Lëkunden pozitat e Lulzim Bashës, më 23 korrik i mbaron mandati, ja kulisat brenda PD për ta larguar nga drejtimi i partisëfaqe 2-4

Size: px
Start display at page:

Download "Lëkunden pozitat e Lulzim Bashës, më 23 korrik i mbaron mandati, ja kulisat brenda PD për ta larguar nga drejtimi i partisëfaqe 2-4"

Transcription

1 Çmimi 20 lekë, Tel: Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E Martë 9 Maj qershori betejë PS-LSI, zyrtarizimi i PD jashtë zgjedhjeve rikthen rivalitetin mes aleatëve, në garë për të marrë drejtimin e qeverisë Lëkunden pozitat e Lulzim Bashës, më 23 korrik i mbaron mandati, ja kulisat brenda PD për ta larguar nga drejtimi i partisëfaqe 2-4 Kreu i PD vijon kërcënimet: Votim monist më 18 qershor s do të ketë, Republika e Re do dërgojë në litar kriminelët Lulzim Basha dorëzohet pas presionit ndërkombëtar, tërhiqet nga plani për destabilizim, protestë paqësore në 13 maj Jetëshkrimet e kandidatëve, 23 prej tyre të diplomuar në universitete private 25 kandidatë për deputetë me rekorde kriminale, 15 kanë ndryshuar emrat, zbulohen të dhënat në formularët e dekriminalizimit Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ditën e djelë ka bërë miratimin e listave të deputetëve për disa parti politike, por ajo që bie në sy është fakti se në Partinë Socialiste rreth 7 deputetë CYAN MAGENTA YELLOW BLACK Zbardhet udhëzimi i Ministrisë së Financave për amnistinë fiskale, ja si do të fshihen detyrimet në Tatime e Dogana Ministria e Financave ka hartuar udhëzimin për zbatimin e ligjit Për pagesën dhe fshirjen e pjesshme të detyrimeve tatimore, doganore, si dhe procedura e heqjes nga qarkullimi të mjeteve apo siç njihet ndryshe falja fiskale. Udhëzimi ka për qëllim të përcaktojë procedurën e zbatimit të këtij ligji. Në zbatim të pikës 1, të nenit 9, të ligjit, dega doganore harton listën e plotë të të gjithë të transportit pas fshirjes së detyrimeve tatimore, debitorëve, për të cilët detyrimet... Faqe 12 janë të lidhur me problematikat me policinë dhe gjykatat si edhe të dënuar. Deri më tani listës me 18 kandidatët për deputetë që janë dënuar nga gjykata i shtohen edhe 7 socialistë. Ndër ta përmendet Spartak Braho, Pjerin Ndreu, Alban Ramohitaj, Granit Kërxhaliu, Muzafer Bushaj, Ardit Konomi dhe Ismet Beqiraj. Lista shumëemërore e Partisë Socialiste... Faqe 8,9 ZIJA ÇELA: Vepra letrare meriton vëmendje si trashëgimi kulturore, shteti ta investojë dhe botojë Ora e Zooparkut është romani më i ri i shkrimtarit të njohur Zija Çelës, i cili mblodhi në Akademinë e Shkencave dashamirës të librit. Autori rrëfen se ideja e këtij romani... Faqe 18 Faqe 7 Xhafaj vijon shkarkimin e njerëzve të Tahirit, ikin 26 shefa komisariatesh, ja të gjitha lëvizjet në radhët e policisë Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj, vijon goditjen e njerëzve të emëruar nga ish-ministri Saimir Tahiri. Pas shkarkimeve në radhët e drejtorëve të policisë në qarqe dhe në Tiranë, dje ka ndodhur një tjetër furtunë, pasi janë shkarkuar... Faqe 11 LSI nis opozitën, Lefter Koka akuza Dakos dhe qeverisë, Petrit Vasili deklaron se synim mbetet fitimi i zgjedhjeve Zgjedhjet parlamentare të 18 qershorit, duket se po krisin raportet mes Partisë Socialiste dhe Lëvizjes Socialiste për Integrim. Në mungesë të Partisë Demokratike duket se rolin e opozitës, tanimë e ka marrë LSI-ja. Kjo e fundit prej disa ditësh nëpërmjet eksponentëve të saj më të lartë, u ka dërguar një mesazh të qartë socialistëve... Faqe 6 OSBE zbarkon në Tiranë pavarësisht bojkotit të opozitës, misioni vëzhgues do të drejtohet nga Peter Tejler Pavarësisht bojkotit të zgjedhjeve nga ana e Partisë Demokratike dhe klimës së tensionuar e të ashpër politike e cila së fundmi ka mbërthyer vendin, OSBE/ODIHR do të kryejë një monitorim normal, siç ka ndodhur edhe në zgjedhjet e shkuara. Ditën e sotme do të zbarkojnë në Tiranë vëzhguesit e ODIHR, ndërsa në krye të misionit... Faqe 10 KQZ miraton fletën e votimit, PD mbetet jashtë zgjedhjeve, ja renditja e partive më 18 qershor Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka miratuar në mbledhjen e ditës së djeshme, renditjen e partive në fletën e votimit. Pas shumë debatesh, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve miratoi përbërjen e fletës së votimit, në vetëm një faqe. Në fletën e votimit, në renditjen e partive të regjistruara për zgjedhjet e ardhshme, Partia Socialiste renditet... Faqe 5 KOMENT & ANALIZE Nga Fatos ÇOÇOLI Forcimi i BE dhe përgjegjësia jonë Zgjedhja si President i Republikës së Francës i Emanyel Makron (Emmanuel Macron), kandidatit të vetëm entuziast për Bashkimin Evropian mes 19 kandidatëve që morën pjesë... Nga Ilir VATA F Drejtësia dhe vota e lirë, përplasen me 13 maj

2 2 E Martë 9 Maj 2017 GAZETA SOT politike Spartak Ngjela: Çadra e nomadëve s mund të lejohet në mes të qytetit, t i jepet fund marrëzisë së Berishës Avokat Spartak Ngjela i bën thirrje kryeministrit Edi Rama të largojë çadrën e opozitës në mes të bulevardit. Ngjela e cilëson si çadrën e nomadëve, e cila është një turp për shqiptarët. Avokat Ngjela shprehet se duhet t i jepet fund marrëzisë së Sali Berishës. Është turp për një shtet që të lejojë një çadër nomadësh në qendër të kryeqytetit të vet. Nga na vinë këta nomadë? Nuk ka më sens që shqiptarët të durojnë shkeljen pa fund të marrëzisë Berisha në qendër të Tiranës. A ka kryeministër normal ky vend, apo ka vënë si kryeministër një nomad që toleron barbarinë? Po e bën nga bamirësia këtë lëshim kryeministri ynë bashkë me ministrin e Brendshëm, apo ka frikë nga barbaria antiligj?, thotë Ngjela në Facebook. Avokat Ngjela shprehet se Berisha po përpiqet që t i shpëtojë ndëshkimit për shkak të korrupsionit, por nuk do ta ketë të lehtë, sepse politika amerikane është e vendosur. Berisha bojkotoi zgjedhjet: interesi historik i Shqipërisë e ka në favor. Berisha me një gjuhë apolitike, shpreson të destabilizojë Shqipërinë, që t i shpëtojë pastrimit antikirrupsion. Por a i ka mundësitë reale? Asgjë nuk mund të ndodhe: e vetmja shpresë e të mundurit, është që të mos ketë asnjë shpresë. Lufta me Amerikën do forcë dhe jo lëngim. Saliu është nën një lëngim patologjik me gjithë grupin e tij që i trembet antikorrupsionit dhe nuk arrin të kuptojë se tani nuk i mbetet gjë tjetër veçse të shohë me shqetësim rrjedhën e ngjarjeve antikorrupsion në Tiranë, shprehet Ngjela në Facebook. Ai i bën të qartë Berishës se nuk ka forcë ta ndalë vetingun. Ai nuk ka forcë, as të durojë atë që po i vjen, dhe as ta frenojë atë. Drejtësia reale në Shqipëri është domosdoshmëri historike. Të gjithë shqiptarët duhet të jenë optimistë për këtë. Shqipëria është anëtare e NATO-s dhe forca amerikane është garancia e sigurt e stabilitetit shqiptar. Keni për ta parë..., shkruan Ngjela në Facebook. Krerët e degëve zhvillojnë takime me strukturat e partisë, angazhojnë njerëzit në terren për 13 majin Nis organizimi në rrethe për protestën e 13 majit, Basha ua beson deputetëve pranë tij, distancohen të vjetrit Eneida JAÇAJ P artia Demokratike ka ni sur organizimin në rrethe, për protestën që pritet të zhvillohet ditën e shtunë, në 13 maj. Lideri i demokratëve, Lulzim Basha, ua ka besuar organizimin e protestës deputetëve besnikë pranë tij, ndërsa garda e vjetër në PD ka preferuar të distancohet. Krerët e degëve në rrethe së bashku me deputetët e zonave kanë nisur mbledhjet me strukturat dhe anëtarësinë e PD, ku i kanë udhëzuar që të mbledhin sa më shumë militantë, simpatizantë të partisë, por edhe të pakënaqur ndaj qeverisë aktuale, për të protestuar në 13 maj. Sipas udhëzimeve të Lulzim Bashës, protesta e së shtunës duhet të jetë madhështore për të trembur Partinë Socialiste dhe kryeministrin Edi Rama për zgjedhjet parlamentare të 18 qershorit. Meqenëse kryeministri Rama ua prishi planet demokratëve për trazirat që do të bënin në Kavajë, PD do të angazhohet për një organizim madhështor në 13 maj, për t i treguar qeverisë të kundërtën, se ata nuk tërhiqen nga kërkesa e tyre për qeveri teknike, pa Ramën kryeministër. Krerët e degëve së bashku me deputetët e zonave, në bazë të direktivave të kryetarit Basha, do të udhëzojnë njerëzit e tyre që gjatë pesë ditëve të angazhohen në terren dhe të sjellin me listë sa më shumë njerëz në bulevardin e Tiranës, në 13 maj. Protesta e para një muaji, me bllokimin e rrugëve në Tiranë, rezultoi e dështuar, ndonëse u njoftua se do të ishte madhështore ashtu si edhe ajo në Kavajë. Por, në protestën e 13 majit ndryshe nga ajo e bllokimit të rrugëve, duhet të ndihen efektet me pjesëmarrjen e sa më shumë njerëzve nga rrethet në Tiranë. Ky të paktën është urdhri i Lulzim Bashës, që duhet të zbatojnë strukturat e degëve të PD. Të vjetrit distancohen nga protesta Protesta e 13 majit nuk do të ketë mbështetjen e të vjetërve në Partinë Demokratike. Deputetët kundër bojkotit të Parlamentit dhe zgjedhjeve parlamentare, Jozefina Topalli, Majlinda Bregu, Eduard Selami, Astrit Patozi, etj, nuk po angazhohen me organizimin e protestës së ditës së shtunë. Dhe, në fakt, kjo është e pritshme. Deputetët rebelë nuk pajtohen me vendimet e kryetarit Lulzim Basha, të cilin e akuzojnë se ka shumë kohë që nuk e mbledh grupin parlamentar demokrat, BREGU: PD DUHET TË HYJË NË ZGJEDHJE Tashmë, mundësia e PD për të hyrë në zgjedhje, u dogj përfundimisht. Deputetja Majlinda Bregu më herët i kërkoi Lulzim Bashës që t i jepej fund bojkotit dhe të lejonte opozitën të merrte pjesë në zgjedhje. Zgjedhja për të bojkotuar parlamentin u bë pa i lënë kohë një debati real. Megjithatë e kam përkrahur edhe çadrën edhe protestën civile të qytetarëve si formën më demokratike për të kthyer vëmendjen e SELAMI: BOJKOTI I ZGJEDHJEVE, DËMTON PD Eduard Selami, pak ditë më parë, ka thënë se Lulzim Basha e përdori çadrën e PD-së kundër reformës zgjedhore dhe për të nxjerrë PD-në nga zgjedhjet. Kam vënë re se zoti Basha e përdori çadrën jo më për një protestë paqësore, por fatkeqësisht me një retorike populiste dhe me një gjuhë të papërshtatshme. E përdori për të anashkaluar institucionet dhe më keq akoma për të bojkotuar parlamentin në një moment të rëndësishëm, siç është reforma në drejtësi, që është e lidhur me rrugën integruese të Shqipërisë në Europë dhe më tej akoma me një retorikë të paprecedente për të bllokuar dhe për mos marrë pjesë në zgjedhje, e cila është mjaft e dëmshme për Partinë Demokratike dhe për Shqipërinë, ka thënë deputeti demokrat, Eduard Selami. dhe se vendimin për bojkotin e zgjedhjeve nuk e ka konsultuar me deputetët. Ditën e djeshme, dega e PD në Shkodër zhvilloi një mbledhje pikërisht për protestën e 13 majit. Ndërsa deputetja Jozefina Topalli jo vetëm që nuk ishte e pranishme në mbledhje, por ka gati një vit që nuk duket në mbledhjet dhe aktivitetet e partisë në qytetin veriperëndimor. Në këto kushte, të gjithëve tek çështja e zgjedhjeve të lira e të ndershme. Kam kërkuar disa herë edhe në takimet me kryetarin e Partisë mbledhjen e grupit parlamentar demokrat. Vendimmarrjen e një grupimi politik e di institucion po aq të rëndësishëm sa dhe vendimin e gjithkujt për të dëgjuar ndërgjegjen e tij. Po aq, forumet e partisë i di si institucione vendimmarrëse e jo vetëm pika të statutit, është shprehur ajo. Lideri i demokratëve, Lulzim Basha, ua ka besuar organizimin e protestës deputetëve besnikë pranë tij, ndërsa garda e vjetër në PD ka preferuar të distancohet. Krerët e degëve në rrethe së bashku me deputetët e zonave kanë nisur mbledhjet me strukturat dhe anëtarësinë e PD, ku i kanë udhëzuar që të mbledhin sa më shumë militantë, simpatizantë të partisë, por edhe të pakënaqur ndaj qeverisë aktuale, për të protestuar në 13 maj. Basha ka gjetur mbështetjen e deputetëve besnikë, të cilët i ka dërguar në rrethe për organizimin e njerëzve, pasi edhe 5 ditë na ndajnë nga protesta e 13 majit. Deputetët kundër Bashës e kanë akuzuar atë se po e çon PD drejt degradimit. Ata kanë kërkuar që në këtë periudhë, PD dhe opozita duhej të ishte duke u marrë me organizimin e fushatës elektorale për zgjedhjet e 18 qershorit. Madje, deputetja Bregu ka shkuar deri aty saqë ka thënë se, në këto kushte ku ndodhet PD sot, kjo parti që solli pluralizmin ka nevojë të rindërtohet. Pra, deputetët e vjetër janë të mendimit se Basha nuk e meriton drejtimin e partisë, pasi po e çon atë në humnerë, në vend që ta ringrejë, atje ku e kishte lënë Sali Berisha. Bozdo: Do ndalojmë zgjedhjet e 18 qershorit Eno Bozdo, një nga organizuesit e protestës së opozitës, është shprehur se PD do të bëjë gjithçka që në datën 18 qershor të mos ketë zgjedhje. Sipas tij, data 18 qershor ka rënë ligjërisht dhe moralisht dhe nuk ka se si të zhvillohen zgjedhjet. Ai tha se në këto 80 ditë çadra e protestës ka arritur shumë, ku më kryesorja thotë Bozdo është pranimi nga ndërkombëtarët i prezencës së drogës dhe krimit. Një fitore e madhe për vendit, ndërkombëtarizimi i problemit të drogës dhe kriminalizimit, të gjithë e pohojnë ndërkombëtarë, dashamirës ose jo, të gjithë kanë pranuar se Shqipëria ka problem me kanabizimin. Ne kërkojmë votime që të ketë një minimum të standardit të ndershmërisë, nuk futemi në zgjedhje ku rezultati është i përcaktuar më parë, këto zgjedhje duhet të mbahen në kushte të tjera, dhe mënyrave e vetme është largimi i krimit dhe drogës, tha Bozdo. I pyetur nëse protesta e 13 majit do të anulohet nëse në këto ditë do të arrihet një marrëveshje mes palëve, Bozdo u shpreh se është skeptik që një gjë e tillë të realizohet. Parada e LGBT, në një ditë me protestën e PD Parada e LGBT do të zhvillohet në një ditë me protestën e PD, në 13 maj. Dy përfaqësuesit e shoqatave LGBTI, Kristi Pinderi dhe Xheni Karaj thanë se ishin ata të parët që vendosën mbajtjen e pedalimit përgjatë Bulevardit Dëshmorët e Kombit në datën 13 maj. Faktikisht aktivitetin me biçikleta e kemi zhvilluar çdo vit të shtunave por në fakt ishim ne që njoftuam datën 13 më përpara, nuk është se e vendosëm ne pas opozitës. Ata kanë vendosur të protestojnë, ne njoftuam kohë më parë. Ne e kishim parashikuar në 11:00 por protesta jonë do të nisë në orën 10:00. Këtë vit kemi ndryshuar itinerarin e pedalimit duke përshkuar më tepër përgjatë lumit të Lanës, do kalojmë përmes bllokut, ndërsa në kthim do të vijmë në këmbë. Këtë vit presim dhe miqtë tanë nga rajoni, nga Kosova dhe Maqedonia, u shpreh Kristi Pinderi. Pinderi dhe Karaj thanë se kanë marrë garanci nga zyrtarët e PD se nuk do të shqetësohen nga protestuesit e opozitës në Bulevard gjatë paradës me biçikleta.

3 GAZETA SOT E Martë 9 Maj politike Pandeli Majko: Bojkoti i zgjedhjeve do sjellë protagonistë të rinj në PD, e djathta po shkon drejt të panjohurës Deputeti socialist, Pandeli Majko, e ka cilësuar si të gabuar vendimin e Partisë Demokratike për të bojkotuar zgjedhjet e 18 qershorit. Përmes një statusi në rrjetet sociale, ai ka paralajmëruar se kjo do sjellë dëmet e shumta, si dhe afrimin e personave të rinj. Ajo që pret Partinë Demokratike është e panjohur. Kjo situatë do ta shtyjë atë drejt dhunës dhe protagonistëve të rinj. Mungesa e skrupujve po bën që çmimi i të ardhmes së Shqipërisë të barazohet me dyshimet për votat që do të bliheshin në zgjedhjet e radhës. Pamundësia për të qenë bindës ndaj atyre që shesin votën e bën të vështirë shpjegimin për atë që po vjen më pas për të gjithë. Shitja e votës dhe shitja e interesave të Shqipërisë po barazohen me një naivitet semplist që ka shpjegim vetëm motive personale, tha ai. Sipas Majkos, PD ka nisur një rrugë drejt të panjohurës. Ai deklaroi se vendimi i bojkotit mund të sjellë përplasje sociale. Partia Demokratike për të fituar të tepërtën, rrezikoi të nevojshmen. Nisur nga ideja se përballë kanë njerëz të dobët harruan se pala përballë nuk kishte zgjidhje tjetër për të ofruar veç dorëzimit të pushtetit në tavolinë. Kjo strategji nukleare për ta çuar tensionimin në maksimum që dikush të tërhiqet, nxori jashtë shinave sistemin politik të vendit. Një përqasje juridike e vonuar e cila përpiqet të shpjegojë se dita e zgjedhjeve ka rënë, po çon drejt të panjohurës Partinë Demokratike. I vetmi realitet është ai i cili ka lënë jetim votuesit e së djathtës. Midis marrëveshjes pa nder dhe konfliktit të moralshëm, Partia e Dhjetorit të 1990-ës humbi betejën për të cilën ishte krijuar nga studentët. Humbi betejën e votës. Ajo vendosi të mos jetë aty për faj të saj, tha ai. Më tej Majko ka lëshuar kritika edhe ndaj Lulzim Bashës. Ai ka paralajmëruar se vendi po shkon drejt një krize të thellë. Lidershipi i PD shpejt do ta kuptojë se braktisja e zgjedhjeve është vendimi më i gabuar që Në korrik, PD shkon në zgjedhje për kryetarin dhe organet drejtuese mund të merrte një parti politike. Paaftësia është pak për ta shpjeguar strategjinë e qëndrimit të opozitës jashtë sistemit politik. Tashmë dhuna po trajtohet si e vetmja alternativë praktike për t u imponuar. Kjo është një shkollë politike e provuar në Shqipëri. Ajo do ta fusë vendin në një spirale krize të cilën drejtimi politik i PD po e kryen me vetëdije politike. Kjo vetëdije e cila barazon të ardhmen e vendit me fatet politike të individëve është gabim me pasoja të rënda. Republika e Re po ngre ndarje të cilat nxisin konfliktin dhe dhunën në një drejtim të panjohur për vendin, ka deklaruar Majko. Lëkunden pozitat e Lulzim Bashës, më 23 korrik i mbaron mandati, ja kulisat brenda PD për ta larguar nga drejtimi i partisë Kliti TOPALLI V endimi për të mos u fu tur në zgjedhjet e 18 qer shorit, duket se do të sjellë pasoja shumë të mëdha për liderin demokrat, Lulzim Basha. Dje ka skaduar afati i vënë nga kryeministri Edi Rama dhe zyrtarisht PD është jashtë zgjedhjeve. Por të dielën u dhanë sinjalet e para se garda e vjetër nuk e mbështet vendimin e Bashës, pasi pati përplasje të forta mes tij dhe Majlinda Bregut. Por deputetja demokrate për herë të parë ka paralajmëruar dhe fundin e Lulzim Bashës. Në mbledhje grupi, por dhe para mediave, ajo tha se pas 18 qershorit duhet të nisë rindërtimi i PD. Kjo mund të merret si një sinjal i qartë ndaj Bashës dhe do kërkohet largimi i tij. Por ajo që e vë më shumë në vështirësi Bashën është se më 23 korrik atij i skadon afati si kryetar i Partisë Demokratike. Mandatin e kryetarit, ai e mori më 23 korrik të vitit 2013 dhe sipas përcaktimeve në statut, PD duhet të futet në zgjedhje për kryetarin dhe të gjitha strukturat e tjera drejtuese. Sipas burimeve, pritet që pas korrikut të thirret Kuvendi Kombëtar i PD, ku të bëhen zgjedhje për një sërë strukturash, pasi shumë anëtarëve u skadon mandati. Së pari, janë deputetët. Neni 34 i statutit tregon se ata janë anëtarë automatikisht të Kuvendit Kombëtar, por e humbin të drejtën kur u mbaron mandati i deputetit. Kjo do të thotë se pas 18 qershorit, ata nuk mund të jenë dot anëtarë në strukturat drejtuese, pasi e njëjta gjë vlen dhe për Këshillin Kombëtar. Po ashtu e humbin mandatin dhe një sërë krerësh degësh, pasi aty thuhet se mandati është 4 vjeçar. Por ajo që është më e rëndësishmja, është se Kuvendi Kombëtar ka kompetencë për të shkarkuar dhe kryetarin dhe mbledhja e tij mund ta vinte në vështirësi të shumta Bashën. Pra, duket se muaji korrik do të jetë vendimtar për liderin demokrat, i cili duhet që të bindë deputetët dhe anëtarët e Kuvendit që ta votojnë për një tjetër mandat. Por mosfutja e PD në zgjedhje pritet të sjellë përplasje të shumta dhe Basha me shumë gjasë mund të zëvendësohet. Duket se kjo është mundësi e artë për kritikët e tij, të cilët do të kërkojnë që ai Ajo që e vë më shumë në vështirësi Bashën është se më 23 korrik atij i skadon afati si kryetar i Partisë Demokratike. Mandatin e kryetarit, ai e mori më 23 korrik të vitit 2013 dhe sipas përcaktimeve në statut, PD duhet të futet në zgjedhje për kryetarin dhe të gjitha strukturat e tjera drejtuese... të largohet, pasi bojkoti i zgjedhjeve është vendim shumë i ashpër. Pra skadimi i mandatit të Bashës, do jetë skenari për të kërkuar largimin e tij. Kandidatët potencialë Lulzim Basha ka arritur të mbledhë pas vetes një sërë deputetë, por BREGU: PD DUHET TË RINDËRTOHET Nuk e gjej me vend që të hesht përpara një situate më e renda që ka kaluar PD, nuk e gjej me vend mospjesëmarrjen në zgjedhje. Një frikë nuk më ndahet. Mos ndoshta po i japim alibi, Edi Ramës dhe mazhorancës që të mbretërojë në qetësi të pashoqë në parlamentin tjetër. Kjo po na vë në vështirësi me miqtë nuk ia ka arritur të fitojë simpatinë e të vjetërve, shumica e të cilëve ishin në qeverinë dhe administratën e Sali Berishës. Por si për koicidencë, mandati i Bashës mbaron në të njëjtën ditë kur Bujar Nishani do të dorëzojë mandatin e tij si president. Kjo do të thotë se tanë ndërkombëtarë që nuk na kanë lënë vetëm as në 97. Nuk besoj që zgjedhje që nuk zhvillohen duhet të konsiderohen fitore, siç është ajo e Kavajës. Mosbindja civile jashtë institucioneve nuk e bën PD më të madhe... Pas kësaj situate detyra kryesore e çdo demokrati është rindërtimi i PD, tha Majlinda Bregu të dielën. BREGU E TOPALLI KUNDËR BOJKOTIT Deputetet Majlinda Bregu dhe Jozefina Topalli, pak kohë më parë, kanë dalë kundër Bashës, sa i takon shtyrjes së zgjedhjeve. Bregu këtë gjë ajo e ka deklaruar edhe në mbledhje grupi. Që të bëjmë bojkot a jemi gati për të nxjerrë njerëzit në rrugë? A i kemi strukturat gati? Ndaj e përsëris, jo 22 po 52 parti të kemi në koalicion, pesha duhet të jetë e jona. Pa qenë të sigurt për protesta, as mos e përmendim bojkotin. Ose na e thuaj zoti kryetar, se ti ke bërë edhe tur në rrethe. A jemi në gjendje të organizojmë protesta? Se nëse po atëherë ne duhet të ishim duke punuar me njerëzit, por druaj se nuk i mbledhim dot njerëzit në rrugë. Ndaj bojkoti duhet hequr nga fjalori, mësohet të jetë shprehur Bregu para se të nisnin protestat. kur të bëhen zgjedhjet në PD, ai do të jetë i lirë. Është përfolur shumës se ai mund të jetë rivali i Lulzim Bashës. Sa ishte President, Nishani ishte shumë aktiv duke kritikuar ashpër qeverinë. Madje pati periudha që i lëshoi kritik më shumë se vetë Basha. Kjo ka bërë të përflitet si një emër që mund të rikthehet në PD dhe mund të rivalizojë Bashën. Por nga ana tjetër edhe Jozefina Topalli cilësohet si një ndër kundërshtaret e betuara të Bashës, dhe nuk përjashtohet si kandidate. Ndërkohë, të dielën, Majlinda Bregu dha një sinjal se pas 18 qershorit do jetë ajo që do kërkojë me patjetër rindërtimin e PD. Lubonja: Bojkoti i zgjedhjeve, vendim i duhur i PD Nga dje Partia Socialiste ka nisur përgatitjet për të shkuar në zgjedhjet e 18 qershorit pa opozitën, e cila kërkon të sjellë një Republikë të Re dhe i ka të gjitha shpresat tek protesta e 13 majit në Tiranë. Për analistin dhe publicistin e Fatos Lubonja mospjesëmarrja e opozitës në zgjedhje nuk është fundi i botës. I ftuar në një studio televizive, ai tha se duke mos marrë pjesë në zgjedhje opozita ka mundësi të ristrukturohet. Nga njëra anë është mirë të kemi opozitën në zgjedhje arritjen e një dialogu, por gjithë këto marrëveshje s na kanë sjellë ndonjë gjë, sistemi ka vazhduar kalbëzimin. Ndonjëherë mendon mos duhet ndonjë gjë më e fortë? Pra opozitës i bën mirë të rrijë jashtë dhe të ristrukturohet që nesër të sulmojë këtë qeveri të kalbur, thotë Lubonja. Bojaxhi: Kandidatët me rekorde kriminale, qëllimisht në lista Kandidati dhe ndër themeluesit e partisë Sfida për Shqipërinë, Gjergj Bojaxhiu thotë se kryetarët e partive kanë vendosur me qëllim në listat e tyre individë me precedentë penalë. Ai kërkon nga qytetarët të ndëshkojnë vendimmarrje të tilla në 18 qershor. Në 18 qershor shqiptarët duhet të ndëshkojnë modelin e korruptuar dhe të kapur në të cilin gjendemi. Me këtë qëndrim Gjergj Bojaxhiu, ndër themeluesit e partisë Sfida për Shqipërinë doli në reagim të listës me 27 kandidatë për deputetë me precedentë penalë. Ne u bëjmë thirrje qytetarëve që me 18 qershor të ndëshkojnë këtë model të korruptuar, të kapur dhe që nuk është një shembull për fëmijët dhe të ardhmen tonë, tha ai. Bojaxhi shpjegon se futja në lista e individëve me precedent është e qëllimshme nga kryetarët e partive politike. Ne sot kemi listat e bëra nga kryetarët e partive trë cilët në mënyrë të qëllimshme regjistrojnë dhe prezantojnë përpara shoqërisë shqiptare individë me precedent penalë, tha ai.

4 4 E Martë 9 Maj 2017 GAZETA SOT politike Rama i përgjigjet Bashës: Më 13 maj nuk do të bëhet asgjë, duan thjesht të trembin votuesit Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur deklaratave kërcënuese të kryeopozitarit Basha, se nuk do të ketë zgjedhje më 18 qershor. Në një miting me votuesit për herë të parë në Berat, ai iu referua bojkotit të zgjedhjeve nga PD, ndërsa deklaroi se opozita s do bëjë dot asgjë në 18 qershor dhe se sipas tij, do të jetë vullneti i qytetarëve ai që do të triumfojë. Ju e keni marrë vesh se PD ka vendosur të braktisë zgjedhjet, të hyjë në rrugën pa krye të frikës që e ka kapur lidershipin e saj nga drejtësia dhe duke qenë se janë tmerrësisht të trembur nga zbatimi i reformës në drejtësi, duan që në Shqipëri të mos bëhen zgjedhje dhe duan t i trembin të gjithë ata që jetojnë në këtë vend, se po nuk u bë siç duan ata që drejtojnë PD, këtu do të bëhet nami. Të jeni të sigurt se këtu s do bëhet asgjë tjetër veç vullnetit të burrave dhe grave që e duan Shqipërinë si gjithë Europa, me punë me mirëqenie, është shprehur kryeministri. Kreu i qeverisë e cilësoi 18 qershorin si momentin vendimtar për të ndarë Shqipërinë nga e kaluara. Ai tha se qytetarët do firmosin pushimin nga puna të gjyqtarëve dhe prokurorëve të korruptuar. Në 18 qershor do pushojmë nga puna gjykatësit dhe prokurorët e korruptuar. Në 18 qershor, rruga e vetme është rruga për të bërë shtet. Të votosh për herë të parë është një moment shumë i rëndësishëm. Në 18 qershor, ne do të ndahemi njëherë e mirë nga e kaluara. Do ecim drejt Europës, apo do kthehemi pas për t u futur në bunkerin e plastmasit ku PD po shkruan historinë e saj më të shëmtuar. Më 18 qershor nuk vendosim thjesht se kush do qeverisë, por si do jetë Shqipëria e 15 viteve të ardhshme. Na duhet të jemi të vetëdijshëm se të votosh do të thotë të vendosësh dhe sa më shumë shoqe, shokë, miq, të njohur, ju të merrni me vete në këtë rrugë që kemi nisur së bashku dhe sa më të bashkuar të jemi në 18 qershor, aq më e fortë do të jetë Shqipëria që duam, deklaroi dje Rama. Basha vijon fjalimet në çadër, akuza qeverisë për drogën Kreu i PD vijon kërcënimet: Votim monist më 18 qershor s do të ketë, Republika e Re do dërgojë në litar kriminelët Andi KOROVESHI K ryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, kërcënoi ditën e djeshme, se më 18 qershor nuk do të lejojë që të ketë votim monist. Nga çadra e protestës, ai u shpreh se Edi Rama ka shkatërruar çdo zgjedhje që ai kishte në dorë, dhe se këtë gjë ka në plan të bëjë edhe më 18 qershor. Ai theksoi se kryeministri i ka bërë planet gabim pasi s do të ndodhë diçka e tillë. Kjo është historia e 4 viteve që shkuan dhe që mbyllet përfundimisht më 18 qershor. Votim monist më 18 qershor, nuk do të ketë. Votim pa opozitën, nuk do të ketë. Parlament të diktuar nga krimi dhe droga, nuk do të ketë. Më 13 maj nisim marshimin për ta institucionalizuar, për ta bërë realitet ligjor, kushtetues, kombëtar, Republikën e re të qytetarëve shqiptarë. Ne njohim e do të njohim vetëm këtë republikë të re. Bëhuni pjesë e konsensusit, ose përballuni me popullin, u shpreh dje, kryeopozitari. Ai, gjithashtu, tha se destabilizimin e Shqipërisë nuk e do opozita, por po e bën vetë Rama me krimin dhe drogën, që sipas tij ka pushtuar vendin. Edi Rama ka disa ditë që flet për destabilizimin e Shqipërisë. Në fakt, Edi Rama e destabilizoi Shqipërinë me themele në këto 4 vite. Projekti i tij i vetëm politik ishte dhe mbetet shkatërrimi i zgjedhjeve, diktimi i Parlamentit dhe qeverisë së ardhshme jo nga vota juaj, por nga krimi dhe droga në pushtet. Nuk ka nevojë asnjë kundërshtar i Shqipërisë të fusë duart dhe të bëjë diçka për Shqipërinë, sepse të gjitha të zezat ia bën Edi Rama, nga A te ZH. Investimi i vetëm i atyre që nuk duan përparimin e Shqipërisë, investimi më i zgjuar i tyre është të mbajnë në pushtet Edi Ramën, me çdo kusht, sepse kështu ia bëjnë gropën Shqipërisë dhe shqiptarëve, të djathtë e të majtë, deklaroi Basha. Basha: Do të varim në litar kriminelët Kryedemokrati Basha është shprehur në takimin e djeshëm në çadër, se droga ka pushtuar fëmijët në këtë vend. Me një retorikë të ashpër, Basha tha se me vendosjen e Republikës së Re, ky fenomen do të marrë fund dhe se do të ketë dënime të ashpra BASHA: REPUBLIKA E VJETËR KA MBARUAR Republika e vjetër ka mbaruar. E reja ka lindur në shpirtrat tuaja dhe me 13 maj nisim marshimin për ta institucionalizuar, për ta bërë realitet ligjor, kushtetues, institucional, qytetar, popullor kombëtar, Republikën e Re të qytetarëve shqiptarë. E dimë fare mire, që KREU I PD KËRCËNON EDI RAMËN Ne bashkohemi për të nisur në 13 maj, themelimin e Republikës së Re për çdo qytetare e qytetar shqiptar. Ne njohim dhe do të njohim vetëm këtë Republikë të Re. Bëhuni pjesë e konsensusit popullor për të shembur të vjetrën, shtetin e dështuar, të korruptuar e të inkriminuar e për të ndërtuar së bashku Republikën e Re. Bëhuni pjesë e konsensusit, ose përballuni me popullin, kërcënoi dje kryeopozitari. për shpërndarësit e drogës. Të njëjtën gjuhë, Basha përdori edhe për kriminelët, sipas të cilit varja në litar do jetë pak me atë që do i bëjnë. Droga do të marrë fund, çdokush që do të kapet duke shitur apo ofruar drogë fëmijëve shqiptarë e pret burgu i gjatë dhe i vështirë. Republika e Re do të jetë e ashpër me ata që helmojnë fëmijët shqiptarë. Teksa rrëzojmë Republikën e Vjetër u bëj thirrje kriminelëve të heqin dorë, se varja në litar do ju duket pak me atë që do u bëjmë. Do u shfarosim, e zeza do t ju pijë, Republika e Re nuk është republika vetëm e demokratëve, nuk është ideja e Lul Kjo është historia e 4 viteve që shkuan dhe që mbyllet përfundimisht më 18 qershor. Votim monist më 18 qershor, nuk do të ketë. Votim pa opozitën, nuk do të ketë. Parlament të diktuar nga krimi dhe droga, nuk do të ketë. Më 13 maj nisim marshimin për ta institucionalizuar, për ta bërë realitet ligjor, kushtetues, kombëtar, Republikën e re të qytetarëve shqiptarë... Bashës, është thirrja e kohës, është standardi minimal që janë gati të pranojnë bijtë dhe bijat tuaja, qëndrestarë dhe luftëtarë të dhjetorit 90. Ju luftuat dhe sollët pluralizmin, luftuat dhe sollët liri në nivele dhe standarde të ndryshme, ne njohëm dhe prekëm funksionimin e demokracisë, por demokracinë reale, atë pjesëmarrëse, jo përfaqësuese, që e keni në dorë ju, siç e ka në bisha e plagosur në fund fare, ulërin më shumë. Krimi dhe droga kanë arsye për të ulëritur, sepse, nëse Republika e Re ka vend për këdo madje edhe për Edi Ramën e penduar, për krimin dhe drogën s ka vend dhe nuk do të ketë vend, deklaroi nga çadra Basha. dorë çdo qytetar i lirë europian, atë s e keni pasur asnjë ditë. Kjo është ëndrra e brezit të ri. Në fakt, më shumë se ëndërr, ky është ultimatumi i brezit të ri. Lum kush e kupton, mjerë kush e refuzon sepse ëndrra e rinisë nuk ndalet! Fundi i republikës së vjetër po afron. Republika e Re mban me vete një premtim të madh për çdo shqiptar, absolutisht për çdo shqiptar, u shpreh Basha. Blushi: Daden dhe Doklen i kam miq të vjetër Kreu i LIBRA-s, Ben Blushi, në një komunikim me gazetarët ka konkretizuar idetë duke thënë se synon të tërheqë me vete të gjithë të zhgënjyerit nga partitë kryesore PS dhe PD. E kemi deklaruar veten si parti qendre. Duam t i japim një mundësi dhe një shpresë të gjithë atyre që s kanë një alternativë por edhe të pakënaqurve nga PD dhe PS, ka thënë ai. Nisur nga kjo, gazetarët e kanë pyetur nëse do t i bashkohen LIBRAs Namik Dokle dhe Arta Dade, të cilët Rama nuk i përfshiu në listat e kandidatëve për deputetë në zgjedhjet e 18 qershorit. Ndonëse nuk dha një përgjigje konkrete nëse do të jenë apo jo pjesë e LIBRA-s, Blushi sqaroi: Ata janë miqtë e mi dhe si ata ka shumë socialistë të zhgënjyer por edhe demokratë. Kreu i LIBRAs deklaroi ndër të tjera se ka ardhur koha që figurat e vjetra politike të largohen. Me të vjetër ai iu referua si ish-kryeministrit Sali Berisha, por edhe Ramës e Metës. Ligji i ri për të pastrehët, s do ketë dëbime me forcë Projektligji për të pastrehët, i cili përfshin 6 programe të ndryshme për këtë shtresë, për herë të parë nuk do të sjellë dëbime me forcë. Aida Seseri, drejtoreshë e Strehimit në Ministrinë e Zhvillimit Urban dhe Turizmit. u shpreh se përmes këtij ligji i jepet fund problemit të të pastrehëve, ndërsa për herë të parë nuk do ketë dënime me forcë. Projektligji nuk dëbon të pastrehët. Për herë të parë nuk ka dëbime me forcë. Tashmë pa gjetur alternativë strehimi qytetarët nuk mund te hidhen në rrugë. Në lidhje me ligjin janë bërë konsultime me të gjitha grupet e interesit, ndërsa ai ka qenë on line edhe në internet dhe është konsultuar me 136 grupe interesi, tha drejtoresha e Strehimit në Ministrinë e Zhvillimit Urban dhe Turizmit. Por drejtori i përgjithshëm i Institutit Kombëtar të Jetimëve Shqiptar tha se projektligji nuk është konsultuar me grupet e interesit.

