PEDAGOGIJA SA DIDAKTIKOM

Similar documents
TRENING I RAZVOJ JELENA ANĐELKOVIĆ LABROVIĆ

TRENING I RAZVOJ VEŽBE 4 JELENA ANĐELKOVIĆ LABROVIĆ

СТРУКТУРА СТАНДАРДА СИСТЕМАМЕНАЏМЕНТАКВАЛИТЕТОМ

Podešavanje za eduroam ios

ПРЕДМЕТ: Базе података. СТУДИЈСКИ ПРОГРАМ: Информациони системи и технологије. ВРСТА И НИВО СТУДИЈА: Основне академске студије

CILJ UEFA PRO EDUKACIJE

IZVEDBENI PLAN NASTAVE OPIS KOLEGIJA

Архитектура и организација рачунара 2

JU OŠ Prva sanska škola Sanski Most Tel: 037/ Fax:037/ ID br

SIMPLE PAST TENSE (prosto prošlo vreme) Građenje prostog prošlog vremena zavisi od toga da li je glagol koji ga gradi pravilan ili nepravilan.

STRUČNA PRAKSA B-PRO TEMA 13

Doc. dr Dragana Glušac

PROJEKTNI PRORAČUN 1

Ulazne promenljive se nazivaju argumenti ili fiktivni parametri. Potprogram se poziva u okviru programa, kada se pri pozivu navode stvarni parametri.

Biznis scenario: sekcije pk * id_sekcije * naziv. projekti pk * id_projekta * naziv ꓳ profesor fk * id_sekcije

Eduroam O Eduroam servisu edu roam Uputstvo za podešavanje Eduroam konekcije NAPOMENA: Microsoft Windows XP Change advanced settings

Мастер студије Смер: Рачуноводство и ревизија

MENADŽMENT LJUDSKIH RESURSA

Структура студијских програма

Uvod u relacione baze podataka

Klasterizacija. NIKOLA MILIKIĆ URL:

БЕЗБЕДНОСТ РАДНЕ И ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ, ВАНРЕДНЕ СИТУАЦИЈЕ И ОБРАЗОВАЊЕ

AMRES eduroam update, CAT alat za kreiranje instalera za korisničke uređaje. Marko Eremija Sastanak administratora, Beograd,

CJENIK APLIKACIJE CERAMIC PRO PROIZVODA STAKLO PLASTIKA AUTO LAK KOŽA I TEKSTIL ALU FELGE SVJETLA

POSEBNA POGLAVLJA INDUSTRIJSKOG TRANSPORTA I SKLADIŠNIH SISTEMA

SVEUČILIŠTE U ZAGREBU UČITELJSKI FAKULTET ODSJEK ZA UČITELJSKE STUDIJE (Čakovec) PREDMET: Teorije nastave i obrazovanja DIPLOMSKI RAD

Iskustva video konferencija u školskim projektima

GUI Layout Manager-i. Bojan Tomić Branislav Vidojević

АУДИО И ВИДЕО ТЕХНОЛОГИЈЕ БРУЦОШИ СРЕЋНА ШКОЛСКА 2017/18 ГОДИНА!

Port Community System

Критеријуми за друштвене науке

Конкурентно и дистрибуирано програмирање 13Е113КДП

STABLA ODLUČIVANJA. Jelena Jovanovic. Web:

IZDAVANJE SERTIFIKATA NA WINDOWS 10 PLATFORMI

ENR 1.4 OPIS I KLASIFIKACIJA VAZDUŠNOG PROSTORA U KOME SE PRUŽAJU ATS USLUGE ENR 1.4 ATS AIRSPACE CLASSIFICATION AND DESCRIPTION

WWF. Jahorina

Prilozi razvoju elektronskog učenja Mogućnosti konverzije nastavnih aktivnosti i materijala u elektronski oblik

УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ

IZAZOVI U VISOKOM OBRAZOVANJU

ПРЕГЛЕД ОБРАЧУНА ПДВ ЗА ПОРЕСКИ ПЕРИОД ОД ДО 20. ГОДИНЕ

LEARNING MANAGEMENT SYSTEM LMS IN LEARNING / ЛМС У УЧЕЊУ. Војкан Портић 829/2014

Nejednakosti s faktorijelima

BENCHMARKING HOSTELA

Učenje na daljinu i e-učenje (1)

Универзитет уметности у Београду Université Lyon 2. УНЕСКО катедра МАСТЕР СТУДИЈЕ

