PROJEKTOVANJE SOFTVERA Softver može biti sistemski i aplikativni. U sistemski softver spadaju operativni sistemi i razni uslužni programi. kao na prim

Size: px
Start display at page:

Download "PROJEKTOVANJE SOFTVERA Softver može biti sistemski i aplikativni. U sistemski softver spadaju operativni sistemi i razni uslužni programi. kao na prim"

Transcription

1 PROJEKTOVANJE SOFTVERA

2 PROJEKTOVANJE SOFTVERA Softver može biti sistemski i aplikativni. U sistemski softver spadaju operativni sistemi i razni uslužni programi. kao na primer: prevodioci za pojedine jezike, komunikacioni program i drugo.

3 PROJEKTOVANJE SOFTVERA Aplikativni softver piše sam korisnik ili ga kupuje od nekog proizvođača, radi rešavanja određenog zadatka iz domena svog poslovanja.

4 PROJEKTOVANJE SOFTVERA Kvalitet i pisanje softvera u celini, još uvek u značajnoj meri zavise od inventivnosti i veštine programera. Da bi se pomoglo programerima u pisanju softvera ustanoljene su neka osnovna pravila za pisanje softvera.

5 DIZAJN SOFTVERA Uz pomoć ustanovljenih pravila pisanje softvera se približava inženjerskim disciplinama i tako otklanjaju problemi u pisanju softvera, kao što su: kašnjenje softverskih projekata, neispunjavanje osnovnih funkcija koje se očekuju od softvera, nekorektno ponašanje u nestandardnim situacijama, složeno upravljanje i drugo.

6 FAZE DIZAJNA SOFTVERA definicija programa, modularni dizajn, razmatranja o programskom jeziku, pisanje programskih specifikacija, provera dizajna i pregled dizajna.

7 FAZE DIZAJNA SOFTVERA Definicija programa zahteva pažljivo razmatranje prioriteta, svrhe i funkcije svakog programa, koji će ući u aplikaciju. Nakon definisanja programa, analitičar ga Nakon definisanja programa, analitičar ga pažljivo deli na specifične zadatke ili module.

8 FAZE DIZAJNA SOFTVERA Posle identifikacije modula, analitičar se koncentriše na detalje svakog modula, obraćajući posebno pažnju na načine na koji su moduli međusobno vezani. Celokupna kolekcija definicija programa i modula čini programske specifikacije.

9 FAZE DIZAJNA SOFTVERA Kada su moduli specificirani, analitičar može da razmatra koji programski jezik bi sistem mogao da koristi za pisanje potrebnog programa. Ovo se različito rešava u različitim organizacijama.

10 FAZE DIZAJNA SOFTVERA U jednim se koristi samo jedan programski jezik za sve programe, dok se u drugim organizacijama ostavlja velika sloboda analitičaru u izboru odgovarajućeg programskog jezika, čak postoji mogućnost i korišćenja različitih programskih jezika u zavisnosti od potreba pojedinačne aplikacije (aplikativnog sftvera).

11 FAZE DIZAJNA SOFTVERA Na kraju, ceo sistem se podvrgava kontroli i reviziji dizajna. Revizija dizajna daje poslednju šansu upravi i korisnicima da pregledaju predloženi sistem, uvere se da on ispunjava sve njihove potrebe i da podrazumeva prihvatljive troškove. Menadžment može još uvek da odbaci sistem ili da zahteva modifikacije, pre nego što ovlasti njegovu primenu.

12 FAZE DIZAJNA SOFTVERA Faza dizajna se završava pisanjem programskih specifikacija. Specifikacije uključuju ulaz, bazu podataka, izlaz, mrežu i dizajn softvera.

13 U izradi programa postoje sledeće faze: postavka problema, projektovanje programa, razvoj programa, ispitivanje performansi programa i završno uobličavanje programa.

14 Kreiranje liste programa Zahteva od analitičara da pregleda dijagram toka podataka (DFD - data flow diagram) za predloženi sistem, a isto tako i rečnik podataka i formate izveštaja (iz dizajna izlaza), šeme (iz dizajna baze podataka) i kolekciju podataka za formate ekrana (iz dizajna ulaza).

15 Kreiranje liste programa Za vreme pregleda, analitičar izdvaja tačku od koje sistem treba da proizvodi izveštaje i ispituje svaku aktivnost procesa kao potencijalni program. Analitičar traži osnovne procese, koji dalje nisu deljivi. Ovi procesi su idealni kandidati za programe.

16 MODULARNI DIZAJN

17 MODULARNI DIDZAJN Posle definisanja glavne svrhe svakog programa, analitičar deli svaki program u module, od kojih svaki izvršava jednu funkciju i ima početnu i završnu tačku, koje je moguće identifikovati. Svaka od ovih funkcija formira poseban modul, koji je povezan sa drugim modulima na određeni način.

18 Razlozi koji govore u prilog modularnoj izgradnji programa 1) kod velikih nesegmentiranih programa, troši se mnogo vremena na njihovo održavanje, 2) kod nemodularnih programa mnogo teže se pronalaze greške,

19 Razlozi koji govore u prilog modularnoj izgradnji programa 3) modulnost u dizajnu programa omogućuje: - jednostavnost izrade i najsloženijih programa, - veću pouzdanost programa, - smanjenje razvojnih troškova, - lako proširenje programa, - lako uključivanje novih modula, - lakšu kontrolu izrade programa.

20 MODULARNI DIZAJN Ne koristi svaka organizacija analitičara za modularni dizajn. Neke organizacije dodeljuju posao modularnog dizajna programerima, a koriste analitičare samo da pregledaju dizajne. U malim organizacijama programer, odnosno analitičar može sam da uradi sve.

21 MODULARNI DIZAJN Modul čini grupa izvornih instrukcija smeštenih između određenih granica, koje imaju svoje ime. Modulima se daju imena, koja odražavaju njihove aktivnosti (npr. otvaranje, štampanje podataka, zatvaranje i dr.). Preko imena modula vrši se njegovo pozivanje.

22 MODULARNI DIZAJN Funkcija modula je da izvrši određenu transformaciju ulaza u izlaz.

23 MODULARNI DIZAJN Na primer, kod postupka ažuriranja neke datoteke, najčešće logičke celine koje mogu da predstavljaju module su: inicijalizacija i otvaranje datoteke, formiranje novih slogova, ažuriranje postojećih slogova (izmena sloga i brisanje sloga) i zatvaranje datoteka. Moduli su odvojene, posebne funkcijske celine, koje je moguće identifikovati.

24 MODULARNI DIZAJN Da bi se prilagodili standardima struktuirane metodologije, svaki modul treba da sadrži samo jednu ulaznu i jednu izlaznu tačku. Najbolji moduli sadrže jedan ulaz, jedan izlaz i Najbolji moduli sadrže jedan ulaz, jedan izlaz i jednu svrhu.

25 MODULARNI DIZAJN Podela programa u module pojednostavljuje posao, čineći ga lakšim za razumevanje. Osim toga, ispitujući svaki modul posebno, analitičar može lakše da uoči moguće logiške greške. Što se pre otkriju nastale greške, to ih je lakše popraviti.

26 Spajanje modula Posle definisanja i usavršavanja svih modula, analitičar počinje važan posao u određivanju veza koje spajaju module. Glavno pravilo je da očuvamo veze između Glavno pravilo je da očuvamo veze između modula na minimumu.

27 Spajanje modula Koristimo termin spajanje da bi uputili na mere kontrole i nezavisnost između modula. Spajanje nam dozvoljava da se moduli organizuju na način da se smanji veza između modula na minimum.

28 Spajanje modula Programi su kolekcija modula, povezanih međusobno u hijerarhijskom redosledu ili u obliku stabla. Neki moduli služe kao roditelji i oni kontrolišu Neki moduli služe kao roditelji i oni kontrolišu samo onu decu module, koji su direktno pod njihovom nadležnošću.

29 KONTROLNE STRUKTURE Svi programi mogu da se napišu u obliku jedne od tri osnovne kontrolne strukture: sekvence, odluke i ponavljanja ili iteracije. Kontrolna struktura sekvence opisuje serije akcija Kontrolna struktura sekvence opisuje serije akcija (tj. naredbi), koje slede jedna iza druge u linijskom redu, zbog čega se ova kontrolna struktura naziva i linijska struktura.