5 GAZETA SOT E Martë 9 Maj politike KLSH kallëzon 4 ish punonjës të ZVRPP Librazhd, mln lekë dëm nga abuzimi me pronat Kontrolli i Lartë i Shtetit ka kallëzuar në Prokurori 2 ish regjistrues, një specialist/jurist dhe 1 specialist/hartografi të Zyrës së Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme në Librazhd, pasi dyshohet se i kanë shkaktuar shtetit një dëm në vlerën milion lekë në regjistrimin e tokave të shitura nën çmimin e tregut dhe jashtë kompetencave ligjore, dhe të ardhura të munguara në vlerën 26.6 milion lekë. Këtë gjë, Kontrolli i Lartë i Shtetit e ka bërë me dije nëpërmjet një deklarate për shtyp. KLSH ka kallëzuar F. A, me detyrë ish-regjistrues, R. L, me detyrë ish-regjistrues, A. K, me detyrë ish-specialist, jurist dhe S.T, me detyrë ish-specialist, nën akuzën për shpërdorim detyre. Dëmi ekonomik i shkaktuar është në vlerën milionë lekë në regjistrimin e tokave të shitura nën çmimin e tregut dhe jashtë kompetencave ligjore, dhe të ardhura të munguara në vlerën 26.6 milion lekë. Janë regjistruar prona me diferenca prej m2 nga VKM dhe regjistruar prona Skadon afati që Rama i dha Bashës për futjen në zgjedhje në përdorim në kundërshtim me ligjin për sipërfaqe, m2 Pyll dhe m2 Rrugë, si dhe në posedim 44 pasuri me sipërfaqe m2 pa njoftuar organet kompetente duke kthyer në disa raste dhe zërin kadastral Shkëmb në Pemëtore. Janë kryer regjistrime, duke i tjetërsuar në kundërshtim me ligjin tek persona privatë nga forma shtet, një sipërfaqe trualli prej m2. Nga auditimi, u konstatuan një sërë shkeljesh dhe parregullsish të dispozitave ligjore në fuqi, duke cenuar interesin publik e që konsistojnë në regjistrime e tjetërsime të pronave nga shteti në persona privatë në mënyrë të paligjshme, për të cilat KLSH ka kryer kallëzim penal në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor, Elbasan për : F. A, me detyrë ish-regjistrues, R. L, me detyrë ish-regjistrues, A. K, me detyrë ish-specialist, Jurist dhe S.T, me detyrë ish-specialist, për konsumim të elementëve të veprës penale të Shpërdorimit të detyrës, neni 248 i Kodit Penal, thuhet në njoftim. KQZ miraton fletën e votimit, PD mbetet jashtë zgjedhjeve, ja renditja e partive më 18 qershor Këto zgjedhje s kanë për të qenë më të mira se ato që kemi bërë më parë. Ky proces ndoshta do të mbahet mend si më problematiku ndonjëherë. Mungesa e PD cenoi procesin në aspektin më substancial të tij, që këto zgjedhje të jenë gjithëpërfshirëse. Por kjo është përtej meje dhe KQZ RENDITJA E PARTIVE NË FLETËN E VOTIMIT 1. Partia Fryma e Re Demokratike 2. Partia Demokracia Sociale 3. Partia Aleanca Demokratike Shqiptare 4. Partia Aleanca Popullore për Drejtësi 5. Partia për Drejtësi, Integrimi dhe Unitet 6. Partia Sfida për Shqipërinë 7. Partia Aleanca Demokristiane 8. Partia Aleanca Arbnore Kombëtare hor. Shkelët çdo mundësi për zgjedhje të lira, shkelët afatet ligjore. Rendi i ditës mesa po kuptojmë qenka i porositur. E kthyet KQZ në funksion të interesave publike, tha dje Vera Shtjefni. Ndërsa Veleshnja deklaroi se vendimi është i njëjtë me Vendimi i sotëm nuk i lë të drejtë asnjërës prej partive të bëjë ankimim. Morët një vendim njësoj si në 2013, u Andi KOROVESHI K omisioni Qendror i Zgjedhjeve ka miratu ar në mbledhjen e ditës së djeshme, renditjen e partive në fletën e votimit. Pas shumë debatesh, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve miratoi përbërjen e fletës së votimit, në vetëm një faqe. Në fletën e votimit, në renditjen e partive të regjistruara për zgjedhjet e ardhshme, Partia Socialiste renditet e fundit, numri 15 dhe pranë saj me numrin 14 është përzgjedhur sipas shortit të hedhur në KQZ, Lëvizja Socialiste për Integrim. Lista kryesohet nga Fryma e Re Demokratike, për të vijuar më pas me partitë e tjera të regjistruara. E dyta vjen Partia Demokracia Sociale e Paskal Milos, e treta Partia Aleanca Demokratike Shqiptare, e katërta Partia Aleanca Popullore për Drejtësi, e pesta Partia për Drejtësi, Integrimi dhe Unitet, e gjashta Partia Sfida për Shqipërinë, e shtata Partia Aleanca Demokristiane, e teta Partia Aleanca Arbnore Kombëtare, e nënta Partia Minoriteti Etnik Grek për të Ardhmen, e dhjeta Partia Kristian Demokrate, e njëmbëdhjeta Partia Lista e Barabartë, e dymbëdhjeta Partia Socialdemokrate, e trembëdhjeta Partia Komuniste e Shqipërisë. PD zyrtarisht jashtë zgjedhjeve Opozita e bashkuar me në krye Partinë Demokratike, nuk kanë më kohë për t u regjistruar në zgjedhjet e 18 qershorit, afat të cilin kryeministri Rama e kishte lënë si një derë hapur për t u bërë pjesë e garës. Kryeministri Edi Rama i kujtoi kryetarit të opozitës të shtunën, se do ta presë për negociatat deri në datën 7 maj, e cila është edhe dita e fundit brenda afateve ligjore përpara se Komisioni Qendror i Zgjedhjeve të nisë shtypjen e fletëve të votimit. Shqipëria ka një kontratë me kompaninë sllovene Cetis për shtypjen e fletëve të votimit. Në bazë të kontratës, kompanisë duhet t i dorëzohen fletët e votimit deri në datën 8 maj, në mënyrë që t i ketë gati për zgjedhjet e 18 qershorit. Për këtë arsye, Rama ka paralajmëruar se nuk do të jetë i gatshëm për asnjë negociatë, përtej datës 7 maj. Për 3 anëtarët e propozuar nga opozita në KQZ, votimi për fletën e votimit është në kundërshtim të hapur me Kodin Zgjedhor pasi shkel të drejtën e secilës prej 15 partive të regjistruara të bëjnë ankimim në Kolegj Zgjedshpreh Gëzim Veleshnja. Por për kryetarin e KQZ, Denar Biba, kjo vendimmarrje ishte e vështirë dhe përtej KQZ. Ai u shpreh se Partia Demokratike e ka cenuar shumë procesin zgjedhor. Unë jam ai që e kam thënë që këto zgjedhje s kanë për të qenë më të mira se ato që kemi bërë më parë. Ky proces ndoshta do të mbahet mend si më problematiku ndonjëherë. 9. Partia Minoriteti Etnik Grek për të Ardhmen 10. Partia Kristian Demokrate 11. Partia Lista e Barabartë 12. Partia Socialdemokrate 13. Partia Komuniste e Shqipërisë 14. Partia Lëvizja Socialiste për Integrim 15. Partia Socialiste e Shqipërisë Mungesa e PD cenoi procesin në aspektin më substancial të tij, që këto zgjedhje të jenë gjithëpërfshirëse. Por kjo është përtej meje dhe KQZ, u shpreh kryetari i KQZ-së, Denar Biba. Ivi Kaso, përfaqësuesi ligjor i PD në KQZ lajmëroi se vendimmarrjen do ta ankimojë në Kolegjin Zgjedhor sepse sipas tij, ky institucion po paracakton fatin e zgjedhjeve. Babë e bir, kandidatë për deputetë më 18 qershor Frenat e Partisë Kristian Demokrate, të drejtuar dikur nga Mark Frroku, i ka marrë tashmë në dorë Dhimitër Muslia. I deklaruar në aleancë me Partinë Socialiste, Muslia ka vendosur të regjistrojë partinë e tij në zgjedhjet e 18 qershorit, duke paraqitur edhe kandidatët për të gjitha zonat elektorale. Në listën e Partisë Kristian Demokrate është konstatuar një fenomen që rrallë ndodh në politikë, veç emrin të tij, Dhimitër Muslia ka regjistruar edhe të birin si kandidat për deputet në zgjedhje. A është ky një veprim në mungesë të gjetjes së një kandidati apo një dëshirë e kreut të PKD-së që edhe djali i tij të ndjekë rrugën e babait kjo është e paqartë. Por fakt është se Dhimitër Muslia kryeson listën e Partisë Kristian Demokrate në Qarkun e Shkodrës, ndërsa djalin e tij, Mikel Muslia e ka renditur të 10- in në listën e kësaj partie në Qarkun e Tiranës. Rama njofton krijimin e një linje ajrore shqiptare Kryeministri Edi Rama në një konferencë për shtyp njoftoi krijimin e një linje ajrore shqiptare. Ndërkohë krahas linjës së parë ajrore shqiptare që mund të nisë të veprojë brenda vitit, Rama foli dhe për nisjen e punimeve për ndërtimin e aeroportit të Vlorës. Paralelisht shoqërohet me projektin tjetër madhor të ndërtimit të aeroportit të ri rajonal të Vlorës, një aeroport që përbën jo vetëm një objektiv, por edhe një domosdoshmëri për zhvillimin e mëtejshëm ekonomik dhe për nxitjen e mëtejshme të turizmit në Shqipëri. Me fillimin e fluturimeve të linjës së parë ajrore kuqezi, do të hapim një epokë të re ku aeroporti i Vlorës do të jetë një vlerë e jashtëzakonshme e shtuar, tha kreu i qeverisë. Kryeministri Rama foli gjithashtu edhe për vështirësitë në hyrjen e kompanive me kosto të ulët në vend si pasojë e kontratës koncesionare problematike me Tirana International Airport.

6 6 E Martë 9 Maj 2017 GAZETA SOT politike Monika Kryemadhi mesazh demokratëve: Ata që nuk duan Ramën kryeministër të votojnë LSI Deputetja e LSI, Monika Kryemadhi, e ka bërë të qartë dje se më 8 qershor do ketë rivalitet të fortë me PS. Mungesa e PD në zgjedhje ka bërë që LSI të marrë rolin e saj. Prej disa ditësh gazeta e kishte paralajmëruar se LSI do përfitojë nga votat e PD dhe këtë gjë e ka faktuar dje nënkryetarja e LSI. Kryemadhi u bëri thirrje demokratëve që të votojnë partinë e saj. "Demokratët të marrin pjesë në zgjedhje, të shkojnë të votojnë në 18 qershor. Nëse nuk duan Edi Ramën kryeministër, të vijnë dhe të votojnë LSI-në. Kjo është padyshim opozita më e dobët në 25 vjet", u shpreh Kryemadhi. Në një intervistë televizive, Kryemadhi deklaroi se kërkesa e opozitës për qeveri teknike është absurde. Madje ajo ka ironizuar duke thënë se nesër mund të dalë dhe të kërkojë rikthimin e Berishës, ndryshe braktis zgjedhjet. "Mua më duket qesharake. Dhe unë them që Basha të ikë nga PD dhe të vijë Sali Berisha, se unë s'hyj në zgjedhje. Edi Rama dhe Ilir Meta u votuan për të LSI: Misioni ynë ishte të gjelbëronim Shqipërinë me pyje, jo hashash qeverisur në 2013-ën deri në qershor Basha ka pasur në tryezë shumë propozime siç janë mandatet e LSI për të qeverisur. Këto janë argumentime që prodhojnë konflikt. Rama është kryeministri i vendit dhe i dalë nga një Parlament legjitim", tha ajo. Kryemadhi ka deklaruar hapur se zgjedhjet do të mbahen më 18 qershor. Edhe pse LSI prej disa kohësh deklaronte se nuk mund të ketë zgjedhje pa opozitën, duket se ka ndryshuar kurs. "Po të flasësh me qytetarësh do dëgjosh dhimbje e trishtim. 18 qershori është një datë e dekretuar nga Presidenti, nga njëra anë kemi një qëndrim ultimativ dhe nga anë tjetër një qëndrim arrogant që unë s'ju pyes për asgjë. Shkaktare të kësaj situate janë dy partitë e vjetra. Të dyja palët duhet të lëshojnë në qëndrimet e tyre. Kemi një çadër prej 75 a 76 ditësh dhe nga ana tjetër një qeveri indiferente ndaj disa problematikave që qëndrojnë. Pra, për të pasur zgjedhje të lira dhe të ndershme", tha ajo. LSI nis opozitën, Koka akuza Dakos dhe qeverisë, Vasili deklaron se synim mbetet fitimi i zgjedhjeve Rigels SELIMAN Z gjedhjet parlamentare të 18 qershorit, duket se po krisin raportet mes Par tisë Socialiste dhe Lëvizjes Socialiste për Integrim. Në mungesë të Partisë Demokratike duket se rolin e opozitës, tanimë e ka marrë LSI-ja. Kjo e fundit prej disa ditësh nëpërmjet eksponentëve të saj më të lartë, u ka dërguar një mesazh të qartë socialistëve, duke iu shprehur hapur ambicien se synon të marrë mbi 71 deputetë dhe në këtë mënyrë të drejtojë qeverinë. Ditën e djeshme, ishte kryetari i LSI, Petrit Vasili, ai i cili i dha një mesazh të qartë, se partia të cilën drejton do të hyjë në këto zgjedhje për të dalë forcë e parë. Sipas tij, Lëvizja Socialiste për Integrim disponon dhe ka njerëzit e duhur, gjithashtu edhe përgjigjet e qarta për të arritur këtë objektiv. Kemi vetëm një objektiv dhe ky është të dalim forcë e parë politike. Jemi shumë të gatshëm dhe jemi të përgatitur që të qeverisim dhe i kemi të gjitha përgjigjet të qarta nga njerëz të zotë. Kemi një shans për rininë, kemi një shans për punësimin, por kemi një shans edhe për pensionistët. Kemi një shans të ri edhe për bujqësinë, kemi një shans edhe për zhvillimin ekonomik të vendit. Pra, i kemi të gjitha përgjigjet e gatshme që si forcë e parë të jemi fitues, nënvizoi ai. Deklaratat e Petrit Vasilit u bënë gjatë takimeve që LSI zhvilloi me anëtarësinë në Kuçovë dhe Berat, ku u prezantuan kandidatët për deputetë. Kryetari Petrit Vasili shoqërohej dje nga kandidatët Silva Caka, Nasip Naço, Gledjon Rehovica si dhe Jola Misto. Ndërsa i pranishëm në ato takime ishte edhe ish-kryetari i LSI-së, Ilir Meta, i cili falënderoi dhe i shprehu mirënjohjen e tij anëtarëve dhe simpatizantëve të LSI-së, në qytetin e Kuçovës dhe Beratit. Kundër PS edhe Lefter Koka Po ditën e djeshme, në të njëjtën linjë me kolegët e tij, sa i takon ambicies apo sloganit të anatemuar së fundmi LSI forcë e parë, ishte edhe ministri i Mjedisit, Lefter Koka. Gjatë një takimi me elektoratin në qytetin e Durrësit, si kryesuesi i listës së Partisë Lëvizja Socialiste për Integrim në këtë qark, Lefter Koka vijoi retorikën e tij të karakterizuar nga një frymë agresive, duke patur si target kryebashkiakun Vangjush Dako. Ai shfaqi kritika mbi mungesën e investimeve në Lefter Koka: LSI nuk i trembet askujt Gjatë një takimi me simpatizantë të Lëvizjes Socialiste për Integrim, ministri Lefter Koka u ndal në aktualitetin politike. Në fjalën e tij, ai e cilësoi tejet absurde situatën në të cilën se fundmi ndodhet vendi. Sipas tij, pavarësisht rrethanave LSI disponon forcën të përballet me këdo në zgjedhje. Sot kemi situatën e një opozite të frikësuar dhe në zgjedhjet e 18 qershorit do të dëshiroja të shihja çdo aktor në lojë. Është shumë e rëndësishme, veçanërisht për të personalisht që LSI sot hyn e vetme në zgjedhje. Kjo është ajo që gjithmonë kam dëshiruar, që ne të dalim të vetëm në zgjedhje. Që unë të përballesha nën logon e LSI me këdo forcë politike në Durrës, diskutoi Koka. Durrës. Ne jemi atraktivë si qytet bregdetar pikërisht se kemi këto vlera arkeologjike se kemi një zonë turistike e nuk mundemi ta konsiderojmë dhe zonën tradicionale, si zonë urbane. Ju siguroj se arkitektura dhe vullneti sot mund të bëjnë gjithçka dhe ta transformojnë atë golf të Durrësit, me disa ndërhyrje që bëjnë shumë më pak para, se këto që po shpenzohen sot, shndërrimin në një zonë turistike elitare. Turizmi patriotik në Durrës do DERVISHAJ: LSI, FORCË FITUESE Ministri i Transportit, Sokol Dervishaj, pak ditë me parë shprehu bindjen dhe deklaroi se LSI do të jetë forcë fituese dhe rrjedhimisht edhe forcë drejtuese pas zgjedhjeve parlamentare të 18 qershorit, ndërsa nënvizoi se ai dhe partia në të cilën bën pjesë është gati të qeverisë vendin. Lëvizja Socialiste për Integrim do të vinte një ditë që dikur do të dështonte, dhe pikërisht ajo zonë e konsideruar e atillë, sot po shkon drejt rrënimit, e t i rikthesh turistët nesër në Durrës kërkon punë shumë më të madhe, akuzoi ai. Nga ana tjetër, Koka e ndali theksin tek shqetësimet që qytetarët hasin në përditshmëri, duke theksuar se ai çdo herë dhe në çdo kohë ka pasur qëllimin të përfaqësojë denjësisht qytetin e tij. Krahas të tjerash, në retorikën e tij, ministri i LSI-së ironizoi jetë forcë fituese dhe rrjedhimisht drejtuese. Ne jemi gati të drejtojmë vendin. Koha dhe njerëzit kërkojnë që filozofia e LSI të drejtoj vendin, dhe ne nuk mundemi kurrsesi të bëjmë gjë tjetër vetëm se t i bindemi këtij vullneti dhe të punojmë fort ta arrijmë këtë objektiv, deklaroi Sokol Dervishaj, pak kohë më parë. Aktorë të rëndësishëm të forcës sonë politike si dhe ministrat tanë, kanë ngritur publikisht shqetësimin e kultivimit të hashashit. Nuk ishte misioni ynë të gjelbëronim Shqipërinë në këtë mënyrë. Misioni ynë ishte ta gjelbëronim Shqipërinë me pyje... por edhe akuzoi në lidhje me fenomenin e hashashit në Shqipëria. Sipas tij, qeveria duhet të merret me gjelbërimin e vendit dhe jo të lejojë kultivimin e hashashit. Aktorë të rëndësishëm të forcës sonë politike si dhe ministrat tanë, kanë ngritur publikisht shqetësimin e kultivimit të hashashit. Nuk ishte misioni ynë të gjelbëronim Shqipërinë në këtë mënyrë. Misioni ynë ishte ta gjelbëronim Shqipërinë me pyje, u shpreh ai. Xhixho: Qytetarët kanë nevojë për zgjedhje të lira e të ndershme Zv/ministrja e Integrimit, Erisa Xhixho ishte ditën e djeshme, pjesë e Relaunching Europe Conference, në kuadër të Javës Europiane. Teksa ishte duke biseduar me studentët rreth sfidave me të cilat përballet vendi ynë në procesin e integrimit europian, ajo e ndali theksin tek zgjedhjet. Në diskutimin e saj, kandidatja e Lëvizjes Socialiste për Integrim në qarkun e Fierit, Erisa Xhixho deklaroi se është detyrë e politikanëve që t ju garantojnë qytetarëve zgjedhje të qeta dhe transparente. Është detyra jonë tu garantojmë qytetarëve zgjedhje të qeta e transparente në përputhje me standardet europiane. Qytetarët e Shqipërisë dhe partnerët tanë ndërkombëtar kërkojnë dialog dhe zgjidhje të ngërçit politik. Ndaj dhe politik bërësit duhet të tregojnë përgjegjshmëri dhe vizion europian duke i shërbyer stabilitetit dhe forcimit të demokracisë si pjesë e axhendës europiane, nënvizoi Xhixho, ndër të tjera në fjalën e saj. Arbi Koka: LSI do të jetë forcë e parë Arbi Koka, Koordinatori i LSI Durrës, u kërkoi dje, të rinjve durrsakë të investojnë më së miri kohën e tyre në të mirë të ardhmes. Sakaq, ai theksoi se energjia e forcës politike së LSIsë është rinia. Ftoj gjithsecilin prej jush të investojmë të gjithë së bashku për dijet dhe shansin e së ardhmes sonë. Të investojmë në të mirë të vetes dhe të ardhmes sonë. Le të bashkojmë idetë tona, për të projektuar të ardhmen e sigurt këtu në vendin tonë, e të jemi qytetarë të denjë dhe të rinj shembullorë për familjet tona, deklaroi ai. Nga ana tjetër, Koka theksoi se LSI Durrës në zgjedhjet e 18 Qershorit do të jetë forcë e parë. Ne jemi të gjithë njësoj, pa dallimin apo ndasinë ku kemi lindur apo ku jetojmë, në qendër apo periferi, mundësitë për të ecur më shpejtë janë të barabarta për të gjithë. Shembulli më i mirë jemi vetë ne, Shqipëria është e jona, askush nuk mund të marrë vendime në emrin tonë. Na takon ne të jemi zëri vetes, e ardhmja ju përket juve, nënvizoi ai.

7 GAZETA SOT E Martë 9 Maj politike PS nis zot zyrtarisht fushatën elektorale, mbledh në Durrës Kongresin Partia Socialiste do të nisë zyrtarisht sot fushatën elektorale. Në orën 10:00, në Durrës do të mbahet Kongresi i PS, ku do prezantohen kandidatët dhe zyrtarisht do të nisë fushata. Kongresi do të zhvillohet në pallatin e sportit Ramazan Njala. Hapjen e Kongresit do ta bëjë vetë kryeministri Edi Rama, pasi është vetë ai që në këto katër vite udhëhoqi ekipin e tij për realizimin e reformave. Kongresi i PS ishte parashikuar që të mblidhej më 29 prill, por u shty për shkak të krizës politike. Por data 9 Maj është caktuar qëllimisht si dita kur do të mblidhet Kongresi, pasi përkon me ditën kur çelet zyrtarisht fushata elektorale për të gjitha partitë politike. Sipas Kodit Zgjedhor, partitë politike duhet të çelin fushatën elektorale 30 ditë përpara ditës së mbajtjes së zgjedhjeve. PS e ka nisur më herët angazhimin për 18 qershorin, por, duke nisur nga 9 Maji, fushata elektorale do të bëhet akoma më e egër dhe të gjithë kandidatët për deputetë, strukturat në bazë do të mobilizohen dhe do të intensifikojnë takimet PS-LSI përballen për të marrë drejtimin e qeverisë me qytetarët në bazë, me qëllimin e vetëm garantimin e një mandati tjetër qeverisës PS-së. Gjatë fjalës së tij, kryeministri Edi Rama do të kërkojë një mandat të dytë nga qytetarët, për të çuar përpara reformat. Gjithashtu, kryeministri do të falënderojë për kontributin që kanë dhënë për PS, deputetët që nuk do të rikandidojnë në 18 qershor. Të pyetur nga gazeta Sot, deputetët e larguar kanë konfirmuar pjesëmarrjen në Kongres dhe se do të vijojnë të japin kontributin e tyre për fitoren e PS. Pas Kongresit, deputetët aktualë, ministrat dhe kandidatët e rinj për deputetë do të dalin në terren për t u takuar me qytetarët dhe strukturat, për të mbledhur sa më shumë vota për 18 qershorin. Kryeministri Rama ka nxjerrë një dokument ku udhëzon deputetët se si të sillen në fushatë për të mbledhur sa më shumë vota. Rama kërkon angazhim të thellë edhe nëse opozita nuk merr pjesë në zgjedhje. Fjalimet e fushatës duhet të përqendrohen te rritja e punësimit dhe këmbëngulja e PS për vetingun. 18 qershori betejë PS-LSI, zyrtarizimi i PD jashtë zgjedhjeve rikthen rivalitetin mes aleatëve, në garë për të marrë drejtimin e qeverisë Kliti TOPALLI Z gjedhjet e 18 qershorit do të jenë një betejë e ashpër mes Partisë So cialiste dhe Lëvizjes Socialiste për Integrim. Dje u zyrtarizua bojkoti i PD, pasi KQZ miratoi fletët e votimit dhe ajo tani nuk ka më të drejtë të regjistrohet. Por në mungesë të saj, dy janë forcat më të mëdha, që duhet të përballen me njëra-tjetrën, ato janë PS dhe LSI. Prej disa ditësh, gazeta e kishte paralajmëruar se do kishim një rivalitet në koalicionin qeverisës dhe duket se ashtu do të ndodhë. Fillimisht kishte një plan që LSI të dilte në opozitë dhe kjo do ndihmonte në rritjen e saj, pasi ishte forcë e dytë. Por duke qenë se pakënaqësitë ndaj qeverisë janë rritur, atëherë ambiciet e LSI janë shtuar dhe më 18 qershor ajo futet për të marrë drejtimin e qeverisë. Kjo i ka shqetësuar shumë socialistët dhe ka nisur mobilizimi në bazë. Edhe pse PD është jashtë zgjedhjeve, Rama ka urdhëruar strukturat të mos demotivohen, pasi asgjë nuk i dihet. Por sipas burimeve, frika më e madhe e socialistëve është LSI dhe për këtë arsye kanë nisur organizimet. Edhe pse deri më 18 qershor qeveria do vijojë të jetë PS-LSI, këto dy forca do përballen me njëra tjetrën. Prej disa ditësh, LSI e ka shprehur hapur se hyn në zgjedhje për të dalë forcë e parë dhe nëse ajo merr mbi 71 deputetë, atëherë PS del në opozitë. Por mund të ndodhë dhe tjetra. Nëse PS merr mbi 71 deputetë, atëherë LSI do jetë ajo që do zëvendësojë opozitën në Kuvend. Pra, 18 qershori pritet të sjellë ndarjen përfundimtare PS-LSI. Kohët e fundit është vënë re një gjë e tillë, pasi LSI ka nisur të lëshojë deklarata shumë të forta, duke hequr në një farë mënyre dhe përgjegjësitë nga qeverisja. Pritet që kur të nisë fushata, të ketë përplasje akoma dhe më të shumta mes palëve. Pas Metës president, fitorja e zgjedhjeve do ishte arritje e madhe për LSI dhe këtë po synojnë të gjithë anëtarët e saj. Por partia e cila këtë herë mund të vendosë fatin e qeverisë, mund të jetë PDIU. Kohët e fundit kemi pasur një afrimitet të madh Meta-Idrizi dhe sipas burimeve, palët e kanë arritur paktin mes tyre. Të gjitha forcat do hyjnë të ndara në zgjedhje, por, pas 18 qershorit, LSI e PDIU mund të krijojnë koalicion me PARALAJMËRIMI I BERISHËS 4 vite me radhë, sidomos 3 të parat, Edi Rama bëri një betejë të paimagjinueshme për eliminimin e Ilir Metës në të gjitha mënyrat, me qëllimin e vetëm për të marrë LSI, e cila për hir të së vërtetës i nxjerr Edi Ramës telashe shumë të mëdha. Pasi dështoi në këtë përpjeke, e vërteta Vasili: LSI, forcë e parë në zgjedhje Kreu i ri i LSI-së, Petrit Vasili, u shpreh pak ditë më parë se objektivi i LSi në zgjedhjet e ardhshme parlamentare është që të dalë forcë politike e parë. Vasili sfidoi kështu Partinë Socialiste, gjatë fjalë së tij në Komitetin Drejtues Kombëtar të LSI. Objektivi ynë është LSI forcë e parë në zgjedhjet e Kushdo që e dëgjon objektivin kërkon të dëgjojë edhe Pse-në. LSI punon me bindje për të ardhmen e shqiptarëve. LSI ka punuar dhe punon me bindje për të ardhmen e shqiptarëve. Kjo fillon tek rinia shqiptare. Ka një liri që ekziston, ecën dhe na prin në gjithë territorin. Një Shqipëri me të ardhme, është një Shqipëri me rini. Ne nga sot startojmë me skuadrat tona, punën për të ecur përpara, tha Vasili. njëra-tjetrën, me qëllim që të marrin mbi 71 deputetë. Nëse ndodh kjo, atëherë pozitat e PS janë rrezikuar. Afrimiteti LSI-PD Partia e cila avantazhohet më shumë nga bojkoti i opozitës, është padyshim LSI. Sipas parashikimeve, të gjitha votat e PD pritet të shkojnë në drejtim të partisë që drejtohet nga Petrit Vasili, pasi janë shumë të paktë demokratët që votojnë socialistët. Por nëse LSI siguron vota nga PD, atëherë rezultati më 18 qershor pritet të jetë shumë i mirë. është se Meta ia ktheu reston çdo ditë atij, nuk la rast pa e goditur për çështjet më madhore, qoftë për reformën në drejtësi, qoftë dhe për vështrimin e krizës, të cilën ai e parandiente, që një krizë e thellë po duket në horizont dhe kërkonte zgjidhjen e saj, tha Berisha, pak ditë më parë. Dje u zyrtarizua bojkoti i PD, pasi KQZ miratoi fletët e votimit dhe ajo tani nuk ka më të drejtë të regjistrohet. Por në mungesë të saj, dy janë forcat më të mëdha që duhet të përballen me njëra-tjetrën, ato janë PS dhe LSI. Prej disa ditësh, gazeta e kishte paralajmëruar se do kishim një rivalitet në koalicionin qeverisës, dhe duket se ashtu do të ndodhë... Por ka dyshime se mund të kemi dhe një bashkëpunim PD-LSI. Duke qenë se PD nuk ka se çfarë të humbasë, atëherë pritet që krerët e saj, por sidomos Berishën, të urdhërojë që strukturat të dalin në mbështetje të LSI. Pak ditë më parë, Berisha e dha sinjalin, pasi e mbështeti Ilir Metën dhe bëri një paralajmërim se LSI do i hapë telashe të shumta. Atëherë nuk përjashtohet mundësia që të ketë një aleancë në heshtje PD- LSI, duke eliminuar në këtë mënyrë PS, e cila mund të dalë në opozitë. Nishani: Vendi ka nevojë për mendje të ndritura Çdo gjeneratë ka përgjegjësi dhe duhet të jetë i gatshëm të sakrifikojë për vendin atëherë kur i kërkohet. Mesazhi u përcoll nga Presidenti Nishani në një kohë kur në vend kemi një klimë të trazuar politike. Duke folur në ceremoninë e mbajtur në Presidencë në ditën e kujtesës europiane të rezistencës kundër fashizmit, nazizmit e diktaturës, Nishani tha se Shqipëria ka gjithmonë nevojë për zemra të forta e mendje të mençura. Ne kemi pasur gjithmonë heronj dhe jemi me fat që kemi pasur heronj. Ky vend ka pasur gjithmonë dëshmorë sa herë është kërkuar të jepet sakrifica sublime dhe ne jemi të obliguar të mos i harrojmë dhe ti nderojmë ata. Por ky vend ka nevojë gjithmonë për zemër të fortë, mendje të mençur dhe shpirtra të mëdhenj dhe të hapur në mënyrë që sakrificat e bëra ndër shekuj në ruajtjen e dinjitetit, dimensionit të lirisë, ti konsiderojmë si përpjekje në shërbim të një Shqipëri më të mirë. Çdo gjeneratë, çdo brez ka detyrat dhe përgjegjësitë e tij dhe lind e nevojshme të ofrojë sakrificat e tij, tha ai. Dita e Europës, Kuvendi hap dyert për publikun Kuvendi i Shqipërisë, nesër më datë 9 Maj në kuadër të Ditës së Evropës, organizon Ditën e Dyerve të hapura në ambientet e Sallës së Seancave Plenare. Qytetarët mund të vizitojnë nga afër ambientet e Sallës së Seancave Plenare nga ora 13:00 deri në orën 18:00. Njoftimi bëhet nga drejtoresha e Marrëdhënieve me Publikun dhe Qytetarët në Kuvend, Manjola Zeka. Dita e dyerve të hapura është një traditë tashmë e shpeshtë e këtij institucioni, i cili ju jep mundësi të gjithë qytetarëve të shohim nga brenda të gjitha ambientet që në ditë të zakonshme mbrohen nga një sistem sigurie e veçantë, dhe hyrja në to, është e mundur vetëm përmes disa procedurave të veçanta të prenotimeve paraprake. Të gjithë ata që duan të ulen në karrigen e kryeministrit, kryeparlamentarit apo të deputetëve të tjerë që i simpatizojnë, ose e kundërta, nesër kanë një mundësi ta bëjnë këtë!

8 8 E Martë 9 Maj 2017 GAZETA SOT politike Ja disa prej emrave të PS që kanë pasur probleme me drejtësinë 25 kandidatë për deputetë me rekorde kriminale, 15 kanë ndryshuar emrat, zbulohen të dhënat në formularët e dekriminalizimit Andi KOROVESHI K omisioni Qendror i Zgjedhjeve ditën e djelë ka bërë miratimin e listave të deputetëve për disa parti politike, por ajo që bie në sy është fakti se në Partinë Socialiste rreth 7 deputetë janë të lidhur me problematikat me policinë dhe gjykatat si edhe të dënuar. Deri më tani listës me 18 kandidatët për deputetë që janë dënuar nga gjykata i shtohen edhe 7 socialistë. Ndër ta përmendet Spartak Braho, Pjerin Ndreu, Alban Ramohitaj, Granit Kërxhaliu, Muzafer Bushaj, Ardit Konomi dhe Ismet Beqiraj. Lista shumëemërore e Partisë Socialiste ka edhe emra të cilët në gjendjen e tyre civile kanë pasur emra krejt të ndryshëm nga ata që mbajnë aktualisht. Spikat emri i Arben Seferit ku gjeneralitetet e tij të mëparshme kanë qenë Niko Harallamb Papa, si edhe Mariglen Disha i cili si emër të mëparshëm ka mbajtur emrin Hysen. Partitë me më shumë probleme Sa i takon emrave me probleme, vetëm Partia Sfida e Gjergj Bojaxhiut nuk ka dalë me probleme, pasi të tjerët kanë në gjirin e tyre individë me rekorde kriminale. Partia e cila ka një numër të konsiderueshëm është PDIU. Nga verifikimet e KQZ është zbuluar se një prej tyre është dënuar për kontrabandë mallrash dhe falsifikim të dokumenteve, ndërsa dy të LISTA E KANDIDATËVE TË PS QË KANË NDRYSHUAR EMRAT 1. Myfit Duriçi ndryshim emri 3 herë nga Myfyt në Mufit, nga Mufit në Myfyt, nga Myfyt në Myfit 2. Ilir Ndraxhi- ndryshim mbiemri nga Nraxhi në Ndraxhi 3. Nuri Belba ndryshim emri nga Nuredin në Nuri 4. Edmond Xhoni- Ndryshim mbiemri nga Xhani në Xhoni 5. Arben Ruçi Ndryshim mbiemri nga Ruçaj në Ruçi 6. Mariglen Disha Ndryshim emri nga Hysen në Mariglen 7. Ilir Xhakolli Ndryshim emri dhe mbiemri nga Ilirian Xhago në emrin aktual tjerë janë dënuar për përvetësim të pasurisë sociale, kundërshtim të policisë apo mospagim taksash dhe organizim lojërash fati në kundërshtim me ligjin. Kandidatët e LSI Një tjetër parti që ka kandidatë me 8. Erion Thëngjilli- ndryshimi mbiemrit nga Fëngjilli në Thëngjilli 9. Luan Harusha- ndryshim mbiemri nga Selmani në Harusha 10. Paulin Luli- ndryshim emri nga Pal në Paulin 11. Alfons Babani- Ndryshim mbiemri nga Babaj në Babani 12. Arben Hasan Seferaj- gjeneralitetet e mëparshme Niko Harallamb Papa 13. Azbi Arapi Gjeneralitetet e mëparshme Niko Papa 14. Adrian Gurma ndryshim mbiemri nga Gurmo në Gurma probleme është edhe LSI. Sipas të dhënave të siguruara nga KQZ, një prej kandidatëve është dënuar me 120 mije lekë gjobë për kanosje. Një tjetër kandidat është dënuar për kundërshtim të forcave të policisë. Në listë është dhe deputeti aktual Ylli Shehu. Ai është dënuar për kontrabandë mallrash, por ka shlyer detyrimet dhe nuk është objekt i ligjit. Partitë e tjera Sa i takon partive të tjera që kanë kandidatë me probleme, është dhe LI- BRA e Ben Blushit. Nga verifikimet e KQZ rezulton se një prej kandidatëve është dënuar me 140 mijë lekë gjobë për veprën e goditjes për shkak të detyrës, ndërsa një tjetër person është dënuar në Lushnje për drejtim të makinës në mënyrë të parregullt. Ndërkohë në listë JA TË DHËNAT NË FORMULARËT E DEKRIMINALIZIMIT Edhe në listën e kandidatëve të PS ka disa emra të cilët kanë pasur probleme me drejtësinë. Ndër ta përmendet Spartak Braho, Pjerin Ndreu, Alban Ramohitaj, Granit Kërxhaliu, Muzafer Bushaj, Ardit Konomi dhe Ismet Beqiraj... janë dhe Partia Demokracia Sociale e Paskal Milos. 3 persona janë zbuluar, mes të cilëve njëri për vjedhje. Tjetër parti është ajo Kristian Demokrate, e cila ka katër kandidatë me probleme. Njëri prej tyre është akuzuar për kontrabandë mallrash, ndërsa një tjetër për prodhim mallrash në mënyrë të paligjshme. Por të gjithë do jenë në lista dhe pastaj do vlerësojnë qytetarët se për kë parti do të duhet të votojnë. Në ditët në vijim do të miratohen dhe lista e kandidatëve për Partinë Socialiste. PD e ka akuzuar gjatë gjithë kësaj kohe se ka futur në Parlament persona me rekorde kriminale, por do shihet se çfarë do zbulohet nga KQZ. KANDIDATËT E PS 1. Ismet Beqiraj është i katërti në listën e PS për Qarkun e Fierit. Ai është ndaluar dy herë nga policia. Më 26 maj 1996, në zgjedhjet e përgjithshme u ndalua për 24 orë nga policia e Ballshit. Në shkurt 1997, policia e Ballshit ka shoqëruar sërish Beqirin për verifikim. 2. Spartak Braho mban vendin e 19-të në listën e Tiranës. Më 22 dhjetor 1995 ai është dënuar me 10 mijë lekë të reja gjobë për shpifje. 3. Pjerin Ndreu, renditet i dyti në listën e PS-së në Lezhë është dënuar në muajin shtator të vitit 2004 për përdorim me keqdashje të thirrjeve telefonike. 4. Granit Kërxhaliu, i renditur i 29-i në listën e Tiranës, është akuzuar më 25 shtator të vitit 2012 për pengim të ekzekutimi të vendimeve të gjykatës dhe është dënuar me detyrim paraqitje. 5. Muzafer Bushaj është në vend të 10 në listën e PS në qarkun e Shkodrës. U ndalua në shtator të vitit 2009 për një aksident rrugor. Por më pas ka dalë i pafajshëm. 6. Ardit Konomi renditet i 7-i në listën e socialistëve në Korçë. Më 30 dhjetor 1997 është dënuar për shkelje të rregullave të qarkullimit rrugor, por më pas gjykata pushoi çështjen. 7. Alban Ramohitaj i dhjeti në listën e PS në qarkun e Durrësit, në 2004 ka deklaruar se është dënuar me 2 muaj me kusht nën akuzën e vjedhjes së energjisë elektrike. KANDIDATËT E LIBRA 1. Florian Gjoni, kandidat me numër rendor 9 në zonën zgjedhore Qarku Vlore ka deklaruar një dënim për veprën penale Goditje për shkak te detyrës. 2. Daniel Koci, kandidat në zonën zgjedhore Qarku Fier nuk ka deklaruar asnjë dënim. Por me vendimin Nr. 30 dt të Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Lushnje është deklaruar fajtor për veprën penale Drejtimit te automjeteve në mënyrë te parregullt. KANDIDATËT E LSI 1. Klajdi Qama, kandidat me numër rendor 07, Qarku Berat ka deklaruar se është dënuar nga Gjykata Berat, për Kundravajtje Penale. Me vendimin Nr.70 datë të Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Berat është deklaruar fajtor për veprën penale Kanosje, i dënuar me lekë gjobë. Është dënuar përfundimisht me lekë gjobë. 2. Sokol Ponari, kandidat me numër rendor 02, Qarku Kukës ka deklaruar që është dënuar për Kundravajtje Penale Punë në Interes Publik. Rezulton se z. Ponari është deklaruar fajtor për veprën penale Kundërshtim i Punonjësve të Policisë Rendit Publik dhe është dënuar me 2 muaj burgim në aplikim të nenit 63 vihet të kryejë një punë në interes publik për një kohë prej 60 orësh. 3. Ylli Shehu, kandidat me numër rendor 09, Qarku Tiranë ka deklaruar që është dënuar me gjobë, për Veprën Penale Kontrabandë me mallra të tjerë. KANDIDATËT E PARTISË MINORITETI ETNIK GREK PËR TË ARDHMEN 1. Kristo Kaleshi kandidat me numër rendor 10, Qarku Fier, nuk ka deklaruar asnjë dënim të formës. Po rezulton z. Kaleshi është deklaruar fajtor për veprën penale Shpërdorim të pozitës zyrtare dhe është dënuar me 3 vjet Heqje Lirie. Gjykata e lartë me vendimin Nr.1252 datë ka lënë në fuqi vendimin. Në bazë të nenit 69 Kodit Penal është rehabilituar. 2. Dhimitri Buzuka kandidat me numër rendor 10, Qarku Shkodër nuk ka deklaruar asnjë dënim të formës së prerë. Por është deklaruar fajtor për veprën penale Shkatërrim i Pronës, Plagosje e lehtë me dashje, dhe është dënuar me lekë gjobë. KANDIDATËT E PDIU 1. Shkëlqim Murati me numër rendor 08, Qarku Fier nuk ka deklaruar asnjë dënim të formës së prerë. Por rezulton se z. Murati është deklaruar fajtor për veprën penale Mospagim i taksave dhe tatimeve, i dënuar me lekë gjobë, Organizim i llogarive të palejuara parashikuar nga Neni 197 K.P i dënuar me lekë gjobë, Vënie në dispozicion të lokaleve për lojëra të palejuara parashikuar nga Neni 198 K.P i dënuar me lekë gjobë 2. Fatos Hoxha, kandidat me numër rendor 01, Qarku Kukës, nuk ka deklaruar asnjë dënim të formës së prerë. Por rezulton se z. Hoxha është deklaruar fajtor për veprën penale Kundërshtim i Punonjësve të Policisë, i dënuar me lekë gjobë. 3. Seit Fishta, kandidat me numër rendor 01, Qarku Shkodër nuk ka deklaruar se është dënuar. Por rezulton se është deklaruar fajtor për veprën penale Kontrabandë me mallra për të cilat paguhet akcizë, falsifikim dokumentacioni, veprime që pengojnë zbulimin e së vërtetës, i dënuar me 5 vjet burgim. Gjykata e Apelit Tiranë ka vendosur deklarimin fajtor për veprën penale Falsifikim të dokumenteve, Veprime që pengojnë zbulimin e së vërtetës dhe është dënuar me lekë gjobë. Gjykata e Lartë në vendimin nr. 115 datë ka vendosur mospranimin e rekursit. 4. Robert Bano, kandidat me numër rendor 06, Qarku Tiranë nuk ka deklaruar asnjë dënim të formës së prerë. Por në Berat është deklaruar fajtor për veprën penale Përvetësim i Pasurisë Socialiste dhe i jepet masë edukuese qarku shoqëror. Shaban 5. Mehmetaj ndryshim mbiemri nga Mehmeti në Mehmetaj 6. Xhevahir Ahmetlli ndryshim mbiemri, mbiemrat e mëparshëm Ahmetli, Ahmetllari PARTIA DEMOKRACIA SOCIALE 1. Milazim Kabashi, kandidat me numër rendor 01, Qarku Durrës, nuk ka deklaruar asnjë. Por rezulton se është deklaruar fajtor për veprën penale Mospagim i taksave dhe tatimeve dhe është dënuar me lekë gjobë. 2. Alfred Hajro, kandidat me numër rendor 04, Qarku Korçë, nuk ka deklaruar asnjë dënim. Por rezulton se është deklaruar fajtor për veprën penale Vjedhje dhe është dënuar me lekë gjobë. 3. Admir Jah Zenelaj, kandidat me numër rendor 01, Qarku Kukës, nuk ka deklaruar asnjë dënim. Por rezulton se është deklaruar fajtor për veprën penale Kundërshtim i punonjësve të policisë dhe është dënuar me lekë gjobë. Deklarimi fajtor për veprën penale Fyerje për shkak të detyrës dhe në bazë të kësaj dispozite dënimin e tij me lekë gjobë. PARTIA KRISTIAN DEMOKRATE 1. Gjovalin Bibaj, kandidat me numër rendor 07, qarku Shkodër, ka deklaruar që nuk ka asnjë dënim. Por rezulton se është deklaruar fajtor për veprën penale Prodhim të kundraligjshëm të artikujve dhe mallrave industrial e ushqimor dhe është dënuar me lekë gjobë. Po ashtu është deklaruar fajtor për veprën penale Mosbindje ndaj urdhërit të punonjësve të policisë së rendit publik dhe është dënuar me lekë gjobë. 2. Edmond Petraj, kandidat me numër rendor 01, Qarku Fier ka deklaruar dënimin me vendim gjyqësor të formës së prerë nga Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për Veprën Penale Ndërtim pa leje, dënuar me 3 muaj burg, por është pezulluar ekzekutimi i vendimit për 18 muaj. 3. Jovan Kote, kandidat me numër rendor 04, Qarku Elbasan, nuk ka deklaruar asnjë dënim të formës së prerë. Por rezulton se është deklaruar fajtor për veprën penale Falsifikim të dokumentave zyrtare dhe është dënuar me 1 vit heqje lirie. 4. Agron Hoxhaj, kandidat me numër rendor 09, Qarku Durrës nuk ka deklaruar asnjë dënim të formës së prerë. Por rezulton se është deklaruar fajtor për veprën penale Kontrabandë me mallra dhe është dënuar me 6 muaj burgim. Në bazë të nenit 69 K.P është rehabilituar.

