ОПШТИ ПОДАЦИ. Назив школе Час по реду Разред и одељење Учитељ ОПШТИ МЕТОДИЧКИ ПОДАЦИ. Наставни предмет. Наставна тема.

Similar documents
У овом раду приказано је коришћење електронског теста за проверу стеченог знања ученика VIII разреда из предмета Техничко и информатичко образовање.

Школа: Електротехничка школа Никола Тесла Бања Лука

Креирање апликација-калкулатор

Циљеви часа. Функционални (развојни): развијање логичког мишљења,доношење закључака о обичајима и традицији,развијање пажње, закључивања и уопштавања

ПРИКАЗ ТОКА ЧАСА Наставна тема Број часа Наставна јединица Тип часа Облици рада Циљеви и задаци часа Наставне методе

ЗАХТЕВ ЗА ПРЕВОЂЕЊЕ У РЕГИСТАР ПРИВРЕДНИХ СУБЈЕКТА

ГРАЂАНИН Предмет: Разред: Наставна тема: Наставна јединица: Школа: Наставница: Образовни циљеви: Васпитни циљеви: Практични циљеви:

Критеријуми за друштвене науке

Архитектура и организација рачунара 2

БИЛТЕН БР. 51 ТАКМИЧАРСКА СЕЗОНА 2017./2018. ГОДИНА ВАТЕРПОЛО САВЕЗ СРБИЈЕ

ОПШТИ И МЕТОДИЧКИ ПОДАЦИ. Упознавање ученика са значајним догађајима у Србији после Косовске битке

ОДБОЈКАШКИ САВЕЗ ВОЈВОДИНЕ Нови Сад Масарикова 25 тел/факс: 021/ , тр:

ОДЛУКУ О УТВРЂИВАЊУ ПРОСЕЧНИХ ЦЕНА КВАДРАТНОГ МЕТРА НЕПОКРЕТНОСТИ ЗА УТВРЂИВАЊЕ ПОРЕЗА НА ИМОВИНУ ЗА 2018

БИЛТЕН БР. 3 ТАКМИЧАРСКА СЕЗОНА 2017./2018. ГОДИНА ВАТЕРПОЛО САВЕЗ СРБИЈЕ

РЕГИСТАР УДРУЖЕЊА, ДРУШТАВА И САВЕЗА У ОБЛАСТИ СПОРТА

ПРЕГЛЕД ОБРАЧУНА ПДВ ЗА ПОРЕСКИ ПЕРИОД ОД ДО 20. ГОДИНЕ

Грађа атома час хемије реализован коришћењем дигиталних технологија и програмираног учења

О Д Л У К У о додели уговора

Понуда уџбеника за школску 201 4/2015. годину

Конкурсна документација Т - 44 / 2013

Tel (0) ; Fax: + 381(0) ; web: ;

РАЧУНАРОМ ДО БОЉЕГ РАЧУНАЊА

НАСТАВНЕ МЕТОДЕ - вербалне - практичан рад - дијалог

ЕКСПЛИЦИТНА НАСТАВА, НАМЕРНО УЧЕЊЕ И САВРЕМЕНЕ МЕТОДЕ У ПОРЕЂЕЊУ С ТРАДИЦИОНАЛНИМ УЧЕЊЕМ СТРАНОГ ЈЕЗИКА

ОСНОВНА ШКОЛА МАРКО ОРЕШКОВИЋ УЏБЕНИЦИ ЗА ШКОЛСКУ 2018/ ГОДИНУ ПРВИ РАЗРЕД

ЛАБОРАТОРИЈА ЕНЕРГИЈЕ ЗНАЊА

СЕЋАЊЕ НА ХОЛОКАУСТ. Први час: обрада наставне јединице Последице рата

СПИСАК ОДАБРАНИХ УЏБЕНИКА ОДОБРЕНИХ ОД СТРАНЕ MИНИСТАРСТВА ПРОСВЕТЕ

Члан 2. Поједини изрази употребљени у овом правилнику имају следеће значење: 1) акутна референтна доза (у даљем тексту: ARD) јесте процењена

СЕКТОР ЗА ИНФОРМАЦИОНЕ ТЕХНОЛОГИЈЕ ПРОЦЕДУРА ЗА РАД СА ЕКСЕЛ ШАБЛОНОМ ЗА УНОС И КОНТРОЛУ ЗАВРШНИХ РАЧУНА КОРИСНИКА БУЏЕТСКИХ СРЕДСТАВА СИТ-B.

