NUKLEARNI KAROTAŽNI SISTEMI

Size: px
Start display at page:

Download "NUKLEARNI KAROTAŽNI SISTEMI"

Transcription

1 OSNOVI GEOFIZIČKOG KAROTAŽA Sedmo predavanje NUKLEARNI KAROTAŽNI SISTEMI KAROTAŽ PRIRODNE GAMA RADIOAKTIVNOSTI (GAMA KAROTAŽ) KAROTAŽ GUSTINE (γ γ KAROTAŽ)

2 TEORIJSKE OSNOVE Pre nego što počnemo da izučavamo nuklearne karotažne sisteme, obnovićemo znanje iz nuklearne fizike. Struktura atoma Supstance u prirodi se sastoje od atoma i molekula. Atomi se sastoje od negativno naelektrisanih čestica - elektrona i pozitivno naelektrisanog jezgra. Jezgro se sastoji od pozitivno naelektrisanih čestica - protona i električno neutralnih čestica - neutrona. Između jezgra i elektrona deluje elektrostatička sila. Atom se nalazi u električno stabilnom stanju sve dok, usled promene spoljašnjih uslova, to stanje nije narušeno.

3 Atom se obeležava opštom oznakom Z E A, gde je E - simbol elementa, Z - atomski broj (broj protona u jezgru), a A - maseni broj (atomska masa, broj približan ukupnom broju protona i neutrona u jezgru). Atomi koji se razlikuju samo po masi nazivaju se izotopi (isti broj protona, ali različit broj neutrona). Određen broj elemenata u prirodi je radioaktivan, odnosno njihova jezgra su nestabilna i tokom vremena trpe spontani raspad, te dolazi do prelaska jednog elementa u drugi. Tom prilikom se emituje određena količina energije i/ili čestice, koje mogu da se detektuju. U geofizičkom karotažu posebno su značajni oni radioaktivni izotopi, čiji radioaktivni raspad može da se detektuje u bušotini pomoću različitih geofizičkih karotažnih uređaja.

4 Svojstva radioaktivnog zračenja Na osnovu ponašanja radioaktivnog zračenja u električnom i magnetnom polju, utvrđeno je postojanje tri vrste zračenja: α i β čestice skreću u magnetnom i električnom polju na suprotne strane, pod različitim uglom (α čestice skreću pod manjim uglom nego β čestice), dok γ-zraci ne skreću u magnetnom i električnom polju. Ova zračenja se međusobno razlikuju i po prodornoj moći. Najveću prodornu moć imaju γ-zraci, a najmanju α-čestice. Prilikom emitovanja različitih vrsta zrčenja, nastaju različite promene u jezgru atoma. Različite vrsta zračenja se različito ponašaju i prilikom nailasaka na okolnu sredinu (dubina prodiranja, promena atoma sredine).

5 α-čestice predstvljaju jezgra helijuma (2 protona i 2 neutrona) i pozitivno su naelektrisane (dvostruko elementarno naelektrisanje). Sve α-čestice koje emituje jedan izotop imaju praktično istu energiju. β-čestice su brzi elektroni i nose elementarno negativno naelektrisanje. Kinetička energija β-čestica varira, mada najveći broj β-čestica ima srednju vrednost energije. Postoji još jedna vrsta čestica, čija je masa jednaka masi elektrona, ali naelektrisanje je pozitivno pozitroni. γ-zraci predstavljaju elektromagnetne talase male talasne dužine i velike energije. Električno su neutralni. γ-zraci su slični rendgenskim zracima, jonizuju vazduh i deluju na fotografsku ploču, ali imaju veću prodornu moć.

6 Zakon radioaktivnog raspada Brzina radioaktivnog raspada različitih supstanci je različita. Zakon radioaktivnog raspada dat je izrazom: N = N 0 e -kt, gde je N 0 - broj atoma radioaktivne supstance u početku posmatranja, odnosno računanja vremena t, N - broj atoma koji su nakon vremena t ostali neraspadnuti, (N 0 -N) je broj dezintegrisanih atoma, k - konstanta radioaktivnosti (broj atoma koji se raspadnu u jedinici vremena, podeljen ukupnim brojem atoma u uzorku elementa, koji se raspada) određuje se uglavnom empirijski.

7 Period poluraspada Period (vreme) poluraspada je vremenski interval u toku koga se dezintegriše polovina prvobitnog broja atoma neke supstance: ln 2 k 1 = t / k te zakon radioaktivnog raspada može da se piše u obliku, N = N 0 2 t / t 1/ 2.

8 Srednji život radioaktivnog atoma Prema zakonu radioaktivnog raspada nemoguće je predvideti posle kog vremena će se dezintegrisati pojedini atomi. Srednji život atoma (τ) predstavlja srednju (prosečnu) vrednost vremena, posle kog će doći do dezintergacije: Brzina radioaktivnog raspada Brzina radioaktivnog raspada aktivnost) data je izrazom: τ = 1 k = t ln 2 1/ t1/ 2 dn = dt (brzina dezintegracije ili kn Definiše se kao broj raspada u određenoj količini radioaktivne supstance u jedinici vremena...

9 γ -raspad Sa aspekta geofizičkog karotaža, od svih produkata raspadanja radioaktivnih atoma, γ - zraci su najinteresantniji za proučavanje. Energija elaktromagnetnog zračenja (E) data je izrazom: hc E = hν = = λ 2 mc gde je h - Plankova konstnta, ν - frekvencija elektromagnetnog zračenja, c - brzina svetlosti, λ - talasna dužina, m masa.

10 Energija γ - kvanta prirodnih radioaktivnih elemenata je obično velika (do 2.62 MeV). γ - zraci imaju veoma male talasne dužine, a velike energije prouzrokuju visoke frekvencije, što uslovljava veliku prodornost γ - zraka (mogu da pređu i više desetina cm, pre nego što budu apsorbovani). Na svom putu, γ - zraci vrše jonizaciju sredina kroz koje prolaze, ali u maloj meri, uglavnom posrednim putem - razmenom energije sa elektronom. Emisija γ - zraka obično se dešava istovremeno sa emisijom α i β čestica. Usled emitovanja α i β čestica vrši se energetsko preuređenje jezgra. Novonastalo jezgro (koje je u pobuđenom - eksitovanom stanju), prelazeći u osnovno stanje, emituje γ - kvant. Pri ovom procesu se masa jezgra ne menja.

11 Interakcija γ -zraka sa atomima materije Od posebnog značaja su 3 procesa: fotoelektrični efekat, Komptonov efekat i produkcija para. a) Fotoelektrični efekat Fotoelektrični efekat je pojava da se pod dejstvom svetlosti male talasne dužine oslobađaju elektroni iz atoma metala.

12 U interakciji sa materijom, γ - zrak može da preda svoju celokupnu energiju elektronu, pri čemu elektron napušta atom. Maksimalna energija koju elektron može da primi jednaka je energiji γ - zraka. Da bi elektron napustio atom, mora da raspolaže najmanje količinom energije, koja je jednaka izlaznom radu (energiji veze elektrona i atoma).

13 Kada elektron od γ - zraka primi količinu energije manju od energije izlaznog rada, ne može da napusti atom i ne dolazi do fotoelektričnog efekta. Kada elektron od γ - zraka primi količinu energije veću od energije izlaznog rada, elektron napušta atom sa kinetičkom energijom, koja je jednaka razlici energija γ - fotona i izlaznog rada (važi za metale, u nemetalima uslovi su znatno složeniji).

14 Verovatnoća pojavljivanja fotoelektričnog efekta proporcionalna je atomskom broju jezgra atoma, a obrnuto proprcionalna količini energije γ - fotona, odnosno fotoelektrični efekat je najviše izražen pri interakciji upadnog γ - zračenja male energije sa atomima elemenata visokog atomskog broja. Fotoelektrični efekat je značajan za geofizički karotaž, jer mineralni sastav formacija može da se proceni na osnovu koeficijenta fotoelektrične apsorpcije, koji je proporcionalan atomskom broju (Spektralni gama karotaž).

15 b) Komptonov efekat Komptonov efekat se javlja pri sudaru γ - fotona i slabo vezanih elektrona materije, pri čemu γ - foton predaje deo svoje energije elektronu, izbacujući ga iz orbite. Nakon sudara, elektron i γ - foton nastavljaju da se kreću pod određenim uglom u odnosu na početni pravac kretanja γ - fotona. Nakon rasejavanja, talasna dužina γ -zračenja je veća od prvobitne.

16 Verovatnoća rasejavanja je proporcionalna broju elektrona (elektronskoj gustini) na putu γ - fotona, a obrnuto proporcionalna energiji γ - fotona. Količina predate energije zavisi od talasne dužine upadnog zračenja (energija je veća kada je talasna dužina zračenja manja). Komptonov efekat se javlja kada energija interakcije značajno premašuje energiju veze elektrona i atoma ( MeV). Komptonov efekat je značajan za geofizički karotaž, jer na osnovu merenja njegovih efekata može da se odredi elektronska gustina, a time i gustina materije (Karotaž gustine).

17 c) Stvaranje para Kada postoji elektromagnetno zračenje velike energije, foton može da se posmatra kao čestica koja ima masu. Stvaranje para je vid kompleksne interakcije γ - fotona sa atomoma materije, pri čemu se vrši konverzija γ - fotona velike energije u jedan elektron i jedan pozitron. Proces predstavlja primer stvaranja materije (elektronskog para) iz energije (fotona), u skladu sa Ajnštajnovim zakonom E = mc2.

18 Pozitron se, gotovo odmah po nastanku, kombinuje sa elektronom, da bi se nakon vrlo kratkog vremena raspao, a masa sistema se ponovo pretvara u energiju, odnosno stvaraju se dva γ - fotona, koji se kreću u suprotnim pravcima. Proces stvaranja parova je dominantan pri visokim energijama upadnog zračenja, te nije od velikog značaja za metode geofizičkog karotaža.

19 Apsorpcija γ -zraka Na putu kroz materiju, γ - zraci stupaju u različite vidove interakcije sa atomima materije, pri čemu mogu da se dešavaju procesi, kao što su: fotoelektrični efekat, jonizacija, pobuđivanje atoma, fluorescencija, Komptonov efekat, rasejavanje, itd. Interakcije se dešavaju pojedinačno (γ - kvanti razmenjuju energiju sa atomima ili skreću sa svoje putanje), a zavise od niza parametara (talasna dužina γ - kvanta, vrsta atoma, stanje i raspored atoma, itd.).

20 Verovatnoća apsorpcije γ - zraka određuje se empirijski, korišćenjem izraza:, gde je I = I x 0 e μ I - intenzitet γ -zračenja nakon prolaska kroz materiju debljine x, I 0 -početni intenzitet γ -zračenja za x = 0, μ - linearni koeficijent apsorpcije (ako γ - zraci nemaju istu talasnu dužinu ili materija nije homogena, onda je to srednji koeficijent apsorpcije). U praktičnoj primeni, češće se koristi maseni koeficijent apsorpcije, koji predstavlja količnik linearnog koeficijenta apsorpcije (μ) i gustine materije (ρ), a definiše se kao slabljenje (apsorpcija) γ - zraka pri prolasku kroz jedinicu mase tela, jedinične površine poprečnog preseka. Izraz za apsorpciju γ - zraka se koristi kao osnovna postavka Karotaža gustine (određivanje gustine formacije).

21 Izvori radioaktivnog zračenja Kao izvori γ-zračenja najčešće se koriste Cs 137 i Co 60. Detektori radioaktivnog zračenja Detektori radioaktivnog zračenja, koji se koriste kod GFK uređaja, dele se na: - detektore koji rade na principu jonizacije gasa (Gajger - Milerov brojač, proporcionalni brojač) i - detektore, čiji rad se zasniva na efektu scintilacije (scintilacioni brojači).

