ГОРСКА СЛУЖБА СПАСАВАЊА СРБИЈЕ

Size: px
Start display at page:

Download "ГОРСКА СЛУЖБА СПАСАВАЊА СРБИЈЕ"

Transcription

1 ГОРСКА СЛУЖБА СПАСАВАЊА СРБИЈЕ

2 4 Река 2012, вежба спасавања из кањона, октобар 2012

3 5 САДРЖАЈ... Увод / 2 Спасавање у урбаним условима / 4 Спасавање у општим планинским условима / 6 Спасавање из стене / 8 Спасавање из јама и пећина / 10 Спасавање на скијашким теренима / 12 Хеликоптерско спасавање / 14 Спасавање помоћу спасилачких паса / 15 Организациона структура Горске службе спасавања Србије / 16 План развоја Горске службе спасавања Србије / 18 Обука / 18 Лиценца / 19 Сарадња / 20 Опрема / 21 Територијална организација Горске службе спасавања Србије / 22 ПРИПРЕМИЛИ Бојан Драгутиновић Мирјана Перић Фотографије коришћене у брошури су са акција и вежби спасавања Горске службе спасавања Србије

4 6 ГОРСКА СЛУЖБА СПАСАВАЊА (ГСС) СРБИЈЕ је добровољна и непрофитна организација чији је основни циљ помоћ и спасавање у неприступачним планинским и урбаним условима. Спасити људски живот, помоћи човеку у невољи, основни је задатак Горске службе спасавања Србије. Горску службу спасавања Србије су године основали искусни алпинисти, док данас Горску службу спасавања Србије чини око 250 активних спасилаца, од којих су многи искусни планинари, високогорци, алпинисти, спортски пењачи, спелеолози, рониоци, скијаши и параглајдеристи. ГСС СРБИЈЕ је члан међународне спасилачке организације за површинско спасавање IKARCISA (Internationale Kommission Für Alpines Rettungswesen Commission Internationale de Sauvetage Alpin), као и међународне спасилачке организације за спасавање у подземљу ECRA (European Cave Rescue Association), и свој рад усаглашава са препорукама ових организација. Законом о ванредним ситуацијама, Горска служба спасавања Србије је уврштена у чиниоце заштите и спасавања у Србији и дефинисана као стратешки партнер Сектора за ванредне ситуације МУП-а Србије за извођење спасавања на неприступачним теренима. Начелник Горске службе спасавања Србије је члан Републичког штаба за ванредне ситуације. ДОМЕНИ СПАСИЛАЧКИХ АКЦИЈА обучава и опрема своје спасилачке тимове и спасиоце за извођење свих врста спасилачких акција у различитим доменима: СПАСАВАЊЕ У УРБАНИМ УСЛОВИМА СПАСАВАЊЕ У ОПШТИМ ПЛАНИНСКИМ УСЛОВИМА СПАСАВАЊЕ ИЗ СТЕНЕ СПАСАВАЊЕ ИЗ ЈАМА И ПЕЋИНА СПАСАВАЊЕ НА СКИЈАШКИМ ТЕРЕНИМA

5 3 До данас, ГСС Србије је помогла хитно медицинско збрињавање и евакуацију више десетина хиљада повређених људи. Учествовали смо у свим ванредним ситуацијама дајући немерљив допринос спасавању великог броја људи из кризних ситуација. Током бомбардовања Србије спасавали смо људе из рушевина у урбаним областима погођеним експлозијама, приликом великих шумских пожара водили смо ватрогасце по терену и помагали им да дођу до неприступачних места за гашење, током обилних снежних падавина вршили смо евакуацију угрожених и доставу помоћи завејаним крајевима, у ванредним ситуацијама узрокованим поплавама приступали смо до повређних, медицински их збрињавали и евакуисали на сигурно. Наши спасиоци добијају све похвале за пожртвованост, храброст и ефикасност. Наше континуирано присуство на терену позитивно утиче и на туризам у региону. Ниједно од скијалишта у Србији се не би могло сматрати безбедним без наших ски патрола. ГСС Србије има врло важну едукативну улогу, која се манифестује кроз низ специјализованих спасилачких обука, обука из области прве помоћи у екстремним условима, као и заштите животне средине. ГСС Србије је данас обележје српског планинарства и наши спасилачки тимови су веома цењени и поштовани. Ово је искључиво могуће зато што ГСС инвестира значајне ресурсе и време у континуирану едукацију својих чланова, али и вршењем темељне годишње сертификације свог активног чланства. Статистика показује да је годишње, у просеку, више од 10 спасилаца укључено у спасилачке обуке, вежбе и акције сваки дан. Данас је ГСС Србије веома цењена и призната организација која функционише у оквиру цивилнојавног система за заштиту и одбрану у кризним ситуацијама. Са друге стране, за спасилачке акције, ГСС Србије користи сопствене ресурсе без редовног финансирања из буџета Републике Србије. СТАТИСТИКА О незамењивој улози Горске службе спасавања Србије најбоље сведоче подаци о броју интервенција, које спасиоци изведу на најнедоступнијим теренима пружајући помоћ угроженима. У досадашњем раду чланови Горске службе спасавања Србије збринули су више десетина хиљада повреда. У току године наши спасиоци збрину преко 1000 повређених на скијалиштима и неприступачним планинским теренима и имају преко 50 спасилачких интервенција (претрага и спасилачких акција) у свим деловима земље.

6 4 СПАСАВАЊЕ У УРБАНИМ УСЛОВИМА обавља спасавања у урбаним условима. Ту спада спасавање са високих зграда и грађевина и садејство са јединицама Сектора за ванредне ситуације МУП-а Србије у спасавању и отклањању последица у случају елементарних непогода као што су поплаве, велики снег, земљотреси, пожари и др. У спасавању са високих зграда и објеката, као и из рушевина, користе се идентичне процедуре, технике, али и опрема, која се користи за извођење спасавања из јама или из стене, па се ангажују спасиоци тима за спасавање у вертикалним условима са великим искуством у спасавању на стени и у јами. Након збрињавања повреда обавља се евакуација повређеног одговарајућим спасилачким носилом, а затим врши хитан транспорт до здравствене установе.

7 5 На отклањању последица елементарних непогода учествују спасиоци свих специјалности на тражењу, лоцирању, приступу повређеним особама, тријажи и пружању прве помоћи, транспорту до теренске амбуланте ради даљег медицинског збрињавања, али и на отклањању последица катастрофе и уклањању опасности по угрожене. У достави хране, воде и евакуацији становништва угроженог поплавама године учествовало је 140 спасилаца ГСС Србије који су током осам дана на терену евакуисали и медицински збринули око 1200 људи. ГСС Србије ради на подизању могућности за што успешнију реализацију своје улоге у заштити и спасавању у Републици Србији. Кроз тренинге, вежбе и годишње провере, одржава се висок ниво спремности спасилаца за реаговање у свим ситуацијама, вежбају се усвојене и усвајају нове технике и процедуре спасавања. Висок ниво могућности и спремности за реаговање у урбаним условима демонстрира се редовно и на Сајму заштите и спасавања. Значајније интервенције спасилаца Горске службе спасавања Србије у урбаним условима у протеклих неколико година биле су: Добра координација екипа је предуслов сваке успешне спасилачке акције. - Спасавање и отклањање последица по угрожене у земљотресу у Краљеву године, - Спасавање угрожених, уклањање леденица и опасности по грађане и житеље завејаних села у великим снежним падавинама и године - Евакуација становништва из крајева угрожених поплавама током ванредне ситуације у мају године.

8 6 СПАСАВАЊЕ У ОПШТИМ ПЛАНИНСКИМ УСЛОВИМА Спасиоци Горске службе спасавања Србије спасавање у општим планинским условима изводе кроз организацију претраге за повређеним лицима, пружање прве помоћи и евакуацију људи у невољи или повређених особа. Екипе Горске службе спасавања Србије годишње врше спасилачко обезбеђење преко 30 планинарских тура и акција. Обезбеђују се све републичке акције Планинарског савеза Србије и поједине планинарске акције на позив планинарских друштава, обезбеђују се Камп планинара Србије, Камп спелеолога Србије и Камп алпиниста Србије. Број учесника планинарских акција неретко прелази бројку од 1000 планинара, па у спасилачко обезбеђење акције може бити укључено више бројних екипа Горске службе спасавања Србије. Спасиоци Горске службе спасавања Србије обезбеђују такмичења у планинском бициклизму Бициклистичког савеза Србије, такмичења у спортском пењању Комисије за спортско пењање Планинарског савеза Србије, домаћа и међународна такмичења у параглајдингу Ваздухопловног савеза Србије, такмичења у планинарској оријентацији, планинске и авантуристичке трке, као и сва остала дешавања у екстремним спортовима која носе са собом одређену дозу ризика.

9 7 Спасилачки тимови који врше спасилачко обезбеђење планинарских акција и који учествују у претрагама су опремљени свом опремом неопходном за пружање прве помоћи, опремом за транспорт повређених и техничком опремом неопходном за осигуравање транспорта и спасавање и на најнеприступачнијим теренима. Код озбиљнијих повреда до изражаја у пуном смислу долази тимски дух и увежбаност спасилачких екипа и за најзахтевније задатке. Битан аспект деловања спасилаца Горске службе спасавања Србије је и превентиван рад, који се реализује у сарадњи са планинарским клубовима, основним, средњим школама и факултетима, где се кроз едукацију и демонстрацију на терену, указује на правила понашања и безбедног боравка у планини и основне принципе заштите животне средине. У току године у општим планинским условима спасиоци Горске службе спасавања Србије учествују у преко 50 интервенција тражења несталих или збрињавања повреда на неприступачним теренима. Спасиоци Горске службе спасавања Србије имају доста искуства у пружању прве помоћи и збрињавању унесрећених како у планинским, тако и у урбаним срединама. ГСС Србије улаже доста у превентиву, па се у сарадњи са туристичким организацијама реализује иницијатива да се обележавају планинарске и пешачке стазе, и на тај начин подигне ниво безбедности гостију, туриста, планинара, заљубљеника у природу и свих мештана.

10 8 СПАСАВАЊЕ ИЗ СТЕНЕ Под спасавањем из стене подразумева се пружање помоћи и спасавање пењача из алпинистичких смери, спасавање из кањона, као и у свим срединама где је за приступ и евакуацију повређеног неопходно користити специфичну опрему и процедуре за вертикална спасавања. Спасиоци који чине тим за спасавање у вертикалним условима Горске службе спасавања Србије су посебно обучени и опремљени за извођење спасавања из стене. ГСС Србије усваја и развија специјалне стратегије и технике за претрагу, лоцирање, приступ, помоћ и евакуацију људи у невољи у стени. Увежбавање спасилаца и спасилачких екипа, за извођење ове врсте спасавања, одвија се редовно током године на тренинзима и вежбама спасавања из стене у организацији Горске службе спасавања Србије. Вежбе се изводе на вежбалиштима у Београду, на полигонима за обуку Горске службе спасавања Србије и у свим већим пењалиштима код нас. На овим вежбама спасавања редовно учествују и представници Сектора за ванредне ситуације, МУП-а Србије, специјалних јединица полиције, као и остали учесници система заштите и спасавања у нашој земљи, чиме се увежбава сарадња и заједничко деловање у реалним ситуацијама. Спасиоци тима за спасавање у вертикалним условима, који изводе спасавања у стени су искусни пењачи, високогорци и алпинисти. Да би неко могао да се кроз Горску службу спасавања обучава и усавршава за спасавање из стене, леда, кањона и др. неопходно је да има стаж и искуство у бављењу алпинизмом. За извођење спасавања из стене неопходан је и велики број посебно обучених спасилаца.