30 KONTROLNE STRUKTURE Osnovna karakteristika programa sa ovom kontrolnom strukturom jeste da se pri jednom izvršavanju programa svaka naredba izvrši jedanput. U jednostavnim primerima i ceo program može obrazovati linijsku strukturu.

31 KONTROLNE STRUKTURE Kontrolna (razgranata) struktura odluke opisuje situaciju u kojoj akcija zavisi od toga koji se od dva uslova ispunjava. Postoje dve grane, jedna grana označena sa DA, Postoje dve grane, jedna grana označena sa DA, koja se izvršava kada je ispunjen dati uslov i druga označena sa NE, koja se izvršava kada nije ispunjen dati uslov.

32 KONTROLNE STRUKTURE Ponavljanje (iteracija ili petlja) predstavlja treću vrstu kontrolne strukture. Naziva se i ciklička struktura. Mogućnost obrazovanja programskih ciklusa znatno smanjuje dužinu programa.

33 KONTROLNE STRUKTURE Za organizaciju programskog ciklusa moramo poznavati koje naredbe čine ciklus i kako se izlazi iz ciklusa. Naredbe koje čine ciklus zovemo telo ciklusa, a uslov pod kojim se izlazi iz ciklusa zovemo izlazni kriterijum. Prema tome kakav je izlazni kriterijum, cikluse delimo na brojačke i uslovne.

34 KONTROLNE STRUKTURE Ciklus u kome je broj ponavljanja ciklusa kriterijum za izlazak iz ciklusa zovemo brojački ciklus. Uslovni ciklus predstavlja zapis po kome se blok naredbi izvršava sve dok je uslov tačan. Kada uslov postane netačan, ciklus se završava i program nastavlja izvršavanje naredbom koja sledi iza tela ciklusa.

35 RAZMATRANJA O PRIHVATANJU PROGRAMSKOG JEZIKA

36 Izbor odgovarajućeg programskog jezika Pošto menadžment odobri sistemski dizajn, analitičar bira odgovarajući programski jezik koji će se koristiti. U različitim organizacijama postoje različiti pristupi razmatranju o prihvatanju nekog programskog jezika. Ako postoji neko ograničenje, analitičar može da izabere programski jezik koji najviše odgovara aplikaciji.

37 PROGRAMSKI JEZICI Po stepenu zavisnosti programskog jezika od računara programske jezike delimo na: mašinski zavisne (mašinski i simbolički jezik) mašinski nezavisne (jezici višeg nivoa)

38 MAŠINSKI JEZICI Izgrađeni su nad binarnom azbukom (0,1) Nije potrebno prevođenje Vezan je za konkretan računar (svaka Vezan je za konkretan računar (svaka familija procesora ima svoj mašinski jezik)

39 Mašinski zavisni jezici Simbolički jezici Uvode mnemotehničke skraćenice za operacije i simboličke oznake podataka Jednoj naredbi mašinskog jezika odgovara jedna naredba simboličkog

40 ASSEMBLER Program koji prevodi simbolički u mašinski jezik zove se asembler. Za programiranje u mašinski zavisnim jezicima potrebno je dobro poznavanje načina rada i arhitekture određenog računara.

41 ASSEMBLER Obično se koriste za programiranje računara za interakciju računara sa I/O uređajima : štampačima skenerima uređajima za čuvanje podataka,... Njime su pisani programi poznati kao drajveri.

42 JEZICI VIŠEG NIVOA Bliži su prirodnom jeziku, čitljiviji i lakši za pisanje programa. Imaju visok stepen nezavisnosti od arhitekture računara

43 PREMA NAČINU REŠAVANJA PROBLEMA Proceduralne dajemo računaru kompletan skup instrukcija kojim se rešava problem, tj. dajemo mu algoritam za rešavanje zadatka (pa se zovu i algoritamski). Tu spadaju: Pascal, Cobol, C, Basic, Fortran, mašinski,... Deklarativne opisujemo šta znamo o problemu i šta želimo da dobijemo rešavajući ga, a sistem (interpreter) sam dolazi do postupka za rešavanje problema. Primeri deklarativnih jezika su Prolog i SQL.

44 NA OSNOVU NAČINA ALOKACIJE MEMORIJE: Programske jezike sa statičkom alokacijom memorije (C++, C#, Java, Pascal,...). Programske jezike sa dinamičkom alokacijom memorije (Ruby, Lisp, JavaScript i Python).

45 PODELA PROGRAMSKIH JEZIKA Objektno orijentisani jezici (60.1%) Proceduralni jezici (35.0%) Funkcijski jezici (3.3%) Logički jezici (1.6%)

46 FUNKCIJSKI JEZICI Funkcije se primenjuju na argumente i vrednosti. Vraćene vrednosti se koriste kao argumenti za druge funkcije. Primer je Lisp.

47 PROCEDURALNI JEZICI Menjali su se i razvijali tokom vremena. Fortran i Cobol spadaju u prve jezike višeg nivoa. Dolazi do razvoja strukturiranih programskih jezika (Algol, Pascal,...) Sledeća faza je razvijanje modularnih programskih jezika koji funkcionišu tako što razbijaju program na manje celine (module) gde svaki modul obavlja određenu funkciju.

48 OBJEKTNO ORIJENTISANI JEZICI Jezici poslednje generacije. Objekti su jedinice informacija koje sadrže podatke kao i metode za procesiranje i rad sa podacima. Da bismo koristili gotov objekat ne moramo da znamo kako je on pravljen niti šta je u njemu, već samo kako i šta on radi. U OO jezike se ubrajaju : Java, C++, Python...

49 LOGIČKI PROGRAMSKI JEZICI Pripadaju klasi deklarativnih (neproceduralnih) programskih jezika. Zasnovani su na predikatima (logičkim izrazima). Prolog (PROgramming in LOGic) Datalog

50 PROGRAMSKI JEZICI Razvoj programskih jezika je veoma brz. Posebno je uslovljen razvojem hardvera i komunikacija. Sve navedene podele nisu striktne, jer razvojem neki programski jezik može da preuzme dobra rešenja iz drugih jezika.

51 TIOBE index

52 TIOBE index

53 TIOBE index

54 TIOBE index

55 PROGRAMSKE SPECIFIKACIJE Imaju formu izveštaja sa sledećim elementima: sistemski pregled, dijagram toka podataka, format izlaznog izveštaja, šema baze podataka, izgled ekrana ili formati ulaza, definicije programa, opisi modula.

56 PROGRAMSKE SPECIFIKACIJE Sada kada ima definisane programe, planirane module, izabrane kontrolne strukture, razložene i obrađene module, utvrđene veze između modula i izabrani programski jezik, analitičar sjedinjuje izlaze iz svih drugih faza dizajna i obrazuje programske specifikacije.

57 SISTEMSKI PREGLED U ovom delu procesa dizajna prikuplja se i sumira sav materijal koji je proizveden u toku prethodnih faza dizajna. Sistemski pregledi često uključuju i opise metoda kolekcije podataka i sistemskih operacija, objašnjenja svrhe svakog programa unutar sistema i šemu programiranja - plus imena analitičara, programera i svih individualnih programa.

58 DIJAGRAM TOKA PODATAKA Razvijen u toku analize i možda usavršen u toku dizajna, DFD (dijagram toka podataka) orijentiše čitaoca gde se on nalazi u sistemu.

59 FORMAT IZLAZNOG IZVEŠTAJA Razvijeni na početku faze dizajna, formati izlaznog izveštaja, takođe, obrazuju deo programskih specifikacija.

60 ŠEMA BAZE PODATAKA Četvrta komponenta programskih specifikacija je šema baze podataka, koja se može napisati korišćenjem, na primer, Oracle-ovog SQL-a.

61 IZGLED EKRANA ILI FORMATI ULAZA Dizajni ekrana specificiraju zahteve koji su vezani za unos podataka. Dizajn ekrana treba da specificira tipove podataka (numerički, alfanumerički ili drugi, koje podržava DBMS) i da definišu zahteve.

62 DEFINICIJA PROGRAMA Definicije programa i opisi modula završavaju specifikaciju. Definicija programa je doslovan opis cilja i svrhe programa.