22 Detektori radioaktivnog zračenja, koji rade na principu jonizacije gasa, predstavljaju cilindrične sudove ispunjene gasom, sa centralnom elektrodom. Centralna elektroda je obično metalna žica. Cilindrična cev je spoljašnja elektroda, napravljena od metala ili stakla presvučenog provodnim slojem sa unutrašnje strane (grafit ili srebro). Između elektroda je uspostavljen električni napon. Kada u gas dospeju radioaktivne čestice, dolazi do jonizacije gasa i zatvara se strujno kolo. Intenzitet jonizovane struje se meri galvanometrom, a srazmeran je intenzitetu radioaktivnog zračenja. Gajger-Milerov brojač Proporcionalni brojač

23 Gajger-Milerov brojač je otporan instrument malih dimenzija, pogodan za ugradnju u GFK uređaje. Služi samo za detekciju radioaktivnog zračenja, ali ne i za identifikaciju vrste zračenja. U GFK uređajima se uglavnom koristi za detekciju γ-zraka (karotaž prirodne radioaktivnosti, karotaž gustine). Gajger-Milerov brojač Proporcionalni brojač

24 Proporcionalni brojač neutrona. se koristi za detekciju γ-zraka i Intenzitet jonizovane struje proporcionalan je primarnom broju jona, koji proizvede radioaktivna čestica pri prolasku kroz gas, što omogućava detekciju radioaktivnih čestica različite energije. Instrument zahteva stabilan izvor napona, te je osetljiviji na nepovoljne uslove u bušotini (visoke temperature i pritisci). Gajger-Milerov brojač Proporcionalni brojač

25 Scintilacioni brojač se koristi za detekciju γ-zraka i neutrona, pri čemu, po potrebi, mogu da se detektuju neutroni određene energije. Princip rada instrumenta zasniva se na pojavi da čestice radioaktivnog zračenja izazivaju kratkotrajne emisije vidljive svetlosti (scintilaciju) pri prolasku kroz neke supstance. Scintilacioni brojač

26 Prozračan kristal (NaJ), koji daje slabe scintilacije pri prolasku γ-zraka, postavlja se u blizini katode fotomultiplikatorske cevi. Fotokatoda prima slabu emisiju svetlosti (fotone) i emituje elektrone ka fotomultiplikatoru. Svaka scintilacija daje električni impuls, koji se registruje. Vreme trajanja jedne scintilacije je veoma kratko, što omogućava efikasno brojanje radioaktivnih čestica. Scintilacioni brojač

27 Za detekciju neutrona, scintilacionom materijalu se dodaju elementi sa kojima neutroni stupaju u reakciju. Dolazi do zahvata sporih neutrona, koje prati emisija γ-zračenja, koje se zatim detektuje. Scintilacioni brojač

28 KAROTAŽNI SISTEMI ZA MERENJE PRIRODNE GAMA RADIOAKTIVNOSTI Prirodna radioaktivnost Zemljine kore potiče od radioaktivnih elemenata, od kojih su, za geofizički karotaž, najvažniji radioaktivni nizovi torijuma (Th 232 ) i urana (U 238 ), kao i izotop kalijuma K 40. Radioaktivnim raspadom jezgara nestabilnih elemenata emituju se α i β čestice i γ-zraci. Detektorima može da se registruje ukupno γ-zračenje, kao i spektar γ-zračenja formacija u okolini bušotine. Svaki od radioaktivnih elemenata emituje zračenje određene energije. Pri interakciji γ-zraka sa atomima stenske mase dešavaju se različiti procesi, u zavisnosti od energije γ-zraka.

29 GFK uređaji za merenje prirodne gama radioaktivnosti formacija su: 1 - karotaž prirodne gama radioaktivnosti (gama karotaž) i 2 - spektralni gama karotaž. Na rad oba tipa uređaja negativno utiču povečan prečnik bušotine (veća količina isplake) i upotreba radioaktivnih dodataka isplaci (KCl). GFK sistemi za merenje prirodne gama radioaktivnosti primenjuju se za litološku identifikaciju formacija, procenu zapreminskog učešća glina ili šejl komponente (time i procenu poroznosti i permeabilnosti), geološku korelaciju, procenu tipa gline, procenu depozicione sredine, itd.

30 Poreklo radioaktivnih elemenata u sedimentnim stenama Radioaktivni elementi su prisutni u gotovo svim stenama Zemljine kore. Magmatske i metamorfne stene imaju, obično, viši stepen radioaktivnosti, nego sedimentne stene. Sedimentne stene nastaju mehaničkim i hemijskim raspadanjem magmatskih, metamorfnih i drugih sedimentnih stena. Posebno je značajno raspadanje kiselih magmatskih stena, koje u sebi sadrže najveću količinu radioaktivnih izotopa kalijuma, kao i značajne količine radioaktivnih elemenata uranovog i torijumovog niza. Procesima transporta, deponovanja, dijageneze i litifikacije sedimentnog materijala, nastaju sedimentne stene sa različitim stepenom radioaktivnosti.

31 Najzastupljeniji mineral u sedimentnim stenama je kvarc, koji pri kristalizaciji teži da isključi sve nečistoće, a time i radioktivne elemente. Stene izgrađene pretežno od kvarca (kvarcni peščari) pokazuju nizak stepen radioaktivnosti. Sa druge strane, minerali feldspata i liskuna sadrže najveću količinu radioaktivnog izotopa kalijuma. Peščari koji sadrže veću količinu feldspata i liskuna pokazuju visok stepen radioaktivnosti. Minerali iz grupe feldspata i neki liskuni (biotit) imaju tendenciju da se brzo raspadaju u minerale glina. Minerale glina odlikuju veoma mala veličina zrna i otvorena struktura, što omogućava apsorpciju velike količine radioaktivnih elemenata, te minerali glina i šejla pokazuju, obično, izuzetno visok stepen radioaktivnosti. Karbonatne stene, kao i so, anhidrit, gips i ugalj imaju nizak stepen radioaktivnosti.

32 KAROTAŽ PRIRODNE GAMA RADIOAKTIVNOSTI (GAMA KAROTAŽ) Karotaž prirodne gama radioaktivnosti (gama karotaž) je jedna od najstarijih GFK metoda (prvi uređaj je konstruisan godine), a predstavlja prvi uređaj za GFK merenja u zacevljenim bušotinama. Gama karotaž je uređaj kojim se registruje ukupna prirodna gama radioaktivnost formacija. Za detekciju γ-zračenja koriste se Gajger-Milerovi brojači i scintilacioni brojači. U GFK-u se, kao jedinica radioaktivnosti, koristi API jedinica (American Petroleum Institute), čija je vrednost određena na osnovu merenja u test bušotini na Univerzitetu u Hjustonu (SAD).

33 Radijus istraživanja gama karotaža je mali, oko 90% registrovanog zračenja potiče iz zone udaljene 15cm od zida bušotine. Gama karotaž se uspešno primenjuje i u nezacevljenim i u zacevljenim bušotinama sa bilo kojim tipom radnog fluida (nafta, voda, vazduh). Zaštitna kolona i cementna obloga neznatno redukuju registrovano gama zračenje. Gama karotaž se primenjuje kako u fazi istraživanja, tako i u različitima fazama eksploatacije ležišta (za precizno lociranje položaja rudarskih alata u bušotini, za detekciju mesta utoka fluida u bušotinu, pri izvođenju operacija frakturiranja kolektora, itd.).

34 Prikazan je model - idealizovan odziv karotaža prirodne gama radioaktivnosti (gama karotaža) za najčešće litološke članove u sedimentnim formacijama. F - feldspat, M - liskun, * - glaukonit.

35 Primena Radioktivnost formacija, uglavnom, potiče od glina (šejla), te se rezultati merenja gama karotažom kortiste za procenu zapreminskog učešća glina (šejl komponente). Gama karotaž se primenjuje kao primarni indikator litologije, za razdvajanje kolektor stena od glinovitih (šejlovitih) formacija, kao i za detekciju sedimenata niske prirodne radioaktivnosti (karbonati, so, anhidrit, gips, ugalj, itd.). Pri interpretaciji krive gama karotaža mora da se uzme u obzir i prisustvo drugih, potencijalno radioaktivnih, litoloških članova - nema svaka glina (šejl) visok stepen radioaktivnosti, niti je svaki visoko radioaktivni sediment glina ili šejl. Gama karotaž se primenjuje i za geološku korelaciju, kao i za procenu depozicione sredine.

36 Kvantitativna primena Kvantitavna analiza se zasniva na pretpostavci da, iako ukupna radioaktivnost glina (šejla) varira u velikom opsegu, u bilo kojoj zoni bušotine vrednost radioaktivnosti čiste gline (šejla) teže konstantnoj vrednosti. Ako se usvoji da prosečna maksimalna vrednost ukupne radioaktivnosti odgovara 100% čistoj glini ili šejlu (linija glina ili šejla), a da minimalna vrednost ukazuje na potpuni izostanak gline u formaciji (linija peska), između ove dve vrednosti može da se uspostavi skala od 0-100% zapreminskog učešća gline (šejla).

37 Ako se uspostavi linearna skala, zapreminsko učešće glina ili šejla (V sh ) može da se odredi iz izmerene vrednosti prirodne radioaktivnosti (GR), na osnovu formule V sh GR GR GR max gde je GR max = 100% gline ili šejla, a GR min = 0% gline ili šejla (nezaglinjena formacija). min GR Ovako dobijena vrednost, generalno, nije precizna i obično daje gornju graničnu vrednost zapreminskog učešća glina ili šejla. U praksi se primenjuju modifikacije prikazanog izraza, koje se razlikuju za slabije i jače konsolidovane sedimente. = min

38 Kvalitativna primena Procena litologije. Peščari mogu da pokažu viši stepen prirodne gama radioaktivnosti, ukoliko sadrže feldspate, liskune, glaukonit ili teške minerale. U primeru je prikazan finozrni plitki marinski peščar sa 20% gline, ali i sa 15-30% liskuna, koji uzrokuju povišene vrednosti radioaktivnosti.

39 Peščar sa glaukonitom (*) pokazuje više vrednosti prirodne gama radioaktivnosti nego šejl. Pikovi na dijagramu prirodne gama radioaktivnosti su posledica povišene koncentracije teških minerala u pesku (vrednosti veće nego u šejlu).

40 Primer pokazuje izražen kontrast u stepenu radioaktivnosti između uglja (niska radioaktivnost) i šejla bogatog organskom materijom (visoka radioaktivnost) u sekvenci delte. Veza između sadržaja organske materije i prisustva urana omogućava da se identifikuje šejl bogat organskom materijomi i da se locira položaj matičnih stena, bitnih za formiranje ležišta ugljovodonika.

41 Ultrabazične i bazične magmatske stene imaju vrlo nizak stepen prirodne gama radioaktivnosti, dok intermedijarne, a naročito kisele magmatske stene pokazuju znatno viši stepen radioaktivnosti. Izuzetno niske vrednosti prirodne radioaktivnosti u bazičnim magmatskim stenama mogu pogrešno da se interpretiraju, kao interval peščara (slika).

42 Procena depozicione sredine analiza facija. Na osnovu oblika krive ukupne prirodne radioaktivnosti razvijene su šeme za identifikaciju facija u klastičnim sedimentima. Promene u intenzitetu gama zračenja ukazuju na promene u veličini zrna u peščarima, jer postoji veza između veličine zrna i zapreminskog učešća gline (šejla). Sadržaj gline (šejla) i ukupna radioaktivnost rastu sa smanjenjem veličine zrna.

43 Geološka korelacija. Karotaž prirodne gama radioaktivnosti se često primenjuje za korelaciju između bušotina. Osnovni razlozi su to što su krive relitivno jednostavne, merene vrednosti ne zavise mnogo od dubine i krive pokazuju slične vrednosti u različitim bušotinama, a često je dobar indikator litologije.