11 9 Спасавање из стене карактеришу врло компликовани услови приступа, збрињавања и евакуације повређених. До изражаја долази значај увежбаности спасилаца за извођење спасавања у стени и значај брзог транспорта спасилачких екипа и опреме до локације несреће. Изведене домаће и међународне вежбе спасавања из стене у организацији Горске службе спасавања Србије у протеклих неколико година: - Копаоник, године; - Горњачка клисура, године; - Горњачка клисура и Бељаница, године; - Борски Стол и Копаоник, године; - Бељаница, године. Медицински тим Горске службе спасавања Србије често мора да збрињава повреде и на најнеприступачнијим местима. За брз приступ локацији несреће честа је потреба за коришћењем хеликоптерског транспорта спасилаца.

12 10 СПАСАВАЊЕ ИЗ ЈАМА И ПЕЋИНА Тим за спасавање у вертикалним условима Горске службе спасавања Србије реагује и у случају повређивања у спелеолошким објектима (јамама и пећинама). Спасавање из јама спада у ред најтежих и најзахтевнијих акција спасавања. Спасавање у јамама отежава компликован приступ повређеном, тешки услови у којима се пружа прва помоћ и безбедно одржава сигурност и комфор повређеног. Уско и најчешће вертикално окружење значајно отежава транспорт повређеног у носилима. Поред великог броја специјално обучених спасилаца, за извођење акције у спелеолошким условима потребна је и велика количина спасилачке опреме разне намене: за спречавање потхлађивања повређеног, за поуздану комуникацију међу спасиоцима и спасилачким екипама, за брзо постављање спасилачке инсталације за евакуацију, за брз и сигуран транспорт повређеног итд. У протеклих 6 година спасиоци Горске службе спасавања Србије учествовали су у 6 већих акција спасавања из јама у нашој земљи и у земљама региона. Спасилачке екипе на додељеним локацијама у објекту извршавају своје задатке. Акција спасавања из спелеолошког објекта изводи се строго по унапред договореном плану акције где свака екипа има јасно дефинисано место и задатак. Спасавање из спелеолошких објеката изводе спасиоци тима за спасавање у вертикалним условима, који су искусни спелеолози. Да би неко могао да се кроз Горску службу спасавања обучава и усавршава за спасавање из јама и пећина, неопходно је да има велики стаж и искуство у бављењу спелеологијом.

13 11 је један од оснивача Европске асоцијације за спасавање из спелеолошких објеката (ECRA) и своје технике и процедуре усклађује са препорукама ове међународне спасилачке организације. Транспорт повређеног мора да тече без застоја, било да се ради о хоризонталном......било о вертикалном транспорту носила. У оквиру редовних годишњих активности, спасиоци Горске службе спасавања Србије изведу минимум једну већу вежбу спасавања из спелеолошког објекта. Ова вежба се организује са циљем увежбавања спасилаца и спасилачких екипа за извођење спасавања из спелеолошких објеката и одржавања сарадње са спелеолошким клубовима у земљи и спелеоспасилачким службама из региона. На вежби се симулира приступ, збрињавање и евакуација повређене особе из јаме дубине преко 150 метара. Изведене домаће и међународне вежбе спасавања из спелеолошког објекта у организацији Горске службе спасавања Србије у протеклих неколико година: - Фаца Шора, године; - Суви понор, године; - Ракин понор, године; - Суви понор, године; - Ивков понор, године; - Ракин понор, године; - Јама у Ланишту, године. Спелеоспасилачка вежба је једна од најмасовнијих акција Горске службе спасавања Србије, која на директан начин приказује расположиве потенцијале Горске службе спасавања за спасавање из подземља, али је и најбоља прилика да се види како генерално изгледа реална ситуација спасавања на екстремно неприступачним теренима и сарадња са сродним службама из наше земље, као и колегама из околних земаља.

14 12 СПАСАВАЊЕ НА СКИЈАШКИМ ТЕРЕНИМА ГСС Србије на скијашким теренима организује претраге за изгубљеним скијашима, врши пружање прве помоћи повређеним лицима и организује транспорт повређених до здравствене установе. ГСС Србије обезбеђује скијашке центре од дана њиховог отварања: на Копаонику смо од године, на Старој планини од године и на Златибору од године. На све три планине, годишње се збрине преко 1000 повреда. Због природе скијашког спорта, повреде су доста честе и неретко прилично озбиљне, што захтева брзо лоцирање повређеног и пружање неопходне прве помоћи. У случају неисправности у раду жичара, спасиоци Горске службе спасавања Србије евакуишу скијаше из корпи. Спасиоци Горске службе спасавања обезбеђују и сва такмичења и манифестације у скијашким центрима. У скијашком центру Копаоник у сваком тренутку дежура 12 спасилаца Горске службе спасавања Србије, у скијашком центру Златибор дежурају 3 спасиоца, а за безбедност скијаша на Старој планини се брину 4 припадника Горске службе спасавања Србије. Спасиоци Горске службе спасавања организују и спасавања лица из лавина, користећи за то предвиђену опрему. За транспорт озбиљнијих повреда на скијашким теренима, поред моторних санки и спасилачког чамца, користи се и табач. Скијаше је са жице неопходно евакуисати у што краћем времену због опасности од потхлађивања.

15 13 Спасиоци Горске службе спасавања Србије на скијашким теренима су одлични скијаши и добри познаваоци планине. ГСС Србије изводи спасилачко дежурство у скијашким центрима и у току летње сезоне ради безбедности заљубљеника у природу, шетње у природи, планинара, љубитеља планинског трчања и планинског бициклизма. Поред збрињавања повреда и транспорта повређених до здравствене установе, спасиоци Горске службе спасавања организују претраге за изгубљеним лицима. У случају неисправности жичара, које лети раде због панорамских вожњи и превоза бициклиста на врх, спасиоци безбедно евакуишу људе на земљу. До застоја рада жице може доћи и лети, када је неопходно евакуисати панорамисте и бициклисте. У току летњег дежурства на скијалиштима спасиоци брину о пешацима, планинарима, бициклистима, параглајдеристима...

16 14 ХЕЛИКОПТЕРСКО СПАСАВАЊЕ Хеликоптер представља незамењиво средство у многим спасилачким интервенцијама, а обука за хеликоптерског спасиоца је једна од најкомплекснијих коју служба изводи. За отпочињање обуке за стицање звања хеликоптерски спасилац у Горској служби спасавања Србије, могу се пријавити искључиво спасиоци који већ имају положено звање у специјалности спасилац у вертикалним условима и велико искуство у техничким спасавањима. У спасавању, хеликоптер има вишеструке намене: од брзог транспорта спасилачке екипе и опреме до локације угрожених, преко хитног транспорта повређених до здравствених установа, па до најкомплекснијих акција спасавања уз употребу сајле и специјалног витла, намонтираног на летелицу. Употреба хеликоптера има и своја ограничења (смањена могућност употребе у урбаним срединама, немогућност полетања и летења услед лоших метеоролошких услова, постојање уређеног простора за слетање...), због чега је за сваку акцију спасавања неопходно имати и резервни план извођења, који подразумева долазак возилима, преношење опреме на леђима и доласка спасилаца до угрожених пешке. ГСС Србије улаже доста труда у обучавање и лиценцирање спасилаца за извођење хеликоптерских спасавања. Досад су одржане обука за хеликоптерског спасиоца по модулу А, организованa од стране Министарства одбране Републике Словеније (2006. и године), обука за хеликоптерско спасавање, организована од стране Министарства одбране Босне и Херцеговине (2009. и године) и обука за хеликоптерског спасиоца организованa од швајцарског Ер Цермата у Хрватској (2012. године). Ради се на томе да се обуке за хеликоптерско спасавање и лиценцирање спасилаца изводе и у Србији, ради унапређења хеликоптерског спасавања у нашој земљи, смањења трошкова обуке и бољег повезивања свих елемената заштите и спасавања у Србији кроз заједничко извођење обука и акција спасавања. У периоду од до године изведено је више заједничких увежбавања - са Службом трагања и спасавања (ТиС) и хеликоптерском јединицом Војске Србије, као и са Жандармеријом МУП-а Србије и Хеликоптерском јединицом МУП-а Србије.

17 15 СПАСАВАЊЕ ПОМОЋУ СПАСИЛАЧКИХ ПАСА Пси за претраге неприступачних терена (у природи, из лавина и на води) не постоје у нашој земљи, као ни појединци нити организације које би се бавиле обуком потражних паса и спасавањем помоћу потражних паса. На Горску служба спасавања Србије, као специфичну организацију која се бави спасавањем у овим условима, пада и обавеза развоја спасавања помоћу потражних паса, организовања обуке за водиче паса, дресуре паса и извођење спасавања помоћу спасилачких паса. Спасилачки пси као део спасилачког тима чине неодвојиви део потражног ланца у ком свака карика има засебну и тачно одређену сврху. Својим вишеструко истанчанијим чулима, готово 40 пута израженијим у односу на човека, пас на захтевнијем терену замењује до тридесет људи у акцији спасавања. Вредност одшколованог спасилачког пса изузетно је висока, а од непроцењиве важности је у свакој потражној акцији. Досадашњи резултати текуће обуке водича и спасилачких паса Горске службе спасавања Србије се редовно приказују на тренинзима и вежбама спасавања. Водичи паса и спасилачки пси Горске службе спасавања Србије су од почетка године стални учесници на акцијама спасилачких обезбеђења, где осим што својим присуством повећавају безбедност учесника планинарских догађаја, такође привлаче велику пажњу свих учесника акције. спремно се хвата у коштац са свим овим изазовима, јер спасавање више или само једног људског живота нема цену. ГСС Србије интензивно ради на проналажењу разумевања, подршке, сарадника, спонзора и донатора, који потпомажу развој ове битне и хумане приче. У плану је повећање броја тимова спасилачких паса, интензивирање њихове обуке, редовно извођење семинара и вежби, промовисање употребе паса у спасилаштву и др. Обука спасилачких паса је дуготрајан процес, а осим доста воље захтева велико стрпљење и напоран, дуготрајан рад. Дужина трајања обуке варира и у просеку траје око две године. По завршетку обуке водич и пас полажу испит, на ком доказују да су успешно савладали обуку и да су спремни и за најтеже задатке. Радни век спасилачког пса је временски ограничен и износи 8-10 година.

