PREDSTAVLJANJE INFORMACIJA

Size: px
Start display at page:

Download "PREDSTAVLJANJE INFORMACIJA"

Transcription

1 PREDSTAVLJANJE INFORMACIJA U raunarima se informacija predstavlja na nain koji je omogu'ila savremena tehnologija a to je veliina elektrinog signala (napona ili struje), broj elektrinih signala itd.

2 PREDSTAVLJANJE INFORMACIJA Pojam predstavljanje informacije esto se zamenjuje pojmovima - zapis informacije ili kodiranje informacije. Postoje odre0ena pravila slaganja znakova - gramatika pravila, koja treba poštovati prilikom predstavljanja informacije. Pravila zapisivanja informacija nazivamo kod.

3 PREDSTAVLJANJE INFORMACIJA Razlikuju se dva osnovna naina predstavljanja informacija: neprekidni i diskretni. Diskretan nain zapisivanja informacije nazivamo - digitalni zapis, a neprekidni nain zapisivanja - analogni zapis.

4 PREDSTAVLJANJE INFORMACIJA U komunikaciji sa raunarom koriste se razliiti oblici informacija: brojevi, tekst, slika, zvuk, video i animacija. Podaci se u raunaru mogu memorisati i obra0ivati jedino u binarnom obliku.

5 BINARNO PREDSTAVLJANJE INFORMACIJA U raunaru su informacije predstavljene pomo'u dva znaka. Oznaimo jedan od njih nulom (0) a drugi jedinicom (1). Zapis i kodiranje informacija u raunaru obavlja se formiranjem nizova od ova dva znaka, na primer,

6 BINARNO PREDSTAVLJANJE INFORMACIJA Znaajna su dva pitanja: 1. Zašto baš binarno predstavljanje, odnosno pomo'u samo dva znaka? 2. Da li se mo9e na ovaj nain zapisati svaka informacija?

7 BINARNO PREDSTAVLJANJE INFORMACIJA Odgovor na prvo pitanje povezan je sa mogu'nostima savremene elektronske tehnologije. Predstavljanje informacija sa samo dva znaka - binarno predstavljanje, lako se mo9e realizovati. Binarni nain predstavljanja informacija je jednostavan i pouzdan jer su potrebna samo dva razliita fiziki stabilna stanja.

8 BINARNO PREDSTAVLJANJE INFORMACIJA Postavlja se pitanje koliko je binarnih cifara potrebno da bi se pomo'u njihovih razliitih kombinacija predstavila sva slova, sve cifre i odre0eni specijalni znaci? Ako se uzme u obzir da postoji 10 cifara, oko 30 slova i oko 20 specijalnih potrebno je da se kodira oko 60 ulaznih simbola.

9 BINARNO PREDSTAVLJANJE INFORMACIJA Sa n binarnih cifara mo9e se formirati 2 n razliitih nizova du9ine 6, tj. zapisati binarno 2 n razliitih simbola. Da bi se svi navedeni simboli mogli kodirati potrebno je da bude 2 n < 60. Najmanji broj n koji zadovoljava ovu jednakost je 6 (2 6 = 64).

10 BINARNO PREDSTAVLJANJE INFORMACIJA Kodovi koji koriste 6 binarnih cifara za predstavljanje skupa alfa-numerikih podataka danas se ne koriste. Bilo je potrebno da ovaj kod bude nešto du9i da bi se pomo'u njega mogao predstaviti znatno znatno ve'i broj znakova, ali i da bi se u njega ugradile odre0ene kontrole.

11 BINARNO PREDSTAVLJANJE INFORMACIJA Zbog toga su uvedeni kodovi sa 8 binarnih cifara pomo'u kojih se mo9e predstaviti 2 8 = 256). Najpoznatiji iz ove grupe kodova je ASCII kod (American Standard Code for Information Interchange).

12 ASCII KOD - PRIMERI Slovu A dodeljena je vrednost 65 (od 256), odnosno slovo A je kodirano sa (65 u binarnom obliku). Slovu B dodeljena je vrednost 66, odnosno slovo B je kodirano sa (66 u binarnom obliku).

13 ASCII KOD - PRIMERI Cifri 1 dodeljena je vrednost 49, odnosno cifra 1 je kodirana sa Cifri 2 dodeljena je vrednost 50, odnosno cifra 2 je kodirana sa

14 STANDARDNA ASCII TABELA

15 PREDSTAVLJANJE NUMERIDKE INFORMACIJE Svaki pozitivan broj se mo9e tano na jedan nain zapisati u obliku: R = a n q n + a n-1 q n a 1 q+a 0 +a -1 q a -m q -m +..., (1) gde je q prirodan broj koji zovemo osnova brojnog sistema, a a i su koeficijenti za koje va9i ogranienje 0a i <q.

16 PREDSTAVLJANJE NUMERIDKE INFORMACIJE Ako za osnovu izaberemo q=2, dobijamo binarni sistem. Koeficijenti a i, u skladu sa ogranienjem, bi'e binarne cifre 0 i 1.

17 PREDSTAVLJANJE NUMERIDKE INFORMACIJE Pored dekadnog sistema s osnovom 10 i ciframa 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, u vezi sa raunarima, koriste se i: oktalni sistem (q=8) s ciframa 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 heksadecimalni sistem (q=16) sa ciframa 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, A, B, C, D, E, F.

18 PREDSTAVLJANJE NUMERIDKE INFORMACIJE Da bismo izbegli dvosmislenost, pri istovremenoj upotrebi više brojnih sistema, uz broj pišemo i osnovu brojnog sistema, na primer: 26 (10) = (2) = 32 (8) = 1A (16)

19 PREVOIENJE BROJA IZ PROIZVOLJNOG SISTEMA U DEKADNI Broj iz proizvoljnog sistema razvijamo prema jednaini (1), zatim, upotrebivši dekadnu aritmetiku, izraunavamo vrednost R i to je vrednost broja u dekadnom sistemu. 110,101 (2) = = = 6,625 (10)

20 PREDSTAVLJANJE NUMERIDKE INFORMACIJE Treba uoiti razliku izme0u kodiranja i konverzije decimalnog broja u binarni broj. Prilikom konverzije kompletan decimalan broj posmatra se kao jedinstven, a ne cifra po cifra, i konvertuje se u binarni oblik.

21 PREDSTAVLJANJE NUMERIDKE INFORMACIJE U raunaru se binarne operacije obavljaju samo nad binarnim brojevima, a ne i nad binarnim kodovima. Zbog razlika izme0u koda decimalnih brojeva i njihovog binarnog oblika, uslo9njava se proces obrade numerikih podataka u raunaru.

22 KAKO SE U RADUNARU PREDSTAVLJAJU SLIKE, CRTEKI I GRAFIDKE PRIKAZI? Na primer, crno belu sliku, mo9emo da podelimo u obliku kvadratne mre9e, gde svaki kvadrat mo9e da bude beo ili crn, zavisno od slike. Kada u raunar treba da unesemo sliku u boji, onda bi svakom kvadratu odgovarao niz binarnih znakova koji predstavljaju odre0enu boju kvadrata.

23 KAKO SE U RADUNARU PREDSTAVLJAJU SLIKE, CRTEKI I GRAFIDKE PRIKAZI? Obrada slika u raunaru zahteva da se slika na neki nain pretvori u raunarski zapis. Razvijene su dve tehnike raunarskog zapisivanja slika.

24 KAKO SE U RADUNARU PREDSTAVLJAJU SLIKE, CRTEKI I GRAFIDKE PRIKAZI? Slika mo9e biti zapisana kao niz koordinata koje se povezuju pravim ili krivim linijama (vektorska slika), pa raunar na osnovu tih podataka svaki put iznova isrctava sliku..