63 PROVERA DIZAJNA Obezbeđuje pažljivo ispitivanje sistemskog dizajna i programskih specifikacija. U toku ove faze analitičar, programer (ili vođa U toku ove faze analitičar, programer (ili vođa programerskog tima), drugi analitičari i nekada i korisnik kritikuju specifikacije u pokušaju da lociraju greške modula, da provere dovršenost i da osiguraju jasnoću konačnog programa.

64 PROVERA DIZAJNA Kao zaključak provere analitičar može prostudirati probleme, napraviti potrebne ispravke i onda pustiti ispravljen sistem i programske specifikacije na dalje razmatranje. Ako tim nađe dosta grešaka može da predvidi da se izvrši naknadna provera.

65 PROVERA DIZAJNA Pošto provera ne bi trebalo da bude ocenjivanje analitičarevog rada, već bi trebalo da osigura kvalitet, onda nikakav formalan rezime ne ide menadžmentu. Provera nije test softvera, ali je prilika da se uoče greške, pre nego što one porastu. Testiranje je važan deo svih projekata razvoja softvera, ali se ostvaruje u trećoj fazi, implementaciji softvera.

66 PREGLED DIZAJNA Kada analitičar ispravi sve greške i doda sve nedostajuće elemente, tada menadžment, korisnici i analitičar izvršavaju formalan pregled dizajna. Tokom ove prezentacije sistema svi proučavaju programske specifikacije.

67 PREGLED DIZAJNA Analitičari bi trebalo da povedu dosta računa tokom ovog pregleda, zato što on obezbeđuje poslednju šansu svim zainteresovanim stranama da provere da li će sistem ispuniti potrebe organizacije uz prihvatljive troškove i planirana ograničenja.

68 PREGLED DIZAJNA U nekim slučajevima, promene u poslednjem času mogu odložiti razvijanje sistema, ali obavljanje promena će sada manje koštati nego kada bi se one vršile pošto programiranje otpočne. Ako se svi slažu da sistem treba da produži da se razvija, memorandumom se formalno ovlašćuje sledeći korak.

Programiranje III razred

Programiranje III razred Tehnička škola 9. maj Bačka Palanka Programiranje III razred Istorijat programskih jezika Programski jezici Programski jezici su veštački jezici koji se mogu koristiti za kontrolu ponašanja mašine, naročito

More information

Biznis scenario: sekcije pk * id_sekcije * naziv. projekti pk * id_projekta * naziv ꓳ profesor fk * id_sekcije

Biznis scenario: sekcije pk * id_sekcije * naziv. projekti pk * id_projekta * naziv ꓳ profesor fk * id_sekcije Biznis scenario: U školi postoje četiri sekcije sportska, dramska, likovna i novinarska. Svaka sekcija ima nekoliko aktuelnih projekata. Likovna ima četiri projekta. Za projekte Pikaso, Rubens i Rembrant

More information

Ulazne promenljive se nazivaju argumenti ili fiktivni parametri. Potprogram se poziva u okviru programa, kada se pri pozivu navode stvarni parametri.

Ulazne promenljive se nazivaju argumenti ili fiktivni parametri. Potprogram se poziva u okviru programa, kada se pri pozivu navode stvarni parametri. Potprogrami su delovi programa. Često se delovi koda ponavljaju u okviru nekog programa. Logično je da se ta grupa komandi izdvoji u potprogram, i da se po želji poziva u okviru programa tamo gde je potrebno.

More information

SIMPLE PAST TENSE (prosto prošlo vreme) Građenje prostog prošlog vremena zavisi od toga da li je glagol koji ga gradi pravilan ili nepravilan.

SIMPLE PAST TENSE (prosto prošlo vreme) Građenje prostog prošlog vremena zavisi od toga da li je glagol koji ga gradi pravilan ili nepravilan. SIMPLE PAST TENSE (prosto prošlo vreme) Građenje prostog prošlog vremena zavisi od toga da li je glagol koji ga gradi pravilan ili nepravilan. 1) Kod pravilnih glagola, prosto prošlo vreme se gradi tako

More information

Podešavanje za eduroam ios

Podešavanje za eduroam ios Copyright by AMRES Ovo uputstvo se odnosi na Apple mobilne uređaje: ipad, iphone, ipod Touch. Konfiguracija podrazumeva podešavanja koja se vrše na računaru i podešavanja na mobilnom uređaju. Podešavanja

More information

STRUČNA PRAKSA B-PRO TEMA 13

STRUČNA PRAKSA B-PRO TEMA 13 MAŠINSKI FAKULTET U BEOGRADU Katedra za proizvodno mašinstvo STRUČNA PRAKSA B-PRO TEMA 13 MONTAŽA I SISTEM KVALITETA MONTAŽA Kratak opis montže i ispitivanja gotovog proizvoda. Dati izgled i sadržaj tehnološkog

More information

GUI Layout Manager-i. Bojan Tomić Branislav Vidojević

GUI Layout Manager-i. Bojan Tomić Branislav Vidojević GUI Layout Manager-i Bojan Tomić Branislav Vidojević Layout Manager-i ContentPane Centralni deo prozora Na njega se dodaju ostale komponente (dugmići, polja za unos...) To je objekat klase javax.swing.jpanel

More information

Port Community System

Port Community System Port Community System Konferencija o jedinstvenom pomorskom sučelju i digitalizaciji u pomorskom prometu 17. Siječanj 2018. godine, Zagreb Darko Plećaš Voditelj Odsjeka IS-a 1 Sadržaj Razvoj lokalnog PCS

More information

Rešavanje problema pomoću računara

Rešavanje problema pomoću računara Rešavanje problema pomoću računara Vladimir Filipović vladaf@matf.bg.ac.rs Softversko inženjerstvo Šta podrazumevamo pod softverskim inženjerstvom? vladaf@matf.bg.ac.rs 2/16 Konstrukcija prevodilaca Prevođenje

More information

AMRES eduroam update, CAT alat za kreiranje instalera za korisničke uređaje. Marko Eremija Sastanak administratora, Beograd,

AMRES eduroam update, CAT alat za kreiranje instalera za korisničke uređaje. Marko Eremija Sastanak administratora, Beograd, AMRES eduroam update, CAT alat za kreiranje instalera za korisničke uređaje Marko Eremija Sastanak administratora, Beograd, 12.12.2013. Sadržaj eduroam - uvod AMRES eduroam statistika Novine u okviru eduroam

More information

Struktura indeksa: B-stablo. ls/swd/btree/btree.html

Struktura indeksa: B-stablo.   ls/swd/btree/btree.html Struktura indeksa: B-stablo http://cis.stvincent.edu/html/tutoria ls/swd/btree/btree.html Uvod ISAM (Index-Sequential Access Method, IBM sredina 60-tih godina 20. veka) Nedostaci: sekvencijalno pretraživanje

More information

Uvod u relacione baze podataka

Uvod u relacione baze podataka Uvod u relacione baze podataka 25. novembar 2011. godine 7. čas SQL skalarne funkcije, operatori ANY (SOME) i ALL 1. Za svakog studenta izdvojiti ime i prezime i broj različitih ispita koje je pao (ako

More information

PROGRAMSKI JEZIK VISUAL BASIC ZBIRKA ZADATAKA

PROGRAMSKI JEZIK VISUAL BASIC ZBIRKA ZADATAKA Dr Srđan Damjanović Dr Predrag Katanić PROGRAMSKI JEZIK VISUAL BASIC ZBIRKA ZADATAKA FAKULTET POSLOVNE EKONOMIJE BIJELJINA, 2014. Recenzenti: Prof. dr Rade Stankić Prof. dr Slobodan Obradović Izdaje: FAKULTET

More information

Eduroam O Eduroam servisu edu roam Uputstvo za podešavanje Eduroam konekcije NAPOMENA: Microsoft Windows XP Change advanced settings

Eduroam O Eduroam servisu edu roam Uputstvo za podešavanje Eduroam konekcije NAPOMENA: Microsoft Windows XP Change advanced settings Eduroam O Eduroam servisu Eduroam - educational roaming je besplatan servis za pristup Internetu. Svojim korisnicima omogućava bezbedan, brz i jednostavan pristup Internetu širom sveta, bez potrebe za

More information

IZDAVANJE SERTIFIKATA NA WINDOWS 10 PLATFORMI

IZDAVANJE SERTIFIKATA NA WINDOWS 10 PLATFORMI IZDAVANJE SERTIFIKATA NA WINDOWS 10 PLATFORMI Za pomoć oko izdavanja sertifikata na Windows 10 operativnom sistemu možete se obratiti na e-mejl adresu esupport@eurobank.rs ili pozivom na telefonski broj