9 GAZETA SOT E Martë 9 Maj politike Fatmir Xhafaj: Ja çfarë do të ndodhte në Kavajë, grupe të caktuara kishin planifikuar tensione dhe trazira Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj, ka zbardhur skenarin e Partisë Demokratike për të sabotuar zgjedhjet vendore për Bashkinë e Kavajës. Ministri pohoi se ka patur informacione se grupe të caktuara do të krijonin tensione dhe trazira në Kavajë. Kemi pasur të dhëna për disa organizime, grupe jashtë strukturave të PD, por nën ndikimin dhe organizimin e PD, që do të tentonin që të krijonin përplasje. Kemi patur sinjalizime për individë të caktuar dhe grupe të caktuara për të nxitur tensione në Kavajë, ku do të tentonin të intimidonin dhe të përplaseshin me njerëzit që do të votonin dhe për t i përdorur më pas këto incidente si alibi për dështimin e negociatave, u shpreh ministri i Brendshëm. Sipas tij, vendimmarrja për të mos zhvilluar zgjedhjet atje nuk ishte më shumë një vendim politik sesa për çështje sigurie. Vendimin lidhur me zgjedhjet në Kavajë nuk ka qenë i lidhur me një vendimmarrje të Policisë së Shtetit. Policia e Shtetit ka qenë në krye të detyrës dhe në asnjë rast nuk ka deklaruar, apo nuk ka shprehur pamundësinë e saj për të siguruar zhvillimin normal të zgjedhjeve në Kavajë. Policia kishte marrë të gjitha masat për të kryer detyrat që i cakton Kodi Zgjedhor për rol mbështetës në proces dhe të ligjeve të tjera të vendit, tha ai. Xhafaj tha se situatës nuk i shërbente as thirrjet për konflikt të hapur në Kavajë nga drejtues të Partisë Demokratike. Sa i takon aspektit të funksioneve dhe të garancive që ofronte Policia e Shtetit, kam qenë i bindur që policia kishte të gjitha kapacitetet për të garantuar zgjedhjet në Kavajë dhe në gjithë territorin, ashtu si në 18 qershor, u shpreh ai. Ministri i Brendshëm tha se vendimi i marrë Ja listat e kandidatëve për deputetë për zgjedhjet e 18 qershorit nga kryeministri ishte një vendim politik në funksion të negociatave me Partinë Demokratike për zgjidhjen e krizës. Është një vendim politik i marrë nga Kryeministri në funksion të zgjidhjes së krizës politike në vend. Kryeministri me shpresën e gjetjes së një zgjidhjeje me PD. Kryeministri vendosi që zgjedhjet në Kavajë të mos zhvilloheshin duke tërhequr kandidatin e PS. E gjithë kjo ishte në funksion për t u dhënë një mundësi negociatave, që për fat të keq nuk u shfrytëzuan, por u keqpërdorën nga drejtuesit e PD, u shpreh Xhafaj. Jetëshkrimet e kandidatëve për deputetë, 23 prej tyre janë diplomuar në universitete private, ja kush është me arsim të mesëm Eneida JAÇAJ Z bardhen jetëshkrimet e kandidatëve për de putetë për zgjedhjet par lamentare të 18 qershorit. Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve, ashtu siç kishte paralajmëruar kryetari Denar Biba, ka zbardhur në faqen e tij online, CV-të me jetëshkrimet e kandidatëve për deputetë për 18 qershorin. Çdokush, qoftë edhe një qytetar i thjeshtë i këtij vendi, mund të njihet me jetëshkrimet e kandidatëve për deputetë, atyre që pas 18 qershorit do të ulen në Kuvendin e Shqipërisë, të cilët do të jenë hartuesit e ligjeve dhe reformave që do të ndërmerren në katër vitet që do të vijnë. Gazeta Sot ka hulumtuar mbi jetëshkrimet e kandidatëve për deputetë të PS, LSI, PDIU, si partitë më kryesore që do garojnë në këto zgjedhje. Përpos njerëzve me integritet dhe me arsim të lartë e specialistë në fushat e tyre, aty do të gjesh edhe surpriza. Për Kuvendin e ri të Shqipërisë do të kandidojnë që nga stilistë, individë me arsim të mesëm, KANDIDATËT E PARTISË SOCIALISTE Almira Xhembulla, arsimi i lartë, master në Marrëdhëniet me Publikun, UET Myfit Duriçi, arsimi i lartë, Fakulteti i Shkencave Juridike, dega Drejtësi, ish-universiteti Kristal Ilir Ndraxhi, arsimi i lartë, inxhinier pyjesh, nuk jepet emri i universitetit Rolant Xhelilaj, arsimi i lartë, Fakulteti Ekonomik, dega Plan, nuk jepet emri i universitetit Jurgis Çyrbja, arsimi i lartë, Jurisprudencë, nuk jepet emri i universitetit Altin Kaziaj, arsimi i lartë, Juridik, nuk jepet emri i universitetit Alban Ramohitaj, arsimi i lartë, dega administrim biznes, nuk jepet emri i universitetit Ana Dhamo, arsimi i lartë, E drejtë publike, Universiteti Europian i Tiranës Klevis Xhoxhi, arsimi i lartë, Master i nivelit të dytë në shkencat politike, nuk jepet emri i universitetit Luan Harusha, arsimi i lartë, Menaxhim biznes, ish-universiteti Kristal Alfons Babani, arsimi i lartë, Master Politika Publike dhe BE, nuk jepet emri i universitetit individë të cilët nuk e kanë përfunduar ende arsimin e lartë, si dhe nga ata që e kanë përfunduar arsimin e lartë në universitetet private si ish-kristali, UFO University, Marin Barleti, Justiniani e deri te Universiteti UET. Në listën e kandidatëve të PS, interesant është fakti se Elona Hodaj, nuk jepet arsimi i lartë KANDIDATËT E LËVIZJES SOCIALISTE PËR INTEGRIM Ferdoza Izvira, arsimi i lartë, Master Shkencor në Administrim Publik, ish-universiteti Kristal Andi Shtylla, arsimi i lartë, Master Shkencor E drejta publike, UET Ilir Dervishi, arsimi i lartë, Master Shkencor E drejta civile, ish-universiteti Kristal Alma Malia, arsimi i lartë, Master për Marrëdhëniet Ndërkombëtare, Universiteti Ufo Besmir Grapo, arsimi i lartë, dega Ekonomi- Biznes, Universiteti Kristal Ediola Braha, arsimi i lartë, Menaxhim Biznesi, ish-universiteti Kristal Gjergji Petro, arsimi i lartë, Jurist pranë ish- Universitetit Kristal Dem Brati, arsimi i lartë, Fakulteti Juridik, ish-universiteti Kristal Artan Djala, arsimi i lartë, E drejtë publike, Universiteti jo Publik Justicia Estela Nika, arsimi i lartë, Master Shkencor E drejta biznes, Universiteti Marin Barleti Eriona Bixha, arsimi i lartë, Master E drejtë publike, Universiteti Europian i Tiranës Edmond Rushi, Master i Nivelit të Dytë në të në pjesën më të madhe të emrave jepet arsimi i lartë në jetëshkrimin e tyre, por nuk jepet universiteti, apo në disa raste shënohet akoma më keq vetëm arsimi i lartë dhe nuk jepet asnjë e dhënë tjetër, si specializimi dhe universiteti ku ka ndjekur studimet. P.sh, kandidati Jurgis Çyrbja, në CV thotë se ka përfunduar arsimin e lartë për Jurisprudencë, por nuk jep emrin e universitetit. Gjithashtu, kandidati Altin Kaziaj thotë se është diplomuar për Juridik, por nuk jep emrin e universitetit ku ka përfunduar studimet. Ndërkohë, edhe Alban Ramohitaj është diplomuar për administrim biznes, por nuk dihet se ku. Lista e kandidatëve të PDIU befason më shumë se lista e PS dhe LSI. Kandidatja Mirela Smanoli është stiliste me profesion dhe synon që pas 18 qershorit të jetë pjesë e Parlamentit shqiptar. Por, në lista ka edhe me arsim të mesëm. Kandidatët Riza Alushi dhe Aqif Rakipi janë me arsim të mesëm, ndërsa Kadri Nuriu përveçse është me arsim të mesëm, ka shtuar edhe dy detaje të tjera: sportist dhe tregtar në jetën e përditshme. Kandidatja Greta Topjana nuk e ka përfunduar ende arsimin e lartë dhe është në vitin e dytë Bhacelor, por nuk dihet se për çfarë. Arsimi në shkolla private Pjesa dërrmuese e listës së kandidatëve të PS, LSI dhe PDIU janë diplomuar në universitetet private. Kandidatët JA JETËSHKRIMET E KANDIDATËVE PËR DEPUTETË Drejtën Penale, Universiteti Justiniani I Edmond Stojku, arsimi i lartë, E drejtë civile, ish-universiteti Kristal Anxhela Poçi, arsimi i lartë, dega Menaxhim Biznes, Universiteti Europian i Tiranës Ana Azizaj, studime bachelor në rejtësi, Universiteti Marin Barleti KANDIDATËT E PDIU Sonila Zejneli, arsimi i lartë, shkenca politike administrative, nuk jepet universiteti Muhamet Banushi, me arsim të lartë por nuk jepet specializimi Fatjon Zejneli, arsimi i lartë shkenca politike administrative, nuk jepet emri i universitetit Reme Lala, aktualisht vijon studimet e larta për Financë, në Universitetin News York of Tirana Lulzim Viçishta, arsim i lartë Administrim Biznes, nuk jepet emri i universitetit Vjola Ibrahimi, arsimi i lartë, Psikologji Këshillimi, UET Riza Alushi, arsimi i mesëm Aqif Rakipi, arsimi i mesëm Dritan Bici, arsimi i lartë, dega Juridik, ish- Universiteti Kristal Nustret Avdulla, arsimi i lartë, por nuk jepet specializimi për deputetë të LSI mbajnë rekordin për arsimimin e tyre në privat. Kjo ndoshta vjen dhe nga fakti se LSI kandidatët për deputetë i ka më të rinj në moshë sesa PS dhe PDIU. Dihet se sot universitetet private më shumë shquhen për të bërë biznes sesa realisht për të nxitur studentët të mësojnë në rrugën e dijes. Tashmë, çdokush e di se kush studion në një universitet privat, i ka notat shumë herë më të larta krahasuar edhe me një student shumë të mirë që studion në shtetëror. Ferdoza Izvira, kandidate e LSI, është diplomuar për Master Shkencor në Administrim Publik, në ish-universitetin Kristal. Andi Shtylla është diplomuar në Master Shkencor E drejta publike, në UET. Gjithashtu, Ilir Dervishi, në Master Shkencor E drejta civile, ishuniversiteti Kristal; Alma Malia, Master për Marrëdhëniet Ndërkombëtare, Universiteti Ufo ; Besmir Grapo, Ekonomi-Biznes, Universiteti Kristal ; Ediola Braha, arsimi i lartë, Menaxhim Biznesi, ish-universiteti Kristal. Jo vetëm në listat e LSI, por edhe në ato të PS dhe PDIU ka kandidatë që janë diplomuar në universitetet private. Marsel Xhaferi, arsim i lartë, por nuk jepet specializimi Mirela Smanoli, stiliste Ilir Laze, arsimi i lartë juridik, nuk jepet emri i universitetit Spartak Meraku, arsimi i lartë, nuk jepet specializimi Anxhela Haxhija, arsimi i lartë, nuk jepet specializimi Everest Demushi, Universiteti Kristal Tirane, Inxhinjeri Elektronike Gladiola Koka, Fakulteti i Ekonomisë, ish- Universiteti Kristal Greta Topjana, Viti i dytë Bhacelor Besmir Beqiri, arsimi i lartë, nuk jepet specializimi Fatiela Mehmeti, shkenca sociale, UFO University Arben Banushi, fakulteti i ekonomisë, nuk jepet emri i universitetit Kadri Nuriu, arsimi i mesëm, sportist dhe tregtar Arjol Shero, arsimi i lartë dega Juridik, nuk jepet emri i universitetit Endri Hyseni, arsimi i lartë, jurist, nuk jepet emri i universitetit Teuta Maze, arsimi i lartë, administrim biznes, nuk jepet emri i universitetit

10 10 E Martë 9 Maj 2017 GAZETA SOT politike Ministri grek i Mbrojtjes kërcënon Tiranën: Tërhiquni nga Shqipëria e Madhe Pas ministrit të Jashtëm grek, edhe ministri i Mbrojtjes i vendit fqinj, ka folur për marrëdhëniet me Shqipërinë, në kohën që media greke ditët e fundit ka rinxjerrë në skenë skenarët për të ashtuquajturën Shqipëri e Madhe. Ditën e djeshme, gjatë një interviste për televizionin grek Skai, Panos Kamenos, i cili njihet për qëndrimet e tij radikale ndaj vendit tonë, pohoi se Shqipëria duhet të jetë e interesuar për marrëdhënie sa më të mira me Greqinë. Sipas tij, teza nacionaliste të anatemuara së fundmi për Shqipërinë Etnike, nuk i shërbejnë marrëdhënieve mes dy vendeve. Shqipëria duhet ta kuptojë se është në interes të saj të ketë marrëdhënie të mira me Greqinë. Zërat për Shqipëri të Madhe apo forcimi i grupeve ekstremiste islamiste, apo i kapadainjve që nxjerrin pretendime të ndryshme për Greqinë, funksionojnë në dëm të vetë Shqipërisë. Natyrisht, Shqipëria duhet të vijë të bisedojmë. Të flasim edhe për të drejtat e voriepirotëve. Dhe, nëse ka interesa të Shqipërisë, mund t i diskutojmë, por jo çështje ODIHR sjell në Tiranë 300 vëzhgues për 18 qershorin që kanë përfunduar qysh në luftën e dytë botërore, si çështja çame, pohoi ai. Ndërkohë, ministri grek nuk i shpëtoi pyetjes dhe interesit të gazetarëve sa i takon qëndrimeve të Athinës zyrtare për emrin e Maqedonisë, duke deklaruar se nuk do ta njohë kurrë, këtë të fundit. Athina jo vetëm nuk do ta njohë kurrë ketë emër, por siç po shkojnë zhvillimet në Shkup, aty po diskutohet nëse do të ekzistojë apo jo si shtet, arsyetoi Kamenos. Nga ana tjetër, ai tha gjithashtu gjatë intervistës, se Greqia është në favor të mos ndryshimit të kufijve. Mirëpo ka shtuar se vendi i tij, do të mbështesë komunitetin e krishterë. Nuk do t i lemë të pambrojtura popullatat kristiane apo të lejojmë shkeljen e të drejtave njerëzore të tyre, nënvizoi ai. Kamenos, është kryetar i partisë së djathtë Grekët e Pavarur, aleati i vetëm i radikalëve të majtë në qeveri. Kujtojmë që edhe vitin e shkuar ministri grek, Panos Kamenos erdhi në kufirin e Shqipërisë, i veshur me uniformë ushtarake, duke lënë të nënkuptuar kështu mesazhin kërcënues të Greqisë për vendin tonë. OSBE zbarkon në Tiranë pavarësisht bojkotit të opozitës, misioni vëzhgues do të drejtohet nga Peter Tejler Rigels SELIMAN P avarësisht bojkotit të zgjedhjeve nga ana e Par tisë Demokratike dhe klimës së tensionuar e të ashpër politike e cila së fundmi ka mbërthyer vendin, OSBE/ODIHR do të kryejë një monitorim normal, siç ka ndodhur edhe në zgjedhjet e shkuara. Ditën e sotme do të zbarkojnë në Tiranë vëzhguesit e ODIHR, ndërsa në krye të misionit të delegacionit të vëzhguesve sa i takon zgjedhjeve të 18 qershorit, do të jetë diplomati suedez, Peter Tejler. Pak ditë më parë, gjatë një takimi që ambasadorët e vendeve të Bashkimit Europian zhvilluan me krerët e partive të vogla, ka qenë ambasadori i OSBE, ai i cili e tha hapur dhe qartë se bojkoti i zgjedhjeve nga PD, do të zërë një pjesë të vogël në raportin përfundimtar. Kjo do të thotë që pas Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Europian edhe ODIHR do t i njohë zgjedhjet si të lira e të ndershme dhe po ashtu dhe legjitime. Në nisje të misionit të OSBE-ODHIR për monitorimin e zgjedhjeve të 18 qershorit, ky organizëm do të mbajë një konferencë për mediat këtë të martë në orën 11:00. Ambasadori Peter Tejler, kreu i delegacionit të OSBE do të prezantojë funksionin e misionit dhe aktivitetin e tij. Gjatë ditës së zgjedhjeve, delegacionit të OSBE- ODIHR do t i bashkohet edhe një delegacion nga Asambleja Parlamentare e OSBE-se. Delegacioni i monitorimit të OSBE/ODHIR dhe prezenca e OSBE-se në Shqipëri operojnë në mënyrë të pavarur gjatë mandateve të tyre, shkruhet ndër të tjera, në njoftimin për mediat. Edhe më herët nëpërmjet një raporti paraprak, OSBE/ODHIR bëri me dije se do të dërgonte në Shqipëri 30 vëzhgues afatgjatë dhe 300 afatshkurtër, sa i takon zgjedhjeve parlamentare, por tanimë gjithçka çfarë është thënë, në ditët në vijim pritet të bëhet realitet, duke lënë të nënkuptohet se zgjedhjet jo vetëm që do të njihen si legjitime por edhe do të monitorohen rreptësisht prej misionit vëzhgues. Kujtojmë që misioni u ka kërkuar edhe vendeve të ndryshme të Bashkimit Europian dhe jo vetëm, që të kenë një vëmendje sa më të madhe, duke atashuar një numër sa më të gjerë vëzhguesish ndërkombëtar, në lidhje me procesin zgjedhor që do të BASHA: NUK DO KETË ZGJEDHJE PA OPOZITËN Pak kohë më parë, kryedemokrati Lulzim Basha bëri me dije se PD nuk kishte ndryshuar asnjë nga qëndrimet e saj, duke theksuar edhe njëherë tjetër se zgjedhje pa opozitën nuk mund të ketë as pas 10 apo 100 vitesh. Qëndrimet tona i keni, qëndrimi i djeshëm është i djeshmi i sotmi dhe i nesërmi. Zgjedhje pa opozitën nuk ka për të patur më në Shqipëri, as sot as këtë vit as pas 10 vitesh as pas 100 vitesh. Gjenerata e re e shqiptareve nuk do të pranojë më vendosjen e monizmit as në Kavajë as në Shqipëri. Nuk do të ketë proces votimi monist, kryeqytetin e demokracisë që rrëzoi monizmin, nuk do rivendoset monizmi i diktuar nga krimi dhe prej andej në gjithë Shqipërinë do të çlirohet nga diktatura e krimit, nuk do të ketë zgjedhje pa opozitën, lajm këtu nuk keni se këtë them përditë, deklaroi Basha, pak ditë më parë. zhvillohet të dielën e 18 qershorit në Shqipëri. Kritikat e ndërkombëtarëve ndaj PD Ndërkohë edhe më herët, Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, Donald Lu, gjatë një interviste dhënë Zërit të Amerikës, ishte i bindur se zgjedhjet e 18 qershorit do të jenë të mira, teksa u shpreh hapur, pastër dhe qartë se zgjedhjet, mund të quhen të ligjshme dhe legjitime edhe pa pjesëmarrjen e Partisë Demokratike apo opozitës. Jemi të qartë në besimin tonë se zgjedhjet do të jenë më të mira nëse kanë pjesëmarrjen e të gjitha partive politike. Nuk kemi hequr dorë nga ky synim. Po ashtu, është e vërtetë që zgjedhjet mund të konsiderohen të ligjshme dhe Jemi të qartë në besimin tonë se zgjedhjet do të jenë më të mira nëse kanë pjesëmarrjen e të gjitha partive politike. Nuk kemi hequr dorë nga ky synim. Po ashtu, është e vërtetë që zgjedhjet mund të konsiderohen të ligjshme dhe legjitime edhe pa pjesëmarrjen e opozitës... SUSANNE SCHUTZ: GJERMANIA DO NJOHË 18 QERSHORIN Ambasadorja Gjermane në Tiranë, Susanne Schut, pak ditë më parë deklaroi hapur se zgjedhjet mund të quhen të rregullta dhe legjitime edhe pa pjesëmarrjen e PD-së. Sipas saj do ishte një vendim i trishtuar në qoftë se Partia Demokratike nuk do hynte në zgjedhje por pavarësisht vendimi të kësaj të fundit, ajo dhe qeveria të cilën përfaqëson, do t i njohë ato zgjedhje. Zgjedhjet duhet të zhvillohen në legjitime edhe pa pjesëmarrjen e opozitës. Por, të jemi të qartë, të gjithë duhet të biem dakord se me pjesëmarrjen e opozitës këto zgjedhje do ishin datën e caktuar. Nëse Partia Demokratike nuk hyn në zgjedhje, është një vendim i trishtueshëm. Edhe nëse PD nuk hyn në zgjedhje ne do t i njohim. Sikurse u konstatua dhe nga ministri i Jashtëm federal, zoti Gabriel përpara dy javësh, ne shpresojmë shumë që zgjedhjet të mund të zhvillohen në datën që është dekretuar dhe nga presidenti i Republikës, u shpreh ajo, pak kohë më parë. më të mira. Ne po punojmë çdo ditë për të arritur në këtë përfundim, nënvizoi Ambasadori Amerikan, Donald Lu, pak ditë më parë. Meta uron Macron: Fitorja juaj riktheu shpresën dhe besimin në BE Presidenti i zgjedhur, Ilir Meta, ka uruar ditën e djeshme, Emmanuel Macron për detyrën e re si President i Francës. Në mesazhin e tij, Meta i përcolli homologut francez urimet për fitoren plebishitare në garën për President i Republikës Franceze, ndërsa u shprehe se fitorja e Macron, riktheu shpresën dhe besimin. Kam privilegjin e madh që në emër të Kuvendit të Shqipërisë dhe në emrin tim personal t ju përgëzoj për fitoren tuaj plebishitare në garën për President i Republikës Franceze. Fitorja juaj madhështore është shumë e rëndësishme, jo vetëm për kombin francez, por për të gjithë kombet e Evropës së Bashkuar. Ajo riktheu shpresën dhe besimin se projekti më i madh i mbas Luftës së Dytë Botërore i paqes, bashkëjetesës e harmonisë mes kombeve, respektit të vlerave të ndërsjella, do të mbetet projekti i së ardhmes evropiane. Shqipëria do të mbështetet tek Franca dhe në veçanti tek Presidenca Juaj, shkruhet ndër të tjera në mesazh. Basha mesazh Macron: Përgëzime për kurajën dhe projektin Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka uruar ditën e djeshme përmes një letre, Presidentin e zgjedhur të Francës, Emmanuel Macron. Në vijim të mesazhit të tij, Basha vlerësoi zgjedhjet në Francë, duke përgëzuar kësisoj, Presidentin e zgjedhur Macron, për kurajën dhe projektin e tij. SH. T. Z. Emmanuel Macron. I nderuar, President i Republikës. Kombi Francez, duke ju shprehur gjatë këtyre zgjedhjeve historike mbështetjen masive të tij, i dëshmoi mbarë botës për angazhimin tuaj kolektiv, drejt rinovimit të jetës politike Franceze si dhe drejt krijimit të një dinamizmi të ri, Europian. Një thyerje me të kaluarën që ju mëshironi, më së miri nëpërmjet risisë së projektit tuaj, kurajës së kandidaturës tuaj, si dhe nëpërmjet frymës që përcjell lëvizja juaj qytetare. Në emër të Partisë Demokratike Shqiptare, dhe besnik ndaj vlerave europiane që ndajmë, ju përgëzoj përzemërsisht për zgjedhjen tuaj si President i Republikës, uroi Basha.

11 GAZETA SOT E Martë 9 Maj politike Tjetër skandal përgjimesh? Kapet në Rinas greku me pajisje të dyshimtë Vijon rokada e shkarkimeve në polici Pas shtetasit izraelit pak kohë më parë, i cili u kap me një pajisje e cila bënte identifikimin e përgjuesve, të dielën është ndalur një shtetas grek, që dyshohet se kishte me vete një pajisje përgjimi. Ditën e diel, në aeroportin e Rinasit u kap Iraklis Dragounis, 52 vjeç, pasi u pa se kishte një pajisje e cila dyshohet të jetë pajisje përgjimi. Oficerët e policisë informuan prokurorinë, e cila vendosi t i bllokojë pasaportën inxhinierit grek 52-vjeçar, derisa të sqaroheshin rrethanat e çështjes, ndërsa pajisja që dyshohet se kryen përgjime, do t i nënshtrohet ekspertizës. Shtetasi grek është shoqëruar më pas në ambientet e drejtorisë së Policisë Tiranë, ku ka dhënë shpjegime të detajuara për hetuesit. Sipas burimeve, Iraklis Dragounis ka deklaruar se kishte ardhur në Shqipëri, pasi ishte kontraktuar nga një kompani celulare për të detektuar antenat e saj, nëse kishte ndërhyrje. Greku ka refuzuar të deklarojë emrin e kompanisë, pasi siç theksuan burimet ai e konsideron si sekret tregtar dhe që binte ndesh me marrëveshjen e bërë me kontraktuesin. Ai është shprehur se aktiviteti i tij është i ligjshëm, dhe se kompania që drejton është e regjistruar në Qipro. Sipas informacioneve, shtetasi grek ka hyrë në Shqipëri edhe të paktën 10 herë të tjera. Ndalimi i Iraklis Dragounis, vjen pak javë pasi po në Rinas u ndalua izraeliti Yoram Frig. Ky i fundit u largua nga Shqipëria, pasi Prokuroria vendosi të mbyllë hetimet për rastin, pasi ekspertët arritën në përfundimin se pajisja e tij nuk kryente përgjime, por detektonte për përgjues. Shqipëria është mbërthyer kohët e fundit nga një sërë skandalesh përgjimi. Pak kohë më parë u zbulua se dhe policia kishte përdorur një pajisje të ngjashme, mbi këtë u hap dhe një hetim nga prokuroria, por deri më tani nuk është arritur në asnjë rezultat. Dyshimet ishin se policia ka përgjuar njerëz me pushtet në vend, por kjo u mohua nga uniformat blu. Xhafaj vijon shkarkimin e njerëzve të Tahirit, ikin 26 shefa komisariatesh, ja të gjitha lëvizjet në radhët e policisë Kliti TOPALLI M inistri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj, vijon goditjen e njerëzve të emëruar nga ishministri Saimir Tahiri. Pas shkarkimeve në radhët e drejtorëve të policisë në qarqe dhe në Tiranë, dje ka ndodhur një tjetër furtunë, pasi janë shkarkuar një pjesë e madhe e shefave të komisariateve. Që kur Xhafaj mori drejtimin e Ministrisë së Brendshme, gazeta e paralajmëroi se do kishte shkarkime, pasi ai asnjëherë nuk e ka mbështetur Tahirin. Edhe lëvizjet e tanishme duket se janë një goditje ndaj ish-ministrit. Furtuna ka prekur edhe Tiranën. Zv.Drejtori i Policisë së Tiranës, Skënder Hitaj, është larguar nga kjo detyrë dhe është transferuar në Lezhë. Zv.Drejtor i Policisë së Tiranës është emëruar Arsen Sinomati, i cili më parë ka qenë shef i komisariatit nr.2. Ndërkohë, shef i komisariatit nr.2 është emëruar Ylli Doda. Shefi i Policisë Rrugore Tiranë, Ervin Hasrama, është NDRYSHIMET NË POLICINË E TIRANËS Zv. Drejtor Skënder Hitaj zëvendësohet nga Arsen Sinomati Shef i policisë Rrugore Ervin Hasrama zëvendësohet nga Erjon Ahmeti Kom. Nr.4 Alket Shatro zëvendësohet nga Agim Hoxha Kom.nr. 2 Arsen Sinomati zëvendësohet nga Ylli Doda Kom.nr.1 Elton Alushi zëvendësohet nga Albert Xhaho Kom. Nr.6 Neritan Boci zëvendësohet nga Arben Aliko Sektori Shqiponja, Vladimir Laska zëvendësohet nga Olti Bistri larguar dhe në vend të tij është emëruar Erjon Ahmeti. Alket Shatro është larguar si shef i Komisariatit nr.4 dhe ka shkuar te Krimet e Rënda në Policinë e Shtetit. Shef i komisariatit nr.4 është bërë Agim Hoxha, që më parë ka qenë shef i Komisariatit të Shijakut. Shef i Komisariatit nr.1 është bërë Albert Xhao dhe është larguar Elton Alushi. Shef i Komisariatit nr.6 është emëruar Arben Aliko dhe është larguar Nertitan Boci. Shef i sektorit Shqiponja është bërë Olsi Bistri dhe është larguar Vladimir Laska. Ndryshimet në Durrës Shkarkime ka pasur edhe në Durrës. Komisar Saimir Duro, Specialist në Sektorin për Hetimin e Narkotikeve, në Drejtorinë e Përgjithshme për Hetimin e Krimit të Organizuar dhe Krimet e Rënda, transferohet Shef i Komisariatit të Policisë Durrës. Ndërkohë, Komisar Edvin Ndreu, Specialist në Sektorin për Hetimin e Krimeve të Rënda kundër Pronës, transferohet Shef i Komisariatit të Policisë Krujë. Ndërsa Komisar Aliosha Brokaj, Shef i Sektorit të Forcës se Posaçme të Operacioneve në Tiranë, transferohet Shef i Komisariatit të Policisë Shijak. Ndryshimet në Elbasan Edhe në Elbasan ka pasur rokadë. N/Komisar Bedri Xhika, Shef i Komisariatit të Policisë Cërrik, transferohet Shef i Komisariatit të Policisë Librazhd. Komisar Alfred Maksuti, Shef i Komisariatit të Policisë Peqin, transferohet Shef i Komisariatit të Policisë Gramsh. Komisar Bilal Semanaj, Shef i Komisariatit të Policisë Gramsh, transferohet Shef i Komisariatit të Policisë Peqin. N/Komisar Myseret Hasabelli, Shef Komisariati i Policisë Kufitare Dibër, transferohet Shef i Komisariatit të Policisë Cërrik. Ndryshime të tilla ka pasur edhe në Berat, Gjirokastër, Korçë, Fier etj. Pas situatës së kanabisit një vit më parë, Xhafaj ka vendosur që të transferoj dhe shkarkojë një sërë shefash komisariatesh. JA TË GJITHA NDRYSHIMET NË POLICI DREJTORIA E POLICISË TIRANË 1. Kryekomisar Albert Xhaho, Asistent/Lektor në Departamentin e Hetimit të Krimit, në Akademinë e Sigurisë, transferohet Shef i Komisariatit të Policisë Nr Komisar Ylli Doda, Specialist në Sektorin për Hetimin e Krimeve të Rënda kundër Personit dhe Veprave të Cilësuara, transferohet Shef i Komisariatit të Policisë Nr K/Komisar Arsen Sinatamaj, Shef i Komisariatit të Policisë Nr.2, transferohet Zv/drejtor për Hetimin e Krimit të Organizuar dhe Krimet e Rënda. 4. Komisar Agim Hoxha, Shef i Komisariatit të Policisë Shijak, transferohet Shef i Komisariatit të Policisë Nr.4, në Tiranë. 5. K/Komisar Erion Ahmeti, Specialist në Sektorin e Analizës dhe Planifikimit në Drejtorinë e Policisë Rrugore, transferohet Shef i Komisariatit Rajonal të Policisë Rrugore Tiranë. DREJTORIA E POLICISË DURRËS 1. K/Komisar Saimir Duro, Specialist në Sektorin për Hetimin e Narkotikëve, transferohet Shef i Komisariatit të Policisë Durrës. 2. K/Komisar Edvin Ndreu, Specialist në Sektorin për Hetimin e Krimeve të Rënda kundër Pronës, transferohet Shef i Komisariatit të Policisë Krujë. 3. K/Komisar Aliosha Brokaj, Shef i Sektorit të Forcës së Posaçme Tiranë, transferohet Shef i Komisariatit të Policisë Shijak DREJTORIA VENDORE E POLICISË ELBASAN 1. N/Komisar Bedri Xhika, Shef i Komisariatit të Policisë Cërrik, transferohet Shef i Komisariatit të Policisë Librazhd 2. Komisar Alfred Maksuti, Shef i Komisariatit të Policisë Peqin, transferohet Shef i Komisariatit të Policisë Gramsh. 3. Komisar Bilal Semanaj, Shef i Komisariatit të Policisë Gramsh, transferohet Shef i Komisariatit të Policisë Peqin. 4. N/Komisar Myseret Hasabelli, Shef Komisariati i Policisë Kufitare Dibër, transferohet Shef i Komisariatit të Policisë Cërrik. DREJTORIA E POLICISË KORÇË 1. Komisar Nikollaq Palla, Specialist në Sektorin për Hetimin e Pastrimit të Parave, transferohet Shef i Komisariatit të Policisë Pogradec. 2. Komisar Gentian Diko, Specialist në Njësitë për tendencat e radikalizmit dhe ekstremizmit, transferohet Shef i Komisariatit të Policisë Maliq. DREJTORIA E POLICISË BERAT 1. Komisar Eduard Gjika, Specialist Koordinator në Sektorin e analizës së riskut/statistikë në Drejtorinë e Përgjithshme për Sigurinë Publike, transferohet Shef i Komisariatit të Policisë Berat. 2. Komisar Gramos Cjapi, është emëruar Shef i Komisariatit të Policisë Skrapar. 3. Komisar Blenard Kaziaj, Shef Seksioni i Teknologjisë dhe Përgjimit, në Drejtorinë Vendore të Policisë Berat, transferohet Shef i Komisariatit të Policisë Ura Vajgurore. DREJTORIA VENDORE E POLICISË GJIROKASTËR 1. K/Komisar Besnik Lila, Specialist Verifikimi Hetues, transferohet Shef i Komisariatit të Policisë Gjirokastër. 2. K/Komisar Gazment Shehu, Shef i Sektorit të Rendit Publik, në Gjirokastër, transferohet Shef i Komisariatit të Policisë Përmet. DREJTORIA VENDORE E POLICISË VLORË 1. Komisar Gentian Musabelliu, Shef i Seksionit të Burimeve Njerëzore dhe Trajnimeve, në Njësinë Speciale të Kufirit, transferohet Shef i Komisariatit të Policisë Vlorë. 2. Komisar Elion Ligaçi, Specialist në Sektorin për Hetimin e Korrupsionit, transferohet Shef i Komisariatit të Policisë Sarandë. DREJTORIA VENDORE E POLICISË FIER 1. K/Komisar Artur Selimaj, Shef i Njësisë Speciale i Kufirit dhe Migracionit DELTA, transferohet Shef i Komisariatit të Policisë Fier. 2. K/Komisar Perlat Leli, Specialist në Sektorin për Krimet e Personit, në Drejtorinë për Krimet, transferohet Shef i Komisariatit të Policisë Mallakastër. DREJTORIA VENDORE E POLICISË SHKODËR 1. K/Komisar Hamdi Shullani, Shef Sektori/ Specialist për Kthimin dhe Ripranimin në Sektorin për Migracionin në Kukës, transferohet Shef i Komisariatit të Policisë Shkodër. 2. K/Komisar Pal Marku, emërohet Shef i Komisariatit të Policisë Pukë. DREJTORIA VENDORE E POLICISË LEZHË 1. Drejtues Skënder Hita, Zv/drejtor për Hetimin e Krimit të Organizuar dhe K.Rënda, në Drejtorinë Vendore të Policisë Tiranë, transferohet dhe emërohet Zv/drejtor për Hetimin e Krimit të Organizuar të Policisë Lezhë. 2. Komisar Erdit Rrëçeku, Shef i Komisariatit të Policisë Durrës, transferohet Shef i Komisariatit të Policisë Mirditë. DREJTORIA VENDORE E KUFIRIT DHE MIGRACIONIT TIRANË Komisar Oltion Zeqo, Specialist në Sektorin e Hetimit të Trafikut të Paligjshëm, në Drejtorinë e Hetimit për Narkotikët dhe Trafiqet, në Drejtorinë e Përgjithshme për Hetimin e Krimit të Organizuar dhe Krimet e Rënda, transferohet Shef i Komisariatit të Policisë Kufitare Aeroporti Rinas, në Drejtorinë Vendore Kufirit dhe Migracionit Tiranë