25 KAKO SE U RADUNARU PREDSTAVLJAJU SLIKE, CRTEKI I GRAFIDKE PRIKAZI? Drugi nain podrazumeva da se slika pretvori u veliki broj taaka. Raunar uva podatke o svakoj pojedinanoj taki i na osnovu toga prikazuje i obra0uje sliku. U ovom sluaju slika je definisana kao mre9a taaka i ovakav oblik takaste slike naziva se bitmapa.

26 KAKO SE U RADUNARU PREDSTAVLJAJU SLIKE, CRTEKI I GRAFIDKE PRIKAZI? U ovom sluaju slika je definisana kao mre9a taaka i ovakav oblik takaste slike naziva se bitmapa.

27 BITMAT FORMATI BMP GIF JPEG, JPG PNG PICT (Macintosh) PCX TIFF PSD (Adobe Photoshop)

28 POPULARNI BITMAP EDITING PROGRAMI Microsoft Paint Adobe Photoshop Corel Photo-Paint Corel Paint Shop Pro

29 VEKTORSKI FORMATI AI (Adobe Illustrator) CDR (CorelDRAW) CMX (Corel Exchange) CGM Computer Graphics Metafile DXF AutoCAD WMF Windows Metafile

30 POPULARNI PROGRAMI ZA OBRADU VEKTORSKIH SLIKA Adobe Illustrator CorelDRAW Xara Xtreme Serif DrawPlus

31 VEKTORSKE I RASTERSKE SLIKE

32 PREDSTAVLJANJE CRNO-BELE SLIKE Za prikazivanje crno-bele slike koristi se jedan bit za jednu taku. Tako 'e prvi bit prvog bajta prikaza slike odre0ivati izgled krajnje gornje leve take na ekranu. Drugi bit istog bajta odre0uje izgled druge take u prvom redu itd., sve do osmog bita.

33 PREDSTAVLJANJE CRNO-BELE SLIKE Slede'ih osam taaka 'e biti prikazano u slede'em bajtu memorije. Ako radimo sa slikom koja ima 640 x 480 taaka treba'e nam bitova, odnosno bajtova za zapisivanje ove slike. Osvetljena taka na ekranu predstavljena je u memoriji sa 1, neosvetljen sa 0.

34 PREDSTAVLJANJE SLIKE U BOJI Za prikaz slike u boji za svaku pojedinu taku potrebne su informacije o boji, odnosno nijansi boje. Zbog toga se za jednu taku na ekranu upotrebljava više bitova. Na primer, ako za svaku taku na ekranu rezervišemo po dva bita, mo'i'emo toj taki da dodelimo 4 razliite boje.

35 PREDSTAVLJANJE SLIKE U BOJI Upotrebom 4 bita mo9emo mo9emo jednoj taki pridru9iti jednu od 16 razliitih boja. Upotrebom 8 bitova (1 bajt) mo9emo jednoj taki pridru9iti jednu od 256 razliitih boja. Upotrebom 24 bita (3 bajta) mo9emo jednoj taki pridru9iti jednu pribli9no 16 miliona razliitih boja.

36 BOJE Postoje dva osnovna modela predstavljanja boja: dodavanjem (Aditivni model); oduzimanjem (Subtraktivni model).

37 ADITIVNI MODEL Ako izme0u Izme0u izvora bele svetlosti i belog papira postavljamo obojena stakla dobi'emo slede'e efekte: Kuto staklo propušta 9utu svetlost. Crveno propušta crvenu. Ako 9utu svetlost propustimo kroz crveno staklo, prolazi crvena svetlost. Ako crvenu svetlost propustimo kroz 9uto staklo, prolazi crvena svetlost. Zakljuujemo da je crvena svetlost komponenta 9ute svetlosti

38 ADITIVNI MODEL Sprovode'i eksperiment na slian nain uoavaju se tri osnovne obojene komponente bele svetlosti: crvena; zelena; plava. Sve ostale obojene svetlosti mogu se dobiti kombinacijom prethodnih u razliitim intenzitetima. Model se obino naziva RGB (red, green, blue).

39 ADITIVNI MODEL Aditivni model se primenjuje kada se boje grade dodavanjem komponenti svetlosti: monitori, projektori,... Nije idealan u sluajevima kada se boja dobija na drugi nain.

40 SUBTRAKTIVNI MODEL Ako za osnovne boje uzimamo one koje prolaze kada se zadr9avaju osnovne komponente svetlosti, dobijaju se: 9uta (zadr9ana je plava) plavozelena (zadr9ana je crvena) ru9iasta (zadr9ana je zelena) crna (zadr9ana je bela) Model se obino naziva CMYK (cyan, magenta, yellow, black).

41 SUBTRAKTIVNI MODEL Subtraktivni model se prirodno primenjuje kada se boje grade odbijanjem svetlosti, tj. zadr9avanjem komponenti: slikanje, štampanje,..., uopšte, nanošenje bojenih materija na posmatranu površinu.

42 Parametri predstavljanja slike Slika se u digitalnim sistemima predstavlja matricom taaka - piksela. Parametri predstavljanja su: - rezolucija - dinamiki raspon

43 REZOLUCIJA Rezolucija je mera preciznosti predstavljanja. Relativna rezolucija je broj piksela po jedinici du9ine (obino po inu). Apsolutna rezolucija je veliina matrice mereno brojem piksela.

44 DINAMIDKI RASPON Dinamiki raspon odre0uje preciznost predstavljanja pojedinanih piksela. Izra9ava se brojem razliitih podr9anih nijansi svake hromatske komponente svetlosti. Dinamiki raspon monohromatskog piksela meri se brojem nijansi sive.

45 DINAMIDKI RASPON Dinamiki raspon piksela u boji meri se brojem nijansi svake od komponenti. Ljudsko oko je u stanju da raspozna oko boja. Nešto je osetljivije prema nijansama zelene boje.

PREDSTAVLJANJE INFORMACIJA

PREDSTAVLJANJE INFORMACIJA PREDSTAVLJANJE INFORMACIJA U računarima se informacija predstavlja na način koji je omogućila savremena tehnologija a to je veličina električnog signala (napona ili struje), broj električnih signala itd.

More information

Računarska grafika je oblast računarstva koja se bavi kreiranjem, obradom, prilagođavanjem slika i animacija pomoću računara.

Računarska grafika je oblast računarstva koja se bavi kreiranjem, obradom, prilagođavanjem slika i animacija pomoću računara. Računarska grafika je oblast računarstva koja se bavi kreiranjem, obradom, prilagođavanjem slika i animacija pomoću računara. Postoje dva standardna modela boja: Aditivni model RGB Suptraktivni model CMYK

More information

1.7 Predstavljanje negativnih brojeva u binarnom sistemu

1.7 Predstavljanje negativnih brojeva u binarnom sistemu .7 Predstavljanje negativnih brojeva u binarnom sistemu U decimalnom brojnom sistemu pozitivni brojevi se predstavljaju znakom + napisanim ispred cifara koje definišu apsolutnu vrednost broja, odnosno

More information

SIMPLE PAST TENSE (prosto prošlo vreme) Građenje prostog prošlog vremena zavisi od toga da li je glagol koji ga gradi pravilan ili nepravilan.