Дијалошка, текстуална, интерактивно учење, вршњачка подршка. Мултимедијални софтер Hot Potatoes и интерактивни пано ThingLink

Алати за визуелизацију израде техничких цртежа у процесу учења техничког и информатичког образовања

Д И Г И Т А Л Н И Ч А С САДРЖАЈ РАДА SPACE. 1. Подаци о аутору рада Општи подаци о часовима Приказ часова...

ПРИРУЧНИК ЗА НАСТАВНИКЕ УЗ УЏБЕНИК ТЕХНИЧКО И ИНФОРМАТИЧКО ОБРАЗОВАЊЕ ЗА ОСМИ РАЗРЕД ОСНОВНЕ ШКОЛЕ

О Д Л У К У О ДОДЕЛИ УГОВОРА

THE THEATRE IN PARTHICOPOLIS: A POSSIBLE RECONSTRUCTION

Достава захтева и пријава М-4 за годину преко електронског сервиса Фонда ПИО. е-м4. Републички фонд за пензијско и инвалидско осигурање

Утицај савремених наставних медија на квалитет непосредне комуникације у настави природе и друштва

ПРИКАЗ НАСТАВНЕ ЈЕДИНИЦЕ

Употреба информационо-комуникационих технологија у Републици Србији, 2012.

МАТЕМАТИЧКИ ФАКУЛТЕТ УНИВЕРЗИТЕТ У БЕОГРАДУ АНАЛИЗА РЕЗУЛТАТА PISA ТЕСТИРАЊА ЗА ОБЛАСТ МАТЕМАТИЧКА ПИСМЕНОСТ ( МАСТЕР РАД )

Наставна средства у савременој настави

АНАЛИЗА УЏБЕНИКА МАТЕМАТИКЕ ЗА ТРЕЋИ РАЗРЕД ОСНОВНЕ ШКОЛЕ ПРЕМА СТАНДАРДИМА Д-ГРУПЕ

Биланс на приходи и расходи

Биланс на приходи и расходи

NIS HOLDS 9TH ANNUAL GENERAL MEETING

Млади и жене на тржишту рада у Србији

Quiz Maker, web сервиси (Quiz Star, YouTube)

О Д Л У К У о додели уговора

СРЕДЊЕ ОБРАЗОВАЊЕ ШКОЛСКА 2015/2016. ГОДИНА SECONDARY EDUCATION SCHOOL YEAR 2015/2016

АНАЛИЗА ПРИМЕНЕ НАСТАВНОГ ПРОГРАМА РУКА У ТЕСТУ ОТКРИВАЊЕ СВЕТА У НАСТАВНОЈ ПРАКСИ У ЗАПАДНОБАЧКОМ ОКРУГУ

Учимо стране језике Енглески за предшколце прво издање

ОБАВЈЕШТЕЊЕ О НАБАВЦИ /17

ПРИМЕНА ИСТРАЖИВАЧКЕ МЕТОДЕ У РЕАЛИЗАЦИЈИ ФИЗИЧКИХ САДРЖАЈА У НАСТАВИ ПРИРОДЕ И ДРУШТВА

САВРЕМЕНИ МОДЕЛИ РАДА У НАСТАВИ ПРИРОДЕ И ДРУШТВА

ШКОЛСКА ГОДИНА 2014/2015. Енглески језик. Знање нас чини великима KLETT

Основна школа Душко Радовић

Редни број: Наставна јединица: Колаж, фротаж, деколаж и асамблаж; колаж Из птичје 1. и 2. перспективе (илустровање песме Супер роде)

ПРЕ ПИЧА НАЈВАЖНИЈА ПИТАЊА

Стандард знања, вештина и вредносних ставова (компетенције) за професију наставника. -нацрт-

НАУЧНО ВЕЋЕ АСТРОНОМСКЕ ОПСЕРВАТОРИЈЕ БИЛТЕН РЕФЕРАТА. за избор у научна звања и избор и реизбор на одговарајуца радна места

Елвира Саваи ПРИРУЧНИК ЗА НАСТАВНИКЕ. 2 : за други разред основне школе. уз уџбенички комплет LET S PLAY ENGLISH! 2

2. Прикључак воде 1 ком

TРЖИШТЕ ЕЛЕКТРОНСКИХ КОМУНИКАЦИЈА У РЕПУБЛИЦИ СРБИЈИ У ГОДИНИ

ДИСЦИПЛИНСКИ ПРОБЛЕМИ У ОСНОВНОЈ И СРЕДЊОЈ ШКОЛИ: МИШЉЕЊЕ НАСТАВНИКА

На основу члана 108. Закона о јавним набавкама директор Дома здравља Др Јован Јовановић Змај Стара Пазова, доноси следећу:

