HARDVER PC-ja. (drugi deo)

Size: px
Start display at page:

Download "HARDVER PC-ja. (drugi deo)"

Transcription

1 HARDVER PC-ja (drugi deo)

2 U prvom delu smo naučili dosta o kućištu i komponentama koje se u njemu nalaze. Pored kućišta, neophodne su i još neke jedinice (uređaji)... Ilustracija prikazuje uobičajeni hardver u okviru sistema stonog računara. Vaš sistem možda izgleda malo drugačije, ali verovatno ima većinu ovih delova. Prenosni računar ima slične delove, ali su oni smešteni u pojedinačno pakovanje veličine sveske.

3 SPOLJNE MEMORIJE Služe za trajno čuvanje podataka (i kada računar nije uključen). Važne karakteristike su: kapacitet memorije, vreme pristupa i vrsta zapisa na medijumu.

4 HARD DISK Spoljna memorija koja se nalazi u kućištu (osim eksternog hard diska). Sastoji se iz nekoliko metalnih ploča koje se nalaze na istoj osovini. Svaka ploča ima upisno-čitajuću glavu koja lebdi iznad ploče na rastojanju manjem od zrna prašine. Ploče se tokom rada okreću brzinama i preko 100km/h Zapisi na hard disku su magnetni. Kapacitet: od 500GB do 1TB i više Vreme pristupa: od 5 do 15ms

5 COMPACT DISK (CD) CD je danas najrašireniji optički uređaj za skladištenje podataka. Princip rada se zasniva na laserskom očitavanju sadržaja, bez direktnog fizičkog kontakta laserskog mehanizma i medija. Mali prečnik laserskih zraka omogućava veoma gust zapis. Cena ovog medija je veoma pristupačna. Kapacitet CDa je 700MB. Vreme pristupa CD-a iznosi oko 100ms. CD-R (CD Recordable) mediji omogućavaju samo jedno narezivanje, dok CD-RW (CD Rewritable) medij omogućava višestruko narezivanje. ***Oznake na uređaju poput 52x, 48x i sl. predstavljaju brzinu CD uređaja, koja je proizvod osnovne brzine. Osnovna brzina CD-a je 150 KB u sekundi. Ukoliko se pomnoži na primer, 52 sa 150 KB/sec dobiće se 7.6 MB u sekundi što je brzina prenosa podataka današnjih CD uređaja.

6 DVD DVD (Digital Versatile Disc) je sličan CD tehnologiji, jer se zasniva na laserskom očitavanju optičkog diska. Razlika je u tome što se koristi laserski snop manjih talasnih dužina što omogućava gušće pakovanje, odnosno veći kapacitet. DVD uređaji imaju mehanizam koji omogućava čitanje i DVD i CD medija. Kapacitet DVD medija je 4,7GB (zavisi od toga da li je medij jednostrani ili dvostrani, jednoslojni ili dvoslojni) Vreme pristupa iznosi oko 200ms Postoje DVD Recordable i DVD Rewritable uređaji. Slično kao kod CD uređaja, DVD-R omogućava jedan upis DVD-RW omogućava višestruki upis i brisanje.

7 OSTALE SPOLJNE MEMORIJE USB flash uređaj (USB flash stick ili jednostavno FLASH) je spoljna memorija koji u sebi ima Flash memoriju. USB flash stick koristi USB port za komunikaciju sa računarom koji je veoma praktičan jer ne zahteva nikakve dodatne drajvere za rad. Trenutno se kapaciteti memorije kreću od 4GB do 64GB i više. USB flash uređaj se sastoji od male štampane ploče, na kojoj se nalazi flash memorija, zatvorena u neko plastično ili metalno kućište. USB flash uređaj je jedino aktivan kada je uključen u USB port koji joj i obezbeđuje napajanje strujom. Pored Flash memorija u upotrebi su i MEMORIJSKE KARTICE (SecureDigital: microsd, minisd; MMC, XD, CompactFlash-CF...). Klase ukazuju na brzinu upisa, npr klasa 4 daje 4Mb/s.

8 KARAKTERISTIKE MEMORIJE Uređaj Zapisi su Kapacitet Vreme pristupa RAM magnetni 1GB i više 5-10 ns Hard disk magnetni Od 500GB do 1TB 5-15 ms CD optički 700MB Oko 100 ms DVD optički 4,7GB Oko 200 ms Flash magnetni 32GB 50 ms

9 ULAZNI UREĐAJI

10 TASTATURA Osnovni uređaj za komunikaciju sa računarom Služi za: Unos podataka (slova, brojevi...) Upravljanje računarom (komande, tasteri) Najčešće 101, 102 ili više tastera, QWERTY raspored tastera Delovi: numerički (brojevi), alfanumerički (slova i brojevi), funkcijski (F1 do F12), komandni (Insert, Del..) i pomoćni tasteri (strelice)

11 MIŠ Ulazni uređaj pomoću koga upravljamo računarom (zadajemo komande) i ređe unosimo podatke (npr. crtanje) Miševi najčešće imaju 2 ili 3 tastera (mogu imati i scroll taster) Vrste miševa - Danas je klasična podela na žične i bežične miševe. Stariji miševi su miševi sa kuglicom i oni više ne postoje u prodaji. Za ove miševe se uobičajeno koristila i podloga za miša (mousepad). Optički miš se najčešće koristi i ne treba mu podloga. Pored optičkog postoji i laserski miš. Bežični miševi se mogu podeliti po tome da li koriste IRDA ili Bluetooth vezu za povezivanje sa bazom. Bežični miševi se obično sastoje iz dva dela: miša i baze koja je kablom spojena na kućište. Načini povezivanja: PS2 ili USB priključka. Brzina miša se meri u DPI (Dots Per Inch). Uređaji slični mišu su: tačped i trekbol

12 SKENER Uređaj koji prenosi podatke sa papira u računar u obliku rastera. Pojavljuje se u različitim oblicima: stoni, ručni, automatski, skenetske glave. Glava skenera prelazi preko slike i osvetljava je. Svetlost se reflektuje od papira i prima optičkim delom skenera koji registruje intenzitet i boju svakog piksela. Slika dobijena skenerom je u formi rastera ali se može vektorizovati određenim programima.

13 IZLAZNI UREĐAJI

14 MONITORI Monitor ili ekran je uređaj na kome pratimo rezultate obrade i trenutna dešavanja. Služi za prikazivanje slova ili slika koje mogu biti pokretne ili statične. Slika koja se prikazuje na monitoru obično se stvara u grafičkoj kartici, posebnom sklopu čija je funkcija stvaranje i obnavljanje slike. Postoji nekoliko različitih tehnologija koje koriste monitori. Na osnovu primenjene tehnoligije razlikujemo vrste monitora:

15 VRSTE MONITORA Monitori sa katodnim cevima - (engleska skraćenica CRT - catode ray tube) - prva poznata tehnologija, poznata još od crno belih televizora, ali pomalo nepraktična i glomazna jer daje izobličene slike koje stvara zaobljena katodna cev. Tanki monitori LCD- monitori ispunjeni tečnim kristalom (engl. skraćenica LCD- Liquid Cristal Display). Svetlost se apsorbuje a zatim se na različitim delovima više ili manje reflektuje (iz različitih uglova se različito vidi) Plazma monitori (engl. Plasma Display Panel PDP) slika se formira od minijaturnih sijalica ispunjenih gasnom plazmom, poređane su u mrežu između dve staklene ploče LED monitori (Light-emitting diode LED) slika se formira od LED dioda poređanih u obliku mreže na ekranu

16 ***NOVE TEHNOLOGIJE*** OLED (Organic Light Emitting Diode) je organski materijal napravljen od ugljeničnih vlakana koja emituju svetlo kada se kroz njih propusti struja. Ono što ga razlikuje od LCD tehnologije jeste da OLED-u nisu potrebni pozadinsko osvetljenje i filteri. Na taj način ova vrsta tehnologije je energetski efikasnija, jednostavnija i omogućava proizvodnju znatno tanjih ekrana u odnosu na modele koji koriste LCD tehnologiju. OLED tehnologija pruža izuzetan kvalitet slike - omogućava postojane i jarke boje, duboke crne tonove, veoma brzu ratu osveženja slike, kao i široki ugao gledanja. OLED televizori su kao završni proizvod daleko tanji od LED varijanti s obzirom da zahtevaju daleko manje slojeva. Zahvaljujući minimalnoj količini slojeva, pojedine kompanije su nedavno već krenule sa prodajom OLED televizora koji su tanki svega 4 milimetara, veoma nenametljivi i neverovatno lagani, tako tako da okačeni na zid dnevne sobe predstavljaju pravo umetničko delo.