SIMPLE PAST TENSE (prosto prošlo vreme) Građenje prostog prošlog vremena zavisi od toga da li je glagol koji ga gradi pravilan ili nepravilan. SIMPLE PAST TENSE (prosto prošlo vreme) Građenje prostog prošlog vremena zavisi od toga da li je glagol koji ga gradi pravilan ili nepravilan. 1) Kod pravilnih glagola, prosto prošlo vreme se gradi tako

More information

Kori{}enjem navedene pro ce dure prevesti u dekadni brojni sistem slede}e binarne brojeve: c)10001 (2) f) (2)

Kori{}enjem navedene pro ce dure prevesti u dekadni brojni sistem slede}e binarne brojeve: c)10001 (2) f) (2) 1. Brojni sistemi 1. Ako se za prikaz binarnog broja koristi razvijen eksponencijalni zapis, broj se lako prevodi u dekadni brojni sistem kao u slede}em primeru: 1110 (2) =1*2 3 +1*2 2 +1*2 1 +0*2 0 =8+4+2+0

More information

Biznis scenario: sekcije pk * id_sekcije * naziv. projekti pk * id_projekta * naziv ꓳ profesor fk * id_sekcije

Biznis scenario: sekcije pk * id_sekcije * naziv. projekti pk * id_projekta * naziv ꓳ profesor fk * id_sekcije Biznis scenario: U školi postoje četiri sekcije sportska, dramska, likovna i novinarska. Svaka sekcija ima nekoliko aktuelnih projekata. Likovna ima četiri projekta. Za projekte Pikaso, Rubens i Rembrant

More information

TRAJANJE AKCIJE ILI PRETHODNOG ISTEKA ZALIHA ZELENI ALAT

TRAJANJE AKCIJE ILI PRETHODNOG ISTEKA ZALIHA ZELENI ALAT TRAJANJE AKCIJE 16.01.2019-28.02.2019 ILI PRETHODNOG ISTEKA ZALIHA ZELENI ALAT Akcija sa poklonima Digitally signed by pki, pki, BOSCH, EMEA, BOSCH, EMEA, R, A, radivoje.stevanovic R, A, 2019.01.15 11:41:02

More information

Podešavanje za eduroam ios

Podešavanje za eduroam ios Copyright by AMRES Ovo uputstvo se odnosi na Apple mobilne uređaje: ipad, iphone, ipod Touch. Konfiguracija podrazumeva podešavanja koja se vrše na računaru i podešavanja na mobilnom uređaju. Podešavanja

More information

Eduroam O Eduroam servisu edu roam Uputstvo za podešavanje Eduroam konekcije NAPOMENA: Microsoft Windows XP Change advanced settings

Eduroam O Eduroam servisu edu roam Uputstvo za podešavanje Eduroam konekcije NAPOMENA: Microsoft Windows XP Change advanced settings Eduroam O Eduroam servisu Eduroam - educational roaming je besplatan servis za pristup Internetu. Svojim korisnicima omogućava bezbedan, brz i jednostavan pristup Internetu širom sveta, bez potrebe za

More information

KAPACITET USB GB. Laserska gravura. po jednoj strani. Digitalna štampa, pun kolor, po jednoj strani USB GB 8 GB 16 GB.

KAPACITET USB GB. Laserska gravura. po jednoj strani. Digitalna štampa, pun kolor, po jednoj strani USB GB 8 GB 16 GB. 9.72 8.24 6.75 6.55 6.13 po 9.30 7.89 5.86 10.48 8.89 7.30 7.06 6.61 11.51 9.75 8.00 7.75 7.25 po 0.38 10.21 8.66 7.11 6.89 6.44 11.40 9.66 9.73 7.69 7.19 12.43 1 8.38 7.83 po 0.55 0.48 0.37 11.76 9.98

More information

GUI Layout Manager-i. Bojan Tomić Branislav Vidojević

GUI Layout Manager-i. Bojan Tomić Branislav Vidojević GUI Layout Manager-i Bojan Tomić Branislav Vidojević Layout Manager-i ContentPane Centralni deo prozora Na njega se dodaju ostale komponente (dugmići, polja za unos...) To je objekat klase javax.swing.jpanel

More information

IZDAVANJE SERTIFIKATA NA WINDOWS 10 PLATFORMI

IZDAVANJE SERTIFIKATA NA WINDOWS 10 PLATFORMI IZDAVANJE SERTIFIKATA NA WINDOWS 10 PLATFORMI Za pomoć oko izdavanja sertifikata na Windows 10 operativnom sistemu možete se obratiti na e-mejl adresu esupport@eurobank.rs ili pozivom na telefonski broj

More information

Uvod u relacione baze podataka

Uvod u relacione baze podataka Uvod u relacione baze podataka 25. novembar 2011. godine 7. čas SQL skalarne funkcije, operatori ANY (SOME) i ALL 1. Za svakog studenta izdvojiti ime i prezime i broj različitih ispita koje je pao (ako

More information

3. PREDSTAVLJANJE BROJEVA U RAČUNARU

3. PREDSTAVLJANJE BROJEVA U RAČUNARU 3. PREDSTAVLJANJE BROJEVA U RAČUNARU Sve matematičke funkcije se mogu izraziti preko četiri osnovne aritmetičke operacije: sabiranje, oduzimanje, množenje i deljenje. Ove operacije se mogu izvršavati u

More information

Ulazne promenljive se nazivaju argumenti ili fiktivni parametri. Potprogram se poziva u okviru programa, kada se pri pozivu navode stvarni parametri.

Ulazne promenljive se nazivaju argumenti ili fiktivni parametri. Potprogram se poziva u okviru programa, kada se pri pozivu navode stvarni parametri. Potprogrami su delovi programa. Često se delovi koda ponavljaju u okviru nekog programa. Logično je da se ta grupa komandi izdvoji u potprogram, i da se po želji poziva u okviru programa tamo gde je potrebno.

More information

Nejednakosti s faktorijelima

Nejednakosti s faktorijelima Osječki matematički list 7007, 8 87 8 Nejedakosti s faktorijelima Ilija Ilišević Sažetak Opisae su tehike kako se mogu dokazati ejedakosti koje sadrže faktorijele Spomeute tehike su ilustrirae a izu zaimljivih

More information

AMRES eduroam update, CAT alat za kreiranje instalera za korisničke uređaje. Marko Eremija Sastanak administratora, Beograd,

AMRES eduroam update, CAT alat za kreiranje instalera za korisničke uređaje. Marko Eremija Sastanak administratora, Beograd, AMRES eduroam update, CAT alat za kreiranje instalera za korisničke uređaje Marko Eremija Sastanak administratora, Beograd, 12.12.2013. Sadržaj eduroam - uvod AMRES eduroam statistika Novine u okviru eduroam

More information

ELEMENTI ELEKTRONIKE digitalna kola

ELEMENTI ELEKTRONIKE digitalna kola Univerzitet u Beogradu Elektrotehnički fakultet Dr Vujo Drndarević ELEMENTI ELEKTRONIKE digitalna kola Beograd, 26. Prof. dr Vujo Drndarević ELEMENTI ELEKTRONIKE digitalna kola Recenzenti Doc. dr Vladimir

More information

- Vežba 1 (dodatan materijal) - Kreiranje Web šablona (template) pomoću softvera Adobe Photoshop CS

- Vežba 1 (dodatan materijal) - Kreiranje Web šablona (template) pomoću softvera Adobe Photoshop CS - Vežba 1 (dodatan materijal) - Kreiranje Web šablona (template) pomoću softvera Adobe Photoshop CS 1. Pokrenite Adobe Photoshop CS i otvorite novi dokument sa komandom File / New 2. Otvoriće se dijalog

More information

DIGITALIZACIJA SLIKOVNIH PODATAKA. 1. Digitalizacija. Digitalizacija slika

DIGITALIZACIJA SLIKOVNIH PODATAKA. 1. Digitalizacija. Digitalizacija slika Vesna Vučković, (Matematički fakultet, Beograd) DIGITALIZACIJA SLIKOVNIH PODATAKA Da bi se slika predstavila na računaru, mora se digitalizovati - predstaviti u obliku matrice piksela. Pri tome se, u skladu