18 16 ОРГАНИЗАЦИОНА СТРУКТУРА ГОРСКЕ СЛУЖБЕ СПАСАВАЊА СРБИЈЕ Највиши орган одлучивања у Горској служби спасавања Србије је Скупштина. Скупштину чине сви чланови Горске службе спасавања Србије. На сваке две године организује се изборна скупштина на којој се бира најважније тело Горске службе спасавања - Начелништво. Начелништво је седмочлано управно тело чији су задаци и примарни циљеви: стратешко планирање, расподела ресурса, синхронизација и координација активности стратешког и оперативног нивоа, односи с јавношћу, координација са Сектором за ванредне ситуације МУП-а Србије, Војском Србије, Планинарским савезом Србије и другим релевантним субјектима, едукација, тренирање и развој Горске службе. Према организационој структури Горске службе спасавања, постоји 7 извршних тела - комисија. Сваку комисију чине Председник и два члана Комисије. Комисије и њихови задаци изгледају овако: ГСС Србије Комисије Комисија за спасавање на скијашким теренима Комисија за спасавање у општим планинским условима Комисија за спасавање у вертикалним условима Комисија за обуку - организација рада спасилачких тимова на скијашким теренима у току зимске и летње сезоне. - обука и организација спасилачких тимова у општим планинским условима (обезбеђење планинарских тура, обезбеђење спортских такмичења и догађаја, претраге у општим планинским условима, претраге из лавина, претраге помоћу претражних паса...) - укључивање нових чланова у организацију и активности службе. - организација спасилачких тимова у условима техничког спасавања (у алпинистичким условима стене, снега и леда, спелеолошким условима, као и у урбаним условима, где се за приступ и транспорт унесрећеног користе спелеолошке, алпинистичке, као и посебне спасилачке технике и хеликоптерско спасавање) - спровођење обуке за спасиоце у звањима Спасилац у вертикалним условима и одржавање нивоа обучености спасилаца са звањима Спасилац у вертикалним условима. - организација обуке за спасиоце и спасилачке тимове за извођење спасавања у свим условима у складу са Правилником о чланству и звањима ГСС-а и Правилником о обуци ГСС-а. Комисија за медицину - организација медицинског тима, достизање и одржање неопходног нивоа знања чланства ГСС-а за пружање прве помоћи и збрињавање унесрећених. Комисија за опрему - у складу са потребама и могућностима брине о снабдевености ГСС-а опремом за извођење спасавања у свим условима: општим планинарским, на скијашким теренима, у условима стене, снега и леда, из спелеолошких објеката и у урбаним срединама. Комисија за логистику - бави се организацијом логистичког тима, организацијом логистичке подршке свих активности ГСС-а, а осим тога, прикупља, заводи и архивира комплетну документацију свих комисија, води евиденцију о свим члановима ГСС-а, њиховим звањима и активностима и бави се обрадом и анализом података.

19 17 Основни циљеви Горске службе спасавања Србије су: Спречавање несрећа, спасавање и пружање прве помоћи унесрећенима и успостављање и одржавање система спасавања: - на планинама и у природи; - на скијашким теренима; - у спелеолошким објектима; - у алпинистичким условима (спасавање из стене, снега и леда); - у урбаним условима. Спасавање и пружање прве помоћи и у другим случајевима, код којих при спасавању треба примењивати посебно стручно знање и употребити техничку опрему за спасавање у планинама, а нарочито за време елементарних непогода и природних катастрофа. је дужна да у току извођења својих делатности води рачуна о заштити природе, планинских и других објеката којима се служе људи у планинама. У напорима достизања ових циљева, Горска служба спасавања реализује следеће задатке: Учествовање у стварању и тестирању нових узорака спасилачке опреме као и испитивање и представљање нових и унапређених спасилачких техника и метода. Разрада теоретских и хипотетичких проблема претраге, спасавања и преживљавања људи у невољи. Медијски и односи с јавношћу који укључују информисање и афирмисање на тему безбедног планинарења, као и консултације људи и органа власти о питањима сигурносних гаранција и понашања у урбаним и планинским катастрофама. Еколошке активности и заштита наших планина. Константни тренинзи, едукација и опремање спасилаца, спасилачких тимова и спасилачких екипа. Одређивање процедура и координација са релевантним субјектима у постизању веће брзине и већег квалитета спасилачких операција. Ови субјекти су локалне власти, штабови за ванредне ситуације свих нивоа, Сектор за ванредне ситуације, Министарство унутрашњих послова и Војска Србије и Планинарски савез Србије. Сарадња са иностраним спасилачким и другим релевантним организацијама. Ова сарадња се посебно односи на размену искустава, заједничке тренинге и операције, унапређивање метода тражења и спасавања, коришћење нове безбедносне и спасилачке опреме итд.

20 18 ПЛАН РАЗВОЈА ГОРСКЕ СЛУЖБЕ СПАСАВАЊА СРБИЈЕ Континуирани рад Горске службе спасавања Србије на превенцији и спасавању базира се на успостављању јединственог система заштите и спасавања на неприступачним теренима, који је у сагласности са Законом о ванредним ситуацијама Републике Србије и системом заштите и спасавања на територији наше земље. То подразумева успостављање стандардизоване обуке спасилачког кадра, јединственог система лиценцирања спасилаца за спасавање у свим условима, повезивање за свим елементима заштите и спасавања у земљи, повезивање у систем обавештавања и јављања у случају несрећа, одржавање и обнављање спасилачке опреме, унапређење територијалне организације службе кроз оснивање неопходног броја станица Горске службе спасавања Србије и др. ОБУКА ГСС Србије највише времена и средстава улаже управо у обуку, јер је добра и систематска обука полазиште за добијање квалитетних спасилаца, па самим тим и врхунске спасилачке службе, спремне да одговори на сваки од добијених задатака на подизању безбедности, заштити и спасавању грађана. Основни курс Горске службе спасавања је полазна обука за све заинтересоване скијаше, планинаре, алпинисте, спелеологе, рониоце и др., који се интензивно баве неком од ових активности. Постати спасилац је дуготрајан процес, а основни курс Горске службе спасавања представља само прву фазу на том путу. Вишегодишња традиција и искуство уграђени су у модел по коме се генерације спасилаца обучавају на Основном и на напредним спасилачким курсевима Горске службе спасавања Србије. Добра и систематска обука је полазиште за добијање квалитетних спасилаца, па самим тим и врхунске спасилачке службе. Основни курс Горске службе спасавања Србије се, кроз предавања и вежбе, изводи од септембра до децембра на Авали, Златибору, Старој планини и Копаонику. Предавачи на курсу су инструктори Горске службе спасавања који полазницима преносе неопходна знања, како би они, након завршеног почетног курса, били спремни да се одазову позиву службе и пруже помоћ онима којима је потребна. Инструкторски тим Горске службе спасавања Србије.

21 19 На Основном курсу Горске службе спасавања Србије полазници овладају основним знањима из следећих области: Медицина и пружање прве помоћи у урбаним и на неприступачим теренима; Основе спасавања (у урбаним и неприступачним теренима); Чворови; Оријентација, кретање у природи и употреба ГПС уређаја; Боравак у планини зими и лети; Опасности у планини; Лична опрема спасиоца и опрема за извођење спасавања; Носила, израда импровизованих транспортних средстава и транспорт повређених лица; Идеја, структура, организација Горске службе спасавања, итд. Организовање, вођење и учествовање у претрази за несталим лицима; Евакуација скијаша са жичара. По успешно завршеном курсу и положеним испитима, полазници курса постају кандидати за чланове Горске службе спасавања, тако што по завршетку једногодишње праксе постају спасиоци приправници у општим планинским условима и на скијашким теренима и имају могућност да се кроз наредне обуке усавршавају у спасилачком раду. Према плану обука Горске службе спасавања Србије, редовно се одржавају следеће обуке: Курс спасавања из лавина, Курс оријентације, Курс извођења претрага, Курс спасавања из спелеолошких објеката, Курс спасавања из стене, Курс скијања, Курс турног скијања, итд. У сарадњи са кинолошким друштвима у Србији и спасилачким службама из окружења, обавља се и обука за водиче претражних паса. ЛИЦЕНЦА Спасилачки тим Горске службе спасавања Србије за извођење претрага помоћу спасилачких паса. Ниво спремности спасилаца за учешће на спасилачким дежурствима, спасилачким обезбеђењима и спасилачким акцијама непрекидно се проверава. Спасиоци Горске службе спасавања Србије дужни су да једном годишње положе испите из физичке припремљености, писмени и усмени испит из медицине и испит технике евакуације жичаре, да би добили дозволу за рад (спасилачку лиценцу) која важи годину дана. Поред ове, основне лиценце, спасиоци тима за спасавање у вертикалним условима имају обавезу да полажу испите за добијање дозволе за спасавање у вертикалним условима, која се обнавља на две године. Спасиоци Горске службе спасавања Србије су изразито обучени за спасавање у свим срединама, а многи су сертификовани и на међународном нивоу.

22 20 САРАДЊА има изузетну сарадњу са Планинарским савезом Србије, Војском Србије, Министарством унутрашњих послова Србије, Сектором за ванредне ситуације МУП-а Србије, Противтерористичком јединицом и Специјалном антитерористичком јединицом. Многи примери успешно реализованих здружених вежби приказали су висок ниво сарадње Горске службе спасавања Србије са свим субјектима, али и могућности и правце за њено унапређење. Река 2012 здружена вежба спасавања из кањона. Овај документ подразумева предузимање заједничких напора на унапређењу спасавања, а у случају већих катастрофа стављање својих могућности у службу заштите људских живота и имовине у целом региону. ГСС Србије високо цени и партнерство са многим реномираним компанијама и институцијама, које су препознале сарадњу и улагање у службу као улагање у репутацију корпоративно друштвено одговорне организације. ГСС Србије је потписник уговора о међународној сарадњи регионалних националних служби спасавања у неприступачним теренима, чији су потписници још Горска служба спасавања Словеније, Хрватска горска служба спасавања, Горска служба спасавања Босне и Херцеговине, Горска служба спасавања Црне Горе и Горска служба спасавања Македоније. Копаоник 2013 вежба спасавања у скијашком центру. С обзиром на непрофитну природу спасилачке организације, Горској служби спасавања су константно потребни финансијски, материјални и други ресурси како би наставила да на најбољи начин припрема своје чланство за будуће изазове. У ту сврху, различити видови спонзорства и донација (спонзорски уговор на одређени период, спонзорски уговор за одређену манифестацију, донације у опреми, итд.) су од значајне користи за рад службе. Прењ 2012 вежба спасавања повређених из палог ваздухоплова.

23 21 ОПРЕМА За извођење спасавања на неприступачним теренима неопходна је велика количина разноврсне, квалитетне опреме: лична опрема спасилаца (спасилачка униформа), опрема за пружање прве и хитне медицинске помоћи, опрема за приступ повређеном (опрема за спелеологију, опрема за алпинизам, скијашка опрема...), опрема за евакуацију (опрема намењена искључиво за спасавање), опрема за комуникацију, опрема за оријентацију, итд. Опрему ове врсте карактерише висока цена набавке, али и ограничено време коришћења. Спасилачка служба доста улаже у набавку и тестирање опреме за извођење спасавања у свим доменима. За брзо и ефикасно реаговање у случају незгода, неопходно је да спасилачка служба има на располагању све видове транспортних средстава. Спасиоци Горске службе спасавања Србије, користећи се свим расположивим средствима, без проблема долазе до сваке локације где је њихово присуство неопходно. Бољом опремљеношћу и самосталношћу службе подиже се ниво безбедности на неприступачним теренима и подижу могућности Горске службе спасавања.