17 Ekrani osetljivi na dodir (engl. touchscreen) se najčešće viđaju na mobilnim telefonima, tabletima i uređajima za GPS navigaciju, ali ih ima i u većem obliku, recimo kod informacionih panela za turiste ili posetioce sajmova, kao i komandnih panela za upravljanje procesima u fabrikama i postrojenjima. Najširi krug korisnika povezuje touchscreenove sa mobilnim telefonima, ne sumnjajući da izum uopšte nije tako nov. Prvi članak u kojem je opisan način da se napravi ekran osetljiv na dodir, po načinu rada identičan onom na najmodernijim mobilnim telefonima, objavio je daleke godine izvesni E. A. Džonson, službenik u kontroli leta iz Velike Britanije. Touchscreenovi su doživeli procvat poslednjih godina na mobilnim telefonima i tabletima, gde predstavljaju osnovni korisnički interfejs za rad. Donedavno je većina touchscreenova mogla da detektuje dodir samo u jednoj tački. To je počelo da se menja razvojem jednog tipa kapacitivnog displeja, koji se u poslednje vreme masovno koristi na mobilnim telefonima i tabličnim računarima.

18 KARAKTERISTIKE MONITORA Rezolucija - je broj piksela (pixel), tj. obojenih tačaka, na monitoru. Rezolucija je izražena u brojevima piksela koji se nalaze u vodoravnim i uspravnim linijama monitora (npr. 1024x768, 1280x1024, 1600x ) Brzina osvežavanja - se odnosi na brzinu osvežavanje slike monitora koja se meri u hercima (Hz). Što je veća frekvencija to je slika stabilnija i nešto mutnija. Ako je brzina osvežavanja manja onda je slika puno oštrija ali zato i nestabilnija i napornija za ljudsko oko. Veličina ekrana - se meri u inčima (1 =2,54cm), najčešće veličine su: 19", 21", 22, 23.

19 Standard prikaza -standard prikaza ili odnos širine i visine kod većine monitora je 4:3, iako postoji i wide koji je 16:9 (pretežno služi za DVD filmove na widescreen ekranima). Priključak može biti analogni (VGA, S-video) i digitalni (DVI, HDMI) OSD - kontrole na monitoru pomoću kojih se na monitoru podešava kontrast, osvetljenje, broj boja, geometrijski oblik slike i još mnogo toga Najpoznatiji proizvođači: LG Electronics, NEC, Philips, Samsung, Sony, ViewSonic...

20 ŠTAMPAČI

21 ŠTAMPAČI Izlazna jedinica koja služi za prenos podataka (tekstualnih ili grafičkih) na papir Zasnovani su na četiri tehnologije: Matrični Laserski Ink Jet Termički

22 MATRIČNI ŠTAMPAČ Najstariji, rade na principu pisaće mašine Glava štampača udara preko trake (ribon) po papiru i ostavlja trag na mestu udarca iglice preko ribona Najčešće se koriste matrični štampači sa 9 ili 24 iglice Tipična rezolucija je 120 dpi ili 240 dpi (Dot Per Inch tačaka po inču) Brzina štampanja se izražava brojem karaktera u sekundi (cps) od 100 do 400 cps Prednosti: jednostavni su, niska cena štampe i potrošnog materijala Nedostaci: mala brzina štampanja, loš kvalitet otiska, bučni su.

23 LASERSKI ŠTAMPAČ Princip rada sličan fotokopiru Laserom se nanosi trag na valjku, privlači se mastilo u prahu (toner) i ostavlja se otisak na papiru Tipična rezolucija je 600dpi ili 1200dpi Brzina štampanja se izražava brojem strana u minuti (10 do 30) Prednosti: najveća brzina štampanja, dobra rezolucija i najbolji kontrast Nedostaci: Visoka cena štampača i potrošnog materijala

24 INK-JET ŠTAMPAČI Štampač sa mlaznicama (Jet), rade slično matričnim, a umesto glave imaju cevčice iz kojih se pod pritiskom izbacije mastilo (boja u kertridžima) Broj mlaznica određuje kvalitet otiska (najčešće imaju 48 mlaznica) Tipična rezolucija je 300 dpi, Brzina štampe: Brži su od matričnih ali sporiji od laserskih (oko 5 strana u minuti) Prednosti: mala cena štampača, dobra grafika, nisu bučni Nedostaci: velika cena potrošnog materijala (boja u kertridžima)

25 Termički štampači TERMIČKI ŠTAMPAČI koriste toplotu za štampanje slike na specijalno obrađenom papiru.

26 PLOTER Specijalni uređaji za iscrtavanje crteža na papiru. Štampači nam omogućavaju veličinu papira do A3, za crteže većih dimenzija i kvalitetnije crteže koristimo ploter Postoje: Vektorski ploteri (ploter sa perima) Rasterski ploteri (fotoploteri, elektrostatički, termalni ploteri)

27

Podešavanje za eduroam ios

Podešavanje za eduroam ios Copyright by AMRES Ovo uputstvo se odnosi na Apple mobilne uređaje: ipad, iphone, ipod Touch. Konfiguracija podrazumeva podešavanja koja se vrše na računaru i podešavanja na mobilnom uređaju. Podešavanja

More information

SIMPLE PAST TENSE (prosto prošlo vreme) Građenje prostog prošlog vremena zavisi od toga da li je glagol koji ga gradi pravilan ili nepravilan.

SIMPLE PAST TENSE (prosto prošlo vreme) Građenje prostog prošlog vremena zavisi od toga da li je glagol koji ga gradi pravilan ili nepravilan. SIMPLE PAST TENSE (prosto prošlo vreme) Građenje prostog prošlog vremena zavisi od toga da li je glagol koji ga gradi pravilan ili nepravilan. 1) Kod pravilnih glagola, prosto prošlo vreme se gradi tako

More information

GUI Layout Manager-i. Bojan Tomić Branislav Vidojević

GUI Layout Manager-i. Bojan Tomić Branislav Vidojević GUI Layout Manager-i Bojan Tomić Branislav Vidojević Layout Manager-i ContentPane Centralni deo prozora Na njega se dodaju ostale komponente (dugmići, polja za unos...) To je objekat klase javax.swing.jpanel

More information

Hard disk. Spoljna memorija. Hard disk. Hard disk. nalazi se u tvrdoj metalnoj kutiji glavni delovi:

Hard disk. Spoljna memorija. Hard disk. Hard disk. nalazi se u tvrdoj metalnoj kutiji glavni delovi: Spoljna memorija hard (tvrdi) disk optički diskovi Fleš memorije SSD memorije Memorijske kartice Hard disk hard disk tvrdi disk fiksni disk Na njemu su smešteni operativni sistem i ostali sistemski softveri,

More information

KAPACITET USB GB. Laserska gravura. po jednoj strani. Digitalna štampa, pun kolor, po jednoj strani USB GB 8 GB 16 GB.