More information

ZBIRKA ZADATAKA IZ POSLOVNE INFORMATIKE

ZBIRKA ZADATAKA IZ POSLOVNE INFORMATIKE Dr Srđan Damjanović Predrag Katanić Borislav Drakul ZBIRKA ZADATAKA IZ POSLOVNE INFORMATIKE FAKULTET SPOLJNE TRGOVINE BIJELJINA, 2OO8. ZBIRKA ZADATAKA IZ POSLOVNE INFORMATIKE 2 Recenzent: Prof.dr Branko

More information

CJENIK APLIKACIJE CERAMIC PRO PROIZVODA STAKLO PLASTIKA AUTO LAK KOŽA I TEKSTIL ALU FELGE SVJETLA

CJENIK APLIKACIJE CERAMIC PRO PROIZVODA STAKLO PLASTIKA AUTO LAK KOŽA I TEKSTIL ALU FELGE SVJETLA KOŽA I TEKSTIL ALU FELGE CJENIK APLIKACIJE CERAMIC PRO PROIZVODA Radovi prije aplikacije: Prije nanošenja Ceramic Pro premaza površina vozila na koju se nanosi mora bi dovedena u korektno stanje. Proces

More information

BENCHMARKING HOSTELA

BENCHMARKING HOSTELA BENCHMARKING HOSTELA IZVJEŠTAJ ZA SVIBANJ. BENCHMARKING HOSTELA 1. DEFINIRANJE UZORKA Tablica 1. Struktura uzorka 1 BROJ HOSTELA BROJ KREVETA Ukupno 1016 643 1971 Regije Istra 2 227 Kvarner 4 5 245 991

More information

3D GRAFIKA I ANIMACIJA

3D GRAFIKA I ANIMACIJA 1 3D GRAFIKA I ANIMACIJA Uvod u Flash CS3 Šta će se raditi? 2 Upoznavanje interfejsa Osnovne osobine Definisanje osnovnih entiteta Rad sa bojama Rad sa linijama Definisanje i podešavanje ispuna Pregled

More information

Port Community System

Port Community System Port Community System Konferencija o jedinstvenom pomorskom sučelju i digitalizaciji u pomorskom prometu 17. Siječanj 2018. godine, Zagreb Darko Plećaš Voditelj Odsjeka IS-a 1 Sadržaj Razvoj lokalnog PCS

More information

CJENOVNIK KABLOVSKA TV DIGITALNA TV INTERNET USLUGE

CJENOVNIK KABLOVSKA TV DIGITALNA TV INTERNET USLUGE CJENOVNIK KABLOVSKA TV Za zasnivanje pretplatničkog odnosa za korištenje usluga kablovske televizije potrebno je da je tehnički izvodljivo (mogude) priključenje na mrežu Kablovskih televizija HS i HKBnet

More information

Otpremanje video snimka na YouTube

Otpremanje video snimka na YouTube Otpremanje video snimka na YouTube Korak br. 1 priprema snimka za otpremanje Da biste mogli da otpremite video snimak na YouTube, potrebno je da imate kreiran nalog na gmailu i da video snimak bude u nekom

More information

Tutorijal za Štefice za upload slika na forum.

Tutorijal za Štefice za upload slika na forum. Tutorijal za Štefice za upload slika na forum. Postoje dvije jednostavne metode za upload slika na forum. Prva metoda: Otvoriti nova tema ili odgovori ili citiraj već prema želji. U donjem dijelu obrasca

More information

PRIMENJENA INFORMATIKA

PRIMENJENA INFORMATIKA 1954 PRIMENJENA INFORMATIKA ZBIRKA ZADATAKA Dr Tihomir Zoranović 2 Dr Tihomir Zoranović PRIMENJENA INFORMATIKA Zbirka zadataka Novi Sad, 216. EDICIJA POMOĆNI UDŽBENIK Osnivač i izdavač edicije Poljoprivredni

More information

ENR 1.4 OPIS I KLASIFIKACIJA VAZDUŠNOG PROSTORA U KOME SE PRUŽAJU ATS USLUGE ENR 1.4 ATS AIRSPACE CLASSIFICATION AND DESCRIPTION

ENR 1.4 OPIS I KLASIFIKACIJA VAZDUŠNOG PROSTORA U KOME SE PRUŽAJU ATS USLUGE ENR 1.4 ATS AIRSPACE CLASSIFICATION AND DESCRIPTION VFR AIP Srbija / Crna Gora ENR 1.4 1 ENR 1.4 OPIS I KLASIFIKACIJA VAZDUŠNOG PROSTORA U KOME SE PRUŽAJU ATS USLUGE ENR 1.4 ATS AIRSPACE CLASSIFICATION AND DESCRIPTION 1. KLASIFIKACIJA VAZDUŠNOG PROSTORA

More information

DC MILIAMPERSKA MERNA KLJESTA,Procesna merna kljesta KEW KYORITSU ELECTRICAL INSTRUMENTS WORKS, LTD. All rights reserved.

DC MILIAMPERSKA MERNA KLJESTA,Procesna merna kljesta KEW KYORITSU ELECTRICAL INSTRUMENTS WORKS, LTD. All rights reserved. DC MILIAMPERSKA MERNA KLJESTA,Procesna merna kljesta KEW 2500 KYORITSU ELECTRICAL INSTRUMENTS WORKS,LTD Funkcije DC Miliamperska Procesna merna kljesta Kew2500 Za merenja nivoa signala (od 4 do 20mA) bez

More information

RANI BOOKING TURSKA LJETO 2017

RANI BOOKING TURSKA LJETO 2017 PUTNIČKA AGENCIJA FIBULA AIR TRAVEL AGENCY D.O.O. UL. FERHADIJA 24; 71000 SARAJEVO; BIH TEL:033/232523; 033/570700; E-MAIL: INFO@FIBULA.BA; FIBULA@BIH.NET.BA; WEB: WWW.FIBULA.BA SUDSKI REGISTAR: UF/I-1769/02,

More information

KAKO GA TVORIMO? Tvorimo ga tako, da glagol postavimo v preteklik (past simple): 1. GLAGOL BITI - WAS / WERE TRDILNA OBLIKA:

KAKO GA TVORIMO? Tvorimo ga tako, da glagol postavimo v preteklik (past simple): 1. GLAGOL BITI - WAS / WERE TRDILNA OBLIKA: Past simple uporabljamo, ko želimo opisati dogodke, ki so se zgodili v preteklosti. Dogodki so se zaključili v preteklosti in nič več ne trajajo. Dogodki so se zgodili enkrat in se ne ponavljajo, čas dogodkov

More information

Adapted for classroom use by

Adapted for classroom use by Obogaćeni i dodatni program Tim Bell, za Ian učenike H. Witten osnovnih and škola Mike Fellows Adapted for classroom use by Created by Tim Bell, Ian H. Witten and Mike Fellows Adapted for classroom use

More information

Upute za korištenje makronaredbi gml2dwg i gml2dgn

Upute za korištenje makronaredbi gml2dwg i gml2dgn SVEUČILIŠTE U ZAGREBU - GEODETSKI FAKULTET UNIVERSITY OF ZAGREB - FACULTY OF GEODESY Zavod za primijenjenu geodeziju; Katedra za upravljanje prostornim informacijama Institute of Applied Geodesy; Chair

More information

ANALIZA OPRAVDANOSTI POVEANJA REDUNDANTNIH VEZA U TK SISTEMU SA STANOVIŠTA RASPOLOŽIVOSTI Mati M. 1,Ramovi R. 2

ANALIZA OPRAVDANOSTI POVEANJA REDUNDANTNIH VEZA U TK SISTEMU SA STANOVIŠTA RASPOLOŽIVOSTI Mati M. 1,Ramovi R. 2 ANALIZA OPRAVDANOSTI POVEANJA REDUNDANTNIH VEZA U TK SISTEMU SA STANOVIŠTA RASPOLOŽIVOSTI Mati M. 1,Ramovi R. 2 1 Telekom Srbija a.d. 2 Elektrotehniki fakultet u Beogradu I UVOD Pri projektovanju savremenih

More information

Idejno rješenje: Dubrovnik Vizualni identitet kandidature Dubrovnika za Europsku prijestolnicu kulture 2020.