More information

CJENIK APLIKACIJE CERAMIC PRO PROIZVODA STAKLO PLASTIKA AUTO LAK KOŽA I TEKSTIL ALU FELGE SVJETLA

CJENIK APLIKACIJE CERAMIC PRO PROIZVODA STAKLO PLASTIKA AUTO LAK KOŽA I TEKSTIL ALU FELGE SVJETLA KOŽA I TEKSTIL ALU FELGE CJENIK APLIKACIJE CERAMIC PRO PROIZVODA Radovi prije aplikacije: Prije nanošenja Ceramic Pro premaza površina vozila na koju se nanosi mora bi dovedena u korektno stanje. Proces

More information

Programiranje. Nastava: prof.dr.sc. Dražena Gašpar. Datum:

Programiranje. Nastava: prof.dr.sc. Dražena Gašpar. Datum: Programiranje Nastava: prof.dr.sc. Dražena Gašpar Datum: 21.03.2017. 1 Pripremiti za sljedeće predavanje Sljedeće predavanje: 21.03.2017. Napraviti program koji koristi sve tipove podataka, osnovne operatore

More information

TEHNOLOGIJA, INFORMATIKA I OBRAZOVANJE ZA DRUŠTVO UČENJA I ZNANJA 6. Međunarodni Simpozijum, Tehnički fakultet Čačak, 3 5. jun 2011.

TEHNOLOGIJA, INFORMATIKA I OBRAZOVANJE ZA DRUŠTVO UČENJA I ZNANJA 6. Međunarodni Simpozijum, Tehnički fakultet Čačak, 3 5. jun 2011. TEHNOLOGIJA, INFORMATIKA I OBRAZOVANJE ZA DRUŠTVO UČENJA I ZNANJA 6. Međunarodni Simpozijum, Tehnički fakultet Čačak, 3 5. jun 2011. TECHNOLOGY, INFORMATICS AND EDUCATION FOR LEARNING AND KNOWLEDGE SOCIETY

More information

11 Analiza i dizajn informacionih sistema

11 Analiza i dizajn informacionih sistema 11 Analiza i dizajn informacionih sistema Informatika V.Prof.dr Kemal Hajdarević dipl.ing.el 25.4.2014 11:58:28 1 1. Kompjuter, Internet, i mrežne osnove 2. Kompjuterska industrija Informatika u stomatologiji

More information

Trening: Obzor financijsko izvještavanje i osnovne ugovorne obveze

Trening: Obzor financijsko izvještavanje i osnovne ugovorne obveze Trening: Obzor 2020. - financijsko izvještavanje i osnovne ugovorne obveze Ana Ključarić, Obzor 2020. nacionalna osoba za kontakt za financijska pitanja PROGRAM DOGAĐANJA (9:30-15:00) 9:30 10:00 Registracija

More information

TRENING I RAZVOJ VEŽBE 4 JELENA ANĐELKOVIĆ LABROVIĆ

TRENING I RAZVOJ VEŽBE 4 JELENA ANĐELKOVIĆ LABROVIĆ TRENING I RAZVOJ VEŽBE 4 JELENA ANĐELKOVIĆ LABROVIĆ DIZAJN TRENINGA Model trening procesa FAZA DIZAJNA CILJEVI TRENINGA Vrste ciljeva treninga 1. Ciljevi učesnika u treningu 2. Ciljevi učenja Opisuju željene

More information

INTEGRISANO RAZVOJNO OKRUŽENJE VISUAL STUDIO 2013

INTEGRISANO RAZVOJNO OKRUŽENJE VISUAL STUDIO 2013 Dr Srđan Damjanović Dr Predrag Katanić INTEGRISANO RAZVOJNO OKRUŽENJE VISUAL STUDIO 2013 FAKULTET POSLOVNE EKONOMIJE BIJELJINA, 2017. INTEGRISANO RAZVOJNO OKRUŽENJE VISUAL STUDIO 2013 Autori: Prof. dr

More information

INSTALIRANJE SOFTVERSKOG SISTEMA SURVEY

INSTALIRANJE SOFTVERSKOG SISTEMA SURVEY INSTALIRANJE SOFTVERSKOG SISTEMA SURVEY Softverski sistem Survey za geodeziju, digitalnu topografiju i projektovanje u niskogradnji instalira se na sledeći način: 1. Instalirati grafičko okruženje pod

More information

СТРУКТУРА СТАНДАРДА СИСТЕМАМЕНАЏМЕНТАКВАЛИТЕТОМ

СТРУКТУРА СТАНДАРДА СИСТЕМАМЕНАЏМЕНТАКВАЛИТЕТОМ 1 СТРУКТУРА СТАНДАРДА СИСТЕМАМЕНАЏМЕНТАКВАЛИТЕТОМ 2 ПРИНЦИПИ МЕНАЏМЕНТА КВАЛИТЕТОМ 3 ПРИНЦИПИ МЕНАЏМЕНТА КВАЛИТЕТОМ 4 ПРИНЦИПИ МЕНАЏМЕНТА КВАЛИТЕТОМ Edwards Deming Не морате то чинити, преживљавање фирми

More information

Bušilice nove generacije. ImpactDrill

Bušilice nove generacije. ImpactDrill NOVITET Bušilice nove generacije ImpactDrill Nove udarne bušilice od Bosch-a EasyImpact 550 EasyImpact 570 UniversalImpact 700 UniversalImpact 800 AdvancedImpact 900 Dostupna od 01.05.2017 2 Logika iza

More information

TRAJANJE AKCIJE ILI PRETHODNOG ISTEKA ZALIHA ZELENI ALAT

TRAJANJE AKCIJE ILI PRETHODNOG ISTEKA ZALIHA ZELENI ALAT TRAJANJE AKCIJE 16.01.2019-28.02.2019 ILI PRETHODNOG ISTEKA ZALIHA ZELENI ALAT Akcija sa poklonima Digitally signed by pki, pki, BOSCH, EMEA, BOSCH, EMEA, R, A, radivoje.stevanovic R, A, 2019.01.15 11:41:02

More information

Univerzitet u Novom Sadu. Fakultet tehničkih nauka. Odsek za računarsku tehniku i računarske komunikacije. Uvod u GIT

Univerzitet u Novom Sadu. Fakultet tehničkih nauka. Odsek za računarsku tehniku i računarske komunikacije. Uvod u GIT Univerzitet u Novom Sadu Fakultet tehničkih nauka Odsek za računarsku tehniku i računarske komunikacije Uvod u GIT Šta je git? Sistem za verzionisanje softvera kao i CVS, SVN, Perforce ili ClearCase Orginalno

More information

Upute za korištenje makronaredbi gml2dwg i gml2dgn

Upute za korištenje makronaredbi gml2dwg i gml2dgn SVEUČILIŠTE U ZAGREBU - GEODETSKI FAKULTET UNIVERSITY OF ZAGREB - FACULTY OF GEODESY Zavod za primijenjenu geodeziju; Katedra za upravljanje prostornim informacijama Institute of Applied Geodesy; Chair

More information

Ciljevi. Poslije kompletiranja ove lekcije trebalo bi se moći:

Ciljevi. Poslije kompletiranja ove lekcije trebalo bi se moći: Pogledi Ciljevi Poslije kompletiranja ove lekcije trebalo bi se moći: Opisati pogled Formirati novi pogled Vratiti podatke putem pogleda Izmijeniti postojeći pogled Insertovani, ažurirati i brisati podatke

More information

Slobodni softver za digitalne arhive: EPrints u Knjižnici Filozofskog fakulteta u Zagrebu

Slobodni softver za digitalne arhive: EPrints u Knjižnici Filozofskog fakulteta u Zagrebu Slobodni softver za digitalne arhive: EPrints u Knjižnici Filozofskog fakulteta u Zagrebu Marijana Glavica Dobrica Pavlinušić http://bit.ly/ffzg-eprints Definicija

More information

SAS On Demand. Video: Upute za registraciju:

SAS On Demand. Video:  Upute za registraciju: SAS On Demand Video: http://www.sas.com/apps/webnet/video-sharing.html?bcid=3794695462001 Upute za registraciju: 1. Registracija na stranici: https://odamid.oda.sas.com/sasodaregistration/index.html U

More information

KAPACITET USB GB. Laserska gravura. po jednoj strani. Digitalna štampa, pun kolor, po jednoj strani USB GB 8 GB 16 GB.

