E Premte 15 Shtator 2017

Size: px
Start display at page:

Download "E Premte 15 Shtator 2017"

Transcription

1 Çmimi 20 lekë, Tel: Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri Tirazhi 7500 kopje CYAN MAGENTA YELLOW BLACK E Premte 15 Shtator 2017 KE monitorim vetingut, përfaqësuesit e OMN raportojnë tek Hahn, thirrje qeverisë për zbatim të reformës Socialistët nisin punën për t'i rrudhur kompetencat Metës, ligji për presidentin futet në programin e Kuvendit, ja të drejtat që i hiqen kreut të shtetit Faqe 2,3 Rama sulmon Metën: Nuk i druhem rolit që do të ketë si president, e vetmja meritë si kryetar Kuvendi, që la Berishën të fliste pa fund Basha i përgjigjet Berishës: Jam unë ai që drejtoj PD, për paktin me Ramën më detyruan amerikanët Prapaskenat e sulmit të Berishës ndaj Bashës, ish-kryeministri në panik nga reforma në drejtësi, Faqe 5 tentativë për të ndalur paktin me Ramën Dokumentet e CIA, ja si Dushan Mugosha nxiti Enver Hoxhën gjatë luftës me gjermanët të ndiqte rrugën komuniste, mbi 10 mijë shqiptarë u arratisën në Jugosllavi Faqe 12,13 Njoftim Gazeta "SOT" kërkon gazetarë për ueb-in si dhe gazetën në sektorët Politikë, Ekonomi, Kronikë, Sociale. Të interesuarit të dërgojnë një CV në adresën elektronike Nr kontakti: Faqe 8 Dosjet e para për gjyqtarët dhe prokurorët hapen pas 5 tetorit, Kuvendi gati vendimet për strukturën e vetingut, fillon diskutimi në komision Dosjet e para të pasurisë, për gjyqtarët dhe prokurorët, priten të hapen pas 5 tetorit. Kjo kastë e sistemit të drejtësisë do të kalojë në sitë pas kësaj date, menjëherë pas miratimit të dy projektvendimeve për strukturën e komisioneve të vetingut. Sipas kalendarit tre javor të punimeve... Faqe 9 Pas zyrtarizimit të qeverisë nis furtuna në radhët e LSI, dy drejtorë largohen nga detyra, u kërkohet dorëheqja dhjetra të tjerëve Kryeministri Edi Rama me zyrtarizimin e qeverisë së re ka nisur zbatimin e premtimit kryesor në zgjedhje, atë të pastrimit të administratës nga politikanët politikë. Një ditë pasi qeveria mori zyrtarisht detyrën, dy drejtorë të LSI-së janë larguar zyrtarisht nga funksionet... Faqe 6 Kryeministri vë në rresht ministrat dhe deputetët, ja porositë që u dha në mbledhje grupi, u ndalon udhëtimet jashtë vendit të enjteve Kryeministri Edi Rama ka mbledhur dje grupin parlamentar socialist, ku u caktuan emrat e krerëve të komisioneve parlamentare dhe porositë për ministrat dhe deputetët. Kreu i qeverisë ishte i prerë në dhënien e porosive për të gjithë socialistët, edhe gjatë mbledhjes me dyer të mbyllura... Faqe 7 Gati aksioni i ri kundër informalitetit, bizneset afat deri më 25 shtator për dorëzimin e inventarëve, në të kundërt gjobë mijë lekë Ashtu siç paralajmëroi dhe ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj, Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ka njoftuar bizneset për nisjen e aksionit të ri anti-informalitet. Brenda datës 25 shtator, Tatimet kërkojnë... Faqe 10 KOMENT & ANALIZE F Nga Bardhyl BEJKO Kontrabandistët politikë Nga Florim ZEQA Haradinaj në teh të shpatës! Nga Ramazan SHERJA Vlerat e vërteta të personaliteteve i dokumenton vetë historia

