Radoslav D. Mićić, doc. PhD, Hemija nafte i gasa. Presentation 8.

Size: px
Start display at page:

Download "Radoslav D. Mićić, doc. PhD, Hemija nafte i gasa. Presentation 8."

Transcription

1 Radoslav D. Mićić, doc. PhD, Hemija nafte i gasa Presentation 8.

2 FIZIČKO-HEMIJSKA SVOJSTVA NAFTE Određivanje i poznavanje fizičko-hemijskih svojstava nafte je značajno za njenu preradu i korišćenje proizvoda koji se pri tome dobijaju. Pojam analize nafte, poznat kao randman analiza, potiče od francuske reči "le rendement", što znači prinos. Randman analiza predstavlja sistematizovane podatke o fizičkim i hemijskim osobinama nafte kao i njenih frakcija koje ulaze u sastav gotovih proizvoda ili se dalje prerađuju na postrojenjima za sekundarnu preradu. U engleskom govornom području navedeni podaci poznati su pod imenom assay.

3 Randman analiza daje podatke koji su bitni pri: projektovanju primarnih rafinerijskih postrojenja, karakterizaciji nafti, karakterizaciji sirovina za rad sekundarnih postrojenja, proceni pogodnosti pojediniih nafti za proizvodnju specifičnih proizvoda u već postojećim postrojenjima rafinerije, pri izradi periodičnih planova rada u rafinerijama, pri izradi raznih tehnološko-ekonomskih studija i analiza o radu postrojenja, u berzanskim i drugim poslovima trgovine naftom.

4 Randman analiza je neophodna pri sagledavanju kvaliteta nafte i kvaliteta pojedinih frakcija ili namešanih proizvoda, što je osnova za planiranje prerade. Randman analiza sadrži funkcionalnu zavisnost zapreminskog i masenog procenta destilata od tačke ključanja (T klj ), poznata pod nazivom TBP kriva (True Boiling Point). Pored toga, poželjno je dati i funkcionalnu zavisnost sadržaja sumpora, gustinu i viskoznosti od T klj frakcija ili od kumulativnog prinosa frakcija u sirovoj nafti.

5 KLASIFIKACIJA I KARAKTERIZACIJA NAFTI Prvi podaci o klasifikovanju nafti datiraju od godine, kada su nafte deljene na parafinski i asfaltni tip. Kako je većina nafti bila "nešto između", uvedena je klasa mešane intermedijarne baze gde se našlo 90 % nafti. Razvojem tzv. BUREAU OF MINES metode, nafte su klasifikovane preko specifične težine i viskoznosti ključnih frakcija u devet klasa. Nedostatak ove metode je bio u tome što su se nafte klasifikovale po sličnosti a malo se obraćala pažnja na razlike između nafti koje su od istog značaja. Daljim razvojem metoda određivanja fizičkohemijskih karakteristika i matematičkih metoda koje se koriste za klasifikaciju nafti, dobijeni su sledeće metode:

6 Glavni nedostatak BUREAU OF MINES metode je nedostatak informacija u vezi komponenti niske temperature ključanja. BUREAU OF MINES metoda se sastoji iz dva dela: Prvi je deo destilacije obavlja na atmosferskom pritisku do krajnje tačke od 527 F (275 C). Drugi deo analize se obavlja na pritisku od 40 mm Hg i do krajnje tačke od 572 F (300 C). Daljim razvojem metoda određivanja fizičko-hemijskih karakteristika i matematičkih metoda koje se koriste za klasifikaciju nafti, dobijeni su sledeće metode:

7 Indeks korelacije (CI) - izračunava se iz gustine i prosečne tačke ključanja dobijene Hempelovom destilacijom, odnosno iz jednačine: G je relativna gustina na 15 C /15 C, gde se gustina tečnosti i destilovane vode odnose na istu temperaturu 15 C. T je prosečna tačka ključanja u K. Po ovoj klasifikaciji sirovine sa indeksom: od 0-15 su uglavnom parafinske; od naftenske ili mešane; iznad 50 su aromatske.

8 Faktor karakterizacije K - ili češće nazivan UOP karakterizacioni faktor (K UOP ili K w ), se primenjuje u rafinerijama za brzu klasifikaciju nafti. 1,216 3 Tm Kw = 15 d Izračunava se po jednačini: gde je prosečna temperatura ključanja izražena u stepenima Kelvina, a d relativna gustina, gde se gustina tečnosti i destilovane vode odnose na istu temperaturu 15 C. 15

9 U zavisnosti od vrednost Faktora karakterizacije, sirovine se klasifikuju: Kw Priroda nafte/ proizvoda Parafinska Mešana 11.8 Intermedijarna Naftenska Naftensko-aromatska Aromatska

10 IFP metoda - za klasifikaciju sirove nafte, bazira se na fizičko hemijskim osobinama sledeće dve frakcije: frakcija teškog benzina sa opsegom destilacije ključanja C atmosferskog ostatka sa opsegom destilacije ključanja 350 C+. Ovaj metod prikazuje: opseg vrednosti PNA za rez benzina, kinematski viskozitet u mm 2 /s na 100 C, tačku stinjavanja, sadržaj parafina i asfaltena u atmosferskim ostacima za različite klase sirovih nafti. Na osnovu dve granične vrednosti gustine ovaj metod klasifikuje nafte u jedanaest tipova sa dva ekstrema parafinski i asfaltenski.

11 Nelzonova metoda Zasniva se na dve frakcije destilata sa srednjim tačkama ključanja: na 121 C benzinska frakcija i na 400 C vakum destilat. Kombinacijom izračunatih K w vrednosti, na osnovu jednačine, Kw = 1,216 3 d T m za ove dve frakcije, određuje se jedan od sedam tipova nafte definisanih tom metodom.

12 Sa razvojem analitičkih metoda određivanja hemijskog ugljovodoničnog sastava razrađeni su: Sachanen sistem Koji kao kriterijum za razlikovanje uzima hemijsku strukturu kompletne sirovine. Ovaj sistem pretpostavlja da ima devet tipova nafti, a osnovne klase nafti su parafinska, naftenska, aromatska i asfaltna. Sastav sirovine u procentima, dobija se iz podataka o sastavu pojedinih frakcija od benzina do maziva i ostataka. Po toj klasifikaciji parafinska sirovina će imati, ne samo fizička svojstva slična parafinima, već i visok sadržaj parafinskih ugljovodonika u svom sastavu.

13 Carpatica metod Je poboljšan uvođenjem sledeće dve osnovne karakteristike: a. ugljovodonični sastav sirovine, gde se definiše nafta pomoću strukturnih indeksa, koji predstavljaju procenat parafina, naftena i aromata, b. proporcije komponenata kao što su parafinski vosak, asfaltna i sumporna jedinjenja i destilat do 200 C, čime se kompletira karakterizacija nafte razmatranjem osobina i zove se indeks kvaliteta što je od praktične važnosti. Prema ovoj metodi nafta se klasifikuje u sedam klasa na osnovu ugljovodoničnog sastava sirovine, odnosno strukturnih indeksa. Nafta se u svakoj klasi zatim dodatno deli pomoću vrednosti indeksa kvaliteta u jednu od dvanaest grupa nafti, zavisno od toga da li ima ili nema voska, asfaltena i itd.

14 Viskozitetno - težinska konstanta (VGK) Ako se zna vrednost kinematskog viskoziteta na 100 o C i 15 relativna gustina dd 15, može se odrediti viskozitetno gustinska konstanta. Preko vrednosti VGK moguće je odrediti hemijsku prirodu uljnih frakcija. Ova veličina ima aditivno svojstvo pa se lako upotrebljava prilikom posrednog definisanja sastava uljnih frakcija. Vrednosti VGK obično se nalaze u intervalu od 0.75 do 1, tako da parafinskoj prirodi odgovaraju manji a aromatskoj veći brojevi. Pošto su parafini, za razliku od aromata, poželjni u uljnim frakcijama od kojih se proizvode ulja za podmazivanje, veličina VGK treba da ima što manju vrednost u tom intervalu.

15 API gustina i sadržaj sumpora Jedna od najbržih metoda za karakterizaciju nafti je preko gustine (API) i sadržaja sumpora, a primenjuje se za određivanje cena nafti. U RNS najveći udeo u preradi imaju nafte Velebit (~23.4 API), CPC Blend (~42.9 API) i REBCO (~30.2 API). Takođe se prerađuju i nafta Turija (~28,1 API), Gasni kondenzat (~ 48,7 API) itd.

16 Do danas nije utvrđen ni jedan pouzdan i sveobuhvatan način da se izvrši klasifikacija nafti. Savremene analitičke metode za karakterizaciju nafte možemo podeliti na a. separacione i b. identifikacione. Separacione metode: uključuju destilaciju i sve tipove hromatografije. Moderan pristup u rešavanju strukture kompleksnih smeša, kao što je sirovina, jeste taj da se one najpre frakcionišu a zatim se pojedine komponente kvalitativno određuju spektroskopskom tehnikom i to na jednom instrumentu: GC/MS, GC-destilacija, HPLC NMR, GPC/UV, GC/IR, HPLC/fluoroscencija itd.