KAPACITET USB GB. Laserska gravura. po jednoj strani. Digitalna štampa, pun kolor, po jednoj strani USB GB 8 GB 16 GB. 9.72 8.24 6.75 6.55 6.13 po 9.30 7.89 5.86 10.48 8.89 7.30 7.06 6.61 11.51 9.75 8.00 7.75 7.25 po 0.38 10.21 8.66 7.11 6.89 6.44 11.40 9.66 9.73 7.69 7.19 12.43 1 8.38 7.83 po 0.55 0.48 0.37 11.76 9.98

More information

IZDAVANJE SERTIFIKATA NA WINDOWS 10 PLATFORMI

IZDAVANJE SERTIFIKATA NA WINDOWS 10 PLATFORMI IZDAVANJE SERTIFIKATA NA WINDOWS 10 PLATFORMI Za pomoć oko izdavanja sertifikata na Windows 10 operativnom sistemu možete se obratiti na e-mejl adresu esupport@eurobank.rs ili pozivom na telefonski broj

More information

CJENOVNIK KABLOVSKA TV DIGITALNA TV INTERNET USLUGE

CJENOVNIK KABLOVSKA TV DIGITALNA TV INTERNET USLUGE CJENOVNIK KABLOVSKA TV Za zasnivanje pretplatničkog odnosa za korištenje usluga kablovske televizije potrebno je da je tehnički izvodljivo (mogude) priključenje na mrežu Kablovskih televizija HS i HKBnet

More information

Eduroam O Eduroam servisu edu roam Uputstvo za podešavanje Eduroam konekcije NAPOMENA: Microsoft Windows XP Change advanced settings

Eduroam O Eduroam servisu edu roam Uputstvo za podešavanje Eduroam konekcije NAPOMENA: Microsoft Windows XP Change advanced settings Eduroam O Eduroam servisu Eduroam - educational roaming je besplatan servis za pristup Internetu. Svojim korisnicima omogućava bezbedan, brz i jednostavan pristup Internetu širom sveta, bez potrebe za

More information

3D GRAFIKA I ANIMACIJA

3D GRAFIKA I ANIMACIJA 1 3D GRAFIKA I ANIMACIJA Uvod u Flash CS3 Šta će se raditi? 2 Upoznavanje interfejsa Osnovne osobine Definisanje osnovnih entiteta Rad sa bojama Rad sa linijama Definisanje i podešavanje ispuna Pregled

More information

Biznis scenario: sekcije pk * id_sekcije * naziv. projekti pk * id_projekta * naziv ꓳ profesor fk * id_sekcije

Biznis scenario: sekcije pk * id_sekcije * naziv. projekti pk * id_projekta * naziv ꓳ profesor fk * id_sekcije Biznis scenario: U školi postoje četiri sekcije sportska, dramska, likovna i novinarska. Svaka sekcija ima nekoliko aktuelnih projekata. Likovna ima četiri projekta. Za projekte Pikaso, Rubens i Rembrant

More information

Informatika Predavanja 2017/ Periferne komponente. Da se podsetimo: Tastatura. Tastatura. 4. Hardver računara

Informatika Predavanja 2017/ Periferne komponente. Da se podsetimo: Tastatura. Tastatura. 4. Hardver računara Informatika 0028.11 4. Hardver računara Periferne komponente Da se podsetimo: U skladu sa funkcijom, hardverske komponente možemo podeliti u 4 osnovne grupe: ulazne komponente (tastatura, miš, skener,

More information

AMRES eduroam update, CAT alat za kreiranje instalera za korisničke uređaje. Marko Eremija Sastanak administratora, Beograd,

AMRES eduroam update, CAT alat za kreiranje instalera za korisničke uređaje. Marko Eremija Sastanak administratora, Beograd, AMRES eduroam update, CAT alat za kreiranje instalera za korisničke uređaje Marko Eremija Sastanak administratora, Beograd, 12.12.2013. Sadržaj eduroam - uvod AMRES eduroam statistika Novine u okviru eduroam

More information

Bušilice nove generacije. ImpactDrill

Bušilice nove generacije. ImpactDrill NOVITET Bušilice nove generacije ImpactDrill Nove udarne bušilice od Bosch-a EasyImpact 550 EasyImpact 570 UniversalImpact 700 UniversalImpact 800 AdvancedImpact 900 Dostupna od 01.05.2017 2 Logika iza

More information

Uvod u relacione baze podataka

Uvod u relacione baze podataka Uvod u relacione baze podataka 25. novembar 2011. godine 7. čas SQL skalarne funkcije, operatori ANY (SOME) i ALL 1. Za svakog studenta izdvojiti ime i prezime i broj različitih ispita koje je pao (ako

More information

P rif i erij i e Ciljevi:

P rif i erij i e Ciljevi: Informatika Osnove hardvera - periferije 8.11.2009 Glava 3 1 Ciljevi: 1. Ulazni ureñaji i njihova uloga u procesu unošenja različitih tipova informacija u računar 2. Izlazni ureñaji i način na koji oni

More information

Personalni računar II deo

Personalni računar II deo Predmet: Osnovi računarske tehnike Predavač: dr Violeta Tomašević, vanr.prof. Personalni računar II deo MEMORIJE Operativna memorija Spoljašnje memorije Keš memorija Departman za informatiku i računarstvo

More information

Otpremanje video snimka na YouTube

Otpremanje video snimka na YouTube Otpremanje video snimka na YouTube Korak br. 1 priprema snimka za otpremanje Da biste mogli da otpremite video snimak na YouTube, potrebno je da imate kreiran nalog na gmailu i da video snimak bude u nekom

More information

TRAJANJE AKCIJE ILI PRETHODNOG ISTEKA ZALIHA ZELENI ALAT

TRAJANJE AKCIJE ILI PRETHODNOG ISTEKA ZALIHA ZELENI ALAT TRAJANJE AKCIJE 16.01.2019-28.02.2019 ILI PRETHODNOG ISTEKA ZALIHA ZELENI ALAT Akcija sa poklonima Digitally signed by pki, pki, BOSCH, EMEA, BOSCH, EMEA, R, A, radivoje.stevanovic R, A, 2019.01.15 11:41:02

More information

Ulazne promenljive se nazivaju argumenti ili fiktivni parametri. Potprogram se poziva u okviru programa, kada se pri pozivu navode stvarni parametri.

Ulazne promenljive se nazivaju argumenti ili fiktivni parametri. Potprogram se poziva u okviru programa, kada se pri pozivu navode stvarni parametri. Potprogrami su delovi programa. Često se delovi koda ponavljaju u okviru nekog programa. Logično je da se ta grupa komandi izdvoji u potprogram, i da se po želji poziva u okviru programa tamo gde je potrebno.

More information

CJENIK APLIKACIJE CERAMIC PRO PROIZVODA STAKLO PLASTIKA AUTO LAK KOŽA I TEKSTIL ALU FELGE SVJETLA

CJENIK APLIKACIJE CERAMIC PRO PROIZVODA STAKLO PLASTIKA AUTO LAK KOŽA I TEKSTIL ALU FELGE SVJETLA KOŽA I TEKSTIL ALU FELGE CJENIK APLIKACIJE CERAMIC PRO PROIZVODA Radovi prije aplikacije: Prije nanošenja Ceramic Pro premaza površina vozila na koju se nanosi mora bi dovedena u korektno stanje. Proces

More information

Mobilno računarstvo. Mobilni uređaji i njihove karakteristike

Mobilno računarstvo. Mobilni uređaji i njihove karakteristike Mobilno računarstvo Mobilni uređaji i njihove karakteristike Poslednjih godina svedoci smo izuzetnog razvoja i popularnosti različitih vrsta mobilnih uređaja. Pod mobilnim uređajem u širem smislu podrazumeva

More information

Računarska grafika je oblast računarstva koja se bavi kreiranjem, obradom, prilagođavanjem slika i animacija pomoću računara.