Idejno rješenje: Dubrovnik Vizualni identitet kandidature Dubrovnika za Europsku prijestolnicu kulture 2020. Idejno rješenje: Dubrovnik 2020. Vizualni identitet kandidature Dubrovnika za Europsku prijestolnicu kulture 2020. vizualni identitet kandidature dubrovnika za europsku prijestolnicu kulture 2020. visual

More information

Optimizacija memorijskog zapisa digitalne slike

Optimizacija memorijskog zapisa digitalne slike Sveučilište J. J. Strossmayera u Osijeku Odjel za matematiku Danijel Drmić Optimizacija memorijskog zapisa digitalne slike Diplomski rad Osijek, 2012. Sveučilište J. J. Strossmayera u Osijeku Odjel za

More information

SAS On Demand. Video: Upute za registraciju:

SAS On Demand. Video:  Upute za registraciju: SAS On Demand Video: http://www.sas.com/apps/webnet/video-sharing.html?bcid=3794695462001 Upute za registraciju: 1. Registracija na stranici: https://odamid.oda.sas.com/sasodaregistration/index.html U

More information

UPOREĐIVANJE STEPENA KOMPRESIJE KOD ALGORITAMA SA GUBICIMA I BEZ GUBITAKA

UPOREĐIVANJE STEPENA KOMPRESIJE KOD ALGORITAMA SA GUBICIMA I BEZ GUBITAKA Univerzitet u Beogradu Matematički fakultet Master teza UPOREĐIVANJE STEPENA KOMPRESIJE KOD ALGORITAMA SA GUBICIMA I BEZ GUBITAKA Ivona Brajević Mentor prof. dr Milan Tuba Beograd, 2008. godine 2 3 SADRŽAJ

More information

KABUPLAST, AGROPLAST, AGROSIL 2500

KABUPLAST, AGROPLAST, AGROSIL 2500 KABUPLAST, AGROPLAST, AGROSIL 2500 kabuplast - dvoslojne rebraste cijevi iz polietilena visoke gustoće (PEHD) za kabelsku zaštitu - proizvedene u skladu sa ÖVE/ÖNORM EN 61386-24:2011 - stijenka izvana

More information

SEMINARSKI RAD FORMATI ZAPISA FOTOGRAFIJA

SEMINARSKI RAD FORMATI ZAPISA FOTOGRAFIJA GRAFIČKI FAKULTET STUDIJ: GRAFIČKA TEHNOLOGIJA SEMINARSKI RAD FORMATI ZAPISA FOTOGRAFIJA Zagreb, siječanj 2016. SAŽETAK U ovom seminarskom radu ukratko ćemo opisati najpoznatije formate zapisa, njihove

More information

Struktura indeksa: B-stablo. ls/swd/btree/btree.html

Struktura indeksa: B-stablo.   ls/swd/btree/btree.html Struktura indeksa: B-stablo http://cis.stvincent.edu/html/tutoria ls/swd/btree/btree.html Uvod ISAM (Index-Sequential Access Method, IBM sredina 60-tih godina 20. veka) Nedostaci: sekvencijalno pretraživanje

More information

PROJEKTNI PRORAČUN 1

PROJEKTNI PRORAČUN 1 PROJEKTNI PRORAČUN 1 Programski period 2014. 2020. Kategorije troškova Pojednostavlj ene opcije troškova (flat rate, lump sum) Radni paketi Pripremni troškovi, troškovi zatvaranja projekta Stope financiranja

More information

STRUČNA PRAKSA B-PRO TEMA 13

STRUČNA PRAKSA B-PRO TEMA 13 MAŠINSKI FAKULTET U BEOGRADU Katedra za proizvodno mašinstvo STRUČNA PRAKSA B-PRO TEMA 13 MONTAŽA I SISTEM KVALITETA MONTAŽA Kratak opis montže i ispitivanja gotovog proizvoda. Dati izgled i sadržaj tehnološkog

More information

L A TEX. Dejan Tomić 44/2011, I smer

L A TEX. Dejan Tomić 44/2011, I smer L A TEX Dejan Tomić 44/2011, I smer October 15, 2011 Poglavlje 1 Matematika 1.1 Prva godina 1.1.1 Diskretne strukture 1 U ovom predmetu se uče stvari kao što su: teorija konačnih skupova, iskazni račun

More information

math.e Fibonaccijev brojevni sustav 1 Uvod Fibonaccijev brojevni sustav math.e Vol 16. Hrvatski matematički elektronički časopis

math.e Fibonaccijev brojevni sustav 1 Uvod Fibonaccijev brojevni sustav math.e Vol 16. Hrvatski matematički elektronički časopis 1 math.e Hrvatski matematički elektronički časopis Fibonaccijev brojevni sustav teorija brojeva Ljerka Jukić asistentica Odjela za matematiku Sveučilišta u Osijeku ljukic@mathos.hr Helena Velić studentica

More information

SVEUČILIŠTE U ZAGREBU FAKULTET ELEKTROTEHNIKE I RAČUNARSTVA. SEMINARSKI RAD U OKVIRU PREDMETA "Računalna forenzika" 2016/2017. GIF FORMAT (.

SVEUČILIŠTE U ZAGREBU FAKULTET ELEKTROTEHNIKE I RAČUNARSTVA. SEMINARSKI RAD U OKVIRU PREDMETA Računalna forenzika 2016/2017. GIF FORMAT (. SVEUČILIŠTE U ZAGREBU FAKULTET ELEKTROTEHNIKE I RAČUNARSTVA SEMINARSKI RAD U OKVIRU PREDMETA "Računalna forenzika" 2016/2017 GIF FORMAT (.gif) Renato-Zaneto Lukež Zagreb, siječanj 2017. Sadržaj 1. Uvod...

More information

Programski paket PixelByPixel za vizualizaciju rasterskih algoritama računarske grafike

Programski paket PixelByPixel za vizualizaciju rasterskih algoritama računarske grafike UNIVERZITET U NIŠU PRIRODNO-MATEMATIČKI FAKULTET DEPARTMAN ZA RAČUNARSKE NAUKE Programski paket PixelByPixel za vizualizaciju rasterskih algoritama računarske grafike Master rad Mentor: dr Vesna Veličković

More information

EKONOMSKI FAKULTET UNIVERZITETA U BEOGRADU copyright by A.Bradi & G. Petri, as. Windows 98.

EKONOMSKI FAKULTET UNIVERZITETA U BEOGRADU copyright by A.Bradi & G. Petri, as. Windows 98. 1 as Windows 98. Operativni sistem (OS) je skup programskih modula (vrsta softvera) koji vrši upravljanje i kontrolu raunarskih resursa. OS, prema tome, upravlja svim hardverskim komponentama sistema,

More information

TEHNO SISTEM d.o.o. PRODUCT CATALOGUE KATALOG PROIZVODA TOPLOSKUPLJAJUĆI KABLOVSKI PRIBOR HEAT-SHRINKABLE CABLE ACCESSORIES

TEHNO SISTEM d.o.o. PRODUCT CATALOGUE KATALOG PROIZVODA TOPLOSKUPLJAJUĆI KABLOVSKI PRIBOR HEAT-SHRINKABLE CABLE ACCESSORIES TOPOSKUPJAJUĆI KABOVSKI PRIBOR HEAT-SHRINKABE CABE ACCESSORIES KATAOG PROIZVODA PRODUCT CATAOGUE 8 TEHNO SISTEM d.o.o. NISKONAPONSKI TOPOSKUPJAJUĆI KABOVSKI PRIBOR TOPOSKUPJAJUĆE KABOVSKE SPOJNICE kv OW