17 DESTILACIJA je osnovna separaciona tehnika koja se zasniva na razlici tačaka ključanja a daje dragocene podatke o iskorišćenju pojedinih frakcija. HROMATOGRAFIJA kao tehnika razdvajanja na osnovu razlike u polarnosti, nezamenljiva je u analitici nafte, jer se ovim metodama ispituje hemijski sastav sirovine u smislu što racionalnije prerade i iskorišćenja. Razlikujemo: Gasnu hromatografiju (GC) koja je poboljšana, uvođenjem kapilarnih kolona, u smislu povećane sposobnost razdvajanja. Tečnu hromatografiju (LC, HPLC, GPC) koja poslednjih godina preuzima separaciju svih frakcija i ostataka, koji nisu dovoljno isparljivi za analizu gasnom hromatografijom. Tankoslojnu hromatografiju (TLC)

18 Paralelno sa klasifikacijom lakih i srednje teških nafti razvijane su metode klasifikacije teških nafti pomoću termogravimetrijske analize TGA i diferencijalne skener kalorimetrijske DSC analize. Identifikacione metode - predstavljaju zapravo prostu identifikaciju komponenata smeše bez njihovog fizičkog izdvajanja, kao što je to slučaj kod separacionih metoda.

19 SVETSKO TRŽIŠTE NAFTE I CENE Najčešće se kao mera za određivanje kvaliteta nafte koristi API gustina. Sadržaj sumpora je sledeća karakteristika koja se uzima u obzir pri klasifikaciji nafti. Treća karakteristika koja se uzima u obzir je viskoznost. API gustina većine nafti varira od 10 do 60 API stepeni. Nafte sa API gustinom: ispod 20, tretiraju se kao teške nafte, od 20-34, kao srednje nafte i iznad 34 kao lake nafte. Za određeni tip nafte API gustina je razumna veličina za predviđanje prinosa pojedinih produkata. Pri formiranju cene nafte smanjenje za 1 API stepen rezultira u smanjenju cene za 10 do 40 centi.

20 Što se tiče sadržaja sumpora, obično teže nafte imaju i veći sadržaj sumpora što zbog korozivnog dejstva, i uticaja na smanjenje kvaliteta proizvoda takođe umanjuje vrednost, a time i cenu nafte. Međutim, to nije uvek slučaj, odnosno, lakše nafte mogu da imaju povećan sadržaj sumpora, te se uz API gustinu i sadržaj sumpora uzima u obzir pri određivanju cene nafte. Viskoznost je treća karakteristika koja se vrednuje pri određivanju kvaliteta nafte. Nafte velike viskoznosti moraju da se mešaju sa drugim naftama da bi mogle da se transportuju kroz naftovode, a pri preradi se od takvih nafti dobijaju viskozniji proizvodi, čiji je transport skuplji i i lošije sagorevaju. Poznavanjem gustine ne može se predvideti viskoznost nafte, mnoge nafte srednje gustine API imaju veću viskoznost od težih nafti.

21 Osim API gustine, sadržaja sumpora i viskoznosti kao osnovnih faktora, postoji još niz faktora koji utiču na cenu odn. vrednost nafti za rafinerije. Sama kompleksnost rafinerijskih postrojenja značajna je u opredeljivanju koja će se nafta prerađivati. Prikazan trend od u produkciji nafte van OPECa, pokazuje porast produkcije težih nafti sa većim sadržajem sumpora.

22 Kod OPEC cena se formira kao prosečna cena sledećih nafti : Saudi Arabia - Arabian Light Ujedinjeni Emirati - Dubai Nigeria - Bonny Light Alžir - Saharan Blend Indonezija - Minas Venezuela - Tia Juana Light Mexico - Isthmus Dubai Crude: Dubai Crude je laka i kisela, sa API gustinom od 31 stepeni i specifičnom težinom od Njen sadržaj sumpora je 2%, činecí ga 6 puta kiselijom od Brent sirovine i 8 puta kiselijom od West Texas Intermediate. Dubai Sirova je takođe poznat i kao Fateh.

23 Minas: Takođe se naziva Sumatranska laka (Sumatran Light) nafta i dolazi sa ostrva Sumatra. To je laka i slatka sirovina. API gustina joj je oko 35, a specifična težina je 0,8498. Ima sadržaj sumpora od samo 0.08%. Proizvodi se po stopi od oko barela dnevno. Isthmus-34 Light: To je kisela nafta sa gustinom od API stepena i sadržajem sumpora od 1.45%. proizvodi se u Meksiku, i ako Meksiko nije članica OPECA, ova nafta je nekada bila u ORB, od 2005 je uklonjena.

24 OPEC Reference Basket (ORB): Ovo nije specifična sirovina, vec je ponderisani prosek nafte koja dolazi iz zemalja OPEC. Trenutno postoji 11 različitih nafti u kombinaciji u ORB. Srednja API gustina, ove mešavine je, 32.7 stepeni i ima sadržaj sumpora od 1,77%. Nedavno je promenjeno kvalitet ove mešavine, da bi se dala specifična mešavina koja odražava prosečan kvalitet sirove nafte u zemaljama članicama OPEC. Kod promene se smanjila API gustina i povecáo sadržaj sumpora.

25 Na svetskom tržištu nafte, Brent je nafta koja se uzima za benchmark, iako joj je proizvodnja znatno ispod u odnosu na primer nekih nafti iz Saudijske Arabije. Za oko dve trećine nafti na svetskom tržištu cena se formira u odnosu na Brent čija je API gustina 38,3. Brent Crude: Brent je mešavina sirove nafte iz 15 različitih naftnih polja u oblastima Brent i Severno more. Brent, nafta dolazi iz Severnog mora. To je laka, slatka sirovina sa API gustinom od i specifične težine 0.835, što je malo "teža" od West Texas Intermediate. Sadržaj sumpora 0.37%. Cena Brent nafte se koristi za određivanje cene za otprilike 2/3 svetske nafte.

26 Uglavnom se prerađuje u severozapadnoj Evropi i naziva Brent Blend, London Brent, Brent nafta. Polje brent se nalazi u istočno shetlandskom basenu (East Shetland Basin), na pola puta između Škotske i Norveške. Cene za ostale sirove nafte se generalno uzimaju kao razlika cene za Brent, tj Brent +/-. Brent je uglavnom po ceni za oko $ 3 - $ 4 skuplji po barel u odnosu na OPEC korpu (Basket) ceni i oko $ 1- $ 2 / barel niža u odnosu na WTI.

27 U SAD se cene nafti formiraju u odnosu na naftu West Texas Intermediate (WTI), njena API gustina je 39,6. West Texas Intermediate (WTI): WTI je verovatno najpoznatija bench mark nafta. To je laka, slatka sirova nafta (bez sumpora) sa API težinom 39,6 stepeni. To mu daje specifičnu težinu od 0.827, što znači da je na 60 stepeni Celzijusa, WTI samo 8/10 teži od vode. Sadrži 0,24% sumpora i prerađuje se na srednjem zapadu (Midwest), a dolazi iz jugozapadnog (Southwestern) dela SAD. Produkcija WTI nafte je u padu. Cena WTI je viša oko $5 - $6 po barrel u odnosu na OPEC Basket i oko $1 - $2 po barrel-u u odnosu na Brent.

28 Postoje i druge nafte koje se uzimaju kao Benchmark u specifičnim regionima Sveta: Tapis: Često se naziva " najskuplja nafta na Svetu" i potiče iz jednog polja u Maleziji. Njegova vrednost potiče iz činjenice da je izvoz u Aziju WTI i Brent sirove nafte složen i skupo i zato što je izuzetno visokog kvaliteta. Tapis ima API težinu od 45,2 stepeni i sadržaj sumpora od %. To su izuzetni brojeva, što znači da Tapis nafta veoma laka i vrlo slatka. Nažalost, eksploatacija iz oblasti Tapis opada konstantno od godine. Russian Export Blend: Ova vrsta nafte je standard za ruske sirove nafte. Ovo je takođe savršen primer za kiselu naftu zbog visoke količine sumpora. Russian expert blend oil se veoma mnogo izvozi u Italiju i Holandiju, a u Srbiji je najviše prerađivana nafta. Bonny Light: Bonny light dolazi iz Nigerije i laka je i slatka nafta. Ima gustinu od 32.9 API stepeni i sadržaj sumpora od 0.16%.

29 RANDMAN NAFTE Randman nafte je zbirka laboratorijskih podataka i podataka dobijenih na pilot postrojenju koji definišu mogućnosti date nafte. Najmanje što randman treba da sadži je TBP kriva i krivu specifične gustine za naftu. Ipak mnogi dobavljači nafte gledaju da uključe i sadržaj sumpora, viskozitet, tačku tečenja i mnoge druge osobine.