Računarska grafika je oblast računarstva koja se bavi kreiranjem, obradom, prilagođavanjem slika i animacija pomoću računara. Računarska grafika je oblast računarstva koja se bavi kreiranjem, obradom, prilagođavanjem slika i animacija pomoću računara. Postoje dva standardna modela boja: Aditivni model RGB Suptraktivni model CMYK

More information

ENR 1.4 OPIS I KLASIFIKACIJA VAZDUŠNOG PROSTORA U KOME SE PRUŽAJU ATS USLUGE ENR 1.4 ATS AIRSPACE CLASSIFICATION AND DESCRIPTION

ENR 1.4 OPIS I KLASIFIKACIJA VAZDUŠNOG PROSTORA U KOME SE PRUŽAJU ATS USLUGE ENR 1.4 ATS AIRSPACE CLASSIFICATION AND DESCRIPTION VFR AIP Srbija / Crna Gora ENR 1.4 1 ENR 1.4 OPIS I KLASIFIKACIJA VAZDUŠNOG PROSTORA U KOME SE PRUŽAJU ATS USLUGE ENR 1.4 ATS AIRSPACE CLASSIFICATION AND DESCRIPTION 1. KLASIFIKACIJA VAZDUŠNOG PROSTORA

More information

KONFIGURACIJA MODEMA. ZyXEL Prestige 660RU

KONFIGURACIJA MODEMA. ZyXEL Prestige 660RU KONFIGURACIJA MODEMA ZyXEL Prestige 660RU Sadržaj Funkcionalnost lampica... 3 Priključci na stražnjoj strani modema... 4 Proces konfiguracije... 5 Vraćanje modema na tvorničke postavke... 5 Konfiguracija

More information

IZRADA TEHNIČKE DOKUMENTACIJE

IZRADA TEHNIČKE DOKUMENTACIJE 1 Zaglavlje (JUS M.A0.040) Šta je zaglavlje? - Posebno uokvireni deo koji služi za upisivanje podataka potrebnih za označavanje, razvrstavanje i upotrebu crteža Mesto zaglavlja: donji desni ugao raspoložive

More information

INFORMATIKA II AutoCAD 9. deo. Rudarsko-geološki fakultet Rudarski odsek

INFORMATIKA II AutoCAD 9. deo. Rudarsko-geološki fakultet Rudarski odsek INFORMATIKA II AutoCAD 9. deo Rudarsko-geološki fakultet Rudarski odsek Raspoređivanje i štampanje crteža Štampanje iz AutoCAD-a je komplikovanije nego iz drugih programa zašta postoje i sasvim određeni

More information

Automatske Maske za zavarivanje. Stella, black carbon. chain and skull. clown. blue carbon

Automatske Maske za zavarivanje. Stella, black carbon. chain and skull. clown. blue carbon Automatske Maske za zavarivanje Stella Podešavanje DIN: 9-13 Brzina senzora: 1/30.000s Vidno polje : 98x55mm Četiri optička senzora Napajanje : Solarne ćelije + dve litijumske neizmenjive baterije. Vek

More information

1. Instalacija programske podrške

1. Instalacija programske podrške U ovom dokumentu opisana je instalacija PBZ USB PKI uređaja na računala korisnika PBZCOM@NET internetskog bankarstva. Uputa je podijeljena na sljedeće cjeline: 1. Instalacija programske podrške 2. Promjena

More information

РАЧУНАРСТВО И ИНФОРМАТИКА СКРИПТА

РАЧУНАРСТВО И ИНФОРМАТИКА СКРИПТА РАЧУНАРСТВО И ИНФОРМАТИКА СКРИПТА (без Паскала) аутор: Милош Кујовић Istorijat razvoja racunara U razvoju racunara su znacajna cetiri momenta Pamcenje rezultata Mehanizacija procesa racunanja Odvajanje

More information

Port Community System

Port Community System Port Community System Konferencija o jedinstvenom pomorskom sučelju i digitalizaciji u pomorskom prometu 17. Siječanj 2018. godine, Zagreb Darko Plećaš Voditelj Odsjeka IS-a 1 Sadržaj Razvoj lokalnog PCS

More information

SAS On Demand. Video: Upute za registraciju:

SAS On Demand. Video:  Upute za registraciju: SAS On Demand Video: http://www.sas.com/apps/webnet/video-sharing.html?bcid=3794695462001 Upute za registraciju: 1. Registracija na stranici: https://odamid.oda.sas.com/sasodaregistration/index.html U

More information

STRUČNA PRAKSA B-PRO TEMA 13

STRUČNA PRAKSA B-PRO TEMA 13 MAŠINSKI FAKULTET U BEOGRADU Katedra za proizvodno mašinstvo STRUČNA PRAKSA B-PRO TEMA 13 MONTAŽA I SISTEM KVALITETA MONTAŽA Kratak opis montže i ispitivanja gotovog proizvoda. Dati izgled i sadržaj tehnološkog

More information

DC MILIAMPERSKA MERNA KLJESTA,Procesna merna kljesta KEW KYORITSU ELECTRICAL INSTRUMENTS WORKS, LTD. All rights reserved.

DC MILIAMPERSKA MERNA KLJESTA,Procesna merna kljesta KEW KYORITSU ELECTRICAL INSTRUMENTS WORKS, LTD. All rights reserved. DC MILIAMPERSKA MERNA KLJESTA,Procesna merna kljesta KEW 2500 KYORITSU ELECTRICAL INSTRUMENTS WORKS,LTD Funkcije DC Miliamperska Procesna merna kljesta Kew2500 Za merenja nivoa signala (od 4 do 20mA) bez

More information

Uputstva za upotrebu štampača CITIZEN S310II

Uputstva za upotrebu štampača CITIZEN S310II Upravljanje sistemom COBISS Uputstva za upotrebu štampača CITIZEN S310II V1.0 VIF-NA-27-XX IZUM, 2015. COBISS, COMARC, COBIB, COLIB, IZUM su zaštićeni znaci u posedu javnog zavoda IZUM. SADRŽAJ 1 Uvod...

More information

Struktura indeksa: B-stablo. ls/swd/btree/btree.html

Struktura indeksa: B-stablo.   ls/swd/btree/btree.html Struktura indeksa: B-stablo http://cis.stvincent.edu/html/tutoria ls/swd/btree/btree.html Uvod ISAM (Index-Sequential Access Method, IBM sredina 60-tih godina 20. veka) Nedostaci: sekvencijalno pretraživanje

More information

- Vežba 1 (dodatan materijal) - Kreiranje Web šablona (template) pomoću softvera Adobe Photoshop CS

- Vežba 1 (dodatan materijal) - Kreiranje Web šablona (template) pomoću softvera Adobe Photoshop CS - Vežba 1 (dodatan materijal) - Kreiranje Web šablona (template) pomoću softvera Adobe Photoshop CS 1. Pokrenite Adobe Photoshop CS i otvorite novi dokument sa komandom File / New 2. Otvoriće se dijalog

More information

Upute za korištenje makronaredbi gml2dwg i gml2dgn

Upute za korištenje makronaredbi gml2dwg i gml2dgn SVEUČILIŠTE U ZAGREBU - GEODETSKI FAKULTET UNIVERSITY OF ZAGREB - FACULTY OF GEODESY Zavod za primijenjenu geodeziju; Katedra za upravljanje prostornim informacijama Institute of Applied Geodesy; Chair

More information

Tutorijal za Štefice za upload slika na forum.