KAPACITET USB GB. Laserska gravura. po jednoj strani. Digitalna štampa, pun kolor, po jednoj strani USB GB 8 GB 16 GB. 9.72 8.24 6.75 6.55 6.13 po 9.30 7.89 5.86 10.48 8.89 7.30 7.06 6.61 11.51 9.75 8.00 7.75 7.25 po 0.38 10.21 8.66 7.11 6.89 6.44 11.40 9.66 9.73 7.69 7.19 12.43 1 8.38 7.83 po 0.55 0.48 0.37 11.76 9.98

More information

PLAN RADA. 1. Počnimo sa primerom! 2. Kako i zašto? 3. Pejzaž višestruke upotrebe softvera 4. Frameworks 5. Proizvodne linije softvera 6.

PLAN RADA. 1. Počnimo sa primerom! 2. Kako i zašto? 3. Pejzaž višestruke upotrebe softvera 4. Frameworks 5. Proizvodne linije softvera 6. KOREKTAN PREVOD? - Reupotrebljiv softver? ( ne postoji prefiks RE u srpskom jeziku ) - Ponovo upotrebljiv softver? ( totalno bezveze ) - Upotrebljiv više puta? - Itd. PLAN RADA 1. Počnimo sa primerom!

More information

ENR 1.4 OPIS I KLASIFIKACIJA VAZDUŠNOG PROSTORA U KOME SE PRUŽAJU ATS USLUGE ENR 1.4 ATS AIRSPACE CLASSIFICATION AND DESCRIPTION

ENR 1.4 OPIS I KLASIFIKACIJA VAZDUŠNOG PROSTORA U KOME SE PRUŽAJU ATS USLUGE ENR 1.4 ATS AIRSPACE CLASSIFICATION AND DESCRIPTION VFR AIP Srbija / Crna Gora ENR 1.4 1 ENR 1.4 OPIS I KLASIFIKACIJA VAZDUŠNOG PROSTORA U KOME SE PRUŽAJU ATS USLUGE ENR 1.4 ATS AIRSPACE CLASSIFICATION AND DESCRIPTION 1. KLASIFIKACIJA VAZDUŠNOG PROSTORA

More information

Nejednakosti s faktorijelima

Nejednakosti s faktorijelima Osječki matematički list 7007, 8 87 8 Nejedakosti s faktorijelima Ilija Ilišević Sažetak Opisae su tehike kako se mogu dokazati ejedakosti koje sadrže faktorijele Spomeute tehike su ilustrirae a izu zaimljivih

More information

Otpremanje video snimka na YouTube

Otpremanje video snimka na YouTube Otpremanje video snimka na YouTube Korak br. 1 priprema snimka za otpremanje Da biste mogli da otpremite video snimak na YouTube, potrebno je da imate kreiran nalog na gmailu i da video snimak bude u nekom

More information

OBJEKTNO ORIJENTISANO PROGRAMIRANJE

OBJEKTNO ORIJENTISANO PROGRAMIRANJE OBJEKTNO ORIJENTISANO PROGRAMIRANJE PREDAVANJE 3 DEFINICIJA KLASE U JAVI Miloš Kovačević Đorđe Nedeljković 1 /18 OSNOVNI KONCEPTI - Polja - Konstruktori - Metode - Parametri - Povratne vrednosti - Dodela

More information

FAKULTET ZA POSLOVNU INFORMATIKU

FAKULTET ZA POSLOVNU INFORMATIKU FAKULTET ZA POSLOVNU INFORMATIKU Prof. dr Mladen Veinović Igor Franc Aleksandar Jevremović BAZE PODATAKA - PRAKTIKUM - Prvo izdanje Beograd 2006. Autori: Prof. dr Mladen Veinović Igor Franc Aleksandar

More information

Mogudnosti za prilagođavanje

Mogudnosti za prilagođavanje Mogudnosti za prilagođavanje Shaun Martin World Wildlife Fund, Inc. 2012 All rights reserved. Mogudnosti za prilagođavanje Za koje ste primere aktivnosti prilagođavanja čuli, pročitali, ili iskusili? Mogudnosti

More information

Priprema podataka. NIKOLA MILIKIĆ URL:

Priprema podataka. NIKOLA MILIKIĆ   URL: Priprema podataka NIKOLA MILIKIĆ EMAIL: nikola.milikic@fon.bg.ac.rs URL: http://nikola.milikic.info Normalizacija Normalizacija je svođenje vrednosti na neki opseg (obično 0-1) FishersIrisDataset.arff

More information

PROJEKTNI PRORAČUN 1

PROJEKTNI PRORAČUN 1 PROJEKTNI PRORAČUN 1 Programski period 2014. 2020. Kategorije troškova Pojednostavlj ene opcije troškova (flat rate, lump sum) Radni paketi Pripremni troškovi, troškovi zatvaranja projekta Stope financiranja

More information

Direktan link ka kursu:

Direktan link ka kursu: Alat Alice može da se preuzme sa sledeće adrese: www.alice.org Kratka video uputstva posvećena alatu Alice: https://youtu.be/eq120m-_4ua https://youtu.be/tkbucu71lfk Kurs (engleski) posvećen uvodu u Java

More information

Klasterizacija. NIKOLA MILIKIĆ URL:

Klasterizacija. NIKOLA MILIKIĆ   URL: Klasterizacija NIKOLA MILIKIĆ EMAIL: nikola.milikic@fon.bg.ac.rs URL: http://nikola.milikic.info Klasterizacija Klasterizacija (eng. Clustering) spada u grupu tehnika nenadgledanog učenja i omogućava grupisanje

More information

VBA moduli. mr Milovan Milivojević dipl. ing. Visa Poslovno Tehnička Škola - Užice

VBA moduli. mr Milovan Milivojević dipl. ing. Visa Poslovno Tehnička Škola - Užice VBA moduli mr Milovan Milivojević dipl. ing. Visa Poslovno Tehnička Škola - Užice Moduli (modules) ponašanje modula Ponašanje modula može se prilagoditi na 4 načina: Option Explicit Option Private Module

More information

Dr Smiljan Vukanović, dis

Dr Smiljan Vukanović, dis NAPREDNI SISTEMI UPRAVLJANJA SAOBRAĆAJEM SVETLOSNIM SIGNALIMA SU DEO ITS-A. DA ILI NE? ADVANCED TRAFFIC SIGNAL CONTROL SYSTEMS ARE A PART OF ITS. YES OR NO? Dr Smiljan Vukanović, dis Rezultat rada na projektu

More information

1. Instalacija programske podrške

1. Instalacija programske podrške U ovom dokumentu opisana je instalacija PBZ USB PKI uređaja na računala korisnika PBZCOM@NET internetskog bankarstva. Uputa je podijeljena na sljedeće cjeline: 1. Instalacija programske podrške 2. Promjena

More information

NIS PETROL. Uputstvo za deaktiviranje/aktiviranje stranice Veleprodajnog cenovnika na sajtu NIS Petrol-a

NIS PETROL. Uputstvo za deaktiviranje/aktiviranje stranice Veleprodajnog cenovnika na sajtu NIS Petrol-a NIS PETROL Uputstvo za deaktiviranje/aktiviranje stranice Veleprodajnog cenovnika na sajtu NIS Petrol-a Beograd, 2018. Copyright Belit Sadržaj Disable... 2 Komentar na PHP kod... 4 Prava pristupa... 6

More information

STABLA ODLUČIVANJA. Jelena Jovanovic. Web:

STABLA ODLUČIVANJA. Jelena Jovanovic.   Web: STABLA ODLUČIVANJA Jelena Jovanovic Email: jeljov@gmail.com Web: http://jelenajovanovic.net 2 Zahvalnica: Ovi slajdovi su bazirani na materijalima pripremljenim za kurs Applied Modern Statistical Learning

More information

JEDINSTVENI PORTAL POREZNE UPRAVE. Priručnik za instalaciju Google Chrome dodatka. (Opera preglednik)