24 22 ТЕРИТОРИЈАЛНА ОРГАНИЗАЦИЈА ГОРСКЕ СЛУЖБЕ СПАСАВАЊА СРБИЈЕ Спасиоци Горске службе спасавања Србије организовани су у ГСС станице по територији целе земље. Према плану развоја Горске службе спасавања Србије, након анализе и процене броја и распореда спасилаца на територији Србије, географских одлика територије, административне поделе Републике Србије на управне округе и општине, нивоа потребе за станицом Горске службе спасавања на појединој територији и потребом за афирмацијом малих средина, дефинисано је постојање 26 станица Горске службе спасавања Србије. Процес формирања ГСС станице је дуготрајан и захтева велику подршку локалне самоуправе и организација у виду материјалне и нематеријалне помоћи за реализацију школовања спасилачког кадра у малим срединама, снабдевања станице опремом неопходном за извођење спасавања у различитим срединама, проналажења просторија и возила за потребе ГСС станице и др. Тек кад су наведене ставке реализоване, може се рећи да је процес образовања станице у једној средини доведен крају и да је од тог момента станица у великој мери способна самостално да се носи са свим задацима, без потребе на знатно ослањање на станицу Београд, која је у овом тренутку најоперативнија станица у земљи у погледу могућности да самостално и потпуно изведе комплетну акцију спасавања на сваком терену. Наравно, по успостављању свих станица, и даље остаје да се код најобимнијих акција спасавања (у случају већих природних катастрофа, озбиљнијих удеса, падова ваздухоплова, комплексних спасилачких акција у стени или јами, масовних претрага терена за несталим лицима, али и у случајевима проглашења ванредних стања и ванредних ситуација) ангажују сви расположиви капацитети службе; спасиоци, опрема и возила из свих станица упућују се на место несреће. Начелник Горске службе спасавања Србије је члан Републичког штаба за ванредне ситуације. У току године је извршено укључење спасилаца у рад општинских, градских и окружних штабова за ванредне ситуације у срединама у којима то није већ учињено. На овај начин је убрзано формирање и развој ГСС станица и подигнута на висок степен могућност ГСС станица за извођење спасавања у различитим доменима на локалном нивоу.

25 23

26 24 Дан трагања и спасавања - Копаоник, јул 2014

27 25

28 26 У случају потребе, позив за помоћ можете упутити на следеће бројеве телефона: Копаоник Стара планина Златибор Станица Београд Станица Крушевац Станица Бољевац Станица Пожега Булевар војводе Мишића Београд Србија

Информатор о Основном курсу Горске службе спасавања Србије

Информатор о Основном курсу Горске службе спасавања Србије 2013 Горска служба спасавања Србије Палмира Тољатија 2/23 11000 Београд, Србија +381 63 466 466 www.gss.rs (фотографије коришћене у информатору су са уводних тестирања и основних курсева ГСС Србије) Информатор

More information

Република Србија Министарство унутрашњих послова Сектор за ванредне ситуације

Република Србија Министарство унутрашњих послова Сектор за ванредне ситуације Република Србија Министарство унутрашњих послова Сектор за ванредне ситуације Конференција ИПАП Република Србија/ НАТО: Од плана до реализације Београд, 15.09.2015. године Област ванредних ситуација покривена

More information

ЛАБОРАТОРИЈА ЕНЕРГИЈЕ ЗНАЊА

ЛАБОРАТОРИЈА ЕНЕРГИЈЕ ЗНАЊА ЛАБОРАТОРИЈА ЕНЕРГИЈЕ ЗНАЊА 1 Друштво физичара Србије са НИС-ом реализује пројекат обуке наставника физике за реализацију лабораторијских вежби и рад са талентованом децом. Прва фаза је опремање три лабораторије

More information

ЗАХТЕВ ЗА ПРЕВОЂЕЊЕ У РЕГИСТАР ПРИВРЕДНИХ СУБЈЕКТА

ЗАХТЕВ ЗА ПРЕВОЂЕЊЕ У РЕГИСТАР ПРИВРЕДНИХ СУБЈЕКТА ЗАХТЕВ ЗА ПРЕВОЂЕЊЕ У РЕГИСТАР ПРИВРЕДНИХ СУБЈЕКТА Република Србија Агенција за привредне регистре ПУНО ПОСЛОВНО ИМЕ ПРИВРЕДНОГ СУБЈЕКТА Правна форма: доо од ад кд задруга Седиште Друго: Део пословног

More information

Архитектура и организација рачунара 2

Архитектура и организација рачунара 2 Архитектура и организација рачунара 2 Садржај Увод Циљеви и исход предмета Наставници Програм предмета Лабораторијске вежбе Предиспитне обавезе студената Начин полагања испита Литература 2/16 Увод Назив

More information

П Р О Г Р А М ОБУКЕ ПЛАНИНАРСКИХ ВОДИЧА

П Р О Г Р А М ОБУКЕ ПЛАНИНАРСКИХ ВОДИЧА На основу чл. 34. и 53. Статута Планинарског савеза Србије и Закона о спорту /"Службени гласник РС", бр. 24/11 и 99/11/ Управни одбор Планинарског савеза Србије је на предлог Службе водича, на редовној

More information

РЕГИСТАР УДРУЖЕЊА, ДРУШТАВА И САВЕЗА У ОБЛАСТИ СПОРТА

РЕГИСТАР УДРУЖЕЊА, ДРУШТАВА И САВЕЗА У ОБЛАСТИ СПОРТА Бранкова 25 11000 Београд, Република Србија Инфо центар +381 11 202 33 50 Е - пошта: sport@apr.gov.rs www.apr.gov.rs РЕГИСТАР УДРУЖЕЊА, ДРУШТАВА И САВЕЗА У ОБЛАСТИ СПОРТА ПРИЈАВА ЗА УПИС УДРУЖЕЊА, ДРУШТВА

More information

БЕЗБЕДНОСТ РАДНЕ И ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ, ВАНРЕДНЕ СИТУАЦИЈЕ И ОБРАЗОВАЊЕ

БЕЗБЕДНОСТ РАДНЕ И ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ, ВАНРЕДНЕ СИТУАЦИЈЕ И ОБРАЗОВАЊЕ УНИВЕРЗИТЕТ У НИШУ ФАКУЛТЕТ ЗАШТИТЕ НА РАДУ У НИШУ Ненад Живковић БЕЗБЕДНОСТ РАДНЕ И ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ, ВАНРЕДНЕ СИТУАЦИЈЕ И ОБРАЗОВАЊЕ Ниш, 2010. Ненад Живковић БЕЗБЕДНОСТ РАДНЕ И ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ, ВАНРЕДНЕ

More information

ОДЛУКУ О УТВРЂИВАЊУ ПРОСЕЧНИХ ЦЕНА КВАДРАТНОГ МЕТРА НЕПОКРЕТНОСТИ ЗА УТВРЂИВАЊЕ ПОРЕЗА НА ИМОВИНУ ЗА 2018

ОДЛУКУ О УТВРЂИВАЊУ ПРОСЕЧНИХ ЦЕНА КВАДРАТНОГ МЕТРА НЕПОКРЕТНОСТИ ЗА УТВРЂИВАЊЕ ПОРЕЗА НА ИМОВИНУ ЗА 2018 На основу чл.6, 6а и 7. Закона о порезима на имовину (Сл. Гласник РС'', бр. 26/01, 45/02, 80/02, 135/04, 61/07, 5/09, 101/10, 24/11, 78/11, 57/12-УС и 47/13 и 68/14-др.закон), члана 6. и 11. Закона о финансирању

More information

Критеријуми за друштвене науке

Критеријуми за друштвене науке На састанку председника комисија друштвених и хуманистичких наука са представницима Министарства који је одржан 6. јуна, усклађени су критеријуми за истраживаче. Критеријуми за друштвене науке Услови за

More information

Tel (0) ; Fax: + 381(0) ; web: ;

Tel (0) ; Fax: + 381(0) ; web:  ; Научни институт за ветеринарство "Нови Сад" Руменачки пут 20 21000 Нови Сад, Р.Србија Scientific Veterinary Institute "Novi Sad" Rumenacki put 20 21000 Novi Sad, R.Serbia Tel. + 381 (0)21 4895-300; Fax:

More information

О Д Л У К У о додели уговора

О Д Л У К У о додели уговора Научни институт за ветеринарство "Нови Сад" Руменачки пут 20 21000 Нови Сад, Р.Србија Scientific Veterinary Institute "Novi " Rumenacki put 20 21000 Novi, R.Serbia Tel. + 381 (0)21 4895-300; Fax: + 381(0)21

More information

Конкурсна документација Т - 44 / 2013

Конкурсна документација Т - 44 / 2013 Конкурсна документација Т - 44 / 2013 в) Банкарска гаранција за добро извршење посла Понуђач чију понуду Наручилац изабере као најповољнију дужан је да у року од 5 (пет) дана од дана закључења уговора

More information

Методе извођења наставе: Предавања, групне дискусије, студије случаја

Методе извођења наставе: Предавања, групне дискусије, студије случаја Табела 5.2 Спецификација предмета Студијски програм : Студије управљања ризиком од елементарних и других непогода Назив предмета: Систем превенције и смањења ризика од елементарних и других непогода Наставник:

More information

С Т А Т У Т ПЛАНИНАРСКОГ СПОРТСКОГ КЛУБА ПОБЕДА ОПШТЕ ОДРЕДБЕ

С Т А Т У Т ПЛАНИНАРСКОГ СПОРТСКОГ КЛУБА ПОБЕДА ОПШТЕ ОДРЕДБЕ На основу чл. 40, чл. 55 ст. 3 тач. 1 и чл. 97 Закона о спорту ( Службени гласник Републике Србије, број 10/2016 од 08.02.2016. године), члана 9. до 15. Статута Планинарског савеза Србије, члана 14. до

More information

Креирање апликација-калкулатор

Креирање апликација-калкулатор 1 Креирање апликација-калкулатор Сабирање стрингова 1. Поставити на форму три поља за едитовање и једно дугме са натписом Сабери. 2. Кликом на дугме, треба да се у последњем пољу појави резултат сабирања

More information

ПРЕГЛЕД ОБРАЧУНА ПДВ ЗА ПОРЕСКИ ПЕРИОД ОД ДО 20. ГОДИНЕ

ПРЕГЛЕД ОБРАЧУНА ПДВ ЗА ПОРЕСКИ ПЕРИОД ОД ДО 20. ГОДИНЕ Образац ПО ПРЕГЛЕД ОБРАЧУНА ЗА ПОРЕСКИ ПЕРИОД ОД ДО 20. ГОДИНЕ ПОДАЦИ О ПОДНОСИОЦУ Назив, односно име и презиме и адреса ПИБ У Обрасцу ПО износи се уписују у динарима, без децимала 1. ПРОМЕТ ДОБАРА И УСЛУГА

More information

Стандарди у области безбедности ИKТ-а. Драган Вуксановић, Институт за стандардизацију Србије

Стандарди у области безбедности ИKТ-а. Драган Вуксановић, Институт за стандардизацију Србије Стандарди у области безбедности ИKТ-а Драган Вуксановић, Институт за стандардизацију Србије Стандарди у области ИКТ-а Стандардизацијом у области информационих технологија највећим делом бави се ISO/IEC

More information

TРЖИШТЕ ЕЛЕКТРОНСКИХ КОМУНИКАЦИЈА У РЕПУБЛИЦИ СРБИЈИ У ГОДИНИ

TРЖИШТЕ ЕЛЕКТРОНСКИХ КОМУНИКАЦИЈА У РЕПУБЛИЦИ СРБИЈИ У ГОДИНИ TРЖИШТЕ ЕЛЕКТРОНСКИХ КОМУНИКАЦИЈА У РЕПУБЛИЦИ СРБИЈИ У 2013. ГОДИНИ др Милан Јанковић, директор Општи приказ Број становника: 7,18милиона (без Косова и Метохије) Укупна површина: 88.502 km² БДП у 2013:

