурентска позиција зависи од брзине којом предузеће модификује постојеће и развија нове производе и услуге. Нови производи су покретачка снага сваке привредне активности. Они су покретачи прогреса и служе као репери путем којих меримо обогаћење нашег живота и прогрес који чинимо у испуњавању наших потреба и жеља. Развој нових производа треба да представља резултат развоја пословне стратегије која у сржи тежи производњи линије производа или једног производа како би се задовољили захтеви циљних потрошача. Суштина стратегијског процеса развоја прозвода јесте у задовољењу траженог асортимана производа, количинеи групе купаца на тржишту. Све одлуке о процесима производње морају бити усклађене са стратегијом нових производа. Циљ овог мастер рада је да прикаже анализу развоја производа на примеру млекаре Valleta из Вучковице, чија је делатност производња млечних производа (сирева, млека, ферментисаних производа од млека) при чему ова компанија своје производе пласира на иностраном тржишту. 2. ИНОВАЦИЈА И РАЗВОЈ НОВИХ ПРОИЗВОДА-ИМПЕРАТИВ САВРЕМЕНОГ ПОСЛОВАЊА Глобални токови као резултат информатичке револуције и савремених техничких и технолошких иновација, условили су неопходност и перманентност иновирања, као и повећане потребе за развојем производа са побољшаним особинама. Нови производи су битни за опстанак, раст и развој предузећа. Потпунијем разумевању појма производа је у великој мери допринела Котлерова класификација пет нивоа производа (слика 1): 1) Основни производ 2) Генерички производ 3) Очекивани производ 4) Увећани производ 5) Потенцијални производ (Котлер)

2 Слика 1. Концепт укупног производа пет нивоа производа, Најнижи степен иновативности представљају нови производи који се од постојећих разликују само по редукцији трошковa, a највиши степен иновативности карактерише револуционарне производе. Предузеће које развија револуционарни производ добија прилику за експанзиван развој и значајну предност у односу на конкуренцију. Са технолошког аспекта развој новог производа, промене производа у производном програму подразумева респекотовање следећих факторa: сагледавање нових технологија које би могле да угрозе постојеће производе, што је могуће постићи праћењем примењене технологије код конкурената, нових технологија и предвиђањем појава нових технологија; процењивањем времена када започети са развојем нових производа; процена брзине којом ће производ освојити тржиште; процена тренутка када треба изаћи на тржиште са новим производом. 3. КАРАКТЕРИСТИКЕ ПРОИЗВОДА Потребе потрошача утичу на процесу планирања и развоја производа. Предузеће настоји да креира производ који би у највећој могућој мери морао да задовољи потребе и захтеве потенцијалних корисника. Односно, предузећа морају водити рачуна о квалитативним карактеристикама и својствима производа, како би задовољили потребе највећег броја потенцијалних купаца. Производе можемо посматрати са њиховог квалитативног и квантитативног аспекта. Диференцирање производа намеће се као важан сегмент развоја производа. Све већа понуда истих производа од стране повећаног броја произвођача, условила је потребу за диференцирањем које може бити: Техничко (промена укуса, ароме, унутрашњих елемената) Информативно (разликовање производа врши се промоцијом) Дистрибутивно диференцирање (просторно, сервисно, временско, ценовно,...) У зависности својства производа у односу на захтеве купаца, производ треба да задовољи и следеће услове: што нижу цену коштања, технологију израде и монтаже, модуларност делова и компоненти, усаглашеност са захтевима стандарда, и сл. Задовољење очекивања и потреба корисника, превасходно купаца у погледу цене, квалитета и и испоруке понуђених производа, представља најважнији предуслов опстанка и развоја предузећа.

3 4. ЖИВОТНИ ЦИКЛУС ПРОИЗВОДА Циљ менаџмента организације је да производ живи дуго и срећно. Иако је могућност да се производ продаје вечито сведена на минимум, менаџмент жели да убере пристојан профит како би покрио све трошкове и ризик кроз који је прошао лансирајући га. Производи, подлежу закону настајања и нестајања". Менаџмент је свестан да ће сваки производ, имати животни циклус, мада његов тачан облик и дужина нису познати унапред. Он се уводи (тј. рађа), расте до зрелости, постаје стар и коначно опада и умире. Стога, концепт животног циклуса производа, за менаџмент организације представља корисно аналитичко оруђе, које се пре свега користи за планирање развоја производа. Суштина животног циклуса производа, како наводе Радојичић М. и Весић Васовић Ј. (2011), огледа се у 5 фаза: 1) Развој, 2) Увођење, 3) Раст, 4) Зрелост, и 5) Опадање. Слика 5. Животни циклус производа (Радојићић, Весић Васовић, 2011). 5. ПРОЦЕС РАЗВОЈА НОВОГ ПРОИЗВОДА Развој новог производа је процес, који обухвата низ активности почев од идеје о новом производу па све до производа који се нуди на тржишту. Генерисање идеја, обухвата активности предузећа на тражење идеја за производ. Селекција идеја, је фаза која подразумева вредновање и избор прикупљених идеја за нови производ. Развој концепта производа, представља разрађену верзију идеје изражену на начин разумљив потрошачима.у току развоја концепцепта производа, менаџмент предузећа може обликовати неколико концепција Развој производа, у овој фази концепт производа, који је описан речима, скицом или сликом, претвара се у физички производ, прототип или радни модел новог производа. Тестирање тржишта, има за циљ да се тестира нов производ у природном окружењу потрошача, да се добију информације о тржишном потенцијалу, очекивано продаји, мишљењима и ставовима потрошача о новом производу и карактеристикама, да се оцени шанса за успех новог производа на целокупном циљном тржишту и сл. Комерцијализација, односно увођење производа на тржиште је последња фаза у развоју новог производа. У фази комерцијализације, све до краја животног века производа, истраживање тржишта има значајну улогу, пре свега у праћењу резултата продаје.

4 6. СТРУКТУРА ПРОИЗВОДНОГ ПРОГРАМА ПРЕДУЗЕЋА Производни програм има, своју структуру, састав и то је једна од његових особености као целине о којој се мора водити рачуна, али се подразумева иновација и употпуњавање производног програма. Производни програм је могуће проширити новим линијама производа, односно извршити диверсификацију производног програма, којом менаџмент организације може постићи један од следећих циљева:комплетирање понуде,потпуније задовољавање потреба потрошача / корисника,повећање конкурентске способности,већу успешност у пословању (повећање продуктивности, економичности и профитабилност), смањење продајног ризика и потпуније искоришћење капацитета итд. 7. СТРАТЕГИЈЕ РАЗВОЈА НОВОГ ПРОИЗВОДА Планирање и реализација пословних иновација подразумева и разматрање односа производа и тржишта: да ли предузеће жели да увећа комерцијално присуство са постојећим или новим производима, Постоје четири могуће стратегије које повезују (новину) производа и тржишта: Стратегија пенетрације тржишта Стратегија развој тржишта, Стратегија развој производа Стратегија диверсификације Према аутору Портеру, предузећа да би постигла конкурентску предност на тржишту, у свом пословању требало би да примењују и следеће три стратегије: Стратегија потпуног трошковног вођства Стратегија диференцијације Стратегија фокусирања Поред напред поменутих стратегија, предузећа у пракси могу примењивати и три врсте стратегија приликом увођења нових производа, и то: Стратегија тржишног повлачења производити онолико колико се може продати Стратегија технолошко-гурање-продавати оно што се може произвести Стратегија међуфункционална активност 8. ПРОЦЕС РАЗВОЈА НОВОГ ПРОИЗВОДА НА ПРИМЕРУ ПРЕДУЗЕЋА "VALLETТA"ИЗ ВУЧКОВИЦЕ Млекарa Valletta основана је године су драгачевском селу Котража. Разлози за такву одлуку били су многобројни. Поред очуване и здраве животне средине, добрих климатских услова, састава земљишта, врло им је важна била и традиција сточарства у тим крајевима, али и податак да је пре тридесетак година у том подручју била урађена озбиљна измена структуре сточног фонда са увозом хиљаду квалитетних грла, која су чинила одличну сировинску базу. Valletta је једна од најсавременијих млекара у овом делу Србије, са потпуно новим грађевинама и италијанском опремом, у којој је производња постављена по европским стандардима. Године млекара Valletta престаје са радом али године компанија Mikro finans из руске престонице купило је млекару Valletta у Вучковици, где је обновљена производња фете и моцареле. Нови власници одлучили су да програм обухвати само два артикла сиреве фету и моцарелу и комплетна производња биће пласирана на тржиште Царинског савеза Русије, Белорусије и Казахстана. Један од разлога овакве одлуке су количине сира које представљају ограничавајући фактор извоза на руско тржиште. Русима је ова млекара у стечају продата као правно лице, што значи да ће се задржати назив Valletta (на италијанском мала долина). Процес добијања дозволе за извоз на руско тржиште је у току а пробна производња реализује се од јула године.