44 SPEKTRALNI GAMA KAROTAŽ Spektar prirodnog gama zračenja formacije predstavlja odraz količine (relativne koncentracije) svih radioaktivnih elemenata prisutnih u formaciji, a u velikoj meri zavisi od gustine i hemijskog sastava stena. Spektralni gama karotaž omogućava razdvajanje i procenu količine određenih radioaktivnih elemenata, na osnovu spektralne analize prirodnog gama zračenja formacije. Gama zraci emitovani iz formacije potiču od raspadanja radioaktivnih nizova torijuma (Th 232 ) i urana (U 238 ), kao i izotopa kalijuma K 40. Iako ima najviše izotopa kalijuma K 40, njegov udeo u ukupnoj radioaktivnosti stena je mali, u odnosu na ukupnu masu. Mala količina urana ima veliki uticaj na radioaktivnost, dok velike količine kalijuma imaju mali uticaj.

45 K 40 se raspada u stabilni Ar 40 (jednostavan spektar jedna vrednost energije). Th 232 i U 238 se raspadaju preko niza potomaka u stabilni izotop olova. Svaki izotop emituje gama zrake određene energije, pri čemu su energije gama zraka, emitovanih iz različitih izotopa, različite. Stene i minerali sadrže različite količine određenih radioaktivnih elemenata. Na osnovu spektra prirodnog γ - zračenja određuje se mineralni sastav stena (na slici su označeni glavni pikovi).

46 Mineralni sastav formacija procenjuje se na osnovu indeksa fotoelektrične apsorpcije (Pe): Pe = (Z/10) 3.6 gde je Z atomski broj elementa. Vrednosti indeksa fotoelektrične apsorpcije za različite minerale su tipične i međusobno različite. Radijus istraživanja spektralnog gama karotaža je 10-15cm, a zavisi od geometrije bušotine, gustine isplake, gustine formacije i energije gama zračenja emitovanog iz formacije.

47 Tipičan izgled zaglavlja snimaka Karotaža prirodne gama radioaktivnosti (gama karotaža) i Spektralnog gama karotaža

48 Karotaž prirodne gama radioaktivnosti (gama karotaž) i Spektralni gama karotaž - tipičan izgled krivih. F - feldspat, M - liskun, * - glaukonit.

49 Primena Spektralni gama karotaž se primenjuje za kompleksnu analizu litološkog sastava formacija. Kvantitativna analiza se koristi za određivanje sadržaja radioaktivnih minerala i zapreminskog učešća glina (šejl komponente) u stenama. Kvalitativana anliza obuhvata indikaciju dominantnih tipova minerala u glini i šejlu, detaljnu stratigrafsku korelaciju, procenu depozicione sredine, određivanje tipova stena, detekciju fraktura u formaciji, detekciju diskordanci i lociranje matičnih stena (kod istraživanja ugljovodonika).

50 Kvantitativna primena Spektralni gama karotaž se primenjuje za određivanje zapreminskog učešća glina (šejla) i sadržaja radioaktivnih minerala. Zapreminsko učešća glina (šejla). Određivanje zapreminskog učešća glina (šejla) zasniva se na sadržaju torijuma u formaciji. Ako se uspostavi linearna veza, zapreminsko učešće glina ili šejla (V sh (t)) može da se odredi iz izmerene vrednosti radioaktivnosti za torijum (Th), na osnovu formule V sh (t) = Th Th gde je Th max vrednost radioaktivnosti za torijum u čistoj glini ili šejlu, a Th min - vrednost radioaktivnosti za torijum u nezaglinjenoj formaciji (0% gline). max Th min Th min

51 U praksi se primenjuju modifikacije prikazanog izraza, koje se razlikuju za slabije i jače konsolidovane sedimente (stene različite starosti). Sadržaj radioaktivnih minerala. Pokušaji da se kvantifikuje sadržaj radioaktivnih minerala, kao što su feldspati i liskuni, zasniva se na dve pretpostavke: (1) ukupna radioaktivnost torijuma potiče od glina ili šejla i (2) radioaktivni minerali sadrže samo radioaktivni kalijum. Složene mešavine minarala u glinama i lokalne varijacije ne omogućavaju precizno kvantitavno određivanje sadržaja pojedinih minerala u glini i šejlu. Rezultati su lokalnog karaktera.

52 Kvalitativna primena Indikaciju dominantnih tipova minerala u glini i šejlu. Identifikacija prisustva pojedinačnih minerala u glini i šejlu zasniva se na varijacijama u sadržaju kalijuma, torijuma i urana, kao i njihovih međusobnih odnosa. Obično se koristi odnos Th/K. Torijum se, u značajnim količinama, nalazi samo u mineralima glina (kaolinit, montmorionit, ilit), dok se kalijum javlja i u mineralima gline i u drugim radioaktivnim mineralima (feldspati, liskuni). Odnos Th/K je, u velikoj meri, funkcija sadržaja teških minerala u peščarima, odnosno sadržaja minerala glina u glini i šejlu. Uobičajene vrednosti odnosa Th/K su od 4-6, a odstupanja od ovog opsega su rezultat povećenog sadržaja određenih teških minerala ili minerala glina.

53 Grafik raspodele minerala glina, teških minerala i evaporita u odnosu na sadržaj kalijuma i torijuma

54 Promene odnosa Th/K u glini, vezane za klimatske promene visoke vrednosti ukazuju na vlažnu klimu (veće količine kaolinita), a niske vrednosti na suvu klimu (veće količine ilita).

55 Procena litologije. Većina evaporita (so, anhidrit) ima izuzetno niske vrednosti prirodne gama radioaktivnosti. Izuzetak su evaporiti sa visokim sadržajem kalijuma. Često se javljaju ekstremne razlike u vrednostima radioaktivnosti između zona koje sadrže kalijum i zona bez kalijuma. Pikovi pokazuju visoku gama radioaktivnost, izazvanu prisustvom soli kalijuma u sekvenci evaporita.

56 Čisti karbonati nisu radioaktivni i to olakšava njihovu identifikaciju. U nekim facijama, karbonati sadrže organsku materiju i pokazuju viši stepen radioaktivnosti, zbog sadržaja urana. Prisustvo urana u karbonatima je povezano sa ranim fazama dijageneze, prisustvom organske materije i koncentracijama fosfata. Zaglinjeni karbonati pokazuju prisustvo kalijuma i torijuma.

57 Prisustvo organske materije i identifikacija matičnih stena. Matične stene, značajne za formiranje ležišta ugljovodonika, sadrže organsku materiju, a identifikuju se na osnovu povišenog sadržaja urana. Depozicione sredine. Odnos između sadržaja torijuma i urana može da ukaže na tip depozicione sredine (marinske U, kontinentalne - Th). Lociranje fraktura. Smatra se da mobilnost urana i njegovo prisustvo u slojnoj vodi dovodi do povišenog sadržaja urana u pukotinama i rasedima. Kada se detektiju zone povišene radioaktivnosti usled prisustva urana, drugi karotažni postupci se koriste da bi se potvrdilo prisustvo fraktura. Lociranje diskordanci. Izuzetno visoke vrednosti radioaktivnosti usled prisustva urana, koje se javljaju kao izolovani pikovi, mogu da ukažu na diskordance (ekstremni uslovi depozicije u okolini diskordance).

58 KAROTAŽ GUSTINE (γ γ KAROTAŽ) Karotaž gustine je prvi put primenjen godine. U početku su rezultati merenja karotaža gustine korišćeni u gravimetriji, za određivanje prosečne gustine ispitivanih formacija. Danas je osnovna primena karotaža gustine procena poroznosti formacija (na osnovu merenja srednje vrednosti gustine). Pored kvantitavne procene poroznosti, karotaž gustine se, u kombinaciji sa drugim GFK metodama, koristi i za mineralošku i litološku identifikaciju formacija, procenu mehaničkih svojstava formacije, lociranje zona sa abnormalnim pritiscima, utvrđivanje zona sa sadržajem gasa, itd.

59 Karotaž gustine je uređaj kojim se kontinuirano registruje prosečna gustina ispitivanih formacija. Ukupna gustina stena zavisi od gustine matriksa (minerala, koji formiraju stenu) i gustine fluida, koji ispunjavaju pore. Formacija se bombarduje γ-zracima iz izvora, koji je smešten u sondi. Promena intenziteta upadnog γ-zračenja (broj prispelih γ-zraka na detektor) je funkcija elektronske gustine materije (formacije), koja se ozračuje. Karotaž gustine ima mali radijus istraživanja i visoku vertikalnu rezoluciju.

60 Osnovni fizički principi Prilikom prolaska kroz formaciju, γ-zraci stupaju u interakciju sa atomima sredine, gube energiju i na kraju bivaju apsorbovani. Od energije upadnog γ-zračenja zavisi koji će tip interakcije γ- zraka sa atomima formacije biti dominantan (fotoelektrični efekat, Komptonov efekat, produkcija para). Kod karotaža gustine se, kao izvori radioaktivnog zračenja, koriste Cs 137 i Co 60, koji emituju γ-zrake niske do srednje energije, a intenzitet registrovanog γ-zračenja posledica je fotoelektričnog i Komptonovog efekta. Merenja karotaža gustine su u vezi sa interakcijom γ-zraka sa elektronima formacije, a kada je dominantan Komptonov efekat registrovani fluks γ-zračenja je proporcionalan elektronskoj gustini formacije (broj elektrona u jedinici zapremine).

61 Elektronska gustina je proporcionalna prosečnoj gustini formacije (kod elemenata sa malom atomskom masom, pre svega). Broj elektrona u jedinici zapremine materije (N e ) je: N e = N gde je N A - Avogadrov broj, ρ - gustina formacije, Z - atomski broj elementa, A - atomska masa elementa. U najvećem broju sedimentnih stena nalaze se uglavnom atomi lakih elemenata, te je odnos Z/A najčešće konstantan i iznosi 0.5 (pesak/peščar kvarc SiO , krečnjak - kalcit CaCO , dolomit CaMg(CO 3 ) ), a elektronska gustina je proporcionalna gustini formacije. A ρ Z A

62 Apsorpcija γ-zraka Prilikom prolaska kroz formaciju γ-zraci stupaju u interakcije sa atomima formacije, gube deo svoje energije, usporavju i na kraju bivaju apsorbovani. Izraz za apsorpciju γ-zraka gustine je:, gde je I - intenzitet γ-zračenja registrovan na detektoru, I 0 - intenzitet γ-zračenja radioaktivnog izvora, μ m maseni koeficijent apsorpcije, ρ -prosečna gustina formacije, x rastojanje između radioaktivnog detektora i izvora radioaktivnog zračenja. Izraz može da se prikaže i u obliku: Veličine μ m, x i I 0 mogu da se smatraju konstantama, te je intenzitet registrovanog γ-zračenja u direktnoj zavisnosti od gustine formacije. Jednačina apsorpcije predstavlja fizičku osnovu merenja prosečne gustine formacije Karotažom gustine. ln I I = = μ I 0 e μ m ρx mρx ln I 0.

63 Konstrukcija uređaja Sonda Karotaža gustine sastoji se od izvora i dva detektora radioaktivnog zračenja, koji su smešteni u papuči, koja se tokom merenja priljubljuje za zid bušotine. Izvor najčešće emitije γ- zračenje energije MeV (Co 60 ), te je intenzitet zračenja oko 10 puta veći od od intenziteta prirodne radioaktivnosti formacije.

64 Kao detektori se obično koriste Gajger-Milerovi brojači (visoka stabilnost i pouzdanost u nepovoljnim uslovima - visoke temperature i pritisci, male dimenzije i masa su prednost kod uređaja sa papučom - lakše se priljubljuju za zid bušotine i ostvarije se dobar kontakt sonde i formacije), a ređe scintilacioni brojači.

65 Između izvora i detektora nalazi se ekran (olovni čep), koji onemogućava da γ-zraci direktno kroz sondu stignu do detektora. Često se naspram detektora zračenja postavljaju filteri, koji apsorbuju tzv. meke komponente zračenja (γ-zraci energije manje od 200eV).

66 Izvor i detektori su smešteni u metalnu papuču, koja je zglobno vezana sa telom sonde, a elektro-hidraulički sistem omogućava daljinsku kontrolu položaja papuče tokom merenja. Tokom spuštanja u bušotinu, papuča je priljubljena za telo sonde, a pre početka merenja se otvara i priljubljuje za zid bušotine. Sonda ima još jednu papuču, koja se nalazi sa suprotne strane i koja omogućava oslonac sonde na suprotnom zidu bušotine (sila pritiska obezbeđuje stalni kontakt sonde sa formacijom) i vrši merenja prečnika bušotine.