More information

УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ

УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ Еразмус +: програм Европске комисије намењен образовању Хоризонт 2020: програм Европске комисије намењен науци Обезбеђује финансирање пројеката у области образовања и усавршавања,

More information

Мастер студије Смер: Рачуноводство и ревизија

Мастер студије Смер: Рачуноводство и ревизија ФИНАНСИЈСКО ИЗВЕШТАВАЊЕ И МЕЂУНАРОДНА РАЧУНОВОДСТВЕНА РЕГУЛАТИВА Мастер студије Смер: Рачуноводство и ревизија Информације о предмету Предавања: проф. др Љиљана Дмитровић Шапоња Вежбе: др Сунчица Милутиновић

More information

СТРУКТУРА СТАНДАРДА СИСТЕМАМЕНАЏМЕНТАКВАЛИТЕТОМ

СТРУКТУРА СТАНДАРДА СИСТЕМАМЕНАЏМЕНТАКВАЛИТЕТОМ 1 СТРУКТУРА СТАНДАРДА СИСТЕМАМЕНАЏМЕНТАКВАЛИТЕТОМ 2 ПРИНЦИПИ МЕНАЏМЕНТА КВАЛИТЕТОМ 3 ПРИНЦИПИ МЕНАЏМЕНТА КВАЛИТЕТОМ 4 ПРИНЦИПИ МЕНАЏМЕНТА КВАЛИТЕТОМ Edwards Deming Не морате то чинити, преживљавање фирми

More information

НАУЧНО ВЕЋЕ АСТРОНОМСКЕ ОПСЕРВАТОРИЈЕ БИЛТЕН РЕФЕРАТА. за избор у научна звања и избор и реизбор на одговарајуца радна места

НАУЧНО ВЕЋЕ АСТРОНОМСКЕ ОПСЕРВАТОРИЈЕ БИЛТЕН РЕФЕРАТА. за избор у научна звања и избор и реизбор на одговарајуца радна места НАУЧНО ВЕЋЕ АСТРОНОМСКЕ ОПСЕРВАТОРИЈЕ БИЛТЕН РЕФЕРАТА за избор у научна звања и избор и реизбор на одговарајуца радна места 28.12.2015. године Одговорни уредник: др Гојко Ђурашевић САДРЖАЈ: Избор у звање

More information

ПРАВНА РЕГУЛАТИВА У ВЕЗИ СА ВАНРЕДНИМ СИТУАЦИЈАМА У АП ВОЈВОДИНИ 2*

ПРАВНА РЕГУЛАТИВА У ВЕЗИ СА ВАНРЕДНИМ СИТУАЦИЈАМА У АП ВОЈВОДИНИ 2* УДК: 355.58 (497.113) (094.5) Приказ ПОСЛОВНА ЕКОНОМИЈА BUSINESS ECONOMICS Година IX Број II стр. 413-432 Доц. др Синиша Домазет, научни сарадник 1 Универзитет Едуконс, Сремска Каменица, Србија Спољни

More information

Annex XVIII - World Tourism Organization to the Convention on the Privileges and Immunities of the Specialized Agencies

Annex XVIII - World Tourism Organization to the Convention on the Privileges and Immunities of the Specialized Agencies З А К О Н О ПОТВРЂИВАЊУ АНЕКСА XVIII УЗ КОНВЕНЦИЈУ О ПРИВИЛЕГИЈАМА И ИМУНИТЕТИМА СПЕЦИЈАЛИЗОВАНИХ АГЕНЦИЈА УЈЕДИЊЕНИХ НАЦИЈА КОЈИ СЕ ОДНОСИ НА СВЕТСКУ ТУРИСТИЧКУ ОРГАНИЗАЦИЈУ Члан 1. Потврђује се Анекс

More information

Кадрови у здравственом систему Републике Србије и образовање. Прим др Периша Симоновић Институт за јавно здравље Србије Др Милан Јовановић Батут

Кадрови у здравственом систему Републике Србије и образовање. Прим др Периша Симоновић Институт за јавно здравље Србије Др Милан Јовановић Батут Кадрови у здравственом систему Републике Србије и образовање Прим др Периша Симоновић Институт за јавно здравље Србије Др Милан Јовановић Батут Програм Развој здравственог информационог система ресурсне

More information

NIS HOLDS 9TH ANNUAL GENERAL MEETING

NIS HOLDS 9TH ANNUAL GENERAL MEETING NIS HOLDS 9TH ANNUAL GENERAL MEETING NIS j.s.c. Novi Sad Shareholders Assembly has held its 9th Annual General Meeting on 27 June 2017 and promulgated the Decision on 2016 profit distribution, dividend

More information

О Д Л У К У о додели уговора

О Д Л У К У о додели уговора Наручилац: Јавно предузеће за урбанистичко и просторно планирање, грађевинско земљиште и путеве ''Градац'' Чачак Адреса: Цара Лазара број 51. Место: Чачак Број одлуке: 516/2016-ЈН Датум: 24.11.2016. године

More information

Напомена: Ажурирање списка курсева и тестова по програму КЕ извршено у 7:00

Напомена: Ажурирање списка курсева и тестова по програму КЕ извршено у 7:00 Напомена: Ажурирање списка курсева и тестова по програму КЕ извршено 08.03. 2016 у 7:00 10.03.2016. 14,00 часова Удружење здравствених радника града Сремска Митровица Превенција нарушавања функције локомоторног

More information

1. Кандидат: др Јелена Радовановић

1. Кандидат: др Јелена Радовановић ИЗБОРНОМ ВЕЋУ МЕДИЦИНСКОГ ФАКУЛТЕТА У КРАГУЈЕВЦУ Одлуком Изборног већа Медицинског факултета у Крагујевцу, број 01-7641/7-10 од 4.11.2009 године, формирана је Комисија за припрему извештаја за избор кандидата

More information

Стратегију развоја спорта у Републици Србији за период од до године

Стратегију развоја спорта у Републици Србији за период од до године На основу члана 45. став 1. Закона о Влади ("Службени гласник РС", бр. 55/05, 71/05 - исправка, 101/07 и 65/08), Влада доноси Стратегију развоја спорта у Републици Србији за период од 2009. до 2013. године

More information

На основу члана 108. Закона о јавним набавкама директор Дома здравља Др Јован Јовановић Змај Стара Пазова, доноси следећу:

На основу члана 108. Закона о јавним набавкама директор Дома здравља Др Јован Јовановић Змај Стара Пазова, доноси следећу: Посл.бр. 10-17/16/5 дана 14.07.2016. године На основу члана 108. Закона о јавним набавкама директор Дома здравља Др Јован Јовановић Змај Стара Пазова, доноси следећу: ОДЛУКУ О ДОДЕЛИ УГОВОРА О ЈАВНОЈ НАБАВЦИ

More information

МИНИСТАРСТВО ТРГОВИНЕ, ТУРИЗМА И ТЕЛЕКОМУНИКАЦИЈА расписује

МИНИСТАРСТВО ТРГОВИНЕ, ТУРИЗМА И ТЕЛЕКОМУНИКАЦИЈА расписује Влада Републике Србије Министарство трговине, туризма и телекомуникација Сектор за информационо друштво На основу члан 38. став 2. Закона о удружењима ( Сл. гласник РС бр. 51/09, 99/11 - др.закон),члана

More information

ОБАВЈЕШТЕЊЕ О НАБАВЦИ /18

ОБАВЈЕШТЕЊЕ О НАБАВЦИ /18 Адреса: Maršala Tita 9a/I Телефон: (033) 251-590 Факс: (033) 251-595 Е-маил: ejn@javnenabavke.gov.ba Wеб: https://www.ejn.gov.ba Датум и вријеме слања обавјештења на објаву:12.2.2018. u 14:30 ОБАВЈЕШТЕЊЕ

More information

Завод за јавно здравље Лесковац Лесковац, Максима Ковачевића 11 Е-mail: Тел.: 016/ ; ; Факс: 016/

Завод за јавно здравље Лесковац Лесковац, Максима Ковачевића 11 Е-mail: Тел.: 016/ ; ; Факс: 016/ Број 925 Датум: 28.03.2013. Завод за јавно здравље Лесковац АНАЛИЗА ПОКАЗАТЕЉА ЗАДОВОЉСТВА ЗАПОСЛЕНИХ У ЗАВОДУ ЗА ЈАВНО ЗДРАВЉЕ ЛЕСКОВАЦ у 2012. години 1. Увод Кадровски потенцијал је један од најважнијих

More information

Планирање за здравље - тест

Планирање за здравље - тест Планирање за здравље - тест 1. Планирање и програмирање су: а) синоними (термини који означавају исти појам) б) две етапе јединственог процеса утврђивања и достизања циљева здравственог развоја в) ништа

More information

Члан 2. Поједини изрази употребљени у овом правилнику имају следеће значење: 1) акутна референтна доза (у даљем тексту: ARD) јесте процењена

Члан 2. Поједини изрази употребљени у овом правилнику имају следеће значење: 1) акутна референтна доза (у даљем тексту: ARD) јесте процењена На основу члана 52. став 3. Закона о средствима за заштиту биља ( Службени гласник РС, брoj 41/09), Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде, уз сагласност Министра здравља, доноси П Р А В И Л Н

More information

Достава захтева и пријава М-4 за годину преко електронског сервиса Фонда ПИО. е-м4. Републички фонд за пензијско и инвалидско осигурање

Достава захтева и пријава М-4 за годину преко електронског сервиса Фонда ПИО. е-м4. Републички фонд за пензијско и инвалидско осигурање Достава захтева и пријава М-4 за 2015. годину преко електронског сервиса Фонда ПИО е-м4 Републички фонд за пензијско и инвалидско осигурање Привредна комора Србије Београд, 7. март 2016. године www.pio.rs

More information

О Д Л У К У о додели уговора за ЈН 23/2015

О Д Л У К У о додели уговора за ЈН 23/2015 Република Србија Универзитет у Нишу ПРАВНИ ФАКУЛТЕТ Трг краља Александра 11 Број: 01-2644/2 22.12.2015. године На основу члана 108. став 1., а у вези са чланом 107. став 3. Закона о јавним набавкама (

More information

Одељење за средства за заштиту и исхрану биља

Одељење за средства за заштиту и исхрану биља Република Србија Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде УПРАВА ЗА ЗАШТИТУ БИЉА Одељење за средства за заштиту и исхрану биља Снежана Савчић-Петрић Омладинских бригада 1, 11 070 Нови Београд

More information

ПРОГРАМ НАУЧНО-ИСТРАЖИВАЧКОГ РАДА МЕДИЦИНСКОГ ФАКУЛТЕТА У НОВОМ САДУ ЗА ПЕРИОД ГОДИНЕ

ПРОГРАМ НАУЧНО-ИСТРАЖИВАЧКОГ РАДА МЕДИЦИНСКОГ ФАКУЛТЕТА У НОВОМ САДУ ЗА ПЕРИОД ГОДИНЕ ПРОГРАМ НАУЧНО-ИСТРАЖИВАЧКОГ РАДА МЕДИЦИНСКОГ ФАКУЛТЕТА У НОВОМ САДУ ЗА ПЕРИОД 2015-2019. ГОДИНЕ Нови Сад, 2015. године Садржај 1. Увод... 1 2. Научно-истраживачке активности Медицинског факултета у периоду

More information

ПРОГРАМ РЕХАБИЛИТАЦИЈЕ ВОЗАЧА КОЈИМА ЈЕ ОДУЗЕТА ВОЗАЧКА ДОЗВОЛА

ПРОГРАМ РЕХАБИЛИТАЦИЈЕ ВОЗАЧА КОЈИМА ЈЕ ОДУЗЕТА ВОЗАЧКА ДОЗВОЛА ПРОГРАМ РЕХАБИЛИТАЦИЈЕ ВОЗАЧА КОЈИМА ЈЕ ОДУЗЕТА ВОЗАЧКА ДОЗВОЛА Нина Драгутиновић-Јовановић, Зоран Алимпић. Срећко Богићевић, Стојадин Јовановић, Дарко Петровић Агенција за безбедност саобраћаја Републике

More information

ОБРАЗОВАЊЕ ТРОШАК ИЛИ ИНВЕСТИЦИЈА ЗА ДРЖАВУ ***

ОБРАЗОВАЊЕ ТРОШАК ИЛИ ИНВЕСТИЦИЈА ЗА ДРЖАВУ *** Др Љубица Николић, * Редовни професор Правног факултета, Универзитет у Нишу Др Александар С. Мојашевић, ** Доцент Правног факултета, Универзитет у Нишу стручни чланак doi:10.5937/zrpfni1673201n UDK: 338.23/.24:37

More information

5. Усвајање обавештења Ане Анђелковић о научном скупу "7th ESENIAS Workshop" (предмет број 670 од године).