5 Тржиште продаје Млекара Valletta je своје производе до 2011 године, када је отишла под стечај, пласирала на домаћем тржишту Београда, Новог Сада, Чачка, Лучана, Гуче и Ивањице. Највећи купци у том периоду су били Metro",,,Maxi", Mercator", Rodic", hotel,,hyatt Regency", Guli". Нова производња подразумева модификовану и иновирану производњу само два производа сирева фете и моцареле. SWOT анализа у ланцу вредности производа SWОТ анализом утврђује се тренутни положај организације као и стратегија даљег деловања ради постизања циљева организације. Овим приступом полази се од истраживања утицаја интерних фактора окружења (снага и слабости) и утврђује се тренутни и будући утицај екстерних фактора окружења (шанси и опасности). Следећа табела илуструје потенцијалне интерне и екстерне факторе утицаја предузећа Valletta. Процес производње сира Mozzarella Mozzarella је сир који се може конзумирати као такав, али се често користи и као додатак јелима (тестенине).чувено својство mozzarelle је способност развлачења груша, те је као такав најбољи и незамењиви додатак многим врстама pizza. Код производње mozzarelle посебно је важна хигијена површина на којима се припрема, због чега је потребно детаљно спровести чишћење и дезинфекцију погона за производњу mozzarelle. Код производње моцареле најважније фазе производње су сирење млека у сирарској кади и оцеђивање груша, код којих је битно одржавати што већи степен влаге у сиру. Сирење се sпроводи ензимски, уз помоћ сирила на температури C. Правилно сирење од темељног је значења за добијање добре моцареле. Ако груш сира сазри превише, излучи се превише калцијума, због чега се протеинска мрежа превише распадне и узрокује приметни губитак масноћа и беланчевина. Недовољно сазрели груш сира тешко се растеже и промени се у тврди сир који губи пуно масноћа. Растезање сирне груде спроводи се у посебним машинама који се популарно називају растезивачи. Раде на принципу континуираних шрафова који су смештени један насупрот другоме и крећу се у супротном смеру. Постављени су у каду са врућом водом где растежу сирни груш који под утицајем топлоте постаје меканији приликом чега се добија влакнасти растегљив сир. Након обликовања моцареле, следи сољење. Свежа моцарела не соли се у машини за обликовање, не само због укуса него и због тога да сир не би био претврд и влакнаст. Свежа моцарела не би смела имати соли више од 1%. Технолошки процес сира моzареле у предузећу Валлетта обухвата следећих девет фаза: ФАЗА 1 Пастеризација млека на C, од 15 до 20 секунди Фаза 2 додавање стартер култура Фаза 3 Подсиравање на температури С Фаза 4 Сечење и сушење груша до одређене чврстине Фаза 5 Испуштање у предпресу, зрење баскије до ph 4,9-5,1 у трајању 2-3 сата Фаза 6 Упаравање на температури С Фаза 7 Обликовање и хлађење куглица Фаза 8 Паковање у полиетиленске кесице или кантице у 1% раствора саламуре Фаза 9 Складиштење на температури С. Нутритивне вредности Нутритивне вредности за 100 g производа моцарелe су: Енергетскавредности(Kcal/KJ): 230 Kcal Протеини (g): 15g Угљени хидрати: 1 g Млечне масти (g): 18g

6 Органолептичке особине Органолептичке особине сира Mozzarela су: Сир је беле боле, Површина сира је глатка, Мекане је конзистенције, добре растегљивости и топљивости, У облику паковања. 9. ЗАКЉУЧАК Из свега напред изложеног у овом мастер раду можемо закључити да сврха функционисања предузећа без обзира на његову величину, огледа се у производњи производа за задовољење потребе потрошача, тако да оно може само развојем производа да друштвено и економски оправда своју егзистенцију. Избор тржишта у многоме одређује начин и организацију производње док време задржавања производа у фази раста и зрелости у животном циклусу производа зависи искључиво од тржишта, па због тога анализе тржишта морају бити основа за даљи рад на развоју производног програма. Менаџмент развоја новог производа обухвата низ активности почев од идеје о новом производу па све до производа који се нуди на тржишту. Стога увођење нових производа један од најтежих задатака менаџмента предузећа, који је неопходан за опстанак, раст и развој. Схватајући значај тржишта као најдинимаичнијег окружења, млекара Valletta из Котраже планира заузимање позиције на иностраном тржишту производњом сирева Mozzarella и Фета у домаћој производњи. Имајући у виду да постоје врхунски техничко-технолошки услови, млеко као здрава и квалитетна сирина и богато искуство у производњи млечних прерађевина, менаџмент млекаре Valletta верује да може пронаћи своју тржишну нишу на руском тржишту. 10. ЛИТЕРАТУРА [1] Грозданић, Р., Радојичић, М., Весић, Ј.: Економија предузетништва, Технички факултет у Чачку, Чачак, [2] Dunne P. M., What really are New Products? Journal of Business, [3] Зечевић М., Николић Н., Глобализација и конкурентност, Технички факултет, Чачак, [4] Радојичић М., Весић Васовић Ј.: Индустријски менаџмент, Технички факултет Чачак, [5] Радојичић, М., Менаџмент производњом, Технички факултет Чачак, [6] Сенић, Р.: Маркетинг менаџмент, Призма, Крагујевац, [7] Машић Б., Стратегијски менаџмент, Сингидунум, Београд, [8] Милисављевић, М.: Маркетинг, двадесето измењено издање, Sавремена администрација", Београд, [9] Kotler P., Marketing Management, The Millennium Edition, Prentice hall International, Inc., Upper Saddle River, NewJersey, [10] Kotler P., Upravljanje marketingom, Mate, Zagreb [11] Филиповић, М., Костић, М.: Маркетиг менаџмнет, Теорија и пракса, Факултет организационих наука, Београд, [12] [13] [14] [15]

Критеријуми за друштвене науке

Критеријуми за друштвене науке На састанку председника комисија друштвених и хуманистичких наука са представницима Министарства који је одржан 6. јуна, усклађени су критеријуми за истраживаче. Критеријуми за друштвене науке Услови за

More information

Структура студијских програма

Структура студијских програма УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ АДУ, ФАКУЛТЕТ ТЕХНИЧКИХ НАУКА труктура студијских програма НОВИ АД 2010. пецијалистичке струковне студије трана 2 тудијски програм: ПРВА ГОДИНА татус П В ИР ДОН 1 IS001 Ефективни менаџмент

More information

СТРУКТУРА СТАНДАРДА СИСТЕМАМЕНАЏМЕНТАКВАЛИТЕТОМ

СТРУКТУРА СТАНДАРДА СИСТЕМАМЕНАЏМЕНТАКВАЛИТЕТОМ 1 СТРУКТУРА СТАНДАРДА СИСТЕМАМЕНАЏМЕНТАКВАЛИТЕТОМ 2 ПРИНЦИПИ МЕНАЏМЕНТА КВАЛИТЕТОМ 3 ПРИНЦИПИ МЕНАЏМЕНТА КВАЛИТЕТОМ 4 ПРИНЦИПИ МЕНАЏМЕНТА КВАЛИТЕТОМ Edwards Deming Не морате то чинити, преживљавање фирми

More information

Конкурсна документација Т - 44 / 2013

Конкурсна документација Т - 44 / 2013 Конкурсна документација Т - 44 / 2013 в) Банкарска гаранција за добро извршење посла Понуђач чију понуду Наручилац изабере као најповољнију дужан је да у року од 5 (пет) дана од дана закључења уговора

More information

Члан 2. Поједини изрази употребљени у овом правилнику имају следеће значење: 1) акутна референтна доза (у даљем тексту: ARD) јесте процењена

Члан 2. Поједини изрази употребљени у овом правилнику имају следеће значење: 1) акутна референтна доза (у даљем тексту: ARD) јесте процењена На основу члана 52. став 3. Закона о средствима за заштиту биља ( Службени гласник РС, брoj 41/09), Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде, уз сагласност Министра здравља, доноси П Р А В И Л Н

More information

ЗАХТЕВ ЗА ПРЕВОЂЕЊЕ У РЕГИСТАР ПРИВРЕДНИХ СУБЈЕКТА

ЗАХТЕВ ЗА ПРЕВОЂЕЊЕ У РЕГИСТАР ПРИВРЕДНИХ СУБЈЕКТА ЗАХТЕВ ЗА ПРЕВОЂЕЊЕ У РЕГИСТАР ПРИВРЕДНИХ СУБЈЕКТА Република Србија Агенција за привредне регистре ПУНО ПОСЛОВНО ИМЕ ПРИВРЕДНОГ СУБЈЕКТА Правна форма: доо од ад кд задруга Седиште Друго: Део пословног

More information

Стандарди у области безбедности ИKТ-а. Драган Вуксановић, Институт за стандардизацију Србије

Стандарди у области безбедности ИKТ-а. Драган Вуксановић, Институт за стандардизацију Србије Стандарди у области безбедности ИKТ-а Драган Вуксановић, Институт за стандардизацију Србије Стандарди у области ИКТ-а Стандардизацијом у области информационих технологија највећим делом бави се ISO/IEC

More information

ПРЕГЛЕД ОБРАЧУНА ПДВ ЗА ПОРЕСКИ ПЕРИОД ОД ДО 20. ГОДИНЕ

ПРЕГЛЕД ОБРАЧУНА ПДВ ЗА ПОРЕСКИ ПЕРИОД ОД ДО 20. ГОДИНЕ Образац ПО ПРЕГЛЕД ОБРАЧУНА ЗА ПОРЕСКИ ПЕРИОД ОД ДО 20. ГОДИНЕ ПОДАЦИ О ПОДНОСИОЦУ Назив, односно име и презиме и адреса ПИБ У Обрасцу ПО износи се уписују у динарима, без децимала 1. ПРОМЕТ ДОБАРА И УСЛУГА

More information

Специфичности и карактеристике производног програма у прехрамбеној процесној производњи