ИНФОРМАТОР СТУДИЈЕ НА ФАКУЛТЕТУ ЗАШТИТЕ НА РАДУ У НИШУ У ШКОЛСКОЈ 2018/19. ГОДИНИ

СТРУКТУРА СТУДИЈСКОГ ПРОГРАМА

Tjedan Broj sati Oblik nastave Tema:

Mindomo online aplikacija za izradu umnih mapa

KAKO GA TVORIMO? Tvorimo ga tako, da glagol postavimo v preteklik (past simple): 1. GLAGOL BITI - WAS / WERE TRDILNA OBLIKA:

Projektovanje organizacije. 4. nedelja

UNIVERZITET ZA POSLOVNI INŽENJERING I MENADŽMENT BANJA LUKA PREDMET: B2B MARKETING I ELEKTRONSKA TRGOVINA

Стандард знања, вештина и вредносних ставова (компетенције) за професију наставника. -нацрт-

OKVIRNI KURIKULUM ZA NEMAČKI JEZIK NA NEFILOLOŠKIM FAKULTETIMA I VISOKIM STRUKOVNIM ŠKOLAMA U SRBIJI

Стандарди у области безбедности ИKТ-а. Драган Вуксановић, Институт за стандардизацију Србије

ECTS - INFORMACIJSKI PAKET

Mogudnosti za prilagođavanje

ОБАВЈЕШТЕЊЕ О НАБАВЦИ /17

INTERAKTIVNA NASTAVA MATEMATIKE U MLAĐIM RAZREDIMA OSNOVNE ŠKOLE

"NASTAVNIČKA INFORMATIKA"

DEFINISANJE TURISTIČKE TRAŽNJE

ИНФОРМАТОР СТУДИЈЕ НА ФАКУЛТЕТУ ЗАШТИТЕ НА РАДУ У НИШУ У ШКОЛСКОЈ 2016/17. ГОДИНИ

ФИЛОЗОФСКИ ФАКУЛТЕТ У НОВОМ САДУ, УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ НОВИ САД, ДР ЗОРАНА ЂИНЂИЋА 2. Акредитација студијског програма

Priru nik za u enje na daljinu sa primerima iz prakse

Алати пројектног менаџмента...4 Анализа финансијских извештаја...5 Бренд менаџмент...6 Евалуација пословних перформанси и вредновање предузећа...

TРЖИШТЕ ЕЛЕКТРОНСКИХ КОМУНИКАЦИЈА У РЕПУБЛИЦИ СРБИЈИ У ГОДИНИ

JEZGRO KURIKULUMA ZA PREDŠKOLSKI ODGOJ I OBRAZOVANJA

Понуда уџбеника за школску 201 4/2015. годину

KAPACITET USB GB. Laserska gravura. po jednoj strani. Digitalna štampa, pun kolor, po jednoj strani USB GB 8 GB 16 GB.

Trening: Obzor financijsko izvještavanje i osnovne ugovorne obveze

Naziv predmeta: NEVERBALNO KOMUNICIRANJE. Nivo: Drugi ciklus studija Godina: I Semestar: II Broj ECTS kredita: 5

TRAJANJE AKCIJE ILI PRETHODNOG ISTEKA ZALIHA ZELENI ALAT

Мишљења наставника о програмима физичког васпитања у старијим разредима основне школе као основа за њихово иновирање 2

DETALJNI IZVEDBENI NASTAVNI PLAN PREDMETA

Методе извођења наставе: Предавања, групне дискусије, студије случаја

Pr P o r j o e j k e t k o t v o a v n a j n e j or o g r a g n a i n z i a z c a i c j i e j 3. nedelja

МАСТЕР РАД. Унапређивање наставних процеса пред крај основне школе кроз стандарде; једно истраживање наше праксе и поређење са светском

ДОКТОРСКE АКАДЕМСКE СТУДИЈE МЕТОДИКА РАЗРЕДНЕ НАСТАВЕ

Основна школа Станоје Миљковић Брестовац. СПИСАК УЏБЕНИКА за старије разреде (V-VIII) који ће се користити у школ. 2012/2013. год.