5. Усвајање обавештења Ане Анђелковић о научном скупу 7th ESENIAS Workshop (предмет број 670 од године). 5. Усвајање обавештења Ане Анђелковић о научном скупу "7th ESENIAS Workshop" (предмет број 670 од 05.04.2017. године). Након пребројавања приспелих одговора председник Научног већа др Јелена Јовић, констатовала

More information

6th REGULAR SESSION OF NIS J.S.C. SHAREHOLDERS' ASSEMBLY

6th REGULAR SESSION OF NIS J.S.C. SHAREHOLDERS' ASSEMBLY 6th REGULAR SESSION OF NIS J.S.C. SHAREHOLDERS' ASSEMBLY The decision on profit distribution for 2013, dividend payment and determining of the total amount of retained earnings of the Company was adopted

More information

На основу члана 45. став 1. Закона о Влади ( Службени гласник РС, бр. 55/05, 71/05 исправка, 101/07, 65/08, 16/11, 68/12 УС, 72/12, 7/14 УС и 44/14),

На основу члана 45. став 1. Закона о Влади ( Службени гласник РС, бр. 55/05, 71/05 исправка, 101/07, 65/08, 16/11, 68/12 УС, 72/12, 7/14 УС и 44/14), ПРЕДЛОГ На основу члана 45. став 1. Закона о Влади ( Службени гласник РС, бр. 55/05, 71/05 исправка, 101/07, 65/08, 16/11, 68/12 УС, 72/12, 7/14 УС и 44/14), Влада доноси СТРАТЕГИЈУ УНАПРЕЂЕЊА ПОЛОЖАЈА

More information

З А К О Н О ПОТВРЂИВАЊУ СПОРАЗУМА ИЗМЕЂУ ВЛАДЕ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ И ОРГАНИЗАЦИЈЕ НАТО ЗА ПОДРШКУ И НАБАВКУ (NSPO) О САРАДЊИ У ОБЛАСТИ ЛОГИСТИЧКЕ ПОДРШКЕ

З А К О Н О ПОТВРЂИВАЊУ СПОРАЗУМА ИЗМЕЂУ ВЛАДЕ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ И ОРГАНИЗАЦИЈЕ НАТО ЗА ПОДРШКУ И НАБАВКУ (NSPO) О САРАДЊИ У ОБЛАСТИ ЛОГИСТИЧКЕ ПОДРШКЕ З А К О Н О ПОТВРЂИВАЊУ СПОРАЗУМА ИЗМЕЂУ ВЛАДЕ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ И ОРГАНИЗАЦИЈЕ НАТО ЗА ПОДРШКУ И НАБАВКУ (NSPO) О САРАДЊИ У ОБЛАСТИ ЛОГИСТИЧКЕ ПОДРШКЕ Члан 1. Потврђује се Споразум између Владе Републике

More information

Потврда из става 1. овог члана оверава се на Обрасцу ПОР-2 - Потврда о

Потврда из става 1. овог члана оверава се на Обрасцу ПОР-2 - Потврда о ПРАВИЛНИК О ПОСТУПКУ И НАЧИНУ ИЗДАВАЊА И ИЗГЛЕДУ ОБРАЗАЦА ПОТВРДА О РЕЗИДЕНТНОСТИ («Службени гласник РС» број 80/10) Основни текст на снази од 10/11/2010, у примени од 01/01/2011 Члан 1. Овим правилником,

More information

ОБАВЈЕШТЕЊЕ О НАБАВЦИ /17

ОБАВЈЕШТЕЊЕ О НАБАВЦИ /17 Адреса: Maršala Tita 9a/I Телефон: (033) 251-590 Факс: (033) 251-595 Е-маил: ejn@javnenabavke.gov.ba Wеб: https://www.ejn.gov.ba Датум и вријеме слања обавјештења на објаву:16.6.2017. u 13:44 ОБАВЈЕШТЕЊЕ

More information

СТАТУТ БАДМИНТОН САВЕЗА БЕОГРАДА

СТАТУТ БАДМИНТОН САВЕЗА БЕОГРАДА На основу члaна 40. став 1-3. и члана 55. став 3. тачка 1) Закона о спорту Републике Србије ( Службени гласник РС, бр. 10/16) и члана 33. Статута Бадминтон савеза Београда, Скупштина Бадминтон савеза Београда,

More information

ПРЕДАВАЧИ ПО ПОЗИВУ Проф. др Војко Ђукић Редовни Професор и Шеф Катедре за оториноларингологију Медицинског факултета у Београду Директор Клинике за о

ПРЕДАВАЧИ ПО ПОЗИВУ Проф. др Војко Ђукић Редовни Професор и Шеф Катедре за оториноларингологију Медицинског факултета у Београду Директор Клинике за о ОРЛ Симпозијум САВРЕМЕНИ ПРИСТУП ЛЕЧЕЊУ МАЛИГНЕ БОЛЕСТИ ЛАРИНКСА у склопу обележевања Светског Дана Гласа 20. april 2012. Хотел M, Београд ПРЕДАВАЧИ ПО ПОЗИВУ Проф. др Војко Ђукић Редовни Професор и Шеф

More information

Измене прописа као подстицај научно-технолошког развоја (2) With rule and regulation improvements to the progress (2)

Измене прописа као подстицај научно-технолошког развоја (2) With rule and regulation improvements to the progress (2) Измене прописа као подстицај научно-технолошког развоја (2) With rule and regulation improvements to the progress (2) Мирослав Шкорић, Радио-клуб Пане Ђукић Сремска Каменица skoric@ieee.org Miroslav Škorić,

More information

БИЛТЕН БР. 51 ТАКМИЧАРСКА СЕЗОНА 2017./2018. ГОДИНА ВАТЕРПОЛО САВЕЗ СРБИЈЕ

БИЛТЕН БР. 51 ТАКМИЧАРСКА СЕЗОНА 2017./2018. ГОДИНА ВАТЕРПОЛО САВЕЗ СРБИЈЕ БИЛТЕН БР. 51 ТАКМИЧАРСКА СЕЗОНА 2017./2018. ГОДИНА ЗБИРНИ ПРЕГЛЕД ПЛАСМАНА ЕКИПА НА СВИМ ТАКМИЧЕЊИМА У СЕЗОНИ 2017./2018. ГОДИНУ ПОБЕДНИК КУП РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ ЗА СЕНИОРКЕ У СЕЗОНИ 2017-2018. ГОДИНУ ЈЕ:

More information

ЗАКОН О ИЗМЕНАМА О ДОПУНАМА ЗАКОНА О ЗАШТИТИ ОД ПОЖАРА

ЗАКОН О ИЗМЕНАМА О ДОПУНАМА ЗАКОНА О ЗАШТИТИ ОД ПОЖАРА ПРЕДЛОГ ЗАКОН О ИЗМЕНАМА О ДОПУНАМА ЗАКОНА О ЗАШТИТИ ОД ПОЖАРА Члан 1. У Закону о заштити од пожара ( Службени гласник РС, број 111/09) у члану 4. тачка 2) мења се и гласи: 2) експлозија је процес наглог

More information

УЛОГА ОРГАНА ДРЖАВНЕ УПРАВЕ У ОБЛАСТИ ТРАНСПОРТА ОПАСНОГ ТЕРЕТА 1

УЛОГА ОРГАНА ДРЖАВНЕ УПРАВЕ У ОБЛАСТИ ТРАНСПОРТА ОПАСНОГ ТЕРЕТА 1 Зборник радова Правног факултета у Новом Саду, 4/2013 Оригинални научни рад 656.833.3:354.4 doi:10.5937/zrpfns47-5187 Др Александар Мартиновић, доцент Универзитет у Новом Саду Правни факултет у Новом Саду

More information

ГЛАСНИК СРПСКОГ ГЕОГРАФСKОГ ДРУШТВА BULLETIN OF THE SERBIAN GEOGRAPHICAL SOCIETY ГОДИНА СВЕСКА XCIV- Бр. 2 YEAR 2014 TOME XCIV - N о 2

ГЛАСНИК СРПСКОГ ГЕОГРАФСKОГ ДРУШТВА BULLETIN OF THE SERBIAN GEOGRAPHICAL SOCIETY ГОДИНА СВЕСКА XCIV- Бр. 2 YEAR 2014 TOME XCIV - N о 2 ГЛАСНИК СРПСКОГ ГЕОГРАФСKОГ ДРУШТВА BULLETIN OF THE SERBIAN GEOGRAPHICAL SOCIETY ГОДИНА 2014. СВЕСКА XCIV- Бр. 2 YEAR 2014 TOME XCIV - N о 2 Оriginal Scientific papers UDC: 338.48(479.6) DOI: 10.2298/GSGD1402031L

More information

СТАТУТ ХАТА ЈОГА УДРУЖЕЊА

СТАТУТ ХАТА ЈОГА УДРУЖЕЊА У складу са одредбама Закона о спорту ( Сл. Гласник РС; бр.24/2011.), на Скупштини одржаној 13.03.2012. усвојен је СТАТУТ ХАТА ЈОГА УДРУЖЕЊА ОПШТЕ ОДРЕДБЕ Члан 1. Хата Јога Удружење ( у даљем тексту Удружење)

More information

П Р А В И Л Н И К О ОБРАСЦИМА ДОЗВОЛА ЗА РАДИО-СТАНИЦЕ

П Р А В И Л Н И К О ОБРАСЦИМА ДОЗВОЛА ЗА РАДИО-СТАНИЦЕ На основу члана 78. став 1. тачка 2) Закона о телекомуникацијама ( Службени гласник РC, бр. 44/03 и 36/06) и члана 18. тачка (11) Статута Републичке агенције за телекомуникације ( Службени гласник РС,

More information

6 th INTERNATIONAL CONFERENCE

6 th INTERNATIONAL CONFERENCE AN OVERVIEW OF THE PALIĆ LUDAŠ LAKE SYSTEM Mirjana Horvat 1 Zoltan Horvat 2 UDK: 556.551 DOI: 10.14415/konferencijaGFS2018.043 Summary: This paper presents an overview of the Palić Ludaš lake system, which

More information

ПРАВИЛНИК О ЛИЦЕНЦИРАЊУ ТЕНИСКИХ СУДИЈА

ПРАВИЛНИК О ЛИЦЕНЦИРАЊУ ТЕНИСКИХ СУДИЈА ТЕНИСКИ САВЕЗ СРБИЈЕ СУДИЈСКИ ОДБОР ПРАВИЛНИК О ЛИЦЕНЦИРАЊУ ТЕНИСКИХ СУДИЈА САДРЖАЈ 1. ОПШТЕ ОДРЕДБЕ... 3 Члан 1.... 3 СУДИЈСКИ ОДБОР ТСС... 3 Члан 2.... 5 ПРИВРЕМЕНЕ ИЛИ СТАЛНЕ КОМИСИЈЕ ОДБОРА... 5 Члан

More information

О Д Л У К У о додели уговора

О Д Л У К У о додели уговора Наручлац: Јавно предузеће за урбанстчко просторно планрање, грађевнско земљште путеве ''Градац'' Чачак Адреса: Цара Лазара број 51. Место: Чачак Број одлуке: 509/2017-ЈН Датум: 29.08.2017. годне На основу

More information

План јавних набавки за годину. Јавне набавке. Народна библиотека Србије - Установа културе од националног значаја

План јавних набавки за годину. Јавне набавке. Народна библиотека Србије - Установа културе од националног значаја План јавних набавки за. годину Народна библиотека Србије - Установа културе од националног значаја Обухвата: Датум усвајања: План набавки 13.02. Измена број: 0101-207/2 06.03. Измена број: 0101-207/3 10.04.