JEDINSTVENI PORTAL POREZNE UPRAVE. Priručnik za instalaciju Google Chrome dodatka. (Opera preglednik) JEDINSTVENI PORTAL POREZNE UPRAVE Priručnik za instalaciju Google Chrome dodatka (Opera preglednik) V1 OPERA PREGLEDNIK Opera preglednik s verzijom 32 na dalje ima tehnološke promjene zbog kojih nije moguće

More information

1.7 Predstavljanje negativnih brojeva u binarnom sistemu

1.7 Predstavljanje negativnih brojeva u binarnom sistemu .7 Predstavljanje negativnih brojeva u binarnom sistemu U decimalnom brojnom sistemu pozitivni brojevi se predstavljaju znakom + napisanim ispred cifara koje definišu apsolutnu vrednost broja, odnosno

More information

BENCHMARKING HOSTELA

BENCHMARKING HOSTELA BENCHMARKING HOSTELA IZVJEŠTAJ ZA SVIBANJ. BENCHMARKING HOSTELA 1. DEFINIRANJE UZORKA Tablica 1. Struktura uzorka 1 BROJ HOSTELA BROJ KREVETA Ukupno 1016 643 1971 Regije Istra 2 227 Kvarner 4 5 245 991

More information

DIPLOMSKI RAD iz predmetа Razvoj veb aplikacija

DIPLOMSKI RAD iz predmetа Razvoj veb aplikacija UNIVERZITET U NOVOM PAZARU DEPARTMAN ZA RAČUNARSKE NAUKE STUDIJSKI PROGRAM: INFORMATIKA DIPLOMSKI RAD iz predmetа Razvoj veb aplikacija Mentor: Dr Muzafer Saračević, docent Student: Ervin Pepić Br. indeksа:

More information

POSEBNA POGLAVLJA INDUSTRIJSKOG TRANSPORTA I SKLADIŠNIH SISTEMA

POSEBNA POGLAVLJA INDUSTRIJSKOG TRANSPORTA I SKLADIŠNIH SISTEMA Master akademske studije Modul za logistiku 1 (MLO1) POSEBNA POGLAVLJA INDUSTRIJSKOG TRANSPORTA I SKLADIŠNIH SISTEMA angažovani su: 1. Prof. dr Momčilo Miljuš, dipl.inž., kab 303, mmiljus@sf.bg.ac.rs,

More information

Izveštaj o bugu (defektu)

Izveštaj o bugu (defektu) Testiranje softvera Poređenjem stvarnog i očekivanog rezultata, tester procenjuje da li se sistem ispravno ponaša. Incident (anomalija) je neočekivan događaj koji zahteva dalju istragu. Incident može biti

More information

MRS. MRSLab03 Metodologija Razvoja Softvera Vežba 03 LAB Dijagram aktivnosti

MRS. MRSLab03 Metodologija Razvoja Softvera Vežba 03 LAB Dijagram aktivnosti MRS LAB 03 MRSLab03 Metodologija Razvoja Softvera Vežba 03 Dijagrami aktivnosti 1. Dijagram aktivnosti Dijagram aktivnosti je UML dijagram koji modeluje dinamičke aspekte sistema. On predstavlja pojednostavljenje

More information

STRUKTURNO KABLIRANJE

STRUKTURNO KABLIRANJE STRUKTURNO KABLIRANJE Sistematski pristup kabliranju Kreiranje hijerarhijski organizirane kabelske infrastrukture Za strukturno kabliranje potrebno je ispuniti: Generalnost ožičenja Zasidenost radnog područja

More information

SOFTVERSKO INŽENJERSTVO INTELIGENTNIH SISTEMA

SOFTVERSKO INŽENJERSTVO INTELIGENTNIH SISTEMA UNIVERZITET U BEOGRADU FAKULTET ORGANIZACIONIH NAUKA Zoran V. Ševarac SOFTVERSKO INŽENJERSTVO INTELIGENTNIH SISTEMA doktorska disertacija Beograd, 2012. UNIVERSITY OF BELGRADE FACULTY OF ORGANIZATIONAL

More information

Iz predmeta " Osnovi kompjuterske tehnologije Hardver (mikro)procesor operativna (radna) memorija spoljna (masovna, diskovna) memorija Softver

Iz predmeta  Osnovi kompjuterske tehnologije Hardver (mikro)procesor operativna (radna) memorija spoljna (masovna, diskovna) memorija Softver Iz predmeta "Osnovi kompjuterske tehnologije" Računarski sistem kao svoju glavnu ulogu ima obradu (procesiranje) podataka. Da bi svoj zadatak uspešno izvršio, računarski sistem se sastoji od dve grupe

More information

KONFIGURACIJA MODEMA. ZyXEL Prestige 660RU

KONFIGURACIJA MODEMA. ZyXEL Prestige 660RU KONFIGURACIJA MODEMA ZyXEL Prestige 660RU Sadržaj Funkcionalnost lampica... 3 Priključci na stražnjoj strani modema... 4 Proces konfiguracije... 5 Vraćanje modema na tvorničke postavke... 5 Konfiguracija

More information

Struktura i organizacija baza podataka

Struktura i organizacija baza podataka Fakultet tehničkih nauka, DRA, Novi Sad Predmet: Struktura i organizacija baza podataka Dr Slavica Aleksić, Milanka Bjelica, Nikola Obrenović Primer radnik({mbr, Ime, Prz, Sef, Plt, God, Pre}, {Mbr}),

More information

3. Strukturna sistemska analiza... 2 3.1. Uvod... 2 3.1.1. Sadržaj... 2 3.1.2. Ciljevi... 3 3.2. Analiza sistema... 3 3.2.1. Sistem... 3 3.2.2. Analiza sistema... 4 3.2.3. Modelovanje sistema... 6 3.2.3.1.

More information

CJENOVNIK KABLOVSKA TV DIGITALNA TV INTERNET USLUGE

CJENOVNIK KABLOVSKA TV DIGITALNA TV INTERNET USLUGE CJENOVNIK KABLOVSKA TV Za zasnivanje pretplatničkog odnosa za korištenje usluga kablovske televizije potrebno je da je tehnički izvodljivo (mogude) priključenje na mrežu Kablovskih televizija HS i HKBnet

More information

DEFINISANJE TURISTIČKE TRAŽNJE

DEFINISANJE TURISTIČKE TRAŽNJE DEFINISANJE TURISTIČKE TRAŽNJE Tražnja se može definisati kao spremnost kupaca da pri različitom nivou cena kupuju različite količine jedne robe na određenom tržištu i u određenom vremenu (Veselinović

More information

DC MILIAMPERSKA MERNA KLJESTA,Procesna merna kljesta KEW KYORITSU ELECTRICAL INSTRUMENTS WORKS, LTD. All rights reserved.

DC MILIAMPERSKA MERNA KLJESTA,Procesna merna kljesta KEW KYORITSU ELECTRICAL INSTRUMENTS WORKS, LTD. All rights reserved. DC MILIAMPERSKA MERNA KLJESTA,Procesna merna kljesta KEW 2500 KYORITSU ELECTRICAL INSTRUMENTS WORKS,LTD Funkcije DC Miliamperska Procesna merna kljesta Kew2500 Za merenja nivoa signala (od 4 do 20mA) bez

More information

Dežurni nastavnik: Ispit traje 3 sata, prvih sat vremena nije dozvoljeno napuštanje ispita. Upotreba literature nije dozvoljena.