30 PODACI U RANDMANU I LABORATORIJSKI TESTOVI Da bi se razumeo pun značaj randman krivih i podataka, neophodno je definisati i objasniti neke osnovne laboratorijske testove i podatke prikupljene u randmanima. Najčešće svaki randman nafte sadrži sledeće podatke: FIZIČKO-HEMIJSKE OSOBINE SIROVE NAFTE - gde se mogu naći sledeći podaci: Gustina na 15 C, (g/cm 3 ) API gustina Sadržaj vode, (%V/V) Sadržaj vode i sedimenata, (%V/V) Sadržaj soli, (mg/l) Tačka stinjavanja, ( C) Tačka paljenja, ( C) Tačka tečenja, ( C)

31 Viskoznost na 20 C, (mm 2 /s) Viskoznost na 40 C, (mm 2 /s) Viskoznost na 100 C, (mm 2 /s) Sadržaj sumpora, (%m/m) Sadržaj vanadijuma, (ppm) Sadržaj nikla, (ppm) Sadržaj koksa, (%m/m) Sadržaj pepela, (%m/m) Sadržaj parafina, (%m/m) Sadržaj asfaltena, (%m/m) Sadržaj merkaptana, (ppm) Faktor karakterizacije, (-) Kiselinski broj, (mgkoh/g) Napon pare po Reid-u, (kpa)

32 DESTILACIJE uzorka: ASTM destilacija, Destilacija po Engleru i TBP destilacija- gasnom hromatografijom. FRAKCIONA DESTILACIJA- sa definisanim svim frakcijama i intervalima temperature u kojima se frakcije izdvajaju kao i podatke o : Prinosima, (% m/m) Kumulativni prinos, (% m/m) Prinosima, (%V/V) Kumulativni prinos, (% V/V) Gustina na 15 C, (g/cm 3 )

33 ISPITIVANJE FRAKCIJA NAFTE - Rezultati analiza svake frakcije pojedinačno, što podrazumeva određene fizičko-hemijske osobine, ASTM destilaciju date frakcije. Fizičko-hemijske osobine koje se određuju zavise od same frakcije, a najčešće su to: Gustina na 15ºC, (g/cm 3 ) Relativna gustina na 15ºC PONA strukturni sastav (%V/V) IOB Istraživački oktanski broj Napon pare, (kpa) Ukupan azot, (ppm) Sadržaj sumpora,benzena, olova, gvožđa, bakra, natrijuma, vanadijuma, koksa, pepela, (ppm ili %m/m) Tačke tečenja, paljenja, zamućenja, filtrabilnosti, ( C) Boja Cetanski indeks i cetanski broj, (-)

Biznis scenario: sekcije pk * id_sekcije * naziv. projekti pk * id_projekta * naziv ꓳ profesor fk * id_sekcije

Biznis scenario: sekcije pk * id_sekcije * naziv. projekti pk * id_projekta * naziv ꓳ profesor fk * id_sekcije Biznis scenario: U školi postoje četiri sekcije sportska, dramska, likovna i novinarska. Svaka sekcija ima nekoliko aktuelnih projekata. Likovna ima četiri projekta. Za projekte Pikaso, Rubens i Rembrant

More information

SIMPLE PAST TENSE (prosto prošlo vreme) Građenje prostog prošlog vremena zavisi od toga da li je glagol koji ga gradi pravilan ili nepravilan.

SIMPLE PAST TENSE (prosto prošlo vreme) Građenje prostog prošlog vremena zavisi od toga da li je glagol koji ga gradi pravilan ili nepravilan. SIMPLE PAST TENSE (prosto prošlo vreme) Građenje prostog prošlog vremena zavisi od toga da li je glagol koji ga gradi pravilan ili nepravilan. 1) Kod pravilnih glagola, prosto prošlo vreme se gradi tako

More information

GUI Layout Manager-i. Bojan Tomić Branislav Vidojević

GUI Layout Manager-i. Bojan Tomić Branislav Vidojević GUI Layout Manager-i Bojan Tomić Branislav Vidojević Layout Manager-i ContentPane Centralni deo prozora Na njega se dodaju ostale komponente (dugmići, polja za unos...) To je objekat klase javax.swing.jpanel

More information

AMRES eduroam update, CAT alat za kreiranje instalera za korisničke uređaje. Marko Eremija Sastanak administratora, Beograd,

AMRES eduroam update, CAT alat za kreiranje instalera za korisničke uređaje. Marko Eremija Sastanak administratora, Beograd, AMRES eduroam update, CAT alat za kreiranje instalera za korisničke uređaje Marko Eremija Sastanak administratora, Beograd, 12.12.2013. Sadržaj eduroam - uvod AMRES eduroam statistika Novine u okviru eduroam

More information

Ulazne promenljive se nazivaju argumenti ili fiktivni parametri. Potprogram se poziva u okviru programa, kada se pri pozivu navode stvarni parametri.

Ulazne promenljive se nazivaju argumenti ili fiktivni parametri. Potprogram se poziva u okviru programa, kada se pri pozivu navode stvarni parametri. Potprogrami su delovi programa. Često se delovi koda ponavljaju u okviru nekog programa. Logično je da se ta grupa komandi izdvoji u potprogram, i da se po želji poziva u okviru programa tamo gde je potrebno.

More information

Podešavanje za eduroam ios

Podešavanje za eduroam ios Copyright by AMRES Ovo uputstvo se odnosi na Apple mobilne uređaje: ipad, iphone, ipod Touch. Konfiguracija podrazumeva podešavanja koja se vrše na računaru i podešavanja na mobilnom uređaju. Podešavanja

More information

KAPACITET USB GB. Laserska gravura. po jednoj strani. Digitalna štampa, pun kolor, po jednoj strani USB GB 8 GB 16 GB.

KAPACITET USB GB. Laserska gravura. po jednoj strani. Digitalna štampa, pun kolor, po jednoj strani USB GB 8 GB 16 GB. 9.72 8.24 6.75 6.55 6.13 po 9.30 7.89 5.86 10.48 8.89 7.30 7.06 6.61 11.51 9.75 8.00 7.75 7.25 po 0.38 10.21 8.66 7.11 6.89 6.44 11.40 9.66 9.73 7.69 7.19 12.43 1 8.38 7.83 po 0.55 0.48 0.37 11.76 9.98

More information

Uvod u relacione baze podataka

Uvod u relacione baze podataka Uvod u relacione baze podataka 25. novembar 2011. godine 7. čas SQL skalarne funkcije, operatori ANY (SOME) i ALL 1. Za svakog studenta izdvojiti ime i prezime i broj različitih ispita koje je pao (ako

More information

DEFINISANJE TURISTIČKE TRAŽNJE

DEFINISANJE TURISTIČKE TRAŽNJE DEFINISANJE TURISTIČKE TRAŽNJE Tražnja se može definisati kao spremnost kupaca da pri različitom nivou cena kupuju različite količine jedne robe na određenom tržištu i u određenom vremenu (Veselinović

More information

CJENIK APLIKACIJE CERAMIC PRO PROIZVODA STAKLO PLASTIKA AUTO LAK KOŽA I TEKSTIL ALU FELGE SVJETLA

CJENIK APLIKACIJE CERAMIC PRO PROIZVODA STAKLO PLASTIKA AUTO LAK KOŽA I TEKSTIL ALU FELGE SVJETLA KOŽA I TEKSTIL ALU FELGE CJENIK APLIKACIJE CERAMIC PRO PROIZVODA Radovi prije aplikacije: Prije nanošenja Ceramic Pro premaza površina vozila na koju se nanosi mora bi dovedena u korektno stanje. Proces

More information

STRUČNA PRAKSA B-PRO TEMA 13

STRUČNA PRAKSA B-PRO TEMA 13 MAŠINSKI FAKULTET U BEOGRADU Katedra za proizvodno mašinstvo STRUČNA PRAKSA B-PRO TEMA 13 MONTAŽA I SISTEM KVALITETA MONTAŽA Kratak opis montže i ispitivanja gotovog proizvoda. Dati izgled i sadržaj tehnološkog

More information

Struktura indeksa: B-stablo. ls/swd/btree/btree.html

Struktura indeksa: B-stablo.   ls/swd/btree/btree.html Struktura indeksa: B-stablo http://cis.stvincent.edu/html/tutoria ls/swd/btree/btree.html Uvod ISAM (Index-Sequential Access Method, IBM sredina 60-tih godina 20. veka) Nedostaci: sekvencijalno pretraživanje

More information

BENCHMARKING HOSTELA

BENCHMARKING HOSTELA BENCHMARKING HOSTELA IZVJEŠTAJ ZA SVIBANJ. BENCHMARKING HOSTELA 1. DEFINIRANJE UZORKA Tablica 1. Struktura uzorka 1 BROJ HOSTELA BROJ KREVETA Ukupno 1016 643 1971 Regije Istra 2 227 Kvarner 4 5 245 991