ОРИЈЕНТИРИНГ СЕКЦИЈА КАО ОБЛИК ВАНЧАСОВНЕ АКТИВНОСТИ У ФИЗИЧКОМ ВАСПИТАЊУ

Мастер студије Смер: Рачуноводство и ревизија

Савремене методе тестирања стандарда знања за техничко и информатичко образовање

Огледно подстицање креативности у школи и промене уверења наставника о креативности 2

ОБАВЕШТЕЊЕ О ЗАКЉУЧЕНОМ УГОВОРУ

ПРИПРЕМА НАСТАВЕ ТЕХНИЧКО И ИНФОРМАТИЧКО ОБРАЗОВАЊЕ, 7. РАЗРЕД

ПРИРУЧНИК ЗА ИСТРАЖИВАЊЕ И ПЛАНИРАЊЕ КАРИЈЕРЕ

АЛГОРИТАМСКИ ПРИСТУП РЕШАВАЊУ ПРОБЛЕМА

МИНИСТАРСТВО ТРГОВИНЕ, ТУРИЗМА И ТЕЛЕКОМУНИКАЦИЈА расписује

Завод за јавно здравље Лесковац Лесковац, Максима Ковачевића 11 Е-mail: Тел.: 016/ ; ; Факс: 016/

МИ КРО БИ О ЛО ШКИ КРИ ТЕ РИ ЈУ МИ ЗА ХРА НУ

Образовни софтвери у настави Информатике и рачунарства у основној школи

Регионални кошаркашки савез источна Србија

LEARNING MANAGEMENT SYSTEM LMS IN LEARNING / ЛМС У УЧЕЊУ. Војкан Портић 829/2014

ОДБОЈКАШКЕ ОРГАНИЗАЦИЈЕ

Радна група овлашћених регистара

ЛИСТЕ УЏБЕНИКА. ЗА ШКОЛСКУ 2018 / ГОДИНУ ( II, III, IV, VI, VII и VIII разред) фебруар, 2018.

Едмодо (Edmodo) Садржај

Едмодо (Edmodo) Садржај

МОТИВАЦИЈА УЧЕНИКА ОСНОВНЕ ШКОЛЕ ЗА РАД И ВАСПИТНО-ОБРАЗОВНИ УСПЕХ

Универзитет у Нишу Природно-математички факултет Департман за хемију

Проверавање и оцењивање. ученика. Испитивање, оцењивање, проверавање кроз историју

ТМ Г. XXXIII Бр. 4 Стр Ниш октобар - децембар UDK : ::172(497.11)

ПОДРШКА ШКОЛЕ МОТИВАЦИЈИ УЧЕНИКА ДА УЧЕСТВУЈУ НА ТАКМИЧЕЊИМА SCHOOL SUPPORT TO THE MOTIVATION OF STUDENTS TO PARTICIPATE IN COMPETITIONS

адреса: Здравка Челара 16, Палилула БЕОГРАД телефони: ; тел/факс: СРЕДЊА ТЕХНИЧКА ПТТ ШКОЛА

На основу члана 34. Закона о уџбеницима ( Службени гласник РС број:27/2018.) Наставничко веће ОШ Иван Милутиновић доноси следећу О Д Л У К У

ВИКИДАХИЈЕ 2 (Обрада народне епске песме Почетак буне против дахија на Википедији)

6th REGULAR SESSION OF NIS J.S.C. SHAREHOLDERS' ASSEMBLY

СПИСАК УЏБЕНИКА ЗА ПРВИ РАЗРЕД. Љ. Вдовић, Б. Матијевић, и Р. Јанаћковић

ОДЕЉЕЊСКИ СТАРЕШИНА Приручник

Основна школа Станоје Миљковић Брестовац. СПИСАК УЏБЕНИКА за старије разреде (V-VIII) који ће се користити у школ. 2012/2013. год.