Prezentacija studijske grupe (modula) MENADŽERSKA EKONOMIKA Školska 2015/2016. godina

СПЕЦИЈАЛИСТИЧКЕ АКАДЕМСКЕ СТУДИЈЕ КРИМИНАЛИСТИКЕ

ОСНОВНЕ АКАДЕМСКЕ СТУДИЈЕ КРИМИНАЛИСТИКЕ

CJENOVNIK KABLOVSKA TV DIGITALNA TV INTERNET USLUGE

ODLUČIVANJU (DSS) 2016/2017. dr Vladislav Miškovic Fakultet za računarstvo i informatiku

MODEL ZA SELEKCIJU POSLOVNIH PROCESA I METODOLOGIJA NJIHOVOG POBOLJŠANJA

СПОРТСКА МЕДИЦИНА СА ФИЗИКОТЕРАПИЈОМ

АГРOТУРИЗАМ И РУРАЛНИ РАЗВОЈ

ПОНУДА АКРЕДИТОВАНИХ СЕМИНАРА за OKTOБАР/НОВЕМБАР/ДЕЦЕМБАР године

ВИСОКА ПОСЛОВНА ШКОЛА СТРУКОВНИХ СТУДИЈА ПРОФ. ДР РАДОМИР БОЈКОВИЋ КРУШЕВАЦ СТУДИЈСКИ ПРОГРАМ СПЕЦИЈАЛИСТИЧКИХ СТРУКОВНИХ СТУДИЈА

ЗАХТЕВ ЗА ПРЕВОЂЕЊЕ У РЕГИСТАР ПРИВРЕДНИХ СУБЈЕКТА

МИНИСТАРСТВО ТРГОВИНЕ, ТУРИЗМА И ТЕЛЕКОМУНИКАЦИЈА расписује

КЊИГА П Р Е Д М Е Т A МЕНАЏМЕНТ У ТУРИЗМУ И УГОСТИТЕЉСТВУ. Основне струковне студије

SAVREMENE TEHNOLOGIJE U NASTAVI STRANIH JEZIKA

STUDIJSKI PROGRAM POSLOVNA INFORMATIKA "INŽENJERING INFORMACIONIH TEHNOLOGIJA"

Tel (0) ; Fax: + 381(0) ; web: ;

Висока медицинска школа струковних студија Ћуприја

Priručnik o primjeni međupredmetnog IKT kurikula u predmetnoj nastavi osnovne škole

ИКТ у настави ТИО и Информатике и рачунарства

Табела 5.2. Спецификација предмета на студијском програму ОСС Туризам Прилог 5.2. Књига предмета ОСС Туризам

Универзитет уметности у Београду ВИШЕМЕДИЈСКА УМЕТНОСТ

Transcription:

PEDAGOGIJA SA DIDAKTIKOM VEŽBE 1 JELENA ANĐELKOVIĆ LABROVIĆ

Konsultacije: Kabinet 012: Sreda 17:00 18:00 (obavezna najava mejlom) jeca@fon.rs www.obuka.fon.rs

POJMOVI PEDAGOGIJA DIDAKTIKA NASTAVA

PEDAGOGIJA Proučava teorijske i fundamentalne probleme vaspitanja.

DIDAKTIKA Didaktika je pedagoška disciplina koja proučava opšte zakonitosti nastave kao jedinstvenog vaspitno-obrazovnog procesa.

NASTAVA Vaspitno obrazovni proces u kojem se planski i organizovano provodi vaspitanje i obrazovanje učenika prema propisanom nastavnom planu i programu, pod rukovodstvom nastavnika i uz aktivno učešće učenika

KOMPONENETE NASTAVNOG PROCESA Didaktički trougao nastavnik učenik gradivo

KOMPONENETE NASTAVNOG PROCESA Didaktički četvorougao nastavnik računar (medij) učenik gradivo

NASTAVA STRUKTURA PROCES POUČAVANJA NASTAVNIK (profesor, saradnik) CILJ I ZADACI NASTAVE PROCES UČENJA (studiranja) UČENIK (student) SADRŽAJ NASTAVE (STUDIJSKI PROGRAM) OBLICI NASTAVNOG RADA, NASTAVNE METODE, STRATEGIJE NASTAVNA SREDSTVA, DIDAKTIČKI MEDIJI NASTAVNI OBJEKTI Slika preuzeta: Banđur, V., Radović, V.: Didaktička utemeljenost univerzitetske nastave, prezentacija

DIDAKTIČKI PRINCIPI 1. princip naučnosti nastave, 2. princip prilagođenosti nastave uzrastu učenika, 3. princip sistematičnosti i postupnosti u nastavi, 4. princip povezanosti teorije i prakse, 5. princip očiglednosti, 6. princip svesne aktivnosti učenika u nastavi, 7. princip trajnosti usvajanja znanja, veština i navika, 8. princip individualizacije.