Tutorijal za Štefice za upload slika na forum. Tutorijal za Štefice za upload slika na forum. Postoje dvije jednostavne metode za upload slika na forum. Prva metoda: Otvoriti nova tema ili odgovori ili citiraj već prema želji. U donjem dijelu obrasca

More information

INSTALIRANJE SOFTVERSKOG SISTEMA SURVEY

INSTALIRANJE SOFTVERSKOG SISTEMA SURVEY INSTALIRANJE SOFTVERSKOG SISTEMA SURVEY Softverski sistem Survey za geodeziju, digitalnu topografiju i projektovanje u niskogradnji instalira se na sledeći način: 1. Instalirati grafičko okruženje pod

More information

Windows Easy Transfer

Windows Easy Transfer čet, 2014-04-17 12:21 - Goran Šljivić U članku o skorom isteku Windows XP podrške [1] koja prestaje 8. travnja 2014. spomenuli smo PCmover Express i PCmover Professional kao rješenja za preseljenje korisničkih

More information

Upute za VDSL modem Innbox F60 FTTH

Upute za VDSL modem Innbox F60 FTTH Upute za VDSL modem Innbox F60 FTTH Default Login Details LAN IP Address User Name Password http://192.168.1.1 user user Funkcionalnost lampica LED Stanje Opis Phone USB Wireless Data Internet Broadband

More information

UPUTSTVO. za ruter TP-LINK TD-854W/ TD-W8951NB

UPUTSTVO. za ruter TP-LINK TD-854W/ TD-W8951NB UPUTSTVO za ruter TP-LINK TD-854W/ TD-W8951NB Uputstvo za ruter TP-Link TD-854W / TD-W8951NB 2 PRAVILNO POVEZIVANJE ADSL RUTERA...4 PODEŠAVANJE KONEKCIJE PREKO MREŽNE KARTE ETHERNET-a...5 PODEŠAVANJE INTERNET

More information

GIGABIT PASSIVE OPTICAL NETWORK

GIGABIT PASSIVE OPTICAL NETWORK GIGABIT PASSIVE OPTICAL NETWORK O NAMA Ključni element savremenih sistema za isporuku sadržaja putem Interneta (Data, Voice, Video) je interakcija sa krajnjim korisnikom. Iza nas je vreme kada je svaki

More information

za STB GO4TV in alliance with GSS media

za STB GO4TV in alliance with GSS media za STB Dugme za uključivanje i isključivanje STB uređaja Browser Glavni meni Osnovni meni Vrsta liste kanala / omiljeni kanali / kraći meni / organizacija kanala / ponovno pokretanje uređaja / ponovno

More information

STRUKTURNO KABLIRANJE

STRUKTURNO KABLIRANJE STRUKTURNO KABLIRANJE Sistematski pristup kabliranju Kreiranje hijerarhijski organizirane kabelske infrastrukture Za strukturno kabliranje potrebno je ispuniti: Generalnost ožičenja Zasidenost radnog područja

More information

TEHNIČKO (TEHNOLOŠKO) OBRAZOVANJE U SRBIJI

TEHNIČKO (TEHNOLOŠKO) OBRAZOVANJE U SRBIJI TEHNIČKO (TEHNOLOŠKO) OBRAZOVANJE U SRBIJI Konferencija 32000 Čačak 13-16. April 2006. UDK: 621.398 Stručni rad IZBOR KABLIRANJA AUDIO VIDEO SISTEMA Vladimir Mladenović 1, Uroš Jakšić 2 Rezime: Na pojedinim

More information

246V5. SR Uputstvo za korišćenje 1 Briga o kupcima i garancija 17 Rešavanje problema i najčešća pitanja 21

246V5.   SR Uputstvo za korišćenje 1 Briga o kupcima i garancija 17 Rešavanje problema i najčešća pitanja 21 246V5 www.philips.com/welcome SR Uputstvo za korišćenje 1 Briga o kupcima i garancija 17 Rešavanje problema i najčešća pitanja 21 Sadržaj 1. Važno... 1 1.1 Sigurnosne mere predostrožnosti i održavanje...

More information

RANI BOOKING TURSKA LJETO 2017

RANI BOOKING TURSKA LJETO 2017 PUTNIČKA AGENCIJA FIBULA AIR TRAVEL AGENCY D.O.O. UL. FERHADIJA 24; 71000 SARAJEVO; BIH TEL:033/232523; 033/570700; E-MAIL: INFO@FIBULA.BA; FIBULA@BIH.NET.BA; WEB: WWW.FIBULA.BA SUDSKI REGISTAR: UF/I-1769/02,

More information

278E8. SR Uputstvo za korišćenje 1 Briga o kupcima i garancija 17 Rešavanje problema i najčešća pitanja 21

278E8.  SR Uputstvo za korišćenje 1 Briga o kupcima i garancija 17 Rešavanje problema i najčešća pitanja 21 278E8 www.philips.com/welcome SR Uputstvo za korišćenje 1 Briga o kupcima i garancija 17 Rešavanje problema i najčešća pitanja 21 Sadržaj 1. Važno... 1 1.1 Sigurnosne mere predostrožnosti i održavanje...

More information

BENCHMARKING HOSTELA

BENCHMARKING HOSTELA BENCHMARKING HOSTELA IZVJEŠTAJ ZA SVIBANJ. BENCHMARKING HOSTELA 1. DEFINIRANJE UZORKA Tablica 1. Struktura uzorka 1 BROJ HOSTELA BROJ KREVETA Ukupno 1016 643 1971 Regije Istra 2 227 Kvarner 4 5 245 991

More information

Idejno rješenje: Dubrovnik Vizualni identitet kandidature Dubrovnika za Europsku prijestolnicu kulture 2020.

Idejno rješenje: Dubrovnik Vizualni identitet kandidature Dubrovnika za Europsku prijestolnicu kulture 2020. Idejno rješenje: Dubrovnik 2020. Vizualni identitet kandidature Dubrovnika za Europsku prijestolnicu kulture 2020. vizualni identitet kandidature dubrovnika za europsku prijestolnicu kulture 2020. visual

More information

NIS PETROL. Uputstvo za deaktiviranje/aktiviranje stranice Veleprodajnog cenovnika na sajtu NIS Petrol-a

NIS PETROL. Uputstvo za deaktiviranje/aktiviranje stranice Veleprodajnog cenovnika na sajtu NIS Petrol-a NIS PETROL Uputstvo za deaktiviranje/aktiviranje stranice Veleprodajnog cenovnika na sajtu NIS Petrol-a Beograd, 2018. Copyright Belit Sadržaj Disable... 2 Komentar na PHP kod... 4 Prava pristupa... 6

More information

Sl.1.Razvojna ploča-interfejs

Sl.1.Razvojna ploča-interfejs Nastavna jedinica: Praktični primeri upravljanja pomoću računara Predmet: Tehničko i informatičko obrazovanje Razred: VIII Tip časa: Obrada,Vežba Obrazovni cilj/ishod: Upravljanje raznim uređajima pomoću

More information

243V7. SR Uputstvo za korišćenje 1 Briga o kupcima & Garancija 19 Rešavanje problema i najčešće postavljana pitanja (FAQ) 23

243V7.   SR Uputstvo za korišćenje 1 Briga o kupcima & Garancija 19 Rešavanje problema i najčešće postavljana pitanja (FAQ) 23 243V7 www.philips.com/welcome SR Uputstvo za korišćenje 1 Briga o kupcima & Garancija 19 Rešavanje problema i najčešće postavljana pitanja (FAQ) 23 Sadržaj 1. Važno... 1 1.1 Sigurnosne mere predostrožnosti

More information

24th International FIG Congress

24th International FIG Congress Conferences and Exhibitions KiG 2010, 13 24th International FIG Congress Sydney, April 11 16, 2010 116 The largest congress of the International Federation of Surveyors (FIG) was held in Sydney, Australia,

More information

WELLNESS & SPA YOUR SERENITY IS OUR PRIORITY. VAŠ MIR JE NAŠ PRIORITET!