67 Radijus istraživanja Karotažom gustine je mali (oko 15cm), te prisustvo kolača isplake i nazubljenost zida bušotine može da ima veliki uticaj na merenja. Usled nepovoljne geometrije profila bušotine često se ne uspostavlja se dovoljno dobar kontakt papuče i formacije, a može i da se dogodi da se između sonde i formacije nađe tanak sloj isplake. Da bi se umanjili nepovoljni efekti, koriste se dva detektora (sistem kompenzacije), a razlika intenziteta registrovanog zračenja na bližem i daljem detektoru koristi se za računanje korekcija merenja.

68 Korekcija gustine (Δρ) se registruje kao posebna kriva na dijagramu i obično predstavlja korekciju za uticaj kolača isplake različite debljine i gustine, za uticaj promene prečnika bušotine ili za uticaj isplake. Kalibracija sonde karotaža gustine se vrši u specijalno konstruisanim ispitnim bušotinama, sa materijalom poznate gustine. Pre i posle izvođenja merenja potrebno je da se proveri ispravnost sonde.

69 Tipičan izgled zaglavlja snimaka Karotaža gustine (isprekidana linija je korekcija za uticaj gustine isplake, koja se automatski primenjuje).

70 Primena Karotaž gustine se primenjuje, kvantitativno, za određivanje poroznosti stena (indirektno i za određivanje gustine ugljovodonika). Kvalitativno se primenjuje kao indikator litologije i za identifikaciju određenih minerala, a može da pomogne u proceni sadržaja organske materije u stenama, pri lociranju zona natpritiska i frakturiranih zona, kao i pri proceni mehaničkih svojstava formacije. 1) Procena poroznosti Karotaž gustine se, prvenstveno, primenjuje za procenu poroznosti stena. a) Procena porozonsti iz više posotupaka GFK-a Procena porozonsti se vrši na osnovu krivih karotaža gustine i neutronskog karotaža, direktnim upoređivanjem dijagrama.

71 b) Procena porozonsti iz Karotaža gustine Karotaž gustine predstavlja jednu od najpouzdanijih metoda za procenu porozonsti formacija. Karotaž gustine registruje srednju (prosečnu) vrednost gustine formacije (ρ), koja kod poroznih formacija zavisi od gustine čvrste faze - matriksa (ρ m ) i gustine fluida (ρ f ), koji zasićuju porni prostor: ρ = Φρ f + (1- Φ) ρ m gde je Φ - poroznost. Poroznost čiste (nezaglinjene) formacije procenjuje se iz izraza: ρ Φ = ρ m m ρ ρ f.

72 Realna procena poroznosti na osnovu karotaža gustine zahteva poznavanje gustine matriksa formacije (ρ m ) i gustine fluida koji zasićuju porni prostor (ρ f ). Za čiste formacije vrednost gustine se procenjuje na osnovu poznavanja litološkog sastava formacije. Za vrednost gustine fluida, koji zasićuju porni prostor, obično se uzima vrednost 1 kg/t 3, ako isplaka nije jako mineralizovana i ako u formaciji nije prisutan gas (vazduh ili bilo koja gasovita supstanca).

73 c) Uticaj glina Prisustvo glina u formaciji značajno utiče na vrednost poroznosti, procenjenu karotažom gustine. Gustina glina varira u širokom opsegu i zavisi od više faktora, a pre svega od mineraloškog sastava i stepena kompakcije. U slučaju da su formacije zaglinjene, prilikom računanja poroznosti mora da se uzme u obzir i zapreminsko učešće glina, kao i njihova gustina. 2) Litološka analiza formacija Za litološku analizu formacija koristi se kros-plot metoda, a vrši se procena litološkog sastava, poroznosti i zapreminskog učešća glina. Najčešće se koristi kombinacija karotaža gustine i neutronskog karotaža.

74 3) Lociranje zona sa abnormalnim pritiskom Lociranje zona sa abnormalnim pritiskom bazira se na praćenju trenda povećanja gustine glina sa dubinom. Odstupanje od linearne zavisnosti može da ukaže na zone sa abnormalnim pritiscima, koje nastaju kada postoji nepropusna barijera, koja sprečava migraciju fluida pod dejstvom pritiska, te se u sloju javlja povišen pritisak (natpritisak), a ukupna gustina sloja (glina) je smanjena. 4) Procena mehaničkih svojstava formacije Mehanička svojstva stena su definisana parametrima elastičnosti, a oni mogu da se definišu na osnovu brzine prostiranja elastičnih talasa (akustični karotaž) i gustine stena.

75 Primer odziva sonde karotaža gustine u najčešćim tipovima formacija.

76 Kada je veličina zrna u klastičnom sedimentu konstantna, postoji dobra korelacija između izmerene vrednosti gustine i poroznosti. Primer prikazuje korelaciju između gustine (Karotaž gustine) i poroznosti (merene na jezgrima). Gustina može da se konvertuje u poroznost korišćenjem gustine matriksa od 2.68 g/cm 3 (histogram).

77 Greške u određivanju poroznosti mogu da se sračunaju u slučajevima kada se menja gustina fluida. U ovom slučaju, u delu stene zasićenom prirodnim gasom, Karotaž gustine daje nerealno visoke vrednosti poroznosti. Poroznost i zasićenje vodom mogu da se odrede iz drugih karotažnih merenja, a Karotaž gustine se koristi za određivanje gustine ugljovodonika.

78 Identifikacija litologije Opsezi gustine za različite stene se preklapaju u velikoj meri, a na osnovu vrednosti gustine teško može da se identifikuje tip stene. Kombinacija Karotaža gustine i Neutronskog karotaža primenjuje se kao kvantitavni indikator litologije.

79 Kompakcija gline (šejla) Promena stepena kompkacije gline (šejla) sa dubinom može da se prati na dijagramu Karotaža gustine, predstavljenom u sitnoj vertikalnoj razmeri. Sa povećanjem stepena kompakcije sa dubinom, raste i gustina sedimenata.

80 Lociranje diskordance i procena starosti gline (šejla) Nagla promena gustine ukazuje na diskordantnu granicu između erodovanih krednih glina u podini i tercijatnih glina u povlati.

81 Identifikacija minerala. U primeru je prikazana identifikacija sloja uglja, vrlo male gustine i pojava pirita, velike gustine na dijagramu Karotaža gustine (litologija je data na osnovu analize jezgra bušotine).

82 Lociranje fraktura. Prikazan je različit uticaj fraktura na rezultate merenja Karotažom gustine i Akustičnim karotažom. Naspram sloja frakturiranih peščara javljaju se izuzetno niske vrednosti na dijagramu Karotaža gustine, dok se na dijagramu Akustičnog karotaža ne uočava uticaj fraktura. Frakturirani sloj peščara registrovan je i na dijagramu Kalipera (povećanje prečnika bušotine). Slična situacija javlja se i u intervalu sa šejlom.

83 Za pripremu predavanja korišćeni su materijali iz knjiga: Martinović, S. i drugi, 2000: Geofizički karotaž obrada i interpretacija. Naftagas, Novi Sad. Rider, M., 2002: The Geological Interpretation of Well Logs. Rider-French Consulting, Ltd., Scotland. Ellis, D.V., Singer, J.M., 2008: Well Logging for Earth Scientists. Springer, Netherlands.

84 Hvala na pažnji!

85 Da li ima pitanja?

GUI Layout Manager-i. Bojan Tomić Branislav Vidojević

GUI Layout Manager-i. Bojan Tomić Branislav Vidojević GUI Layout Manager-i Bojan Tomić Branislav Vidojević Layout Manager-i ContentPane Centralni deo prozora Na njega se dodaju ostale komponente (dugmići, polja za unos...) To je objekat klase javax.swing.jpanel

More information

CJENIK APLIKACIJE CERAMIC PRO PROIZVODA STAKLO PLASTIKA AUTO LAK KOŽA I TEKSTIL ALU FELGE SVJETLA

CJENIK APLIKACIJE CERAMIC PRO PROIZVODA STAKLO PLASTIKA AUTO LAK KOŽA I TEKSTIL ALU FELGE SVJETLA KOŽA I TEKSTIL ALU FELGE CJENIK APLIKACIJE CERAMIC PRO PROIZVODA Radovi prije aplikacije: Prije nanošenja Ceramic Pro premaza površina vozila na koju se nanosi mora bi dovedena u korektno stanje. Proces

More information

SIMPLE PAST TENSE (prosto prošlo vreme) Građenje prostog prošlog vremena zavisi od toga da li je glagol koji ga gradi pravilan ili nepravilan.

SIMPLE PAST TENSE (prosto prošlo vreme) Građenje prostog prošlog vremena zavisi od toga da li je glagol koji ga gradi pravilan ili nepravilan. SIMPLE PAST TENSE (prosto prošlo vreme) Građenje prostog prošlog vremena zavisi od toga da li je glagol koji ga gradi pravilan ili nepravilan. 1) Kod pravilnih glagola, prosto prošlo vreme se gradi tako

More information

ELEKTRIČNI I AKUSTIČNI SKENERI

ELEKTRIČNI I AKUSTIČNI SKENERI OSNOVI GEOFIZIČKOG KAROTAŽA Jedanaesto predavanje ELEKTRIČNI I AKUSTIČNI SKENERI Sa razvojem karotažnih uređaja za skeniranje zida bušotine, uveden je potpuno novi koncept u geofizička karotažna merenja.

More information

Podešavanje za eduroam ios

Podešavanje za eduroam ios Copyright by AMRES Ovo uputstvo se odnosi na Apple mobilne uređaje: ipad, iphone, ipod Touch. Konfiguracija podrazumeva podešavanja koja se vrše na računaru i podešavanja na mobilnom uređaju. Podešavanja

More information

DEFINISANJE TURISTIČKE TRAŽNJE

DEFINISANJE TURISTIČKE TRAŽNJE DEFINISANJE TURISTIČKE TRAŽNJE Tražnja se može definisati kao spremnost kupaca da pri različitom nivou cena kupuju različite količine jedne robe na određenom tržištu i u određenom vremenu (Veselinović

More information

AMRES eduroam update, CAT alat za kreiranje instalera za korisničke uređaje. Marko Eremija Sastanak administratora, Beograd,

AMRES eduroam update, CAT alat za kreiranje instalera za korisničke uređaje. Marko Eremija Sastanak administratora, Beograd, AMRES eduroam update, CAT alat za kreiranje instalera za korisničke uređaje Marko Eremija Sastanak administratora, Beograd, 12.12.2013. Sadržaj eduroam - uvod AMRES eduroam statistika Novine u okviru eduroam

More information

Ulazne promenljive se nazivaju argumenti ili fiktivni parametri. Potprogram se poziva u okviru programa, kada se pri pozivu navode stvarni parametri.

Ulazne promenljive se nazivaju argumenti ili fiktivni parametri. Potprogram se poziva u okviru programa, kada se pri pozivu navode stvarni parametri. Potprogrami su delovi programa. Često se delovi koda ponavljaju u okviru nekog programa. Logično je da se ta grupa komandi izdvoji u potprogram, i da se po želji poziva u okviru programa tamo gde je potrebno.