2 2 E Premte 15 Shtator 2017 politike Ja si do organizohen ministritë, punonjësit për të cilët ka ankesa do shkarkohen K ryeministri ka shpër thyer dje sërish në aku za të forta ndaj Presi dentit Ilir Meta. Gjatë një interviste për Sokol Ballën në Top Story, ai deklaroi se nuk i trembet aspak qëndrimeve që ai do të ketë si President. Nga ana tjetër Rama i ka përmendur Kuvendin, duke ironizuar se e vetmja arritje e tij ka qenë që la Berishën të fliste pa fund. Nga ana tjetër, shefi i qeverisë ka bërë një panoramë të reformës në administratë, ndërsa ka paralajmëruar deputetët se kushdo që do bojkotojë seancën plenare do të shkarkohet. -Ndërkohë që Ruçi i ndërpreu fjalën Berishës, ju transmetonit fjalën e Lulzim Bashës në Face- bookun tuaj. Keni një ide të qartë se me kë doni të komunikoni nga ana e opozitës? Në ERTV i është transmetuar fjala e plotë kur ka nisur çadrën. Së dyti ERTV është një projekt në zhvillim dhe do të ketë të reja të tjera. Së treti, Basha është kryetar i opozitës, pavarësisht se Berisha është lider legjendar, që i tepron atyre që e shohin të tillë akoma. Të tjerëve nuk ka asnjë arsye pse tu marrësh kohë duke nxjerrë liderin legjendar. -Dy partitë kryesore të opozitës duket se kanë hedhur bazat t e një bashkëpunimi. Po sh- kojnë drejt një bashkëpunimi që mund të prodhojë marrëveshje. A ju shqetëson kjo? Dhe a ka vde- kur marrëveshja juaj me Bashën? Më shqetëson vetëm sesi t u kthejmë njerëzve pas investimin që ata bënë më 25 qershor. Ky është i vetmi shqetësim sepse na kanë dhënë një përgjegjësi të jashtëzakonshme dhe jemi të sfiduar që të jemi në lartësinë e kësaj përgjegjësie dhe kjo nuk varet as nga PD, as nga opozita pas kurrizit të PD, as nga lideri legjendar dhe as nga shumë të tjerë, varet vetëm nga ne. -Ndër shqetësimet e shqiptarëve është edhe rritja e cilë- sisë së procesit zgjedhor. Në mar- rëveshje e kishit që do të nisnit punën ditën e parë të legjislaturës së re do të nisë puna për reformën zgjedhore. Ajo që unë dua të përsëris që marrëveshja nuk është marrëveshje, nuk ka qenë dhe nuk duhet të jetë marrëveshje mes Edi Ramës dhe Lulzim Bashës. Marrëveshja në këndvështrimin tim i duhet këtij vendi për të hyrë me një shpejtësi të re në raport me ambiciet dhe nevojat që kanë njerëzit e këtij vendi. është një marrëveshje, ku të gjitha palët vetëm fitojnë dhe asnjë palë nuk humbet, ndërkohë që nga konflikti, sherri, fyerjet dhe sharjet Shqipëria humbet dhe mes palëve humbet më shumë ai që i fryn më shumë asaj politike. 25 qershori e tregoi që nuk japin shqiptarët votë me atë lloj politike. Nëse do të nisesha nga interesi i ngushtë politik, kjo do të ishte gjëja më mirë që të kishim përballë një opozitë që vetëm shan dhe vetëm hedh mllef e helm, që është komplet jashtë realitetit të shqetësimeve reale të shqiptarëve. Nuk ka shans që njerëzit të vënë gishtin dhe të thonë që këta na duhen për të qeverisur. -Opozita thotë që u përsh- kallëzua shitblerja e votës... Opozita e ka thënë këtë në çdo palë zgjedhje. Ne kemi humbur një palë zgjedhje me më pak se 1 për qind. Opozita humb zgjedhje pas zgjedhjes me thellë e më thellë dhe kjo diferencë nuk thellohet se rritet kapaciteti blerës i votave, por bie kapaciteti bindës i kësaj opozite. -Nga këto akuza nuk shpëtoi as kryetari i ri i Kuv uvend, fakti që mori vota nga PD. Ju nuk jeni në dijeni të kësaj skeme, nëse ka pa- tur një skemë për të marrë vota nga PD? Ai është moment domethënës që opozita të shikojë veten. Njerëzit