WELLNESS & SPA YOUR SERENITY IS OUR PRIORITY. VAŠ MIR JE NAŠ PRIORITET! WELLNESS & SPA YOUR SERENITY IS OUR PRIORITY. VAŠ MIR JE NAŠ PRIORITET! WELLNESS & SPA DNEVNA KARTA DAILY TICKET 35 BAM / 3h / person RADNO VRIJEME OPENING HOURS 08:00-21:00 Besplatno za djecu do 6 godina

More information

Priprema podataka. NIKOLA MILIKIĆ URL:

Priprema podataka. NIKOLA MILIKIĆ   URL: Priprema podataka NIKOLA MILIKIĆ EMAIL: nikola.milikic@fon.bg.ac.rs URL: http://nikola.milikic.info Normalizacija Normalizacija je svođenje vrednosti na neki opseg (obično 0-1) FishersIrisDataset.arff

More information

221B7 231B7. SR Uputstvo za korišćenje 1 Briga o kupcima i garancija 23 Rešavanje problema i najčešća pitanja 30

221B7 231B7.   SR Uputstvo za korišćenje 1 Briga o kupcima i garancija 23 Rešavanje problema i najčešća pitanja 30 221B7 231B7 www.philips.com/welcome SR Uputstvo za korišćenje 1 Briga o kupcima i garancija 23 Rešavanje problema i najčešća pitanja 30 Sadržaj 1. Važno 1 1.1 Sigurnosne mere predostrožnosti i održavanje...1

More information

Mindomo online aplikacija za izradu umnih mapa

Mindomo online aplikacija za izradu umnih mapa Mindomo online aplikacija za izradu umnih mapa Mindomo je online aplikacija za izradu umnih mapa (vrsta dijagrama specifične forme koji prikazuje ideje ili razmišljanja na svojevrstan način) koja omogućuje

More information

PREDSTAVLJANJE INFORMACIJA

PREDSTAVLJANJE INFORMACIJA PREDSTAVLJANJE INFORMACIJA U računarima se informacija predstavlja na način koji je omogućila savremena tehnologija a to je veličina električnog signala (napona ili struje), broj električnih signala itd.

More information

REPRODUKCIJSKI PROCESI. Dr. sc. Maja Strgar Kurečić

REPRODUKCIJSKI PROCESI. Dr. sc. Maja Strgar Kurečić REPRODUKCIJSKI PROCESI Dr. sc. Maja Strgar Kurečić SADRŽAJ PREDAVANJA Reprodukcijski procesi Ulazni procesi Digitalizacija Ulazni uređaji - skener, digitalni fotoaparat Faktori o kojima ovisi kvaliteta

More information

UNIVERZITET U BEOGRADU RUDARSKO GEOLOŠKI FAKULTET DEPARTMAN ZA HIDROGEOLOGIJU ZBORNIK RADOVA. ZLATIBOR maj godine

UNIVERZITET U BEOGRADU RUDARSKO GEOLOŠKI FAKULTET DEPARTMAN ZA HIDROGEOLOGIJU ZBORNIK RADOVA. ZLATIBOR maj godine UNIVERZITETUBEOGRADU RUDARSKOGEOLOŠKIFAKULTET DEPARTMANZAHIDROGEOLOGIJU ZBORNIKRADOVA ZLATIBOR 1720.maj2012.godine XIVSRPSKISIMPOZIJUMOHIDROGEOLOGIJI ZBORNIKRADOVA IZDAVA: ZAIZDAVAA: TEHNIKIUREDNICI: TIRAŽ:

More information

- Italy. UNIVERZALNA STANICA ZA ZAVARIVANJE, SPOTER - sa pneumatskim pištoljem sa kontrolnom jedinicom TE95-10 KVA - šifra 3450

- Italy. UNIVERZALNA STANICA ZA ZAVARIVANJE, SPOTER - sa pneumatskim pištoljem sa kontrolnom jedinicom TE95-10 KVA - šifra 3450 - Italy UNIVERZALNA STANICA ZA ZAVARIVANJE, SPOTER - sa pneumatskim pištoljem sa kontrolnom jedinicom TE95-10 KVA - šifra 3450 ALATISTHERM D.O.O Koče Kapetana 25 35230 Ćuprija, Srbija Tel/fax : + 381 (0)

More information

''Serbia'' Serbia MATURSKI RAD. Učenik: Serbia Predmet: Informatika i Računarstvo Profesor: Serbia

''Serbia'' Serbia MATURSKI RAD. Učenik: Serbia Predmet: Informatika i Računarstvo Profesor: Serbia SERBIA ''Serbia'' Serbia maj,1999 MATURSKI RAD Učenik: Serbia Predmet: Informatika i Računarstvo Profesor: Serbia WINDOWS 98 Uvod......................4 Istorija Operativnih Sistema i Windows-a Instaliranje

More information

Philips LCD Monitor Electronic User s Manual

Philips LCD Monitor Electronic User s Manual Philips LCD Monitor Electronic User s Manual Sigurnosne mere predostrožnosti i održavanje FAQ (često postavljana pitanja) Rešavanje problema Regulativne informacije Ostale relevantne informacije Informacije

More information

=17.493, 00 =32.744, , 00. Vrednost potrošno za popust 37%

=17.493, 00 =32.744, , 00. Vrednost potrošno za popust 37% =17.493, 00 BATERIJSKA BUŠILICA ODVIJAČ BS 18-A light Br. art. 57005044 2x1,5Ah Najlakša i najkompaktnija bušilicaodvijač u svojoj klasi. Odličan odnos mase i radnog momenta pritezanja. 15.744, 00 + 17.000

More information

Informatika Priručnik za nastavnike za šesti razred osnovne škole

Informatika Priručnik za nastavnike za šesti razred osnovne škole Božo Krstajić Radovan Sredanović Radmila Bajković Informatika Priručnik za nastavnike za šesti razred osnovne škole Zavod za udžbenike i nastavna sredstva PODGORICA, 2012. dr Božo Krstajić Radovan Sredanović

More information

TEHNO SISTEM d.o.o. PRODUCT CATALOGUE KATALOG PROIZVODA TOPLOSKUPLJAJUĆI KABLOVSKI PRIBOR HEAT-SHRINKABLE CABLE ACCESSORIES

TEHNO SISTEM d.o.o. PRODUCT CATALOGUE KATALOG PROIZVODA TOPLOSKUPLJAJUĆI KABLOVSKI PRIBOR HEAT-SHRINKABLE CABLE ACCESSORIES TOPOSKUPJAJUĆI KABOVSKI PRIBOR HEAT-SHRINKABE CABE ACCESSORIES KATAOG PROIZVODA PRODUCT CATAOGUE 8 TEHNO SISTEM d.o.o. NISKONAPONSKI TOPOSKUPJAJUĆI KABOVSKI PRIBOR TOPOSKUPJAJUĆE KABOVSKE SPOJNICE kv OW