More information

PROCENA RADIJACIONE BEZBEDNOSTI ZAPOSLENIH U ZAVODU ZA NUKLEARNU MEDICINU

PROCENA RADIJACIONE BEZBEDNOSTI ZAPOSLENIH U ZAVODU ZA NUKLEARNU MEDICINU UNIVERZITET U NOVOM SADU PRIRODNO-MATEMATIČKI FAKULTET DEPARTMAN ZA FIZIKU PROCENA RADIJACIONE BEZBEDNOSTI ZAPOSLENIH U ZAVODU ZA NUKLEARNU MEDICINU -Diplomski rad- Mentor: Prof. dr Nataša Todorović Kandidat:

More information

Biznis scenario: sekcije pk * id_sekcije * naziv. projekti pk * id_projekta * naziv ꓳ profesor fk * id_sekcije

Biznis scenario: sekcije pk * id_sekcije * naziv. projekti pk * id_projekta * naziv ꓳ profesor fk * id_sekcije Biznis scenario: U školi postoje četiri sekcije sportska, dramska, likovna i novinarska. Svaka sekcija ima nekoliko aktuelnih projekata. Likovna ima četiri projekta. Za projekte Pikaso, Rubens i Rembrant

More information

ISPITIVANJE SADRŽAJA 222 Rn

ISPITIVANJE SADRŽAJA 222 Rn UNIVERZITET U NOVOM SADU PRIRODNO-MATEMATIČKI FAKULTET DEPARTMAN ZA FIZIKU ISPITIVANJE SADRŽAJA 222 Rn U VODI - diplomski rad - Mentor: dr Nataša Todorović Kandidat: Dejan Kastratović Novi Sad, 2016 SADRŽAJ

More information

Automatske Maske za zavarivanje. Stella, black carbon. chain and skull. clown. blue carbon

Automatske Maske za zavarivanje. Stella, black carbon. chain and skull. clown. blue carbon Automatske Maske za zavarivanje Stella Podešavanje DIN: 9-13 Brzina senzora: 1/30.000s Vidno polje : 98x55mm Četiri optička senzora Napajanje : Solarne ćelije + dve litijumske neizmenjive baterije. Vek

More information

Mogudnosti za prilagođavanje

Mogudnosti za prilagođavanje Mogudnosti za prilagođavanje Shaun Martin World Wildlife Fund, Inc. 2012 All rights reserved. Mogudnosti za prilagođavanje Za koje ste primere aktivnosti prilagođavanja čuli, pročitali, ili iskusili? Mogudnosti

More information

KAPACITET USB GB. Laserska gravura. po jednoj strani. Digitalna štampa, pun kolor, po jednoj strani USB GB 8 GB 16 GB.

KAPACITET USB GB. Laserska gravura. po jednoj strani. Digitalna štampa, pun kolor, po jednoj strani USB GB 8 GB 16 GB. 9.72 8.24 6.75 6.55 6.13 po 9.30 7.89 5.86 10.48 8.89 7.30 7.06 6.61 11.51 9.75 8.00 7.75 7.25 po 0.38 10.21 8.66 7.11 6.89 6.44 11.40 9.66 9.73 7.69 7.19 12.43 1 8.38 7.83 po 0.55 0.48 0.37 11.76 9.98

More information

TEHNO SISTEM d.o.o. PRODUCT CATALOGUE KATALOG PROIZVODA TOPLOSKUPLJAJUĆI KABLOVSKI PRIBOR HEAT-SHRINKABLE CABLE ACCESSORIES

TEHNO SISTEM d.o.o. PRODUCT CATALOGUE KATALOG PROIZVODA TOPLOSKUPLJAJUĆI KABLOVSKI PRIBOR HEAT-SHRINKABLE CABLE ACCESSORIES TOPOSKUPJAJUĆI KABOVSKI PRIBOR HEAT-SHRINKABE CABE ACCESSORIES KATAOG PROIZVODA PRODUCT CATAOGUE 8 TEHNO SISTEM d.o.o. NISKONAPONSKI TOPOSKUPJAJUĆI KABOVSKI PRIBOR TOPOSKUPJAJUĆE KABOVSKE SPOJNICE kv OW

More information

Uvod u relacione baze podataka

Uvod u relacione baze podataka Uvod u relacione baze podataka 25. novembar 2011. godine 7. čas SQL skalarne funkcije, operatori ANY (SOME) i ALL 1. Za svakog studenta izdvojiti ime i prezime i broj različitih ispita koje je pao (ako

More information

Eduroam O Eduroam servisu edu roam Uputstvo za podešavanje Eduroam konekcije NAPOMENA: Microsoft Windows XP Change advanced settings

Eduroam O Eduroam servisu edu roam Uputstvo za podešavanje Eduroam konekcije NAPOMENA: Microsoft Windows XP Change advanced settings Eduroam O Eduroam servisu Eduroam - educational roaming je besplatan servis za pristup Internetu. Svojim korisnicima omogućava bezbedan, brz i jednostavan pristup Internetu širom sveta, bez potrebe za

More information

IZDAVANJE SERTIFIKATA NA WINDOWS 10 PLATFORMI

IZDAVANJE SERTIFIKATA NA WINDOWS 10 PLATFORMI IZDAVANJE SERTIFIKATA NA WINDOWS 10 PLATFORMI Za pomoć oko izdavanja sertifikata na Windows 10 operativnom sistemu možete se obratiti na e-mejl adresu esupport@eurobank.rs ili pozivom na telefonski broj

More information

ZAŠTITA VRATA NA KOMANDNIM SOBAMA U RENDGEN DIJAGNOSTICI

ZAŠTITA VRATA NA KOMANDNIM SOBAMA U RENDGEN DIJAGNOSTICI UNIVERZITET U NOVOM SADU PRIRODNO-MATEMATIČKI FAKULTET DEPARTMAN ZA FIZIKU ZAŠTITA VRATA NA KOMANDNIM SOBAMA U RENDGEN DIJAGNOSTICI - master rad - Mentor: Prof. dr Nataša Todorović Kandidat: Edit Karvak

More information

Određivanje alfa i beta aktivnosti u vodi i procena rizika. Master rad

Određivanje alfa i beta aktivnosti u vodi i procena rizika. Master rad UNIVERZITET NOVI SAD PRIRODNO-MATEMATIČKI FAKULTET DEPARTMAN ZA FIZIKU Određivanje alfa i beta aktivnosti u vodi i procena rizika Master rad Kandidat: Tanja Maličević Broj indeksa: 135m/13 Mentor: Prof.

More information

Bušilice nove generacije. ImpactDrill

Bušilice nove generacije. ImpactDrill NOVITET Bušilice nove generacije ImpactDrill Nove udarne bušilice od Bosch-a EasyImpact 550 EasyImpact 570 UniversalImpact 700 UniversalImpact 800 AdvancedImpact 900 Dostupna od 01.05.2017 2 Logika iza

More information

PROFOMETER 5+ lokator armature

PROFOMETER 5+ lokator armature PROFOMETER 5+ lokator armature Instrument za testiranje betona 5. generacije Melco Buda d.o.o. - kancelarija u Beogradu: Hadži Nikole Živkovića br.2 Poslovna zgrada Iskra komerc, kancelarija 15/ II sprat

More information

TRENING I RAZVOJ VEŽBE 4 JELENA ANĐELKOVIĆ LABROVIĆ

TRENING I RAZVOJ VEŽBE 4 JELENA ANĐELKOVIĆ LABROVIĆ TRENING I RAZVOJ VEŽBE 4 JELENA ANĐELKOVIĆ LABROVIĆ DIZAJN TRENINGA Model trening procesa FAZA DIZAJNA CILJEVI TRENINGA Vrste ciljeva treninga 1. Ciljevi učesnika u treningu 2. Ciljevi učenja Opisuju željene

More information

BENCHMARKING HOSTELA

BENCHMARKING HOSTELA BENCHMARKING HOSTELA IZVJEŠTAJ ZA SVIBANJ. BENCHMARKING HOSTELA 1. DEFINIRANJE UZORKA Tablica 1. Struktura uzorka 1 BROJ HOSTELA BROJ KREVETA Ukupno 1016 643 1971 Regije Istra 2 227 Kvarner 4 5 245 991

More information

Parametri koji definišu optimalnu proizvodnju naftnih bušotina pri primeni mehaničke metode eksploatacije

Parametri koji definišu optimalnu proizvodnju naftnih bušotina pri primeni mehaničke metode eksploatacije Parametri koji definišu optimalnu proizvodnju naftnih bušotina pri primeni mehaničke metode eksploatacije DUŠAN Š. DANILOVIĆ, Univerzitet u Beogradu, VESNA D. KAROVIĆ MARIČIĆ, Univerzitet u Beogradu, BRANKO

More information

STRUČNA PRAKSA B-PRO TEMA 13

STRUČNA PRAKSA B-PRO TEMA 13 MAŠINSKI FAKULTET U BEOGRADU Katedra za proizvodno mašinstvo STRUČNA PRAKSA B-PRO TEMA 13 MONTAŽA I SISTEM KVALITETA MONTAŽA Kratak opis montže i ispitivanja gotovog proizvoda. Dati izgled i sadržaj tehnološkog

More information

UNIVERZITET U BEOGRADU RUDARSKO GEOLOŠKI FAKULTET DEPARTMAN ZA HIDROGEOLOGIJU ZBORNIK RADOVA. ZLATIBOR maj godine

UNIVERZITET U BEOGRADU RUDARSKO GEOLOŠKI FAKULTET DEPARTMAN ZA HIDROGEOLOGIJU ZBORNIK RADOVA. ZLATIBOR maj godine UNIVERZITETUBEOGRADU RUDARSKOGEOLOŠKIFAKULTET DEPARTMANZAHIDROGEOLOGIJU ZBORNIKRADOVA ZLATIBOR 1720.maj2012.godine XIVSRPSKISIMPOZIJUMOHIDROGEOLOGIJI ZBORNIKRADOVA IZDAVA: ZAIZDAVAA: TEHNIKIUREDNICI: TIRAŽ:

More information

Otpremanje video snimka na YouTube

Otpremanje video snimka na YouTube Otpremanje video snimka na YouTube Korak br. 1 priprema snimka za otpremanje Da biste mogli da otpremite video snimak na YouTube, potrebno je da imate kreiran nalog na gmailu i da video snimak bude u nekom

More information

UNIVERZITET U NOVOM SADU PRIRODNO-MATEMATIČKI FAKULTET DEPARTMAN ZA FIZIKU

UNIVERZITET U NOVOM SADU PRIRODNO-MATEMATIČKI FAKULTET DEPARTMAN ZA FIZIKU UNIVERZITET U NOVOM SADU PRIRODNO-MATEMATIČKI FAKULTET DEPARTMAN ZA FIZIKU Nataša Lalović DOPRINOS ELASTIČNOG I NEELASTIČNOG RASEJANJA NEUTRONA NISKOENERGETSKOM DELU GAMA SPEKTRA HPGe DETEKTORA -Master

More information

Port Community System

Port Community System Port Community System Konferencija o jedinstvenom pomorskom sučelju i digitalizaciji u pomorskom prometu 17. Siječanj 2018. godine, Zagreb Darko Plećaš Voditelj Odsjeka IS-a 1 Sadržaj Razvoj lokalnog PCS

More information

- Italy. UNIVERZALNA STANICA ZA ZAVARIVANJE, SPOTER - sa pneumatskim pištoljem sa kontrolnom jedinicom TE95-10 KVA - šifra 3450

- Italy. UNIVERZALNA STANICA ZA ZAVARIVANJE, SPOTER - sa pneumatskim pištoljem sa kontrolnom jedinicom TE95-10 KVA - šifra 3450 - Italy UNIVERZALNA STANICA ZA ZAVARIVANJE, SPOTER - sa pneumatskim pištoljem sa kontrolnom jedinicom TE95-10 KVA - šifra 3450 ALATISTHERM D.O.O Koče Kapetana 25 35230 Ćuprija, Srbija Tel/fax : + 381 (0)

More information

Dr Dejan Bogićević, dipl. inž. saob., VTŠSS Niš Dušan Radosavljević, dipl. inž. saob., VTŠSS Niš; Nebojša Čergić, dipl. inž. saob.