12 12 E Martë 9 Maj 2017 GAZETA SOT ekonomi Ja procedurat dhe afati për fshirjen e detyrimeve tatimore dhe doganore Zbardhet udhëzimi i Ministrisë së Financave për amnistinë fiskale, ja si do të fshihen detyrimet në Tatime e Dogana M inistria e Fi nancave ka hartuar udhë zimin për zbatimin e ligjit Për pagesën dhe fshirjen e pjesshme të detyrimeve tatimore, doganore, si dhe procedura e heqjes nga qarkullimi të mjeteve të transportit pas fshirjes së detyrimeve tatimore, apo siç njihet ndryshe falja fiskale. Udhëzimi ka për qëllim të përcaktojë procedurën e zbatimit të këtij ligji. Procedura që duhet ndjekur nga doganat Në zbatim të pikës 1, të nenit 9, të ligjit, dega doganore harton listën e plotë të të gjithë debitorëve, për të cilët detyrimet e pagueshme në doganë janë të papaguara dhe të evidentuara nëpërmjet vendimeve administrative deri më 31 dhjetor Kjo listë e plotë do të konsiderohet si lista finale mbi të cilën do të vazhdojë procedura e administrimit të fshirjes nga Komisioni. Komisioni pasi verifikon saktësinë e listës, miraton menjëherë fshirjen e këtyre detyrimeve. Lista e miratuar i kalon për fshirje zyrës së financës dhe zyrës së borxhit në degën doganore. Lista e debitorëve përfitues, pasi u janë fshirë detyrimet e pagueshme në doganë i dërgohet Drejtorisë së Përgjithshme të Doganave. Debitorët të cilët kanë kryer pagesë të pjesshme të detyrimeve të pagueshme në doganë përfitojnë nga fshirja vetëm për pjesën e papaguar të detyrimeve të pagueshme. E njëjta procedurë ndiqet edhe për debitorët lidhur me produktet e duhanit, për të cilët detyrimet e pagueshme në doganë sipas kuptimit të pikës 2 të nenit 2 të ligjit, janë të papaguara dhe të evidentuara nëpërmjet vendimeve administrative deri më 31 dhjetor 2016 si dhe për debitorët e për TVSH-në e shtyrë dhe të papaguar për makineritë e pajisjet, importimi i të cilave është përjashtuar nga tatimi mbi vlerën e shtuar, sipas listës përkatëse në fuqi, deri në datë Detyrimet tatimore dhe doganore të ankimuara Subjekti i cili është në proces ankimimi administrativ ose gjyqësor për detyrimet tatimore/ detyrimet e pagueshme në doganë, i nënshtrohet këtij ligji nëse ai heq dorë nga ankimi administrativ ose nga e drejta e padisë/ankimit/rekursit në çdo fazë dhe shkallë të gjykimit pranë gjykatës administrative kompetente. Të gjithë tatimpaguesit për gjobat e parashikuara në nenin 7 të ligjit, pikat b, c, ç, d, dh, përfitojnë nga zbatimi i ligjit të fshirjes, pavarësisht nëse janë në proces ankimimi. Për këtë qëllim, lista e subjekteve të cilat janë në proces gjyqësor për vlerën dhe periudhën Në zbatim të pikës 1, të nenit 9, të ligjit, dega doganore harton listën e plotë të të gjithë debitorëve, për të cilët detyrimet e pagueshme në doganë janë të papaguara dhe të evidentuara nëpërmjet vendimeve administrative deri më 31 dhjetor Kjo listë e plotë do të konsiderohet si lista finale mbi të cilën do të vazhdojë procedura e administrimit të fshirjes nga Komisioni. Komisioni pasi verifikon saktësinë e listës, miraton menjëherë fshirjen e këtyre detyrimeve... e detyrimit të ankimuar, do të përcaktohen nga ana e organit tatimor/doganor brenda 30 ditëve nga hyrja në fuqi e udhëzimit. Lista e subjekteve të cilat janë në proces gjyqësor, do të publikohet në faqen zyrtare të internetit të administratës tatimore/doganore. Në momentin kur subjekti paraqet pranë organit tatimor/ doganor aktin e heqjes dorë nga ankimi administrativ ose nga e drejta e padisë/ankimit/rekursit, bëhet pjesë e shqyrtimit të ligjit të faljes. Çdo drejtori rajonale tatimore, brenda 10 (dhjetë) ditëve nga data e hyrjes në fuqi të këtij udhëzimi, do të rishikojë të gjitha marrëveshjet e pagesës me këste të detyrimit të papaguar, me qëllim përfshirjen e këtyre tatimpaguesve në procesin e shqyrtimit të ligjit të fshirjes. Administrata tatimore apo doganore për detyrimet që fshihen/shuhen sipas këtij ligji, në rastin kur i ka filluar, ndërpret procedurat e mbledhjes me forcë të detyrimeve. Për detyrimet tatimore ose doganore që nuk përfitojnë nga falja sipas këtij ligji, procedurat e mbledhjes së detyrimeve vijojnë të kryhen sipas përcaktimeve në legjislacionet përkatëse. Për detyrimet tatimore që nuk përfitojnë nga falja sipas këtij ligji, procedurat e mbledhjes së detyrimeve vijojnë të kryhen sipas përcaktimeve në kreun XI Mbledhja me forcë i detyrimit tatimor të papaguar të ligjit nr datë Për procedurat tatimore në RSH, të ndryshuar. Për detyrimet doganore që nuk përfitojnë nga falja sipas këtij ligji, procedurat e mbledhjes së detyrimeve vijojnë të kryhen sipas përcaktimeve në Kodin Doganor dhe dispozitave zbatuese të tij. Procedura e heqjes nga qarkullimi të mjeteve Hiqen nga qarkullimi të gjitha mjetet e regjistruara në Drejtorinë e Përgjithshme të Shërbimit të Transportit Rrugor, për të cilat nuk është kryer asnjë veprim me taksat për këto mjete pas datës 31 dhjetor 2011 e në vijim. Heqja nga qarkullimi e këtyre mjeteve bëhet pasi fshihen/shuhen detyrimet tatimore të papaguara për to, si: taksa e regjistrimit të përvitshëm të mjeteve dhe taksën vjetore të qarkullimit rrugor, taksa vjetore e mjeteve të përdorura, taksa e mjeteve luksoze, si dhe gjobat e llogaritura për efekt të mospagimit të taksave. Subjektet/ personat përgjegjës kanë të drejtë që brenda datës , të paraqiten pranë drejtorive rajonale për të kryer, pa pagesë, veprimet përkatëse të heqjes nga qarkullimi të mjetit rrugor, e të dorëzojnë: dokumentit e identifikimit të personit përgjegjës; formularin e vetëdeklarimit për shkatë- rrimin, skrapimin e mjetit, sipas modelit të përgatitur nga Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor (DPSHTRr); certifikatën e pronësisë; lejen e qarkullimit; e) targat e mjetit. Në rastet kur subjektet/personat përgjegjës, nuk disponojnë këto dokumente DRSHTRR-të, bën heqjen nga qarkullimi të mjetit rrugor, brenda datës , pasi subjekti/personi përgjegjës të dorëzojë formularin e vetëdeklarimit, sipas modelit të përgatitur nga DPSHTRr-ja, për: a) shkatërrimin, skrapimin të mjetit; b) mungesën e certifikatës së pronësisë; c) mungesën e lejes së qarkullimit; d) mungesën e targave. Gjithashtu përfitojnë nga fshirja pjesore e detyrimeve, pra fshihen gjobat e llogaritura për efekt të mospagimit të taksave të mjeteve që rezultojnë të papaguara në datën e hyrjes në fuqi të këtij ligji për periudhën janar 2011 deri dhjetor 2014, me kushtin që subjektet/personat përgjegjës, të paraqiten pranë DPSHTRr-së për të kryer pagesën totale të taksave të prapambetura. Afati për fshirjen e detyrimeve tatimore dhe doganore Udhëzimi i Ministrisë së Financave përcakton se brenda datës , organet përkatëse fshijnë nga regjistrat e tyre kontabël dhe nga llogaria e subjektit debitor, detyrimet që fshihen sipas këtij ligji. Ngarkohen për zbatimin e këtij udhëzimi administrata tatimore, qendrore/vendore, doganore dhe Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimit të Transportit Rrugor. Drejtori i Përgjithshëm i Tatimeve me urdhër të brendshëm përcakton detyrat e çdo funksioni dhe njësie të deleguara për zbatimin e këtij ligji. Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ngre një grup pune i cili do të monitorojë, zbatimin e ligjit dhe këtij udhëzimi, nga strukturat përkatëse në nivel qendror dhe rajonal. Drejtori i Përgjithshëm i Doganave mund të përcaktojë rregulla më të detajuara për trajtimin e rasteve specifike. Ky udhëzim hyn në fuqi pas botimit në fletoren zyrtare. Kompensimi me gjendjen kreditore dhe tepricën e TVSH Subjektet që kanë tepricë kreditore të TVSH-së ose të një tatimi tjetër përfitojnë nga fshirja e detyrimeve tatimore pas kompensimit (zvogëlimit) të tepricës deri në masën e tatimit të papaguar pa përfshirë gjobat dhe kamatëvonesat si dhe detyrimet tatimore të pahedhura në sistem që i përkasin periudhave tatimore deri më Në rastet kur teprica nuk mbulon vlerën e plotë të tatimit të papaguar atëherë duhet të kryhet pagesa për pjesën e mbetur dhe më pas bëhet fshirja e kamatëvonesave dhe e dënimeve administrative. Përcaktimet e këtij neni për kompensimin zbatohen automatikisht pa kontroll, përveç rasteve të parashikuara në pikën 1 të nenit 11 të këtij ligji, për të cilat ky nen zbatohet kur subjekti heq dorë nga ankimi administrativ ose nga e drejta e padisë/ ankimit/ rekursit në çdo fazë dhe shkallë të gjykimit pranë gjykatës kompetente. Fshirja e detyrimeve tatimore sipas udhëzimit Fshihen automatikisht detyrimet tatimore të papaguara që i përkasin periudhave tatimore dhjetor 2010 e më parë, dhe që rezultojnë të regjistruara në llogarinë e subjektit, përveç kontributit të sigurimeve shoqërore dhe shëndetësore. Këtu përfshihet çdo detyrim tatimor i regjistruar në sistemin informatik ose jashtë sistemit, por që është i regjistruar në kontabilitetin e drejtorive rajonale tatimore. Fshihen detyrimet e akcizës të administruara nga ana e organit tatimor që i përkasin periudhave deri në 31 dhjetor Fshihen detyrimet që u përkasin periudhave tatimore dhjetor 2010 e më parë sipas regjistrimeve të pushtetit vendor. Fshihen automatikisht dënimet administrative dhe kamatëvonesat për sigurimet shoqërore dhe shëndetësore, që i përkasin periudhave tatimore dhjetor 2010 e më parë, që rezultojnë të regjistruara në llogarinë e subjektit. Fshirja e detyrimeve të pagueshme në doganë Në zbatim të neneve 9, 10, dhe 11 të ligjit nr.33/2017 të sipërcituar, degët doganore kryejnë evidentimin e plotë të të gjithë debitorëve ndaj administratës doganore bazuar në përcaktimet e ligjit duke marrë në konsideratë datën e vendimit, llojin e mallit, listën e makinerive dhe pajisjeve te përjashtuara nga pagesa e tatimit mbi vlerën e shtuar që ishte në fuqi deri më Për këtë qëllim degët doganore hartojnë edhe listat respektive të debitorëve sipas procedurave të mëposhtme të përcaktuar ne këtë udhëzim. Për të administruar gjithë procedurën e fshirjes sipas këtij ligji, kryetari i degës doganore ngre një komision në përbërjen e të cilit janë kryetari i degës doganore, juristi i degës doganore, specialisti i borxhit dhe specialisti i financës. Kryetari i degës mund të caktojë në përbërje të këtij komisioni edhe punonjës të tjerë te degës doganore. CYAN MAGENTA YELLOW BLACK

13 rajon&bote ITALIA SEKUESTRON 37 TONË DROGË ME DESTINACION LIBINË Policia financiare italiane në bashkëpunim me policinë doganore kanë sekuestruar dje në portin e Xhenovas 37 tonë drogë e quajtur droga e luftëtarit tabletat Captagon janë një përzierje e amfetamines e teofilinës, dhe përdoret në masë nga luftëtarët e ISIS në Lindjen e Mesme. Ngarkesa e drogës u gjet në 3 kontenierë të ardhur nga India, me destinacion portin Misurata në Libi, fshehur mes mallrave me stofa sintetike e shampo flokësh. Sipas autoriteteve italiane, çdo tabletë shitet në tregun e zi rreth 2 euro dhe ngarkesa droge do të sillte një përfitim prej 75 milionë euro. Prokurori i Antiterrorizmit Federico Manotti deklaroi në konferencën për shtyp se ka dyshime të forta se pas kësaj sasie droge fshihen mbështetës e anëtarë të shtetit islamik ISIS. Andi LAMKO P residenti i zgjedhur i Francës, Emmanuel Ma cron u zotua dje të luftojë forcat e përçarjes, pas fitores bindëse në zgjedhjet finale të së dielës. 39 vjeçari mundi më lehtësisht nga sa ishte pritur pretendenten e të djathtës ekstreme të Frontit Kombëtar, Marine Le Pen pas një konkurrimi të ashpër që vuri përballë njëra-tjetrës platformën e tij liberale, kapitaliste pro-be, ndaj thirrjeve të Le Pen për mbylljen e kufijve dhe daljen nga monedha euro. Duke pranuar besimin e dhënë, ai u tha mbështetësve se kërkonte të sigurohej që mbështetësit e Le Pen të mos kenë më arsye për të votuar ekstremistët. Sot fitoi Franca, fituan ju. Të gjithë na thanë se është e pamundur, por ata nuk e njohin mirë Francën, tha Macron, ish-socialisti që pretendon se nuk është i varur nga asnjë parti. Le Pen pranoi humbjen, por bëri të qartë në mitingun e saj pas-elektoral se tani e konsideronin veten lidere të opozitës franceze. Populli zgjodhi vazhdimësinë, por në këtë raund votimi u bë e qartë ndarja e thellë mes patriotëve dhe globalizuesve, tha zonja Le Pen, e cila e ka quajtur Macron mbrojtës të globalizimit katil. E ardhmja evropiane Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker komentoi: Jam i lumtur që francezët zgjodhën të ardhmen evropiane. Presidenti amerikan Donald Trump, dërgoi përgëzimet e tij për fitoren e madhe të Macron dhe tha se mezi priste të punonte me të. Mezi pres të punoj CYAN MAGENTA YELLOW BLACK GAZETA SOT E Martë 9 Maj Perëndimi mirëpret zgjedhjen e Macron, BE: Franca zgjodhi të ardhmen evropiane Francë/ Presidenti Emmanuel Macron: Do luftoj forcat e përçarjes Irani kërcënon Arabinë Saudite: Ju rrafshojmë plotësisht Ministri iranian i Mbrojtjes ka kërcënuar dje Arabinë Saudite të mos përpiqet të zhvendosë konfliktet drejt Iranit ose ndryshe në Arabinë Saudite nuk do të mbetet gur mbi gur, përveç dy qyteteve të shenjta për myslimanët. I paralajmërojmë ata të mos bëjnë gjëra injorante, por nëse bëjnë, ne nuk do të lëmë asnjë pjesë pa shkatërruar përveç Mekës dhe Medinës, tha Ministri iranian i Mbrojtjes, Hossein Dehghan. Ata mendojnë se mund të bëjnë diçka ngase kanë forca ajrore, tha ai, PARIS, 150 TË ARRESTUAR NË TRAZIRAT ANTI-ELEKTORALE duke iu referuar bombardimit të Jemenit nga Arabia Saudite, ku në objektiv janë vënë grupet rebele Houthi të mbështetura nga Teherani. Komentet e ministrit iranian vijnë pas atyre të Princit Saudit Mohammed bin Salman, i cili tha të martën se beteja për influencë mes Riadit dhe Teheranit mund të bëhej edhe brenda Iranit, jo në Arabinë Saudite. Në intervistën e tij princi 31-vjeçar, i cili është emëruar si pasues i mbretit Salman, foli rreth asaj që e quajti etje të Iranit për të kontrolluar botën islamike. Rreth 150 protestues u arrestuan dje pas zgjedhjeve presidenciale në Paris teksa demonstruesit goditën policinë me sende të forta dhe shkatërruan vitrina dyqanesh, në protestë ndaj dy kandidatëve presidencialë dhe sistemit qeveritar francez. Demonstruesit protestonin si ndaj fituesit Macron, i konsideruar si pjesë e elitës financiare që kërkon zgjerimin e kapitalizmit global, ashtu dhe ndaj radikales së djathtë Marine Le Pen. Gjithsesi përqindja e abstenuesve prej 25 për qind dhe fakti që 11 për qind e atyre që votuan nuk zgjodhën asnjë kandidat, tregon për zhgënjimin me opsionet në ofertë. Sindikatat e majta CGT kanë planifikuar sot një demonstratë të gjerë në kryeqytet kundër politikave liberale të ekonomisë të cilat Macron kërkon të zbatojë. nga afër me presidentin e zgjedhur Macron në axhendën progresive të promovimit të paqes dhe sigurisë ndërkombëtare, tha Trump. Kancelaria gjermane Angela Merkel tha dje se miliona evropianë mbështeten tashmë në suksesin e presidentit të ri francez. Macron mban mbi vete OKB: Fëmijët refugjatë në Sudanin e Jugut, mbi 1 milion Lufta ka detyruar tashmë më shumë se 1 milion minorenë të largohen nga Sudani i Jugut, njoftuan sot Kombet e Bashkuara, duke shtuar se këta të fundit përbënin 62 për qind të rreth 1.8 milionë të të zhvendosurve drejt kampeve të refugjatëve në vendet fqinje si Etiopia, Kenia e Uganda, që prej nisjes së luftës civile në UNICEF tha se rreth 1.4 milionë të tjerë minorenë jetojnë në kampet e refugjatëve brenda Sudanit të Jugut. E ardhmja e një gjenerate është në rrezik. Fakti tmerrues se 1 në çdo pesë fëmijë është detyruar të largohet nga shtëpia e tij në Sudanin e Jugut, tregon sesa shkatërrimtar është ky konflikt për më të dobëtit e vendit, tha Leila Pakkala e UNICEF. Sudani i Jugut ka fituar pavarësinë në 2011 pro vetëm dy vjet m vonë nisi konflikti kur presidenti Salva Kiir akuzoi zëvendësin e tij Riek Machar për tentativë grushti shteti. Lufta u përhap shpejt, duke e ndarë vendin në linja etnike, dhe duke nisur krizën e urisë në disa zona të vendit. QINDRA EMIGRANTË U MBYTËN NË MESHE NË FUNDJAVË Më shumë se 200 emigrantë besohen të mbytur në Mesdhe gjatë fundjavës, sipas dëshmive të të mbijetuarve, ndërsa dhjetra trupa viktimash kanë dalë në brigjet e plazheve libiane. Rreth 7,500 njerëz janë shpëtuar nga barkat e emigrantëve që prej të premtes, njoftonin rojat bregdetare të Italisë dhe Libisë. Dy grupe të mbijetuarish thanë se qindra njerëz ishin mbytur kur gomonet e tyre nisën të fusnin ujë para se të vinin ndihmat. Rreth 60 njerëz janë mbytur vetëm të shtunën, thanë të mbijetuarit në ishullin e Siçilisë, nga një barkë që u largua nga Libia me rreth 120 emigrantë. Ndërsa të dielën roja bregdetare libiane shpëtoi shtatë njerëz, të cilët thanë se vinin nga një barkë ku ishin 170 emigrantë. Mjekët e Medical Corps që u kujdesën për ta, konfirmuan dëshmitë. shpresat e miliona francezëve dhe miliona të tjerëve në Gjermani dhe kudo në Evropë. Ai ka drejtuar një fushatë të guximshme pro-emigracion, ka mbrojtur hapjen ndaj botës dhe ekonominë sociale të tregjeve, tha ajo duke shtuar se ishte shumë e lumtur për fitoren. Teksa Franca përkujtoi dje fitoren ndaj nazistëve në Luftën e Dytë Botërore, Merkel tha se dy vendet gjatë dekadave kishin krijuar një miqësi të fortë, ruajtja e së cilës ishte një prioritet i politikave të Gjermanisë. Rusia: Një psikopat që urren Francën Presidenti rus Vladimir Putin gjithashtu përshëndeti zgjedhjen e presidentit duke thënë se mes rritjes së kërcënimit të terrorizmit dhe ekstremizmit është e rëndësishme të bashkojmë forcat me Francën dhe presidencën e saj të re për sigurinë dhe stabilitetin ndërkombëtar. Ndërsa një prej gazetave më të mëdha në vend Komsomolskaya Pravda përmendte dje një përshkrim të Emmanuel Macron, ku ai quhej një psikopat që urren vendin e tij dhe bënte aludime homoseksualiteti për 39-vjeçarin. Artikulli i saj bazohej në komentin e spikologut Adriano Sagatori, i cili ka studiuar biografinë e presidentit të ri dhe thotë se Macron nuk e do Francën por vetëm veten e tij. Francezët e meritojnë të hyjnë në ferrin e globalizimit. Ata nuk e meritojnë demokracinë, që është paguar me jetët e miliona ushtarëve sovjetikë, thotë Sagatori. Edhe më parë agjencia shtetërore ruse Sputnik, e ka quajtur Macron fshehtësisht gay që jeton një jetë të dyfishtë, por mbështetet nga lobi i fuqishëm i homoseksual në Francë. Siri, rebelët largohen nga zona e rrethuar e Barzeh Demarkacioni, dështon mbledhja e qeverisë së Kosovës Ka dështuar dje mbledhja e qeverisë së Kosovës ku do shqyrtohej marrëveshja për demarkacionin me Malin e Zi. Në mbledhje nuk u paraqit asnjë ministër nga radhët e PDK, ndërsa kreu i saj Kadri Veseli dhe ai i LDK-së, Isa Mustafa kanë zhvilluar një takim koordinimi për çështjen. Qeveria e Kosovës, kishte paralajmëruar se sot do të procedonte në Kuvend marrëveshjen me Malin e Zi por partitë opozitare paralajmëruan se do të kundërshtonin brenda dhe jashtë Kuvendit ratifikimin e kësaj marrëveshjeje. Maqedoni, LSDM: 6 deputetë, pjesë e dhunës Oliver Spasovski, i cili me gjasë do të kthehet në postin e ministrit të Brendshëm të Maqedonisë, deklaroi dje se gjashtë deputetë kanë marrë pjesë në ngjarjet e dhunshme të 27 prillit në Kuvend. Sipas Spasovskit, tre deputetë u kanë mundësuar protestuesve të futen në Kuvend, kurse tre të tjerë u kanë treguar vendndodhjen e deputetëve të shumicës së re parlamentare. Spasovski premtoi se qeveria e re reformuese e kryesuar nga LSDM është e vendosur të zbatojë reformat në polici dhe në shërbimet e sigurimit. Kanada, Montreal shpall gjendjen e jashtëzakonshme Gjendja e jashtëzakonshme është shpallur në qytetin kanadez të Montrealit, për shkak të përmbytjeve të shkaktuara nga shirat e dendur dhe shembja e 3 digave në zonën veriore. Masa u shpall që të dielën vonë dhe do të qëndrojë në fuqi për 48 orë, siç njoftuan autoritetet lokale. Në provincën e Quebeckut, në Kanadanë lindore, gati banesa janë përmbytur përreth 126 qyteteve e fshatrave. Rreth trupa janë mobilizuar për të ndihmuar në evakuimin e njerëzve. Luftëtarët rebelë dhe familjet e tyre nisën dje evakuimin nga zona e rrethuar e Barzeh në kryeqytetin Damask, sipas marrëveshjes me forcat qeveritare. Rreth 1,500 u larguan nga zona verilindore e kryeqytetit, thanë grupet monitoruese. Marrëveshja vjen dy ditë pas krijimit të zonave të demilitarizuara nga fuqitë rajonale të konfliktit. Rusia dhe Irani, aleatë të qeverisë së Sirisë, nënshkruan memorandumin me Turqinë, e cila mbështet rebelët, në të cilin parashikohen ndalimi i luftimeve dhe sulmeve ajrore për gjashtë muaj në katër zonat rebele, lejimi i i papenguar i kalimit të ndihmave humanitare dhe rikthimi i civilëve të zhvendosur. Memorandumi i bën thirrje palëve të luftojnë kundër ekstremistëve të Shtetit Islamik dhe grupit Hayat Tahrir al-sham i njohur më parë si Fronti al-nusra. Zona më e madhe e demilitarizimit përfshin Idlib, si dhe zonat fqinje Hama, Aleppo e Latakia. Tre zonat e tjera përfshijnë krahinën e Homs, Ghouta në periferi të Damaskut, dhe provincat jugore Deraa e Quneitra.

14 14 E Martë 9 Maj 2017 GAZETA SOT kronikë Beqir Xhilaj në fillim të viteve 90, vrau gruan e parë dhe u dënua me 15 vite burg Shkodër/ 74 vjeçari vret gruan me çifte, mashtron policinë me vetëvrasje Ermal VIJA Fillimisht policia e Shkodrës ishte njoftuar se 45-vjeçarja është vetëvrarë, por pas mbërritjes në vendngjarje dhe hetimeve të kryera rezultoi se ajo ishte qëlluar për vdekje nga bashkëshorti. Gjithçka ka ndodhur në orët e para të mëngjesit të së hënës pas një debati mes tyre që ka degjeneruar në përdorimin e armës... Një ngjarje e rëndë ka tronditur qytetin e Shkodrës ditën e djeshme, pasi një 74-vjeçar ka vrarë me çifte bashkëshorten e tij në banesë. Sipas policisë, rreth orës 00:05 minuta të së hënës, në fshatin Guci e Re të Shkodrës, 74-vjeçari Beqir Xhilaj pas një zënke për motive të dobëta i mori jetën bashkëshortes së tij 47-vjeçare, Lumturie Xhilaj duke e qëlluar me një armë gjahu në një distancë të afërt. Fillimisht Policia e Shkodrës ishte njoftuar se 45-vjeçarja është vetëvrarë, por pas mbërritjes në vendngjarje dhe hetimeve të kryera rezultoi se ajo ishte qëlluar për vdekje nga bashkëshorti. Gjithçka ka ndodhur në orët e para të mëngjesit të së hënës pas një debati mes tyre që ka degjeneruar në përdorimin e armës që i moshuari e mbante me leje. 74-vjeçari Xhilaj ka qëlluar katër herë në drejtim të gruas duke e lënë të vdekur në vend, ndërsa kanë qenë fqinjët që pasi kanë dëgjuar krismat kanë njoftuar policinë. Kjo e fundit e arrestoi të moshuarin dhe sekuestroi në cilësinë e provës materiale armën e krimit. Nga ana tjetër, Beqir Xhilaj nuk është një emër i panjohur për policinë e Shkodrës, pasi ai ka qenë edhe më herët i dënuar për vrasje. Mësohet se në fillim të viteve 90, ai kishte qëlluar për vdekje bashkëshorten e tij të dytë, pas një debati që kishte patur me të. Gjatë asaj kohe, Xhilaj u arrestua dhe dënimin e vuajti në burgun e Shën Kollit në Lezhë, por pas vuajtjes së dënimit me 15 vite burg kishte lënë qelitë. Por pas daljes nga burgu, ai u martua sërish për të tretën herë. Familjarët e gruas së tij të dytë, nuk e kishin harruar gjakun e saj, duke tentuar që ta vrasin, ndërsa ky i fundit mbeti i plagosur në një atentat ku humbi edhe krahun e djathtë. Disa vite me vonë, 74-vjeçari ishte martuar me gruan e tretë, e cila rezulton viktima e tij e dytë, Lumturie Xhilaj. Përpara oficerëve të policisë gjyqësore, Xhilaj ka pranuar krimin, por duke mos dhënë detaje rreth arsyes së konfliktit. Në lidhje me këtë rast materialet e mbledhura në ngarkim të të arrestuarit iu kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Shkodër për veprën penale Vrasje për shkak të marrëdhënieve familjare. Xhilaj u arrestua në gjendje të dehur Policia e Shkodrës u njoftua për vrasjen e 47-vjeçares nga fqinjët e çiftit Xhilaj. Ndërkohë, burime pranë uniformave blu bëjnë me dije se, në momentin që oficerët kanë mbërritur në banesë, ata e kanë gjetur viktimën të ulur në kolltuk, ndërsa i moshuari qëndronte përballë saj, duke pirë raki i qetë dhe pa asnjë shenjë tronditjeje. Ka qenë pikërisht ky momenti kur, 74- vjeçari ka deklaruar përballë efektivëve të policisë se gruaja kishte vrarë veten. Por hetimet e policisë zbuluan se ishte pikërisht i moshuari autori i dyshuar i krimit, gjë që u pohua pak më vonë edhe prej tij. Më datë , rreth orës 00: 05, njoftohemi se është vetëvrarë me armë gjahu në banesë shtetasja Lumturie Xhilaj, banuese në fshatin Guci e Re, Njësia Administrative Rrethina Shkodër. Menjëherë në vendngjarje kanë shkuar shërbimet e policisë dhe grupi hetimor. Në përfundim të veprimeve të para të kryera, rezultoi se shtetasja Lumturie Xhilaj nuk është vetëvrarë, por dyshohet se e ka vrarë bashkëshorti për motive të dobëta, toi Policia e Shkodrës. krim që më pas e ka pranuar edhe vetë autori. Në këto kushte specialistët për hetimin e krimit bënë arrestimin në flagrancë të shtetasit, Beqir Xhilaj, 74 vjeç, banues në fshatin Guci e Re Njësia Administrative Rrethina Shkodër, njof- Dhunoi gruan dhe fëmijën, arrestohet 53-vjeçari në Devoll Një 53-vjeçar ka përfunduar në prangat e Policisë së Devollit, pasi ka dhunuar bashkëshorten dhe vajzën e tij të mitur. Gjithçka ka ndodhur mbrëmjen e së dielës, në banesën e tyre në Bilisht. Sipas policisë në pranga është vënë shtetasi Faredin Memelli, 53 vjeç, banues në Bilisht, pasi gjatë pasdites të së dielës, në banesë, pas një debati me fjalë ka ushtruar dhunë fizike ndaj bashkëshortes së tij E. Memelli, 47 vjeçe. Por ai nuk ka kursyer as vajzën 11 vjeçe, S. Memelli, e cila është futur mes prindërve për t i ndarë. Në këto kushte nënë e bijë, me shenja dhune në trup janë drejtuar për në polici duke denoncuar kryefamiljarin. Gruaja ka deklaruar se i shoqi e kishte dhunuar edhe herë të tjera, por ditën kur ndodhi ngjarja situata ka dalë nga kontrolli. Kjo bëri që 53-vjeçari të vihet në prangat e policisë nën akuzën e veprës penale Dhuna në familje. Në lidhje me këtë rast materialet e mbledhura iu kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Korçë për veprime të mëtejshme. Tentoi të trafikojë drogë në Maqedoni, pranga 19 vjeçarit Një i ri në Bulqizë ka përfunduar në prangat e policisë pasi tentoi të trafikojë një sasi prej 1.8 kg kanabis sativa drejt Maqedonisë. Ditën e djeshme gjatë patrullimit të policisë kufitare Viçisht, në kufirin e gjelbër me Maqedoninë, në afërsi të fshatit Lladomericë, territor i Bulqizës, kanë konstatuar një person duke lëvizur me këmbë. Efektivët e policisë e kanë ndaluar të dyshuarin, ku pas kontrollit të ushtruar në çantën e shpinës ju gjet një pako e mbështjellë ku brenda saj kishte një sasi me lëndë narkotike e kanabis sativa me peshë 1 kilogramë e 78 gramë. I dyshuari Amonali H., 18 vjeç, banues në Durrës, u arrestua nga policia, ndërsa lënda narkotike u sekuestrua në cilësinë e provës materiale. Aktualisht vijojnë hetimet në bashkëpunim me Prokurorinë për Krimet e Rënda Tiranë për zbardhjen dhe dokumentin e plotë të kësaj veprimtarie të paligjshme. Ndaj të dyshuarit materialet iu referuan Prokurorisë për veprën penale Trafikim i narkotikëve e mbetur në tentativë. Asgjësohen 9 parcela me drogë në Vlorë, 6 persona në pranga Një operacion antidrogë i Policisë së Vlorës i koduar Shadov zbuloi rreth 38 kilogramë kanabis dhe nëntë parcela të mbjella me bimë narkotike, ndërsa u vunë nën hetim 6 persona. Nga kontrollet e ushtruara në fshatin Lapardha të Vlorës, janë zbuluar 9 parcela të mbjella me 339 rrënjë bimë narkotike. Në lidhje me këtë ngjarje, policia ka proceduar penalisht katër shtetasit F. H., 63 vjeç, me detyrë kryetar i Njësisë Administrative Kotë; A. C., 53 vjeç, me detyrë, kryeplak i fshatit Lapardha; M. H., 52 vjeç, banues në fshatin Drashovicë, me detyrë, inspektor i Pyjeve në Njësinë Administrative Kotë dhe B. D., 51 vjeç, me detyrë përgjegjës i Inspektorëve të Pyjeve në Bashkinë Selenicë. Ndërsa në mjetin tip Fiat Panda me targë AA 369 MK, është gjetur një sasi prej 37 kg kanabis. Nga veprimet hetimore të policisë, ka rezultuar se në këtë ngjarje dyshohet se janë përfshirë si kultivues A. I., 26 vjeç dhe B. A., 30 vjeç, të cilët u shpallën në kërkim. Lejuan kalimin e 10 ton kanabis drejt Italisë, Apeli lë në burg 7 doganierët Gjykata e Apelit për Krime të Rënda ka lënë në burg shtatë prej doganierëve dhe punonjësve të policisë të arrestuar në kuadër të hetimeve për trafikimin e 10 tonëve kanabis drejt Italisë. Ditën e djeshme togat e zeza lanë në fuqi vendimin e dhënë nga Shkalla e Parë atë të arrestit me burg për shtetasit Mexhit Xhixha, Agron Kapllani, Roland Metani, Maliq Kadilli, Nezir Bardhoshi, Behar Sula dhe Gezim Dervishi. Ndërkohë, i njëjti trup gjykues ka ndryshuar masën, nga arrest me burg në atë të arrestit në shtëpi për Edmond Luzin dhe Vladimir Ziun. Punonjësit e doganës akuzohen për trafik ndërkombëtar narkotikësh, pasi kanë siguruar kushtet për kalimin e dy ngarkesave të ndryshme, me peshë totale 10 ton kanabis sativa, nga Shqipëria në Itali, trafiku i kanabisit drejt Italisë ka shkaktuar furtunë në Policinë e Portit të Durrësit, si dhe doganat e Qafë-Thanës, Vorës e Durrësit në muajin prill. 18 policë dhe doganierë janë vënë në pranga me urdhër të Prokurorisë së Krimeve të Rënda. 11 prej tyre janë pjesë e Policisë dhe Doganës në Portin e Durrësit, ndër ta dhe Shefi i stacionit të Policisë Kufitare, Julian Doraci. 4 prej të ndaluarve janë doganierë dhe agjentë në Qafë-Thanë. Ndërsa në pranga kanë përfunduar dhe tre punonjës së Doganës së Tiranës. Sipas Prokurorisë për Krimet e Rënda, këta persona kanë lejuar kalimin e të paktën 10 toneve kanabis me kamion drejt Italisë në dy raste. I pari lidhet me kapjen në Ankona, në 5 Shkurt të këtij viti të një kamioni me 8.8 ton kanabis, i futur në Shqipëri nga Maqedonia. Për të njëjtin hetim dy javë më parë u arrestuan 4 doganierë të tjerë të Qafë-Thanë. Ndërsa ngarkesa e dytë prej 2.2 ton kanabis u sekuestrua në 24 Mars në Itali. Nga hetimi ka rezultuar se mes punonjësve të policisë dhe doganierëve kishte një formë të organizuar bashkëpunimi për kalimin e automjeteve me drogë nga Shqipëria në Itali.