More information

TRAJANJE AKCIJE ILI PRETHODNOG ISTEKA ZALIHA ZELENI ALAT

TRAJANJE AKCIJE ILI PRETHODNOG ISTEKA ZALIHA ZELENI ALAT TRAJANJE AKCIJE 16.01.2019-28.02.2019 ILI PRETHODNOG ISTEKA ZALIHA ZELENI ALAT Akcija sa poklonima Digitally signed by pki, pki, BOSCH, EMEA, BOSCH, EMEA, R, A, radivoje.stevanovic R, A, 2019.01.15 11:41:02

More information

Nejednakosti s faktorijelima

Nejednakosti s faktorijelima Osječki matematički list 7007, 8 87 8 Nejedakosti s faktorijelima Ilija Ilišević Sažetak Opisae su tehike kako se mogu dokazati ejedakosti koje sadrže faktorijele Spomeute tehike su ilustrirae a izu zaimljivih

More information

Eduroam O Eduroam servisu edu roam Uputstvo za podešavanje Eduroam konekcije NAPOMENA: Microsoft Windows XP Change advanced settings

Eduroam O Eduroam servisu edu roam Uputstvo za podešavanje Eduroam konekcije NAPOMENA: Microsoft Windows XP Change advanced settings Eduroam O Eduroam servisu Eduroam - educational roaming je besplatan servis za pristup Internetu. Svojim korisnicima omogućava bezbedan, brz i jednostavan pristup Internetu širom sveta, bez potrebe za

More information

UNIVERZITET U BEOGRADU RUDARSKO GEOLOŠKI FAKULTET DEPARTMAN ZA HIDROGEOLOGIJU ZBORNIK RADOVA. ZLATIBOR maj godine

UNIVERZITET U BEOGRADU RUDARSKO GEOLOŠKI FAKULTET DEPARTMAN ZA HIDROGEOLOGIJU ZBORNIK RADOVA. ZLATIBOR maj godine UNIVERZITETUBEOGRADU RUDARSKOGEOLOŠKIFAKULTET DEPARTMANZAHIDROGEOLOGIJU ZBORNIKRADOVA ZLATIBOR 1720.maj2012.godine XIVSRPSKISIMPOZIJUMOHIDROGEOLOGIJI ZBORNIKRADOVA IZDAVA: ZAIZDAVAA: TEHNIKIUREDNICI: TIRAŽ:

More information

Bušilice nove generacije. ImpactDrill

Bušilice nove generacije. ImpactDrill NOVITET Bušilice nove generacije ImpactDrill Nove udarne bušilice od Bosch-a EasyImpact 550 EasyImpact 570 UniversalImpact 700 UniversalImpact 800 AdvancedImpact 900 Dostupna od 01.05.2017 2 Logika iza

More information

Mogudnosti za prilagođavanje

Mogudnosti za prilagođavanje Mogudnosti za prilagođavanje Shaun Martin World Wildlife Fund, Inc. 2012 All rights reserved. Mogudnosti za prilagođavanje Za koje ste primere aktivnosti prilagođavanja čuli, pročitali, ili iskusili? Mogudnosti

More information

Port Community System

Port Community System Port Community System Konferencija o jedinstvenom pomorskom sučelju i digitalizaciji u pomorskom prometu 17. Siječanj 2018. godine, Zagreb Darko Plećaš Voditelj Odsjeka IS-a 1 Sadržaj Razvoj lokalnog PCS

More information

IZDAVANJE SERTIFIKATA NA WINDOWS 10 PLATFORMI

IZDAVANJE SERTIFIKATA NA WINDOWS 10 PLATFORMI IZDAVANJE SERTIFIKATA NA WINDOWS 10 PLATFORMI Za pomoć oko izdavanja sertifikata na Windows 10 operativnom sistemu možete se obratiti na e-mejl adresu esupport@eurobank.rs ili pozivom na telefonski broj

More information

STABLA ODLUČIVANJA. Jelena Jovanovic. Web:

STABLA ODLUČIVANJA. Jelena Jovanovic.   Web: STABLA ODLUČIVANJA Jelena Jovanovic Email: jeljov@gmail.com Web: http://jelenajovanovic.net 2 Zahvalnica: Ovi slajdovi su bazirani na materijalima pripremljenim za kurs Applied Modern Statistical Learning

More information

1.7 Predstavljanje negativnih brojeva u binarnom sistemu

1.7 Predstavljanje negativnih brojeva u binarnom sistemu .7 Predstavljanje negativnih brojeva u binarnom sistemu U decimalnom brojnom sistemu pozitivni brojevi se predstavljaju znakom + napisanim ispred cifara koje definišu apsolutnu vrednost broja, odnosno

More information

Idejno rješenje: Dubrovnik Vizualni identitet kandidature Dubrovnika za Europsku prijestolnicu kulture 2020.

Idejno rješenje: Dubrovnik Vizualni identitet kandidature Dubrovnika za Europsku prijestolnicu kulture 2020. Idejno rješenje: Dubrovnik 2020. Vizualni identitet kandidature Dubrovnika za Europsku prijestolnicu kulture 2020. vizualni identitet kandidature dubrovnika za europsku prijestolnicu kulture 2020. visual

More information

Klasterizacija. NIKOLA MILIKIĆ URL:

Klasterizacija. NIKOLA MILIKIĆ   URL: Klasterizacija NIKOLA MILIKIĆ EMAIL: nikola.milikic@fon.bg.ac.rs URL: http://nikola.milikic.info Klasterizacija Klasterizacija (eng. Clustering) spada u grupu tehnika nenadgledanog učenja i omogućava grupisanje

More information

Priprema podataka. NIKOLA MILIKIĆ URL:

Priprema podataka. NIKOLA MILIKIĆ   URL: Priprema podataka NIKOLA MILIKIĆ EMAIL: nikola.milikic@fon.bg.ac.rs URL: http://nikola.milikic.info Normalizacija Normalizacija je svođenje vrednosti na neki opseg (obično 0-1) FishersIrisDataset.arff

More information

Parametri koji definišu optimalnu proizvodnju naftnih bušotina pri primeni mehaničke metode eksploatacije

Parametri koji definišu optimalnu proizvodnju naftnih bušotina pri primeni mehaničke metode eksploatacije Parametri koji definišu optimalnu proizvodnju naftnih bušotina pri primeni mehaničke metode eksploatacije DUŠAN Š. DANILOVIĆ, Univerzitet u Beogradu, VESNA D. KAROVIĆ MARIČIĆ, Univerzitet u Beogradu, BRANKO

More information

ECONOMIC EVALUATION OF TOBACCO VARIETIES OF TOBACCO TYPE PRILEP EKONOMSKO OCJENIVANJE SORTE DUHANA TIPA PRILEP

ECONOMIC EVALUATION OF TOBACCO VARIETIES OF TOBACCO TYPE PRILEP EKONOMSKO OCJENIVANJE SORTE DUHANA TIPA PRILEP ECONOMIC EVALUATION OF TOBACCO VARIETIES OF TOBACCO TYPE PRILEP EKONOMSKO OCJENIVANJE SORTE DUHANA TIPA PRILEP M. Mitreski, A. Korubin-Aleksoska, J. Trajkoski, R. Mavroski ABSTRACT In general every agricultural

More information

WELLNESS & SPA YOUR SERENITY IS OUR PRIORITY. VAŠ MIR JE NAŠ PRIORITET!

WELLNESS & SPA YOUR SERENITY IS OUR PRIORITY. VAŠ MIR JE NAŠ PRIORITET! WELLNESS & SPA YOUR SERENITY IS OUR PRIORITY. VAŠ MIR JE NAŠ PRIORITET! WELLNESS & SPA DNEVNA KARTA DAILY TICKET 35 BAM / 3h / person RADNO VRIJEME OPENING HOURS 08:00-21:00 Besplatno za djecu do 6 godina

More information

CJENOVNIK KABLOVSKA TV DIGITALNA TV INTERNET USLUGE

CJENOVNIK KABLOVSKA TV DIGITALNA TV INTERNET USLUGE CJENOVNIK KABLOVSKA TV Za zasnivanje pretplatničkog odnosa za korištenje usluga kablovske televizije potrebno je da je tehnički izvodljivo (mogude) priključenje na mrežu Kablovskih televizija HS i HKBnet

More information

OBJEKTNO ORIJENTISANO PROGRAMIRANJE

OBJEKTNO ORIJENTISANO PROGRAMIRANJE OBJEKTNO ORIJENTISANO PROGRAMIRANJE PREDAVANJE 3 DEFINICIJA KLASE U JAVI Miloš Kovačević Đorđe Nedeljković 1 /18 OSNOVNI KONCEPTI - Polja - Konstruktori - Metode - Parametri - Povratne vrednosti - Dodela

More information

Proučavanje reoloških osobina nestabilnih emulzija mineralnog porekla

Proučavanje reoloških osobina nestabilnih emulzija mineralnog porekla Proučavanje reoloških osobina nestabilnih emulzija mineralnog porekla Dunja S. Sokolović 1, Radmila M. Šećerov Sokolović 2, Slobodan M. Sokolović 1 1 Univerzitet u Novom Sadu, Fakultet tehničkih nauka,