АКРЕДИТАЦИОНО ТЕЛО СРБИЈЕ

ОБАВЈЕШТЕЊЕ О НАБАВЦИ /17

Репродуктивна питања за тумачење књижевног текста у првом разреду основне школе

Transcription:

ОПШТИ ПОДАЦИ Назив школе Час по реду Разред и одељење Учитељ ОШ,,Први мај`` Владимировац Трећи III-3 Нада Шакић ОПШТИ МЕТОДИЧКИ ПОДАЦИ Наставни предмет Природа и друштво Наставна тема Оријентација у простору Наставна јединица Сналажење у простору- утврђивање Претходна наставна јединица Сналажење у простору - обрада Наредна наставна јединица Оријентација помоћу плана насеља Садржај наставне јединице Утврђивање стечених знања о сналажењу у простору; странама света; развијање свести ученика о значају поседовања вештине сналажења у простору и вештина оријентације; развијање љубави према предмету Природа и друштво; развијање осећаја припадности групи и тимског рада; развој социјално пожељних вештина; поштовање туђих мишљења; тимски рад Наставна средства и материјали - Веб апликација - Мобилни телефон - QR кодови Наставне методе Облици рада Тип часа Циљ часа Задаци часа - Мобилна апликација Метода рада на мултимедијалном материјалу, метода разговора, метода усменог излагања, демонстративна метода. Индивидуални, групни. Утврђивање. Утврдити стечана знања о сналажењу у простору. Допуна већ стечених знања о техникама оријентације, коришћењу компаса и терминологији која се користи приликом представљања страна света. Развити свест о значају оријентације и сналажења у простору. Развијање заинтересованости за природне науке. Образовни Обнова, утврђивање и проширивање већ стеченог знања о сналажењу у простору. Допуна већ стечених знања о техникама оријентације, коришћењу компаса и терминолгији која се користи приликом представљања страна света.

Функционални Васпитни Исходи наставне јединице Корелација Наставни простор Литература Ученици се оспособљавају да се самостално сналазе у простору. Развијање способности ученика да одреде стране света на основу годова, маховине, мравињака, звезда, компаса. Развијање способности ученика тумачења ознака за стране света. Оспособљавање ученика за самостално одређивање положаја других објеката на основу страна света Развијање свести ученика о важности поседовања знања о сналажењу и оријентацији у простору. Развијање љубави према предмету Природа и друштво. Развој социјалних вештина, толеранције и поштовања других. Развијање осећаја припадности групи и тимског рада. Ученици су утврдили своја претходна знања о сналажењу у простору и техникама оријентације. Утврдили су знања о коришћењу компаса и терминологији која се користи приликом представљања страна света. Развијена способност ученика да одреди стране света помоћу годова, маховине, мравињака, звезда, компаса. Ученици су развили способности тумачења ознака за стране света. Ученици су развили способности за самостално одређивање положаја других објеката на основу страна света. Ученици су развили свест о важности поседовања знања о сналажењу и оријентацији у простору. Ученици су развили социјалне вештине, толеранцију и поштовање других, осећај припадности групи и тимског рада. Ученици су оспособљени да се самостално сналазе у простору. Ученици су заинтересовани за даље истраживање ове области и развили су љубав према предмету Природа и друштво. 1. Физичко васпитање кретањем по терену ученици долазе до QR кодова. 2. Од играчке до рачунара коришћењем паметних технологија за скенирање QR кодова. Игралиште. 1. Приручник за учитеље за наставу Природе и друштва у III разреду Ивана Васиљевић, Јелена Кенда, Креативни центар Београд. 2. Приручник за учитеље Винко Ковачевић, Бранка Бечановић Клет, Београд.

УВОДНИ ДЕО ЧАСА ТРАЈАЊЕ: 5 мин Ученици се упознају са правилима игре и правилима понашања током часа. Вође група добијају мобилни телефон са Андроид оперативним системом и камером, као и почетну позицијy са QR кодом који је одштампан на обичном листу папира (ученици су упознати са функцијом и самом употребом QR кодова). Пре него што стартују веб апликацију уз помоћ мобилних телефона, ученици се упознају са правилима понашања. Ученици су раније подељени у две хомогене групе и одредила сам по једног вођу групе. Како су подељени у две групе, игра добија такмичарски карактер што позитивно утиче на њихову пажњу. Следи краћи разговор и најава наставне јединице. Емоционално-интелектуална припрема Најава наставне јединице Сви ученици се распоређују по терену и утврђују на којој страни света се налази њихова кућа или стан. Најпре утврђујем да ли се ученик адекватно оријентисао, након чега показује страну света. Саопштавам ученицима да ћемо данас играти игру "Потрага за благом", која подразумева интерактивно учење кроз коришћење мобилних телефона и QR кодова и утврдити знања везана за оријентацију у простору. ЦЕНТРАЛНИ ДЕО ЧАСА ТРАЈАЊЕ: 35 мин Рад на мултимедијалном, интерактивном материјалу заснованом на веб и мобилним технологијама Започињемо игру. Ученике усмеравам на почетне позиције где се налази први QR код. Важно је нагласити да заузимам централну позицију на игралишту, како бих могла да надгледам обе групе у току игре. Вође група стартују апликацију за читање QR кодова. Скенирају први QR код и на екрану им се појављује прво питање са четири понуђена одговора (Прилог 1). Групе имају различита питања, а самим тим су им и QR кодови постављени на различита места. Ученици заједнички долазе до решења. Вође група означавају један од понуђених одговора. Уколико погрешно одговоре на постављено питање, на екрану се појављује тајмер који одбројава 30 секунди. За то време ученици из друге групе добијају предност. Када