Специфичности и карактеристике производног програма у прехрамбеној процесној производњи Специфичности и карактеристике производног програма у прехрамбеној процесној производњи Горан Маринковић Факултет техничких наука, Чачак Инжењерски менаџмент,2012/13 goran.marinkovic27@gmail.com Ментор

More information

Креирање апликација-калкулатор

Креирање апликација-калкулатор 1 Креирање апликација-калкулатор Сабирање стрингова 1. Поставити на форму три поља за едитовање и једно дугме са натписом Сабери. 2. Кликом на дугме, треба да се у последњем пољу појави резултат сабирања

More information

УНИВЕРЗИТЕТ У ПРИШТИНИ ЕКОНОМСКИ ФАКУЛТЕТ. Мр Ивана Ђелошевић ДЕТЕРМИНАНТЕ ПРОМЕНА ПОСЛОВАЊА И ЊИХОВ УТИЦАЈ НА УПРАВЉАЊЕ САВРЕМЕНИМ МАРКЕТИНГОМ

УНИВЕРЗИТЕТ У ПРИШТИНИ ЕКОНОМСКИ ФАКУЛТЕТ. Мр Ивана Ђелошевић ДЕТЕРМИНАНТЕ ПРОМЕНА ПОСЛОВАЊА И ЊИХОВ УТИЦАЈ НА УПРАВЉАЊЕ САВРЕМЕНИМ МАРКЕТИНГОМ УНИВЕРЗИТЕТ У ПРИШТИНИ ЕКОНОМСКИ ФАКУЛТЕТ Мр Ивана Ђелошевић ДЕТЕРМИНАНТЕ ПРОМЕНА ПОСЛОВАЊА И ЊИХОВ УТИЦАЈ НА УПРАВЉАЊЕ САВРЕМЕНИМ МАРКЕТИНГОМ Докторска дисертација Косовска Митровица, 2016. година Идентификациона

More information

О Д Л У К У о додели уговора

О Д Л У К У о додели уговора Научни институт за ветеринарство "Нови Сад" Руменачки пут 20 21000 Нови Сад, Р.Србија Scientific Veterinary Institute "Novi " Rumenacki put 20 21000 Novi, R.Serbia Tel. + 381 (0)21 4895-300; Fax: + 381(0)21

More information

Докторска дисертација

Докторска дисертација УНИВЕРЗИТЕТ У ПРИШТИНИ ЕКОНОМСКИ ФАКУЛТЕТ Мр Бранка Г. Спасојевић МАРКЕТИНГ СТРАТЕГИЈА У ФУНКЦИЈИ ОДРЖИВОГ РАЗВОЈА Докторска дисертација Косовска Митровица, 2016. година УНИВЕРЗИТЕТ У ПРИШТИНИ ЕКОНОМСКИ

More information

КАНАЛИ МАРКЕТИНГА ПОЉОПРИВРЕДНИХ ПРОИЗВОДА

КАНАЛИ МАРКЕТИНГА ПОЉОПРИВРЕДНИХ ПРОИЗВОДА Др Катица Радосављевић КАНАЛИ МАРКЕТИНГА ПОЉОПРИВРЕДНИХ ПРОИЗВОДА Београд, 2017. Издавач: Институт економских наука Змај Јовина 12, Београд Тел. (011) 2622-357, 2623-055 Факс: (011) 2181-471 www.ien.bg.ac.rs

More information

УНИВЕРЗИТЕТ ЏОН НЕЗБИТ Гоце Делчева 8, Београд

УНИВЕРЗИТЕТ ЏОН НЕЗБИТ Гоце Делчева 8, Београд fmz Анализа пословања др Маја Андријашевић, доцент 1. Значај финансијске анализе за процес доношења одлука 2. Анализа финансијске ситуације привредног друштва 3. Анализа у функцији унапређења успешности

More information

- ДОКТОРСКА ДИСЕРТАЦИЈA -

- ДОКТОРСКА ДИСЕРТАЦИЈA - Факултет за финансије, банкарство и ревизију КВАЛИТЕТ У СКЛАДУ СА СТАНДАРДИМА КАО БИТАН ФАКТОР СТИЦАЊА ПОВЕРЕЊА У ТУРИСТИЧКЕ ОРГАНИЗАЦИЈЕ - ДОКТОРСКА ДИСЕРТАЦИЈA - Ментор: Проф. др Видоје Морачанин Кандидат:

More information

ПРИМЕНА МАРКЕТИНГА У ВАНПРИВРЕДНИМ (НЕПРОФИТНИМ) ОРГАНИЗАЦИЈАМА

ПРИМЕНА МАРКЕТИНГА У ВАНПРИВРЕДНИМ (НЕПРОФИТНИМ) ОРГАНИЗАЦИЈАМА УНИВЕРЗИТЕТ СИНГИДУНУМ Департман за последипломске студије СТУДИЈСКИ ПРОГРАМ: МАРКЕТИНГ И ТРГОВИНА МАСТЕР РАД ПРИМЕНА МАРКЕТИНГА У ВАНПРИВРЕДНИМ (НЕПРОФИТНИМ) ОРГАНИЗАЦИЈАМА Ментор: Проф.др. Данило Голијанин

More information

Tel (0) ; Fax: + 381(0) ; web: ;

Tel (0) ; Fax: + 381(0) ; web:  ; Научни институт за ветеринарство "Нови Сад" Руменачки пут 20 21000 Нови Сад, Р.Србија Scientific Veterinary Institute "Novi Sad" Rumenacki put 20 21000 Novi Sad, R.Serbia Tel. + 381 (0)21 4895-300; Fax:

More information

САВРЕМЕНИ МАРКЕТИНГ У ПОЗОРИШТУ

САВРЕМЕНИ МАРКЕТИНГ У ПОЗОРИШТУ 339.138:792 Термин маркетинг се код нас обично тумачи као реклама, промоција и продаја, што делимично он и јесте. Суштински, у савременом пословању маркетинг је пословна политика. У позоришту су то углавном

More information

TРЖИШТЕ ЕЛЕКТРОНСКИХ КОМУНИКАЦИЈА У РЕПУБЛИЦИ СРБИЈИ У ГОДИНИ

TРЖИШТЕ ЕЛЕКТРОНСКИХ КОМУНИКАЦИЈА У РЕПУБЛИЦИ СРБИЈИ У ГОДИНИ TРЖИШТЕ ЕЛЕКТРОНСКИХ КОМУНИКАЦИЈА У РЕПУБЛИЦИ СРБИЈИ У 2013. ГОДИНИ др Милан Јанковић, директор Општи приказ Број становника: 7,18милиона (без Косова и Метохије) Укупна површина: 88.502 km² БДП у 2013:

More information

Мастер студије Смер: Рачуноводство и ревизија

Мастер студије Смер: Рачуноводство и ревизија ФИНАНСИЈСКО ИЗВЕШТАВАЊЕ И МЕЂУНАРОДНА РАЧУНОВОДСТВЕНА РЕГУЛАТИВА Мастер студије Смер: Рачуноводство и ревизија Информације о предмету Предавања: проф. др Љиљана Дмитровић Шапоња Вежбе: др Сунчица Милутиновић

More information

МАРКЕТИНГ КАО ФАКТОР РЕПУТАЦИЈЕ ПРЕДУЗЕЋА

МАРКЕТИНГ КАО ФАКТОР РЕПУТАЦИЈЕ ПРЕДУЗЕЋА УНИВЕРЗИТЕТ У НИШУ ЕКОНОМСКИ ФАКУЛТЕТ АНА М. СТОЈКОВИЋ МАРКЕТИНГ КАО ФАКТОР РЕПУТАЦИЈЕ ПРЕДУЗЕЋА -докторска дисертација- Ниш, 2017. УНИВЕРЗИТЕТ У НИШУ ЕКОНОМСКИ ФАКУЛТЕТ АНА М. СТОЈКОВИЋ МАРКЕТИНГ КАО

More information

РАЗВОЈ МЕТОДОЛОГИЈЕ ЗА УПРАВЉАЊЕ КВАЛИТЕТОМ ПРОЈЕКАТА У ИНДУСТРИЈИ

РАЗВОЈ МЕТОДОЛОГИЈЕ ЗА УПРАВЉАЊЕ КВАЛИТЕТОМ ПРОЈЕКАТА У ИНДУСТРИЈИ УНИВЕРЗИТЕТ У БЕОГРАДУ ФАКУЛТЕТ ОРГАНИЗАЦИОНИХ НАУКА МР САНДРА Б. МИЛУНОВИЋ РАЗВОЈ МЕТОДОЛОГИЈЕ ЗА УПРАВЉАЊЕ КВАЛИТЕТОМ ПРОЈЕКАТА У ИНДУСТРИЈИ Докторска дисертација Београд, 2013. године УНИВЕРЗИТЕТ У

More information

Достава захтева и пријава М-4 за годину преко електронског сервиса Фонда ПИО. е-м4. Републички фонд за пензијско и инвалидско осигурање

Достава захтева и пријава М-4 за годину преко електронског сервиса Фонда ПИО. е-м4. Републички фонд за пензијско и инвалидско осигурање Достава захтева и пријава М-4 за 2015. годину преко електронског сервиса Фонда ПИО е-м4 Републички фонд за пензијско и инвалидско осигурање Привредна комора Србије Београд, 7. март 2016. године www.pio.rs