Dr Dejan Bogićević, dipl. inž. saob., VTŠSS Niš Dušan Radosavljević, dipl. inž. saob., VTŠSS Niš; Nebojša Čergić, dipl. inž. saob. Dr Dejan Bogićević, dipl. inž. saob., VTŠSS Niš Dušan Radosavljević, dipl. inž. saob., VTŠSS Niš; Nebojša Čergić, dipl. inž. saob., Policijska uprava, Sremska Mitrovica PRAKTIČNA PRIMENA REZULTATA CRASH

More information

3D GRAFIKA I ANIMACIJA

3D GRAFIKA I ANIMACIJA 1 3D GRAFIKA I ANIMACIJA Uvod u Flash CS3 Šta će se raditi? 2 Upoznavanje interfejsa Osnovne osobine Definisanje osnovnih entiteta Rad sa bojama Rad sa linijama Definisanje i podešavanje ispuna Pregled

More information

TRAJANJE AKCIJE ILI PRETHODNOG ISTEKA ZALIHA ZELENI ALAT

TRAJANJE AKCIJE ILI PRETHODNOG ISTEKA ZALIHA ZELENI ALAT TRAJANJE AKCIJE 16.01.2019-28.02.2019 ILI PRETHODNOG ISTEKA ZALIHA ZELENI ALAT Akcija sa poklonima Digitally signed by pki, pki, BOSCH, EMEA, BOSCH, EMEA, R, A, radivoje.stevanovic R, A, 2019.01.15 11:41:02

More information

UNIVERZITET U NOVOM SADU PRIRODNO-MATEMATICKI FAKULTET DEPARTMAN ZA FIZIKU. Efekti rasejanja unazad u gama spektrometriji.

UNIVERZITET U NOVOM SADU PRIRODNO-MATEMATICKI FAKULTET DEPARTMAN ZA FIZIKU. Efekti rasejanja unazad u gama spektrometriji. Uil " UNIVERZITET U NOVOM SADU PRIRODNO-MATEMATICKI FAKULTET DEPARTMAN ZA FIZIKU Efekti rasejanja unazad u gama spektrometriji - diplomski rad - Mentor: Dr. Dusan Mrda Kandidat: Marina Radujkov Novi Sad,

More information

ANALIZA PRIMJENE KOGENERACIJE SA ORGANSKIM RANKINOVIM CIKLUSOM NA BIOMASU U BOLNICAMA

ANALIZA PRIMJENE KOGENERACIJE SA ORGANSKIM RANKINOVIM CIKLUSOM NA BIOMASU U BOLNICAMA ANALIZA PRIMJENE KOGENERACIJE SA ORGANSKIM RANKINOVIM CIKLUSOM NA BIOMASU U BOLNICAMA Nihad HARBAŠ Samra PRAŠOVIĆ Azrudin HUSIKA Sadržaj ENERGIJSKI BILANSI DIMENZIONISANJE POSTROJENJA (ORC + VRŠNI KOTLOVI)

More information

Određivanje radnih parametara rendgen aparata

Određivanje radnih parametara rendgen aparata UNIVERZITET U NOVOM SADU PRIRODNO MATEMATIČKI FAKULTET DEPARTMAN ZA FIZIKU Određivanje radnih parametara rendgen aparata MASTER RAD Mentor: Prof. dr Nataša Todorović Kandidat: Novi Sad, 2017 Veliko poštovanje

More information

ISPITIVANJE 90 Sr U VODI DETEKCIJOM ČERENKOVLJEVOG ZRAČENJA

ISPITIVANJE 90 Sr U VODI DETEKCIJOM ČERENKOVLJEVOG ZRAČENJA Univerzitet u Novom Sadu Prirodno-matematički fakultet Departman za fiziku ISPITIVANJE 90 Sr U VODI DETEKCIJOM ČERENKOVLJEVOG ZRAČENJA MASTER RAD Kandidat: Mentor: Prof. dr Nataša Todorović Novi Sad, 2016

More information

DANI BRANIMIRA GUŠICA - novi prilozi poznavanju prirodoslovlja otoka Mljeta. Hotel ODISEJ, POMENA, otok Mljet, listopad 2010.

DANI BRANIMIRA GUŠICA - novi prilozi poznavanju prirodoslovlja otoka Mljeta. Hotel ODISEJ, POMENA, otok Mljet, listopad 2010. DANI BRANIMIRA GUŠICA - novi prilozi poznavanju prirodoslovlja otoka Mljeta Hotel ODISEJ, POMENA, otok Mljet, 03. - 07. listopad 2010. ZBORNIK SAŽETAKA Geološki lokalitet i poucne staze u Nacionalnom parku

More information

Upute za korištenje makronaredbi gml2dwg i gml2dgn

Upute za korištenje makronaredbi gml2dwg i gml2dgn SVEUČILIŠTE U ZAGREBU - GEODETSKI FAKULTET UNIVERSITY OF ZAGREB - FACULTY OF GEODESY Zavod za primijenjenu geodeziju; Katedra za upravljanje prostornim informacijama Institute of Applied Geodesy; Chair

More information

Idejno rješenje: Dubrovnik Vizualni identitet kandidature Dubrovnika za Europsku prijestolnicu kulture 2020.

Idejno rješenje: Dubrovnik Vizualni identitet kandidature Dubrovnika za Europsku prijestolnicu kulture 2020. Idejno rješenje: Dubrovnik 2020. Vizualni identitet kandidature Dubrovnika za Europsku prijestolnicu kulture 2020. vizualni identitet kandidature dubrovnika za europsku prijestolnicu kulture 2020. visual

More information

NAUČ NI Č LANCI POREĐENJE SNAGE ZA JEDNU I DVE KONTRAROTIRAJUĆE HIDRO TURBINE U VENTURIJEVOJ CEVI DRUGI DEO

NAUČ NI Č LANCI POREĐENJE SNAGE ZA JEDNU I DVE KONTRAROTIRAJUĆE HIDRO TURBINE U VENTURIJEVOJ CEVI DRUGI DEO NAUČ NI Č LANCI POREĐENJE SNAGE ZA JEDNU I DVE KONTRAROTIRAJUĆE HIDRO TURBINE U VENTURIJEVOJ CEVI DRUGI DEO Kozić S. Mirko, Vojnotehnički institut Sektor za vazduhoplove, Beograd Sažetak: U prvom delu

More information

ENR 1.4 OPIS I KLASIFIKACIJA VAZDUŠNOG PROSTORA U KOME SE PRUŽAJU ATS USLUGE ENR 1.4 ATS AIRSPACE CLASSIFICATION AND DESCRIPTION

ENR 1.4 OPIS I KLASIFIKACIJA VAZDUŠNOG PROSTORA U KOME SE PRUŽAJU ATS USLUGE ENR 1.4 ATS AIRSPACE CLASSIFICATION AND DESCRIPTION VFR AIP Srbija / Crna Gora ENR 1.4 1 ENR 1.4 OPIS I KLASIFIKACIJA VAZDUŠNOG PROSTORA U KOME SE PRUŽAJU ATS USLUGE ENR 1.4 ATS AIRSPACE CLASSIFICATION AND DESCRIPTION 1. KLASIFIKACIJA VAZDUŠNOG PROSTORA

More information

Merenja CTDI i DLP doznih veličina na CT-sistemima u Novom Sadu, sa procenom Efektivne doze - master rad -

Merenja CTDI i DLP doznih veličina na CT-sistemima u Novom Sadu, sa procenom Efektivne doze - master rad - UNIVERZITET U NOVOM SADU PRIRODNOMATEMATIČKI FAKULTET DEPARTMAN ZA FIZIKU Merenja CTDI i DLP doznih veličina na CT-sistemima u Novom Sadu, sa procenom Efektivne doze - master rad - Mentor: dr. Nataša Todorović

More information

Osiguranje kvaliteta u konvencionalnoj dijagnostičkoj radiologiji: Fizičko-tehnički aspekti i određivanje doze za pacijenta

Osiguranje kvaliteta u konvencionalnoj dijagnostičkoj radiologiji: Fizičko-tehnički aspekti i određivanje doze za pacijenta UNIVERZITET U NOVOM SADU PRIRODNO-MATEMATIČKI FAKULTET Trg Dositeja Obradovića 3, 21000 Novi Sad Tel: 021/455630, Faks: 021/45566 Osiguranje kvaliteta u konvencionalnoj dijagnostičkoj radiologiji: Fizičko-tehnički

More information

2. VEŽBA - ODREĐIVANJE DEBLJINE PREVLAKA

2. VEŽBA - ODREĐIVANJE DEBLJINE PREVLAKA 2. VEŽBA - ODREĐIVANJE DEBLJINE PREVLAKA Postoji veliki broj postupaka za određivanje debljine prevlake, a isti se mogu podeliti na direktne i indirektne postupke određivanja debljine prevlake. Opšti problem

More information

KABUPLAST, AGROPLAST, AGROSIL 2500

KABUPLAST, AGROPLAST, AGROSIL 2500 KABUPLAST, AGROPLAST, AGROSIL 2500 kabuplast - dvoslojne rebraste cijevi iz polietilena visoke gustoće (PEHD) za kabelsku zaštitu - proizvedene u skladu sa ÖVE/ÖNORM EN 61386-24:2011 - stijenka izvana

More information

IZRADA TEHNIČKE DOKUMENTACIJE

IZRADA TEHNIČKE DOKUMENTACIJE 1 Zaglavlje (JUS M.A0.040) Šta je zaglavlje? - Posebno uokvireni deo koji služi za upisivanje podataka potrebnih za označavanje, razvrstavanje i upotrebu crteža Mesto zaglavlja: donji desni ugao raspoložive

More information

Sveučilište J.J. Strosmayera u Osijeku. Odjel za kemiju. Preddiplomski studij kemije. Tatjana Jaroš. Nuklearne reakcije

Sveučilište J.J. Strosmayera u Osijeku. Odjel za kemiju. Preddiplomski studij kemije. Tatjana Jaroš. Nuklearne reakcije Sveučilište J.J. Strosmayera u Osijeku Odjel za kemiju Preddiplomski studij kemije Tatjana Jaroš Nuklearne reakcije Mentorica: doc. dr. sc. Martina Medvidović Kosanović Osijek, 2015. SAŽETAK Nuklearne

More information

Nejednakosti s faktorijelima

Nejednakosti s faktorijelima Osječki matematički list 7007, 8 87 8 Nejedakosti s faktorijelima Ilija Ilišević Sažetak Opisae su tehike kako se mogu dokazati ejedakosti koje sadrže faktorijele Spomeute tehike su ilustrirae a izu zaimljivih

More information

Struktura indeksa: B-stablo. ls/swd/btree/btree.html

Struktura indeksa: B-stablo.   ls/swd/btree/btree.html Struktura indeksa: B-stablo http://cis.stvincent.edu/html/tutoria ls/swd/btree/btree.html Uvod ISAM (Index-Sequential Access Method, IBM sredina 60-tih godina 20. veka) Nedostaci: sekvencijalno pretraživanje

More information

SAS On Demand. Video: Upute za registraciju:

SAS On Demand. Video:  Upute za registraciju: SAS On Demand Video: http://www.sas.com/apps/webnet/video-sharing.html?bcid=3794695462001 Upute za registraciju: 1. Registracija na stranici: https://odamid.oda.sas.com/sasodaregistration/index.html U

More information

OTAL Pumpa za pretakanje tečnosti

OTAL Pumpa za pretakanje tečnosti OTAL Pumpa za pretakanje tečnosti Pretače tečnost bezbedno, brzo i čisto, na ručni i nožni pogon, različiti modeli Program OTAL pumpi je prisutan na tržištu već 50 godina. Pumpe su poznate i cenjene zbog

More information

Klasterizacija. NIKOLA MILIKIĆ URL:

Klasterizacija. NIKOLA MILIKIĆ   URL: Klasterizacija NIKOLA MILIKIĆ EMAIL: nikola.milikic@fon.bg.ac.rs URL: http://nikola.milikic.info Klasterizacija Klasterizacija (eng. Clustering) spada u grupu tehnika nenadgledanog učenja i omogućava grupisanje

More information

DC MILIAMPERSKA MERNA KLJESTA,Procesna merna kljesta KEW KYORITSU ELECTRICAL INSTRUMENTS WORKS, LTD. All rights reserved.