More information

MINISTRY OF THE SEA, TRANSPORT AND INFRASTRUCTURE

MINISTRY OF THE SEA, TRANSPORT AND INFRASTRUCTURE MINISTRY OF THE SEA, TRANSPORT AND INFRASTRUCTURE 3309 Pursuant to Article 1021 paragraph 3 subparagraph 5 of the Maritime Code ("Official Gazette" No. 181/04 and 76/07) the Minister of the Sea, Transport

More information

Bušilice nove generacije. ImpactDrill

Bušilice nove generacije. ImpactDrill NOVITET Bušilice nove generacije ImpactDrill Nove udarne bušilice od Bosch-a EasyImpact 550 EasyImpact 570 UniversalImpact 700 UniversalImpact 800 AdvancedImpact 900 Dostupna od 01.05.2017 2 Logika iza

More information

Klasterizacija. NIKOLA MILIKIĆ URL:

Klasterizacija. NIKOLA MILIKIĆ   URL: Klasterizacija NIKOLA MILIKIĆ EMAIL: nikola.milikic@fon.bg.ac.rs URL: http://nikola.milikic.info Klasterizacija Klasterizacija (eng. Clustering) spada u grupu tehnika nenadgledanog učenja i omogućava grupisanje

More information

DIGITALNA SLIKA PERCEPCIJA SLIKE. Napomena: Formule ne treba pamtiti, potrebno je moći ih prepoznati kad su napisane.

DIGITALNA SLIKA PERCEPCIJA SLIKE. Napomena: Formule ne treba pamtiti, potrebno je moći ih prepoznati kad su napisane. DIGITALNA SLIKA PERCEPCIJA SLIKE Napomena: Formule ne treba pamtiti, potrebno je moći ih prepoznati kad su napisane. Mnoge aplikacije koje koriste obradu slike generišu sliku koju će posmatrati čovjek

More information

Implementacija sparsnih matrica upotrebom listi u programskom jeziku C

Implementacija sparsnih matrica upotrebom listi u programskom jeziku C INFOTEH-JAHORINA Vol. 10, Ref. E-I-15, p. 461-465, March 2011. Implementacija sparsnih matrica upotrebom listi u programskom jeziku C Đulaga Hadžić, Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta Tuzlanskog

More information

INSTALIRANJE SOFTVERSKOG SISTEMA SURVEY

INSTALIRANJE SOFTVERSKOG SISTEMA SURVEY INSTALIRANJE SOFTVERSKOG SISTEMA SURVEY Softverski sistem Survey za geodeziju, digitalnu topografiju i projektovanje u niskogradnji instalira se na sledeći način: 1. Instalirati grafičko okruženje pod

More information

Primer-1 Nacrtati deo lanca.

Primer-1 Nacrtati deo lanca. Primer-1 Nacrtati deo lanca. 1. Nacrtati krug sa Ellipse alatkom i sa CTRL tasterom. 2. Napraviti kopiju kruga unutar glavnog kruga (desni klik za kopiju). 3. Selektovati oba kruga pa onda ih kombinovati

More information

INFORMATIKA II AutoCAD 9. deo. Rudarsko-geološki fakultet Rudarski odsek

INFORMATIKA II AutoCAD 9. deo. Rudarsko-geološki fakultet Rudarski odsek INFORMATIKA II AutoCAD 9. deo Rudarsko-geološki fakultet Rudarski odsek Raspoređivanje i štampanje crteža Štampanje iz AutoCAD-a je komplikovanije nego iz drugih programa zašta postoje i sasvim određeni

More information

Programiranje za internet zimski semestar 2013/2014. Java kroz primjere (skripta je u fazi izradi)

Programiranje za internet zimski semestar 2013/2014. Java kroz primjere (skripta je u fazi izradi) Programiranje za internet zimski semestar 2013/2014 Java kroz primjere (skripta je u fazi izradi) Zadatak broj 1 Nacrtati kocku. (Zanimljiv teži problem za razmišljanje: Nacrtat kocku čije će dimenzije

More information

Tema 2: Uvod u sisteme za podršku odlučivanju (VEŽBE)

Tema 2: Uvod u sisteme za podršku odlučivanju (VEŽBE) Tema 2: Uvod u sisteme za podršku odlučivanju (VEŽBE) SISTEMI ZA PODRŠKU ODLUČIVANJU dr Vladislav Miškovic vmiskovic@singidunum.ac.rs Fakultet za računarstvo i informatiku 2013/2014 Tema 2: Uvod u sisteme

More information

Priprema podataka. NIKOLA MILIKIĆ URL:

Priprema podataka. NIKOLA MILIKIĆ   URL: Priprema podataka NIKOLA MILIKIĆ EMAIL: nikola.milikic@fon.bg.ac.rs URL: http://nikola.milikic.info Normalizacija Normalizacija je svođenje vrednosti na neki opseg (obično 0-1) FishersIrisDataset.arff

More information

UNIVERZITET U BEOGRADU RUDARSKO GEOLOŠKI FAKULTET DEPARTMAN ZA HIDROGEOLOGIJU ZBORNIK RADOVA. ZLATIBOR maj godine

UNIVERZITET U BEOGRADU RUDARSKO GEOLOŠKI FAKULTET DEPARTMAN ZA HIDROGEOLOGIJU ZBORNIK RADOVA. ZLATIBOR maj godine UNIVERZITETUBEOGRADU RUDARSKOGEOLOŠKIFAKULTET DEPARTMANZAHIDROGEOLOGIJU ZBORNIKRADOVA ZLATIBOR 1720.maj2012.godine XIVSRPSKISIMPOZIJUMOHIDROGEOLOGIJI ZBORNIKRADOVA IZDAVA: ZAIZDAVAA: TEHNIKIUREDNICI: TIRAŽ:

More information

NIS PETROL. Uputstvo za deaktiviranje/aktiviranje stranice Veleprodajnog cenovnika na sajtu NIS Petrol-a

NIS PETROL. Uputstvo za deaktiviranje/aktiviranje stranice Veleprodajnog cenovnika na sajtu NIS Petrol-a NIS PETROL Uputstvo za deaktiviranje/aktiviranje stranice Veleprodajnog cenovnika na sajtu NIS Petrol-a Beograd, 2018. Copyright Belit Sadržaj Disable... 2 Komentar na PHP kod... 4 Prava pristupa... 6

More information

Svojstva olovke x (0,0)

Svojstva olovke x (0,0) Kornjačina grafika O modulu turtle Sadrži funkcije za crtanje Izvođenjem naredbi otvara se grafički prozor veličine 600x600 piksela Olovka (pokazivač) je postavljena u središtu prozora i usmjerena udesno

More information

1. Instalacija programske podrške

1. Instalacija programske podrške U ovom dokumentu opisana je instalacija PBZ USB PKI uređaja na računala korisnika PBZCOM@NET internetskog bankarstva. Uputa je podijeljena na sljedeće cjeline: 1. Instalacija programske podrške 2. Promjena

More information

METODE ENTROPIJSKOG KODIRANJA

METODE ENTROPIJSKOG KODIRANJA SVEUČILIŠTE JOSIPA JURJA STROSSMAYERA U OSIJEKU ODJEL ZA FIZIKU MARIO OŽUŠKA METODE ENTROPIJSKOG KODIRANJA Diplomski rad Osijek, 2016. SVEUČILIŠTE JOSIPA JURJA STROSSMAYERA U OSIJEKU ODJEL ZA FIZIKU MARIO

More information

24th International FIG Congress

24th International FIG Congress Conferences and Exhibitions KiG 2010, 13 24th International FIG Congress Sydney, April 11 16, 2010 116 The largest congress of the International Federation of Surveyors (FIG) was held in Sydney, Australia,