More information

ИТРИ СТАНДАРДИ ЗА ЕВАЛУАЦИЈУ

ИТРИ СТАНДАРДИ ЗА ЕВАЛУАЦИЈУ ИТРИ СТАНДАРДИ ЗА ЕВАЛУАЦИЈУ Скраћени назив пројекта: Пун назив пројекта: Број пројекта: План финансирања: Координатор: Датум почетка пројекта: Трајање пројекта: EVAL- INNO Јачање надлежности за евалуацију

More information

Приказ модула за ХРАНУ у оквиру

Приказ модула за ХРАНУ у оквиру СРПСКА АКАДЕМИЈА НАУКА И УМЕТНОСТИ Трибина Истраживачки приступ у образовању за одрживи развој Београд, 1. 6. 2016. Приказ модула за ХРАНУ у оквиру пројекта EU-SUSTAIN Драгана Миличић, координатор Биолошки

More information

Хоризонтални споразуми у праву Србије и праву Европске уније

Хоризонтални споразуми у праву Србије и праву Европске уније УНИВЕРЗИТЕТ У НИШУ ПРАВНИ ФАКУЛТЕТ Катедра за правно-економске науке Хоризонтални споразуми у праву Србије и праву Европске уније (мастер рад) МЕНТОР: Доц. др Александар Мојашевић СТУДЕНТ: Стефан Стефановић

More information

УСЛОВИ И КРИТЕРИЈУМИ ЗА СТИЦАЊЕ ПРАВА НА ИСТИЦАЊЕ НОВОГ СИМБОЛА ЗА ПРОИЗВОДЕ ОД ДРВЕТА

УСЛОВИ И КРИТЕРИЈУМИ ЗА СТИЦАЊЕ ПРАВА НА ИСТИЦАЊЕ НОВОГ СИМБОЛА ЗА ПРОИЗВОДЕ ОД ДРВЕТА UDK 658.626: 630*7 (497.11) Стручни рад УСЛОВИ И КРИТЕРИЈУМИ ЗА СТИЦАЊЕ ПРАВА НА ИСТИЦАЊЕ НОВОГ СИМБОЛА ЗА ПРОИЗВОДЕ ОД ДРВЕТА НЕНАД РАНКОВИЋ 1 БРАНКО ГЛАВОЊИЋ 1 МИЛАН НЕШИЋ 1 1. УВОД Извод: У преради

More information

КОРПОРАТИВНИ БРЕНД У ФУНКЦИЈИ ТРЖИШНЕ КОНКУРЕНТНОСТИ ПРОИЗВОДА И УСЛУГА

КОРПОРАТИВНИ БРЕНД У ФУНКЦИЈИ ТРЖИШНЕ КОНКУРЕНТНОСТИ ПРОИЗВОДА И УСЛУГА УДК: 339.138 Оригинални научни рад ПОСЛОВНА ЕКОНОМИЈА BUSINESS ECONOMICS Година IX Број II стр. 385-410 Mсц Јован М. Лучић 1 Порески инспектор Министарство финансија-пореска управа Доц. др Бранислав Радновић

More information

СТРАНЕ ДИРЕКТНЕ ИНВЕСТИЦИЈЕ КАО ФАКТОР ОДРЖИВОГ РАЗВОЈА ПРИВРЕДЕ СРБИЈЕ

СТРАНЕ ДИРЕКТНЕ ИНВЕСТИЦИЈЕ КАО ФАКТОР ОДРЖИВОГ РАЗВОЈА ПРИВРЕДЕ СРБИЈЕ УНИВЕРЗИТЕТ У КРАГУЈЕВЦУ ЕКОНОМСКИ ФАКУЛТЕТ Олгица Несторовић СТРАНЕ ДИРЕКТНЕ ИНВЕСТИЦИЈЕ КАО ФАКТОР ОДРЖИВОГ РАЗВОЈА ПРИВРЕДЕ СРБИЈЕ - ДОКТОРСКА ДИСЕРТАЦИЈА- Крагујевац, 2015. година Ментор: др Ненад

More information

О б р а з л о ж е њ е

О б р а з л о ж е њ е ЈКП ВОДОВОД И КАНАЛИЗАЦИЈА АЛЕКСИНАЦ, Петра Зеца број 35 Број : 174 Датум : 06.02.2017.године Врста поступка: Поступак јавне набавке мале вредности На основу члана 108. Закона о јавним набавкама ( Сл.гласник

More information

ПЛАНИРАЊЕ РАЗВОЈА ТУРИЗМА

ПЛАНИРАЊЕ РАЗВОЈА ТУРИЗМА Зборник радова Департмана за географију, туризам и хотелијерство 38/2009. Оригинални научни рад UDK: 338.48 ПЛАНИРАЊЕ РАЗВОЈА ТУРИЗМА PLANNING FOR DEVELOPMENT OF TOURISM Др Слободан Благојевић* РЕЗИМЕ:Планирање

More information

На основу члана 108. Закона о јавним набавкама директор Дома здравља Др Јован Јовановић Змај Стара Пазова, доноси следећу:

На основу члана 108. Закона о јавним набавкама директор Дома здравља Др Јован Јовановић Змај Стара Пазова, доноси следећу: Посл.бр. 10-17/16/5 дана 14.07.2016. године На основу члана 108. Закона о јавним набавкама директор Дома здравља Др Јован Јовановић Змај Стара Пазова, доноси следећу: ОДЛУКУ О ДОДЕЛИ УГОВОРА О ЈАВНОЈ НАБАВЦИ

More information

Студија изводљивости изградње постројења на биомасу као базног извора даљинског система грејања Новог Сада

Студија изводљивости изградње постројења на биомасу као базног извора даљинског система грејања Новог Сада Студија изводљивости изградње постројења на биомасу као базног извора даљинског система грејања Новог Сада Бојана Симовић 1 Топлификациони систем Новог Сада 2 ТЕ-ТО Нови Сад Котлови: 2 x TGM-84/B: 420

More information

УПРАВЉАЊЕ ИНСТРУМЕНТИМА МАРКЕТИНГ МИКСА НА ПРИМЕРУ ТУРИСТИЧКИХ АГЕНЦИЈА

УПРАВЉАЊЕ ИНСТРУМЕНТИМА МАРКЕТИНГ МИКСА НА ПРИМЕРУ ТУРИСТИЧКИХ АГЕНЦИЈА УНИВЕРЗИТЕТ У НИШУ ПРИРОДНО-МАТЕМАТИЧКИ ФАКУЛТЕТ НИШ ДЕПАРТМАН ЗА ГЕОГРАФИЈУ УПРАВЉАЊЕ ИНСТРУМЕНТИМА МАРКЕТИНГ МИКСА НА ПРИМЕРУ ТУРИСТИЧКИХ АГЕНЦИЈА (Мастер рад) Ментор: др Јелена С. Петровић Кандидат:

More information

ОДЛУКУ О УТВРЂИВАЊУ ПРОСЕЧНИХ ЦЕНА КВАДРАТНОГ МЕТРА НЕПОКРЕТНОСТИ ЗА УТВРЂИВАЊЕ ПОРЕЗА НА ИМОВИНУ ЗА 2018

ОДЛУКУ О УТВРЂИВАЊУ ПРОСЕЧНИХ ЦЕНА КВАДРАТНОГ МЕТРА НЕПОКРЕТНОСТИ ЗА УТВРЂИВАЊЕ ПОРЕЗА НА ИМОВИНУ ЗА 2018 На основу чл.6, 6а и 7. Закона о порезима на имовину (Сл. Гласник РС'', бр. 26/01, 45/02, 80/02, 135/04, 61/07, 5/09, 101/10, 24/11, 78/11, 57/12-УС и 47/13 и 68/14-др.закон), члана 6. и 11. Закона о финансирању

More information

О Д Л У К У о додели уговора

О Д Л У К У о додели уговора Наручилац: Јавно предузеће за урбанистичко и просторно планирање, грађевинско земљиште и путеве ''Градац'' Чачак Адреса: Цара Лазара број 51. Место: Чачак Број одлуке: 516/2016-ЈН Датум: 24.11.2016. године

More information

АНАЛИЗА ПОСТОЈЕЋЕГ СТАЊА И МОГУЋНОСТИ ПОБОЉШАЊА ОРГАНИЗАЦИОНИХ И ТЕХНОЛОШКИХ КАРАКТЕРИСТИКА РАДА И ПОСЛОВАЊА ОРГАНИЗАЦИОНЕ ЦЕЛИНЕ за ТКП ПОЖЕГА

АНАЛИЗА ПОСТОЈЕЋЕГ СТАЊА И МОГУЋНОСТИ ПОБОЉШАЊА ОРГАНИЗАЦИОНИХ И ТЕХНОЛОШКИХ КАРАКТЕРИСТИКА РАДА И ПОСЛОВАЊА ОРГАНИЗАЦИОНЕ ЦЕЛИНЕ за ТКП ПОЖЕГА АНАЛИЗА ПОСТОЈЕЋЕГ СТАЊА И МОГУЋНОСТИ ПОБОЉШАЊА ОРГАНИЗАЦИОНИХ И ТЕХНОЛОШКИХ КАРАКТЕРИСТИКА РАДА И ПОСЛОВАЊА ОРГАНИЗАЦИОНЕ ЦЕЛИНЕ за ТКП ПОЖЕГА Радосав Мирковић Факултет техничких наука, Чачак Мастер инжењерски