More information

ENR 1.4 OPIS I KLASIFIKACIJA VAZDUŠNOG PROSTORA U KOME SE PRUŽAJU ATS USLUGE ENR 1.4 ATS AIRSPACE CLASSIFICATION AND DESCRIPTION

ENR 1.4 OPIS I KLASIFIKACIJA VAZDUŠNOG PROSTORA U KOME SE PRUŽAJU ATS USLUGE ENR 1.4 ATS AIRSPACE CLASSIFICATION AND DESCRIPTION VFR AIP Srbija / Crna Gora ENR 1.4 1 ENR 1.4 OPIS I KLASIFIKACIJA VAZDUŠNOG PROSTORA U KOME SE PRUŽAJU ATS USLUGE ENR 1.4 ATS AIRSPACE CLASSIFICATION AND DESCRIPTION 1. KLASIFIKACIJA VAZDUŠNOG PROSTORA

More information

TRENING I RAZVOJ VEŽBE 4 JELENA ANĐELKOVIĆ LABROVIĆ

TRENING I RAZVOJ VEŽBE 4 JELENA ANĐELKOVIĆ LABROVIĆ TRENING I RAZVOJ VEŽBE 4 JELENA ANĐELKOVIĆ LABROVIĆ DIZAJN TRENINGA Model trening procesa FAZA DIZAJNA CILJEVI TRENINGA Vrste ciljeva treninga 1. Ciljevi učesnika u treningu 2. Ciljevi učenja Opisuju željene

More information

MINISTRY OF THE SEA, TRANSPORT AND INFRASTRUCTURE

MINISTRY OF THE SEA, TRANSPORT AND INFRASTRUCTURE MINISTRY OF THE SEA, TRANSPORT AND INFRASTRUCTURE 3309 Pursuant to Article 1021 paragraph 3 subparagraph 5 of the Maritime Code ("Official Gazette" No. 181/04 and 76/07) the Minister of the Sea, Transport

More information

KAKO GA TVORIMO? Tvorimo ga tako, da glagol postavimo v preteklik (past simple): 1. GLAGOL BITI - WAS / WERE TRDILNA OBLIKA:

KAKO GA TVORIMO? Tvorimo ga tako, da glagol postavimo v preteklik (past simple): 1. GLAGOL BITI - WAS / WERE TRDILNA OBLIKA: Past simple uporabljamo, ko želimo opisati dogodke, ki so se zgodili v preteklosti. Dogodki so se zaključili v preteklosti in nič več ne trajajo. Dogodki so se zgodili enkrat in se ne ponavljajo, čas dogodkov

More information

UTICAJ BAZNOG ULJA NA TRIBOLOŠKE KARAKTERISTIKE MOTORNIH ULJA

UTICAJ BAZNOG ULJA NA TRIBOLOŠKE KARAKTERISTIKE MOTORNIH ULJA UTICAJ BAZNOG ULJA NA TRIBOLOŠKE KARAKTERISTIKE MOTORNIH ULJA Zorica VUKADINOVIĆ, dipl. maš. ing., "Institut za automobile", Kragujevac, (zokaruza@ptt.yu) Prof. dr Danica JOSIFOVIĆ, dipl. maš. ing., Mašinski

More information

KABUPLAST, AGROPLAST, AGROSIL 2500

KABUPLAST, AGROPLAST, AGROSIL 2500 KABUPLAST, AGROPLAST, AGROSIL 2500 kabuplast - dvoslojne rebraste cijevi iz polietilena visoke gustoće (PEHD) za kabelsku zaštitu - proizvedene u skladu sa ÖVE/ÖNORM EN 61386-24:2011 - stijenka izvana

More information

SAS On Demand. Video: Upute za registraciju:

SAS On Demand. Video:  Upute za registraciju: SAS On Demand Video: http://www.sas.com/apps/webnet/video-sharing.html?bcid=3794695462001 Upute za registraciju: 1. Registracija na stranici: https://odamid.oda.sas.com/sasodaregistration/index.html U

More information

ADMINISTRATIVNO UPUTSTVO MA-BR.20/2006 STANDARDI KVALITETA I KATEGORIZACIJA SVEŽEG MLEKA

ADMINISTRATIVNO UPUTSTVO MA-BR.20/2006 STANDARDI KVALITETA I KATEGORIZACIJA SVEŽEG MLEKA UNMIK IPVQ INSTITUCIONET E PËRKOHSHME TË VETQEVERISJES PRIVREMENE INSTITUCIJE SAMOUPRAVLJANJA PROVISIONAL INSTITUTIONS OF SELF-GOVERNMENT QEVERIA E KOSOVËS/ MINISTRIA E BUJQËSISË, PYLLTARISË DHE ZVILLIMIT

More information

Otpremanje video snimka na YouTube

Otpremanje video snimka na YouTube Otpremanje video snimka na YouTube Korak br. 1 priprema snimka za otpremanje Da biste mogli da otpremite video snimak na YouTube, potrebno je da imate kreiran nalog na gmailu i da video snimak bude u nekom

More information

RANI BOOKING TURSKA LJETO 2017

RANI BOOKING TURSKA LJETO 2017 PUTNIČKA AGENCIJA FIBULA AIR TRAVEL AGENCY D.O.O. UL. FERHADIJA 24; 71000 SARAJEVO; BIH TEL:033/232523; 033/570700; E-MAIL: INFO@FIBULA.BA; FIBULA@BIH.NET.BA; WEB: WWW.FIBULA.BA SUDSKI REGISTAR: UF/I-1769/02,

More information

Automatske Maske za zavarivanje. Stella, black carbon. chain and skull. clown. blue carbon

Automatske Maske za zavarivanje. Stella, black carbon. chain and skull. clown. blue carbon Automatske Maske za zavarivanje Stella Podešavanje DIN: 9-13 Brzina senzora: 1/30.000s Vidno polje : 98x55mm Četiri optička senzora Napajanje : Solarne ćelije + dve litijumske neizmenjive baterije. Vek

More information

ANALIZA PRIMJENE KOGENERACIJE SA ORGANSKIM RANKINOVIM CIKLUSOM NA BIOMASU U BOLNICAMA

ANALIZA PRIMJENE KOGENERACIJE SA ORGANSKIM RANKINOVIM CIKLUSOM NA BIOMASU U BOLNICAMA ANALIZA PRIMJENE KOGENERACIJE SA ORGANSKIM RANKINOVIM CIKLUSOM NA BIOMASU U BOLNICAMA Nihad HARBAŠ Samra PRAŠOVIĆ Azrudin HUSIKA Sadržaj ENERGIJSKI BILANSI DIMENZIONISANJE POSTROJENJA (ORC + VRŠNI KOTLOVI)

More information

PROJEKTNI PRORAČUN 1

PROJEKTNI PRORAČUN 1 PROJEKTNI PRORAČUN 1 Programski period 2014. 2020. Kategorije troškova Pojednostavlj ene opcije troškova (flat rate, lump sum) Radni paketi Pripremni troškovi, troškovi zatvaranja projekta Stope financiranja

More information

IZRADA TEHNIČKE DOKUMENTACIJE

IZRADA TEHNIČKE DOKUMENTACIJE 1 Zaglavlje (JUS M.A0.040) Šta je zaglavlje? - Posebno uokvireni deo koji služi za upisivanje podataka potrebnih za označavanje, razvrstavanje i upotrebu crteža Mesto zaglavlja: donji desni ugao raspoložive

More information

CRNA GORA

CRNA GORA HOTEL PARK 4* POLOŽAJ: uz more u Boki kotorskoj, 12 km od Herceg-Novog. SADRŽAJI: 252 sobe, recepcija, bar, restoran, besplatno parkiralište, unutarnji i vanjski bazen s terasom za sunčanje, fitnes i SPA

More information

ZP HIBRIDI KUKURUZA KAO SIROVINA ZA PROIZVODNJU SKROBA ZP MAIZE HYBRIDS AS A RAW MATERIAL IN THE STARCH PRODUCTION

ZP HIBRIDI KUKURUZA KAO SIROVINA ZA PROIZVODNJU SKROBA ZP MAIZE HYBRIDS AS A RAW MATERIAL IN THE STARCH PRODUCTION Biblid: 1450-5029 (2008) 12; 4; p.191-195 UDK: 631.25 Originalni naučni rad Orginal Scientific Paper ZP HIBRIDI KUKURUZA KAO SIROVINA ZA PROIZVODNJU SKROBA ZP MAIZE HYBRIDS AS A RAW MATERIAL IN THE STARCH

More information

24th International FIG Congress

24th International FIG Congress Conferences and Exhibitions KiG 2010, 13 24th International FIG Congress Sydney, April 11 16, 2010 116 The largest congress of the International Federation of Surveyors (FIG) was held in Sydney, Australia,

More information

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA UNIVERZITET U NOVOM SADU FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA Nastavni predmet: Vežba br 6: Automatizacija projektovanja tehnoloških procesa izrade alata za brizganje plastike primenom ekspertnih sistema Doc. dr Dejan

More information

ANALIZA PRIKUPLJENIH PODATAKA O KVALITETU ZRAKA NA PODRUČJU OPĆINE LUKAVAC ( ZA PERIOD OD DO GOD.)