15 GAZETA SOT E Martë 9 Maj kronikë Vodhi celularin e viktimës në aksident, arrestohet polici në Kavajë Një punonjës policie në Kavajë ka përfunduar në prangat e kolegëve të tij, pasi akuzohet se vodhi telefonin celular nga një makinë e përfshirë në një aksident me pasojë vdekjen e një 23-vjeçareje. Ditën e djeshme, sektori i Shërbimit për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat në Tiranë ka ndaluar shtetasin Baki Ballhysa, me detyrë patrullë e përgjithshme pranë pikës së bllokimit të automjeteve të sekuestruara, në komisariatin e Policisë Kavajë. Mësohet se Ballhysa, prej një muaji ishte nën hetim nga Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë në Kavajë pasi dyshohej se kishte marrë një telefon celular nga një automjet i përfshirë në një aksident me pasojë vdekjen në datën 1 mars të këtij viti. Sipas policisë nga hetimet e mëtejshme në bashkëpunim me Prokurorinë Kavajë u bë i mundur gjetja dhe sekuestrimi i telefonit, në përdorim nga punonjësi i policisë Ballhysa. Ndërkohë mësohet se, celulari i përket studentes së mjekësisë Jonisa Toromani, 23 vjeçe, e cila humbi jetën si pasojë e një aksidentit në datën 1 mars Aksidentit ndodhi në rrugën Kavajë-Lushnjë, pranë rreth-rrotullimit të njohur me emrin Bishtit të Zhurit, ndërsa studentja e mjekësisë udhëtonte me mjetin tip Benz që drejtohej nga 25-vjeçari Alvi Rrasa së bashku Prokuroria kërkon 16 vite burg në total për 5 të pandehur me motrën e saj, shtetasen B. Toromani, 21 vjeç, të cilët mbetën të plagosur nga ky aksident. Ndërkohë policia, për ngjarjen ka arrestuar drejtuesin e mjetit, Alvi Rrasa, 25 vjeç, banues në Elbasan. Burime pranë uniformave blu bëjnë me dije se, kanë qenë familjarët e viktimës ata të cilët kanë bërë kallëzim në polici për telefonin e humbur të vajzës së tyre. Pas hetimeve ndaj punonjësve të policisë që mbërritën në vendin e ngjarjes dhe atyre që transportuan automjetin e dëmtuar në vendgrumbullimin e makinave të bllokuara, rezultoi se telefoni ishte marrë nga efektivi Baki Ballhysa. Ky i fundit mësohet se telefonin ia kishte dhuruar vajzës së tij. Prokuroria kërkon 4 vite burg për ish-gjyqtaren Majlinda Andrea, akuzohet se mori 50 mijë euro për një vendim Ermal VIJA P rokuroria ka kërkuar dënimin me 4 vite burg për ish gjyqtaren Majlinda Andrea, e cila akuzohet për korrupsion në lidhje me një vendim për njohjen e një prone prej 40 hektarësh në Butrint. Ditën e djeshme, organi i akuzës ka kërkuar ndër të tjera që ish-gjyqtares t i hiqet për 5 vite e drejta për të ushtruar funksione publike. 5 vite burg dhe 5 vite heqje e të drejtës për ushtruar funksione publike, organi qendror i akuzës kërkoi për bashkëshortin e gjyqtares, Odhise Andrea. Sipas prokurorisë, ishte pikërisht ai që mori paratë nga sekseri Petraq Dashi, për të cilin u kërkua dënimi me 4 vite burg. Ndërsa për personat të cilët kanë paguar paratë, Ilia Çabiri dhe Eleni Lino u kërkuan 3 vite burg në total, përkatësisht dy për Çabirin dhe 1 për Linon. Prokuroria i kërkoi gjykatës që të konfiskojë në favor të shtetit shumën prej 50 mijë eurosh, e cila deri tani ka qenë e sekuestruar. Në datën 23 maj pritet që mbrojtja të lexojë konkluzionet e saj dhe gjykata të marrë vendimin. Majlinda Andrea dhe bashkëshorti, Odise Andrea akuzohen për korrupsion. Ish-gjyqtarja akuzohet se ka dhënë një vendim për njohje pronësie kundrejt një shume parash prej 50 mijë euro. Bashkëshorti i saj, Odhise Andrea, ka komunikuar me sekserin Petraq Dashi dhe i ka kërkuar atij 50 mijë euro për marrjen e vendimit në favor të tij për pronën në Sarandë. Trualli pretendohej nga Ilia Çabiri dhe Eleni Lino, të cilin kishin nisur edhe procesin gjyqësor ku gjyqtare ishte Majlinda Andrea. Po ashtu, prokuroria ka kërkuar ditën e djeshme dënimin me 4 vjet burg për Petraq Dashin, 2 vjet për Ilia Cabiri dhe 1 vit për Eleni Linon. Më 16 Korrik të 2016-ës Prokuroria e Përgjithshme bëri publik hetimet ndaj gjyqtares Andrea dhe masën e pezullimit të saj, ndërsa bashkëshorti i gjyqtares për disa kohë qëndroi në arrati deri sa u vetëdorëzua në policinë e Tiranës. Hetimet Me kërkesë të Prokurorisë së Përgjithshme, Gjykata e Lartë ka caktuar masën e sigurisë pezullim nga detyra për gjyqtaren e kësaj gjykate, Majlinda Andrea, e dyshuar për veprën penale të Korrupsionit pasiv të gjyqtarëve. Kjo e fundit dyshohet se ka marrë 50 mijë euro nëpërmjet bashkëshortit të saj Odhise Andrea nga disa persona për dhënin në favor të një vendimi pronësie në zonën e Butrintit në Sarandë. Nga aktet hetimore të administruara rezulton se i dyshuari Ilia Çabiri, në cilësinë e përfaqësuesit të një familjeje ish-pronare, ka zhvilluar disa procese gjyqësore për njohjen e një sipërfaqe toke, në zonën e Butrintit në Gjykatën e Lartë, proces që do të shqyrtohej nga gjyqtarja Ish-gjyqtarja akuzohet se ka dhënë një vendim për njohje pronësie kundrejt një shume parash prej 50 mijë euro. Bashkëshorti i saj, Odhise Andrea, ka komunikuar me sekserin Petraq Dashi dhe i ka kërkuar atij 50 mijë euro për marrjen e vendimit në favor të tij për pronën në Sarandë... Majlinda Andrea. Sipas akuzës, në këtë skemë ishin përfshirë edhe bashkëshorti i saj Odhise Andrea dhe tre persona të tjerë, Ilia Çabiri, Petraq Dashi dhe Eleni Lino. Ndërkohë në sajë të hetimeve të prokurorisë ka rezultuar se, në procesin që do të shqyrtohej nga gjyqtarja Majlinda Andrea ishin palë Ilia Çabiri dhe Eleni Lino, ndërsa Petraq Dashi kishte rolin e sekserit. Ky i fundit dyshohet se i ka dhënë shumën e parave bashkëshortit të gjyqtares, Odhise Andrea. Një ditë pas dhënies së parave, trupa e Gjykatës së Lartë, u shpreh me vendim, në favor të Ilia Çabiri dhe Eleni Lino. Tenton të vrasë veten, plagoset në kokë me pistoletë Një 28-vjeçar ka mbetur i plagosur në kokë, pasi ka tentuar të vrasë vetën me pistoletë. Burime zyrtare policore njoftuan ditën e djeshme se, ngjarja e rëndë u regjistrua në orët e pasdites të së hënës, në një lokal në zonën e Vishnjes, në Tiranë. Janë të njëjtat burime që bëjnë me dije se, dyshohet që shtetasi me inicialet F. Ll., 28 vjeç, është vetëplagosur me pistoletë. Sipas dëshmitarëve të ndodhur në vendngjarje, mësohet se 28-vjeçari ishte futur në tualetin e lokalit dhe kishte qëlluar mbi veten me një armë zjarri tip pistoletë. Pas marrjes së këtij informacioni, grupi hetimor dhe specialistët për krimet ndaj jetës, kanë shkuar në vendngjarje ku kanë sekuestruar në cilësinë e provës materiale armën e llojit pistoletë. Ndërkohë i riu ndodhet në spital, jashtë rrezikut për jetën. Nuk dihen arsyet që kanë çuar 28-vjeçarin drejt këtij veprimi ekstrem, por vazhdojnë ende hetimet për zbardhjen e plotë të ngjarjes. Pranga shqiptarit në Itali, u kap me 1 kg kokainë Një shqiptar është arrestuar nga policia italiane së bashku me të dashurën e tij, pasi janë kapur me lëndë narkotike. Sipas mediave italian mësohet se, në pranga ka rënë shqiptari 38-vjeçar si dhe e dashura e tij italiane rreth 50 vjeç, por identiteti i tyre nuk bëhet ende i ditur. Janë të njëjtat burime që konfirmojnë se, dy personat u kapën në dalje të autostradës Brescia Centro, ndërsa po lëviznin me një mjet tip Fiat Bravo. Gjatë kontrollit të mjetit nga policia u gjetën dhe sekuestruan në cilësinë e provës materiale një sasi prej 800 gramë kokainë, e cila kapte një vlerë prej të paktën 80 mijë euro. Mësohet se droga ishte e ndarë në pako dhe u gjet e mbështjellë me letër celofoni. Dy të arrestuarit nuk janë persona të panjohur për policinë italiane, pasi rezultojnë me precedentë të mëparshëm penalë në fushën e narkotikëve. Nga ana tjetër policia vijon hetimet për persona të tjerë të përshirë në prodhimin dhe trafikimin e drogës. Vetëvaret në kasolle 29-vjeçari në Fier, shkak depresioni Një ngjarje e rënda ka ndodhur në Fier, pasi një 29-vjeçar i ka dhënë fund jetës duke u vetëvarur. Burime zyrtare policore njoftuan ditën e djeshme se ngjarja e rëndë ka ndodhur në fshatin Grecalli të Fierit, pasi 29-vjeçari me inicialet E. GJ., është gjetur i varur në një kasolle pranë banueses së tij. Mësohet se i riu është gjetur i pajetë nga familjarët e tij gjatë ditës së djeshme. Janë të njëjtat burime që konfirmojnë se, pas marrjes së këtij informacioni policia ka shkuar në vendngjarje ndërsa nga veprimet e para hetimore, bazuar edhe në deklarimet e familjarëve, rezultoi se i riu është vetëvarur, pasi vuante prej kohësh nga depresioni. Aktualisht hetimet janë në vijimësi, ndërkohë që pritet dëshmia e detajuar e të afërmve të 29- vjeçarit, të cilët nuk kanë dhënë më shumë detaje për shkak se ndodhen në gjendje shoku. Lidhur me këtë rast materialet iu referuan Prokurorisë së Fierit për vlerësim.

16 16 E Martë 9 Maj 2017 GAZETA SOT komente&analize Nga Ilir VATA P olitika shqiptare, ndonëse me shumë padrejtësi brenda saj dhe mosbesim tek qytetarët, ka ardhur pas 27 vitesh me dy nga kauzat më të shenjta që u duhen shqiptarëve, drejtësia dhe vota e lirë dhe ia vlen të bësh betejë për këto vlera të mëdha që i duhen njerëzimit dhe aq të nevojshme për shqiptarët e Shqipërinë. Politika, mazhoranca dhe opozita sollën si asnjëherë tjetër kauzat e tyre para publikut dhe beteja është mjaft interesante, pasi palët janë turrur në çmendurinë e tyre me të drejtë në mbrojtje të kauzave elektorale, sepse në thelb është pushteti që ata kërkojnë t u besohet nga shqiptarët, por ajo që duhet në këtë mes është që, drejtësia dhe vota e lirë, të marrin bekimin e qytetarëve dhe të shenjtërohen duke shkuar në zgjedhje bashkë. Është privilegj të kesh si kauzë drejtësinë dhe ia vlen të luftosh deri në fund sepse shqiptarët kanë vuajtur nga padrejtësia, ashtu siç ia vlen të mbrosh më të shtrenjtën e shenjtëruar nga zoti, votën e lirë, të vetmen gjë që ka njeriu. Ndër të shenjtat e tij e nëpërmjet votës ai bën ndryshimin e jetës së tij, delegon pushtetin dhe kur e sheh në këtë dimension emocionohesh, madje xhelozohesh për gjetjen politike, por sa besojnë te palët? Po si do të mbrohen kauzat dhe a do ia dali politika? Politika shqiptare vjen nga e shkuara jo shumë e largët e diktaturës dhe po ta portretizosh atë pështirosesh, pasi në këto 27 vite janë po ata, pasi nuk heqin dorë nga pushteti e nëpërmjet tij ata janë pasuruar në mënyrë të paligjshme, kanë shitur e blerë votën, vendin e punës dhe gjithçka i takonte me ligj qytetarit dhe sot shtrohet pyetja a do përmbyset kjo klasë politike dhe si, pasi zhgënjimi nga politika është i lexueshëm në sytë e gjithsecilit?! Kohët e fundit, mazhoranca e stërmadhe qeverisi me thelbin e reformave të mëdha me sloganin do bëjmë shtet dhe përgjatë qeverisjes, po të dëgjosh qeveritarët është bërë më shumë nga çfarë pritej ndërsa po të lexosh opozitën, vendi po shkon drejtë fatalitetit, nga krimi dhe droga e kontrolluar nga shteti. Reformat që renditen në kalendarin e punës së mazhorancës janë reforma administrative territoriale, që opozita nuk mori pjesë dhe e konsideron pa kurrëfarë impakti social, madje e etiketon si politike. Më pas vijnë reformat në shëndetësi, arsim dhe energji, që për opozitën kanë qenë thjeshtë fushata që kanë rënduar qytetarët dhe kanë pasuruar një palë pushtetarësh. Më pas vjen reforma në drejtësi që pas një pune të madhe gati dy vjeçare arriti në pikën e ngërçit pikërisht te Vettingu, pas një konsensusi historik për të miratuar në tërësi dhe në parim një nga reformat më të mëdha që ndryshoi edhe kushtetutën e Shqipërisë, por sërish për opozitën është mundësia e mazhorancës për të kapur drejtësinë dhe përdorur atë politikisht. Megjithatë, do jenë qytetarët, gjyqtarë të vlerësimit të realizimit apo jo, nëpërmjet votës. Deri në këtë kohë, ose para ofro tre muajve kur opozita mori vendimin për të protestuar në një protestë masive paqësore me 18 shkurt, opozita ishte më shumë institucionale, pa impakt qytetar, por nëpërmjet kundërshtive të çdo rasti të konstatuar sipas tyre të paligjshëm dhe beteja ka qenë e arrirë, pasi me ligjin e dekriminalizimit, opozita arriti të korrte suksesin e saj historik, duke i faturuar krimin dhe njerëzit e pushtetit të inkriminuar mazhorancës dhe rastet nuk kanë munguar. Por pas 18 shkurtit gjërat ndryshuan, opozita nxori në publik para qytetarëve paketën anti-qeveri, ku në thelb janë krimi droga të lidhur me pushtetin dhe në qendër të saj kërkon zgjedhje të lira dhe të ndershme me pretendimin se votat do të blihen, vidhen dhe merren me presion nga krimi, dhe mbi këtë argument vendos reformën zgjedhore, votimin biometrik dhe elektronik dhe që të garantohen këto një qeveri gjithëpërfshirëse për të garantuar Drejtësia dhe vota e lirë, përplasen me 13 maj zgjedhje të lira dhe votë e lirë. Një rrugëtim i qetë i mazhorancës për të ushtruar pushtetin e saj, por i hidhur në mbyllje pasi prej afro tre muaj, qeveria gjendet në presion, madje e kërcënuar me dorëheqje të kreut të qeverisë, që tanimë është shndërruar në një konflikt real politik, madje edhe social. Në këtë përballje palësh, mazhoranca nuk lëshon pe, edhe se përfaqësuesit e BE-së mbërritën në Tiranë për një marrëveshje, gjë e cila nuk u pranua nga opozita, madje dhe në të dy seancat e dialogut me Presidentin e Republikës, qeveria nuk pranoi as paktin e BE-së, por i bëri ministrat e ofruar për opozitën, z/ministra dhe një z/kryeministër dhe madje dhe një ministër zgjedhor, gjë të cilën opozita nuk e pranoi dhe palët u larguan aq larg sa mazhoranca vendos të hyjë në zgjedhje e vetme dhe pritet të nisë fushatën elektorale! Zgjedhjet në Kavajë dështuan nga presioni i opozitës për bllokim të zgjedhjeve dhe pas kësaj ditë, mazhoranca përforcoi vendimin që në zgjedhjet parlamentare të hyjë e vetme, duke sfiduar opozitën, e cila nga ana e saj ka lajmëruar një protestë me 13 maj në Tiranë, ku sipas tyre do jetë protesta më madhështore dhe paqësore në historinë e protestave të saj, për t i treguar mazhorancës pozitat e saj elektorale dhe mbështetjen qytetare. Në këtë presion palësh, mazhoranca humbi terren politik, në radhë të parë me vendimin për të shtyrë ditën e koalicioneve një manovër për të nxjerrë LSI dhe PDIU në vete dhe përjashtuar partitë e vogla, që në fakt kishte një koalicion në 2015 prej 39 partish politike kryesisht të majta dhe disa të djathta, por mesa duke vendimi për t i shmangur ishte se marrëveshja e 2015 ekzistonte vetëm në letër, sepse aleatët e vegjël u harruan duke ju humbur kontributin dhe për logjikë dhe përfaqësimin e votave. I gjithë procesi zgjedhor nuk ishte normal, pas regjistrimit të 45 partive dhe pastaj përjashtimit të tyre nga aleanca, (përjashtuar rreth 8 parti politike që ishin larguar më heret, parti kryesisht me sens të djathtë) dhe duke shkelur afatet, dhe opozita duke mos pranuar asnjë prej tyre mbërrihet në fund me një bilanc të subjekteve politike që do marrin pjesë në zgjedhje me 20% të kuorumit të të gjithave partive që kanë marrë pjesë në dy raundet e fundit zgjedhore. Por nuk mbaron këtu, partitë politike u bashkuan me opozitën dhe ajo tashmë numëron më shumë se 33 parti në një koalicion që kërkon zgjedhje të lira dhe të ndershme, dhe mazhoranca do shkojë në zgjedhje me 15 parti politike nga 66 të mundshme, tre nga këta komunistë, disa me mbiemër socialiste, dy qejfmbetës të demokratëve dhe dy deputetë të saj, dhe dy drejtorë të qeverisë, pra qeveria shkon në zgjedhje vetëm me qeverinë. Opozita e konsideron këtë një tentativë për të vrarë pluralizmin në Shqipëri, madje për të garantuar monopartizmin e rrënjës së partisë së diktatorit, duke kontrolluar vota dhe sjellë në Shqipëri një mazhorancë unitare, monopartiake, madje e kanë akuzuar se lidershipi i mazhorancës nuk është as në lartësinë e R. Alisë, diktatorit të fundit komunist që lejoi pluralizmin 27 vite më parë. Përgjatë qeverisjes shenjat e diktaturës janë shfaqur shpesh, si në për zgjedhjen e njerëzve të lidhur me krimet e diktaturës në poste të larta të administratës dhe shtetit, shfaqja e eksponentëve të diktaturës dhe vetë diktatorit në ambiente publike. Dhe ato kanë qenë të shpeshta, të përmuajshme dhe përvitshme, dekorimi i 1200 eksponentëve të diktaturës dhe në këtë kuptim, opozita i faturon qeverisë rikthimin e monopartitizmit, shkatërrimin e pluralizmit dhe ringjalljen e diktaturës në një formë tjetër në vend të Rilindjes, sloganit të tyre modern. Në këtë pikë dhe me këto argumenta demokratët, qytetarët shqiptarë zbresin në bulevard për të mbrojtur vlerat e pluralizmit, votën e lirë, dhe mbrojtur vlerat e demokracisë, duke e detyruar qeverinë të dorëhiqet pa kushte për t i lënë vendit një qeveri gjithëpërfshirëse. Qeveria nuk do lëshojë pe dhe përplasja është e pashmangshme, pasi protestat do jenë të vazhdueshme, edhe nëse arrin mazhoranca të bëjë zgjedhje vetëm nuk do të arrijë të qeverisë dhe në këto kushte kauza e opozitës që të gjithë e pamë me dyshim, madje dhe e kritikuam është kauza që ka garantuar fitoren politike. Mazhoranca vjen me sloganin e reformës në drejtësi, ndonëse kohët e fundit është zbehur si slogan, por përgjatë dy viteve radhazi mazhoranca dhe lidershipi i tyre e kanë lançuar drejtësinë si tempulli i së ardhmes, pra kemi një përplasje kauzash, drejtësia dhe vota e lirë që mbrohet nga opozita. Opozita pretendon se me rrëzimin e qeverisë, Republika e Re do ndryshojë mënyrën e zgjedhjes së presidentit duke ofruar president nga populli si dhe do zhbëjë ato që bëri qeveria e majtë deri më sot, duke sjellë një politikë të re për vendin, por kjo është vetëm ajo që duket pas asaj që do ndodhin me 13 maj dhe më pas, beteja vazhdon me kauzat e shtrënguara fort, njëri drejtësinë, tjetri votën e lirë. Kohët e fundit, mazhoranca e stërmadhe qeverisi me thelbin e reformave të mëdha me sloganin do bëjmë shtet dhe përgjatë qeverisjes, po të dëgjosh qeveritarët është bërë më shumë nga çfarë pritej ndërsa po të lexosh opozitën, vendi po shkon drejtë fatalitetit, nga krimi dhe droga e kontrolluar nga shteti. Reformat që renditen në kalendarin e punës së mazhorancës janë reforma administrative territoriale, që opozita nuk mori pjesë dhe e konsideron pa kurrëfarë impakti social, madje e etiketon si politike. Më pas vijnë reformat në shëndetësi, arsim dhe energji, që për opozitën kanë qenë thjeshtë fushata që kanë rënduar qytetarët dhe kanë pasuruar një palë pushtetarësh...

17 komente&analize Nga Fatos ÇOÇOLI Zgjedhja si President i Republikës së Francës i Emanyel Makron (Emmanuel Macron), kandidatit të vetëm entuziast për Bashkimin Evropian mes 19 kandidatëve që morën pjesë në raundin e parë të zgjedhjeve për në Pallatin Elize, e bën Bashkimin Evropian më të fortë dhe vendimmarrësit në Bruksel më të qartë e besues për të ardhmen e tij. Boshti Gjermani-Francë që u lëkund jo pak me daljen e Britanisë së Madhe nga familja e përbashkët evropiane gati një vit më parë, pas 7 majit 2017 konfirmohet funksionues dhe më rezistent se kurrë. Në Pallatin Elize (godina historike ku punojnë Presidentët e Republikës Franceze), këto ditë ka hyrë një reformator me një program shumë ambicioz ndryshimesh, për të cilin të gjithë analistët në Bruksel bien dakord se do të ketë ndikim edhe në shtimin dhe përshpejtimin e procesit zgjerues të BE-së. Më 7 maj 2017 fitoi me zgjedhjet presidenciale në Francë, globalizmi në BE, përkundrejt politikave proteksioniste, mbyllëse, konservatore, populiste e deri ekstremiste që po gjejnë shesh dhe gjallërim në gjirin e shumë partive me mbështetje në vendet e BE-së. Në këtë situatë, përgjegjësia e mbarë shoqërisë shqiptare është të tregojë tolerancë zero ndaj keqadministrimit të fondeve publike dhe korrupsionit, dukuri këto që mund të rriten me herë në kushtet e krizës së përzgjatur politike që po kalon vendi. Institucionet kryesore kushtetuese të Shtetit kanë detyrën parësore të GAZETA SOT E Martë 9 Maj Forcimi i BE dhe përgjegjësia jonë përpiqen të parandalojnë, dhe në rast se nuk arrijnë, të kufizojnë korrupsionin galopant që ngre kokë pikërisht në periudha paqartësish politike. Duhet ta kemi të qartë se kushti bazë, pa të cilin nuk mund të bëjmë asnjë hap integrues përpara në një Evropë të Bashkuar që ka një perspektivë të qartë tashmë, me votën franceze, është zbatimi i reformës në drejtësi. Dhe zbatimi konkret i saj nuk fillon thjesht dhe vetëm me institucionet e reja të parashikuara nga ndryshimet kushtetuese më 21 korrik Zbatimi fillon edhe me punën e institucioneve kushtetuese, baza të Shtetit. Për shembull, nuk mund dhe nuk duhet lejuar që në koncesionet dhe partnerët publikprivat, interesi publik të anashkalohet, të venitet apo të kalojë në plan të dytë. Mjafton të marrim një rast. Nga një auditim për periudhën janar 2015-shtator 2016, Kontrolli i Lartë i Shtetit ka konstatuar, se shoqëria anonime Sh.a, kompania shtetërore e nxjerrjes së naftës AlbPetrol, institucioni që menaxhon pasurinë më të madhe publike të vendit, naftën, arin e zi, i ka shkaktuar dëm Buxhetit të Shtetit në masën 15 miliardë lekë të reja ose mbi 112 milionë euro! Kjo humbje ka ardhur kryesisht nga keqmenaxhimi i kontratave hidrokarbure koncesionare me kompani private. Këto fonde mund të ishin kursyer për ekonominë tonë, për t u përdorur për të rritur fondin e pensioneve ose për më shumë investime në shëndetin apo arsimin publik. Këto para janë para të munguara qytetarëve! Një institucion kryesor kushtetues, si KLSH i jep gjetjet dhe rekomandimet e tij kryesore për shoqëritë anonime publike më të mëdha të vendit, ia bën të pranishme si Kuvendit dhe të gjitha grupeve të interesit. Ato ndodhen të plota edhe në faqen e internetit të KLSH-së dhe çdo qytetar i interesuar mund të njihet me to. KLSH po ecën me një ritëm një kallzim penal në javë, për të luftuar fort dhe nga rrënjët korrupsionin galopant, por duhet të ndiqet me të njëjtin ritëm edhe nga institucionet e tjera kushtetuese. Vetëm puna në ekip, në një ekip të zgjeruar, me pjestarë të gjitha institucionet kushtetuese në vijën e parë të luftës kundër korrupsionit (Prokuroria e Shtetit, KLSH, ILDKPKI, Avokati i Popullit, Parlamenti, Presidenti, Qeveria, pushteti vendor, por edhe domosdoshmërisht shoqëria civile dhe opozita, mund t i bëjë efektive përpjekjet e gjithsecilit prej këtyre institucioneve për të luftuar dhe frenuar disi korrupsionin. Nëse sillet përvoja e Kongresit Amerikan, për shembull, ku në hartimin e buxhetit, si pikë referimi merren Raportet e Auditimit të Zyrës së Llogaridhënies Qeveritare (GAOs) mbi efektivitetin e përdorimit të fondeve të vëna në dispozicion, gjendet mënyra për t i thënë një JO të Përgjegjësia e mbarë shoqërisë shqiptare është të tregojë tolerancë zero ndaj keqadministrimit të fondeve publike dhe korrupsionit, dukuri këto që mund të rriten me herë në kushtet e krizës së përzgjatur politike që po kalon vendi. Institucionet kryesore kushtetuese të Shtetit kanë detyrën parësore të përpiqen të parandalojnë, dhe në rast se nuk arrijnë, të kufizojnë korrupsionin galopant që ngre kokë pikërisht në periudha paqartësish politike... Ikja e një Parlamenti grotesk! madhe korrupsionit edhe tek ne. Aty ku auditimi i GAO-s ka evidentuar shkelje, Kongresi i SHBA-ve vendos kufizim përdorimi të fondit, deri në rikthimin në një vlerësim pozitiv për institucionin e audituar nga GAO, dhe kërkon përgjegjësinë e drejtuesve të njësisë publike. Kjo është një masë parandalimi, por me nivelin e korrupsionit në vendin tonë, është e nevojshme, madje e domosdoshme, që të merren masa direkte zhdëmtimi për çdo person që ka përgjegjësi materiale e monetare, deri në zhdëmtim të plotë të dëmit të shkaktuar në njësinë publike qendrore apo vendore. Po jap një tjetër shembull të një pune që do mbështetjen në ekip, në atë që mund të quhet Ekipi i Sistemit Kombëtar kundër Korrupsionit (i përbëre nga përfaqësuesit e veprimtarëve publikë të përmendur më sipër). Disa muaj më parë, në janar 2017, Fondi Monetar Ndërkombëtar ka ngritur shqetësimin dhe i ka rënë fort këmbanës, në të njëjtën linjë me KLSH-në, për borxhet e akumuluara të njësive të qeverisjes vendore, të cilat janë në rritje. Disa përllogaritje flasin për mbi 180 milionë euro për vetëm 16 bashkitë më të mëdha të vendit. Borxhi i rritur vendor mund të rrezikojë financat publike të vendit në një të ardhshme të afërt. Rreziku më i madh që i vjen pronës publike, por edhe mbarë ekonomisë së vendit dhe financave të çdo familjeje shqiptare, është bllokimi i ekonomisë dhe reformave integruese nga situata e tejacaruar politike. Vota franceze dhe forcimi i pozitave zgjeruese dhe ndikuese të Bashkimit Evropian në rajonin e Ballkanit Jugperëndimor janë, krahas një lajmi të mirë dhe shumë zemërdhënës, edhe një apel i qartë për të gjithë ne, sidomos për institucionet kushtetuese të vendit, që të përqëndroheni në luftën pa kompromis ndaj korrupsionit dhe abuzimeve me paratë e shqiptarëve. Nga Riza HOXHA Në këtë fillim fushate elektorale, gjithë shqiptarët kanë një urim të thjeshtë: përmes këtyre zgjedhjeve të mundësojmë lindjen e një parlamenti të paktën me mend në kokë. Sepse deri tani vota jonë ka mundur të prodhojë vetëm parlamente gjithnjë e më të dobët, gjithnjë e më groteskë. Aq sa ky i fundit rezultoi se ishte i tëri pa asnjë gram mend në kokë. Ishte aq i çuditshëm, sa do të kujtohet ndër vite dhe në brezat që do të vijnë si parlamenti më grotesk që ka parë historia shqiptare që kur lindi ky shteti ynë. Deputetë me rekorde kriminale, të larguar për lloj-lloj veprash kriminale, deputetë që kërcenin si pleshti nga njëra parti në tjetrën, deputetë me diploma të blera në lloj-lloj universitetesh private, deputetë që dinin vetëm të numëronin lekët që fitonin pa hapur gojën, deputetë që ngritën një pushtet familjar, që çuditi botën mbarë. Ky ishte parlamenti ynë i këtyre 4 viteve. Ne shqiptarët, ende pa nisur fushata urojmë njëri tjetrin: të paktën të mos na mbijë më në vatër një pseudoparlament i tillë që na frikëson se mund të na sjellë në vatrën tonë të stërmunduar plot fatkeqësira. Që tashmë nuk i kemi të pakta. Sepse kishim një parlament ku opozitari llomotiste pa u ndalur me orë të tëra, ndërsa ministrat dhe pushtetarët nanuriseshin e rrokullisnin gota të mbushur me alkool pa u ndalur nëpër klubet pranë parlamentit. Është groteske po vetë parlamentarët groteskë duke qeshur na tregonin se, opozita ka folur më shumë se dyfishi i shumicës. Niveli i groteskut te ky parlament ishte aq i lartë sa, edhe pse tashmë jemi në prag të zgjedhjes së parlamentit të ri nuk po dimë të gjejmë rrugën nga duhet të ecim. Sepse kemi humbur edhe rrugën. Opozita kërkon qeverinë teknike si kusht për të marrë pjesë në votime. Mua më takon qeveria teknike, pasi edhe për të folur në parlament kam folur më shumë se dyfishin tuaj. Ju më shumë keni fjetur, ndërsa unë jam lodhur duke llokoçitur,- iu drejtua shumicës, opozita, duke ngulur këmbë për qeverinë teknike. Edhe pse kjo nuk ka ndodhur ndonjëherë kund tjetër. Ne jemi për të çelur rrugë të reja edhe pse e dimë se, sot janë të paktë shqiptarët që na besojnë, - këmbëngul në të sajën opozita. Shumica vazhdon të nanuriset dhe nuk di të bëzajë. Edhe pse jo pak shqiptarët ndjehen të mashtruar edhe prej saj. Po më shumë çuditen si ka mundësi dhe nuk bëzan për Gërdecin, krimin më të rëndë shtetëror, për plaçkitjen e Rrugës së Kombit, për 21 Janarin, për plaçkitjen me miliarda që ka evidentuar Kontrolli i Lartë i Shtetit. Pse vazhdon të heshtë kjo shumicë, ndërsa shqiptarët vazhdojnë të varfërohen përditë. Ky parlament grotesk gjatë 4 viteve sikur ka ndenjur në gjumë. Edhe ndonjë punë të mirë që donte të bënte e la në gjysmë të rrugës. Ishte Reforma në Drejtësi, po edhe asaj nuk po i shihet kund targa. Edhe pse vetë shqiptarët thonë zë lartë: Drejtësia në Shqipëri është krejtësisht e ngordhur. Po parlamenti grotesk as nuk diti si ta nisë punën për ringjalljen e drejtësisë. Nuk ka gjë, se parlamenti grotesk mund të ringrinte një drejtësi groteske që mund të na sillte edhe më shumë të këqija. Sepse ne shqiptarët i kemi ende në mendje llokoçitjet e pandërprera të plazhistëve të Durrësit se, kërkojmë rritje page, se udhëtojmë me urbanët e Tiranës për në punë. Apo se, udhëtojnë pandërprerë jashtë vendit çdo muaj dhe kjo u duket pak. Broçkulla të tilla të Drejtësisë ne shqiptarët dimë shumë, ndërsa nuk i njohim të paktën një punë të mirë. Është kjo arsyeja që besojmë prej kohësh se, Drejtësia ka ngordhur. Një punë tjetër e këtij parlamenti grotesk është edhe dekriminalizimi. Të paktën ky ka nisur të japë frytet e para. Disa deputetë i largoi pa i mbyllur punimet, disa i detyroi të mos kandidonin. Të paktën dekriminalizimi ka nisur të japë ndonjë fryt të shëndoshë. Me të parë, e me të bërë, në të ardhmen e afërt. Të paktën të mos kemi si deri tani parlament grotesk, por një parlament që do të mund të na zgjidhë problemet e shumta që kanë mbërthyer prej fyti shumicën e shqiptarëve. Tashmë i qetë është vetëm grupi i oligarkëve dhe ai i pushtetarëve të familjes. Sepse pavarësisht ç po ndodh, ai pret të mos largohet gjithsesi. Pavarësisht çfarë mund të ndodhë më pastaj. Sepse gjatë parlamentit grotesk pati rrahje në mjediset e brendshme, pati edhe ndërhyrje të shpeshta të gardës për të mos i lënë të rrihen me grushte, paloparlamentarët tanë. Janë të gjitha këto arsyet që shqiptarët ndjehen të gëzuar me mbylljen e dyerve të këtij paloparlamenti. Edhe pse për parlamentin e ri fatkeqësisht kryetarët e partive sërish me duart e tyre do të nxjerrin deputetët e rinj, që sërish do të jenë vegla qorre të kryetarët e përjetshëm të partive. Kjo është e keqja më e madhe e shqiptarëve. Sepse, populli sërish nuk ka asnjë të drejtë të votojë përfaqësuesit e tij, po vetëm ato të kryetarit të Partisë. Është bash kjo arsyeja që sot shqiptarët thonë: po na drejtojnë fundërrinat. Ndaj dhe ditët me diell do t i kemi sërish të pakta. Ne vazhdojmë të pijmë kupën e hidhur të dështimit. Ndërsa luftën bëjmë sikur e vazhdojmë. Në realitet e kemi pranuar humbjen. Kjo na ka bërë që mendjen ta kemi në të ikur ku të mundemi, vetëm në këtë vend ku qeveris pushteti familjar dhe një grup oligarkësh të mos jemi të pranishëm. Të mos e ndjejmë erën e qelbur që ndodhet edhe në mjediset e parlamentit grotesk.