истекне напоменуто време, ученици из групе која је обележила погрешан одговор добијају могућност поновног одговарања на питање. Када ученици тачно одговоре на питање, на екрану мобилног телефона се појављује текстуално и сликовно објашњење где се налази следећи QR код. Када ученици стигну до следећег QR кода, скенирају га, и опет се појављује испис питања (Прилог 2). Принцип одговарања на питање је исти као и код претходног питања. Надаље, такође сваки следећи QR код означава по једно питање (Прилог 3, Прилог 4, Прилог 5), а сваки тачан одговор води до наредног QR кода. Група која прва стигне до последњег QR кода и тачно одговори на постављено питање након скенирања кода добија приказ места где се налази награда за победнике у виду дипломе. ЗАВРШНИ ДЕО ЧАСА ТРАЈАЊЕ: 5 мин Систематизација Разговор о часу. Свака група чита своја питања и разговарају о одоворима са другом групом, како би се сви ученици упознали са свим питањима која су била коришћена у игри. Домаћи задатак Ученици добијају задатак да код куће пажљиво проуче градиво везано за наставну јединицу са којом смо се бавили и да осмисле по три питања. На следећем часу биће одабрана најбоља питања ученика и коришћена у некој од следећих игара овог типа. На овај начин ученици радо пажљиво анализирају лекцију јер желе да буду активни креатори игре. Видео снимак са приказом часа и концептом организације можете видети на следећем линку: https://www.youtube.com/watch?v=6mp-fwgiuuk

ПРИЛОЗИ Питања 1.Група 2. група Прилог 1 1. На којој страни света излази Сунце? 2. На којој страни света залази Сунце? а) исток a) исток б) запад б) запад в) север в) север г) југ г) југ Прилог 2 2. Шта је полазиште? 2. Шта је одредиште? а) место са којег полазимо на пут а) место са којег полазимо на пут б) место у које желимо стићи б) место у које желимо стићи в) место са којег посматрамо околину в) место са којег посматрамо околину г) део простора које видимо са једног места г) део простора које видимо са једног места Прилог 3 3. Како се назива справа (инструмент) 3. Шта је компас? који је приказан на сликама? а) висак а) справа која нам помаже да одредимо б) дурбин стране света в) компас б) справа која мери тачно време г) часовник в) справа која мери дубину г) справа која мери висину Прилог 4 4. Коју страну света показује 4. На којој страни стабла расте маховина? Звезда северњача? а) исток а) источној

б) запад б) западној в) север в) северној г) југ г) јужној Прилог 5 5. Са које стране заклона мрави обично 5. На којој страни су гушће распоређени граде мравињак? годови на пању одсеченог стабла? а) источне а) источној б) северне б) северној в) јужне в) јужној г) источне г) западној Пример једног QR кода: Скенирањем овог QR кода можете приступити веб апликацији, односно испису једног питања са четири понуђена одговора на мобилном телефону. Потребно је да имате телефон или таблет са Андроид оперативним системом и камером. QR код скенирајте уз помоћ читача QR кодова.

Уколико немате инсталиран овај софтвер на свом мобилном уређају, лако и потпуно бесплатно га можете преузети са Google Play Store-а. Када стартујете апликацију, камером мобилног уређаја скенирајте QR код са слике. Након скенирања QR кода одмах се појављује питање. Референце коришћених материјала 1. Дигиталне фотографије преузете са: http://www.freedigitalphotos.net 2. Делови текста из уџбеника који се користи у настави (Природа и друштво за трећи разред - Креативни центар - др Симеон Маринковић и Славица Марковић, Београд 2006.) 3. Линк ка видео снимку https://www.youtube.com/watch?v=6mp-fwgiuuk