ANALIZA PRIKUPLJENIH PODATAKA O KVALITETU ZRAKA NA PODRUČJU OPĆINE LUKAVAC ( ZA PERIOD OD DO GOD.) Bosna i Hercegovina Federacija Bosne i Hercegovine Tuzlanski kanton Ministarstvo prostornog uređenja i zaštite okolice ANALIZA PRIKUPLJENIH PODATAKA O KVALITETU ZRAKA NA PODRUČJU OPĆINE LUKAVAC ( ZA PERIOD

More information

OTAL Pumpa za pretakanje tečnosti

OTAL Pumpa za pretakanje tečnosti OTAL Pumpa za pretakanje tečnosti Pretače tečnost bezbedno, brzo i čisto, na ručni i nožni pogon, različiti modeli Program OTAL pumpi je prisutan na tržištu već 50 godina. Pumpe su poznate i cenjene zbog

More information

Dodatak Sertifikatu o akreditaciji sa akreditacionim brojem Li Annex to Accreditation Certificate - Accreditation Number Li 11.

Dodatak Sertifikatu o akreditaciji sa akreditacionim brojem Li Annex to Accreditation Certificate - Accreditation Number Li 11. Dodatak Sertifikatu o akreditaciji sa akreditacionim brojem Li 11.15 Annex to Accreditation Certificate - Accreditation Li 11.15 Standard: /IEC 17025:2011 Datum dodjele/ obnavljanja akreditacije: Date

More information

IDENTIFYING THE FACTORS OF TOURISM COMPETITIVENESS LEVEL IN THE SOUTHEASTERN EUROPEAN COUNTRIES UDC : (4-12)

IDENTIFYING THE FACTORS OF TOURISM COMPETITIVENESS LEVEL IN THE SOUTHEASTERN EUROPEAN COUNTRIES UDC : (4-12) FACTA UNIVERSITATIS Series: Economics and Organization Vol. 10, N o 2, 2013, pp. 117-127 Review paper IDENTIFYING THE FACTORS OF TOURISM COMPETITIVENESS LEVEL IN THE SOUTHEASTERN EUROPEAN COUNTRIES UDC

More information

1. Multivarijaciona statistička analiza 1

1. Multivarijaciona statistička analiza 1 1. Multivarijaciona statistička analiza 1 Faktorska analiza Faktorska analiza predstavlja jednu od najpopularnijih multivarijacionih tehnika koja ima dva cilja: 1. Identifikacija i razumevanje osnovne

More information

Izveštavanje za NIRZ o emisijama iz rafinacije nafte. Doc. Dr Bogdana Vujić

Izveštavanje za NIRZ o emisijama iz rafinacije nafte. Doc. Dr Bogdana Vujić Izveštavanje za NIRZ o emisijama iz rafinacije nafte Doc. Dr Bogdana Vujić Bogdana.vujic@tfzr.rs Prema poreklu hemijski sastav nafte je različit: Najveći deo nafte (95-98%) čine ugljovodonici, a ostatak

More information

Inovacioni menadžment - Razvoj proizvoda i procesa -

Inovacioni menadžment - Razvoj proizvoda i procesa - 530577-TEMPUS-1-2012-1-RS-TEMPUS-JPCR IPROD: IMPROVEMENT OF PRODUCT DEVELOPMENT STUDIES IN SERBIA AND BOSNIA AND HERZEGOVINA Inovacioni menadžment - Razvoj proizvoda i procesa - Niš, jul 2015. Archiv #

More information

Primena karakteristika jednakog kvaliteta kašnjenjeeho-gubitak paketa u projektovanju Internetskih govornih veza

Primena karakteristika jednakog kvaliteta kašnjenjeeho-gubitak paketa u projektovanju Internetskih govornih veza INFOTEH-JAHORINA Vol. 15, March 2016. Primena karakteristika jednakog kvaliteta kašnjenjeeho-gubitak paketa u projektovanju Internetskih govornih veza Aleksandar Lebl, Dragan Mitić, Predrag Petrović, Vladimir

More information

KONFIGURACIJA MODEMA. ZyXEL Prestige 660RU

KONFIGURACIJA MODEMA. ZyXEL Prestige 660RU KONFIGURACIJA MODEMA ZyXEL Prestige 660RU Sadržaj Funkcionalnost lampica... 3 Priključci na stražnjoj strani modema... 4 Proces konfiguracije... 5 Vraćanje modema na tvorničke postavke... 5 Konfiguracija

More information

ISTRAŽIVANJE SVOJSTAVA SVEŽEG I OČVRSLOG SAMOZBIJAJUĆEG BETONA SA MINERALNIM DODACIMA NA BAZI INDUSTRIJSKIH NUSPRODUKATA

ISTRAŽIVANJE SVOJSTAVA SVEŽEG I OČVRSLOG SAMOZBIJAJUĆEG BETONA SA MINERALNIM DODACIMA NA BAZI INDUSTRIJSKIH NUSPRODUKATA UNIVERZITET U BEOGRADU GRAĐEVINSKI FAKULTET Aleksandar R. Savić ISTRAŽIVANJE SVOJSTAVA SVEŽEG I OČVRSLOG SAMOZBIJAJUĆEG BETONA SA MINERALNIM DODACIMA NA BAZI INDUSTRIJSKIH NUSPRODUKATA doktorska disertacija

More information

Permanent Expert Group for Navigation

Permanent Expert Group for Navigation ISRBC E Permanent Expert Group for Navigation Doc Nr: 2-16-2/12-2-PEG NAV October 19, 2016 Original: ENGLISH INTERNATIONAL SAVA RIVER BASIN COMMISSION PERMANENT EXPERT GROUP FOR NAVIGATION REPORT OF THE

More information

4. Funkcionalni zahtevi i QFD analiza

4. Funkcionalni zahtevi i QFD analiza 4. Funkcionalni zahtevi i QFD analiza Prof. dr Zoran Anišić, Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu Zahtevi potrošača Zadovoljstvo kupaca je postalo svetski fenomen i cilj svakog savremenog poslovanja.

More information

Upute za korištenje makronaredbi gml2dwg i gml2dgn

Upute za korištenje makronaredbi gml2dwg i gml2dgn SVEUČILIŠTE U ZAGREBU - GEODETSKI FAKULTET UNIVERSITY OF ZAGREB - FACULTY OF GEODESY Zavod za primijenjenu geodeziju; Katedra za upravljanje prostornim informacijama Institute of Applied Geodesy; Chair

More information

ODNOS POLOVA I VELIČINA LEGLA SRPSKOG TROBOJNOG GONIČA U REPUBLICI SRPSKOJ

ODNOS POLOVA I VELIČINA LEGLA SRPSKOG TROBOJNOG GONIČA U REPUBLICI SRPSKOJ 148 ВЕТЕРИНАРСКИ ЖУРНАЛ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ Veterinary Journal of Republic of Srpska UDK 636.7.082.1(497.15Republika Srpska) Drobnjak, D., Urošević, M., Novaković, B., Matarugić, D. 1 ODNOS POLOVA I VELIČINA

More information

TEHNO SISTEM d.o.o. PRODUCT CATALOGUE KATALOG PROIZVODA TOPLOSKUPLJAJUĆI KABLOVSKI PRIBOR HEAT-SHRINKABLE CABLE ACCESSORIES

TEHNO SISTEM d.o.o. PRODUCT CATALOGUE KATALOG PROIZVODA TOPLOSKUPLJAJUĆI KABLOVSKI PRIBOR HEAT-SHRINKABLE CABLE ACCESSORIES TOPOSKUPJAJUĆI KABOVSKI PRIBOR HEAT-SHRINKABE CABE ACCESSORIES KATAOG PROIZVODA PRODUCT CATAOGUE 8 TEHNO SISTEM d.o.o. NISKONAPONSKI TOPOSKUPJAJUĆI KABOVSKI PRIBOR TOPOSKUPJAJUĆE KABOVSKE SPOJNICE kv OW

More information

FORECASTING OF VEGETABLE PRODUCTION IN REPUBLIC OF SRPSKA PREDVIĐANJE RAZVOJA POVRTARSTVA U REPUBLICI SRPSKOJ

FORECASTING OF VEGETABLE PRODUCTION IN REPUBLIC OF SRPSKA PREDVIĐANJE RAZVOJA POVRTARSTVA U REPUBLICI SRPSKOJ DETUROPE THE CENTRAL EUROPEAN JOURNAL OF REGIONAL DEVELOPMENT AND TOURISM Vol.6 Issue 1 14 ISSN -2506 FORECASTING OF VEGETABLE PRODUCTION IN REPUBLIC OF SRPSKA Original scientific paper PREDVIĐANJE RAZVOJA