18 18 E Martë 9 Maj 2017 GAZETA SOT kulture Shkrimtari promovon Ora e Zooparkut, flet për problemet e shkrimtarëve shqiptarë ZIJA ÇELA: Vepra letrare meriton vëmendje si trashëgimi kulturore, shteti ta investojë dhe botojë Gjithmonë duhet bërë më shumë për krijimtarinë letrare, më shumë ndihmë për autorët shqiptarë. Këtë pyetje që ju më bëtë mund t jua ilustroj dhe në mënyrë konkrete. Dua të them që do të vijë dita që neve, shkrimtarëve do të vijnë të na bëjnë homazhe te arkivoli ynë... Ora e Zooparkut është romani më i ri i shkrimtarit të njohur Zija Çelës, i cili mblodhi në Akademinë e Shkencave dashamirës të librit. Autori rrëfen se ideja e këtij romani ka lindur shtatë vite më parë, por u desh një punë e gjatë deri në botimin e tij për lexuesit. Ora e Zooparkut është romani që sapo ka parë dritën e botimit dhe shkrimtari thotë se kjo është ora e Tiranës. Në intervistën e tij shkrimtari i njohur ndërsa tregon për librin e tij më të fundit ndalet dhe në problemet që janë sot për librin shqip dhe autorët. Edhe pse pohon se vetë nuk ka hasur probleme me botimin veprave, ai thekson se i takon shtetit që të investojë për atë që ai e quan botimin e plotë të veprës së një shkrimtari. Për shkrimtarin e njohur Zija Çela në politikat e tyre institucionet shtetërore duhet të kenë më shumë vëmendje dhe ndihmë për krijuesit, por kjo sipas tij kërkon si gjithmonë dhe investime për botimin e veprave së plotë. Shkrimtari Zija Çela tregon se botimi i plotë i veprës së shkrimtarit duhet të bëhet sa është në jetë sepse askush më mirë se vetë autori nuk e realizon këtë. Sipas tij do të ishte shumë më mirë sikur klasa politike shqiptare të kishte shumë më tepër vëmendje sa janë gjallë shkrimtarët. Libri më i fundit i Zija Çelës Ora e Zooparkut është vlerësuar nga kritikë dhe autorë të ndryshëm si Mehmet Kraja dhe Rudolf Marku. Ora e Zooparkut është shkrim i pastër letrar, monument artistik i ngritur me gjuhë dhe stil shembullor, me vizione të aktualitetit dhe një sintezë autoriale të përvojës së shkrimit. Me këtë roman të Zija Çelës proza jonë arrin të bëhet prozë e gjithëpërfshirjes artistike, e transformimeve të mëdha narrative dhe e bashkëkohësimit subjektor, e qëndrueshmërisë artistike dhe depërtimeve të reja në fushën e ideve, në fushën e shprehjes artistike dhe të kultivimit të gjuhës. Ora e Zooparkut është roman bashkëkohor në kuptimin më të mirë të fjalës. Është arritje e shkëlqyer e prozës shqipe, pohon mbi romanin shkrimtari Mehmet Kraja. Ndërsa Rudolf Marku, shprehet se Zija Çela me gjithë individualitetin e spikatur, nuk ndalet në kërkimet e tij. Ora e Zooparkut, romani më i fundit, është një vepër tjetër e shkëlqyer, madje duke ardhur me zhvillime të reja autoriale, thotë Marku. -Çfarë është Ora e Zooparkut, si vjen për lexuesit? Metafora thelbësore që nga titulli i romanit Ora e Zooparkut. Më ka ndodhur dhe herë tjetër që më përpara ti shkruaj disa gjëra dhe më pas më del përpara ai realitet, që unë kam përfytyruar. Ora e Zooparkut është ora e sotme në Tiranë dhe është pikërisht në domethënien thelbësore të kohës jo thjesht në erëzat, që përbëjnë kohën e sotme. Në parkun zoologjik të kryeqytetit shtohen kafazat, por pakësohen kafshët. Lind ideja dhe hyjnë vullnetarë në këto kafaze, por krahas vullnetarëve ka dhe njerëz, të cilët i caktojnë me të shkojnë në kafaze dhe ata fillojnë kafshërojnë njëlloj si kafshët. Ulërijnë dhe hungërijnë, kafshojnë si tigri, etj. Pyetja thelbësore është, pse është kjo? Ka një dallim mes njeriut dhe kafshës. Njeriu thuhet ka ndërgjegje, kafshët nuk e njohin pyetjen pse. Pse ndodhi kjo apo pse e bëra unë këtë? Këto tipe njerëzish që shkojnë në kafaze përfshijnë që nga shtresat më të ulëta deri te ato intelektuale dhe politike. Shkojnë pikërisht për të fshehur fajet, që kanë bërë, për të mos e pyetur veten, pse e bëra, kur e bëra, për ta mohuar ndërgjegjen e tyre. Por ka një problem. Kur ti kërkon ti ikësh vetes atëherë kërkon ti ikësh të vërtetës. Por të vërtetës, vetes, vdekjes dhe zotit nuk i ikën dot. Tani jemi problemi tjetër, por shumica janë ato që nuk shkojnë. Sigurisht nuk është nevojshme të shkosh në parkun zoologjik dhe të hysh në kafaz. Çdo njeri dhe pa shkuar atje e ka përbrenda bishën. Prandaj çdo herë do të ketë një orë të zooparkut. -Kur e keni shkruar romanin tuaj më të fundit? Romani është shkruar vitin e kaluar. Para një viti u botua libri Princi i buzëqeshjes dhe kur ne e promovonim së bashku unë ndërkohë isha duke shkruar romanin tjetër, që e promovova sot dhe titullohet Ora e Zooparkut. Ideja për këtë roman? Gjithnjë më ndodh që kur jam duke shkruar një roman ende pa e mbaruar atë zbres nga tarraca, ku unë bëj shëtitjet e mia dhe shkoj në studio dhe hedh në bllok disa shënime. Pra më ka ardhur ideja e fundit. Por për romanin Ora e Zooparkut është një rast shumë i veçantë për mua si autor i librit. Kujtoj që para 7-8 vitesh një shoqatë e mbrojtjes së natyrës na kishte ftuar mua dhe disa të tjerë për të parë lumin e Erzenit. Atje po bisedoja me një zonjë të letrave dhe e pyeta se ku banon. Më tha që banonte diku afër Kopshtit Zoologjik dhe bënte dhe shëtitje e vrapime atje dhe i them në një moment: pse nuk shkruan dhe ti një roman Ora e Zooparkut? Ajo mbeti e habitur dhe gjithë intensiteti i metaforës së ardhshme unë ia kisha kaluar. Kaluan vite e vite dhe mesa duket më kishte mbetur brenda. Ishte si ai embrioni që shpërthen brenda farës së vet dhe doli e u rrit. -Në aktivitetin tuaj si krijues çfarë ju shqetëson sot në realitetin tonë, në shoqërinë shqiptare? Asgjë, përveçse ajo dëshira e përhershme, që është e lidhur dhe me pyetjen thelbësore të romanit pse, pse, pse...pse ecëm kështu? Pse ecëm kaq ngadalë? Pse nuk bëjmë përpara? Pse tërhiqemi kaq shpesh nga mbrapa dhe çfarë forcash janë këto që na mbajnë. -Sipas jush, pse tërhiqet kaq mbrapa shoqëria shqiptare? Unë jam shprehur direkt dhe në çadrën e opozitës dhe fjala ime është bërë publike. Sot klasa politike shqiptare e kanë hak që e mallkojnë, dejonizojnë, por nuk është kështu. Edhe politikanët nuk janë tjetër veçse pjellë e shoqërisë sonë. Po marr thjesht veten. Sa do të ndryshoja nëse do të ulesha në një karrige në një pozicion të lartë politik? E gjithë beteja siç e kam thënë e Lulzim Bashës dhe Edi Ramës nuk është kundër njëri-tjetrit, por është e Bashës kundër Bashës dhe e Ramës kundër Ramës. Pra ne kemi nevojë të ngrihemi mbi vetveten nëse duam të ngremë këtë vend të shkretë nga shtresa e madhe e pluhurit që ne si shoqëri i kemi krijuar. -Jo pak autorë shqiptarë kanë vërejtjet për aktivitetin e tyre krijues, që sipas tyre nuk ka vëmendjen e duhur nga institucionet, Ministria e Kulturës. Pohojnë se mungojnë politikat në ndihmë të tyre dhe duhet të bëhet shumë më tepër për librin shqip. Në gjykimin tuaj, çfarë mund të na thoni? Gjithmonë duhet bërë më shumë për krijimtarinë letrare, më shumë ndihmë për autorët shqiptarë. Këtë pyetje që ju më bëtë mund t jua ilustroj dhe në mënyrë konkrete. Dua të them që do të vijë dita që neve, shkrimtarëve do të vijnë të na bëjnë homazhe te arkivoli ynë. -Kur thoni do të vijë dita që do të vijnë të bëjnë homazhe te arkivoli i shkrimtarëve, çfarë nënkuptoni? E them këtë për politikanët, sepse janë ata që bëjnë politikat. Dhe kjo ka lidhje dhe me autorët dhe krijuesit shqiptarë. Janë politikat që ndiqen dhe se si ndikojnë në aktivitetin krijues të autorëve në vend. Nuk ka sa duhet vëmendje për shkrimtarët sot. Dhe do të ishte shumë më mirë sikur klasa politike shqiptare të kishte shumë më tepër vëmendje sa janë gjallë shkrimtarët. Mua nuk më mungon as vëmendja si shkrimtar, as dashuria e tyre dhe dua të jem i sinqertë kur flas për veten time si autor librash. Por me këtë dua të them diçka tjetër, që letërsia në pikëpamje politike duhet të shihet si trashëgimi kulturore, pra si monument kulturor. Ashtu si shteti shikon monumentet e kulturës ashtu është dhe letërsia shqiptare. Në moshën që unë kam arritur sot dhe me veprat që unë kam shkruar ndër vite është koha që unë të botoj për së gjalli kompletin e veprave të mia në letërsi. Pra ashtu si unë dhe shkrimtarë të tjerë që kanë shkruar veprat e tyre duan të botojnë veprat e tyre. Unë kam shtëpinë botuese Toena, që më boton dhe nuk kërkoj para nga shteti për botimin e veprave të mia madje marr dhe një honorar modest, por ajo që unë si autor kërkoj është veprën komplete e ka detyrë shteti, që të investojë dhe ta botojë. -Por kjo nuk është bërë. Si ndikon në krijimtarinë letrare? Pohova që shteti ka detyrë që të investojë dhe të botojë veprën kompletet të shkrimtarëve dhe e kërkoj këtë gjë, sepse është trashëgimia që lënë pas shkrimtarët. Nuk ka pasur sa duhet vëmendje nga shteti dhe kjo që ju thashë meriton vlerësim dhe investim si çdo trashëgimi kulturore. Dhe askush nuk mund ta bëjë më mirë botimin e veprës se sa shkrimtari në të gjallën e tij. Është e dhimbshme sepse na kanë ikur shkrimtarët nga jeta pa parë veprën e tyre me sy të botuar. Ne që ende jemi në këtë jetë, pse duhet të presim kur të na mbyllet goja dhe të mos mund të flasim atje ku jemi se si do ta konceptonin veprën tonë komplete. -Pas këtij romani, po punoni për një tjetër vepër? Në jetën time kam qenë i dhënë pas eksperimentit, por gjithmonë kërkoja rezultatin, jo thjesht eksperimentin. Dhe kur mbaroj një roman unë e kam shumë të vështirë që ta pranoj vetëm unë. Ndaj prej vitesh gjithë ciklin e romaneve të mia unë kam dy recensionistë të shkëlqyer, që janë Mehmet Kraja romancier shumë i mirë dhe me një sens kritik të llahtarshëm që i del hapur si dhe Rudolf Marku, i cili përveçse poet i mirë ka dhe një kulturë bashkohore, që duke jetuar në Londër ai lexon gjithë letërsinë botërore që botohet. Intervistoi: Julia Vrapi

19 kulture GAZETA SOT E Martë 9 Maj Regjisori Erand Sojli sjell një komedi shqiptare në skenën teatrore Komedia Romancë në vitin 2025, pas Durrësit në Teatrin Kujtim Spahivogli Nga Julia VRAPI K omedia Romancë në vitin 2025 po shfaqet me sukses në skenën e teatrit Aleksandër Moisiu në Durrës. Pas skenës së Durrësit regjisori Erand Sojli premton dhe skenën e Tiranës. Projekti u ndërtua si një bashkëpunim i dy teatrove TKE Kujtim Spahivogli dhe Teatri Aleksandër Moisiu Durrës. Me dëshirën e mirë të dy drejtorëve të këtyre institucioneve Kiço Londo dhe Bashkim Hoxha, për të ndihmuar në mënyrë modeste me mundësi minimale një shfaqje të dramaturgjisë shqipe. Duke na vënë në dispozicion ambientet e punës. Pjesa tjetër është mbuluar nga ne. Unë dhe Klajd Ymeri, i cili është edhe skenograf, kostumograf dhe producent ekzekutiv i shfaqjes. Një arsye tjetër sepse u vendosëm në Durrës është edhe fakti se ai qytet ofron qetësi krijuese, tregon autori dhe regjisori Erand Sojli për komedinë. Në skenë janë 4 aktorë për komedinë dhe Sojli pohon se premiera pritet dhe në Teatrin Eksperimental. Shpresoj që do të jetë, pasi ky është edhe një projekt i TKE Kujtim Spahivogli dhe zoti Londo me gjithë ngarkesën që ka ky teatër do të gjejë hapësirën e duhur që kjo shfaqje ta shohë dritën e skenës edhe për artdashësit e Tiranës, tregon më tej Sojli. Unë nuk tentoj të jap mesazhe përmes kësaj komedie, tregon autori i Erand Sojli. Sipas tij, me këtë shfaqje është përpjekja që ti bëhet prezent publikut në të ardhmen në një formë komike pa e lodhur dhe duke e argëtuar. Më pas publiku vendos vetë çfarë mesazhi do marri. Publiku është i plotfuqishëm për të kuptuar të vërtetat e mëdha por nuk ka kohën për tu përqendruar që të ndalet te ardhmja e cila për mua është alarmuese. Çdo ditë në mëngjes përshkojmë të njëjtën rrugë. Bëjmë të njëjtën punë. Takojmë të njëjtët njerëz. Shkojmë në të njëjtin bar. Konsumojmë të njëjtën pije. Ushqehemi në të njëjtën orë. Rrimë me të njëjtët njerëz dhe si pasojë përsërisim veten duke ripërjetuar të njëjtat emocione, derisa dalëngadalë vdesim nga brenda. Jetojmë si robotë. Presim të na komandojnë çfarë duhet dhe harrojmë të pyesim veten Çfarë duam. Jetojmë në botën që duam, me imazhin perfekt. Tirana zbukurohet çdo ditë e më shumë për së jashtmi. Një botë e veshur me të gjitha ngjyrat e cila të frymëzon për tu futur brenda vetes dhe për të shijuar atë që shikon. Kur mbyll sytë dhe gjumi të merr realiteti yt fiket. Shumë shpejt kupton se asgjë nuk është siç duket. Bota shpirtërore po fiket ngadalë pa rënë në sy, dhe nuk ka asgjë të përbashkët me botën që ne shikojmë për së jashtmi. Ngjyrat e shpirtit njerëzor kanë dalë të gjitha jashtë dhe shpirti ka mbetur bosh, pa ngjyra, pa ndjenja, pa emocione, vijon ai. Skenograf dhe kostumograf Klajd Ymeri. Interpretojnë Ariola Basho, Erand Sojli, Jaho Guma, Aurora Qazimi. Muzika Ermal Mamaqi & Turjan Hyska, koncept Afish Artur Muharremi. Komedia Diana një psikologe 35 vjeçare e pushtuar nga paniku i vetmisë, në kufi të depresionit pas divorcit me bashkëshortin e saj. E trishtuar, xheloze për fatin e të tjerëve ajo shtrihet të flerë dhe zgjohet në vitin E gjithë shfaqja është një ëndërr, e cila ndodh brenda një nate në shtëpinë e saj. Diana gjendet mes dy robotëve nga të cilët njëra është shërbyese dhe tjetri robot romantik i cili është i programuar të sillet si një dashnor romantik. Ai i sjell çokollata, i lexon libra, poezi, i sjell lule dhe gjithçka është në mendjen e çdo femre për mashkullin ideal. Ngjarjet kanë një shtrirje 8 vjeçare dhe personazhet ndodhen në dy kohë. Në 2017 dhe Gjithçka nis dhe mbaron te Diana. Monotonia i ka sfumuar emocionet e saj. Edhe pse është një psikologe e cila kuron mendimet e të tjerëve, ajo nuk mund të kurojë dot vevehten sepse tjetër gjë është të thuash dhe tjetër gjë të provosh. Diana dhe çdo njeri i ditëve të sotme ndodhen midis çfarë duhet dhe Çfarë duam. Ndodhi në kohën e tashme nis prezantimin në edicionin e 57 në Venecia Ministria e Kulturës do të prezantojë Shqipërinë në Ekspozitën Ndërkombëtare të Artit, edicioni i 57-të në Venecia 2017, me projektin e titulluar Ndodhi në kohën e tashme, propozuar nga Leonard Qylafi (Artist) dhe Vanessa Joan Muller (Kuratore). Ndodhi në kohën e tashme prezantohet nga një artist që ka aftësinë të risjellë historinë e së shkuarës me një këndvështrim, kërkim dhe praktikë kontemporane. Qylafi prezantohet me piktura dhe dokumente personale që sjell një kontrast midis historive individuale dhe kujtesës kolektive, në një trajtim sa politik, aq edhe poetik. Duke e krijuar lidhjen e tij me kohën, Qylafi prodhon një ngjashmëri dhe analogji të fortë dhe të re, e cila ngre shumë pyetje, duke e bërë edhe më emocionuese potencialin e dinamikës së narrativave të paraqitura, shrkuan Ministria e Kulturës. Leonard Qylafi (datëlindja 1980) është artist kontemporan shqiptar që punon në mediume të ndryshme si: video, fotografi, muzikë dhe pikturë. Ai ka studiuar Atelieri Pikturë, në Akademia e Arteve, Tiranë, Shqiperi. Ai punon dhe jeton në Tiranë, Shqipëri. Kuratorja Vanessa Joan Muller, drejtore e Departamentit të Dramaturgjisë në Kunsthalle Vjenë ka studiuar histori arti dhe teori filmi në Ruhr University Bochum dhe mban një PhD në Histori Arti. Ajo ka publikuar shumë ese dhe artikuj mbi artin bashkohor dhe teorinë e tij. Vanessa Joan Muller punon dhe jeton në Vjenë, Austri. Komisioner i Pavijonit ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro. Vendi kudo të hapet pavijoni shqiptar Venue Arsenale, Sale d Armi, kati parë, ndërtesa A. Hapja zyrtare e pavijonit do të jetë më datë 11 maj, ndërkaq që do të vijojë hapur nga 13 Maj - 26 Nëntor të këtij viti. Titulli i zgjedhur nga kuratorja Christine Macel, për edicionin e 57 të Ekspozitës Ndërkombëtare të Artit është: Viva arte viva. Në një botë plot konflikte dhe trazira, në të cilën humanizmi po vihet seriozisht në rrezik, arti është pjesa më e vyer e qenies njerëzore. Është vendi ideal për reflektim, krijimtarinë individuale, lirinë dhe pyetjet themelore. Është një po ndaj jetës, edhe pse një por i qëndron nganjëherë përkrah. Më shumë se kurdo, roli, zëri dhe përgjegjësia e artistit janë të domosdoshëm në kuadrin e debatit bashkëkohor ka shpjeguar projektin e saj Christine Macel. Festivali DocuTIFF, edicioni i tretë me 95 filma Festivali i Filmit Dokumentar DocuTIFF tashmë vjen në edicionin e tij të 3-të në Tiranë. Me 95 filma nga 39 vende të botës vetëm në kategorinë e konkurrimit ndërkombëtar dhe kombëtar DocuTIFF 2017 tërheq vëmendjen e kineastëve të rajonit dhe jo vetëm në shifra por edhe në përmbajtje dhe tematika. Me prezencën e kineastëve të rëndësishëm në gjininë e dokumentarit si regjisori Agostino Ferrente nga Italia apo Rada Sesic nga Kroacia, të cilët janë pjesë e jurisë do të ketë një kontribut të veçantë edhe në përsosjen e studentëve dhe të apasionuarve pas filmit dokumentar përmes masterklaseve, që do të mbahen gjatë ditëve të DocuTIFF. Meqenëse përkrah DocuTIFF është edhe Shkolla e Regjisë dhe Filmit në Universitetin e Arteve impakti do të jetë i drejtpërdrejtë tek studentët e filmit. DocuTIFF do të ngrejë siparin në qiell të hapur mbrëmjen e datës 10 maj në amfiteatrin veror tek Liqeni I Tiranës me një film kushtuar Shqipërisë me titullin Tranzicion-Art and Politics in Albania nga regjisori Giuseppe Schillaci, një prodhim francez i këtij viti. Mirupafshim, në fasadën e Bibliotekës Kombëtare Mirupafshim është titulli i veprës së konceptuar enkas nga artisti italian Ettore Favini në kuadër të Bienales Mediterranea 18, e instaluar tashmë në fasadën mes Bibliotekës Kombëtare dhe Institutit Italian të Kulturës, në Tiranë. Propozimi merr formën e një skulpture që mbart një Arrivederci (Mirupafshim) të varur dhe të përmbysur, në mënyrë që të sugjerojë një takim të mundshëm për një rikthim në të ardhmen. Imazhi që jep këtë mendim është pjesë e një ngjarjeje historike, që sfidoi imagjinatën popullore, si të italianëve ashtu edhe të shqiptarëve: anija Vlora zbarkoi në portin e Barit në vitin 1991 duke transportuar mijëra shqiptarë që guxuan të përshkonin Mesdheun në kërkim të fatit. Udhëtimi drejt Italisë, në rastin e shqiptarëve filloi shumë para se të niseshin, duke thithur vizionin e një vendi të manipuluar rëndë nga televizioni. Ngjyrat e forta, të qeshurat, butësia e mirëqenies që ky vend transmetonte, ishte shumë larg realitetit të përditshëm të mentalitetit të italianëve në vitet nëntëdhjetë. Fadil Hysaj merr çmimin për Vepër Jetësore në teatër Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, në bazë të vlerësimit të Jurisë për Ndarjen e Çmimeve për Teatër, e themeluar me vendim të ministrit Kujtim Shala, shpall laureatët për teatër për vitin Regjisorit Fadil Hysaj i ndahet Çmimi Kombëtar për Vepër Jetësore, i cili ka qenë i nominuar nga Shoqata e Artistëve të Teatrit Kombëtar, teatri profesional Adriana Abdullahu në Ferizaj, Fakulteti i Arteve dhe nga Qendra Multimedia. Çmimi do të shoqërohet me shpërblim financiar me pesë mijë euro. Ndërkaq, Çmimi Vjetor për Shfaqjen më të Mirë për vitin 2016 ndahet për shfaqjen Eshtrat vijnë vonë me tekst të Teki Dervishit nën regjinë e Martin Koçovskit, nominuar nga Teatri Kombëtar i Kosovës. Çmimi vjetor për Regjinë më të mirë i ndahet regjisores Sevdije Ajeti për shfaqjen Sapotlem e autorit Juan Jose Arreola, nominuar nga Euro Balkan Institute. Çmimi vjetor për Prezantimin më të Suksesshëm Ndërkombëtar i ndahet Qendrës Multimedia.

20 20 E Martë 9 Maj 2017 GAZETA SOT SOT sport Mesfushori optimist për fitimin e trofeut, sheh skuadrën korçare si rrezik më të madh se Kukësi Cetkoviç: Në rrugën drejt titullit frikën ia kemi vetëm ekipit të Skënderbeut Skënderbeu fitoi në një mënyrë të dyshimtë ndaj Vllaznisë të shtunën e kaluar, duke ndezur polemikat për mënyrën se si erdhi fitorja dhe duke shtuar dyshimet për sa i përket ndershmërisë së garës. fitorja 4-3, kur dy golat e epërsisë erdhën në minutat shtesë, për më tepër njëri me penallti, janë fakte kokëforta për një kampionat të paragjykuar por edhe të akuzuar si të pistë për futbollin tonë dhe për këtë ndeshje që futi Skënderbeun në vallen e titullit. Rrallë herë ndodh që Orges Shehi ka mendimin se korçarët janë më të frikshëm. Mendoj Skënderbeut, shtoi ai. Të enjten në orën 18:30, Partizani do të presë Laçin në Selman Stërmasi, por malazezi nuk mund të japë kontribut kundër ish-skuadrës së tij pasi ka plotësuar numrin e 3 të kartonëve të verdhë. Ndaj Laçit sigurisht që do të jetë një ndeshje e vështirë, por ne jemi në krye të klasifikimit dhe një skuadër më e fortë, kështu që do të fitojmë. Te Laçi janë disa lojtarë të cilët i kam patur shokë skuadre, si Gjoni, Vucaj apo Sefgjini, ndërsa 90% e ekipit janë emra të rinj, theksoi më tej Cetkoviç. 30-vjeçari mbërriti te Partizani gjatë merkatos së janarit si një përforcim shumë i rëndësishëm për fazën sulmuese. Është aktivizuar në 13 ndeshje, por ende nuk e ka gjetur rrugën e golit. Ndoshta të gabojë, e aq më tepër dy herë në një ndeshje ku çdo rezultat tjetër përveç fitores do ta nxirrte Skënderbeun nga gara për titullin kampion. Në një lidhje direkte me Zona Gol, veterani e portës riktheu emocionet e fitores me përmbysje ndaj Vllazninë, ku në një moment edhe ai vetë thuajse e kishte humbur shpresën për marrjen e tri pikëve. Pas humbjes me Partizanin në fund të fazës së tretë, shumëkush e konsideroi përfundimisht jashtë garës për titull Skënderbeun, por me shtatë fitore radhazi, 5 në kampionat dhe 2 titulli kampion mund të jetë një faktor i rëndësishëm për të vendosur zgjatjen e bashkëpunimit me të kuqtë. Nuk e di çfarë do të ndodhë, kam kontratë deri në fund të sezonit. Synimi im është të jap 100% në katër ndeshjet e mbetura dhe të fitoj titullin, më pas do të diskutoj për të ardhmen. Të shohim se çfarë do të ndodhë, përfundoi lojtari malazez i Partizanit. Cektoviç do të jetë mungesa e vetme e Partizanit për ndeshjen me Laçin, ndërkohë që kthehen nga pezullimi Krasniqi dhe Ibrahimi. Seanca stërvitore e ditës së djeshme është drejtuar nga zëvendëstrajneri Dalipi, pasi Starova ka patur një shqetësim shëndetësor që lidhet me një problem të hershëm në gju. Gjithsesi, në seancat në vazhdim pritet të 60- vjeçari të jetë në krye të detyrës. Partizani në kupë, kampionët në fuqi kanë gjithçka në dorën e tyre. Janë edhe katër finale, dy me rivalët direkt për titullin, kalendar që sipas Shehit vazhdon të jetë më i vështirë për skuadrën e Dajës. Në moshën 39-vjeçare është e pashmangshme të mos mendosh për tërheqjen nga futbolli i luajtur. Për një futbollist profesionit si Shehi, ky moment nuk ka ardhur ende. Tashmë pjesë e stafit të kombëtares, Orges Shehi zbulon se presidenti Takaj ia ka lënë derën të hapur për një rol drejtuesi në klubin korçar. Plasin akuzat ndaj lojtarit të Vllaznisë, Cicmil letër të hapur ku mohon akuzat Ndeshja midis Skënderbeut e Vllaznisë mund të jetë objekt hetimi në ditët në vijim jo vetëm nga organizmat e vetë Federatës Shqiptare të Futbollit, por ndoshta edhe të UEFA-s. Rezultati i takimi (4-3) ishte tërësisht i dyshimtë, prandaj shumë pikëpyetje janë ngritur. Në radhët e Vllaznisë një lojtar është bërë tabelë qitjeje dhe ai është Stefan Cicmil. Malazezi shihet indirekt si personi që shkaktoi humbjen e Vllaznisë në momentet e fundit të ndeshjes dhe pavarësisht se trajneri Armando Cungu nuk ka përdorur termin trukim, përjashtimi lidhet me dyshimin për veprimet e tij në fushë. Madje dje u zyrtarizua në një farë mënyre largimi i Adriatik BALLA P artizani barazoi të premten kundër Kukësit në atë që vlerësohej edhe si dueli më i rëndësishëm i kësaj faze e ndoshta i krejt kampionatit. Edhe pse morën një pikë, të kuqtë nuk dolën të kënaqur, sepse synonin të fitonin e të merrnin kreun. Këtë e thotë direkt dhe indirekt edhe Stefan Cetkoviç, mesfushor i demave, që beson se Partizani ishte thjesht i pafat nga kjo përballje. Skuadra e Starovës krijoi volum të madhe loje si dhe i pati rastet për të shënuar golin e fitores, por ndoshta fati nuk ishte në anën e saj. Nuk ka asnjë peng për lojën e zhvilluar Marko Cetkoviç, i cili shprehet me bindje se Partizani do ta arrijë objektivin final nëse luan si ndaj Kukësit. Ne luajtëm shumë mirë që të gjithë, patëm shumë raste për të shënuar golin e dytë, por nuk patëm fat. Dëshiroj që në katër ndeshjet e mbetura të luajmë si ndaj Kukësit, sepse do të kemi shumë shanse për ta fituar titullin. Kukësi dhe Skënderbeu sikurse ne, kanë ndeshje të vështira, kështu që kam bindjen se në fund do të shpallemi kampion. Mendoj se Kukësi do të lërë pikë rrugës, sepse ka dy ndeshje radhazi shumë të vështira me Flamurtarin dhe ndeshjen direkte e Skënderbeun. Flamurtari ka ende nevojë për pikë për mbijetesë, ndërsa Skënderbeu do të luajë të gjitha shanset për titullin. Shpresoj t i fitojmë të gjitha ndeshjet tona dhe në fund të ngremë lart trofeun, u shpreh Cetkoviç. Kukësit apo Skënderbeut, cilit kundërshtar duhet t i druhet më shumë Partizani në garën për titull? Lojtari i ardhur këtë sezon në radhët e të kuqve Stefan Cicmil nga Vllaznia dy ditë pas humbjes dramatike me Skënderbeun dhe deklaratës së trajnerit Armando Cungu, sipas të cilit mbrojtësi dhe portieri Agoviç nuk do të jenë pjesë e skuadrës së tij jo vetëm në të ardhmen por as në ndeshjet e mbetura sezonale. Më anë të një letre të hapur 26-vjeçari, iu kundërpërgjigj në mënyrë të moderuar akuzave të Cungut që e konsideronte të papërgjegjshëm dhe shkaktar jo vetëm të disfatës në Korçë por edhe të shumë gabimeve të tjera që i kanë kushtuar shumë pikë Vllaznisë. Kam luajtur me ndershmëri dhe profesionalizëm për rreth 50 ndeshje dhe gjithnjë kam lënë zemrën në fushë. Për sa i përket ndeshjes së djeshme me Skënderbeun, dua të theksoj se ishte ndeshja ime e parë pas 3 muajsh dhe pas dëmtimit në ndeshjen e parë të pjesës së dytë të kampionatit. Kisha një dëshirë të jashtëzakonshme të isha në maksimumin tim për t u rikthyer në fushë. E dimë që gabimet janë pjesë e futbollit dhe dje, nën rrethana të pafate, nuk e pashë fare topin, më erdhi nga pas dhe më goditi në krah. E gjitha kur po mundohesha të mos e lija të zbuluar futbollistin e Skënderbeut që po mbulojë. Nga gjithë ndeshjet që kam luajtur në Superiore, kjo ishte ndoshta ajo që dëshiroja më shumë që ta fitonim dhe jam personi më i trishtuar nga të gjithë për atë humbje. SHEHI: Skënderbeu për titull, s merremi me akuzat e të tjerëve Shkrimet negative në media kundrejt emrit tim janë tendencioze! Si një person i ndershëm dhe një futbollist profesionist, nuk i kuptoj!për mua, ishte një nder që kalova dy vite të mrekullueshëm në një klub kaq të madh, që është më i madh se një individ, sepse ne jemi të gjithë kalimtarë, ndërsa Vllaznia mbetet përjetë!!!, shkruan Cicmil në letrën e tij. natyrisht, një lojtar i vetëm nuk mund të bëjë gjëra të kësaj natyre në një ndeshje të superiores dhe për më tepër kur skuadra është në fitore në minutën e 90-të. Ajo që ndodhi me Skënderbeu-Vllaznia, padyshim që meriton hetim nga ana e FSHF-së, pse jo dhe të Prokurorisë. Cetkoviç mendon se fatet e titullit i ka në dorë Partizani, duke besuar se midis Kukësit dhe Skënderbeut mund të ndodhë një mrekulli për një rezultat që i shkon për shtat ekipit të demave dhe ky rezultat vjen nga barazimi midis tyre... pati një shans të madh në javën e 32-të, por të kuqtë u ndalën në barazim me Kukësin dhe barazimi me vlerë një pikë i shkoi për shtat skuadrës kuksiane, e cila ruajti kreun me golavarazh më të mirë dhe epërsi në duelet direkte, për të mbajtur kështu kreun e renditjes, megjithëse me pikë të barabarta me të kuqtë (66 pikë secila). Padyshim, kalendari është premtues për Kukësin, por për Partizanin dhe Skënderbeun duket më i vështirë. Korçarët janë futur fuqishëm në garë dhe synojnë të bëjnë surprizën në javën e fundit, por deri atëherë Kukësi i ka vetë në dorë fatet e titullit. Cetkoviç mendon se fatet e titullit i ka në dorë Partizani, duke besuar se midis Kukësit dhe Skënderbeut mund të ndodhë një mrekulli për një rezultat që i shkon për shtat ekipit të demave dhe ky rezultat vjen nga barazimi midis tyre, në të kundërt, një fitore e Kukësit u jep fund dilemave për titullin kampion. DEKLARATA Në Itali ka 1400 lojtarë shqiptarë, FSHF të lëvizë Ish-kapiteni i Kombëtares Shqiptare, Igli Tare, ka folur për RTV 21 të Kosovës, ku ka ndarë me shikuesit disa prej emocioneve të tij me përfaqësuesen, si dhe për ndarjen e shqiptarëve në dy ekipe kombëtare, gjë që nuk i pëlqen. Gjithsesi, një fakt interesant nga rrëfimi i Tares lidhet me lojtarët shqiptarë në Itali, fakt që sipas tij meriton vëmendjen e FSHF-së. Di pak a shumë që në gjithë Italinë janë të regjistruar rreth 1400 futbollistë, duke filluar nga moshat deri në Serinë A, të federuar në Federatën Italiane dhe kjo është një e dhënë shumë e rëndësishme, jo vetëm për shqiptarët këtu, por edhe për FSHF-në, e cila duhet t i monitorojë në mënyrën e duhur e t i ndjekë në vazhdimësi, tha Tare. KLUBI Flamurtari premio 100 mijë euro për të mundur Kukësin Një superlëvizje vjen nga një drejtues klubi katër javë para fundit të garës dhe kjo ndodh në Vlorë. Flamurtari luan këtë jave me Kukësin në transfertë dhe arsyet për të fituar janë të shumta, por më kryesorja është premioja prej 100 mijë eurosh për fitoren. Sipas të përditshmes sportive Sport Ekspres, administratori Sinan Idrizi do t ua komunikojë lojtarëve këtë premio, ndërkohë që për barazimin do të shpërndahet gjysma e saj, pra 50 mijë euro. Vlonjatët kanë një detyrë të vështirë, pasi të shkuarën e kanë kundër dhe në Kukës nuk kanë marrë pikë asnjëherë, ndërkohë që sivjet verilindorët nuk kanë pësuar asnjë humbje përgjatë 32 javëve kampion dhe shihen pretendentë për titull. KALENDARI Java 33 të mërkurën, vetëm Partizani-Laçi luhet të enjten Kampionati po bëhet interesant në këto javë të fundit, për shkak të rivalitetit për titull por edhe për mbijetesë. Superiorja luan në mesjavë xhiron e 33-të të saj, ndërkohë që së fundmi është vendosur që të ndryshojnë datat e dy prej ndeshjeve të kësaj jave. Kështu, Partizani-Laçi e programuar për të mërkurën, është zhvendosur të luhet një ditë më pas, të enjten, ndërsa përballja Tirana-Korabi luhet të mërkurën. Më poshtë kalendari i plotë i ndeshjeve për javën e 33-të të Superiores. E mërkurë, më 10 maj: Kukësi-Flamurtari (ora 16:00); Vllaznia-Luftëtari (ora 16:00); Teuta-Skënderbeu (ora 18:30); Tirana-Korabi (ora 18:30); E enjte, më 11 maj Partizani -Laçi (ora 18:30).

21 SOT sport GAZETA SOT E Martë 9 Maj Nevil Dede flet para eliminatoreve U-19: Shqipëria e femrave bën surpriza Në ambientet e FSHF-së ka konferencë shtypi dhe teknikët e femrave tërheqin vëmendjen për shkak se në këtë gjini kanë ndodhur zhvillime interesante vitet e fundit dhe Shqipëria e femrave si për të rritura dhe për ekipet e të rejave po merr pjesë në eliminatoret e Europianit. Trajneri Nevil Dede nuk kërkon të humbasë kohë, në përgatitjet e përfaqësueses së 19-vjeçareve për femra. Objektivi është që skuadra të jetë gati për kualifikueset e Kampionatit Europian që do të zhvillohen nga data 25 deri më 31 tetor në vendin tonë dhe ku si kundërshtarë janë Spanja, Ukraina dhe Azerbajxhani. Mbi të gjitha ju kërkoj ndjesë për mënyrën si jam veshur, por menjëherë duhet të jem në fushë për seancën e parë stërvitore të këtij grumbullimi. Kemi disa prurje të reja. E mira do ishte që 100 për qind e këtyre vajzave të jenë pjesë e rëndësishme e Kombëtares. Dy vajza vijnë nga Suedia, një nga Norvegjia, një nga Kanadaja dhe një nga Gjermania. Kjo listë e këtij grumbullimi, besoj do të jetë 90 për qind e bazës për formimin e skuadrës për eliminatoret zyrtare, u shpreh Dede. Specifika e grumbullimit të tanishëm është e ndryshme nga ai i pak javëve më parë, ndërsa me prurjet e reja trajneri Dede beson se skuadra do të jetë konkurruese. Grumbullimi i muajit Prill kishte si qëllim që të shikonim vajzat me moshë më të vogël, ato që do të na furnizojnë në vitet në vazhdim. Këtë herë është grupi aktual. Qëllimi kryesor është të shohim prurjet e reja. Nëse ato realisht janë vajza të talentuara, sepse luajnë jashtë, atëherë do të ndihemi më komodë dhe do të jemi më konkurrues. Në rajon ne jemi konkurrues në çdo moment, shtoi Dede. Një pengesë jo e vogël është mungesa e një kampionati për 19-vjeçare në vendin tonë. Problem, që sipas trajnerit kuqezi do të zgjidhet në vitet në vazhdim. Është shumë e rëndësishme që të ekzistonte, pra të formohej. Kampionati i femrave në Shqipëri subvencionohet nga Federata, për më tepër që skuadrat që formojnë një skuadër të futbollit të femrave për 19-vjeçare përfiton edhe një pagesë ekstra. Besoj se në vitet në vazhdim, apo ndoshta prej sezonit që vjen, disa nga ekipet kryesore do të formojnë skuadrat. Për ne do të ishte luks që të kishim edhe kampionat për U19 apo U17, por me ritmet që po punohet besoj se kjo do të arrihet në dy apo tre vitet në vazhdim, theksoi më tej tekniku i përfaqësueses së femrave për moshën deri në 19 vjeç. Pjesë e përgatitjeve për kualifikueset e Europianit, por edhe për të hedhur bazat e të ardhmes, do të jetë edhe turneu i muajit Qershor në Malin e Zi. Zhvillohet një turne miqësor, Kroaci, Bosnje, Mali i Zi dhe Shqipëria. Praktikisht është një turne për U17, por duke qenë se këtë skuadër nuk e kemi kërkuam të paraqiteshim me ditëlindjet 2001 dhe Na është miratuar kjo kërkesë dhe në Qershor shpresojmë të shohim si e kemi bazën poshtë, për të furnizuar U19 reale dhe ato vajza që në vazhdimësi do të shkojnë edhe më lart, përfundoi Dede. s Sulmuesi i Kombëtares i jep pikë me vlerë ekipit, por bëri gabime fëminore e doli me të kuq Mediat zvicerane: Armando Sadiku, shpëtimtari dhe djalli i Luganos Adriatik BALLA L ojtarët e Kombëtares tonë po bëjnë paraqitje të mira me skuadrat e tyre në ligat e ndryshme europiane, duke marrë vëmendje mediatike dhe duke rritur vlerën e kartonit të tyre në prag të merkatos së verës. Natyrisht, të gjithë kaluan një fundjavë pozitive dhe pati prej atyre që ishin edhe protagonistë, si në sensin pozitiv, pra me asiste dhe gola, por edhe në sensin negativ, duke u bërë qesharakë me kartonët e kuq. Gjithsesi, fundjava që lamë pas ishte e mirë për legjionarët shqiptarë në tërësi. Ansi Agolli festoi trofeun e radhës në Azerbajxhan, kurse Cikalleshi po e shpëton ekipin e tij Akhisar nga rënia në kampionatin turk, Hysaj po shkëlqen me Napolin, ndërsa Memushajn e kërkon gjysma e skuadrave të Serisë A italiane. Por një vëmendje të shtuar morën gjatë javës që lamë pas lojtarët tanë që luajnë në kampionatin zviceran, ku padyshim vëmendja ishte tek sulmuesi i përfaqësueses kuqezi, Armando Sadiku. Në fakt, të dielën në Superligën e Zvicrës është luajtur një derbi mes shqiptarësh, ku Lugano e Armando Sadikut dhe Ezgjan Alioskit u përball me Bazelin e Taualant Xhakës. Ndeshja mes dy skuadrave u mbyll në barazim 2-2, ku lojtarët shqiptarë ishin protagonistë absolutë me gola dhe asiste, por edhe me kartonë të kuq. Taulant Xhaka dha një asist për Franson në minutën e 12-të për t i dhënë avantazhin skuadrës së Bazelit, ndërsa në minutën e 54-t Zufi dyfishoi shifrat për kampionët e Zvicrës. Pavarësisht se rezultati ishte 0-2, ekipi i drejtuar nga Paolo Tramexani nuk u dorëzua dhe arriti të bëjë një përmbysje të madhe të situatës. Në minutën e 60-të Ezgjan Alioski i dërgoi shifrat në 1-2 duke rihapur sërish ndeshjen. Ndërkohë, Armando Sadiku në minutën e 80-të do të barazonte rezultatin e ndeshjes me golin e tij, që do të kishte në fund vlerën e një pikë mjaft të rëndësishme për objektivat që Lugano ka për të mbërritur në Ligën Europës sezonin e ardhshëm. Por, goli i Sadikut u zbeh nga një tjetër ngjarje. Në minutën e 85- të të ndeshjes sulmuesi i Kombëtares kuqezi u ndëshkua me karton të kuq duke lënë ekipin e tij me 10 lojtarë, por fatmirësisht rezultati nuk do të ndryshonte. Sadiku mori dy kartonë të verdhë brenda gjashtë minutash, duke Gardiani i përfaqësueses së Shqipërisë, Thomas Strakosha, është padyshim zbulimi më i madh i Lacios gjatë këtij viti. Por shumë specialistë italianë mendojnë se Strakosha është një zbulim i madh edhe në Serinë A italiane. Portieri shqiptar i ka bindur të gjithë për aftësitë e tij duke qenë një garanci më tepër për mbrojtjen e skuadrës bardhekaltër në këtë sezon. Edhe pse drejtuesit kanë qenë mosbesues ndaj Strakoshës, duket se ata kanë marrë një vendim të rëndësishëm. Lacio do t i besojë portierit shqiptar vendin e titullarit edhe në sezonin e ardhshëm, pasi janë bindur totalisht për aftësitë e tij duke qenë një nga pikat më të forta të skuadrës në pjesën e dytë të sezonit. Prej kohësh përflitej se Lacio ishte duke kërkuar një portier titullar dhe alternativat ishin Matia Perin i Xhenoas dhe Neto i Juventusit, por tani situata ka ndryshuar totalisht. Pas ndeshjes së kthimit në Kupën e Italisë në derbin kundër Romës, penalizuar disi ekipin e tij. Pas kësaj fitoreje, Lugano ngjitet në vendin e katërt në renditjen e superligës zvicerane dhe tani rruga drejt Kupave të Europës është shumë pranë. Por bomberi kuqezi do të mungojë në sfidën e ardhshme dhe kjo është në dëm të ekipit të tij. gjithsesi, edhe pse doli me karton të kuq, mediat zvicerane nuk është se e sulmuan shumë futbollistin kuqezi, nisur dhe nga fakti se ai dha asiste, shënoi golin e barazimit me vlerë një pikë dhe ndihmoi mjaft skuadrën e tij të mos dilte e humbur nga kjo përballje e madhe. Por objektivi për të luajtur në Ligën e Europës nuk është realizuar ende përfundimisht dhe kartoni i kuq nuk e ndihmon as Sadikun e as skuadrën e Luganos ta arrijë objektivin maksimal në ndeshjen e ardhshme, pa- VLERËSIMI/ Thomas Strakosha, zbulimi më i madh i vitit te Lacio drejtuesit e Lacios kanë vendosur që të jetë Thomas Strakosha numri një i portës bardhekaltër. Portieri i Kombëtares kuqezi me pritjet e tij i dha kualifikimin për në finale Lacios që tani lufton për një trofe madhor në Itali, ndërkohë që ka siguruar edhe pjesëmarrjen në Ligën e Europës. Edhe pse të gjithë ishin skeptikë për të, Strakosha i ka bindur të gjithë ndeshje pas ndeshje duke bërë që ta meritojë plotësisht vendin e titullarit në një ekip të madh si Lacio. Të dy luajnë mrekullueshëm në repartin ofensiv dhe kanë bërë gjëra të mira për Luganon, por njëfarë xhelozie ekziston. Ky rivalitet ka sjellë përmirësimin e të dy lojtarëve dhe golat e tyre e kanë ndihmuar Luganon të jetë brenda objektivave të këtij sezoni... varësisht se Lugano luan në fushën e saj dhe do të ketë më shumë motivim për të marrë tri pikët. Rivaliteti me Alioskin Edhe pse nuk thuhet hapur, rivaliteti midis dy sulmuesve shqiptarë të Luganos, Ezgjan Alioskit nga Maqedonia dhe Armando Sadikut nga Elbasani është i madh. Të dy luajnë mrekullueshëm në repartin ofensiv dhe kanë bërë gjëra të mira për Luganon, por njëfarë xhelozie ekziston. Në fakt, ky rivalitet ka sjellë përmirësimin e të dy lojtarëve dhe golat e tyre e kanë ndihmuar Luganon të jetë brenda objektivave të mëdha të këtij sezoni. Duhen edhe disa pikë të rëndësishme që të sigurohet përfundimisht pjesëmarrja në Ligën e Europës dhe nëse ia del, atëherë dyshja sulmuese Sadiku- Alioski e kanë realizuar me sukses misionin e tyre dhe mund të rrisin pretendimet për klub të madh. RAPORTI Mihajloviç nuk e do, Arlind Ajeti drejt largimit nga Torino Një nga mbrojtësit e mirë të Kombëtares tonë, Arlind Ajeti, nuk po gjen qetësi në Serie A italiane, megjithëse premisat e tij në përfundim të Europianit Francë-2016 ishin për shumë lart dhe kalimi i tij te Torino u pa si një lëvizje spektakolare. Por mbrojtësi kosovar i përfaqësueses tonë kuqezi pritet të largohet në fund të këtij sezoni nga klubi torinez dhe shkak bëhet trajneri serb Sinisha Mihajloviç i cili nuk e preferon shqiptarin në skemat dhe lojën e tij. Madje ai ka zgjedhur një lojtar brazilian për qendrën e mbrojtjes, duke e bërë Ajetin të ndihet i tepërt. Për këtë arsye, largimi i mbrojtësi kuqezi nga Torino është tashmë vetëm çështje ditësh. MESFUSHORI Granit Xhaka: Nuk e ndryshoj stilin tim luftarak në fushë Granit Xhaka nuk ka ndërmend të tërhiqet nga stili luftarak i lojës së tij, edhe pse kritikat për të në shtypin sportiv anglez kanë qenë mjaft të rënda. Pas golit të së dielës kundër Mançester Junajtid, mesfushori me origjinë shqiptare i Arsenalit ka folur për mediat angleze, duke thënë se natyre e tij gjaknxehtë dhe stili i lojës së rëndë vështirë se do të rregullohen ndonjëherë, por Xhaka siguroi se di të bëjë ndryshimin e duhur në momentin e duhur, duke iu referuar kështu lojës dhe golit që bëri me Mançester Junajtid. Ky është stili i lojës time dhe nuk ndryshoj qoftë dhe kur mbytem me kartonë të kuq. Përpiqem të përmirësohem, por karakteri im është i tillë, tha Xhaka. NGJARJA Tifozët e Xhenoas, banderolë me portretin e Ballistit Në stadiumin e Xhenoas, pikërisht në takimin e fundjavës që lamë pas midis vendasve të Xhenoas dhe Interit (1-0), tifozët e Xhenoas shpalosën një banderolë të madhe ku shihej portreti i Ismail Morinës, njohur edhe si Ballisti, i cili, i hipur mbi hekurat rrethuese të stadiumit në ndeshjen Shqipëri-Slloveni, mbante në duar një flamur shqiptar. Pikërisht kjo foto është marrë si model për ta shpalosur në stadium, si dëshmi e mbështetjes së tyre për kryetifozin shqiptar, i cili është ndaluar nga autoritetet italiane se ka dashur të ngrejë një dron në stadiumin e Xhenoas dhe të shpaloste nëpërmjet tij një banderolë kundër presidentit të skuadrës së Xhenoas.