MODEL DIZAJNIRANJA PROGRAMA Tipičan model instrukcijskog dizajna Revizija Tema Ciljevi Instrukcija Evaluacija Revizija

Tema Ciljevi Tematska celina Tematska celina Tematska celina Tematska jedinica Ciljevi i ishodi učenja Sadržaj Metode Tematska jedinica Tematska jedinica Oblik

Zadatak Tema/predmet: Osnove informacionokomunikacionih tehnologija Cilj: Tematska celina 1: Tematska jedinica 1.1.: Tematska jedinica 1.2.:.. Tematska celina 2:..

CILJEVI I ISHODI UČENJA GOALS cilj ili svrha OBJECTIVES cilj ili zadatak OUTCOMES ishodi Goals and objectives svrha i ciljevi ili ciljevi i zadaci ISHODI ostvareni rezultati. CILJEVI opredeljenja, nemere i težnje koje treba ostvariti u procesu nastave, obrazovanja i učenja.

ISHODI UČENJA Ishodi učenja ili vaspitno-obrazovni ishodi predstavljaju jasno iskazane kompetencije, tj. očekivana znanja, veštine i sposobnosti, kao i vrednosti i stavove koje učenici treba da steknu i mogu pokazati po uspešnom završetku određene nastavne teme, programa, nivoa obrazovanja ili vaspitno-obrazovnog ciklusa.

CILJEVI NASTAVE CILJEVI ISHODI Naglasak je na tome štanaglasak je na tome šta učenik radi nastavnik radi Opis namere učenja Opis rezultata rada Naglasak je na mogućnostimanaglasak je na tome kako se naučeno učenja koristi Uključuje procenu količinezahteva fleksibilno određivanje koja može da se nauči u datomvremena prema definisanoj količini vremenu Formulišu se u obliku Formulišu se kao aktivni glagoli (zna, glagolske imenice (razvijanje, koristi, razume) osposobljavanje) Prvi korak je definisanje željenih ishoda učenja, a zatim, njihovo izražavanje u formi ciljeva.

Preporuke za pisanje ishoda učenja Treba poći od toga šta to učenici treba da znaju ili mogu da urade nakon završetka određene teme, celine, vaspitno-obrazovnog ciklusa odnosno nivoa obrazovanja. Treba početi aktivnim glagolom. Ishodi učenja treba da obuhvataju sve relevantne komponente pojma kompetencije: područje znanja, veština i stavova. Za izbor glagola za pojedinčna područja ishoda treba koristiti Bloomovu taksonomiju vaspitno-obrazovnih ciljeva.

AKTIVNI GLAGOLI Poželjni / precizni glagoli: - analizirati - opisati - definisati - napraviti - uporediti - razlikovati - argumentovati... Nepoželjni / neprecizni glagoli: - znati - razumeti - osvestiti - ceniti - zapamtiti - upoznati - naučiti - usvojiti - osposobiti...

ZADATAK aktivni glagoli

Kako napisati ishode učenja? Bloomova taksonomija obrazovnih ciljeva i ishoda učenja (1) kognitivno područje - znanja i razumevanja (2) afektivno područje stavovi (3) psihomotoričko područje - veštine

kognitivno područje - znanja i razumevanja Područje znanja Nivo učenja Aktivni glagoli Činjenično znanje (Prepoznavanje) učenici znaju reprodukovati ili prepoznati informacije, ideje, koncepte i principe u obliku sličnom onome u kojem su ih učili. Razumevanje (niži nivo razumevanja) - učenici razumeju i mogu objasniti ili interpretirati informacije zasnovane na prethodno stečenim znanjima Primena (viši nivo razumevanja) učenici biraju i upotrebljavaju naučene koncepte, principe, teorije i metode kako bi riješili problem ili zadatak u konkretnoj i novoj situaciji nivoak p Analiza učenici su u stanju raščlaniti materijal na osnovne delove tako da se može razumeti njegova struktura Sinteza (kreacija) učenici su u stanju objediniti (povezati, integrisati) delove (rezultate, znanja i veštine) u novu funkcionalnu celinu ili strukturu Procena (evaluacija, vrednovanje) učenici imaju sposobnost procene vrednosti materijala za određenu namenu, u skladu s odabranim kriterijumima definisati, opisati, identifikovati, prepoznati, označiti, nabrojati, povezati, imenovati, ponoviti, reprodukovati, izreći, odabrati, navesti, iskazati, poredati, setiti se, zapamtiti opisati, objasniti, raspraviti, dati primer, grupisati, svrstati, klasifikovati, pretvoriti, odbraniti, razlikovati, izdvojiti, proceniti, izvesti, zaključiti, predvideti, sažeti, prevesti, preformulisati, smestiti, pokazati primeniti, izračunati, odabrati, prilagoditi, rešiti, otkriti, demostrirati, pokazati, baratati, pripremiti, koristiti, upotrebiti, proizvesti, povezati, ilustrovati, skicirati analizirati, raščlaniti, skicirati, razlikovati, izdvojiti, identifikovati, prikazati, ukazati na, uporediti, staviti u odnos sa, klasifikovati, sortirati, suočiti, suprotstaviti, proračunati, ispitati, istražiti, eksperimentisati, proveriti urediti, povezati, integrisati, složiti, kreirati, stvoriti, razviti, kombinovati, prikupiti, sakupiti, dizajnirati, generisati, modifikovati, organizivati, planirati, preurediti, uskladiti, napisati, predložiti, osmisliti, konstruisati, revidirati, formulisati utvrditi, proceniti, predvideti, vrednovati, oceniti, proceniti, uporediti, zaključiti, interpretirati, suprotstaviti, kritikovati, opravdati, odabrati, podržati, preporučiti, argumentovati, potvrditi