More information

СЛУЖБЕНИ ГЛАСНИК РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ УРЕДБУ. Језик српског народа. Понедјељак, 30. март године БАЊА ЛУКА

СЛУЖБЕНИ ГЛАСНИК РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ УРЕДБУ.  Језик српског народа. Понедјељак, 30. март године БАЊА ЛУКА СЛУЖБЕНИ ГЛАСНИК ЈУ Службени гласник Републике Српске, Бања Лука, Вељка Млађеновића бб Телефон/факс: (051) 456-331, 456-341 E-mail: sgrs.redakcija@slglasnik.org sgrs.oglasi@slglasnik.org sgrs.finansije@slglasnik.org

More information

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА МИНИСТАРСТВО КОМУНИКАЦИЈА И ТРАНСПОРТА БОСНЕ И ХЕРЦЕГОВИНЕ РЕГИОНАЛНА РАДИОНИЦА О БЕЗБЈЕДНОСТИ У ДРУМСКОМ САОБРАЋАЈУ

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА МИНИСТАРСТВО КОМУНИКАЦИЈА И ТРАНСПОРТА БОСНЕ И ХЕРЦЕГОВИНЕ РЕГИОНАЛНА РАДИОНИЦА О БЕЗБЈЕДНОСТИ У ДРУМСКОМ САОБРАЋАЈУ БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА МИНИСТАРСТВО КОМУНИКАЦИЈА И ТРАНСПОРТА БОСНЕ И ХЕРЦЕГОВИНЕ РЕГИОНАЛНА РАДИОНИЦА О БЕЗБЈЕДНОСТИ У ДРУМСКОМ САОБРАЋАЈУ Мирослав Ђерић 2 СТРУКТУРА И КЉУЧНИ АКТЕРИ Министарство комуникација

More information

6 th INTERNATIONAL CONFERENCE

6 th INTERNATIONAL CONFERENCE 6 th INTERNATIONAL CONFERENCE Contemporary achievements in civil engineering 20. April 2018. Subotica, SERBIA A BASIC WATER BUDGET MODEL FOR THE PALIĆ LUDAŠ LAKE SYSTEM Zoltan Horvat 1 Mirjana Horvat 2

More information

Употреба информационо-комуникационих технологија у Републици Србији, 2012.

Употреба информационо-комуникационих технологија у Републици Србији, 2012. Саопштење за јавност Република Србија Републички завод за статистику Београд, Милана Ракића 5 телефон +381 11 2412-922 www.stat.gov.rs stat@stat.gov.rs Употреба информационо-комуникационих технологија

More information

ЉУДСКА ПРАВА И МЕДИЈИ

ЉУДСКА ПРАВА И МЕДИЈИ Мр Јелена Вучковић, асистент Правни факултет Универзитета у Крагујевцу UDK: 342.727:659.3 Апстракт: Под изразом људска права обично се мисли на одређени број појединачних права и слобода која су садржана

More information

A Step Forward to Youth Employability Економски факултет, Универзитета у Бањој Луци. Бања Лука,

A Step Forward to Youth Employability Економски факултет, Универзитета у Бањој Луци. Бања Лука, A Step Forward to Youth Employability Економски факултет, Универзитета у Бањој Луци Бања Лука, 12.10.2017-11.11.2017. РАСПОРЕД ОБУКА И ПРЕДАВАЊА 12.10.2017. (четвртак) Презентација пројекта, Амфитатар

More information

ГЕОПРОСТОРНА И ВРЕМЕНСКА ДИСТРИБУЦИЈА ШУМСКИХ ПОЖАРА КАО ПРИРОДНИХ КАТАСТРОФА

ГЕОПРОСТОРНА И ВРЕМЕНСКА ДИСТРИБУЦИЈА ШУМСКИХ ПОЖАРА КАО ПРИРОДНИХ КАТАСТРОФА DOI: 10.5937/vojdelo1602108C ГЕОПРОСТОРНА И ВРЕМЕНСКА ДИСТРИБУЦИЈА ШУМСКИХ ПОЖАРА КАО ПРИРОДНИХ КАТАСТРОФА Владимир M. Цветковић, Криминалистичко-полицијска академија, Београд Јасмина Гачић и Владимир

More information

ПРАВИЛНИК О РОКОВИМА, САДРЖАЈУ И НАЧИНУ ДОСТАВЉАЊА ПОДАТАКА О НАБАВЦИ И ПРОДАЈИ НАФТЕ, ДЕРИВАТА НАФТЕ, БИОГОРИВА И КОМПРИМОВАНОГ ПРИРОДНОГ ГАСА

ПРАВИЛНИК О РОКОВИМА, САДРЖАЈУ И НАЧИНУ ДОСТАВЉАЊА ПОДАТАКА О НАБАВЦИ И ПРОДАЈИ НАФТЕ, ДЕРИВАТА НАФТЕ, БИОГОРИВА И КОМПРИМОВАНОГ ПРИРОДНОГ ГАСА ПРЕДЛОГ На основу члана 171. става 2. Закона о енергетици ( Службени гласник РС, бр.57/11, 80/11-исправка и 93/12), Министар за енергетику, развој и заштиту животне средине доноси ПРАВИЛНИК О РОКОВИМА,

More information

ПРОГРАМ РАДА 1 ISS/KS F094 Заштитна одећа и заштитна опрема

ПРОГРАМ РАДА 1 ISS/KS F094 Заштитна одећа и заштитна опрема Страна: 1 Број:794/1-23-01/2014 ПРОГРАМ РАДА 1 ISS/KS F094 Заштитна одећа и заштитна опрема Овај програм рада донет је на седници Kомисије која је одржана дописним путем од 10. 10. 2013.године до 24. 10.

More information

Планирање као основни предуслов за успешну реализацију јавних набавки

Планирање као основни предуслов за успешну реализацију јавних набавки lege artis ПРОПИСИ У ПРАКСИ буџети и јавне набавке 22 Планирање као основни предуслов за успешну реализацију јавних набавки Процес планирања је комплексна пословна активност и једна од основних управљачких

More information

Листа изборних предмета

Листа изборних предмета Наставни план специјалистичких струковних студија измене и допуне на освнову одлуке Наставно-научног већа од 17. децембра 2013. године, ев. бр. 667/21 НАСТАВНИ ПЛАН СПЕЦИЈАЛИСТИЧКИХ СТРУКОВНИХ СТУДИЈА

More information

На основу члана 108. Закона о јавним набавкама ( Службени гласник РС, број 124/2012, 124/2012, 14/2015, 68/2015), доносим

На основу члана 108. Закона о јавним набавкама ( Службени гласник РС, број 124/2012, 124/2012, 14/2015, 68/2015), доносим УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ ФИЛОЗОФСКИ ФАКУЛТЕТ Број: 02-57/11 Дана: 12.6.2017. године На основу члана 108. Закона о јавним набавкама ( Службени гласник РС, број 124/2012, 124/2012, 14/2015, 68/2015), доносим

More information

О Д Л У К У о додели уговора

О Д Л У К У о додели уговора Наручилац: Јавно предузеће за урбанистичко и просторно планирање, грађевинско земљиште и путеве ''Градац'' Чачак Адреса: Цара Лазара број 51. Место: Чачак Број одлуке: 35/2018-ЈН Датум: 07.03.2018. године

More information

СТАНДАРДИ И УСЛОВИ ЗА ОБУКУ РОНИЛАЦА

СТАНДАРДИ И УСЛОВИ ЗА ОБУКУ РОНИЛАЦА СТАНДАРДИ И УСЛОВИ ЗА ОБУКУ РОНИЛАЦА I. ОПШТЕ ОДРЕДБЕ 1.1. ДЕФИНИЦИЈА РОЊЕЊА 1.2. КАТЕГОРИЗАЦИЈА РОНИЛАЦА (прилог 1) 1.3. ОПШТИ УСЛОВИ ЗА СТИЦАЊЕ КАТЕГОРИЈА 1.4 СТАНДАРДИ И УСЛОВИ РОНИЛАЧКИХ КАТЕГОРИЈА

More information

ОБАВЕШТЕЊЕ заинтересованим кандидатима за специјалистичке информатичке обуке

ОБАВЕШТЕЊЕ заинтересованим кандидатима за специјалистичке информатичке обуке ОБАВЕШТЕЊЕ заинтересованим кандидатима за специјалистичке информатичке обуке ОПШТЕ ИНФОРМАЦИЈЕ Национална служба за запошљавање у 2018. години организује специјалистичке информатичке обуке за 775 полазника

More information

КОНКУРСНА ДОКУМЕНТАЦИЈА

КОНКУРСНА ДОКУМЕНТАЦИЈА Центар за културу Влада Дивљан Митрополита Петра бр. 8, Београд Број: ППЈН 1-6/17 Датум: 23.01.2017. године www.ckvladadivljan.rs КОНКУРСНА ДОКУМЕНТАЦИЈА ЗА ЈАВНУ НАБАВКУ ПОЗОРИШНЕ ПРЕДСТАВЕ СРПСКА БАЈКА

More information

УПРАВА И ЗАШТИТА ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ 1 организационе претпоставке

УПРАВА И ЗАШТИТА ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ 1 организационе претпоставке Оригинални научни рад 35:502/504 doi:10.5937/zrpfns47-5111 Др Драган Милков, редовни професор Универзитет у Новом Саду Правни факултет у Новом Саду УПРАВА И ЗАШТИТА ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ 1 организационе претпоставке

More information

О б р а з л о ж е њ е

О б р а з л о ж е њ е ЈКП ВОДОВОД И КАНАЛИЗАЦИЈА АЛЕКСИНАЦ, Петра Зеца број 35 Број : 174 Датум : 06.02.2017.године Врста поступка: Поступак јавне набавке мале вредности На основу члана 108. Закона о јавним набавкама ( Сл.гласник