DC MILIAMPERSKA MERNA KLJESTA,Procesna merna kljesta KEW KYORITSU ELECTRICAL INSTRUMENTS WORKS, LTD. All rights reserved. DC MILIAMPERSKA MERNA KLJESTA,Procesna merna kljesta KEW 2500 KYORITSU ELECTRICAL INSTRUMENTS WORKS,LTD Funkcije DC Miliamperska Procesna merna kljesta Kew2500 Za merenja nivoa signala (od 4 do 20mA) bez

More information

CJENOVNIK KABLOVSKA TV DIGITALNA TV INTERNET USLUGE

CJENOVNIK KABLOVSKA TV DIGITALNA TV INTERNET USLUGE CJENOVNIK KABLOVSKA TV Za zasnivanje pretplatničkog odnosa za korištenje usluga kablovske televizije potrebno je da je tehnički izvodljivo (mogude) priključenje na mrežu Kablovskih televizija HS i HKBnet

More information

STRUKTURNO KABLIRANJE

STRUKTURNO KABLIRANJE STRUKTURNO KABLIRANJE Sistematski pristup kabliranju Kreiranje hijerarhijski organizirane kabelske infrastrukture Za strukturno kabliranje potrebno je ispuniti: Generalnost ožičenja Zasidenost radnog područja

More information

Obrada tematske jedinice: Osobine električnog polja

Obrada tematske jedinice: Osobine električnog polja UNIVERZITET U NOVOM SADU PRIRODNO-MATEMATIČKI FAKULTET DEPARTMAN ZA FIZIKU Obrada tematske jedinice: Osobine električnog polja - diplomski rad - Mentor: dr Dušanka Obadović, red. prof. Kandidat: Dejana

More information

11. Ukidanje orbitalne degeneracije u spektrima alkalnih atoma

11. Ukidanje orbitalne degeneracije u spektrima alkalnih atoma . Ukidanje orbitalne degeneracije u spektrima alkalnih atoma.. Struktura ljuske Posle spektara atoma sa jednim elektronom, sledeći najjednostavniji slučaj su spektri alkalnih atoma. Alkalni atomi imaju

More information

Procena radijacionog rizika za profesionalno izloženo osoblje pri radu sa

Procena radijacionog rizika za profesionalno izloženo osoblje pri radu sa UNIVERZITET U NOVOM SADU PRIRODNO-MATEMATIČKI FAKULTET DEPARTMAN ZA FIZIKU Procena radijacionog rizika za profesionalno izloženo osoblje pri radu sa 99m Tc i 131 I Diplomski rad Mentor Student Prof. dr

More information

ZBIRKA ZADATAKA IZ TEHNIČKIH MATERIJALA POGONSKE MATERIJE

ZBIRKA ZADATAKA IZ TEHNIČKIH MATERIJALA POGONSKE MATERIJE Univerzitet u Nišu, Mašinski fakultet u Nišu ZBIRKA ZADATAKA IZ TEHNIČKIH MATERIJALA POGONSKE MATERIJE Ljubica R. Ćojbašić Gordana M. Stefanović Mirko M. Stojiljković ZBIRKA ZADATAKA IZ TEHNIČKIH MATERIJALA

More information

Merenje korelacije aktivnosti prirodnih radionuklida u biomonitorima - diplomski rad -

Merenje korelacije aktivnosti prirodnih radionuklida u biomonitorima - diplomski rad - UNIVERZITET U NOVOM SADU PRIRODNO-MATEMATIČKI FAKULTET DEPARTMAN ZA FIZIKU Merenje korelacije aktivnosti prirodnih radionuklida u biomonitorima - diplomski rad - Mentor: Prof.dr Miodrag Krmar Kandidat:

More information

Priprema podataka. NIKOLA MILIKIĆ URL:

Priprema podataka. NIKOLA MILIKIĆ   URL: Priprema podataka NIKOLA MILIKIĆ EMAIL: nikola.milikic@fon.bg.ac.rs URL: http://nikola.milikic.info Normalizacija Normalizacija je svođenje vrednosti na neki opseg (obično 0-1) FishersIrisDataset.arff

More information

WELLNESS & SPA YOUR SERENITY IS OUR PRIORITY. VAŠ MIR JE NAŠ PRIORITET!

WELLNESS & SPA YOUR SERENITY IS OUR PRIORITY. VAŠ MIR JE NAŠ PRIORITET! WELLNESS & SPA YOUR SERENITY IS OUR PRIORITY. VAŠ MIR JE NAŠ PRIORITET! WELLNESS & SPA DNEVNA KARTA DAILY TICKET 35 BAM / 3h / person RADNO VRIJEME OPENING HOURS 08:00-21:00 Besplatno za djecu do 6 godina

More information

PROJEKTNI PRORAČUN 1

PROJEKTNI PRORAČUN 1 PROJEKTNI PRORAČUN 1 Programski period 2014. 2020. Kategorije troškova Pojednostavlj ene opcije troškova (flat rate, lump sum) Radni paketi Pripremni troškovi, troškovi zatvaranja projekta Stope financiranja

More information

1.7 Predstavljanje negativnih brojeva u binarnom sistemu

1.7 Predstavljanje negativnih brojeva u binarnom sistemu .7 Predstavljanje negativnih brojeva u binarnom sistemu U decimalnom brojnom sistemu pozitivni brojevi se predstavljaju znakom + napisanim ispred cifara koje definišu apsolutnu vrednost broja, odnosno

More information

RANI BOOKING TURSKA LJETO 2017

RANI BOOKING TURSKA LJETO 2017 PUTNIČKA AGENCIJA FIBULA AIR TRAVEL AGENCY D.O.O. UL. FERHADIJA 24; 71000 SARAJEVO; BIH TEL:033/232523; 033/570700; E-MAIL: INFO@FIBULA.BA; FIBULA@BIH.NET.BA; WEB: WWW.FIBULA.BA SUDSKI REGISTAR: UF/I-1769/02,

More information

RADON U KUĆAMA U MEĐIMURSKOJ ŽUPANIJI

RADON U KUĆAMA U MEĐIMURSKOJ ŽUPANIJI SVEUČILIŠTE JOSIPA JURJA STROSSMAYERA U OSIJEKU ODJEL ZA FIZIKU JELENA BAJKOVEC RADON U KUĆAMA U MEĐIMURSKOJ ŽUPANIJI Diplomski rad Osijek, 2015. SVEUČILIŠTE JOSIPA JURJA STROSSMAYERA U OSIJEKU ODJEL ZA

More information

KLASIČNA ANALIZA GENERACIJE VIŠIH HARMONIKA NA ATOMIMA

KLASIČNA ANALIZA GENERACIJE VIŠIH HARMONIKA NA ATOMIMA UNIVERZITET U SARAJEVU PRIRODNO-MATEMATIČKI FAKULTET ODSJEK ZA FIZIKU I CIKLUS STUDIJA SMJER TEORIJSKA FIZIKA KLASIČNA ANALIZA GENERACIJE VIŠIH HARMONIKA NA ATOMIMA DIPLOMSKI RAD Mentor: Doc. dr. Senad

More information

Uticaj koaksijalnog kabla na Yagi Antenu - 2. deo Dragoslav Dobričić, YU1AW

Uticaj koaksijalnog kabla na Yagi Antenu - 2. deo Dragoslav Dobričić, YU1AW Uticaj koaksijalnog kabla na Yagi Antenu - 2. deo Dragoslav Dobričić, YU1AW dragan@antennex.com Uvod U prvom delu ovog članka [1] prezentirali smo rezultate istraživanja kako koaksijalni kabl kojim se

More information

S3PL0IHSK3 PRIRODMO - MATEMATICKI FAKUITET INSTITUTZAFIZIKU. ISTRAZIYAXJE SLABIH y PRELAZA TJ RASPADTIeo Co. NoviSad, 1991.qod.

S3PL0IHSK3 PRIRODMO - MATEMATICKI FAKUITET INSTITUTZAFIZIKU. ISTRAZIYAXJE SLABIH y PRELAZA TJ RASPADTIeo Co. NoviSad, 1991.qod. UNIVERZITET U NOYpM SADU PRIRODMO - MATEMATICKI FAKUITET INSTITUTZAFIZIKU S3PL0IHSK3 ISTRAZIYAXJE SLABIH y PRELAZA TJ RASPADTIeo Co Mentor: Dr! tvan Bikit Kandidat: Karolina Fabrik NoviSad, 1991.qod. rmtxv

More information

1. Instalacija programske podrške

1. Instalacija programske podrške U ovom dokumentu opisana je instalacija PBZ USB PKI uređaja na računala korisnika PBZCOM@NET internetskog bankarstva. Uputa je podijeljena na sljedeće cjeline: 1. Instalacija programske podrške 2. Promjena

More information

Energetska obnova pročelja. Tonći Marinović Regionalni prodajni predstavnik

Energetska obnova pročelja. Tonći Marinović Regionalni prodajni predstavnik Energetska obnova pročelja Tonći Marinović Regionalni prodajni predstavnik 1 Zašto su ROCKWOOL proizvodi zeleni proizvodi Sanacija pročelja uz odličnu toplinsku, protupožarnu i zvučnu zaštitu ETICS sustavom

More information

FAKULTET. Institut za fiziku DIPLOMSKI RAD TEMA: DETEKTORI CESTKA U FIZICI VISOKIH ENERGIJA sa posebnim osvrtom na MODERNE JONIZACIONE DETEKTORE

FAKULTET. Institut za fiziku DIPLOMSKI RAD TEMA: DETEKTORI CESTKA U FIZICI VISOKIH ENERGIJA sa posebnim osvrtom na MODERNE JONIZACIONE DETEKTORE Univerzitet u Novom Sadu PRIRODNO-MATEMATlCKI FAKULTET pa/ima Institut za fiziku ti \~ \i DIPLOMSKI RAD TEMA: * ';! DETEKTORI CESTKA U FIZICI VISOKIH ENERGIJA sa posebnim osvrtom na MODERNE JONIZACIONE

More information

STABLA ODLUČIVANJA. Jelena Jovanovic. Web:

STABLA ODLUČIVANJA. Jelena Jovanovic.   Web: STABLA ODLUČIVANJA Jelena Jovanovic Email: jeljov@gmail.com Web: http://jelenajovanovic.net 2 Zahvalnica: Ovi slajdovi su bazirani na materijalima pripremljenim za kurs Applied Modern Statistical Learning

More information

Atomska apsorpciona spektroskopija

Atomska apsorpciona spektroskopija AAS Atomska apsorpciona spektroskopija FAAS Flame Atomic Absorption Spectroscopy GF-AAS Graphite Furnace Atomic Absorption Spectroscopy HG-AAS Hydride Generation Atomic Absorption Spectroscopy CV-AAS Cold

More information

Uloga, značaj i zadaci medicinskog fizičara na Odeljenju za nuklearnu medicinu na primeru Kliničkog centra Vojvodine u Novom Sadu

Uloga, značaj i zadaci medicinskog fizičara na Odeljenju za nuklearnu medicinu na primeru Kliničkog centra Vojvodine u Novom Sadu UNIVERZITET U NOVOM SADU PRIRODNO-MATEMATIČKI FAKULTET DEPARTMAN ZA FIZIKU Uloga, značaj i zadaci medicinskog fizičara na Odeljenju za nuklearnu medicinu na primeru - diplomski rad - Mentor: prof. dr Miroslav

More information

MJERENJE RADONA U ZRAKU NA PODRUČJU GRADA VELIKE GORICE I OKOLNIH OPĆINA

MJERENJE RADONA U ZRAKU NA PODRUČJU GRADA VELIKE GORICE I OKOLNIH OPĆINA SVEUČILIŠTE JOSIPA JURJA STROSSMAYERA U OSIJEKU ODJEL ZA FIZIKU IVAN GVERIĆ MJERENJE RADONA U ZRAKU NA PODRUČJU GRADA VELIKE GORICE I OKOLNIH OPĆINA Diplomski rad Predložen Odjelu za fiziku Sveučilišta