afektivno područje stavovi Područ je znanja Nivo učenja Aktivni glagoli Prihvatanje učenici svesno i pažljivo prate i žele čuti Reagovanje učenici aktivno učestvuju, pažljivo prate i reaguju, motivisani su Usvajanje vrednosti učenici poštuju ili vrednuju osobu vezanu za određeni objekat, događaj ili ponašanje, u rasponu od prihvatanja do nivoaa p složenijeg stanja posvećivanja Organizovanje vrednosti učenik organizuje vrednosti po prioritetima proučavanjem kontrasta među različitim vrednostima, rešavajući konflikta među njima; stvara jedinstveni sistem vrednosti; naglasak je na upoređivanju, proučavanju odnosa i sintezi vrednosti Usvajanje sistema vrednocti (Integritet) učenik poseduje sistem vrednosti koji kontroliše njegovo ponašanje (karakter) i predstavlja njegovu ličnost pitati, izabrati, opisati, dati, držati, identifikovati, smestiti, imenovati, ukazati, izabrati, odgovoriti, koristiti, upotrebljavati, prihvatiti, potvrditi, prepoznati, osvestiti, slušati, beležiti, pratiti, slediti, uvažavati odgovoriti, pomoći, sastaviti, prilagoditi se, složiti se, prihvatiti, pristati, brinuti se o/za, komunicirati, raspraviti, pozdraviti, označiti, izvesti, praktikovati, predstaviti, izviestiti, izdvojiti, reći, napisati, doprineti, sarađivati, slediti, izvršavati, sa voljom učestvovati, posetiti, volontirati dovršiti, opisati, razlikovati, objasniti, slediti, oblikovati, inicirati, pozvati, uključiti, opravdati, predložiti, izvestiti, odabrati, podeliti, proučiti, izraditi, usvojiti, suprotstaviti se, ponašati se u skladu s, posvetiti se, želeti, iskazati odanost, izraziti, tražiti, iskazati zabrinutost/brigu slediti, prihvatiti, menjati, prilagoditi, urediti, kombinovati, uporediti, dopuniti, obraniti, uravnotežiti, objasniti, generalizirati, uopštiti, identifikovati, integrisati, poredati, staviti u odnos, modifikovati, organizovati, grupisati, pripremiti, formulisati delovati, razlikovati, prikazati, utiecati, slušati, modifikovati, prilagoditi, izvesti, primeniti, predložiti, kvalifikovati, ispitati, revidirati, poslužiti, rešiti, koristiti, vrednovati, održati, služiti, podržati

psihomotoričko područje - veštine Područ je znanja Imitacija izabrati, opisati, otkriti, razlikovati, odabrati, prepoznati, izolovati, uporediti, selektovati Manipulacija započeti, prikazati, objasniti, pomeriti, nastaviti, reagovati, pokazati, tvrditi, volontirati Nivo učenja Aktivni glagoli nivoap Preciziranje Naturalizacija Artikulacija kopirati, slediti, tražiti, reagovati, ponoviti, odgovoriti složiti, kalibrirati, izgraditi, rastaviti, prikazati, ubrzati, popraviti, samljeti, zagrejati, manipulisati, meriti, mešati, organizovati, skicirati složiti, kalibrirati, izgraditi, rastaviti, prikazati, ubrzati, popraviti, samleti, zagrejati, manipulisati, meriti, mešati, organizovati, skicirati (uz bržu, bolju i tačniju primenu)