More information

МОДЕЛ ДРУШТВЕНОГ МАРКЕТИНГА У ЈАВНОМ СЕКТОРУ

МОДЕЛ ДРУШТВЕНОГ МАРКЕТИНГА У ЈАВНОМ СЕКТОРУ НЕДЕЉКО ПРДИЋ УДК 32.019.5 ЈКП Тржница Монографска студија Нови Сад Примљен: 26.04.2015 Одобрен: 18.05.2015 МОДЕЛ ДРУШТВЕНОГ МАРКЕТИНГА У ЈАВНОМ СЕКТОРУ Сажетак: У савременом начину размишљања расположење

More information

БИЛТЕН БР. 3 ТАКМИЧАРСКА СЕЗОНА 2017./2018. ГОДИНА ВАТЕРПОЛО САВЕЗ СРБИЈЕ

БИЛТЕН БР. 3 ТАКМИЧАРСКА СЕЗОНА 2017./2018. ГОДИНА ВАТЕРПОЛО САВЕЗ СРБИЈЕ БИЛТЕН БР. 3 ТАКМИЧАРСКА СЕЗОНА 2017./2018. ГОДИНА РЕЗУЛТАТ УТАКМИЦЕ 1/16 КУП-а РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ ЗА СЕНИОРЕ У СЕЗОНИ 2017./2018.ГОДИНЕ. Утакмица 1/16, 08.11.2017. године: ВК НАИС ВК ТЕНТ 14 : 3 ДЕЛЕГАТ:

More information

ТМ Г. XXXIII Бр. 4 Стр Ниш октобар - децембар UDK

ТМ Г. XXXIII Бр. 4 Стр Ниш октобар - децембар UDK ТМ Г. XXXIII Бр. 4 Стр. 1517-1533 Ниш октобар - децембар 2009. UDK 338.58 657.47 Прегледни рад Примљено: 5.3.2009. Љиља Антић Економски факултет Ниш УЗРОЦИ И СИМПТОМИ НЕФУНКЦИОНАЛНОСТИ КЛАСИЧНИХ МЕТОДА

More information

ЛАБОРАТОРИЈА ЕНЕРГИЈЕ ЗНАЊА

ЛАБОРАТОРИЈА ЕНЕРГИЈЕ ЗНАЊА ЛАБОРАТОРИЈА ЕНЕРГИЈЕ ЗНАЊА 1 Друштво физичара Србије са НИС-ом реализује пројекат обуке наставника физике за реализацију лабораторијских вежби и рад са талентованом децом. Прва фаза је опремање три лабораторије

More information

УЛОГА ИНТЕРНЕТА И ДРУШТВЕНИХ МРЕЖА У ПРОЦЕСУ РЕГРУТАЦИЈЕ И СЕЛЕКЦИЈЕ

УЛОГА ИНТЕРНЕТА И ДРУШТВЕНИХ МРЕЖА У ПРОЦЕСУ РЕГРУТАЦИЈЕ И СЕЛЕКЦИЈЕ XXII Интернационални научни скуп Стратегијски менаџмент и системи подршке одлучивању у стратегијском менаџменту 19. мај 2017, Суботица, Република Србија Агнеш Славић Економски факултет у Суботици, Универзитет

More information

СПЕЦИФИЧНОСТИ ПРОМОЦИЈЕ КАО ИНСТРУМЕНТА МАРКЕТИНГ МИКСА У ТУРИЗМУ

СПЕЦИФИЧНОСТИ ПРОМОЦИЈЕ КАО ИНСТРУМЕНТА МАРКЕТИНГ МИКСА У ТУРИЗМУ Часопис БизИнфо Година 2015, волумен 6, број 1, стр. 65-78 BizInfo Journal Year 2015, Volume 6, Number 1, pp. 65-78 Стручни рад/ Professional paper УДК/UDC: 338.487:659.1 658.82 DOI:10.5937/BIZINFO1501065U

More information

Архитектура и организација рачунара 2

Архитектура и организација рачунара 2 Архитектура и организација рачунара 2 Садржај Увод Циљеви и исход предмета Наставници Програм предмета Лабораторијске вежбе Предиспитне обавезе студената Начин полагања испита Литература 2/16 Увод Назив

More information

ФАКУЛТЕТИ ЗА СТУДИЈЕ ТУРИЗМА

ФАКУЛТЕТИ ЗА СТУДИЈЕ ТУРИЗМА Факултет за хотелијерство и туризам - Врњачка бања Адреса: Војвођанска бб, Врњачка бања Телефон: 034/370-191 Website: www.hit-vb.kg.ac.rs Email: hitvb@kg.ac.rs Факултет за хотелијерство и туризам у Врњачкој

More information

БЕЗБЕДНОСТ РАДНЕ И ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ, ВАНРЕДНЕ СИТУАЦИЈЕ И ОБРАЗОВАЊЕ

БЕЗБЕДНОСТ РАДНЕ И ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ, ВАНРЕДНЕ СИТУАЦИЈЕ И ОБРАЗОВАЊЕ УНИВЕРЗИТЕТ У НИШУ ФАКУЛТЕТ ЗАШТИТЕ НА РАДУ У НИШУ Ненад Живковић БЕЗБЕДНОСТ РАДНЕ И ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ, ВАНРЕДНЕ СИТУАЦИЈЕ И ОБРАЗОВАЊЕ Ниш, 2010. Ненад Живковић БЕЗБЕДНОСТ РАДНЕ И ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ, ВАНРЕДНЕ

More information

УПРАВЉАЊЕ ТРОШКОВИМА КАО ИЗВОР КОНКУРЕНТНОСТИ ОРГАНИЗАЦИЈЕ

УПРАВЉАЊЕ ТРОШКОВИМА КАО ИЗВОР КОНКУРЕНТНОСТИ ОРГАНИЗАЦИЈЕ Економски погледи, 1/2010, стр. 33-44, Прегледни рад, UDC (659.168) УПРАВЉАЊЕ ТРОШКОВИМА КАО ИЗВОР КОНКУРЕНТНОСТИ ОРГАНИЗАЦИЈЕ COST MANAGEMENT AS FACTOR OF ORGANISATIONAL COMPETITIVENESS Радмила Мицић

More information

ЗНАЧАЈ МУЛТИНАЦИОНАЛНИХ КОМПАНИЈА У ПРОЦЕСУ ПРИВАТИЗАЦИЈЕ ПРЕДУЗЕЋА У СРБИЈИ УНИВЕРЗИТЕТ ЏОН НEЗБИТ ФАКУЛТЕТ ЗА МЕНАЏМЕНТ ЗАЈЕЧАР

ЗНАЧАЈ МУЛТИНАЦИОНАЛНИХ КОМПАНИЈА У ПРОЦЕСУ ПРИВАТИЗАЦИЈЕ ПРЕДУЗЕЋА У СРБИЈИ УНИВЕРЗИТЕТ ЏОН НEЗБИТ ФАКУЛТЕТ ЗА МЕНАЏМЕНТ ЗАЈЕЧАР УНИВЕРЗИТЕТ ЏОН НEЗБИТ ФАКУЛТЕТ ЗА МЕНАЏМЕНТ ЗАЈЕЧАР ЗНАЧАЈ МУЛТИНАЦИОНАЛНИХ КОМПАНИЈА У ПРОЦЕСУ ПРИВАТИЗАЦИЈЕ ПРЕДУЗЕЋА У СРБИЈИ «ДОКТОРСКА ДИСЕРТАЦИЈА» Ментор Проф. Др. Силвана Илић Кандидат Мр Драган

More information

THE THEATRE IN PARTHICOPOLIS: A POSSIBLE RECONSTRUCTION

THE THEATRE IN PARTHICOPOLIS: A POSSIBLE RECONSTRUCTION Ni{ i Vizantija XIV 213 Slavica Taseva THE THEATRE IN PARTHICOPOLIS: A POSSIBLE RECONSTRUCTION In the sphere of the visual arts, actors in costumes and masks can be seen on fine carvings of theatres, on

More information

УТИЦАЈ ДЕМОГРАФСКИХ КАРАКТЕРИСТИКА ГЕНЕРАЦИЈА НА КРЕИРАЊЕ НОВИХ УСЛУГА

УТИЦАЈ ДЕМОГРАФСКИХ КАРАКТЕРИСТИКА ГЕНЕРАЦИЈА НА КРЕИРАЊЕ НОВИХ УСЛУГА УДК: 339.138 Оригинални научни рад ПОСЛОВНА ЕКОНОМИЈА BUSINESS ECONOMICS Година X Број I Стр 117-138 мр Давор М. Николић 1 Универзитет Унион Никола Тесла, Београд, Факултет за право, безбедност и менаџмент

More information

ИНФОРМАЦИОНО-КОМУНИКАЦИОНЕ ТЕХНОЛОГИЈЕ КАО ПОДСТИЦАЈНИ ФАКТОР ЕВОЛУЦИЈЕ ЕЛЕКТРОНСКЕ КА LEAN УПРАВИ

ИНФОРМАЦИОНО-КОМУНИКАЦИОНЕ ТЕХНОЛОГИЈЕ КАО ПОДСТИЦАЈНИ ФАКТОР ЕВОЛУЦИЈЕ ЕЛЕКТРОНСКЕ КА LEAN УПРАВИ ЕКОНОМИКА Vol. 60, април-јун 2014, бр. 2 ISSN 0350-137X, EISSN 2334-9190, UDK 338 (497,1) Стр. 199-208 Јелена Лукић 1 Parallel d.o.o. Beograd Владимир Мирковић 2 Sberbank a.d. Beograd ПРЕГЛЕДНИ РАД Рад

More information

1) De lege ferenda регулатива задруга у Србији нека европска искуства, монографија

1) De lege ferenda регулатива задруга у Србији нека европска искуства, монографија на универзитетима у Минхену и Бечу. Диплому са Централно-европског универзитета нострификовао је 2006. године на Правном факултету Универзитета у Београду, стекавши научно звање магистра правних наука.