More information

Stručni rad UDK: : =861 BIBLID: (2003),15.p MERENJE JAČINE MAGNETSKOG POLJA U HE ĐERDAP 1

Stručni rad UDK: : =861 BIBLID: (2003),15.p MERENJE JAČINE MAGNETSKOG POLJA U HE ĐERDAP 1 Stručni rad UDK: 621.317.42:621.311.21=861 BIBLID: 0350-8528(2003),15.p. 63-70 MERENJE JAČINE MAGNETSKOG POLJA U HE ĐERDAP 1 Mladen Šupić, Momčilo Petrović, Aleksandar Pavlović Elektrotehnički institut

More information

POVEĆANI SLOJNI TLAK I NJEGOV UTJECAJ NA PROJEKTIRANJE I IZRADU BUŠOTINA

POVEĆANI SLOJNI TLAK I NJEGOV UTJECAJ NA PROJEKTIRANJE I IZRADU BUŠOTINA SVEUĈILIŠTE U ZAGREBU RUDARSKO-GEOLOŠKO-NAFTNI FAKULTET Diplomski studij naftnog rudarstva POVEĆANI SLOJNI TLAK I NJEGOV UTJECAJ NA PROJEKTIRANJE I IZRADU BUŠOTINA Diplomski rad Luka Bajan N - 135 Zagreb,

More information

EMISIJA DIMNIH GASOVA PRI ZAVARIVANJU METALNOM PUNJENOM I SAMOZAŠTITNOM ŽICOM GAS EMISSION DURING WELDING WITH METAL CORED AND SELF-SHIELDED WIRE

EMISIJA DIMNIH GASOVA PRI ZAVARIVANJU METALNOM PUNJENOM I SAMOZAŠTITNOM ŽICOM GAS EMISSION DURING WELDING WITH METAL CORED AND SELF-SHIELDED WIRE Olivera Popović 1, Radica Prokić Cvetković 1, Uroš Lukić 1, Radomir Jovičić 2, Meri Burzić 2, Biljana Beljić 3 EMISIJA DIMNIH GASOVA PRI ZAVARIVANJU METALNOM PUNJENOM I SAMOZAŠTITNOM ŽICOM GAS EMISSION

More information

TEHNIĈKO VELEUĈILIŠTE U ZAGREBU ELEKTROTEHNIĈKI ODJEL Prof.dr.sc.KREŠIMIR MEŠTROVIĆ POUZDANOST VISOKONAPONSKIH PREKIDAĈA

TEHNIĈKO VELEUĈILIŠTE U ZAGREBU ELEKTROTEHNIĈKI ODJEL Prof.dr.sc.KREŠIMIR MEŠTROVIĆ POUZDANOST VISOKONAPONSKIH PREKIDAĈA TEHNIĈKO VELEUĈILIŠTE U ZAGREBU ELEKTROTEHNIĈKI ODJEL Prof.dr.sc.KREŠIMIR MEŠTROVIĆ POUZDANOST VISOKONAPONSKIH PREKIDAĈA SF6 PREKIDAĈ 420 kv PREKIDNA KOMORA POTPORNI IZOLATORI POGONSKI MEHANIZAM UPRAVLJAĈKI

More information

THE PERFORMANCE OF THE SERBIAN HOTEL INDUSTRY

THE PERFORMANCE OF THE SERBIAN HOTEL INDUSTRY SINGIDUNUM JOURNAL 2013, 10 (2): 24-31 ISSN 2217-8090 UDK 005.51/.52:640.412 DOI: 10.5937/sjas10-4481 Review paper/pregledni naučni rad THE PERFORMANCE OF THE SERBIAN HOTEL INDUSTRY Saša I. Mašić 1,* 1

More information

47. Međunarodni Kongres KGH

47. Međunarodni Kongres KGH 47. Međunarodni Kongres KGH PRIMER DOBRE INŽENJERSKE PRAKSE PRI REKONSTRUKCIJI SISTEMA KLIMATIZACIJE I VENTILACIJE BIOSKOPA FONTANA NA NOVOM BEOGRADU Nebojša Žakula, Dipl.-Ing. nzakula@gmail.com 1 Tržni

More information

- Vežba 1 (dodatan materijal) - Kreiranje Web šablona (template) pomoću softvera Adobe Photoshop CS

- Vežba 1 (dodatan materijal) - Kreiranje Web šablona (template) pomoću softvera Adobe Photoshop CS - Vežba 1 (dodatan materijal) - Kreiranje Web šablona (template) pomoću softvera Adobe Photoshop CS 1. Pokrenite Adobe Photoshop CS i otvorite novi dokument sa komandom File / New 2. Otvoriće se dijalog

More information

Upotreba selektora. June 04

Upotreba selektora. June 04 Upotreba selektora programa KRONOS 1 Kronos sistem - razina 1 Podešavanje vremena LAMPEGGIANTI 1. Kada je pećnica uključena prvi put, ili u slučaju kvara ili prekida u napajanju, simbol SATA i odgovarajuća

More information

WWF. Jahorina

WWF. Jahorina WWF For an introduction Jahorina 23.2.2009 What WWF is World Wide Fund for Nature (formerly World Wildlife Fund) In the US still World Wildlife Fund The World s leading independent conservation organisation

More information

OSNOVI MINERALOGIJE (H-120-B) šk. 2017/2018 OAS, izborni, 4 ESPB,

OSNOVI MINERALOGIJE (H-120-B) šk. 2017/2018 OAS, izborni, 4 ESPB, OSNOVI MINERALOGIJE (H-120-B) šk. 2017/2018 OAS, izborni, 4 ESPB, 2+1+0+0 Predavanje: 3 Predmetni nastavnik: Doc. dr Nenad S. Krstić Niš, 2017 FIZIČKE OSOBINE MINERALA Za bliže definisanje mineralnih vrsta

More information

Spektralna karakteristika optičkog sistema sa fotomultiplikatorom proširenog opsega

Spektralna karakteristika optičkog sistema sa fotomultiplikatorom proširenog opsega UNIVERZITET U NOVOM SADU PRIRODNO-MATEMATIČKI FAKULTET DEPARTMAN ZA FIZIKU Spektralna karakteristika optičkog sistema sa fotomultiplikatorom proširenog opsega - - Mentor: prof. dr Zoran Mijatović Kandidat:

More information

CRNA GORA

CRNA GORA HOTEL PARK 4* POLOŽAJ: uz more u Boki kotorskoj, 12 km od Herceg-Novog. SADRŽAJI: 252 sobe, recepcija, bar, restoran, besplatno parkiralište, unutarnji i vanjski bazen s terasom za sunčanje, fitnes i SPA

More information

=17.493, 00 =32.744, , 00. Vrednost potrošno za popust 37%

=17.493, 00 =32.744, , 00. Vrednost potrošno za popust 37% =17.493, 00 BATERIJSKA BUŠILICA ODVIJAČ BS 18-A light Br. art. 57005044 2x1,5Ah Najlakša i najkompaktnija bušilicaodvijač u svojoj klasi. Odličan odnos mase i radnog momenta pritezanja. 15.744, 00 + 17.000

More information

UNIVERZITET U N O V O M SADU PRIRODNO-MATEMATICKI FAKULTET INSTITUT ZA FIZIKU. Olivera Markovic

UNIVERZITET U N O V O M SADU PRIRODNO-MATEMATICKI FAKULTET INSTITUT ZA FIZIKU. Olivera Markovic UNIVERZITET U N O V O M SADU PRIRODNO-MATEMATICKI FAKULTET INSTITUT ZA FIZIKU VHMBEPSMTET V HOBOM CAftY HPMPOfiHO-IViATEWIATMMKM *AKYnTEl nphm/teho: 2 1 p.pfi 2000 OPFAHM3 JEfl Q6o*> B P O J 9/M9 Olivera

More information

POREĐENJE SNAGE ZA JEDNU I DVE KONTRAROTIRAJUĆE HIDRO TURBINE U VENTURIJEVOJ CEVI (prvi deo)

POREĐENJE SNAGE ZA JEDNU I DVE KONTRAROTIRAJUĆE HIDRO TURBINE U VENTURIJEVOJ CEVI (prvi deo) UDC: 621.224 POREĐENJE SNAGE ZA JEDNU I DVE KONTRAROTIRAJUĆE HIDRO TURBINE U VENTURIJEVOJ CEVI (prvi deo) Dr Mirko Kozić, dipl. inž. Vojnotehnički institut Rezime: U radu su prikazani rezultati istraživanja

More information

Plazma - otkriće i pojam

Plazma - otkriće i pojam Plazma - otkriće i pojam Praktično celokupna materija na Zemlji postoji u tri agregatna stanja: čvrstom, tečnom i gasovitom. Majkl Faradej 1 iznosi, međutim, 1816. g. (tada je imao 24 godine), pretpostavku

More information

NESTABILNOSTI U PROCESU NITRIRANJA PULSIRAJUĆOM PLASMOM

NESTABILNOSTI U PROCESU NITRIRANJA PULSIRAJUĆOM PLASMOM NESTABILNOSTI U PROCESU NITRIRANJA PULSIRAJUĆOM PLASMOM Ivan POPOVIĆ, Miodrag ZLATANOVIĆ Elektrotehnički fakultet, Beograd R e z i m e: U radu je analizirana primena impulsnog napajanja kod sistema za

More information

ECONOMIC EVALUATION OF TOBACCO VARIETIES OF TOBACCO TYPE PRILEP EKONOMSKO OCJENIVANJE SORTE DUHANA TIPA PRILEP

ECONOMIC EVALUATION OF TOBACCO VARIETIES OF TOBACCO TYPE PRILEP EKONOMSKO OCJENIVANJE SORTE DUHANA TIPA PRILEP ECONOMIC EVALUATION OF TOBACCO VARIETIES OF TOBACCO TYPE PRILEP EKONOMSKO OCJENIVANJE SORTE DUHANA TIPA PRILEP M. Mitreski, A. Korubin-Aleksoska, J. Trajkoski, R. Mavroski ABSTRACT In general every agricultural

More information

POSEBNA POGLAVLJA INDUSTRIJSKOG TRANSPORTA I SKLADIŠNIH SISTEMA

POSEBNA POGLAVLJA INDUSTRIJSKOG TRANSPORTA I SKLADIŠNIH SISTEMA Master akademske studije Modul za logistiku 1 (MLO1) POSEBNA POGLAVLJA INDUSTRIJSKOG TRANSPORTA I SKLADIŠNIH SISTEMA angažovani su: 1. Prof. dr Momčilo Miljuš, dipl.inž., kab 303, mmiljus@sf.bg.ac.rs,

More information

PRORAČUN OČEKIVANE EFEKTIVNE DOZE I ORGAN DOZE KOD DIJAGNOSTIČKIH PROCEDURA U NUKLEARNOJ MEDICINI SA 99m Tc i 131 I

PRORAČUN OČEKIVANE EFEKTIVNE DOZE I ORGAN DOZE KOD DIJAGNOSTIČKIH PROCEDURA U NUKLEARNOJ MEDICINI SA 99m Tc i 131 I Univerzitet u Sarajevu Prirodno-matematički fakultet Odsjek za fiziku II ciklus studija - opšti smjer - medicinska radijaciona fizika PRORAČUN OČEKIVANE EFEKTIVNE DOZE I ORGAN DOZE KOD DIJAGNOSTIČKIH PROCEDURA

More information

NOVITETI U TERMIČKIM POSTUPCIMA REZANJA

NOVITETI U TERMIČKIM POSTUPCIMA REZANJA NOVITETI U TERMIČKIM POSTUPCIMA REZANJA -Nastavak iz prošlog broja- Autori: Vlado Martinovski, dipl.ing i Milica Antić, dipl.ing REZANJE LASEROM Laser od (engl. Light Amplification by Stimulated Emission

More information

OBJEKTNO ORIJENTISANO PROGRAMIRANJE

OBJEKTNO ORIJENTISANO PROGRAMIRANJE OBJEKTNO ORIJENTISANO PROGRAMIRANJE PREDAVANJE 3 DEFINICIJA KLASE U JAVI Miloš Kovačević Đorđe Nedeljković 1 /18 OSNOVNI KONCEPTI - Polja - Konstruktori - Metode - Parametri - Povratne vrednosti - Dodela

More information