More information

Philips LCD Monitor Electronic User s Manual

Philips LCD Monitor Electronic User s Manual Philips LCD Monitor Electronic User s Manual Sigurnosne mere predostrožnosti i održavanje FAQ (često postavljana pitanja) Rešavanje problema Regulativne informacije Ostale relevantne informacije Informacije

More information

OTAL Pumpa za pretakanje tečnosti

OTAL Pumpa za pretakanje tečnosti OTAL Pumpa za pretakanje tečnosti Pretače tečnost bezbedno, brzo i čisto, na ručni i nožni pogon, različiti modeli Program OTAL pumpi je prisutan na tržištu već 50 godina. Pumpe su poznate i cenjene zbog

More information

Nejednakosti s faktorijelima

Nejednakosti s faktorijelima Osječki matematički list 7007, 8 87 8 Nejedakosti s faktorijelima Ilija Ilišević Sažetak Opisae su tehike kako se mogu dokazati ejedakosti koje sadrže faktorijele Spomeute tehike su ilustrirae a izu zaimljivih

More information

Iskustva video konferencija u školskim projektima

Iskustva video konferencija u školskim projektima Medicinska škola Ante Kuzmanića Zadar www.medskolazd.hr Iskustva video konferencija u školskim projektima Edin Kadić, profesor mentor Ante-Kuzmanic@medskolazd.hr Kreiranje ideje 2003. Administracija Učionice

More information

Uputstvo za konfigurisanje uređaja Roadstar

Uputstvo za konfigurisanje uređaja Roadstar Uputstvo za konfigurisanje uređaja Roadstar U ovom uputstvu bide opisan postupak podešavanja parametara potrebnih za rad GPS/GPRS uređaja za pradenje vozila Roadstar. Uređaj Roadstar služi za prikupljanje

More information

328P6. SR Uputstvo za korišćenje 1 Briga o kupcima i garancija 19 Rešavanje problema i najčešća pitanja 22

328P6.  SR Uputstvo za korišćenje 1 Briga o kupcima i garancija 19 Rešavanje problema i najčešća pitanja 22 328P6 www.philips.com/welcome SR Uputstvo za korišćenje 1 Briga o kupcima i garancija 19 Rešavanje problema i najčešća pitanja 22 Sadržaj 1. Važno...1 1.1 Sigurnosne mere predostrožnosti i održavanje...1

More information

TEHNIĈKO VELEUĈILIŠTE U ZAGREBU ELEKTROTEHNIĈKI ODJEL Prof.dr.sc.KREŠIMIR MEŠTROVIĆ POUZDANOST VISOKONAPONSKIH PREKIDAĈA

TEHNIĈKO VELEUĈILIŠTE U ZAGREBU ELEKTROTEHNIĈKI ODJEL Prof.dr.sc.KREŠIMIR MEŠTROVIĆ POUZDANOST VISOKONAPONSKIH PREKIDAĈA TEHNIĈKO VELEUĈILIŠTE U ZAGREBU ELEKTROTEHNIĈKI ODJEL Prof.dr.sc.KREŠIMIR MEŠTROVIĆ POUZDANOST VISOKONAPONSKIH PREKIDAĈA SF6 PREKIDAĈ 420 kv PREKIDNA KOMORA POTPORNI IZOLATORI POGONSKI MEHANIZAM UPRAVLJAĈKI

More information

POSEBNA POGLAVLJA INDUSTRIJSKOG TRANSPORTA I SKLADIŠNIH SISTEMA

POSEBNA POGLAVLJA INDUSTRIJSKOG TRANSPORTA I SKLADIŠNIH SISTEMA Master akademske studije Modul za logistiku 1 (MLO1) POSEBNA POGLAVLJA INDUSTRIJSKOG TRANSPORTA I SKLADIŠNIH SISTEMA angažovani su: 1. Prof. dr Momčilo Miljuš, dipl.inž., kab 303, mmiljus@sf.bg.ac.rs,

More information

Poglavlje 1 POČETAK RADA SA MICROSOFT OFFICE-OM 2016

Poglavlje 1 POČETAK RADA SA MICROSOFT OFFICE-OM 2016 Poglavlje 1 POČETAK RADA SA MICROSOFT OFFICE-OM 2016 Premda je Microsoft Office 2016 jednostavan i lak za upotrebu, vredi uložiti nekoliko minuta na istraživanje njegovog interfejsa i njegovih alata za

More information

Svojstva olovke x (0,0)

Svojstva olovke x (0,0) Kornjačina grafika O modulu turtle Sadrži funkcije za crtanje Izvođenjem naredbi otvara se grafički prozor veličine 600x600 piksela Olovka (pokazivač) je postavljena u središtu prozora i usmjerena udesno

More information

Informatika vežbe 2015

Informatika vežbe 2015 Informatika vežbe 2015 INFORMATIKA 2015 Sadržaj 1.Računarski sistem... 1 Hardver... 2 Centralna jedinica... 2 Ulazne jedinice... 7 Izlazne jedinice... 8 Softver... 10 2.Operativni sistem... 11 Operativni

More information

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA UNIVERZITET U NOVOM SADU FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA Nastavni predmet: Vežba br 6: Automatizacija projektovanja tehnoloških procesa izrade alata za brizganje plastike primenom ekspertnih sistema Doc. dr Dejan

More information

CRNA GORA

CRNA GORA HOTEL PARK 4* POLOŽAJ: uz more u Boki kotorskoj, 12 km od Herceg-Novog. SADRŽAJI: 252 sobe, recepcija, bar, restoran, besplatno parkiralište, unutarnji i vanjski bazen s terasom za sunčanje, fitnes i SPA

More information

Uputstvo za upotrebu DCP-1600E DCP-1602(E) DCP-1610W(E) DCP-1612W MFC-1900(E) MFC-1905 MFC-1910W(E) Nisu svi modeli dostupni u svim zemljama.

Uputstvo za upotrebu DCP-1600E DCP-1602(E) DCP-1610W(E) DCP-1612W MFC-1900(E) MFC-1905 MFC-1910W(E) Nisu svi modeli dostupni u svim zemljama. Uputstvo za upotrebu DCP-1600E DCP-1602(E) DCP-1610W(E) DCP-1612W MFC-1900(E) MFC-1905 MFC-1910W(E) Nisu svi modeli dostupni u svim zemljama. Verzija 0 SRB Brojevi za kontakt kompanije Brother VAŽNO Za

More information

Da bi se napravio izvještaj u Accessu potrebno je na izborniku Create odabrati karticu naredbi Reports.

Da bi se napravio izvještaj u Accessu potrebno je na izborniku Create odabrati karticu naredbi Reports. IZVJEŠTAJI U MICROSOFT ACCESS-u (eng. reports) su dijelovi baze podataka koji omogućavaju definiranje i opisivanje načina ispisa podataka iz baze podataka na papir (ili PDF dokument). Način izrade identičan

More information

Navodila za uporabo tiskalnika Zebra S4M

Navodila za uporabo tiskalnika Zebra S4M Upravljanje sistema COBISS Navodila za uporabo tiskalnika Zebra S4M V1.0 VIF-NA-14-SI IZUM, 2006 COBISS, COMARC, COBIB, COLIB, AALIB, IZUM so zaščitene znamke v lasti javnega zavoda IZUM. KAZALO VSEBINE

More information

Pokretanje (startovanje) programa Microsoft Word

Pokretanje (startovanje) programa Microsoft Word Šta je Microsoft Word? Microsoft Word je korisnički (aplikativni) program - tekst procesor, za unos, promenu, uređenje, skladištenje (čuvanje, arhiviranje) i štampanje dokumenta. Word je sastavni deo programskog

More information

DANI BRANIMIRA GUŠICA - novi prilozi poznavanju prirodoslovlja otoka Mljeta. Hotel ODISEJ, POMENA, otok Mljet, listopad 2010.