qeshin me opozitën. Një grup politik që pretendon të udhëheqë një vend dhe pas asaj zgjedhje del dhe thotë që nuk dërguam komisionerë për të vjedhur ne votat. Unë e kam thënë kur shumëkush mendonte që na priste një kataklizëm dhe kur Iliri mendonte se na priste radha e gjatë për të marrë në telefon Petrit Vasilin, që nuk i druhem fare të ardhmes në aspektin e rolit të Metës, sepse duke e njohur ja di edhe dallgën që e çon në fatkeqësi, ja di edhe sensin e përgjegjshmërisë për të kryer detyrën. Unë besoj që do të jetë si President shumë më i mirë si kryetar... -Nuk ka PS dorë në atë që ndo- dhi kur u zgjodh Ruçi? Di të them që nëse do të kishte marrë pjesë edhe LSI, do të kishin qenë shumë më tepër vota, thjesht sepse ajo që shumë njerëz harrojnë është që Gramozi ka në këtë Parlament që ditën e parë, njohje, lidhje, marrëdhënie dhe marrëdhëniet e Ruçit me përfaqësues të PD janë mëse të mira kur fiken dritat e ekranit. Ai është pika e referimit të PD historikisht kur vjen puna për të biseduar dhe nuk çuditem fare që aty të ketë vota njerëzish që kanë gjëra personale me të. Pastaj këta njerëz, humbën 140 mijë vota në krahasim me 4 vite më parë. -Disa veprime të ambasadorit amerikan janë interpretuar si mos- dakordësi me zgjedhjen e Ruçit? Po si nuk doli një klub mediatik dhe të thotë një të vërtetë të thjeshtë. Gramoz Ruçit i është refuzuar një vizë në vitin 2005 dhe më pak se dy muaj më pas i është dhënë viza për SHBA si i ftuar në kongresin e Partisë Republikane. Ajo ftesë në kongresin e republikanëve që nuk kishte lidhje me Gramozin, ka qenë një shprehje e të vërtetës së thjeshtë se me atë refuzim që u bë një gabim. Nuk ka rëndësi, sepse kryetari i Kuvendit do të vizitojë Kongresin amerikan dhe kjo merr fund. Edi Rama sulmon Ilir Metën: Nuk i druhem rolit që do të ketë si president, e vetmja meritë si kryetar Kuvendi, që la Berishën të fliste pa fund -E përkëdhelët Presidentin Meta, besoni se raporti po shkon drejt normalizimit? Unë e kam thënë kur shumëkush mendonte që na priste një kataklizëm dhe kur Iliri mendonte se na priste radha e gjatë për të marrë në telefon Petrit Vasilin, që nuk i druhem fare të ardhmes në aspektin e rolit të Metës, sepse duke e njohur ja di edhe dallgën që e çon në fatkeqësi, ja di edhe sensin e përgjegjshmërisë për të kryer detyrën. Unë besoj që do të jetë si President shumë më i mirë si kryetar Kuvendi, që ka vetëm një meritë që i dha liderit legjendar mundësinë që të flasë në katër vjet, aq sa do t i ishin dashur me një kryetar Kuvendi si Gramozi për 40 vjet. -Cilat ishin kriteret që përzg- jodhët ministrat e rinj? Edi Rama: Ato që kam thënë dhe besoj që jo unë, por çdo kryeministër që përzgjedh një ekip, ka parasysh aftësitë, përvojën, dhuntinë apo edhe kapacitetin për të qenë pjesë e një ekipi. Nga ana tjetër, në mënyrën sesi unë kam konceptuar këtë proces, qeveria është njëra pjesë e ekipit, pjesa tjetër është grupi parlamentar dhe pjesa tjetër është partia, pra skuadra që do të drejtojë gjithë përpjekjet për qëllimin e madh që kemi që t i japim jetë një koalicioni real me njerëzit. Në fund të shtatorit besoj, do të bëjmë prezantimin e platformës së bashkëqeverisjes, që do të jetë një mekanizëm që do t i vihet në dispozicion çdo shqiptari që ta përdorë duke patur akses në qeverisje dhe në