Formulisanje/pisanje ishoda učenja

Sistem ishoda učenja Ponašanje Uslovi Kriterijumi Šta raditi? Ishodi učenja Pod kojim uslovima? Aktivni glagoli: Kognitivni, psihomotorički, afektivni Koliko dobro to treba da se uradi? Primer: U kontekstu situacije u učionici kandidati će, uz upotrebu prikladnih primera, biti u stanju da demonstriraju i evaluiraju. Uslov U kontekstu situacije u učionici Ponašanje Pokazivanje i evaluacija Kriterijumi Prikladni primeri

Primer CILJ: Opisati studentima definisanje ishoda učenja zasnovano na Bloom-ovoj taksonomiji. ISHOD UČENJA: Posle uspešno završene radionice studenti će biti sposobni da primene Bloom-ovu taksonomiju pri definisanju ishoda učenja za nastavni predmet.

Formula za pisanje ciljeva učenja ZADATAK 2

PRIMER: PREDMET: E-obrazovanje

ПРЕДМЕТ: Е-ОБРАЗОВАЊЕ СТУДИЈСКИ ПРОРАМ: Информациони системи и технологије ВРСТА И НИВО СТУДИЈА: Основне академске студије СТАТУС ПРЕДМЕТА: Изборни

Предмет: Е-образовање НАСТАВНИК: Проф. др Гордана Милосављевић САРАДНИК: Јелена Анђелковић

Е-образовање ЦИЉ ПРЕДМEТА: Оспособљавање студената за широку примену информационо-комуникационих технологија у образовању. Акценат је на примени технологија у образовању и оспособљавању запослених, посебно њихова афирмација у тренинзима преко интранета и самообразовању. ИСХОД ПРЕДМЕТА: Студенти су оспособљени за пројектовање и имплементацију система електронског образовања. МЕТОДЕ ИЗВОЂЕЊА НАСТАВЕ: Предавања, дискусија, методе за даљинско образовање, креативне радионице, тимска израда е-материјала за подршку учењу. Оцена знања (максимални број поена 100) Предиспитне обавезе поена Завршни испит поена Семинарски рад 50 усмени испит 50 УКУПНО 100

Е-образовање Радна Тематска рб Тематска јединица недеља целина 1 1. Развој образовања на даљину 1.1 Савремени развојни трендови. 1.2 Е образовање у функцији развоја запослених. 1.3 Е образовање као чинилац развоја организације. 2 2. Основна појмовна одређења 2.1 Образовање и тренинг. 2.2 Класификација образовања. 3 2. Основна појмовна одређења 2.3 Образовање на даљину, Е-образовање, Мобилно обрaзовање. 2.4 Тренинг и ИКТ....

Е-образовање ЛИТЕРАТУРА: 1. Rosenberg M..: E-LEARNING Strategies for delivering knowledge in digital age, McGraw Hill, 2001 2. Милосављевић Гордана, Организацја тренинга, Службени гласник, 1997 3. Милосављевић Гордана, Професионално образовање на дистанцу, ФОН, 2000. 4. BIELAWSKI, Larry: Blended elearning: Integrating knowledge, performance support and on-line learning, 2nd ed. Amherst: HRD Press. Cop, 2005.

ПРИМЕР: ИМПЛЕМЕНТАCИЈE ЈЕДНЕ ТЕМАТСКЕ ЈЕДИНИЦЕ : Образовање и тренинг.

УВОДНИ ДЕО - излажу се опште информације и упућује у програм

Образовање и тренинг Радна недеља Тематска целина 2. Основна појмовна одређења Циљ Овладавање основним појмовним одређењима 2 Тематска јединица 2.1 Образовање и тренинг. 2.2 Класификација образовања Студент ће бити способан да препозна и репродукује основна појмовна одређења из области образовања и тренинга. Студент ће бити способан да препозна и репродукује основне типове образовања у односу на постављене критеријуме поделе.

Образовање и тренинг Радна недеља Тематска јединица ЦИЉ УЧЕЊА 2 2.1. Образовање и тренинг. Студент ће бити способан да препозна и репродукује основна појмовна одређења из области образовања и тренинга. НАСТАВНИ МЕТОД: ПРЕДАВАЊЕ

РАДНО ОПЕРАТИВНИ ДЕО који је најобимнији и стварни је садржај и предмет извођења ;

Образовање и тренинг ПОЈМОВНА ОДРЕЂЕЊА

Под васпитањем се подразумева укупност позитивних друштвених утицаја на развијање психичких и физичких својстава, могућности јединке, развој пожељних социјалних одлика, то је процес изграђивања ивања и формирања погледа на свет. Као облик друштвеног утицања је континуиран.