Dežurni nastavnik: Ispit traje 3 sata, prvih sat vremena nije dozvoljeno napuštanje ispita. Upotreba literature nije dozvoljena. Dežurni nastavnik: Elektrotehnički fakultet u Beogradu Katedra za računarsku tehniku i informatiku Predmet: Testiranje softvera (SI3TS) Nastavnik: doc. dr Dragan Bojić Asistent: dipl. ing. Dražen Drašković

More information

Materijali za pripremu usmenog ispita Predmet: Procesi razvoja softvera

Materijali za pripremu usmenog ispita Predmet: Procesi razvoja softvera Materijali za pripremu usmenog ispita Predmet: Procesi razvoja softvera 1. Uvod 1.1. Šta je UML? UML je jedna o najpoznatijih skraćenica u informatičkom svetu. Skraćenica potiče od englskog termina Unified

More information

UNIVERZITET U BEOGRADU RUDARSKO GEOLOŠKI FAKULTET DEPARTMAN ZA HIDROGEOLOGIJU ZBORNIK RADOVA. ZLATIBOR maj godine

UNIVERZITET U BEOGRADU RUDARSKO GEOLOŠKI FAKULTET DEPARTMAN ZA HIDROGEOLOGIJU ZBORNIK RADOVA. ZLATIBOR maj godine UNIVERZITETUBEOGRADU RUDARSKOGEOLOŠKIFAKULTET DEPARTMANZAHIDROGEOLOGIJU ZBORNIKRADOVA ZLATIBOR 1720.maj2012.godine XIVSRPSKISIMPOZIJUMOHIDROGEOLOGIJI ZBORNIKRADOVA IZDAVA: ZAIZDAVAA: TEHNIKIUREDNICI: TIRAŽ:

More information

Mindomo online aplikacija za izradu umnih mapa

Mindomo online aplikacija za izradu umnih mapa Mindomo online aplikacija za izradu umnih mapa Mindomo je online aplikacija za izradu umnih mapa (vrsta dijagrama specifične forme koji prikazuje ideje ili razmišljanja na svojevrstan način) koja omogućuje

More information

Idejno rješenje: Dubrovnik Vizualni identitet kandidature Dubrovnika za Europsku prijestolnicu kulture 2020.

Idejno rješenje: Dubrovnik Vizualni identitet kandidature Dubrovnika za Europsku prijestolnicu kulture 2020. Idejno rješenje: Dubrovnik 2020. Vizualni identitet kandidature Dubrovnika za Europsku prijestolnicu kulture 2020. vizualni identitet kandidature dubrovnika za europsku prijestolnicu kulture 2020. visual

More information

Albert Farkaš SUVREMENI TRENDOVI RAZVOJA INFORMACIJSKIH SUSTAVA

Albert Farkaš SUVREMENI TRENDOVI RAZVOJA INFORMACIJSKIH SUSTAVA Sveučilište Jurja Dobrile u Puli Fakultet ekonomije i turizma Dr. Mijo Mirković Albert Farkaš SUVREMENI TRENDOVI RAZVOJA INFORMACIJSKIH SUSTAVA Diplomski rad Pula, 2015. Sveučilište Jurja Dobrile u Puli

More information

Sa druge strane neproto~no organizovan sistem ~ije je vreme ciklusa 25 ns ima}e propusnost od

Sa druge strane neproto~no organizovan sistem ~ije je vreme ciklusa 25 ns ima}e propusnost od 1. Zavisnosti izmedju instrukcija Kao {to smo uo~ili proto~nost pove}ava performanse procesora na taj na~in {to pove}ava instrukcionu propusnost. Imaju}i u vidu da se u jednom ciklusu preklapa izvr{enje

More information

Advertising on the Web

Advertising on the Web Advertising on the Web On-line algoritmi Off-line algoritam: ulazni podaci su dostupni na početku, algoritam može pristupati podacima u bilo kom redosljedu, na kraju se saopštava rezultat obrade On-line

More information

TEHNO SISTEM d.o.o. PRODUCT CATALOGUE KATALOG PROIZVODA TOPLOSKUPLJAJUĆI KABLOVSKI PRIBOR HEAT-SHRINKABLE CABLE ACCESSORIES

TEHNO SISTEM d.o.o. PRODUCT CATALOGUE KATALOG PROIZVODA TOPLOSKUPLJAJUĆI KABLOVSKI PRIBOR HEAT-SHRINKABLE CABLE ACCESSORIES TOPOSKUPJAJUĆI KABOVSKI PRIBOR HEAT-SHRINKABE CABE ACCESSORIES KATAOG PROIZVODA PRODUCT CATAOGUE 8 TEHNO SISTEM d.o.o. NISKONAPONSKI TOPOSKUPJAJUĆI KABOVSKI PRIBOR TOPOSKUPJAJUĆE KABOVSKE SPOJNICE kv OW

More information

Projektovanje softvera. Uvod

Projektovanje softvera. Uvod Projektovanje softvera Osnovni pojmovi Svaki ozbiljniji projekat prolazi kroz faze: analiza, projektovanje, implementacija, testiranje slično je sa SW projektima, kroz faze se prolazi iterativno Objektno-orijentisana

More information

TESTIRANJE SOFTVERA SANJA MIJALKOVIĆ 1061/2013

TESTIRANJE SOFTVERA SANJA MIJALKOVIĆ 1061/2013 TESTIRANJE SOFTVERA SANJA MIJALKOVIĆ 1061/2013 1 Development testing testovi u toku razvoja Test-driven development razvoj vođen testovima Release testing User testing 2 TESTIRANJE PROGRAMA Testiranje

More information

Izrada kalkulatora u C#

Izrada kalkulatora u C# Završni rad br. 404/EL/2017 Izrada kalkulatora u C# Saša Ružić, 5559/601 Varaždin, rujan 2017. godine Odjel za elektrotehniku Završni rad br. 404/EL/2017 Izrada kalkulatora u C# Student Saša Ružić, 5559/601

More information

KAKO GA TVORIMO? Tvorimo ga tako, da glagol postavimo v preteklik (past simple): 1. GLAGOL BITI - WAS / WERE TRDILNA OBLIKA:

KAKO GA TVORIMO? Tvorimo ga tako, da glagol postavimo v preteklik (past simple): 1. GLAGOL BITI - WAS / WERE TRDILNA OBLIKA: Past simple uporabljamo, ko želimo opisati dogodke, ki so se zgodili v preteklosti. Dogodki so se zaključili v preteklosti in nič več ne trajajo. Dogodki so se zgodili enkrat in se ne ponavljajo, čas dogodkov

More information

KREIRANJE DINAMIČKIH INTERFEJSA ZASNOVANIH NA META-ŠEMAMA CREATION OF DYNAMIC INTERFACES BASED ON META-SCHEMES

KREIRANJE DINAMIČKIH INTERFEJSA ZASNOVANIH NA META-ŠEMAMA CREATION OF DYNAMIC INTERFACES BASED ON META-SCHEMES INFOTEH-JAHORINA Vol. 10, Ref. E-I-11, p. 441-445, March 2011. KREIRANJE DINAMIČKIH INTERFEJSA ZASNOVANIH NA META-ŠEMAMA CREATION OF DYNAMIC INTERFACES BASED ON META-SCHEMES Vladimir Vujović, Elektrotehnički

More information

ARHITEKTURA RAČUNARA

ARHITEKTURA RAČUNARA J. ĐORĐEVIĆ, D. MILIĆEV, D. BOJIĆ, A. MILENKOVIĆ, B. NIKOLIĆ, Z. RADIVOJEVIĆ, M. OBRADOVIĆ ARHITEKTURA RAČUNARA ZBIRKA REŠENIH ZADATAKA Beograd 2005. 1.1 ZADATAK 1 PREKIDI Posmatra se procesor sa vektorisanim

More information

Uvod u programske pakete

Uvod u programske pakete Predavanje 1 PROGRAMSKI PAKETI 2007/2008 Uvod u programske pakete Tajna privlačnosti kompjuterske tehnologije leži u programskom - korisničkom sadržaju. Programi su neizmerno bogatstvo ljudskog znanja

More information

Tutorijal za Štefice za upload slika na forum.