këtë platformë do të ketë një sërë ndërveprimesh dhe deri në interpelancë të kryeministrit dhe ministrit përkatës me kërkesën e një grupi anëtarësh të këtij koalicioni. -Në Kryeministri po përqen- drohen shumë funksione, edhe tenderat po i merrni ju? Këto janë të pavërteta! Në kryeministri ka qëkur është krijuar Kryeministria ka qenë një zyrë ankesash, që është bërë si njëlloj dispecerie, që ne do të kthejmë në një dispeçeri ku nuk është thjeshtë detyra, më erdhi letra, po e çoj atje, po marr përgjigjen, por detyra është merre nga ekrani ankesën dhe ndiqe ankesën deri në fund se kush ka të drejtë dhe përgjegjësia e çdo ankese do të jetë e ministrave. Në të gjitha rastet kur ka konflikt mes kësaj zyre dhe ministrisë, ankesa do t i shkojë ministrin dhe ministri do të marrë raportin çdo javë. Çdo qytetar në këtë raport do të jetë i kujdesur prej nesh, njësoj sikur ka mikun më të madh në qeveri, se ky është thelbi. Ne duam ta bëjmë qeverinë mikun më të madh të qytetarit. Në të gjitha rastet, kur verifikohet që qytetari ka të drejtë, punonjësi përkatës ikën nga puna menjëherë. -Keni krijuar dy superministri, infrastrukturën dhe financat... Kemi krijuar një mekanizëm më premtues për të bërë punët me shumë më tepër kohezion dhe shpejtësi. Ky është momenti dhe faza që mendoj se ka nevojë për këtë mekanizëm. Në një moment tjetër mekanizmi mund të ndryshojë, nuk flas për këto 4 vjet. Nuk është çështje superministrish, por ulje të një numri shumë të madh ndërveprimesh që thjesht pengojnë dhe vonojnë. Ne po mundohemi të bëjmë një ekip zv/ ministrash. Zv.ministrat kanë qenë për qoka dhe të gjithë e kemi përdorur për qoka këto 27 vjet. Ne duam të bëjmë një ekip. -Kjo më shumë se zvogëlim, duket thjeshtë një shkartisje nga pikëpamja sasiore dhe i largoheni premtimit për një administratë më të vogël. Ne kemi administratë të vogël dhe kemi numrin më të madh të drejtorive dhe agjencive. Kemi më shumë drejtorë në raport me administratën. Ministritë nuk do të drejtohen më nga një person i vetëm, por nga një skuadër. -Keni hequr dorë apo mund ta konsideroni ndarjen e mandatit të deputetit nga ai ministrit? Edi Rama: Kam hequr dorë sepse kanë ndryshuar kushtet dhe filozofia e qeverisjes është re. Kemi një qasje bazuar në parimin që nuk është thjeshtë qeveria ajo që merr përsipër gjithë barrën për të bërë gjithçka. Këtu jemi në kushtet kur kemi qeverinë, grupin parlamentar dhe partinë dhe ekipin drejtues të partisë si baza e gjithë këtij procesi. Kjo do të thotë që nuk kemi nevojë të bëjmë tërheqjen nga mandatet. -Jo pa tension dhe ankth u kalua ai izolimi juaj në Dhërmi kur bëtë qeverinë. Mendonit që kabi- neti i respektoi ekuilibrat brenda partisë tuaj? Nuk ekziston dhe nuk mund të ekzistojë një skuadër selekson që të gëzojë të gjithë rrethin e njerëzve. Nuk ekziston një kryeministër që të bëjë që të gjithë ata që potencialisht mund të jenë pjesë e kabinetit të gëzohen. Fola sot me Taulant Ballën që më çoi mesazh për të konfirmuar një fakt, më tha kryetar a keni patur një ankesë për ndarjen e komisioneve? Jo!, i thashë. Më tha - a ju kujtohet se ç kemi hequr katër vite më parë. Unë mendoj se sot është një fakt shumë i thjeshtë, përgjegjësia sepse kemi mundësinë të bëjmë ato që themi dhe nuk mund të themi që s i bëjmë se dikush tjetër nuk po na lejon.