More information

РЕГИСТАР УДРУЖЕЊА, ДРУШТАВА И САВЕЗА У ОБЛАСТИ СПОРТА

РЕГИСТАР УДРУЖЕЊА, ДРУШТАВА И САВЕЗА У ОБЛАСТИ СПОРТА Бранкова 25 11000 Београд, Република Србија Инфо центар +381 11 202 33 50 Е - пошта: sport@apr.gov.rs www.apr.gov.rs РЕГИСТАР УДРУЖЕЊА, ДРУШТАВА И САВЕЗА У ОБЛАСТИ СПОРТА ПРИЈАВА ЗА УПИС УДРУЖЕЊА, ДРУШТВА

More information

Бруто домаћи производ Gross domestic product

Бруто домаћи производ Gross domestic product Бруто домаћи производ 7 Методолошка објашњења Извори и методе прикупљања података Обрачун бруто домаћег производа за Републику Српску изводи се према методологији Системa националних рачуна из 1993. године

More information

МАРКЕТИНГ У СПОРТУ И ПР У СПОРТУ

МАРКЕТИНГ У СПОРТУ И ПР У СПОРТУ АКАДЕМИЈА ФУДБАЛА БЕОГРАД МАРКЕТИНГ У СПОРТУ И ПР У СПОРТУ Спец. Јелена Радовић Јовановић Београд, 2008. 1 О аутору Јелена Радовић Јовановић, рођена 1980. године у Београду. Дипломирала општу лингвистику

More information

РИЗИК КАО ОСНОВНИ ЕЛЕМЕНТ ОСИГУРАЊА

РИЗИК КАО ОСНОВНИ ЕЛЕМЕНТ ОСИГУРАЊА УДК/UDC 368:005.334 Проф. др Владимир Чоловић, научни саветник Институт за упоредно право, Београд РИЗИК КАО ОСНОВНИ ЕЛЕМЕНТ ОСИГУРАЊА Ризик представља основни елемент осигурања, а осигурање представља

More information

ПРЕ ПИЧА НАЈВАЖНИЈА ПИТАЊА

ПРЕ ПИЧА НАЈВАЖНИЈА ПИТАЊА ВОДИЧ ЗА ПИЧЕВЕ 1 УВОД Индустрија комуникација у Србији је достигла стадијум развоја у којем и клијенти и агенције изражавају незадовољство процесом спровођења пичева (Pitch). ИАА Србија је као трипартитна

More information

УНИВЕРЗИТЕТ ''ЏОН НЕЗБИТ'' ФАКУЛТЕТ ЗА ПОСЛОВНЕ СТУДИЈЕ Б Е О Г Р А Д. МА Александар Базић

УНИВЕРЗИТЕТ ''ЏОН НЕЗБИТ'' ФАКУЛТЕТ ЗА ПОСЛОВНЕ СТУДИЈЕ Б Е О Г Р А Д. МА Александар Базић УНИВЕРЗИТЕТ ''ЏОН НЕЗБИТ'' ФАКУЛТЕТ ЗА ПОСЛОВНЕ СТУДИЈЕ Б Е О Г Р А Д МА Александар Базић ЗНАЧАЈ ОДНОСА С ЈАВНОШЋУ ЗА ИЗГРАДЊУ И ОДРЖАВАЊЕ ИМИЏА КОМПАНИЈЕ (Докторска дисертација) Београд, 2016. године

More information

КАТЕДРА ЗА ПОСЛОВНО УПРАВЉАЊЕ. Листа тема за дипломске радове у школској 2017/2018. години. Наставник: др Раденко Милојевић, редовни професор

КАТЕДРА ЗА ПОСЛОВНО УПРАВЉАЊЕ. Листа тема за дипломске радове у школској 2017/2018. години. Наставник: др Раденко Милојевић, редовни професор КАТЕДРА ЗА ПОСЛОВНО УПРАВЉАЊЕ Листа тема за дипломске радове у школској 2017/2018. години 1. Агенцијско пословање Наставник: др Раденко Милојевић, редовни професор Тема или тематска област дипломског 1.

More information

ИЗВЕШТАЈ О ОСТВАРЕНОМ ПРОМЕТУ ФАКТОРИНГА У ГОДИНИ

ИЗВЕШТАЈ О ОСТВАРЕНОМ ПРОМЕТУ ФАКТОРИНГА У ГОДИНИ ПРИВРЕДНА КОМОРА БЕОГРАДА Секција за развој факторинга ИЗВЕШТАЈ О ОСТВАРЕНОМ ПРОМЕТУ ФАКТОРИНГА У 2016. ГОДИНИ Београд,Мaj, 2017. године у милионима УВОДНЕ НАПОМЕНЕ Анкете о oствареном промету факторинга

More information

М Е Н А Џ М Е Н Т КВАЛИТЕТOM ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ

М Е Н А Џ М Е Н Т КВАЛИТЕТOM ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ Универзитет у Нишу Факултет заштите на раду у Нишу Горан В. Ристић М Е Н А Џ М Е Н Т КВАЛИТЕТOM ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ Ниш, 2009. Горан В. Ристић Менаџмент квалитетом животне средине Издавач: Факултет заштите

More information

Мeтодологија одређивања граница релевантног тржишта

Мeтодологија одређивања граница релевантног тржишта ПОДРШКА ЕУ ЈАЧАЊУ КОНКУРЕНЦИЈЕ У СРБИЈИ 1 Мeтодологија одређивања граница релевантног тржишта Семинар из области заштите конкуренције, КЗК 04/06/2015 ПКС, Београд Доц. др Милан Костић, Економски факултет

More information

ЕЛЕКТРОНСКИ МЕНАЏМЕНТ ЉУДСКИХ РЕСУРСА (Е-МЉР): НОВИ КОНЦЕПТ ЗА ДИГИТАЛНО ДОБА

ЕЛЕКТРОНСКИ МЕНАЏМЕНТ ЉУДСКИХ РЕСУРСА (Е-МЉР): НОВИ КОНЦЕПТ ЗА ДИГИТАЛНО ДОБА XXII Интернационални научни скуп Стратегијски менаџмент и системи подршке одлучивању у стратегијском менаџменту 19. мај 2017, Суботица, Република Србија Немања Бербер Економски факултет у Суботици Универзитет

More information

КАРАКТЕРИСТИКЕ САВЕТОДАВНОГ ПРОЦЕСА У РАДУ СА ОДАБРАНИМ ГАЗДИНСТВИМА У ВОЈВОДИНИ*

КАРАКТЕРИСТИКЕ САВЕТОДАВНОГ ПРОЦЕСА У РАДУ СА ОДАБРАНИМ ГАЗДИНСТВИМА У ВОЈВОДИНИ* Карактеристике саветодавног процеса у раду са... Оригинални научни рад Економика пољопривреде Број 2/2010. УДК: 631.153:631.115.11(497.113) КАРАКТЕРИСТИКЕ САВЕТОДАВНОГ ПРОЦЕСА У РАДУ СА ОДАБРАНИМ ГАЗДИНСТВИМА

More information

АНАЛИЗА ПРОИЗВОДЊЕ МЛЕКА И ПЕРСПЕКТИВЕ РАЗВОЈА ГОВЕДАРСТВА И ОВЧАРСТВА У СРБИЈИ 1

АНАЛИЗА ПРОИЗВОДЊЕ МЛЕКА И ПЕРСПЕКТИВЕ РАЗВОЈА ГОВЕДАРСТВА И ОВЧАРСТВА У СРБИЈИ 1 Стручни рад Економика пољопривреде Број 3/2009. УДК: 637.12(497.11) АНАЛИЗА ПРОИЗВОДЊЕ МЛЕКА И ПЕРСПЕКТИВЕ РАЗВОЈА ГОВЕДАРСТВА И ОВЧАРСТВА У СРБИЈИ 1 Наташа Кљајић 2, Славица Арсић 2, Мирјана Савић 2 Резиме:

More information

Макроекономски ефекти развоја туризма у Великој Британији

Макроекономски ефекти развоја туризма у Великој Британији УНИВЕРЗИТЕТ У НИШУ ПРИРОДНО МАТЕМАТИЧКИ ФАКУЛТЕТ ДЕПАРТМАН ЗА ГЕОГРАФИЈУ Макроекономски ефекти развоја туризма у Великој Британији МАСТЕР РАД Ментор: Студент: Др Петровић С. Јелена Никодијевић Никола Број

More information

УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ ОБРАЗАЦ 4 ФАКУЛТЕТ ТЕХНИЧКИХ НАУКА

УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ ОБРАЗАЦ 4 ФАКУЛТЕТ ТЕХНИЧКИХ НАУКА УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ ОБРАЗАЦ 4 ФАКУЛТЕТ ТЕХНИЧКИХ НАУКА I ИЗВЕШТАЈ О ОЦЕНИ ПОДОБНОСТИ КАНДИДАТА, ТЕМЕ И МЕНТОРА ЗА ИЗРАДУ ДОКТОРСКЕ ДИСЕРТАЦИЈЕ (Свака рубрика мора бити попуњена.) ПОДАЦИ О КОМИСИЈИ