22 22 E Martë 9 Maj 2017 GAZETA SOT kulture MTV Movie & TV Awards, për të rrëzuar barriera dhe ndërgjegjësim Në përpjekje për t i dhënë një shkëndijë të re shfaqjes së tij të çmimeve, MTV-ja e ktheu mbrëmjen e së dielës MTV Movie Awards në MTV Movie & TV Awards. Përpos ndarjes së çmimeve tradicionale të televizionit, rrjeti hoqi dorë nga ideja e aktorit dhe aktores më të mirë, duke vendosur që tani kategoria e interpretuesit që ka lënë më shumë mbresë të jetë neutrale sa i takon gjinisë. Ndërsa ajo e luftës më të mirë është kthyer në lufta më e mirë kundër sistemit. Mikpritësi i ceremonisë, Adam Devine tha se MTV është mjaft krenare për ndryshimet e saj progresiste. Duhet ta keni vënë re, besoj, se nata e sotme nuk ka të bëjë thjesht me argëtimin. Ajo është gjithashtu një moment për të rrëzuar barriera e për të përhapur ndërgjegjësimin mbi çështje të ngutshme të kohës, tha Adam Devine, prezantues. Skenën e spektaklit e pushtoi në thelb diversiteti dhe përfshirja. Emma Watson ishte fituesja e çmimit të madh për rolin e Bellës tek ekranizimi i animuar i Disney -t nga vitit 1991, E bukura dhe bisha. Aktrimi ka të bëjë me aftësinë për t u vënë në vendin e dikujt tjetër dhe nuk ka përse ndahet domosdoshmërisht në dy kategori të ndryshme, tha aktorja. E bukura dhe bisha mori edhe çmimin e filmit më të mirë dhe për këtë, regjisori Bill Condon falënderoi publikun femëror. E vlerësuar doli nga mbrëmja edhe 13-vjeçarja Millie Bobby Broën, e cila ka mahnitur me interpretimin e saj në Stranger Things. FJALEKRYQI SOT Horizontal 1-Aktori amerikan Harrison... 4-Poeti arbëresh Gavril... 7-Vepër letrare satirike e imituese e shoqëruar me uzikë. 12-Një fshat i Tiranës në rrugën për në Elbasan Zof, ish portieri i përfaqësueses italiane. 14-Boshllëk. 15-Dërrasë e prerë ngushtë për ndërtim. 17-Minerali në gjuhën e popullit. 18-Kompozitori Arapi në inic. 19-Sëmundje e rëndë me temperaturë,m shkakon plagë në zorrë Peci, botoi gazetën e parë shqip në Amerikë. 21-Aktori amerikan...gibson. 22-Aktorja italiane Virna Kripë e kaliumit, përdoret për plehrat kimike, sapunit etj. 24-Vendosja e gjërave njëra mbi tjetrën. 25- Pagesë me lekë në dorë. 26-Kosh me thupra për rrushin e vjelur. 27-Shtet në Azinë e largët. 28-Mjet për ngjitje me kallaj. 29-Mal në Korçë. 30-Pako. 32- Pohojnë rusët. 33-Është brinjë në skuadër. 34-Bimë barishtore me gjethe gjatoshe në formën e pëllëmbës përdoret në mjekime popullore. 36-Janë dy ato të globit. 37-Një opera e Puçinit. 38-Cdo ligje e ka një të tillë. 39-I pastër, i dezinfektuar. 40-Veprim për të mashtruar. 41-Njëri nga Frashërit. SUDOKU Vertikal 1- Humbje që pëson malli gjatë shitjes apo transportit. 2-Lumë në Rusinë Lindore që buron nga malet Altai. 3-Qëlloi që, ose... 4-Rovena e këngës lirike në inic. 5-Kështu i thërrasin një nëne gjirokastrire. 6- Hyrja në Romë. 7-Akuzoj, kallëzoj. 8-Masë e sip së tokës e = me 4047 m 2. 9-Pije alkoolike për piratët. 10-Organizatë Monolite. 11-Shtet europian. 13-Bën pjesë në kompleksin e orkestrës popullore. 14-Atdhe. 16- Kompozitori..Daija. 17-Arsye apo shkak. 18-Një lagje e vjetër në Shkodër afër me kalanë. 20-Vend i rregulluar para portës së shtëpisë për të ndenjur. 21-Qatipi e RTV. 22-Ajo e Arkimedit. 23-Janë vrimat e lëkurës. 24-Lëndë ngjitëse për pllakat. 25-Një qytet spanjoll. 26-Këlysh maceje. 27-Piktori shkodran...hidromeno. 29-Një shtet afrikan me kryeqytet Bamako. 30-Tepsi. 31-Dëshirë e shfranuar për të arritur diku. 33-Grup këngëtarësh. 34-Pjesa kryesore e portit. 35-Filiz i njomë. 36-Fill i hollë pambuku. 37-Notë muzikore. Lënia e duhanit Një pacient drejtohet tek mjeku për tu vizituar, ky i fundit e këshillon: -Nëse dëshironi të jetoni sa më gjatë, duhet me doemos të lini duhanin. Pacienti përgjigjet: -Për një gjë të tillë është bërë vonë doktor. Mjeku: -Për të lënë duhanin nuk është kurrë vonë. Pacienti: -Vërtetë, atëherë paska kohë pra. Familja e madhe Gjatë rrugës për në plazh një makinë ishte mbushur plot e përlot me fëmijë. Aty ishin mbledhur të gjithë fëmijët e lagjes dhe po shkonin për të festuar në plazh ditëlindjen e djalit të madhe të Agimit, i cili ishte njëkohësisht edhe shoferi i makinës. Një moment e ndalon policia dhe të gjithë fëmijët gëzohen kur shohin policin. Më pas ai afrohet shoferit dhe kthen kokën pas dhe çuditet nga gjithë fëmijët në makinë. Polici e pyet: -Më falni zotëri, të gjithë këta janë fëmijët tuaj? Shoferi për një çast u hutua dhe nuk dinte se çfarë përgjigjet t i kthente. Në këtë moment djali i madh, i cili ishte ulur në sedijen e parë të makinës i përgjigjet policit me zë të lartë: -Xhaxhi polici, mami do të lind edhe një tjetër vëlla. S prish punë Në një vend larg nga qyteti, një zonjë shkon tek fqinja e saj dhe i thotë: -Zonjë erdha t ju kërkoj falje sepse një nga pulat e mia ju ka shkatërruar lulet përpara shtëpisë suaj. Zonja e shtëpisë përgjigjet: -Në fakt duhet t ju kërkojë unë ndjesë juve, sepse qeni im pak minuta më parë ka ngrënë pulën tuaj. Fqinja përgjigjet: -Nuk prish punë zonjë, sepse qenin tuaj e shtypi pak më parë makina ime.

23 kulture Peshkaqenin 7 metra i gjatë bie në rrjetë Peshkatari hodhi grepin dhe i dolën sytë vendit kur pa çfarë kishte kapur. Ben Bond, një peshkatar britanik ka kapur një peshkaqen që vlerësohet nga më gjigantët të kapur ndonjëherë në Evropë. Siç shkruajnë mediat e huaja bëhet fjalë për 26-vjeçarin, i cili kishte mbetur i habitur kur kishte vërejtur se në rrjetën e tij kishte rënë ky peshkaqen gjigant. Peshkaqeni i kapur nga ky peshkatar në ujërat e gjirit irlandez thuhet të jetë shumë i rrallë, pasi të tillët thuhet se shpenzojnë më shumë kohë në thellësi të oqeaneve. Peshkaqeni vlerësohet të jetë rreth 7 metra i gjatë dhe të arrijë një peshë prej 700 kilogramësh. Përgjigjet e fjalëkryqit Fjalëkryq i shifruar Google do të paguajë 306 milionë euro për Italinë Në shkurt ka qarkulluar një lajm sipas të cilit autoritetet italiane ishin duke kërkuar nga Google rreth 200 milionë dollarë për taksa. Këto autoritete kishin deklaruar se Google kishte shmangur pagesën e taksave në Itali, gjatë periudhës 2008 deri 2013, duke lëvizur paratë e tyre përmes Irlandës. Google tani ka arritur një marrëveshje me autoritetet e taksave në Itali dhe do të paguajnë 306 milionë dollarë për të filluar hetimin. Autoritetet italiane të taksave po ashtu kanë deklaruar se kanë filluar procesin e marrëveshjes që do të garantoj se Google paguan taksat në mënyrë të rregullt në Itali gjatë të ardhmes. Google poashtu është duke u përballur me një hetim në Francë, ku autoritetet atje deklarojnë se kompania ka borxh prej 1.6 miliardë eurosh për taksat e papaguara. GAZETA SOT E Martë 9 Maj HOROSKOPI HOROSKOPI HOROSKOPI HOROSKOPI HOROSKOPI HOROSKOPI HOROSKOPI HOROSKOPI HOROSKOPI Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani 21 mars 20 prill 21 prill 21 maj 22 maj- 21 qershor 22 qershor- 22 korrik 23 korrik 22 gusht Rikthimi në punë do t ju ndihmojë shumë sot. Mund të përdorni në jetën tuaj profesionale të gjitha energjitë. Kështu edhe nervozizmi do të iki. Peshorja 23 shattor-22 tetor Nëse dëshironi të filloni një aktivitet të rrezikshëm duhet të sforcoheni. Do të arrini njëkohësisht shumë gjëra të suksesshme. Marsi në shenjën tuaj ju bën të ndiheni mirë. Por, mund të ndihet sensi juaj kritik ndaj atyre që ju rrethojnë. Evitoni polemikat dhe bisedimet e kota. Akrepi 23 tetor 21 nëntor Sot do të jeni miqësorë me të tjerët. Do të keni një energji të madhe dhe mendja juaj do të jetë aktive. Në punë gjithçka do të shkoj mirë. Ndikimi i hënës, i cili është kundër jush do të reflektoj në punën tuaj. Do të arrini të keni çdo gjë tuajën dhe kjo do t ju sjell kënaqësi. Horizontal 1- Lumë në Maqedoni, derdhet në Gjirin e Selanikut. 6-Tërësia e krijimeve për kreshnikët. 7-Tip i vjetër automjeti rus. 8-Aktori Duni, në inic. 9-Meksi e politikës në inic. 10-Kompozitori gjerman Johan Sebastian Personazh tek filmi Kur hidheshin themelet. 12-Kushtet metorologjike të një vendi. 16-Qytezë në Rrethin e Kurbinit. 17-Dele me lesh të dredhur. 18- Gjini letrare në prozë. 19-Tani, me dialekt. 20- Njësi e vogël shitjeje të rrobave të gatshme. 22- Spiro Omuri. 23-Kolosi i...një ishull grek që njihet për një nga mrekullitë e botës së vjetër. 24- Mamaqi e letrave në inic. 25-I keq, ital, pa të fundit.. 26-Starova i futbollit. 27-Markë frigoriferi italian. 29-Rovena e këngës lirike. 30-Hoxha që drejton lutjet në xhami. 31-Ndërtesa ku ushtron funksionet e saj një forum drejtues. 32-Zela i politikës Ventura, prezantuese italiane. 35-Kush e ka atë i ecën. 36-Xhenifer...aktore dhe këngëtare meksikane. 37-Tip pistolete. 38-Vend me baltë dhe lluc. 39-Operatori i merituar Terpini në inic. 40-Kundroj, shikoj me endje. 41-Një nënë gjirokastrire. 43-Prift françeskan. Është momenti t i demonstroni të gjithëve projektet tuaja. Mos qëndroni pasiv me personin e zemrës, sepse nuk keni motive konkrete. Ujori Vertikal Mund të gjeni përkrahje tek dikush që di më shumë se ju. Dëshira juaj për tu përmirësuar është e madhe. Hiqni mënjanë pak para. 22 janar 1 9 shkurt Keni filluar të ndjeheni më të qetë dhe më pak konfuzë. Dëgjoni partnerin dhe kjo gjë do t ju ndihmojë për të marrë vendimin e duhur. Virgjëresha 22 gusht-22 shtator Pas një dite, e cila nuk ka qenë e mirë fillon një dite me punë që ju kthen humorin. Yjet nuk do të jenë prezent në zgjidhjen e problemeve. HOROSKOPI HOROSKOPI HOROSKOPI HOROSKOPI HOROSKOPI HOROSKOPI HOROSKOPI HOROSKOPI HOROSKOPI Shigjetari Bricjapi 22 nëntor-21dhjetor 22 dhjetor 21 janar Sot është dita ideale për të Përfundoi koha e pritjes. filluar një projekt të rëndësishëm. Ka persona që po përgatisin Me ndihmën e Diellit faljet e tyre, bëjeni edhe ju këtë dhe Mërkurit keni energjitë dhe gjë. Përgatitni një surprizë për vëmendjen e duhur. personin tuaj të zemrës. 1- Mbajtëse fishekësh. 2-Interpretimi i një pjese nga një opera. 3-Cdo aktor e ka një të tillë në skenë. 4-Aktori Dibra në inic. 5-Dalin nga pleqëria. 8-Shpik diçka. 10-Mikael... ish futbollist gjerman ka luajtur me Celsean. 11-Cak, kufi. 12-Profesori i nderuar Frashëri. 13- Patrioti...Skendo. 14-Ndryshe për mendimin. 15-Meksi e politikës në inic. 16-Arsye, shkak. 18-Personazh tek filmi Komisari Dritës, pa fund. 20-Dalja nga shtypi i një vepre letrare. 21- Shkrimtari francez Hektor... autori i romanit Pa familje. 23-Aparate për zbulimin e objekteve në natyrë. 24-Penje për qëndisje, pa fund. 25- Luftëtar që del malit për liri. 26-Magazinë e madhe drithi. 28-Janë gurët e bilardos. 29-Është lidhëse, gjoja, kinse, domethënë, pra. 31-Fjalë që tregon burimin nga është marrë lajmi. 32- Vakt ngrënie për myslimanët në kohën e agjërimit. 33-Shkrimtari korçar...andoni. 34- Ato mund të jenë zyrtare por edhe kriminale. 36-Tip autoveture ruse. 38-Fuçi druri për verë Rama e drejtësisë. 40-Ish aktori Stefa në inic. 41-Humoristi anglez Atkinson në inic. Peshqit 20 shkurt 20 mars Duhet të jeni më pak pesimist dhe do të arrini të shihni anën pozitive të medaljes. Jo gjithmonë puna është ai vend që ju bezdis.

24 24 E Martë 9 Maj 2017 GAZETA SOT SOT sport Çmenduri e Arsenalit, ofron 100 milion euro për Mbape të Monakos Klubi anglez synon të afrojë sulmuesin e skuadrës së principatës në verë. Rivaliteti është me Realin e Madridit, i cili i ka bërë ofertë talentit 18-vjeçar Adriatik BALLA R eali i Madridit ishte klubi që ishte afruar më shumë me talentin e Monakos, Kilian Mbape, i cii shihet si një e ardhme e madhe e futbollit për vitet në vazhdim. Por menjëherë në garë për talentin e skuadrës së principatës janë futur edhe shumë klube të tjera, duke e bërë merkaton e ardhshme rreth sulmuesit mjaft interesante. Arsenali është një nga klubet e interesuara për Mbape dhe trajneri Arsen Venger prej kohësh e ka futur në listën e tij të preferuar për parashikimet e transferimeve verore. Në fakt, klubi i Arsenalit kërkon përforcime për sezonin e ardhshëm. Topçinjtë kanë hedhur sytë nga talenti i Monako, Kylian Mbape, i cili kërkohet edhe nga Real Madrid. Sipas Daily Mail, skuadra e drejtuar nga Arsen Venger, për të mposhtur konkurrencën e spanjollëve është gati të derdhë në arkat e skuadrës nga principata shumën e 100 milionë eurove, gjithashtu anglezët i sigurojnë SULMUESI Aguerro nuk dëshiron të bëhet pjesë e Junajtid BEFASUESE Mesi refuzon Plani 1 të rinovimit me Barçën Ylli argjentinas i Barcelonës, Lionel Mesi, e ka refuzuar ofertën fillestare të klubit katalanas për kontratën e re midis tyre. Lajmin e ka bërë të ditur e përditshmja spanjolle, AS, sipas të së cilës, sulmuesi nuk ishte i kënaqur me kushtet e ofruara dhe i ka thënë Jo ofertës së parë. Palët janë duke diskutuar rreth rinovimit të kontratës, e cila skadon në vitin 2018, por ende nuk e kanë gjetur gjuhën e përbashkët për ta nënshkruar atë. Mesi synon të jetë futbollisti më i paguar në botë dhe kërkon më shumë se 35 mln lojtarit edhe fanellën e titullarit në repartin e avancuar. 18- vjeçari ka shënuar 15 gola në 37 paraqitje për liderët e Ligës 1 dhe ka qenë i lidhur me lëvizjet e mëdha të Arsenalit, Mançester Junajtid dhe Real Madrid. Sulmuesi u bë i pari lojtar në historinë e Ligës së Kampionëve për të shënuar në katër paraqitjet e para të fazës së katërt dhe ai ka shënuar pesë gola në tetë ndeshje në garë. Trajneri italian Klaudio euro në sezon. refuzimi i ofertës së parë nënkupton që Barça duhet të shtojë dozën e parave që të marrë firmën e argjentinasit për rinovim kontrate. Ranieri e ka cilësuar një lojtar fenomenal dhe e sheh një klub me të ardhme atë skuadër që do ta marrë Mbvape në merkaton e verës. Mbape është superlojtar, dikush që do ta marrë do bëjë supergoditje, sepse do të jetë e ardhmja e ekipeve të mëdha, tha Ranieri për La Stampa. Mbape do të marrë një tjetër shans për të bërë përshtypje në Ligën e Kampionëve të martën mbrëma kur Monako duket të përmbysë një disavantazh 0-2 AMBICIA Interi, gati të japë 50 mln euro për Naingolan kundër Juventusit në duelin e dytë të gjysmëfinales midis tyre. Ndërkohë, mësohet se vetë sulmuesi Mbape ka refuzuar ofertën e Mançester Junajtid, sepse, sikurse njofton L Equipe, ai nuk e pëlqen stilin e lojës së Hoze Murinjos. Ky detaj teknik që lidhet me taktikën që përdor një trajner në lojën e futbollit, mund të jetë përcaktues për të ardhmen e futbollistit gjatë sezonit të ri. Loja e hapur që aplikojnë Arsenali dhe Reali i Madridit i shkon për shtat karakteristikës së lojës që aplikon talenti i Monakos, prandaj ai ka gjasa të zgjedhë një skuadër ku ai vetë mund të ndihet rehat në fushë, për të bërë gjërat që ai pëlqen më shumë. Për këtë arsye Arsenali merr një tjetër përparësi. Oferta prej 100 mln euro e Arsenalit mund të fusë në telashe Realin e Madridit, i cili deri dje llogaritej si klubi që kishte vënë veton për shërbimet e Mbape. Mbetet të shihet në ditët në vijim se sa do ta rrisë ofertën e tij Reali për të mos e lënë talentin 18-vjeçar të Monakos të kalojë në Premier League, por rivaliteti me sa duket do të zgjasë. Klubet italiane po synojnë të ringjallen sërish në Europë dhe në këtë kategori bën pjesë edhe Interi, ecuria e të cilit këtë sezon la për të dëshiruar. Klubi zikaltër \u ka vënë syrin yjeve të Romës dhe një nga emrat e përmendur është ai i Radja Naingolan, lojtar i spikatur i Romës që është kështu në objektivat e Interit. Siç shkruajnë mediat italiane, Interi është duke përgatitur një ofertë të çmendur për belgun, i cili po bën sezon mjaft të mirë më kryeqytetasit italian. Interi është gati t ia ofrojë Romës plotë 50 milionë euro për Naingolan. Megjithatë, një përgjigje për këtë ende nuk ka ardhur, as nga Roma e as nga vetë lojtari, i cili kërkohet edhe nga klube të Premier League. MERKATO/ Kavani kërkon rikthim në Itali, i shkel syrin Napolit Sulmuesi nga Uruguaji, Edinson Kavani, i ka shkelur syrin Napolit, duke tentuar të rikthehet në Serie A italiane. Kavani nuk po tregon shenja dashurie ndaj Paris Saint Germain, megjithëse ka shënuar shumë gola dhe ka korrur suksese të rëndësishme në kampionatin francez. Autori i 47 golave për Paris Saint Germain në të gjitha aktivitetet e këtij sezoni, beson se një rikthim në Serie A mund të rrisë dhe më tej kuotat e tij dhe mund ta bëjë Kavanin të ketë shanse për të luajtur në fazat finale të Ligës së Kampioneve. Në fakt, Kavani ka arritur në 128 gola për PSG, duke qenë i dyti, pas Zlatan Ibrahimoviç që ka Portali goal.com ka mësuar se sulmuesi argjentinas i Mançester Sitit nuk ka ndërmend të kalojë në merkaton e verës në radhët e Mançester Junajtid, edhe pse mundësia për t u larguar nga Siti në qershor drejt një destinacioni të ri është shumë e madhe dhe ku vetë bomberi nuk e ka mohuar. Shkak për një largim të mundshëm duket revolucioni që do të bëjë Pep Guardiola në skuadrën e Qytetarëve, revolucion që parashikon që Aguerro të mos jetë në listën e të preferuarve. Në fakt, portali në fjalë shkruan se mes Aguerros dhe Guardiolës do të ketë një takim kokë më kokë në përfundim të sezonit, ku do të qartësohen jo vetëm mendimet e secilit për skuadrën, por njëherësh nëse tekniku katalanas e projekton argjentinasin si sulmues të parë të Sitit për sezonin e ri. Nëse nuk projektohet si sulmues i parë, atëherë Aguerro do të largohet. Mançester Junajtid është duke ndjekur këtë marrëdhënie të sulmuesit argjentinas me klubin e tij dhe duke shpresuar që ai të kalojë në radhët SKANDALI Futbollisti i njohur brazilian Hulk (Givanildo Vieira de Sousa), akuzohet se ka qëlluar me grusht një zv/trajner në Kinw, duke u vendosur në qendër të kritikave. Skandali ka ndodhur të shtunën, ku ekipi kundërshtar i Shanghait ka akuzuar Hulk se i përçmon kinezët. Por skuadra e Hulkut, Shanghai SIPG, ka mohuar kategorikisht këtë. Hulk, që iu bashkua Shanghait nga Zeniti për rekord aziatik prej 55 milionë eurosh në qershor të vitit të kaluar, mësohet se ka grushtuar ndihmëstrajnerin e skuadrës Guizhou Zhiçeng, Ju Ming, në shënuar 156 gola për klubin parizien. Unë nuk dua ta mbyll karrierën time që tani. Dua të luaj në nivel të lartë para se të vendos që të tërhiqem përfundimisht nga futbolli. Më mungon shumë vendi im, shtëpia ime dhe familja ime, por hë për hë nuk kam ndërmend të tërhiqem, sepse dua të regjistroj suksese të reja. Unë nuk e di çfarë do të ndodhë me PSG sezonin tjetër, por nëse ndodh që të ndryshojë skuadër, atëherë do të kërkoj të rikthehem te Napoli, pasi aty është një pjesë e imja. Nëse kthehem të luaj me Napolin do të thotë se atje do ta mbyll karrierën time para se të kthehem në shtëpi, u shpreh Kavani. e Djajve të Kuq sezonin tjetër. Por ambicieve të Junajtid u ka vënë fre vetë Aguerro, i cili dje theksonte se nuk ka ndërmend të veshë bluzën e Junajtid. Klubi ku është trajner Hoze Murinjo ofron deri në 15 mln euro për Aguerron, por menaxheri i argjentinasit i ka mohuar kontaktet. Problemi i Aguerros te Siti është ardhja e Gabriel Jezusit, braziliani që i ka zënë vendin, sepse Guardiola e ka preferencë të parë. Për këtë arsye argjentinasi dëshiron të largohet. Goditi zv/trajnerin, Hulk bëhet çështje në Kinë pauzë mes pjesëlojëve në fitoren 3:0 të Shanghait në ndeshjen e së shtunës, duke e rrëzuar në tokë. Ky skandal po hetohet nga autoritetet kineze. STAFI DREJTOR/ Arjan PRODANI. KRYEREDAKTORE/ Anila DODAJ. Marketing : Cel marketingsotnews@gmail.com KULTURË/ Julia VRAPI SPORT/Adriatik BALLA ZV/KRYEREDAKTOR Shef politike Kliti TOPALLI Menaxher Shitje / Shpëtim CACO CYAN MAGENTA YELLOW BLACK

Shkrirja e gardës së vjetër në PD, strategji e Bashës për t'i shpëtuar largimit nga drejtimi i partisë, ja skenarët që do përdorë pas zgjedhjeve

Shkrirja e gardës së vjetër në PD, strategji e Bashës për t'i shpëtuar largimit nga drejtimi i partisë, ja skenarët që do përdorë pas zgjedhjeve Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com E Diel 28 Maj 2017 Luftë e ashpër brenda mazhorancës në 6 qarqe, PS identifikon përfaqësuesit e LSI në

More information

SHBA bën lëvizjen e fundit për të nxjerrë PD nga çadra, zyrtari. amerikan zbarkon në Tiranë për t'i bërë presion Bashës, Lu nis lobimet

SHBA bën lëvizjen e fundit për të nxjerrë PD nga çadra, zyrtari. amerikan zbarkon në Tiranë për t'i bërë presion Bashës, Lu nis lobimet Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com E Mërkurë 10 Maj 2017 SHBA bën lëvizjen e fundit për të nxjerrë PD nga çadra, zyrtari Majlinda Bregu paralajmëron

More information

Pas vetingut Edi Rama paralajmëron arrestimin e peshqve të mëdhenj të politikës dhe spastrimin e drejtësisëfaqe 2-4

Pas vetingut Edi Rama paralajmëron arrestimin e peshqve të mëdhenj të politikës dhe spastrimin e drejtësisëfaqe 2-4 Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com Pas miratimit të anëtarëve për dy komisionet e vetingut, tashmë i është hapur rruga zyrtarisht procesit

More information

E Premte 30 Qershor 2017

E Premte 30 Qershor 2017 Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com E Premte 30 Qershor 2017 Arben Imami: Do jemi grupim me Jozefina Topallin në krye Edi Rama nis përgatitjet

More information

E Mërkurë 3 Gusht 2016

E Mërkurë 3 Gusht 2016 Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com CYAN MAGENTA YELLOW BLACK E Mërkurë 3 Gusht 2016 Thellohet skandali i Nikollës me pranimet në universitete,

More information

E Shtunë 14 Janar 2017

E Shtunë 14 Janar 2017 Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com CYAN MAGENTA YELLOW BLACK E Shtunë 14 Janar 2017 Mbi 20 zyrtarë dyshohen për krime jashtë vendit, prokuroria

More information

Ilir Meta konfirmon koalicionin me Edi Ramën dhe kërkon qeveri besimi, Shpëtim Idrizi karta e fundit anti çadërfaqe 2-3

Ilir Meta konfirmon koalicionin me Edi Ramën dhe kërkon qeveri besimi, Shpëtim Idrizi karta e fundit anti çadërfaqe 2-3 Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com E Martë 4 Prill 2017 Kanabisi dhe bllokimi i reformës në drejtësi shqetëson amerikanët, DASH dërgon në

More information

Ç po ndodh me Shkëlzen Berishën? Prokuroria e Përgjithshme i kërkon Kuvendit dokumentacionin për çështjen penale Nr: 14/2017

Ç po ndodh me Shkëlzen Berishën? Prokuroria e Përgjithshme i kërkon Kuvendit dokumentacionin për çështjen penale Nr: 14/2017 Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com E Premte 14 Korrik 2017 Qeveria plan për të larguar militantët e LSI për 10 vjet nga administrata, në

More information

E Premte 9 Qershor 2017

E Premte 9 Qershor 2017 Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com E Premte 9 Qershor 2017 Ilir Meta zbardh prapaskenat, takim të fshehtë me Bashën dhe telefonata me Sali

More information

Edi Rama paralajmëron gjyqtarët dhe zyrtarët e lartë: Do të luftojmë korrupsionin dhe pastrojmë drejtësinë me administratën, vetingu s ndaletfaqe 3

Edi Rama paralajmëron gjyqtarët dhe zyrtarët e lartë: Do të luftojmë korrupsionin dhe pastrojmë drejtësinë me administratën, vetingu s ndaletfaqe 3 Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com E Diel 27 Gusht 2017 Ngecin hetimet për skandalin e CEZ, Llalla dorëzohet përballë ndërkombëtarëve, dosja

More information

Politika e tmerruar nga reforma në drejtësi, përjashton ndërkombëtarët nga vetingu, ja prapaskenat e vendimit të Parlamentit Faqe

Politika e tmerruar nga reforma në drejtësi, përjashton ndërkombëtarët nga vetingu, ja prapaskenat e vendimit të Parlamentit Faqe Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com E Shtunë 11 Mars 2017 Pas politikës edhe Kushtetuesja godet reformën, shfuqizon 22 nene në ligjin për

More information

E Premte 15 Shtator 2017

E Premte 15 Shtator 2017 Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com Tirazhi 7500 kopje CYAN MAGENTA YELLOW BLACK E Premte 15 Shtator 2017 KE monitorim vetingut, përfaqësuesit

More information

Shërbimi inteligjent amerikan, gjatë. Bashkimi Evropian i ka vendosur Shqipërisë disa kushte, të

Shërbimi inteligjent amerikan, gjatë. Bashkimi Evropian i ka vendosur Shqipërisë disa kushte, të Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com E Enjte 4 Gusht 2016 Zbardhet plani i PD për qeverinë teknike, Ministria e Brendshme synimi i të djathtëve,

More information

Qeveria gati planin për goditjen e peshqve të mëdhenj dhe vetingun në polici, Xhafaj takon Ganajn e Gjokutajn për zbulimin e parave të pista

Qeveria gati planin për goditjen e peshqve të mëdhenj dhe vetingun në polici, Xhafaj takon Ganajn e Gjokutajn për zbulimin e parave të pista Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com Tirazhi 7500 kopje E Enjte 28 Dhjetor 2017 CMYK Skadon afati, gjyqtarët dhe prokurorët në alarm nga verifikimi

More information

Nuk ka qeverisje të gjerë me PD, Basha shpërthen në akuza kundër Ramës dhe zbardh paktin e 18 majit

Nuk ka qeverisje të gjerë me PD, Basha shpërthen në akuza kundër Ramës dhe zbardh paktin e 18 majit Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com E Shtunë 19 Gusht 2017 Pas dorëheqjes së teknikëve, deputetët e PS u kërkojnë largimin ministrave të LSI:

More information

INSTITUTI KOSOVAR PËR KËRKIME DHE ZHVILLIM TË POLITIKAVE ANALIZË E SHKURTË 2011/07. Krahasim i sistemeve zgjedhore në rajon

INSTITUTI KOSOVAR PËR KËRKIME DHE ZHVILLIM TË POLITIKAVE ANALIZË E SHKURTË 2011/07. Krahasim i sistemeve zgjedhore në rajon INSTITUTI KOSOVAR PËR KËRKIME DHE ZHVILLIM TË POLITIKAVE ANALIZË E SHKURTË 2011/07 Krahasim i sistemeve zgjedhore në rajon Prishtinë, korrik 2011 Ky publikim është përkrahur nga Qeveria e Mbretërisë së

More information

SUPREME COURT OF KOSOVO GJYKATA SUPREME E KOSOVËS VRHOVNI SUD KOSOVA

SUPREME COURT OF KOSOVO GJYKATA SUPREME E KOSOVËS VRHOVNI SUD KOSOVA SUPREME COURT OF KOSOVO GJYKATA SUPREME E KOSOVËS VRHOVNI SUD KOSOVA KOSOVO PROPERTY AGENCY (KPA) APPEALS PANEL KOLEGJI I APELIT TË AKP-së ŽALBENO VEĆE KAI GSK-KPA-A-016/14 Prishtinë 2 Dhjetor 2014 Në

More information

Gati ekstradimi, Izet Haxhia paralajmëron: S më trembin, do jem në shërbim të së vërtetës

Gati ekstradimi, Izet Haxhia paralajmëron: S më trembin, do jem në shërbim të së vërtetës Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri, Tel: 067 20 72 263, E-mail: gazetasot@yahoo.com Tirazhi 10000 kopje E Premte 9 Shkurt 2018 CMYK Faqe 7 Donald Lu: Politikanë të majtë e të djathtë kanë frikë

More information

E Enjte 19 Tetor 2017

E Enjte 19 Tetor 2017 Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com Tirazhi 7500 kopje E Enjte 19 Tetor 2017 Meta e Berisha përfundojnë në prokurori, juristi i OSHE i kallëzon

More information

Gjendja e demokracisë shqiptare në prag të zgjedhjeve parlamentare Perceptime 2013

Gjendja e demokracisë shqiptare në prag të zgjedhjeve parlamentare Perceptime 2013 Gjendja e demokracisë shqiptare në prag të zgjedhjeve parlamentare 2013 Perceptime 2013 Tiranë, 2013 Editor: Shkrimi dhe analiza: Përkthimi: Redaktimi anglisht: Redaktimi shqip: Grafika: Albert Rakipi,

More information

Spartak Ngjela: Politikanët e korruptuar vulosën fundin që më 21 korrik, PD kundër amerikanëve, ka ardhur koha e drejtësisë

Spartak Ngjela: Politikanët e korruptuar vulosën fundin që më 21 korrik, PD kundër amerikanëve, ka ardhur koha e drejtësisë Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com Tirazhi 7500 kopje E Shtunë 20 Janar 2018 CMYK Lu rrëzon Bashën dhe Kryemadhin: Arta Marku nukmund të

More information

UNIVERSITETI I PRISHTINËS FAKULTETI EKONOMIK Studime postdiplomike. BDH Relacionale. Pjesa 2: Modelimi Entity-Relationship. Dr.