3 politike E Premte 15 Shtator PS jep sinjale afrimi me PD, nuk lejon aleatët e Bashës të dalin në grupim më vete Ndonëse Lulzim Basha deklaroi pak ditë më parë se marrëveshja me Edi Ramën nuk do të vijojë më, duket se nuk po ndodh kështu për socialistët. Prej disa ditësh, aleatët e Bashës: Fatmir Mediu, Dashamir Shehi, Vangjel Dule dhe Nard Ndoka, nisën një lëvizje duke tentuar të dalin jashtë grupit parlamentar të PD. Ata u zgjodhën deputetë në listat e PD, por pas përplasjeve të ditëve të fundit me Bashën pas rrjedhjes së votave për Gramoz Ruçin, u propozua që të dalin më vete, nën siglën e grupit parlamentar të PR. Por kërkesa e Fatmir Mediut nuk është mbështetur nga Partia Socialiste. Kryetari i grupit, Taulant Balla, i është drejtuar me një kërkesë Këshillit për Rregulloren, mandatet dhe imunitetet, ku i kërkon interpretim, pasi e cilëson këtë antikushtetuese dhe në kundërshtim me rregulloren. Ka një kërkesë nga një grup deputetësh që përbëhet nga deputetë të Partisë Demokratike sipas vendimit të KQZ-së për të krijuar një grup parlamentar të Partisë Republikane, i cili në vlerësimin tim nuk është në frymën qoftë të Presidenti kompetenca minimale në sistemin e drejtësisë Kliti TOPALLI I nstitucioni i Presidentit të Republikës, shumë shpejt do të rregullohet me ligj. Ashtu siç gazeta SOT e paralajmëroi javë më parë se me nisjen e sesionit të ri parlamentar do fillojnë diskutimi për ligjin mbi presidentin, Kuvendi dje atë e ka futur në programin e punimeve. Kjo do të thotë se shumë shpejt kompetencat e kreut të shtetit, Ilir Meta, do të nisin të rrudhen. Me ndryshimet në Kushtetutë, atij iu hoqën disa të drejta sa i takon sistemit të drejtësisë, por me ligjin e ri do përcaktohen të gjithë kompetencat që do ketë dhe nuk do të ketë. Pak ditë më parë, kryeministri Edi Rama në një intervistë televizive e lajmëroi se brenda pak muajsh ligji do nisë diskutimin. Por ai tashmë është futur në programin e punës për periudhën 18 shtator-13 tetor dhe me shumë gjasë brenda tetorit do të fillojnë diskutimet në komisione. Ky ligj pritet që të shkaktojë debate të forta në Komisionin e Ligjeve, ku dhe do të shqyrtohet. Deputetët e LSI pritet që të mos e mirëpresin ligjin, i cili e nxjerr komplet jashtë loje Ilir Metën sa i takon rolit të tij në sistemin e drejtësisë. Po ashtu, aty ka dhe një sërë kufizimesh, ku do i merren dhuratat dhe mjaft benefite të tjera. Ligji është hartuar në kuadër të reformës në drejtësi dhe është hartuar nga EURALIUS dhe OPDAT dhe gjatë diskutimeve në komisione do pësojë të tjera ndryshime. Që pas zgjedhjeve, marrëdhëniet mes Ramës dhe Metës nuk kanë qenë aspak të mira. Edhe pse në media palët kanë tentuar të sheshojnë akuzat, akuzat e LSI ndaj qeverisë e dëshmojnë fare qartë krizën Rama- Meta. Me ligjin e ri, kjo krizë pritet që të thellohet akoma dhe më tepër. Kompetencat që i hiqen Metës Sipas ligjit, presidenti i ri do ketë rrudhje totale të kompetencave sa i takon sistemit të drejtësisë. Së pari, Meta nuk do mund të jetë kryetar i KLD, ose i KLGJ me emërtimin e ri. Po ashtu, ai nuk ka të drejtën e emërimit dhe shkarkimit të gjyqtarëve dhe prokurorëve. Sipas ligjeve të vjetra, Kushtetutës apo rregullores së Kuvendit. Për të mos