Под образовањем се у ужем смислу подразумева планско и организовано стицање знања, умења и навика, процес подстицања и развоја укупних спсобности личности. Оно је шире од тог процеса, може се рећи да и оно траје током целог живота, али различитог је облика, садржаја и метода. ОБРАЗОВАЊЕ СЕ СХАВАТА КАО ЛИЧНИ ПРОЦЕС. ИСТИЧЕ СЕ ВАЖНОСТ ОБРАЗОВАЊА САМОГ СЕБЕ.

Појмови оспособљавање, обука / тренинг/ / тренинг/ су по свом садржају ужи од појма образовање и стручно образовање, односе се на учење и усвајање вештина и спретности, општих и посебних без којих се не могу вршити практичне активности.

Т р е н и н г (обука) у ужем смислу подразумева увежбавање већег скупа међусобно зависних радњи на вишем нивоу, а у ширем чак и на усвајање занимања Стицање и примену знања и умења које се исказују као вештине.

ЗАВРШНИ ДЕО - чине консултативни и евалуативни садржаји

Образовање и тренинг ПИТАЊА: 1. Дефинишите васпитање. 2. Дефинишите образовање. 3. Дефинишите тренинг.

Metode PREDAVANJA DEMONSTRACIJE DISKUSIJE IGRE I SIMULACIJE PRAKTIČNI (SEMINARSKI) RAD

NASTAVNE METODE Nastavne metode podrazumevaju način upravljanja radom učenika u procesu nastave, koji omogućava sticanje znanja i veština i njihovu primenu u praksi a isto tako doprinosi razvijanju njihovih saznajnih sposobnosti i interesovanja, formiranje pogleda na svet i pripremanje za život. Nastavni principi usmeravaju didaktičku aktivnost učenika i nastavnika i odgovaraju na pitanje zbog čega učenike treba poučavati na jedan ili na drugi način, a nastavne metode govore o načinima ostvarivanja planiranih ciljeva i zadataka obrazovаnjа, ukаzujući kаko to rаditi u okvirimа raznih nastаvnih predmeta i nivoa i oblika didaktičkog rada.

KLASIFIKACIJA NASTAVNIH METODA 1. metode zasnovane na posmatranju 2. metode zasnovane na rečima 3. metode zasnovane na praktičnim aktivnostima učenika

METODE ZASNOVANE NA POSMATRANJU POKAZIVANJE (demonstracija) pokazivanje realnih predmeta, prirodnih objekata, pojava i procesa koji se dešavaju u prirodnim, realnim i životnim uslovima. korišćenje nastavnih sredstava (modeli, makete, crteži, grafikoni...)

METODE ZASNOVANE NA REČIMA монолошке методе, Opisivanje Pričanje Predavanje дијалошке методе, Heuristički razgovor, Katihetički razgovor, Popularno predavanje, Diskusija. рад са књигом (метода читања или текст метода)

METODE ZASNOVANE NA PRAKTIČNIM AKTIVNOSTIMA UČENIKA Laboratorijska metoda Metoda praktičnih aktivnosti

Poveznice nivoa postignuća i metoda poučavanja nivoi postignuća pamćenje razumevanje primena analiza vrednovanje sinteza aktivnosti nastavnika i studenata predavanja, zajedničko učenje, rad na tekstu, e-učenje, seminarski radovi traženje i analiziranje primera, upoređivanje pojmova i teorija, rasprave (traženje argumenata) izraditi program, izraditi projekat, rešiti problem, prezentovati, prepoznavanje preparata, prikaz slučaja, sastaviti zadatke, napraviti skulpturu, konstruisati prema uputstvu rasprave, analiza, prikaz slučaja, eseji, seminarski radovi izdvojiti prednosti i nedostatke, napisati prikaz (istraživanja, metode, teorije) provera (istraživanje) pojmova i teorija

Ishodi učenja i procena znanja Procena znanja ima svrhu da utvrdi i pokaže da li je planirani nivo dostignut ili na kom nivou su usvojena znanja, vjštine i stavovi učenika. Tri osnovne svrhe procene znanja: omogućavanje prelaska na viši nivo ili sticanje diplome razvrstavanje studenata po uspešnosti poboljšavanje njihovog učenja. Rezultati procene znanja mogu se koristiti u svrhu razvoja znanja ili u svrhu procene. Ocenjivanje razvoja, odnosno napretka učenika/studenta naziva se formativna procena znanja. Evaluacija znanja koja se vrši radi procene naziva se sumativno ocenjivanje. Prilikom definisanja kriterijuma ocjnjivanja treba imati u vidu razliku između očekivanih i željenih ishoda učenja. Za prolaznu ocenu potrebno je ispuniti očekivane ishode učenja (društveno prihvatljivi nivo), a za najvišu ocenu potrebno je ispuniti željene ishode učenja. U prostoru između ova dva kriterijuma (donjeg i gornjeg) mogu se jasno definisati kriterijumi za ostale ocene.