Tutorijal za Štefice za upload slika na forum. Tutorijal za Štefice za upload slika na forum. Postoje dvije jednostavne metode za upload slika na forum. Prva metoda: Otvoriti nova tema ili odgovori ili citiraj već prema želji. U donjem dijelu obrasca

More information

UNIVERZITET SINGIDUNUM. Tema: ERP Enterprise Resource Planning Istorijat razvoja, polje primene i novi oblici poslovanja primenom cloud rešenja

UNIVERZITET SINGIDUNUM. Tema: ERP Enterprise Resource Planning Istorijat razvoja, polje primene i novi oblici poslovanja primenom cloud rešenja UNIVERZITET SINGIDUNUM Departmant za poslediplomske studije Diplomski akademski Master program Studijski program: Savremene informacione tehnologije MASTER RAD Tema: ERP Enterprise Resource Planning Istorijat

More information

Sadržaj. Projektovanje informacionih sistema Information Systems Design - uvodno predavanje - Prof. drlatinović Tihomir

Sadržaj. Projektovanje informacionih sistema Information Systems Design - uvodno predavanje - Prof. drlatinović Tihomir Information Systems Design - uvodno predavanje - Prof. dr Latinović Tihomir Banja Luka, 2015. Sadržaj Uvod: Osnovni pojmovi, modeliranje Osnove razvoja IS: Životni ciklus IS, Prototipski razvoj Arhitektura

More information

ANALIZA PRIMJENE KOGENERACIJE SA ORGANSKIM RANKINOVIM CIKLUSOM NA BIOMASU U BOLNICAMA

ANALIZA PRIMJENE KOGENERACIJE SA ORGANSKIM RANKINOVIM CIKLUSOM NA BIOMASU U BOLNICAMA ANALIZA PRIMJENE KOGENERACIJE SA ORGANSKIM RANKINOVIM CIKLUSOM NA BIOMASU U BOLNICAMA Nihad HARBAŠ Samra PRAŠOVIĆ Azrudin HUSIKA Sadržaj ENERGIJSKI BILANSI DIMENZIONISANJE POSTROJENJA (ORC + VRŠNI KOTLOVI)

More information

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA UNIVERZITET U NOVOM SADU FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA Nastavni predmet: Vežba br 6: Automatizacija projektovanja tehnoloških procesa izrade alata za brizganje plastike primenom ekspertnih sistema Doc. dr Dejan

More information

3D GRAFIKA I ANIMACIJA

3D GRAFIKA I ANIMACIJA 1 3D GRAFIKA I ANIMACIJA Uvod u Flash CS3 Šta će se raditi? 2 Upoznavanje interfejsa Osnovne osobine Definisanje osnovnih entiteta Rad sa bojama Rad sa linijama Definisanje i podešavanje ispuna Pregled

More information

Mašinsko učenje Uvod. Bojan Furlan УНИВЕРЗИТЕТ У БЕОГРАДУ ЕЛЕКТРОТЕХНИЧКИ ФАКУЛТЕТ

Mašinsko učenje Uvod. Bojan Furlan УНИВЕРЗИТЕТ У БЕОГРАДУ ЕЛЕКТРОТЕХНИЧКИ ФАКУЛТЕТ Mašinsko učenje Uvod Bojan Furlan УНИВЕРЗИТЕТ У БЕОГРАДУ ЕЛЕКТРОТЕХНИЧКИ ФАКУЛТЕТ Šta je to mašinsko učenje? Disciplina koja omogućava računarima da uče bez eksplicitnog programiranja (Arthur Samuel 1959).

More information

Sveučilište Jurja Dobrile u Puli Fakultet ekonomije i turizma «Dr. Mijo Mirković» JOSIP ŠUGIĆ CMM METODA ZA OSIGURANJE KVALITETE SOFTVERA

Sveučilište Jurja Dobrile u Puli Fakultet ekonomije i turizma «Dr. Mijo Mirković» JOSIP ŠUGIĆ CMM METODA ZA OSIGURANJE KVALITETE SOFTVERA Sveučilište Jurja Dobrile u Puli Fakultet ekonomije i turizma «Dr. Mijo Mirković» JOSIP ŠUGIĆ CMM METODA ZA OSIGURANJE KVALITETE SOFTVERA Diplomski rad Pula, 2015. Sveučilište Jurja Dobrile u Puli Fakultet

More information

SQL standard podrzava sledece vrste ogranicenja: Ogranicenja domena Ogranicenja tabela i kolona Opsta ogranicenja

SQL standard podrzava sledece vrste ogranicenja: Ogranicenja domena Ogranicenja tabela i kolona Opsta ogranicenja 1. Ograničenja u relacionom modelu. DINAMIČKA PRAVILA INTEGRITETA Pravila integriteta definišu dozvoljena stanja i dozvoljene prelaze sistema iz stanja u stanje. Pravilo integriteta u relacionom modelu

More information

Projektovanje softvera. Dijagrami slučajeva korišćenja

Projektovanje softvera. Dijagrami slučajeva korišćenja Projektovanje softvera Dijagrami slučajeva korišćenja Uvod 2 Dijagram slučajeva korišćenja (use-case) prikazuje skup slučajeva korišćenja i aktera Tipično se koristi da specificira neku funkcionalnost

More information

Katedra za menadžment i IT. Razvoj poslovnih informacionih sistema

Katedra za menadžment i IT. Razvoj poslovnih informacionih sistema Prezentacija smjera Razvoj poslovnih informacionih sistema Katedra za menadžment i IT Razvoj poslovnih informacionih sistema Zašto... Careercast.com latest report on the ten best jobs of 2011 #1 Software

More information

MINISTRY OF THE SEA, TRANSPORT AND INFRASTRUCTURE

MINISTRY OF THE SEA, TRANSPORT AND INFRASTRUCTURE MINISTRY OF THE SEA, TRANSPORT AND INFRASTRUCTURE 3309 Pursuant to Article 1021 paragraph 3 subparagraph 5 of the Maritime Code ("Official Gazette" No. 181/04 and 76/07) the Minister of the Sea, Transport

More information

РАЧУНАРСТВО И ИНФОРМАТИКА СКРИПТА

РАЧУНАРСТВО И ИНФОРМАТИКА СКРИПТА РАЧУНАРСТВО И ИНФОРМАТИКА СКРИПТА (без Паскала) аутор: Милош Кујовић Istorijat razvoja racunara U razvoju racunara su znacajna cetiri momenta Pamcenje rezultata Mehanizacija procesa racunanja Odvajanje

More information

Tema 2: Uvod u sisteme za podršku odlučivanju (VEŽBE)

Tema 2: Uvod u sisteme za podršku odlučivanju (VEŽBE) Tema 2: Uvod u sisteme za podršku odlučivanju (VEŽBE) SISTEMI ZA PODRŠKU ODLUČIVANJU dr Vladislav Miškovic vmiskovic@singidunum.ac.rs Fakultet za računarstvo i informatiku 2013/2014 Tema 2: Uvod u sisteme

More information

MRS MRSLab09 Metodologija Razvoja Softvera Vežba 09

MRS MRSLab09 Metodologija Razvoja Softvera Vežba 09 MRS MRSLab09 Metodologija Razvoja Softvera Vežba 09 LAB 09 Fizički model podatka 1. Fizički model podataka Fizički model podataka omogućava da se definiše struktura baze podataka sa stanovišta fizičke

More information

CRNA GORA

CRNA GORA HOTEL PARK 4* POLOŽAJ: uz more u Boki kotorskoj, 12 km od Herceg-Novog. SADRŽAJI: 252 sobe, recepcija, bar, restoran, besplatno parkiralište, unutarnji i vanjski bazen s terasom za sunčanje, fitnes i SPA

More information

IZRADA TEHNIČKE DOKUMENTACIJE

IZRADA TEHNIČKE DOKUMENTACIJE 1 Zaglavlje (JUS M.A0.040) Šta je zaglavlje? - Posebno uokvireni deo koji služi za upisivanje podataka potrebnih za označavanje, razvrstavanje i upotrebu crteža Mesto zaglavlja: donji desni ugao raspoložive

More information

KABUPLAST, AGROPLAST, AGROSIL 2500

KABUPLAST, AGROPLAST, AGROSIL 2500 KABUPLAST, AGROPLAST, AGROSIL 2500 kabuplast - dvoslojne rebraste cijevi iz polietilena visoke gustoće (PEHD) za kabelsku zaštitu - proizvedene u skladu sa ÖVE/ÖNORM EN 61386-24:2011 - stijenka izvana

More information

Dr.Miroljub Banković, prof. Kragujevac, 2008.

Dr.Miroljub Banković, prof. Kragujevac, 2008. VISOKA TEHNIČKA ŠKOLA STRUKOVNIH STUDIJA KRAGUJEVAC Skripta iz predmeta PROJEKTOVANJE INFORMACIONIH SISTEMA Dr.Miroljub Banković, prof. Kragujevac, 2008. SADRŽAJ OSNOVI TEORIJE SISTEMA... 3 DEFINICIJE

More information

RANI BOOKING TURSKA LJETO 2017

RANI BOOKING TURSKA LJETO 2017 PUTNIČKA AGENCIJA FIBULA AIR TRAVEL AGENCY D.O.O. UL. FERHADIJA 24; 71000 SARAJEVO; BIH TEL:033/232523; 033/570700; E-MAIL: INFO@FIBULA.BA; FIBULA@BIH.NET.BA; WEB: WWW.FIBULA.BA SUDSKI REGISTAR: UF/I-1769/02,

More information