mbajtur Kuvendin në një debat për këtë çështje, unë do t i kërkoj Këshillit për Rregullore që të bëjë një interpretim të kësaj çështje për të mos pasur më problematika në të ardhmen sepse në vlerësimin tim është e papranueshme që deputetë të caktuar të ndryshojnë identitetin e tyre politik jo për efekte të përkatësisë në grupe por për efekte të tjera që nuk i bëjnë mirë legjitimitetit të tyre politik, tha Balla dje në seancë plenare. Parlamenti ende nuk ka marrë një ven- Socialistët nisin punën për t i rrudhur kompetencat Ilir Metës, ligji për presidentin futet në programin e Kuvendit, ja të drejtat që i hiqen kreut të shtetit SHKAQET DHE PROCEDURAT E SHKARKIMIT TË PRESIDENTIT 1. Presidenti i Republikës mund të shkarkohet për shkelje të rëndë të Kushtetutës dhe për kryerjen e një krimi të rëndë. Propozimi për shkarkimin e Presidentit për këto raste mund të bëhet nga jo më pak se një e katërta e anëtarëve të Kuvendit. 2. Kërkesa duhet t i paraqitet me shkrim Kryetarit të Kuvendit dhe të përmbajë në mënyrë të motivuar dhe konkrete shkeljen e rëndë të Kushtetutës ose kryerjen e një krimi të rëndë. Me paraqitjen e propozimit, Kryetari i Kuvendit vë menjëherë në dijeni Kuvendin dhe Presidentin e Republikës. 3. Në rast se kërkohet nga Presidenti i Republikës për KOMPETENCAT QË I HIQEN ILIR METËS 1. Nuk bën dot emërimin dhe shkarkimin e gjyqtarëve 2. Nuk bën dot emërimin dhe shkarkimin e prokurorëve 3. Nuk është më kryetar i KLD 4. Përzgjedh vetëm 3 anëtarë të gjykatës Kushtetuese 5. Nuk do dorë të lirë në përzgjedhjen e anëtarëve të Gjykatës së Lartë 6. Ka më pak kompetenca në përzgjedhjen e Guvernatorit dhe kreut të KLSH 7. Nuk ka të drejtë emërimi e shkarkimi të Kryeprokurorit në rastin e gjyqtarëve, KLD vendoste emërimin ose shkarkimin dhe më pas ishte Presidenti që vendoste. Në rastin e prokurorëve, ishte po presidenti që vendoste për propozimet e kryeprokurorit për emërim, transferim, komandim apo shkarkim të prokurorit. Një tjetër kompetencë që kishte Presidenti i vjetër është se gjyqtarët e Gjykatës së Lartë dhe të Gjykatës Kushtetuese emëroheshin prej tij, me pëlqimin e Kuvendit. Pra i gjithë sistemi i drejtësisë kalonte në duart e Presidentit. Por me ndryshimet në ligj dhe në Kushtetutë kreu i shtetit do ketë rrudhje totale të kompetencave në këtë aspekt. Kompetencat në drejtësi Të vetmet të drejta që do të ketë Ilir Meta është dekretimi i anëtarëve të Gjykatës së Lartë dhe Kushtetuese. Sipas ndryshimeve, Këshilli i Lartë Gjyqësor përzgjedh 3 kandidatët për në Gjykatën Kushtetuese dhe më pas Presidenti përzgjedh 3 të renditurit më sipër. E njëjta gjë vijohet dhe me anëtarët e Gjykatës së Lartë. Nëse Presidenti nuk pranon kandidaturat, KLGJ t u dëgjuar në seancë plenare, Kuvendi është i detyruar ta dëgjojë atë. Procedura e detajuar e shkarkimit, në respektim të standardeve te procesit te rregullt ligjor, rregullohet nga Rregullorja e Kuvendit. 