More information

REPRODUKCIJSKI PROCESI. Dr. sc. Maja Strgar Kurečić

REPRODUKCIJSKI PROCESI. Dr. sc. Maja Strgar Kurečić REPRODUKCIJSKI PROCESI Dr. sc. Maja Strgar Kurečić SADRŽAJ PREDAVANJA Reprodukcijski procesi Ulazni procesi Digitalizacija Ulazni uređaji - skener, digitalni fotoaparat Faktori o kojima ovisi kvaliteta

More information

TRENING I RAZVOJ VEŽBE 4 JELENA ANĐELKOVIĆ LABROVIĆ

TRENING I RAZVOJ VEŽBE 4 JELENA ANĐELKOVIĆ LABROVIĆ TRENING I RAZVOJ VEŽBE 4 JELENA ANĐELKOVIĆ LABROVIĆ DIZAJN TRENINGA Model trening procesa FAZA DIZAJNA CILJEVI TRENINGA Vrste ciljeva treninga 1. Ciljevi učesnika u treningu 2. Ciljevi učenja Opisuju željene

More information

MRS. MRSLab03 Metodologija Razvoja Softvera Vežba 03 LAB Dijagram aktivnosti

MRS. MRSLab03 Metodologija Razvoja Softvera Vežba 03 LAB Dijagram aktivnosti MRS LAB 03 MRSLab03 Metodologija Razvoja Softvera Vežba 03 Dijagrami aktivnosti 1. Dijagram aktivnosti Dijagram aktivnosti je UML dijagram koji modeluje dinamičke aspekte sistema. On predstavlja pojednostavljenje

More information

CRNA GORA

CRNA GORA HOTEL PARK 4* POLOŽAJ: uz more u Boki kotorskoj, 12 km od Herceg-Novog. SADRŽAJI: 252 sobe, recepcija, bar, restoran, besplatno parkiralište, unutarnji i vanjski bazen s terasom za sunčanje, fitnes i SPA

More information

Jedine besplatne novine koje uz organizovanu distribuciju nude mogućnost da svakome budu dostupne

Jedine besplatne novine koje uz organizovanu distribuciju nude mogućnost da svakome budu dostupne DNEVNE NOVINE Jedine besplatne novine koje uz organizovanu distribuciju nude mogućnost da svakome budu dostupne O NAMA SKYMUSIC CORPORATION Sky Corporation Int. predstavlja grupu kompanija, Skymusic Corporation,

More information

VBA moduli. mr Milovan Milivojević dipl. ing. Visa Poslovno Tehnička Škola - Užice

VBA moduli. mr Milovan Milivojević dipl. ing. Visa Poslovno Tehnička Škola - Užice VBA moduli mr Milovan Milivojević dipl. ing. Visa Poslovno Tehnička Škola - Užice Moduli (modules) ponašanje modula Ponašanje modula može se prilagoditi na 4 načina: Option Explicit Option Private Module

More information

POSTUPAK IZRADE DIPLOMSKOG RADA NA OSNOVNIM AKADEMSKIM STUDIJAMA FAKULTETA ZA MENADŽMENT U ZAJEČARU

POSTUPAK IZRADE DIPLOMSKOG RADA NA OSNOVNIM AKADEMSKIM STUDIJAMA FAKULTETA ZA MENADŽMENT U ZAJEČARU POSTUPAK IZRADE DIPLOMSKOG RADA NA OSNOVNIM AKADEMSKIM STUDIJAMA FAKULTETA ZA MENADŽMENT U ZAJEČARU (Usaglašeno sa procedurom S.3.04 sistema kvaliteta Megatrend univerziteta u Beogradu) Uvodne napomene

More information

Advertising on the Web

Advertising on the Web Advertising on the Web On-line algoritmi Off-line algoritam: ulazni podaci su dostupni na početku, algoritam može pristupati podacima u bilo kom redosljedu, na kraju se saopštava rezultat obrade On-line

More information

UKUPAN BROJ OSVOJENIH BODOVA

UKUPAN BROJ OSVOJENIH BODOVA ŠIFRA DRŽAVNO TAKMIČENJE III razred UKUPAN BROJ OSVOJENIH BODOVA Test pregledala/pregledao...... Podgorica,... 2009. godine Uputstva takmičarima Ovo takmičenje sastoji se od rješavanja 3 problemska zadatka

More information

Donosnost zavarovanj v omejeni izdaji

Donosnost zavarovanj v omejeni izdaji Donosnost zavarovanj v omejeni izdaji informacije za stranke, ki investirajo v enega izmed produktov v omejeni izdaji ter kratek opis vsakega posameznega produkta na dan 31.03.2014. Omejena izdaja Simfonija

More information

Mogudnosti za prilagođavanje

Mogudnosti za prilagođavanje Mogudnosti za prilagođavanje Shaun Martin World Wildlife Fund, Inc. 2012 All rights reserved. Mogudnosti za prilagođavanje Za koje ste primere aktivnosti prilagođavanja čuli, pročitali, ili iskusili? Mogudnosti

More information

PROGRAMIRANJE KROZ APLIKACIJE

PROGRAMIRANJE KROZ APLIKACIJE PROGRAMIRANJE KROZ APLIKACIJE Doc. dr Đukanović Slobodan DRUGI TERMIN Nizovi Niz predstavlja grupu elemenata koji imaju isti tip i ime, pri čemu se određenom elementu niza pristupa koristeći ime niza i

More information

Informatika. Hrvoje Džapo, Vedran Podobnik, Tomislav Pribanić, Marija Seder i Mile Šikić. Zagreb, studeni 2017

Informatika. Hrvoje Džapo, Vedran Podobnik, Tomislav Pribanić, Marija Seder i Mile Šikić. Zagreb, studeni 2017 Hrvoje Džapo, Vedran Podobnik, Tomislav Pribanić, Marija Seder i Mile Šikić Informatika Zagreb, studeni 2017 Sveučilište u Zagrebu Vojni studijski programi Sadržaj 1 OSNOVE RAČUNALA... 1 1.1 Povijesni

More information

Trening: Obzor financijsko izvještavanje i osnovne ugovorne obveze

Trening: Obzor financijsko izvještavanje i osnovne ugovorne obveze Trening: Obzor 2020. - financijsko izvještavanje i osnovne ugovorne obveze Ana Ključarić, Obzor 2020. nacionalna osoba za kontakt za financijska pitanja PROGRAM DOGAĐANJA (9:30-15:00) 9:30 10:00 Registracija

More information

STABLA ODLUČIVANJA. Jelena Jovanovic. Web:

STABLA ODLUČIVANJA. Jelena Jovanovic.   Web: STABLA ODLUČIVANJA Jelena Jovanovic Email: jeljov@gmail.com Web: http://jelenajovanovic.net 2 Zahvalnica: Ovi slajdovi su bazirani na materijalima pripremljenim za kurs Applied Modern Statistical Learning

More information

Informatika Predavanja 2017/ Periferne komponente. Da se podsetimo: Tastatura. Tastatura. 4. Hardver računara

Informatika Predavanja 2017/ Periferne komponente. Da se podsetimo: Tastatura. Tastatura. 4. Hardver računara Informatika 0028.11 4. Hardver računara Periferne komponente Da se podsetimo: U skladu sa funkcijom, hardverske komponente možemo podeliti u 4 osnovne grupe: ulazne komponente (tastatura, miš, skener,

More information

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA UNIVERZITET U NOVOM SADU FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA Nastavni predmet: Vežba br 6: Automatizacija projektovanja tehnoloških procesa izrade alata za brizganje plastike primenom ekspertnih sistema Doc. dr Dejan

More information

Univerzitet u Novom Sadu. Fakultet tehničkih nauka. Odsek za računarsku tehniku i računarske komunikacije. Uvod u GIT

Univerzitet u Novom Sadu. Fakultet tehničkih nauka. Odsek za računarsku tehniku i računarske komunikacije. Uvod u GIT Univerzitet u Novom Sadu Fakultet tehničkih nauka Odsek za računarsku tehniku i računarske komunikacije Uvod u GIT Šta je git? Sistem za verzionisanje softvera kao i CVS, SVN, Perforce ili ClearCase Orginalno

More information

DANI BRANIMIRA GUŠICA - novi prilozi poznavanju prirodoslovlja otoka Mljeta. Hotel ODISEJ, POMENA, otok Mljet, listopad 2010.