Model ishoda učenja na nivou predmeta - dobro organizovan predmet mora imati jasnu vezu između ishoda učenja i kriterijuma ocenjivanja - potrebno je definisati odgovarajuće zadatke (koje je moguće ocenjivati) transparentan proces, moguća veza s drugim predmetima identifikuj ciljeve predmeta napiši ishode učenja deskriptori na nivou... definiši (kreiraj) zadatke koje je moguće ocenjivati definiši (kreiraj) kriterijume ocenjivanja razvijaj strategiju poučavanja i učenja razvijaj i ažuriraj predmet kako bi izmerio postizanje željenih ishoda učenja upotrebi kriterijume ocenjivanja kako bi motivisao studente kako bi omogućio studentima postizanje ishoda učenja i zadovoljavanje kriterijuma ocenjivanja temelji se na iskustvu i povratnim informacijama

Implementacija na moodle-u

METODA AKTIVNOST (MOODLE) PREDAVANJE je detaljana prezentacija informacija koje polaznici treba da apsorbuju trajanje 30 45 trajanje max jedna nedelja nastavni materijal prezentacije (video-audio), dokumenta (.doc,.pdf...) nastavni materijal prezentacije (video-audio), dokumenta (.doc,.pdf...) struktura uvodni deo (2 5 ) LEKCIJA slajd klip radno operativni deo (20-30 )) LEKCIJA slajdovi i klipovi završni deo evaluacija (10-15 ) ZADATAK individualno RADIONICA TEST grupno individualno

METODA AKTIVNOST (MOODLE) DEMONSTRACIJA - vizuelno predstavljanje kako se nešto radi ili kako nešto funkcioniše trajanje 30 45 trajanje max jedna nedelja nastavni materijal prezentacije (video-audio), dokumenta (.doc,.pdf...) nastavni materijal prezentacije (video-audio), dokumenta (.doc,.pdf...) struktura uvodni deo (2 5 ) LEKCIJA slajd klip radno operativni (20-30 )) LEKCIJA slajdovi i klipovi ZADATAK individualno RADIONICA grupno završni (10-15 ) TEST ocenjivanje individualno

METODA AKTIVNOST (MOODLE) DISKUSIJA (dijalog) - odlikuje ih dvosmerna komunikacija i najčešće se koriste kao dopuna metoda predavanja ili demonstracija trajanje 10 20 trajanje max jedna nedelja nastavni materijal prezentacije (video-audio), dokumenta (.doc,.pdf...) nastavni materijal prezentacije (video-audio), dokumenta (.doc,.pdf...) struktura analiza zahteva (2 5 ) RAZGOVOR definisanje teme usmerena diskusija (do 10 )) RAZGOVOR bez grupa, u odvojenim grupama i vidljivim grupama evaluacija (do 5 ) RAZGOVOR završni komentar predavača

METODA AKTIVNOST (MOODLE) IGRE I SIMULACIJE - dizajnirane su da reprodukuju ili simuliraju proces, događaje i okolnosti koje se pojavljuju u realnoj situaciji ili na radnom mestu; u ovu grupu metoda spadaju simulatori opreme, poslovne igre, studija slučaja i igranje uloga trajanje 30 45 trajanje max jedna nedelja nastavni materijal prezentacije (video-audio), dokumenta (.doc,.pdf...) nastavni materijal prezentacije (video-audio), dokumenta (.doc,.pdf...) struktura uvodni deo (2 5 ) RADIONICA ZADATAK definisanje zahteva radno operativni (20-30 )) RADIONICA grupno ZADATAK individualno završni - evaluacija (10-15 ) ocenjivanje individualno / grupno

METODA AKTIVNOST (MOODLE) PROJEKTNI (SEMINARSKI) RADOVI trajanje tokom semestra trajanje tokom trajanja kursa nastavni materijal prezentacije (video-audio), dokumenta (.doc,.pdf...) nastavni materijal prezentacije (video-audio), dokumenta (.doc,.pdf...) struktura uvodni deo - zahtev RADIONICA ZADATAK definisanje zahteva radno operativni (konsultacije) RADIONICA individualno / grupno ZADATAK individualno / grupno FORUM individualno / grupno završni - evaluacija ocenjivanje individualno / grupno

ZADATAK 2