4. Kuvendi vendos për shkarkimin e Presidentit të Republikës, me jo më pak se dy të tretat e të gjithë anëtarëve të tij dhe me votim të fshehtë. Vendimi i Kuvendit për shkarkimin e Presidentit të Republikës i dërgohet Gjykatës Kushtetuese nga Kryetari i Kuvendit, brenda 5 ditëve nga marrja e tij. Procedura e shqyrtimit të vendimit të Kuvendit rregullohet nga Ligji organik i Gjykatës Kushtetuese. Ashtu siç gazeta SOT e paralajmëroi javë më parë se me nisjen e sesionit të ri parlamentar do fillojnë diskutimi për ligjin mbi presidentin, Kuvendi dje atë e ka futur në programin e punimeve. Kjo do të thotë se shumë shpejt kompetencat e kreut të shtetit, Ilir Meta, do të nisin të rrudhen. Me ndryshimet në Kushtetutë atij ju hoqën disa të drejta... ka të drejtë ta rrëzojë vendimin e tij. Pra kreu i shtetit nuk ka shumë për të bërë në këtë aspekt. Nuk ka më të drejtë për emërime gjyqtarësh e prokurorësh në shkallët e tjera, pasi kjo e drejtë i kalon KLGJ e KLP. dim, por pas shkresës zyrtare të Taulant Ballës, pritet që Këshilli për rregulloren të mblidhet dhe të debatojë mbi kërkesën e Partisë Republikane për krijimin e një grupi të ri parlamentar. Një tjetër sinjal afrimi PS-PD u dha dhe në ndryshimin e rregullores. Dje u ra dakord që një deputet të mund të jetë anëtar në dy komisione, ndërkohë që aktualisht duhet të jetë vetëm te një. Dyshimet janë se kjo u bë për të mbështetur PD, e cila ka më pak deputetë dhe nuk mbulon dot të gjitha komisionet. Koço Kokëdhima sulmon qeverinë e re Kryetari i ZGJIDHJA, Koço Kokëdhima, në një reagim në profilin e tij në Facebook, akuzoi qeverinë e re të Edi Ramës se e nisi mandatin me abuzime që në mbledhjen e parë. Duke komentuar vendimet për shpalljen e vitit të Skënderbeut, për certifikatat online dhe zyrat e reja të ministrive, Kokëdhima tha se kjo qeveri, si e kaluara e Ramës do të jetë për festa, tendera dhe luks, por jo për popullin. Të dashur miq! Qeveria Rama dje pasdite bëri mbledhjen e parë të saj. Ashtu si katër vite më parë ajo tregoi se do të jetë qeveria e festave, patriotizmit fals, tenderave, luksit qeveritar dhe jo qeveri e punës dhe e zhvillimit të vendit. Katër vite më parë Rama 1 e nisi punën me ngritjen lart nëpër zyra të portretit të Ismail Qemalit dhe pastaj ia njollosi figurën e vendit që ai kishte shpallur të pavarur mëse një shekull më parë, si më të korruptuarin dhe më trafikantin në Europë. Tani Rama 2 shpall vitin e Skënderbeut. Jo se i ha barku për të. Do të bëjë një komision shtetëror, ku do të përfshihet edhe Kosova, tha ai. Klement Zguri: Zgjedhjet e 25 qershorit ishin korrekte Kryetari i Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve, Klement Zguri mori pjesë sot në tryezën e rrumbullakët Monitorimi i Financimit të Fushatës Zgjedhore. Në fjalën e tij kreu i KQZ-së theksoi se këto zgjedhje shënuan arritje të mirëfilltë të paktën në disa drejtime të rëndësishme. Pas shumë kohësh, këto zgjedhje u menaxhuan me frymën e bashkëpunimit dhe larg kontroversitetit tipik politik. Këtë herë klima politike prodhoi mot të mirë për KQZ-në, por dhe KQZ ishte në lartësinë e duhur. Pas shumë kohësh, në këto zgjedhje mungoi kontestimi procesual. Procesi u zhvillua në rregullshmëri të plotë administrative, vendimmarrja e KQZ-së u njoh dhe pranua gjerësisht si e ligjshme dhe e drejtë, rezultati përfundimtar u respektua nga të gjitha palët, si i pakontestueshëm ligjërisht. Kjo arritje është faktori më i mirë për rritjen e autoritetit të KQZ-së, por sidomos për rritjen e besueshmërisë tek zgjedhjet, tha Zguri.