DANI BRANIMIRA GUŠICA - novi prilozi poznavanju prirodoslovlja otoka Mljeta. Hotel ODISEJ, POMENA, otok Mljet, listopad 2010. DANI BRANIMIRA GUŠICA - novi prilozi poznavanju prirodoslovlja otoka Mljeta Hotel ODISEJ, POMENA, otok Mljet, 03. - 07. listopad 2010. ZBORNIK SAŽETAKA Geološki lokalitet i poucne staze u Nacionalnom parku

More information

3D ANIMACIJA I OPEN SOURCE

3D ANIMACIJA I OPEN SOURCE SVEUČILIŠTE U ZAGREBU GRAFIČKI FAKULTET MARINA POKRAJAC 3D ANIMACIJA I OPEN SOURCE DIPLOMSKI RAD Zagreb, 2015 MARINA POKRAJAC 3D ANIMACIJA I OPEN SOURCE DIPLOMSKI RAD Mentor: Izv. profesor doc.dr.sc. Lidija

More information

msc Velimir Milanovic Unošenje prvih zapisa Kreiranje elektronskih obrazaca - formi Prva forma - Čitaoci U P I T I

msc Velimir Milanovic Unošenje prvih zapisa Kreiranje elektronskih obrazaca - formi Prva forma - Čitaoci U P I T I msc Velimir Milanovic SADRŽAJ: 1. Pojam informacionih sistema... 4 1. 1. Vrste informacionih sistema... 5 1.1.1. Informacioni sistemi za obradu podataka (dp data processing)... 5 1. 1. 2. Upravljački informacioni

More information

LosCabosMagazine.com

LosCabosMagazine.com LosCabosMagazine.com WHY LOS CABOS MAGAZINE? Los Cabos Magazine is dedicated exclusively to the Los Cabos region of Baja California Sur. Created in 1993 by professionals who make Cabo San Lucas their home,

More information

PROFOMETER 5+ lokator armature

PROFOMETER 5+ lokator armature PROFOMETER 5+ lokator armature Instrument za testiranje betona 5. generacije Melco Buda d.o.o. - kancelarija u Beogradu: Hadži Nikole Živkovića br.2 Poslovna zgrada Iskra komerc, kancelarija 15/ II sprat

More information

PLAN RADA. 1. Počnimo sa primerom! 2. Kako i zašto? 3. Pejzaž višestruke upotrebe softvera 4. Frameworks 5. Proizvodne linije softvera 6.

PLAN RADA. 1. Počnimo sa primerom! 2. Kako i zašto? 3. Pejzaž višestruke upotrebe softvera 4. Frameworks 5. Proizvodne linije softvera 6. KOREKTAN PREVOD? - Reupotrebljiv softver? ( ne postoji prefiks RE u srpskom jeziku ) - Ponovo upotrebljiv softver? ( totalno bezveze ) - Upotrebljiv više puta? - Itd. PLAN RADA 1. Počnimo sa primerom!

More information

DEFINISANJE TURISTIČKE TRAŽNJE

DEFINISANJE TURISTIČKE TRAŽNJE DEFINISANJE TURISTIČKE TRAŽNJE Tražnja se može definisati kao spremnost kupaca da pri različitom nivou cena kupuju različite količine jedne robe na određenom tržištu i u određenom vremenu (Veselinović

More information

Halina, Hesus. (Advent) œ N œ œ œ. œ œ œ œ œ. œ. œ œ œ œ. œ œ. C F G7sus4. œ. # œ œ J œ œ œ J. œ œ. J œ. # œ. # œ œ œ

Halina, Hesus. (Advent) œ N œ œ œ. œ œ œ œ œ. œ. œ œ œ œ. œ œ. C F G7sus4. œ. # œ œ J œ œ œ J. œ œ. J œ. # œ. # œ œ œ 2 Rene B avellana, S Keyboard INTRO/INAL (e = 144 152) Œ % RERAIN Slower (e = ca 92) Soprano % Alto Tenor Bass Ha - /E Slower (e = ca 92) li - na, He-sus, Ha - (Advent) 7 7sus4 # E/ # # # 7 7 Eduardo P

More information

OBJEKTNO ORIJENTISANO PROGRAMIRANJE

OBJEKTNO ORIJENTISANO PROGRAMIRANJE OBJEKTNO ORIJENTISANO PROGRAMIRANJE PREDAVANJE 3 DEFINICIJA KLASE U JAVI Miloš Kovačević Đorđe Nedeljković 1 /18 OSNOVNI KONCEPTI - Polja - Konstruktori - Metode - Parametri - Povratne vrednosti - Dodela

More information

WELLNESS & SPA YOUR SERENITY IS OUR PRIORITY. VAŠ MIR JE NAŠ PRIORITET!

WELLNESS & SPA YOUR SERENITY IS OUR PRIORITY. VAŠ MIR JE NAŠ PRIORITET! WELLNESS & SPA YOUR SERENITY IS OUR PRIORITY. VAŠ MIR JE NAŠ PRIORITET! WELLNESS & SPA DNEVNA KARTA DAILY TICKET 35 BAM / 3h / person RADNO VRIJEME OPENING HOURS 08:00-21:00 Besplatno za djecu do 6 godina

More information

DOPRINOS KOMPJUTERSKE PODR[KE (CAQ) UVO\ENJU SISTEMA KVALITETA CONTRIBUTION COMPUTER AIDED INTRODUCTION SYSTEM OF QUALITY

DOPRINOS KOMPJUTERSKE PODR[KE (CAQ) UVO\ENJU SISTEMA KVALITETA CONTRIBUTION COMPUTER AIDED INTRODUCTION SYSTEM OF QUALITY DOPRINOS KOMPJUTERSKE PODR[KE (CAQ) UVO\ENJU SISTEMA KVALITETA CONTRIBUTION COMPUTER AIDED INTRODUCTION SYSTEM OF QUALITY Damir Hod`i}, dipl.ing.ma{. Jalimamov put br.14, Zenica REZIME U ovom radu prikazan

More information

Croatian Automobile Club: Contribution to road safety in the Republic of Croatia

Croatian Automobile Club: Contribution to road safety in the Republic of Croatia Croatian Automobile Club: Contribution to road safety in the Republic of Croatia DRTD 2018, Ljubljana, 5th December 2018 Mr.sc.Krešimir Viduka, Head of Road Traffic Safety Office Republic of Croatia Roads

More information

En-route procedures VFR

En-route procedures VFR anoeuvres/procedures Section 1 1.1 Pre-flight including: Documentation, mass and balance, weather briefing, NOTA FTD FFS A Instructor initials when training 1.2 Pre-start checks 1.2.1 External P# P 1.2.2

More information

JEDINSTVENI PORTAL POREZNE UPRAVE. Priručnik za instalaciju Google Chrome dodatka. (Opera preglednik)

JEDINSTVENI PORTAL POREZNE UPRAVE. Priručnik za instalaciju Google Chrome dodatka. (Opera preglednik) JEDINSTVENI PORTAL POREZNE UPRAVE Priručnik za instalaciju Google Chrome dodatka (Opera preglednik) V1 OPERA PREGLEDNIK Opera preglednik s verzijom 32 na dalje ima tehnološke promjene zbog kojih nije moguće

More information