More information

С А Ж Е Т А К РЕФЕРАТА КОМИСИЈЕ O ПРИЈАВЉЕНИМ КАНДИДАТИМА ЗА ИЗБОР У ЗВАЊЕ

С А Ж Е Т А К РЕФЕРАТА КОМИСИЈЕ O ПРИЈАВЉЕНИМ КАНДИДАТИМА ЗА ИЗБОР У ЗВАЊЕ Образац 4 Г Г) ГРУПАЦИЈА ДРУШТВЕНО-ХУМАНИСТИЧКИХ НАУКА С А Ж Е Т А К РЕФЕРАТА КОМИСИЈЕ O ПРИЈАВЉЕНИМ КАНДИДАТИМА ЗА ИЗБОР У ЗВАЊЕ I - О КОНКУРСУ Назив факултета: Факултет организационих наука Ужа научна,

More information

ОРГАНСКА ПРОИЗВОДЊА У РЕПУБЛИЦИ СРБИЈИ: АНАЛИЗА СТАЊА И ПРАВЦИ РАЗВОЈА 1

ОРГАНСКА ПРОИЗВОДЊА У РЕПУБЛИЦИ СРБИЈИ: АНАЛИЗА СТАЊА И ПРАВЦИ РАЗВОЈА 1 Органска производња у Републици Србији: Анализа стања и правци развоја Прегледни рад Економика пољопривреде Број 4/2008. УДК: 631.147(497.11) ОРГАНСКА ПРОИЗВОДЊА У РЕПУБЛИЦИ СРБИЈИ: АНАЛИЗА СТАЊА И ПРАВЦИ

More information

ГЛАСНИК СРПСКОГ ГЕОГРАФСKОГ ДРУШТВА BULLETIN OF THE SERBIAN GEOGRAPHICAL SOCIETY ГОДИНА СВЕСКА XCIV- Бр. 2 YEAR 2014 TOME XCIV - N о 2

ГЛАСНИК СРПСКОГ ГЕОГРАФСKОГ ДРУШТВА BULLETIN OF THE SERBIAN GEOGRAPHICAL SOCIETY ГОДИНА СВЕСКА XCIV- Бр. 2 YEAR 2014 TOME XCIV - N о 2 ГЛАСНИК СРПСКОГ ГЕОГРАФСKОГ ДРУШТВА BULLETIN OF THE SERBIAN GEOGRAPHICAL SOCIETY ГОДИНА 2014. СВЕСКА XCIV- Бр. 2 YEAR 2014 TOME XCIV - N о 2 Оriginal Scientific papers UDC: 338.48(479.6) DOI: 10.2298/GSGD1402031L

More information

ОРГАНИЗАЦИОНE ИНОВАЦИЈE КАО ФАКТОР ЈАЧАЊА КОНКУРЕНТСКЕ ПРЕДНОСТИ ПРЕДУЗЕЋА У РЕПУБЛИЦИ СРБИЈИ

ОРГАНИЗАЦИОНE ИНОВАЦИЈE КАО ФАКТОР ЈАЧАЊА КОНКУРЕНТСКЕ ПРЕДНОСТИ ПРЕДУЗЕЋА У РЕПУБЛИЦИ СРБИЈИ УДК: 005.7 (497.11) Оригинални научни рад ПОСЛОВНА ЕКОНОМИЈА BUSINESS ECONOMICS Година VIII Број I стр. 195-216 Др Дејан Т. Илић 1 доцент Универзитет Унион-Никола Тесла Београд Факултет за стратешки и

More information

МОДЕЛ ОРГАНИЗАЦИОНЕ СТРУКТУРЕ ПРЕДУЗЕЋА ЈАВОР АД КУШИЋИ

МОДЕЛ ОРГАНИЗАЦИОНЕ СТРУКТУРЕ ПРЕДУЗЕЋА ЈАВОР АД КУШИЋИ МОДЕЛ ОРГАНИЗАЦИОНЕ СТРУКТУРЕ ПРЕДУЗЕЋА ЈАВОР АД КУШИЋИ Милица Богдановић Факултет техничких наука, Чачак, Инжењерски менаџмент, 2012/2013 milicabogdanovic@live.com Ментор рада: Др Мирослав Радојичић Апстракт

More information

Пословна интелигенција

Пословна интелигенција Универзитет у Београду Факултет организационих наука Пословна интелигенција Развој складишта података и ОЛАП коцке П3: Развој DW DW је пословно решење Шта је потребно знати да би се направио DW? Шта је

More information

A Step Forward to Youth Employability Економски факултет, Универзитета у Бањој Луци. Бања Лука,

A Step Forward to Youth Employability Економски факултет, Универзитета у Бањој Луци. Бања Лука, A Step Forward to Youth Employability Економски факултет, Универзитета у Бањој Луци Бања Лука, 12.10.2017-11.11.2017. РАСПОРЕД ОБУКА И ПРЕДАВАЊА 12.10.2017. (четвртак) Презентација пројекта, Амфитатар

More information

О Д Л У К У о додели уговора

О Д Л У К У о додели уговора Наручлац: Јавно предузеће за урбанстчко просторно планрање, грађевнско земљште путеве ''Градац'' Чачак Адреса: Цара Лазара број 51. Место: Чачак Број одлуке: 509/2017-ЈН Датум: 29.08.2017. годне На основу

More information

АКРЕДИТАЦИОНО ТЕЛО СРБИЈЕ

АКРЕДИТАЦИОНО ТЕЛО СРБИЈЕ АКРЕДИТАЦИОНО ТЕЛО СРБИЈЕ Акредитациони број/accreditation No: Датум прве акредитације/ Date of initial accreditation: 23.10.2009. Ознака предмета/file Ref. No.: 2-05-010 Важи од/ Valid from: Замењује

More information

Годишњи извештај за годину

Годишњи извештај за годину ФОНД ЗА ИНОВАЦИОНУ ДЕЛАТНОСТ Годишњи извештај за 2012. годину Пројекат финансира Европска унија За Фонд за иновациону делатност, као и за иновативна предузећа у Србији, 2012. година била је изузетна година.

More information

Политика државне помоћи Европске уније

Политика државне помоћи Европске уније УНИВЕРЗИТЕТ У НИШУ ПРАВНИ ФАКУЛТЕТ Политика државне помоћи Европске уније (мастер рад) Ментор Доц. др Александар Мојашевић Студент Александар Михајловић Број индекса: М001/14-O Ниш, 2015. САДРЖАЈ УВОД...

More information

ЗАШТИТА И ОБНОВА ИСТОРИЈСКИХ УРБАНИХ ЦЕЛИНА ПОТРОШАЧКИ ПРОИЗВОД ИЛИ КРЕАТИВНА АКТИВНОСТ?

ЗАШТИТА И ОБНОВА ИСТОРИЈСКИХ УРБАНИХ ЦЕЛИНА ПОТРОШАЧКИ ПРОИЗВОД ИЛИ КРЕАТИВНА АКТИВНОСТ? Проф. др Нађа КУРТОВИЋ ФОЛИЋ УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ ФАКУЛТЕТ ТЕХНИЧКИХ НАУКА Резиме ЗАШТИТА И ОБНОВА ИСТОРИЈСКИХ УРБАНИХ ЦЕЛИНА ПОТРОШАЧКИ ПРОИЗВОД ИЛИ КРЕАТИВНА АКТИВНОСТ? Историјске урбане целине могу

More information

Улагања у науку, технологију и иновације одабраних земаља света

Улагања у науку, технологију и иновације одабраних земаља света НАУКА, НОВЕ ТЕХНОЛОГИЈЕ И ИНОВАЦИЈА МЕНАЏМЕНТА У СВЕТУ 263 латива постали су важан фактор у доношењу стратегијских одлука предузећа о развоју технологије и њеној дифузији. Под појмом интелектуални капитал

More information

НАУЧНО ВЕЋЕ АСТРОНОМСКЕ ОПСЕРВАТОРИЈЕ БИЛТЕН РЕФЕРАТА. за избор у научна звања и избор и реизбор на одговарајуца радна места

НАУЧНО ВЕЋЕ АСТРОНОМСКЕ ОПСЕРВАТОРИЈЕ БИЛТЕН РЕФЕРАТА. за избор у научна звања и избор и реизбор на одговарајуца радна места НАУЧНО ВЕЋЕ АСТРОНОМСКЕ ОПСЕРВАТОРИЈЕ БИЛТЕН РЕФЕРАТА за избор у научна звања и избор и реизбор на одговарајуца радна места 28.12.2015. године Одговорни уредник: др Гојко Ђурашевић САДРЖАЈ: Избор у звање

More information

Планирање за здравље - тест

Планирање за здравље - тест Планирање за здравље - тест 1. Планирање и програмирање су: а) синоними (термини који означавају исти појам) б) две етапе јединственог процеса утврђивања и достизања циљева здравственог развоја в) ништа

More information

Употреба информационо-комуникационих технологија у Републици Србији, 2012.