More information

Advertising on the Web

Advertising on the Web Advertising on the Web On-line algoritmi Off-line algoritam: ulazni podaci su dostupni na početku, algoritam može pristupati podacima u bilo kom redosljedu, na kraju se saopštava rezultat obrade On-line

More information

MRS MRSLab09 Metodologija Razvoja Softvera Vežba 09

MRS MRSLab09 Metodologija Razvoja Softvera Vežba 09 MRS MRSLab09 Metodologija Razvoja Softvera Vežba 09 LAB 09 Fizički model podatka 1. Fizički model podataka Fizički model podataka omogućava da se definiše struktura baze podataka sa stanovišta fizičke

More information

NIS PETROL. Uputstvo za deaktiviranje/aktiviranje stranice Veleprodajnog cenovnika na sajtu NIS Petrol-a

NIS PETROL. Uputstvo za deaktiviranje/aktiviranje stranice Veleprodajnog cenovnika na sajtu NIS Petrol-a NIS PETROL Uputstvo za deaktiviranje/aktiviranje stranice Veleprodajnog cenovnika na sajtu NIS Petrol-a Beograd, 2018. Copyright Belit Sadržaj Disable... 2 Komentar na PHP kod... 4 Prava pristupa... 6

More information

Bear management in Croatia

Bear management in Croatia Bear management in Croatia Djuro Huber Josip Kusak Aleksandra Majić-Skrbinšek Improving coexistence of large carnivores and agriculture in S. Europe Gorski kotar Slavonija Lika Dalmatia Land & islands

More information

Dr Dejan Bogićević, dipl. inž. saob., VTŠSS Niš Dušan Radosavljević, dipl. inž. saob., VTŠSS Niš; Nebojša Čergić, dipl. inž. saob.

Dr Dejan Bogićević, dipl. inž. saob., VTŠSS Niš Dušan Radosavljević, dipl. inž. saob., VTŠSS Niš; Nebojša Čergić, dipl. inž. saob. Dr Dejan Bogićević, dipl. inž. saob., VTŠSS Niš Dušan Radosavljević, dipl. inž. saob., VTŠSS Niš; Nebojša Čergić, dipl. inž. saob., Policijska uprava, Sremska Mitrovica PRAKTIČNA PRIMENA REZULTATA CRASH

More information

Struktura i organizacija baza podataka

Struktura i organizacija baza podataka Fakultet tehničkih nauka, DRA, Novi Sad Predmet: Struktura i organizacija baza podataka Dr Slavica Aleksić, Milanka Bjelica, Nikola Obrenović Primer radnik({mbr, Ime, Prz, Sef, Plt, God, Pre}, {Mbr}),

More information

3.2. Prikazati podatke o svim proizvodima, koji se proizvode u Zrenjaninu.

3.2. Prikazati podatke o svim proizvodima, koji se proizvode u Zrenjaninu. Primer 3. Data je sledeća šema baze podataka S = (S, I ), pri čemu je skup šema relacija: S = { Dobavljač({ID_DOBAVLJAČA, NAZIV, STATUS, GRAD}, {ID_DOBAVLJAČA}), Deo({ID_DETALJA, NAZIV, BOJA, TEŽINA, GRAD},

More information

TRANSPORT NAFTE I GASA. .Uvod

TRANSPORT NAFTE I GASA. .Uvod TRANSPORT NAFTE I GASA Naftno polje raspolaže veoma velikim brojem objekata, koji se prema svojoj nameni mogu podeliti na osnovne i pomoćne objekte. U osnovne objekte spadaju eksploatacione bušotine sa

More information

ZBIRKA ZADATAKA IZ TEHNIČKIH MATERIJALA POGONSKE MATERIJE

ZBIRKA ZADATAKA IZ TEHNIČKIH MATERIJALA POGONSKE MATERIJE Univerzitet u Nišu, Mašinski fakultet u Nišu ZBIRKA ZADATAKA IZ TEHNIČKIH MATERIJALA POGONSKE MATERIJE Ljubica R. Ćojbašić Gordana M. Stefanović Mirko M. Stojiljković ZBIRKA ZADATAKA IZ TEHNIČKIH MATERIJALA

More information

THE PERFORMANCE OF THE SERBIAN HOTEL INDUSTRY

THE PERFORMANCE OF THE SERBIAN HOTEL INDUSTRY SINGIDUNUM JOURNAL 2013, 10 (2): 24-31 ISSN 2217-8090 UDK 005.51/.52:640.412 DOI: 10.5937/sjas10-4481 Review paper/pregledni naučni rad THE PERFORMANCE OF THE SERBIAN HOTEL INDUSTRY Saša I. Mašić 1,* 1

More information

DANI BRANIMIRA GUŠICA - novi prilozi poznavanju prirodoslovlja otoka Mljeta. Hotel ODISEJ, POMENA, otok Mljet, listopad 2010.

DANI BRANIMIRA GUŠICA - novi prilozi poznavanju prirodoslovlja otoka Mljeta. Hotel ODISEJ, POMENA, otok Mljet, listopad 2010. DANI BRANIMIRA GUŠICA - novi prilozi poznavanju prirodoslovlja otoka Mljeta Hotel ODISEJ, POMENA, otok Mljet, 03. - 07. listopad 2010. ZBORNIK SAŽETAKA Geološki lokalitet i poucne staze u Nacionalnom parku

More information

NAUČ NI Č LANCI POREĐENJE SNAGE ZA JEDNU I DVE KONTRAROTIRAJUĆE HIDRO TURBINE U VENTURIJEVOJ CEVI DRUGI DEO

NAUČ NI Č LANCI POREĐENJE SNAGE ZA JEDNU I DVE KONTRAROTIRAJUĆE HIDRO TURBINE U VENTURIJEVOJ CEVI DRUGI DEO NAUČ NI Č LANCI POREĐENJE SNAGE ZA JEDNU I DVE KONTRAROTIRAJUĆE HIDRO TURBINE U VENTURIJEVOJ CEVI DRUGI DEO Kozić S. Mirko, Vojnotehnički institut Sektor za vazduhoplove, Beograd Sažetak: U prvom delu

More information

PREGLED STANJA ENERGETSKIH TRANSFORMATORA ANALIZOM BAZE PODATAKA ISPITIVANIH UZORAKA

PREGLED STANJA ENERGETSKIH TRANSFORMATORA ANALIZOM BAZE PODATAKA ISPITIVANIH UZORAKA Stručni rad UDK: 621.315.615 : 621.314.212 BIBLID:0350-8528(2004),16.p. 101-113 PREGLED STANJA ENERGETSKIH TRANSFORMATORA ANALIZOM BAZE PODATAKA ISPITIVANIH UZORAKA Ksenija Drakić, Jelena Lukić, Slađana

More information

Odziv Darka B. Vukovića* na komentar članka: Korelaciona analiza indikatora regionalne konkurentnosti: Primer Republike Srbije (2013)

Odziv Darka B. Vukovića* na komentar članka: Korelaciona analiza indikatora regionalne konkurentnosti: Primer Republike Srbije (2013) Gledišta 167 Odziv Darka B. Vukovića* na komentar članka: Korelaciona analiza indikatora lne konkurentnosti: Primer Republike Srbije (2013) doi: 10.5937/ekonhor1402167V Nakon upućenih kritika na rad Korelaciona

More information

FINANCIJSKI REZULTATI ZA PRVO TROMJESEČJE GODINE

FINANCIJSKI REZULTATI ZA PRVO TROMJESEČJE GODINE FINANCIJSKI REZULTATI ZA PRVO TROMJESEČJE 2018. GODINE Kontakt: INA-Industrija nafte, d.d. Korporativne komunikacije, Zagreb Služba za odnose s javnošću E-mail: PR@ina.hr Press centar na www.ina.hr CH95

More information

Modelling Transport Demands in Maritime Passenger Traffic Modeliranje potražnje prijevoza u putničkom pomorskom prometu

Modelling Transport Demands in Maritime Passenger Traffic Modeliranje potražnje prijevoza u putničkom pomorskom prometu Modelling Transport Demands in Maritime Passenger Traffic Modeliranje potražnje prijevoza u putničkom pomorskom prometu Drago Pupavac Polytehnic of Rijeka Rijeka e-mail: drago.pupavac@veleri.hr Veljko

More information

Rešavanje problema pomoću računara

Rešavanje problema pomoću računara Rešavanje problema pomoću računara Vladimir Filipović vladaf@matf.bg.ac.rs Softversko inženjerstvo Šta podrazumevamo pod softverskim inženjerstvom? vladaf@matf.bg.ac.rs 2/16 Konstrukcija prevodilaca Prevođenje