UNIVERSITETI I PRISHTINËS FAKULTETI EKONOMIK Studime postdiplomike. BDH Relacionale. Pjesa 2: Modelimi Entity-Relationship. Dr. UNIVERSITETI I PRISHTINËS FAKULTETI EKONOIK Studime postdiplomike BDH Relacionale Pjesa 2: odelimi Entity-Relationship Dr. ihane Berisha 1 Qëllimi Pas kësaj ligjërate do të jeni në gjendje : Të përshkruani

More information

Katër kandidatë në garë për drejtimin e SPAK dhe Byrosë, në listë dy femra, SHBA-BE takime në ambasada me personat që do luftojnë korrupsioninfaqe 2-3

Katër kandidatë në garë për drejtimin e SPAK dhe Byrosë, në listë dy femra, SHBA-BE takime në ambasada me personat që do luftojnë korrupsioninfaqe 2-3 Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com CYAN MAGENTA YELLOW BLACK E Diel 25 Dhjetor 2016 Posti i kryeministrit mban peng vijimin e koalicionit

More information

Berisha përfundon te Krimet e Rënda, ish-kryeministri përballë Emiljano Shullazit për kërcënimin e Mynyr Konit, dëshmojnë Tahiri me ÇakonFaqe 5

Berisha përfundon te Krimet e Rënda, ish-kryeministri përballë Emiljano Shullazit për kërcënimin e Mynyr Konit, dëshmojnë Tahiri me ÇakonFaqe 5 Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com Tirazhi 7500 kopje CYAN MAGENTA YELLOW BLACK E Mërkurë 11 Tetor 2017 Berisha përfundon te Krimet e Rënda,

More information

Raporti gjerman, Llalla shpëtoi Sali Berishën nga drejtësia, ish-kryeministri dhe i biri të përfshirë në aferën e CEZ, LSI rend vetëm pas pushtetit

Raporti gjerman, Llalla shpëtoi Sali Berishën nga drejtësia, ish-kryeministri dhe i biri të përfshirë në aferën e CEZ, LSI rend vetëm pas pushtetit Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri, Tel: 067 20 72 263, E-mail: gazetasot@yahoo.com Çm Tirazhi 10000 kopje im i 2 0 l e k ë E Martë 10 Prill 2018 Faqe 2 SPAK shqetëson demokratët, pas zhbllokimit

More information

Qeveria fillon negociatat me ndërkombëtarët për ngritjen e SPAK, hartohet struktura e institucioneve që do arrestojnë pushtetarët

Qeveria fillon negociatat me ndërkombëtarët për ngritjen e SPAK, hartohet struktura e institucioneve që do arrestojnë pushtetarët Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri, Tel: 067 20 72 263, E-mail: gazetasot@yahoo.com Tirazhi 10000 kopje E Premte 4 Maj 2018 CMYK Çmimi 20 lekë Fatos Klosi: Ja pse janë të nevojshme bazat e NATO

More information

ISH-TE PERNDJEKURIT, 1000 PERFITUESIT QE MARRIN LEKET

ISH-TE PERNDJEKURIT, 1000 PERFITUESIT QE MARRIN LEKET Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktore - Rezarta DELISULA Tel:(04)2359-104, Fax:(04) 2359-116 E-mail:gazetashqiptare@hotmail.com Viti XXIII - Nr. 7449 E enjte 22 Qershor 2017 Çmimi, 50 lekë (1.5 euro)

More information

E Mërkurë 9 Gusht 2017

E Mërkurë 9 Gusht 2017 Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com E Mërkurë 9 Gusht 2017 Spastrimet në PD, ja 50 postet që do të ndryshojnë në shtator, nga krerët e departamenteve,

More information

ZGJEDHJET PARLAMENTARE 2005 DHE TE DREJTAT E NJERIUT NE SHQIPERI

ZGJEDHJET PARLAMENTARE 2005 DHE TE DREJTAT E NJERIUT NE SHQIPERI RRJETI SHQIPTAR I TE DREJTAVE TE NJERIUT Qendra për Mbrojtjen e të Drejtave të Fëmijëve në Shqipëri - CRCA dhe ZGJEDHJET PARLAMENTARE 2005 DHE TE DREJTAT E NJERIUT NE SHQIPERI NJE RAPORT KOMBETAR PER ZGJEDHJET

More information

NJË ANËTAR, NJË VOTË: NJË PËRMBLEDHJE SHKRIMESH POLITIKE

NJË ANËTAR, NJË VOTË: NJË PËRMBLEDHJE SHKRIMESH POLITIKE NJË ANËTAR, NJË VOTË: NJË PËRMBLEDHJE SHKRIMESH POLITIKE I Një anëtar, një votë Një përmbledhje shkrimesh politike Përgatitur nga: Dan Redford (me Katina Drenova) III Lejohet prezantimi, kopjimi dhe shpërndarja

More information

Dekriminalizimi prek PDIU e LSI, prokuroria kërkon heqje mandatesh për dy deputetë, rezultojnë të akuzuar për vjedhje në Itali

Dekriminalizimi prek PDIU e LSI, prokuroria kërkon heqje mandatesh për dy deputetë, rezultojnë të akuzuar për vjedhje në Itali Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com Tirazhi 7500 kopje E Mërkurë 27 Dhjetor 2017 CMYK Faqe 5 Protestat e janarit përçajnë opozitën, LSI rrëzon

More information

PJESËMARRJA E TË RINJVE NË POLITIKË DHE VENDIM-MARRJE NË SHQIPËRI. STUDIM (draft)

PJESËMARRJA E TË RINJVE NË POLITIKË DHE VENDIM-MARRJE NË SHQIPËRI. STUDIM (draft) PJESËMARRJA E TË RINJVE NË POLITIKË DHE VENDIM-MARRJE NË SHQIPËRI STUDIM (draft) Tiranë, Maj 2015 1. Përmbledhje Ekzekutive Pavarësisht se të rinjtë nën-moshën 25 vjeç përbëjnë gjysmën e popullsisë në

More information

UNMIK PROVISIONAL INSTITUTIONS OF SELF GOVERNMENT P R O C E S V E R B A L

UNMIK PROVISIONAL INSTITUTIONS OF SELF GOVERNMENT P R O C E S V E R B A L UNITED NATIONS United Nations Interim Administration Mission in Kosovo UNMIK NATIONS UNIES Mission d Administration Intérimaire des Nations Unies au Kosovo PROVISIONAL INSTITUTIONS OF SELF GOVERNMENT Kryesia

More information

Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktore - Rezarta DELISULA Tel:(04) , Fax:(04)

Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktore - Rezarta DELISULA Tel:(04) , Fax:(04) Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktore - Rezarta DELISULA Tel:(04)2359-104, Fax:(04) 2359-116 E-mail:gazetashqiptare@hotmail.com Viti XXVI - Nr. 7765 E enjte 17 Janar 2019 Çmimi, 50 lekë (1.5 euro)

More information

ASOCIACIONI KANGOUROU SANS FRONTIÈRES (AKSF) TESTI Testi për Klasat 1-2

ASOCIACIONI KANGOUROU SANS FRONTIÈRES (AKSF) TESTI Testi për Klasat 1-2 ASOCIACIONI KANGOUROU SANS FRONTIÈRES (AKSF) GARA NDËRKOMBËTARE E MATEMATIKËS KANGAROO K O S O V Ë TESTI 2017 Testi për Klasat 1-2 Emri dhe mbiemri: Datëlindja: Math Kangaroo Contest Kosovo (MKC-K) www.kangaroo-ks.org

More information

Kuvendi hap rrugën për goditjen e korrupsionit, në maj nis puna për SPAK dhe Byronë e Hetimit, SHBA-BE thellojnë kërkimet për pushtetarët shqiptarë

Kuvendi hap rrugën për goditjen e korrupsionit, në maj nis puna për SPAK dhe Byronë e Hetimit, SHBA-BE thellojnë kërkimet për pushtetarët shqiptarë Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com Tirazhi 7500 kopje E Enjte 18 Janar 2018 CMYK Edi Rama paralajmëron LSI: Reformim total drejtorive të

More information

MONITORIMI I ZGJEDHJEVE LOKALE, 21 QERSHOR 2015, NË SHQIPËRI RAPORT PËFUNDIMTAR

MONITORIMI I ZGJEDHJEVE LOKALE, 21 QERSHOR 2015, NË SHQIPËRI RAPORT PËFUNDIMTAR MONITORIMI I ZGJEDHJEVE LOKALE, 21 QERSHOR 2015, NË SHQIPËRI RAPORT PËFUNDIMTAR MONITORIMI I ZGJEDHJEVE LOKALE, 21 QERSHOR 2015, NË SHQIPËRI RAPORT PËFUNDIMTAR Ky raport është bërë i mundur në kuadër të

More information

Kavaja fiton mbi drogë-votimin

Kavaja fiton mbi drogë-votimin C M Y K E PËRDITSHME E PAVARUR Drejtor: FAHRI BALLIU Kryeredaktor: ILIR NIKOLLA Nr. 6781 Viti XXI i botimit (numri i parë doli më 18.10.1997) E enjte, 29 qershor 2017 Adresa: Rruga Medar Shtylla, qendra

More information

Bastisen shtëpitë e një ministri dhe një ish-ministri, grabiten qindra mijëra euro, policia mban të fshehur ngjarjen

Bastisen shtëpitë e një ministri dhe një ish-ministri, grabiten qindra mijëra euro, policia mban të fshehur ngjarjen Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com E Shtunë 5 Nëntor 2016 Greqia hakmerret ndaj Shqipërisë, nis spastrimi i emigrantëve shqiptarë në kufi,

More information

RREGULLORE (MAP ) NR. 01/2015 PËR SHENJAT UNIKE TË KLASIFIKIMIT TË DOKUMENTEVE DHE AFATET E RUAJTJES SË TYRE

RREGULLORE (MAP ) NR. 01/2015 PËR SHENJAT UNIKE TË KLASIFIKIMIT TË DOKUMENTEVE DHE AFATET E RUAJTJES SË TYRE Republika e Kosovës Republika Kosova - Republic of Kosovo Qeveria Vlada Government Ministria e Administratës Publike-Ministarstvo Javne Uprave Ministry of Public Administration RREGULLORE (MAP ) NR. 01/2015

More information

Berisha, Meta dhe Mediu bëhen bashkë kundër negociatave, nisin lobimet në Gjermani, takime të mistershme në Bundestag

Berisha, Meta dhe Mediu bëhen bashkë kundër negociatave, nisin lobimet në Gjermani, takime të mistershme në Bundestag Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri, Tel: 067 20 72 263, E-mail: gazetasot@yahoo.com Tirazhi 10000 kopje E Premte 15 Qershor 2018 CMYK Çmimi 20 lekë Edi Rama bën bilancin e bashkëqeverisjes, shkarkon

More information

10 vjet nga tragjedia e Gërdecit, socialistët premtojnë rihapjen e dosjes me reformën në drejtësi, thirrje për hetimin e Sali Berishës

10 vjet nga tragjedia e Gërdecit, socialistët premtojnë rihapjen e dosjes me reformën në drejtësi, thirrje për hetimin e Sali Berishës Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri, Tel: 067 20 72 263, E-mail: gazetasot@yahoo.com Tirazhi 10000 kopje E Enjte 15 Mars 2018 CMYK Çmimi 20 lekë Vasilika Hysi: Ja kur do ngrihen organet e reja të

More information

marrëveshja Rama- Basha dhe emrat e Qeverisë Teknike. Zgjedhjet parlamentare më 25 qershor

marrëveshja Rama- Basha dhe emrat e Qeverisë Teknike. Zgjedhjet parlamentare më 25 qershor adresa jonë në internet: www.shqiperia-etnike.com 1 Në fund, ju nuk vlerësoheni se sa shumë keni ndërmarrë, por çfarë arrini në fund! TRUMP E mërkure Viti XVII nr 159 Çmimi 30 L / 1 euro KARAGJOZËT TANË

More information

Republika e Kosovës Republika Kosovo - Republic of Kosovo Kuvendi - Skupština - Assembly

Republika e Kosovës Republika Kosovo - Republic of Kosovo Kuvendi - Skupština - Assembly Republika e Kosovës Republika Kosovo - Republic of Kosovo Kuvendi - Skupština - Assembly T R A N S K R I P T I MBLEDHJES SOLEMNE TË KUVENDIT TË REPUBLIKËS SË KOSOVËS, E MBAJTUR MË 18 SHKURT 2018 SA SVEĆANE

More information

SISTEMI ZGJEDHOR DHE PARTIAK NË KOSOVË PERSPEKTIVA E ZHVILLIMIT TË DEMOKRACISË BRENDAPARTIAKE

SISTEMI ZGJEDHOR DHE PARTIAK NË KOSOVË PERSPEKTIVA E ZHVILLIMIT TË DEMOKRACISË BRENDAPARTIAKE SISTEMI ZGJEDHOR DHE PARTIAK NË KOSOVË PERSPEKTIVA E ZHVILLIMIT TË DEMOKRACISË BRENDAPARTIAKE SISTEMI ZGJEDHOR DHE PARTIAK NË KOSOVË PERSPEKTIVA E ZHVILLIMIT TË DEMOKRACISË BRENDAPARTIAKE SISTEMI ZGJEDHOR

More information

PËRGJEGJSHMËRIA E INSTITUCIONEVE QEVERISËSE TË KOSOVËS NË DREJTIM TË RESPEKTIMIT TË TË DREJTAVE TË NJERIUT: AKTUALITETI DHE E ARDHMJA

PËRGJEGJSHMËRIA E INSTITUCIONEVE QEVERISËSE TË KOSOVËS NË DREJTIM TË RESPEKTIMIT TË TË DREJTAVE TË NJERIUT: AKTUALITETI DHE E ARDHMJA PËRGJEGJSHMËRIA E INSTITUCIONEVE QEVERISËSE TË KOSOVËS NË DREJTIM TË RESPEKTIMIT TË TË DREJTAVE TË NJERIUT: AKTUALITETI DHE E ARDHMJA * Gentian ZYBERI 1 Abstrakt: Ky artikull fokusohet në çështjen e përgjegjshmërisë

More information

Përplasje në koalicion, socialistët akuza LSI për qëndrimet mbi grabitjen, Ruçi u kërkon deputetëve të dalin në mbrojtje të Tahirit

Përplasje në koalicion, socialistët akuza LSI për qëndrimet mbi grabitjen, Ruçi u kërkon deputetëve të dalin në mbrojtje të Tahirit Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com CYAN MAGENTA YELLOW BLACK E Martë 5 Korrik 2016 Zbardhet ligji për SPAK, verifikim pasurisë së prokurorëve

More information

PRENÇI: BASHA, FAVORIT PER KREUN E RI TE PD-së

PRENÇI: BASHA, FAVORIT PER KREUN E RI TE PD-së Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktore - Rezarta DELISULA Tel:(04)2359-104, Fax:(04) 2359-116 E-mail:gazetashqiptare@hotmail.com Viti XXIII - Nr. 7465 E shtunë 8 Korrik 2017 Çmimi, 50 lekë (1.5 euro)

More information

RAPORT MONITORIMI MBI DREJTËSINË ZGJEDHORE

RAPORT MONITORIMI MBI DREJTËSINË ZGJEDHORE Contact: Tel/fax: + 355 4 2245078; Mob. + 355(0)692469393; (0)682039297; E-mail: info@zgjedhje.al; Website: www.zgjedhje.al; ZGJEDHJET PËR ORGANET E QEVERISJES VENDORE 21 QERSHOR 2015 RAPORT MONITORIMI

More information

Hapen qindra vende pune në administratë, ja pozicionet vakante në të gjithë Shqipërinë, afati për aplikantët deri në shtator

Hapen qindra vende pune në administratë, ja pozicionet vakante në të gjithë Shqipërinë, afati për aplikantët deri në shtator Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com E Diel 23 Gusht 2015 Berisha përmbys komisionin e Bashës për 25-vjetorin e themelimit të PD, bord të ri

More information

Papunësia. Unemployment. Copyright c 2004 by The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved.

Papunësia. Unemployment. Copyright c 2004 by The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. Papunësia Unemployment Pytjet Hulumtuese Çka është papunësia? Kush llogaritet si i papunë? Kush llogaritet si i punësuar? Kush e përbënë fuqinë punëtore? Kush nuk bën pjesë në fuqinë punëtore? Çka thotë

More information

Në ndryshim nga numrat e

Në ndryshim nga numrat e PROGRAMI I NDI PER MENAXHIMIN POLITK PERMBAJTJA 1. Decentralizimi politik, nëpërmjet sistemit një anëtar një votë Nga Reis MULITA, PSD...f. 3 2. Etika e munguar në qeverisje ose rasti Shqipëria Nga Arta

More information

Pjesëmarrja e të Rinjve. në Zgjedhje. në Kosovë

Pjesëmarrja e të Rinjve. në Zgjedhje. në Kosovë Pjesëmarrja e të Rinjve në Zgjedhje në Kosovë Korrik 2016 Pjesëmarrja e të Rinjve në Zgjedhje në Kosovë Të drejtat e autorit 2016 Fondacioni Ndërkombëtar për Sisteme Zgjedhore. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

More information

Gati ndryshimet në qeveri, Edi Rama nis analizën e punës për ministrat, kush ka rezultate negative largohet, zbardhen paralajmërimet në mbledhje grupi

Gati ndryshimet në qeveri, Edi Rama nis analizën e punës për ministrat, kush ka rezultate negative largohet, zbardhen paralajmërimet në mbledhje grupi Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri, Tel: 067 20 72 263, E-mail: gazetasot@yahoo.com Çm Tirazhi 10000 kopje im i 2 0 l e k ë E Martë 27 Mars 2018 Zbulohet raporti, 13 zyrtarë të lartë në ndjekje

More information

Shtohet misteri dhe thellohet skandali me aksidentin e helikopterit, Mimi Kodheli fsheh provat dhe nuk lejon hapjen e hetimeve nga prokuroria Faqe 6-7

Shtohet misteri dhe thellohet skandali me aksidentin e helikopterit, Mimi Kodheli fsheh provat dhe nuk lejon hapjen e hetimeve nga prokuroria Faqe 6-7 Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com E Diel 10 Prill 2016 Edi Rama shkel nenin 10 të Kushtetutës, fut fenë në shkolla, bie shteti laik Faqe

More information

kundër. E paditura XX, NSH, XX, Përfaqësuar nga Agjencia e Privatizimit e Kosovës, rr.ilir Konushevci, No. 8, Prishtinë

kundër. E paditura XX, NSH, XX, Përfaqësuar nga Agjencia e Privatizimit e Kosovës, rr.ilir Konushevci, No. 8, Prishtinë DHOMA E POSAÇME E GJYKATËS SUPREME TË KOSOVËS PËR ÇËSHTJE QË LIDHEN ME AGJENSINË KOSOVARE TË PRIVATIZIMIT SCC-09-0167 SPECIAL CHAMBER OF THE SUPREME COURT OF KOSOVO ON PRIVATISATION AGENCY OF KOSOVO RELATED

More information

qershor 2017 BORDI I DREJTORËVE PËRFAQËSIMI I GRAVE në bordet e ndërmarrjeve publike dhe agjencive të pavarura

qershor 2017 BORDI I DREJTORËVE PËRFAQËSIMI I GRAVE në bordet e ndërmarrjeve publike dhe agjencive të pavarura gap qershor 2017 analizë BORDI I DREJTORËVE PËRFAQËSIMI I GRAVE në bordet e ndërmarrjeve publike dhe agjencive të pavarura Ky hulumtim u mundësua nga Programi i Angazhimit për Barazi (E4E), i financuar

More information

OPINION NR. 2 MBI PROJEKTLIGJIN PËR DISA NDRYSHIME NË LIGJIN NR.8417, DATË "KUSHTETUTA E REPUBLIKËS SË SHQIPËRISË", TË NDRYSHUAR 1

OPINION NR. 2 MBI PROJEKTLIGJIN PËR DISA NDRYSHIME NË LIGJIN NR.8417, DATË KUSHTETUTA E REPUBLIKËS SË SHQIPËRISË, TË NDRYSHUAR 1 REPUBLIKA E SHQIPËRISË GRUPI PARLAMENTAR I PARTISË DEMOKRATIKE OPINION NR. 2 MBI PROJEKTLIGJIN PËR DISA NDRYSHIME NË LIGJIN NR.8417, DATË 21.10.1998 "KUSHTETUTA E REPUBLIKËS SË SHQIPËRISË", TË NDRYSHUAR

More information

IKD Rr. Rrustem Statovci Prishtinë E: Tetor 2018 Prishtinë, Republika e Kosovës

IKD Rr. Rrustem Statovci Prishtinë E:   Tetor 2018 Prishtinë, Republika e Kosovës Asnjë pjesë e këtij materiali nuk mund të printohet, kopjohet, shumëfishohet në çdo formë elektronike ose të shtypur, ose në çdo formë të shumëfishimit tjetër pa pajtimin e Institutit të Kosovës për Drejtësi.

More information

Zbardhen emrat, ja kush janë 5 anëtarët e ONM që do shkundin drejtësinë shqiptare, nga pjesëtarë të EULEX te gjyqtarë e prokurorë federalë

Zbardhen emrat, ja kush janë 5 anëtarët e ONM që do shkundin drejtësinë shqiptare, nga pjesëtarë të EULEX te gjyqtarë e prokurorë federalë Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com CYAN MAGENTA YELLOW BLACK E Enjte 9 Shkurt 2017 Reforma në drejtësi rikthen përplasjet në mazhorancë,

More information

ANALIZË E SHKURTËR MBI SINDIKATAT

ANALIZË E SHKURTËR MBI SINDIKATAT ANALIZË E SHKURTËR MBI SINDIKATAT Pjesëmarrja e grave në sindikata dhe respektimi i të drejtave të tyre në tregun e punës në Kosovë Autore: Nida Krasniqi Përmbledhje Ekzekutive Kjo analizë e shkurtër e

More information

MSA-ja për të gjithë. Çfarë duhet të dini për marrëveshjen për stabilizim dhe asociim ndërmjet BE-së dhe Kosovës

MSA-ja për të gjithë. Çfarë duhet të dini për marrëveshjen për stabilizim dhe asociim ndërmjet BE-së dhe Kosovës MSA-ja për të gjithë Çfarë duhet të dini për marrëveshjen për stabilizim dhe asociim ndërmjet BE-së dhe Kosovës MSA-ja për të gjithë Çfarë duhet të dini për marrëveshjen për stabilizim dhe asociim ndërmjet

More information

Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktore - Rezarta DELISULA Tel:(04) , Fax:(04)

Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktore - Rezarta DELISULA Tel:(04) , Fax:(04) Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktore - Rezarta DELISULA Tel:(04)2359-104, Fax:(04) 2359-116 E-mail:gazetashqiptare@hotmail.com Viti XXIII - Nr. 7382 E mërkurë 13 Dhjetor 2017 Çmimi, 50 lekë (1.5 euro)

More information

1. Debat për procesin politik lidhur me vazhdimin e zgjidhjes së statusit të Kosovës

1. Debat për procesin politik lidhur me vazhdimin e zgjidhjes së statusit të Kosovës UNITED NATIONS United Nations Interim Administration Mission in Kosovo UNMIK NATIONS UNIES Mission d Administration Intérimaire des Nations Unies au Kosovo PROVISIONAL INSTITUTIONS OF SELF GOVERNMENT Seanca

More information

EKSPERTJA: SI TE LLOGARISNI SAKTE PENSIONET E PLEQERISE

EKSPERTJA: SI TE LLOGARISNI SAKTE PENSIONET E PLEQERISE Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktore - Rezarta DELISULA Tel:(04)2359-104, Fax:(04) 2359-116 E-mail:gazetashqiptare@hotmail.com Viti XXIV - Nr. 7540 E shtunë 26 Maj 2018 Çmimi, 50 lekë (1.5 euro) Opinioni

More information

Gati amnistia për qindra të dënuar, Ministria e Drejtësisë përgatit kriteret dhe kategoritë që do lirohen nga burgu, përjashtohen krimet e rënda

Gati amnistia për qindra të dënuar, Ministria e Drejtësisë përgatit kriteret dhe kategoritë që do lirohen nga burgu, përjashtohen krimet e rënda Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com E Martë 1 Dhjetor 2015 Afrim Krasniqi: Kultet e rreme të Dhjetorit '90, Ramiz Alia kontrollonte PS, PR,

More information

Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktore - Rezarta DELISULA Tel:(04) , Fax:(04)

Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktore - Rezarta DELISULA Tel:(04) , Fax:(04) Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktore - Rezarta DELISULA Tel:(04)2359-104, Fax:(04) 2359-116 E-mail:gazetashqiptare@hotmail.com Viti XXIV - Nr. 7655 E martë 18 Shtator 2018 Çmimi, 50 lekë (1.5 euro)

More information

Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktore - Rezarta DELISULA Tel:(04) , Fax:(04)

Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktore - Rezarta DELISULA Tel:(04) , Fax:(04) Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktore - Rezarta DELISULA Tel:(04)2359-104, Fax:(04) 2359-116 E-mail:gazetashqiptare@hotmail.com Viti XXIV - Nr. 7509 E mërkurë 25 Prill 2018 Çmimi, 50 lekë (1.5 euro)

More information

Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktore - Rezarta DELISULA Tel:(04) , Fax:(04)

Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktore - Rezarta DELISULA Tel:(04) , Fax:(04) Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktore - Rezarta DELISULA Tel:(04)2359-104, Fax:(04) 2359-116 E-mail:gazetashqiptare@hotmail.com Viti XXIV - Nr. 7518 E premte 4 Maj 2018 Çmimi, 50 lekë (1.5 euro) Opinioni

More information

RREGULLORE E PUNËS SË KUVENDIT TË KOSOVËS

RREGULLORE E PUNËS SË KUVENDIT TË KOSOVËS UNITED NATIONS United Nations Interim Administration Mission in Kosovo UNMIK NATIONS UNIES Mission d Administration Intérimaire des Nations Unies au Kosovo RREGULLORE E PUNËS SË KUVENDIT TË KOSOVËS Prishtinë,

More information

HAPEN PROCEDURAT PER KREDINE E BUTE, NDRYSHOJNE 3 KRITERE

HAPEN PROCEDURAT PER KREDINE E BUTE, NDRYSHOJNE 3 KRITERE Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktor: Rezarta DELISULA Tel:(04)2359-104, Fax:(04) 2359-116 E-mail:gazetashqiptare@hotmail.com Viti XXIV - Nr. 7481 E mërkurë 28 Mars 2018 Çmimi, 50 lekë (1.5 euro) Opinioni

More information

RAPORT REAGIMI: PËRGJIGJET NDAJ RASTEVE TË DHUNËS NË FAMILJE DUKE MARRË PARASYSH VDEKJEN E ZNJ. ZEJNEPE BYTYÇI-BERISHA

RAPORT REAGIMI: PËRGJIGJET NDAJ RASTEVE TË DHUNËS NË FAMILJE DUKE MARRË PARASYSH VDEKJEN E ZNJ. ZEJNEPE BYTYÇI-BERISHA Organization for Security and Co-operation in Europe Mission in Kosovo RAPORT REAGIMI: PËRGJIGJET NDAJ RASTEVE TË DHUNËS NË FAMILJE DUKE MARRË PARASYSH VDEKJEN E ZNJ. ZEJNEPE BYTYÇI-BERISHA Hyrje Organizata

More information

Militantët e SHQUP pushtojnë SHISH, ja lista e plotë e emrave në tavolinën e Visho Likës, shërbimi i spiunazhit blindohet me emërime politike

Militantët e SHQUP pushtojnë SHISH, ja lista e plotë e emrave në tavolinën e Visho Likës, shërbimi i spiunazhit blindohet me emërime politike Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com E Diel 30 Gusht 2015 Militantët e SHQUP pushtojnë SHISH, ja lista e plotë e emrave në tavolinën e Visho

More information

MUSINE KOKALARI. dhe Social Demokracia në Shqipëri. Tiranë, 2016 Alina Wagner

MUSINE KOKALARI. dhe Social Demokracia në Shqipëri. Tiranë, 2016 Alina Wagner MUSINE KOKALARI dhe Social Demokracia në Shqipëri Tiranë, 2016 Alina Wagner Botimi u mundësua nga: Fondacioni Friedrich Ebert Zyra e Tiranës Rr. Abdi Toptani, Torre Drin, Kati 3-të, Kutia Postare 1418

More information

Në korrik të vitit 2005, zoti Nishani zgjidhet deputet në zonën elektorale 34, në Tiranë si përfaqësues i Partisë Demokratike.

Në korrik të vitit 2005, zoti Nishani zgjidhet deputet në zonën elektorale 34, në Tiranë si përfaqësues i Partisë Demokratike. Bujar Nishani President i Republikës së Shqipërisë Zoti Bujar Nishani u lind më 29 shtator 1966 në qytetin e Durrësit. Studimet e larta i kreu në Akademinë Ushtarake Skënderbej në Tiranë, në vitin 1988.

More information

Sigurimi i Cilësisë Mjet për Ngritjen e Besueshmërisë së Pasqyrave Financiare

Sigurimi i Cilësisë Mjet për Ngritjen e Besueshmërisë së Pasqyrave Financiare 1 Sigurimi i Cilësisë Mjet për Ngritjen e Besueshmërisë së Pasqyrave Financiare Arbër Hoti Sesioni Paralel Nr. 2 Prishtinë 27.06.2016 Tesla Motors 2015 2 2008 Prentice Hall Business Publishing, Auditing

More information

Kursi bazë 1: Rëndësia e BE

Kursi bazë 1: Rëndësia e BE Kursi bazë 1: Rëndësia e BE Përse merremi me BE? Rëndësia praktike Në kuadër të këtij kursi të parë bazë rreth BE duam të marrim pak kohë për të menduar rreth objektit, me të cilin kërkojmë të merremi,

More information

Roli i të Rinjve. Subjektet Politike. në Kosovë

Roli i të Rinjve. Subjektet Politike. në Kosovë Roli i të Rinjve në Subjektet Politike në Kosovë Korrik 2016 Roli i Rinisë në Subjektet Politike Të drejtat e autorit 2016 Fondacioni Ndërkombëtar për Sisteme Zgjedhore (IFES). Të gjitha të drejtat e rezervuara.

More information

AIR PASSENGER RIGHTS (TE DREJTAT AJRORE TE PASAGJEREVE) EU COMPLAINT FORM (FORMULAR I ANKIMIMIT)

AIR PASSENGER RIGHTS (TE DREJTAT AJRORE TE PASAGJEREVE) EU COMPLAINT FORM (FORMULAR I ANKIMIMIT) AIR PASSENGER RIGHTS (TE DREJTAT AJRORE TE PASAGJEREVE) EU COMPLAINT FORM (FORMULAR I ANKIMIMIT) THIS FORM CAN BE USED TO LODGE A COMPLAINT WITH AN AIRLINE AND/OR A NATIONAL ENFORCEMENT BODY. KY FORMULAR

More information

dhjetor 2017 Indeksi i transparencës buxhetore të Komunave

dhjetor 2017 Indeksi i transparencës buxhetore të Komunave gap dhjetor 2017 index Indeksi i transparencës buxhetore të Komunave? 2015 2015 2016 GAP INDEKSI I TRANSPARENCËS BUXHETORE TË KOMUNAVE 2017 Hyrje Transparenca e plotë buxhetore për të gjitha të hyrat dhe

More information

RAPORTI I PROGRESIT Made in Kosova

RAPORTI I PROGRESIT Made in Kosova Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë (QKSS), Lëvizja FOL, Instituti për Studime të Avancuara GAP, Klubi për Politikë të Jashtme (KPJ), Instituti Demokratik i Kosovës (KDI) dhe Instituti Ballkanik i

More information

UNMIK RREGULLORE NR. 2003/4 PËR SHPALLJEN E LIGJIT TË MIRATUAR NGA KUVENDI I KOSOVËS MBI INSPEKTORATIN E PUNËS SË KOSOVËS

UNMIK RREGULLORE NR. 2003/4 PËR SHPALLJEN E LIGJIT TË MIRATUAR NGA KUVENDI I KOSOVËS MBI INSPEKTORATIN E PUNËS SË KOSOVËS UNITED NATIONS United Nations Interim Administration Mission in Kosovo UNMIK NATIONS UNIES Mission d Administration Intérimaire des Nations Unies au Kosovo UNMIK/RREG/2003/4 21 shkurt 2003 RREGULLORE NR.

More information

Analizë politikash 05/2016

Analizë politikash 05/2016 Analizë politikash 05/2016 Standardet për Memorandume Shpjeguese të Projektligjeve dhe Roli i Kuvendit të Kosovës në përmirësimin e tyre Ky botim është realizuar me përkrahjen e projektit Promovimi i Shoqërisë

More information

Urban Research Institute RAPORT

Urban Research Institute RAPORT Urban Research Institute RAPORT "ORGANIZIMI I KONSULTIMEVE PUBLIKE PER TE SIGURUAR PJESMARRJEN E SHOQERISE CIVILE PER REFORMEN TERRITORIALE DHE ADMINISTRATIVE Projekti u financua nga PNUD në Shqipëri Urban

More information

PËR PËRDORIMIN E GJUHËVE

PËR PËRDORIMIN E GJUHËVE UNITED NATIONS NATIONS UNIES United Nations Interim Mission d Administration Administration Mission Intérimaire des Nations Unies au in Kosovo UNMIK Kosovo PROVISIONAL INSTITUTIONS OF SELF GOVERNMENT Ligji

More information

Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktore - Rezarta DELISULA Tel:(04) , Fax:(04)

Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktore - Rezarta DELISULA Tel:(04) , Fax:(04) Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktore - Rezarta DELISULA Tel:(04)2359-104, Fax:(04) 2359-116 E-mail:gazetashqiptare@hotmail.com Viti XXIV - Nr. 7412 E mërkurë 17 Janar 2018 Çmimi, 50 lekë (1.5 euro)

More information

Gjykata e Lartë hap dosjen e 21 Janarit, orë tensioni për dyshen Berisha-Basha, ja 5 gjyqtarët që do vendosin për fatin e Prendit, Llupos dhe Kumes

Gjykata e Lartë hap dosjen e 21 Janarit, orë tensioni për dyshen Berisha-Basha, ja 5 gjyqtarët që do vendosin për fatin e Prendit, Llupos dhe Kumes Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com CYAN MAGENTA YELLOW BLACK E Premte 22 Janar 2016 Dritë jeshile për hapjen e dosjeve të Sigurimit, DSIK

More information

USHTARAKET NE REZERVE PROCEDURAT PER GRADAT

USHTARAKET NE REZERVE PROCEDURAT PER GRADAT Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktor: Rezarta DELISULA Tel:(04)2359-104, Fax:(04) 2359-116 E-mail:gazetashqiptare@hotmail.com Viti XXIV - Nr. 7482 E enjte 29 Mars 2018 Çmimi, 50 lekë (1.5 euro) Opinioni

More information

Gara Math Kangaroo Kosovë Klasa 3-4

Gara Math Kangaroo Kosovë Klasa 3-4 PJESA A: Çdo përgjigje e saktë vlerësohet me 3 pikë 1. Cila nga pjesët A - E duhet të vendoset në mes të dy pjesëve të dhëna ashtu që tëvlejë barazia? 2. Ardiani shikoi në dritare. Ai sheh gjysmën e kengurave

More information

Republika e Kosovës Republika Kosovo Republic of Kosovo Kuvendi Skupština Assembly

Republika e Kosovës Republika Kosovo Republic of Kosovo Kuvendi Skupština Assembly Legjislatura V Sesioni vjeshtor Republika e Kosovës Republika Kosovo Republic of Kosovo Kuvendi Skupština Assembly Komisioni për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri Mbledhja nr.76/2016

More information

ASI newsletter. Korrik 2004, Nr. 12. osce. Mission in Kosovo

ASI newsletter. Korrik 2004, Nr. 12. osce. Mission in Kosovo ASI newsletter Korrik 2004, Nr. 12 - Kryetari i Kuvendit Prof. Daci: Unë shpresoj për një partneritet të vërtetë - Xhavit Haliti: Ne duhet ta lëmë anash skepticizmin - Vështrimi i Komisionit të Kuvendit

More information

SHBA: Progresi i Shqipërisë së Berishës, domethënës

SHBA: Progresi i Shqipërisë së Berishës, domethënës CMYK E PËRDITSHME E PAVARUR Drejtor: FAHRI BALLIU Kryeredaktor: ILIR NIKOLLA Nr. 260 (3603) Viti XII i botimit (numri i parë doli më 18.10.1997) E shtunë, 20 shtator 2008 Adresa: Rruga Medar Shtylla, qendra

More information

Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktore - Rezarta DELISULA Tel:(04) , Fax:(04)

Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktore - Rezarta DELISULA Tel:(04) , Fax:(04) E premte 17 Qershor 2016 Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktore - Rezarta DELISULA Tel:(04)2359-104, Fax:(04) 2359-116 E-mail:gazetashqiptare@hotmail.com Viti XXIV - Nr. 7591 E martë 17 Korrik 2018

More information

RAPORT PERIODIK Nr maj. 27 maj 2011

RAPORT PERIODIK Nr maj. 27 maj 2011 OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights Election Observation Mission 2011 Early Parliamentary Elections The former Yugoslav Republic of Macedonia RAPORT PERIODIK Nr. 2 16 23 maj 27 maj

More information

PLATFORMË PËR BASHKIM, ZHVILLIM DHE INTEGRIM BASHKIMI DEMOKRATIK PËR INTEGRIM

PLATFORMË PËR BASHKIM, ZHVILLIM DHE INTEGRIM BASHKIMI DEMOKRATIK PËR INTEGRIM PLATFORMË PËR BASHKIM, ZHVILLIM DHE INTEGRIM BASHKIMI DEMOKRATIK PËR INTEGRIM ZGJEDHJET 2011 PLATFORMË PËR BASHKIM ZHVILLIM DHE INTEGRIM BASHKIMI DEMOKRATIK PËR INTEGRIM ZGJEDHJET 2011 PËRMBAJTJA FJALA

More information

BULETINI MUJOR KLIMATIK

BULETINI MUJOR KLIMATIK ISSN 2521-831X BULETINI MUJOR KLIMATIK Universiteti Politeknik i Tiranës Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit & Mjedisit Tirana 2017 ISSN 2521-831X Klima.Shqiperia@gmail.com GUSHT2017 Nr. 8 Vlerësimi

More information

PJESËMARRJA E TË RINJVE NË POLITIKË DHE VENDIM-MARRJE NË SHQIPËRI STUDIM KOMBËTAR

PJESËMARRJA E TË RINJVE NË POLITIKË DHE VENDIM-MARRJE NË SHQIPËRI STUDIM KOMBËTAR PJESËMARRJA E TË RINJVE NË POLITIKË DHE VENDIM-MARRJE NË SHQIPËRI 2011-2015 STUDIM KOMBËTAR Tiranë, 2015 1 Ky botim i CRCA Shqipëri mund të citohet, fotokopjohet apo printohet, por gjithnjë duke dhënë

More information

Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktore - Rezarta DELISULA Tel:(04) , Fax:(04)

Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktore - Rezarta DELISULA Tel:(04) , Fax:(04) Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktore - Rezarta DELISULA Tel:(04)2359-104, Fax:(04) 2359-116 E-mail:gazetashqiptare@hotmail.com Viti XXIII - Nr. 7482 E hënë 24 Korrik 2017 Çmimi, 50 lekë (1.5 euro)

More information

SUPREME COURT OF KOSOVO GJYKATA SUPREME E KOSOVËS VRHOVNI SUD KOSOVA

SUPREME COURT OF KOSOVO GJYKATA SUPREME E KOSOVËS VRHOVNI SUD KOSOVA SUPREME COURT OF KOSOVO GJYKATA SUPREME E KOSOVËS VRHOVNI SUD KOSOVA KOSOVO PROPERTY AGENCY (KPA) APPEALS PANEL KOLEGJI I APELIT TË AKP-ës ŽALBENO VEĆE KAI GSK-KPA-A-203/15 Prishtinë, 10 Maj 2018 Në çështjen

More information

SHTETI JURIDIK NË FUNKSION TË DEMOKRATIZIMIT TË SHOQËRISË ПРАВНАТА ДРЖАВА ВО ФУНКЦИЈА НА ДЕМОКРАТИЗАЦИЈА НА ОПШТЕСТВОТО

SHTETI JURIDIK NË FUNKSION TË DEMOKRATIZIMIT TË SHOQËRISË ПРАВНАТА ДРЖАВА ВО ФУНКЦИЈА НА ДЕМОКРАТИЗАЦИЈА НА ОПШТЕСТВОТО Sadik Zenku, MA Mendim Zenku, MA UDC: 321.7:316.323.65 SHTETI JURIDIK NË FUNKSION TË DEMOKRATIZIMIT TË SHOQËRISË ПРАВНАТА ДРЖАВА ВО ФУНКЦИЈА НА ДЕМОКРАТИЗАЦИЈА НА ОПШТЕСТВОТО LEGAL STATE IN THE FUNCTION

More information