Употреба информационо-комуникационих технологија у Републици Србији, 2012. Саопштење за јавност Република Србија Републички завод за статистику Београд, Милана Ракића 5 телефон +381 11 2412-922 www.stat.gov.rs stat@stat.gov.rs Употреба информационо-комуникационих технологија

More information

ПРИНЦИПИ ПОСЛОВНЕ ЕТИКЕ КАО ДЕТЕРМИНАНТА ОРГАНИЗАЦИОНЕ КУЛТУРЕ У СПОРТСКИМ ОРГАНИЗАЦИЈАМА

ПРИНЦИПИ ПОСЛОВНЕ ЕТИКЕ КАО ДЕТЕРМИНАНТА ОРГАНИЗАЦИОНЕ КУЛТУРЕ У СПОРТСКИМ ОРГАНИЗАЦИЈАМА УДК: 174: 746/799 Прегледни рад ПОСЛОВНА ЕКОНОМИЈА BUSINESS ECONOMICS Година VIII Број II стр. 301-314 др Милан Нешић 1, ванредни професор Универзитет Едуконс, Факултет за спорт и туризам, Нови Сад др

More information

5. Усвајање обавештења Ане Анђелковић о научном скупу "7th ESENIAS Workshop" (предмет број 670 од године).

5. Усвајање обавештења Ане Анђелковић о научном скупу 7th ESENIAS Workshop (предмет број 670 од године). 5. Усвајање обавештења Ане Анђелковић о научном скупу "7th ESENIAS Workshop" (предмет број 670 од 05.04.2017. године). Након пребројавања приспелих одговора председник Научног већа др Јелена Јовић, констатовала

More information

Модели савремених организационих структура и утицај њихове примене на побољшање квалитета функционисања предузећа Напредак. 1.

Модели савремених организационих структура и утицај њихове примене на побољшање квалитета функционисања предузећа Напредак. 1. Модели савремених организационих структура и утицај њихове примене на побољшање квалитета функционисања предузећа Напредак Дејан Лазић Факултет техничких наука, Чачак, Мастер инжењерски менаџмент e-mail:

More information

Основне информације Р епубличка комисија за заштиту права у поступцима јавних набавки је

Основне информације Р епубличка комисија за заштиту права у поступцима јавних набавки је Поштоване колеге новинари, Републичка комисија за заштиту права у поступцима јавних набавки, у намери да медијима ближе представи улогу и значај поступака јавних набавки, остваривањe правне заштите у тим

More information

Маркетинг у туризму и хотелијерству. Вежбе -4

Маркетинг у туризму и хотелијерству. Вежбе -4 Маркетинг у туризму и хотелијерству Вежбе -4 Управљање маркетинг активностима Задовољење потреба потрошача основа маркетинг активности Планирање треба да предупреди погрешне одлуке Скупо плаћање погрешних

More information

ОБАВЈЕШТЕЊЕ О НАБАВЦИ /18

ОБАВЈЕШТЕЊЕ О НАБАВЦИ /18 Адреса: Maršala Tita 9a/I Телефон: (033) 251-590 Факс: (033) 251-595 Е-маил: ejn@javnenabavke.gov.ba Wеб: https://www.ejn.gov.ba Датум и вријеме слања обавјештења на објаву:12.2.2018. u 14:30 ОБАВЈЕШТЕЊЕ

More information

Правилник о претходно упакованим производима ( Сл.гласник РС, бр.43/2013)

Правилник о претходно упакованим производима ( Сл.гласник РС, бр.43/2013) Правилник о претходно упакованим производима ( Сл.гласник РС, бр.43/2013) http://www.dmdm.rs/pdf/podzakoni/ pravilnik_o_prethodno_upakovanim_proizvodima.pdf мрбранкараданов, самосталнисаветник, Координатор

More information

CUSTOMER SATISFACTION FOCUS IN INTEGRATED MANAGEMENT APPLIED THROUGH BSC CONCEPT IN ADMINISTRATIVE SERVICE IN LOCAL GOVERNMENT OF BANJA LUKA CITY

CUSTOMER SATISFACTION FOCUS IN INTEGRATED MANAGEMENT APPLIED THROUGH BSC CONCEPT IN ADMINISTRATIVE SERVICE IN LOCAL GOVERNMENT OF BANJA LUKA CITY DOI: COBISS: Stručni rad ФОКУС НА ЗАДОВОЉСТВО КОРИСНИКА У ИНТЕГРИСАНОМ МЕНАЏМЕНТУ КРОЗ ПРИМЈЕНУ БСЦ КОНЦЕПТА У ГРАДСКОЈ УПРАВИ БАЊА ЛУКА 162 CUSTOMER SATISFACTION FOCUS IN INTEGRATED MANAGEMENT APPLIED

More information

ПРИРУЧНИК ЗА ИСТРАЖИВАЊЕ И ПЛАНИРАЊЕ КАРИЈЕРЕ

ПРИРУЧНИК ЗА ИСТРАЖИВАЊЕ И ПЛАНИРАЊЕ КАРИЈЕРЕ Универзитет у Новом Саду Центар за развој каријере и саветовање студената www.razvojkarijere.uns.ac.rs ПРИРУЧНИК ЗА ИСТРАЖИВАЊЕ И ПЛАНИРАЊЕ КАРИЈЕРЕ INTERFACE Developing and setting up measures for initiating,

More information

МЕТОДОЛОШКИ ПРИРУЧНИК: АНАЛИЗА И ТРЕТМАН РИЗИКА ОД КОРУПЦИЈЕ У МИКРО ПРЕДУЗЕЋИМА И МСП

МЕТОДОЛОШКИ ПРИРУЧНИК: АНАЛИЗА И ТРЕТМАН РИЗИКА ОД КОРУПЦИЈЕ У МИКРО ПРЕДУЗЕЋИМА И МСП Пројекат ACTS МЕТОДОЛОШКИ ПРИРУЧНИК: АНАЛИЗА И ТРЕТМАН РИЗИКА ОД КОРУПЦИЈЕ У МИКРО ПРЕДУЗЕЋИМА И МСП ACTs у координацији UNIONCAMERE у сарадњи са АНАЛИЗА И ТРЕТМАН РИЗИКА ОД КОРУПЦИЈЕ У МИКРО ПРЕДУЗЕЋИМА

More information

Оснивамо задругу. Приручник о етаблирању задруге-норвешки модел Примери и могућа примена у Србији. Београд/Bryne, новембар год.

Оснивамо задругу. Приручник о етаблирању задруге-норвешки модел Примери и могућа примена у Србији. Београд/Bryne, новембар год. Оснивамо задругу Приручник о етаблирању задруге-норвешки модел Примери и могућа примена у Србији Београд/Bryne, новембар 2010. год. Предговор Добро дошли корисниче приручника Оснивамо задругу! Приручник

More information

Предлог концепта успостављања Центра за иновативно предузетништво младих у Нишу (скраћено Старт-ап центар) Јул године

Предлог концепта успостављања Центра за иновативно предузетништво младих у Нишу (скраћено Старт-ап центар) Јул године Предлог концепта успостављања Центра за иновативно предузетништво младих у Нишу (скраћено Старт-ап центар) Јул 2017. године Визија, мисија и циљеви Старт-ап центра Визија Старт-ап центар доприноси да Ниш

More information

МАРКЕТИНГ НЕДРВНИХ ШУМСКИХ ПРОИЗВОДА - СТУДИЈА СЛУЧАЈА ПРЕДУЗЕЋA ЗА ПРЕРАДУ ШУМСКИХ ПЕЧУРАКА -

МАРКЕТИНГ НЕДРВНИХ ШУМСКИХ ПРОИЗВОДА - СТУДИЈА СЛУЧАЈА ПРЕДУЗЕЋA ЗА ПРЕРАДУ ШУМСКИХ ПЕЧУРАКА - ГЛАСНИК ШУМАРСКОГ ФАКУЛТЕТА, БЕОГРАД, 2009, бр. 100, стр. 111-128 BIBLID: 0353-4537, (2009), 100, p 111-128 Keča Lj., Ranković N., Radosavljević T. 2009. Marketing of non-wood forest products: Case study

More information

ОРГАНИЗАЦИОНО-ЕКОНОМСКА ОБЕЛЕЖЈА ПРОИЗВОДЊЕ СОЈЕ. Живковић, Јелена 1, Живковић, Милан 2. Резиме. Увод

ОРГАНИЗАЦИОНО-ЕКОНОМСКА ОБЕЛЕЖЈА ПРОИЗВОДЊЕ СОЈЕ. Живковић, Јелена 1, Живковић, Милан 2. Резиме. Увод ОРГАНИЗАЦИОНО-ЕКОНОМСКА ОБЕЛЕЖЈА ПРОИЗВОДЊЕ СОЈЕ Живковић, Јелена 1, Живковић, Милан 2 Резиме Соја, или кинески пасуљ је једна од најстаријих културних биљака. Први историјски подаци о соји датирају из

More information

мр Дејан Супић 2, асистент Универзитет Едуконс, Сремска Каменица Нови Сад Факултет пословне економије

мр Дејан Супић 2, асистент Универзитет Едуконс, Сремска Каменица Нови Сад Факултет пословне економије УДК: 339.138:330.123.6 Оригинални научни рад ПОСЛОВНА ЕКОНОМИЈА BUSINESS ECONOMICS Година VIII Број II стр. 163-184 Мсц Данијела Дашић 1 Универзитет Нови Сад, Економски факултет мр Дејан Супић 2, асистент

More information

ПРОГРАМ РАДА 1 ISS/KS F094 Заштитна одећа и заштитна опрема

ПРОГРАМ РАДА 1 ISS/KS F094 Заштитна одећа и заштитна опрема Страна: 1 Број:794/1-23-01/2014 ПРОГРАМ РАДА 1 ISS/KS F094 Заштитна одећа и заштитна опрема Овај програм рада донет је на седници Kомисије која је одржана дописним путем од 10. 10. 2013.године до 24. 10.

More information