DANI BRANIMIRA GUŠICA - novi prilozi poznavanju prirodoslovlja otoka Mljeta. Hotel ODISEJ, POMENA, otok Mljet, listopad 2010. DANI BRANIMIRA GUŠICA - novi prilozi poznavanju prirodoslovlja otoka Mljeta Hotel ODISEJ, POMENA, otok Mljet, 03. - 07. listopad 2010. ZBORNIK SAŽETAKA Geološki lokalitet i poucne staze u Nacionalnom parku

More information

POSTUPAK IZRADE DIPLOMSKOG RADA NA OSNOVNIM AKADEMSKIM STUDIJAMA FAKULTETA ZA MENADŽMENT U ZAJEČARU

POSTUPAK IZRADE DIPLOMSKOG RADA NA OSNOVNIM AKADEMSKIM STUDIJAMA FAKULTETA ZA MENADŽMENT U ZAJEČARU POSTUPAK IZRADE DIPLOMSKOG RADA NA OSNOVNIM AKADEMSKIM STUDIJAMA FAKULTETA ZA MENADŽMENT U ZAJEČARU (Usaglašeno sa procedurom S.3.04 sistema kvaliteta Megatrend univerziteta u Beogradu) Uvodne napomene

More information

Openers & Closers. Brave. Električni prihvatnici i magneti

Openers & Closers. Brave. Električni prihvatnici i magneti Openers & Closers Brave Električni prihvatnici i magneti O&C Basic BASIC prihvatnici su najbolji i najjeftiniji izbor za standardne interfonske sisteme, pogotovo su podesne za korišćenje sa TCS interfonskim

More information

Plavi Bosch merni alat

Plavi Bosch merni alat Plavi Bosch merni alat Cenovnik - Novembar 2018 Srbija CENOVNIK plavih profesionalnih Bosch mernih alata sa neobavezno preporučenim cenama 2 Robert Bosch d.o.o. NOV / 2018 SADRŽAJ DETEKCIJA... 3 Detektori...

More information

MEĐUNARODNI SAJAM TURIZMA - GITF - Guangzhou International Travel Fair

MEĐUNARODNI SAJAM TURIZMA - GITF - Guangzhou International Travel Fair MEĐUNARODNI SAJAM TURIZMA - GITF - Guangzhou International Travel Fair Datum: 6. 8.3.2015. Godina osnivanja: 1993. Učestalost: Godišnji Otvoren za: poslovni posetioci, poslednji dan je otvoren za sve posetioce

More information

0 Skripta za test iz elektrosnog poslovanja

0  Skripta za test iz elektrosnog poslovanja Skripta za test iz elektrosnog poslovanja apomena: u ovom word fajlu se nalaze svi materijali za test iz elektrosnkog poslovanja koje sam skinula sa myelab.net. U prvom delu se nalaze prekopirani sadrzaji

More information

- Vežba 2 - OPTIMIZACIJA GRAFIKE ZA WEB UPOTREBA ALATKE SLICE TOOL IZRADA WEB GALERIJE

- Vežba 2 - OPTIMIZACIJA GRAFIKE ZA WEB UPOTREBA ALATKE SLICE TOOL IZRADA WEB GALERIJE - Vežba 2 - OPTIMIZACIJA GRAFIKE ZA WEB UPOTREBA ALATKE SLICE TOOL IZRADA WEB GALERIJE OPTIMIZACIJA GRAFIKE ZA WEB Upotreba slika za dizajn web sajta je uobičajena praksa. Pomoću slika definišemo izgled

More information

Elektronski prirucnik za korišcenje Philips LCD monitora

Elektronski prirucnik za korišcenje Philips LCD monitora e-manual Elektronski prirucnik za korišcenje Philips LCD monitora file:///d /shirley.lin/091008_philips 190B1 tras pdf/q70g19c1813 1A 190B1/lcd/manual/SERBIAN/190B1/INDEX.HTM [2009/10/8 04:29:29] Sigurnosne

More information

Primer-1 Nacrtati deo lanca.

Primer-1 Nacrtati deo lanca. Primer-1 Nacrtati deo lanca. 1. Nacrtati krug sa Ellipse alatkom i sa CTRL tasterom. 2. Napraviti kopiju kruga unutar glavnog kruga (desni klik za kopiju). 3. Selektovati oba kruga pa onda ih kombinovati

More information

Mogudnosti za prilagođavanje

Mogudnosti za prilagođavanje Mogudnosti za prilagođavanje Shaun Martin World Wildlife Fund, Inc. 2012 All rights reserved. Mogudnosti za prilagođavanje Za koje ste primere aktivnosti prilagođavanja čuli, pročitali, ili iskusili? Mogudnosti

More information

ECONOMIC EVALUATION OF TOBACCO VARIETIES OF TOBACCO TYPE PRILEP EKONOMSKO OCJENIVANJE SORTE DUHANA TIPA PRILEP

ECONOMIC EVALUATION OF TOBACCO VARIETIES OF TOBACCO TYPE PRILEP EKONOMSKO OCJENIVANJE SORTE DUHANA TIPA PRILEP ECONOMIC EVALUATION OF TOBACCO VARIETIES OF TOBACCO TYPE PRILEP EKONOMSKO OCJENIVANJE SORTE DUHANA TIPA PRILEP M. Mitreski, A. Korubin-Aleksoska, J. Trajkoski, R. Mavroski ABSTRACT In general every agricultural

More information

СТРУКТУРА СТАНДАРДА СИСТЕМАМЕНАЏМЕНТАКВАЛИТЕТОМ

СТРУКТУРА СТАНДАРДА СИСТЕМАМЕНАЏМЕНТАКВАЛИТЕТОМ 1 СТРУКТУРА СТАНДАРДА СИСТЕМАМЕНАЏМЕНТАКВАЛИТЕТОМ 2 ПРИНЦИПИ МЕНАЏМЕНТА КВАЛИТЕТОМ 3 ПРИНЦИПИ МЕНАЏМЕНТА КВАЛИТЕТОМ 4 ПРИНЦИПИ МЕНАЏМЕНТА КВАЛИТЕТОМ Edwards Deming Не морате то чинити, преживљавање фирми

More information

FAKULTET ZA POSLOVNU INFORMATIKU

FAKULTET ZA POSLOVNU INFORMATIKU FAKULTET ZA POSLOVNU INFORMATIKU Prof. dr Mladen Veinović Igor Franc Aleksandar Jevremović BAZE PODATAKA - PRAKTIKUM - Prvo izdanje Beograd 2006. Autori: Prof. dr Mladen Veinović Igor Franc Aleksandar

More information

Bear management in Croatia

Bear management in Croatia Bear management in Croatia Djuro Huber Josip Kusak Aleksandra Majić-Skrbinšek Improving coexistence of large carnivores and agriculture in S. Europe Gorski kotar Slavonija Lika Dalmatia Land & islands

More information

ANALIZA PRIMJENE KOGENERACIJE SA ORGANSKIM RANKINOVIM CIKLUSOM NA BIOMASU U BOLNICAMA

ANALIZA PRIMJENE KOGENERACIJE SA ORGANSKIM RANKINOVIM CIKLUSOM NA BIOMASU U BOLNICAMA ANALIZA PRIMJENE KOGENERACIJE SA ORGANSKIM RANKINOVIM CIKLUSOM NA BIOMASU U BOLNICAMA Nihad HARBAŠ Samra PRAŠOVIĆ Azrudin HUSIKA Sadržaj ENERGIJSKI BILANSI DIMENZIONISANJE POSTROJENJA (ORC + VRŠNI KOTLOVI)

More information