More information

Mindomo online aplikacija za izradu umnih mapa

Mindomo online aplikacija za izradu umnih mapa Mindomo online aplikacija za izradu umnih mapa Mindomo je online aplikacija za izradu umnih mapa (vrsta dijagrama specifične forme koji prikazuje ideje ili razmišljanja na svojevrstan način) koja omogućuje

More information

1.UVOD HEMIJSKI SASTAV NAFTE... 10

1.UVOD HEMIJSKI SASTAV NAFTE... 10 1.UVOD... 5 Kratak istorijski razvoj organske hemije... 6 Ĉime se bavi organska hemija?... 7 Strukturna teorija... 7 Vrsta veze... 7 2. EMIJSKI SASTAV NAFTE... 10 2.1. Ugljovodonici... 10 2.1.1.Podela

More information

PERSPEKTIVE I SPECIFIKACIJE KVALITETA TEČNIH NAFTNIH GORIVA U EVROPI, TE STANJE I TRENDOVI U BIH

PERSPEKTIVE I SPECIFIKACIJE KVALITETA TEČNIH NAFTNIH GORIVA U EVROPI, TE STANJE I TRENDOVI U BIH 4. Naučno-stručni skup sa međunarodnim učešćem "KVALITET 2005", Fojnica B&H, 09, - 12 novembar 2005. PERSPEKTIVE I SPECIFIKACIJE KVALITETA TEČNIH NAFTNIH GORIVA 2005. U EVROPI, TE STANJE I TRENDOVI U BIH

More information

Donosnost zavarovanj v omejeni izdaji

Donosnost zavarovanj v omejeni izdaji Donosnost zavarovanj v omejeni izdaji informacije za stranke, ki investirajo v enega izmed produktov v omejeni izdaji ter kratek opis vsakega posameznega produkta na dan 31.03.2014. Omejena izdaja Simfonija

More information

POSEBNA POGLAVLJA INDUSTRIJSKOG TRANSPORTA I SKLADIŠNIH SISTEMA

POSEBNA POGLAVLJA INDUSTRIJSKOG TRANSPORTA I SKLADIŠNIH SISTEMA Master akademske studije Modul za logistiku 1 (MLO1) POSEBNA POGLAVLJA INDUSTRIJSKOG TRANSPORTA I SKLADIŠNIH SISTEMA angažovani su: 1. Prof. dr Momčilo Miljuš, dipl.inž., kab 303, mmiljus@sf.bg.ac.rs,

More information

DC MILIAMPERSKA MERNA KLJESTA,Procesna merna kljesta KEW KYORITSU ELECTRICAL INSTRUMENTS WORKS, LTD. All rights reserved.

DC MILIAMPERSKA MERNA KLJESTA,Procesna merna kljesta KEW KYORITSU ELECTRICAL INSTRUMENTS WORKS, LTD. All rights reserved. DC MILIAMPERSKA MERNA KLJESTA,Procesna merna kljesta KEW 2500 KYORITSU ELECTRICAL INSTRUMENTS WORKS,LTD Funkcije DC Miliamperska Procesna merna kljesta Kew2500 Za merenja nivoa signala (od 4 do 20mA) bez

More information

PERSONAL INFORMATION. Name: Fields of interest: Teaching courses:

PERSONAL INFORMATION. Name:   Fields of interest: Teaching courses: PERSONAL INFORMATION Name: E-mail: Fields of interest: Teaching courses: Almira Arnaut Berilo almira.arnaut@efsa.unsa.ba Quantitative Methods in Economy Quantitative Methods in Economy and Management Operations

More information

Univerzitet u Beogradu Fakultet organizacionih nauka Miloš Milić

Univerzitet u Beogradu Fakultet organizacionih nauka Miloš Milić Univerzitet u Beogradu Fakultet organizacionih nauka Miloš Milić Sadržaj Kvalitet softvera ISO/IEC 9126 standard ISO/IEC 14598 standard ISO/IEC 25000 standard Softverske metrike Zaključak 2 Kvalitet softvera

More information

msc Velimir Milanovic Unošenje prvih zapisa Kreiranje elektronskih obrazaca - formi Prva forma - Čitaoci U P I T I

msc Velimir Milanovic Unošenje prvih zapisa Kreiranje elektronskih obrazaca - formi Prva forma - Čitaoci U P I T I msc Velimir Milanovic SADRŽAJ: 1. Pojam informacionih sistema... 4 1. 1. Vrste informacionih sistema... 5 1.1.1. Informacioni sistemi za obradu podataka (dp data processing)... 5 1. 1. 2. Upravljački informacioni

More information

EKSPLORATIVNA ANALIZA PODATAKA IZ SUSTAVA ZA ISPORUKU OGLASA

EKSPLORATIVNA ANALIZA PODATAKA IZ SUSTAVA ZA ISPORUKU OGLASA SVEUČILIŠTE JOSIPA JURJA STROSSMAYERA U OSIJEKU FAKULTET ELEKTROTEHNIKE, RAČUNARSTVA I INFORMACIJSKIH TEHNOLOGIJA Sveučilišni diplomski studij računarstva EKSPLORATIVNA ANALIZA PODATAKA IZ SUSTAVA ZA ISPORUKU

More information

Uticaj različitih formulacija na kompatibilnost turbinskih ulja

Uticaj različitih formulacija na kompatibilnost turbinskih ulja Uticaj različitih formulacija na kompatibilnost turbinskih ulja Autori: Mirko Petković 1), Valentina Petković 1), Pero Dugić 1), Milorad Maksimović ), Z. Petrović 3) 1) Rafinerija ulja Modriča a.d., )

More information

PROCESNA TEHNIKA. Osnovna termofizička svojstva tečnih naftnih frakcija. Analiza primene različitih vrsta fosilnih goriva u kotlovskim ložištima

PROCESNA TEHNIKA. Osnovna termofizička svojstva tečnih naftnih frakcija. Analiza primene različitih vrsta fosilnih goriva u kotlovskim ložištima PROCESNA BROJ decembar 011. GODINA 3. TEHNIKA Aktuelno Metodologija proračuna podzemnih cevovoda Inženjerska praksa Analiza primene različitih vrsta fosilnih goriva u kotlovskim ložištima Inženjerska praksa

More information

Windows Easy Transfer

Windows Easy Transfer čet, 2014-04-17 12:21 - Goran Šljivić U članku o skorom isteku Windows XP podrške [1] koja prestaje 8. travnja 2014. spomenuli smo PCmover Express i PCmover Professional kao rješenja za preseljenje korisničkih

More information

SVEUĈILIŠTE U ZAGREBU FAKULTET KEMIJSKOG INŢENJERSTVA I TEHNOLOGIJE SVEUĈILIŠNI DIPLOMSKI STUDIJ. Marija Sigurnjak DIPLOMSKI RAD. Zagreb, srpanj 2015.

SVEUĈILIŠTE U ZAGREBU FAKULTET KEMIJSKOG INŢENJERSTVA I TEHNOLOGIJE SVEUĈILIŠNI DIPLOMSKI STUDIJ. Marija Sigurnjak DIPLOMSKI RAD. Zagreb, srpanj 2015. SVEUĈILIŠTE U ZAGREBU FAKULTET KEMIJSKOG INŢENJERSTVA I TEHNOLOGIJE SVEUĈILIŠNI DIPLOMSKI STUDIJ Marija Sigurnjak DIPLOMSKI RAD Zagreb, srpanj 2015. SVEUĈILIŠTE U ZAGREBU FAKULTET KEMIJSKOG INŢENJERSTVA

More information

Fakultet strojarstva i brodogradnje DIPLOMSKI RAD

Fakultet strojarstva i brodogradnje DIPLOMSKI RAD Sveučilište u Zagrebu Fakultet strojarstva i brodogradnje DIPLOMSKI RAD Ivan Belošević Zagreb, 2010. Sveučilište u Zagrebu Fakultet strojarstva i brodogradnje DIPLOMSKI RAD Voditelj rada: Prof.dr.sc.Nikola

More information

Tutorijal za Štefice za upload slika na forum.

Tutorijal za Štefice za upload slika na forum. Tutorijal za Štefice za upload slika na forum. Postoje dvije jednostavne metode za upload slika na forum. Prva metoda: Otvoriti nova tema ili odgovori ili citiraj već prema želji. U donjem dijelu obrasca

More information

POSTUPAK IZRADE DIPLOMSKOG RADA NA OSNOVNIM AKADEMSKIM STUDIJAMA FAKULTETA ZA MENADŽMENT U ZAJEČARU

POSTUPAK IZRADE DIPLOMSKOG RADA NA OSNOVNIM AKADEMSKIM STUDIJAMA FAKULTETA ZA MENADŽMENT U ZAJEČARU POSTUPAK IZRADE DIPLOMSKOG RADA NA OSNOVNIM AKADEMSKIM STUDIJAMA FAKULTETA ZA MENADŽMENT U ZAJEČARU (Usaglašeno sa procedurom S.3.04 sistema kvaliteta Megatrend univerziteta u Beogradu) Uvodne napomene

More information