More information

ПРАЋЕЊЕ ТРЕНДА ИНДИКАТОРА БЕЗБЕДНОСТИ САОБРАЋАЈА У СРБИЈИ

ПРАЋЕЊЕ ТРЕНДА ИНДИКАТОРА БЕЗБЕДНОСТИ САОБРАЋАЈА У СРБИЈИ XII International Symposium "ROAD ACCIDENTS PREVENTION 2014" Hotel Jezero, Borsko Jezero, 09 th and 10 th October 2014. UDK: ПРАЋЕЊЕ ТРЕНДА ИНДИКАТОРА БЕЗБЕДНОСТИ САОБРАЋАЈА У СРБИЈИ Далибор Пешић а, Борис

More information

АКЦИОНИ ПЛАН ЗА СПРОВОЂЕЊЕ НАЦИОНАЛНЕ СТРАТЕГИЈЕ ЗА МЛАДЕ. за период од до године

АКЦИОНИ ПЛАН ЗА СПРОВОЂЕЊЕ НАЦИОНАЛНЕ СТРАТЕГИЈЕ ЗА МЛАДЕ. за период од до године АКЦИОНИ ПЛАН ЗА СПРОВОЂЕЊЕ НАЦИОНАЛНЕ СТРАТЕГИЈЕ ЗА МЛАДЕ за период од 29. до 214. године ПРЕДЛОГ АКЦИОНОГ ПЛАНА ЗА СПРОВОЂЕЊЕ НАЦИОНАЛНЕ СТРАТЕГИЈЕ ЗА МЛАДЕ за период од 29. до 214. године 1. УВОД Влада

More information

УНИВЕРЗИТЕТ У НИШУ Универзитетски трг Ниш

УНИВЕРЗИТЕТ У НИШУ Универзитетски трг Ниш УНИВЕРЗИТЕТ У НИШУ Универзитетски трг 2 18 000 Ниш Број студената на Универзитету: 28660 Број факултета у саставу Универзитета: 13 Центар за развој каријере и саветовање студената Универзитета у Нишу Универзитетски

More information

О Д Л У К У о додели уговора

О Д Л У К У о додели уговора Наручилац: Јавно предузеће за урбанистичко и просторно планирање, грађевинско земљиште и путеве ''Градац'' Чачак Адреса: Цара Лазара број 51. Место: Чачак Број одлуке: 703/2017-ЈН Датум: 15.11.2017. године

More information

Стратегија безбедности града Ниша

Стратегија безбедности града Ниша Град Ниш Савет за безбедност града Ниша НАЦРТ Стратегија безбедности града Ниша за период 2017 2020. године Октобар 2017. Израду Стратегије безбедности Града Ниша (2017-2020) подржала је Мисија ОЕБС-а

More information

ТМ Г. XXVIII Бр. 4 Стр Ниш октобар - децембар UDK ПРАВНИ СТАТУС ОСОБА СА ИНВАЛИДИТЕТОМ *

ТМ Г. XXVIII Бр. 4 Стр Ниш октобар - децембар UDK ПРАВНИ СТАТУС ОСОБА СА ИНВАЛИДИТЕТОМ * ТМ Г. XXVIII Бр. 4 Стр. 381-419 Ниш октобар - децембар 2004. UDK 342.7-056.26 Прегледни научни рад Примљено: 13.09.2004. Јасмина Петровић Филозофски факултет Косовска Митровица ПРАВНИ СТАТУС ОСОБА СА ИНВАЛИДИТЕТОМ

More information

Здрави људи, здравље у свим политикама: Стратегија јавног здравља у Републици Србији

Здрави људи, здравље у свим политикама: Стратегија јавног здравља у Републици Србији 1 Здрави људи, здравље у свим политикама: Стратегија јавног здравља у Републици Србији 2016 2025 П р е д л о г Увод Јавно здравље је наука и уметност превенције болести, продужавања живота и унапређења

More information

Број: / /7. Београд, 29. новембар године

Број: / /7. Београд, 29. новембар године Извештај о ревизији правилности пословања Дома здравља Др Ђорђе Ковачевићˮ Лазаревац у 2017. години у делу остваривања прихода од употребе јавних средстава за услуге које нису обухваћене уговором са Републичким

More information

ТАБЕЛА 2 - НАБАВКЕ НА КОЈЕ СЕ ЗАКОН НЕ ПРИМЕЊУЈЕ

ТАБЕЛА 2 - НАБАВКЕ НА КОЈЕ СЕ ЗАКОН НЕ ПРИМЕЊУЈЕ Универзитет у Београду - Факултет безбедности Господара Вучића 50, Београд 1. Ред. бр. 2. Предмет набавке ТАБЕЛА 2 - НАБАВКЕ НА КОЈЕ СЕ ЗАКОН НЕ ПРИМЕЊУЈЕ 3. Износ на конту без ПДВа (планска година) 4.

More information

Извјештај ревизије учинка ТЕХНИЧКО ОПРЕМАЊЕ ВАТРОГАСНИХ ЈЕДИНИЦА

Извјештај ревизије учинка ТЕХНИЧКО ОПРЕМАЊЕ ВАТРОГАСНИХ ЈЕДИНИЦА ГЛAВНА СЛУЖБА ЗА РЕВИЗИЈУ ЈАВНОГ СЕКТОРА РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ 78000 Бања Лука, Вука Караџића 4 Република Српска, БиХ Тел: +387(0)51/247-408 Факс:+387(0)51/247-497 e-mail: revizija@gsr-rs.org Извјештај ревизије

More information

Статус и активности општинских kомисија за равноправност полова у Босни и Херцеговини Преглед и препоруке. Srpski jezik. Avgust 2009.

Статус и активности општинских kомисија за равноправност полова у Босни и Херцеговини Преглед и препоруке. Srpski jezik. Avgust 2009. Статус и активности општинских kомисија за равноправност полова у Босни и Херцеговини Преглед и препоруке jezik Avgust 2009. godine Rezime Као што је потврђено на Министарском савјету у Москви 1991. године,

More information

М Е Н А Џ М Е Н Т КВАЛИТЕТOM ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ

М Е Н А Џ М Е Н Т КВАЛИТЕТOM ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ Универзитет у Нишу Факултет заштите на раду у Нишу Горан В. Ристић М Е Н А Џ М Е Н Т КВАЛИТЕТOM ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ Ниш, 2009. Горан В. Ристић Менаџмент квалитетом животне средине Издавач: Факултет заштите

More information

PARAOLIMPIJSKI KOMITET SRBIJE National Paralympic Committee of Serbia

PARAOLIMPIJSKI KOMITET SRBIJE National Paralympic Committee of Serbia PARAOLIMPIJSKI KOMITET SRBIJE National Paralympic Committee of Serbia Параолимпијски комитет Србије ПИБ 103729853; Омладинских бригада 1 Матични бр. 17595199; 11000 Београд бр. ж.р. 160-150206 - 23 Адреса

More information

Препоруке. за што адекватнији одговор система социјалне заштите на потребе ЛГБТ особа и њихових породица. Асоцијација ДУГА мај 2014.

Препоруке. за што адекватнији одговор система социјалне заштите на потребе ЛГБТ особа и њихових породица. Асоцијација ДУГА мај 2014. Препоруке за што адекватнији одговор система социјалне заштите на потребе ЛГБТ особа и њихових породица Асоцијација ДУГА мај 2014. године Аутор: Александар Прица Сви појмови у овим препорукама употребљени

More information

Конкурентно и дистрибуирано програмирање 13Е113КДП

Конкурентно и дистрибуирано програмирање 13Е113КДП Конкурентно и дистрибуирано програмирање 13Е113КДП Садржај Увод Циљеви и исход предмета Наставници Програм предмета Лабораторијске вежбе Предиспитне обавезе студената Начин полагања испита Пројекат Литература

More information

МЕТОДОЛОШКИ ПРИРУЧНИК: АНАЛИЗА И ТРЕТМАН РИЗИКА ОД КОРУПЦИЈЕ У МИКРО ПРЕДУЗЕЋИМА И МСП

МЕТОДОЛОШКИ ПРИРУЧНИК: АНАЛИЗА И ТРЕТМАН РИЗИКА ОД КОРУПЦИЈЕ У МИКРО ПРЕДУЗЕЋИМА И МСП Пројекат ACTS МЕТОДОЛОШКИ ПРИРУЧНИК: АНАЛИЗА И ТРЕТМАН РИЗИКА ОД КОРУПЦИЈЕ У МИКРО ПРЕДУЗЕЋИМА И МСП ACTs у координацији UNIONCAMERE у сарадњи са АНАЛИЗА И ТРЕТМАН РИЗИКА ОД КОРУПЦИЈЕ У МИКРО ПРЕДУЗЕЋИМА

More information

ЗНАЧАЈ БЕЗБЕДНОСНЕ КУЛТУРЕ У КОНТРОЛИ КАО ФУНКЦИЈИ РУКОВОЂЕЊА У ПОЛИЦИЈИ 1

ЗНАЧАЈ БЕЗБЕДНОСНЕ КУЛТУРЕ У КОНТРОЛИ КАО ФУНКЦИЈИ РУКОВОЂЕЊА У ПОЛИЦИЈИ 1 Зборник радова Правног факултета у Новом Саду, 4/2014 Прегледни чланак 351.74/.78 doi:10.5937/zrpfns48-7473 Ненад Радивојевић, асистент Универзитет у Новом Саду Правни факултет у Новом Саду ЗНАЧАЈ БЕЗБЕДНОСНЕ

More information

ИНВЕСТИЦИЈЕ GROSS FIXED CAPITAL FORMATION

ИНВЕСТИЦИЈЕ GROSS FIXED CAPITAL FORMATION БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА BOSNIA AND HERZEGOVINA ИНВЕСТИЦИЈЕ GROSS FIXED CAPITAL FORMATION Број: No: 8 СТАТИСТИЧКИ БИЛТЕН STATISTICAL BULLETIN Бања Лука Banja Luka 2014 НАЧЕЛНИК ОДЈЕЉЕЊА ЗА ИЗРАДУ ПУБЛИКАЦИОНИХ

More information

О Д Л У К У о додели уговора за ЈН 03/2016

О Д Л У К У о додели уговора за ЈН 03/2016 Република Србија Универзитет у Нишу ПРАВНИ ФАКУЛТЕТ Трг краља Александра 11 Број: 01-547/3 18.03.2016. године На основу члана 108. став 1., а у вези са чланом 107. став 3. Закона о јавним набавкама ( Сл.

More information

БИЛТЕН БР. 3 ТАКМИЧАРСКА СЕЗОНА 2017./2018. ГОДИНА ВАТЕРПОЛО САВЕЗ СРБИЈЕ

БИЛТЕН БР. 3 ТАКМИЧАРСКА СЕЗОНА 2017./2018. ГОДИНА ВАТЕРПОЛО САВЕЗ СРБИЈЕ БИЛТЕН БР. 3 ТАКМИЧАРСКА СЕЗОНА 2017./2018. ГОДИНА РЕЗУЛТАТ УТАКМИЦЕ 1/16 КУП-а РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ ЗА СЕНИОРЕ У СЕЗОНИ 2017./2018.ГОДИНЕ. Утакмица 1/16, 08.11.2017. године: ВК НАИС ВК ТЕНТ 14 : 3 ДЕЛЕГАТ:

More information