4 4 E Premte 15 Shtator 2017 politike Berisha rikthen tensionet në PD, Mustafaj dhe Imami nisin rebelimin kundër kreut demokrat Sali Berisha ka rikthyer tensionet brenda Partisë Demokratike. Deklaratat e tij dy ditë më parë ndaj kreut demokrat, Lulzim Basha, kanë qenë që kritikët t iu rikthehen sulmeve dhe akuzave. Për herë të parë pas zgjedhjeve, ish-kryeministri Berisha ka lëshuar kritikat të forta kundër Bashës, duke dhënë sinjale se lufta për drejtimin e PD mund të rikthehet. Mirëpo kjo gjë ka bërë që Partia Demokratike të mbërthehet nga një valë akuzash dhe përplasjesh të forta, teksa të vjetrit dhe baza demokrate kanë nisur rebelimin ndaj Bashës. I pari ka qenë ish- ministri i Jashtëm i PD-së, Besnik Mustafaj, ai i cili ka reaguar dhe komentuar situatën në të cilën ndodhet partia më e madhe opozitare. Kështu teksa ishte i ftuar në një studio televizive, Mustafaj u shpreh se, Berisha ka bërë një analizë të përgjithshme të situatës brenda partisë, ndërsa theksoi se reagimi ish-kreut të PD-së ndaj listës së Bashës për zgjedhjet parlamentare të 25 qershorit, nuk është shpërthim ndaj situatës. Sipas Mustafajt, Berisha thjeshtë ka shprehur pakënaqësitë e tij. Berisha ishte i pakënaqur me listat, me rezultatet në zgjedhje, me mënyrën sesi janë menaxhuar gjërat, dhe qëndrimin në Parlament, e se fundmi me votimin e Ruçit në Kuvend. Kanë qenë disa momente ku Berisha ka dhënë sinjale se ishte i pakënaqur me atë se çka po ndodh, dhe ishte e pritshme që të bënte një analizë. Pra Berisha bën një analizë të përgjithshme, nuk merret me problemet e partisë. Duhet të them se Berisha nuk thotë publikisht të pavërteta, nënvizoi ai. Në përfundim, Mustafaj deklaroi se baza e Partisë Demokratike është thellësisht e pakënaqur nga Basha, i cili sipas tyre nuk po reflekton lidhur me situatën brenda në parti, por edhe për rezultatet që ajo ka marrë, ndërsa theksoi se opozita aktuale është në gjendje të dobët dhe e ka të vështirë të luajë rolin e saj. Mirëpo kritikat e Mustafajt nuk janë të vetmet, pasi edhe baza demokrate e Shkodrës ka nisur rebelimin ndaj kreut të PD, Lulzim Basha. Dje, anëtarët e PD në Shkodër me pankarta në duar kanë shprehur pakënaqësi ndaj liderit demokrat, teksa te dera e selisë së PD dhe në sheshin 2 Prilli kanë vendosur pankarta ku shkruhet Basha ik. Edhe Arben Imami reagoi dje kundër Bashës. I ftuar në një studio televizive, ai sërish akuzoi Bashën për rrënim të PD dhe i kërkoi largimin. Kuvendi miraton përbërjen e komisioneve parlamentare, PD i lëshon 2 vende LSI Miratohen anëtarët e komisioneve parlamentare, Mimi Kodheli merr drejtimin e Politikës së Jashtme, ja përfaqësuesit e PD-PS-LSI KOMISIONI I LIGJEVE Ulsi Manja Kryetar Eduard Halimi zv.kryetar Klotilda Ferhati sekretare Nasip Naço anëtar Bashkim Fino anëtar Ermonela Felaj anëtare Saimir Tahiri anëtar Adnor Shametaj anëtar Alket Hyseni anëtar Oerd Bylykbashi anëtar Enkelejd Alibeaj anëtar Edmond Haxhinasto anëtar Fatmir Mediu anëtar KOMISIONI I INTEGRIMIT Genc Pollo Kryetar Bledi Çuçi zv.kryetar Fatmir Veliaj sekretar KOMISIONI I JASHTËM Mimi Kodheli kryetare Klajda Gjosha zv.kryetare Elona Gjebrea sekretare Mirëpo përzgjedhja e tyre ka pasur jo pak surpriza. Kështu, Mimi Kodheli pas largimit nga Ministria e Mbrojtjes do të drejtojë Komisionin për Politikën e Jashtme. Ndërkohë, ajo që ra në sy është se ish-ministri i Punëve të Brendshme... Rigels SELIMAN P arlamenti ka miratuar dje përbërjen e komisioneve parlamentare dhe organeve të Kuvendit. Përmes një seance plenare, palët gjetën dakordësinë duke vendosur që pesë komisione t i mbajë mazhoranca dhe tre opozita nga të cilët, dy Partia Demokratike dhe një Lëvizja Socialiste për Integrim. Fillimisht ishte Partia Socialiste, ajo e cila zhvilloi mbledhjen e Kryesisë dhe më pas atë të grupit parlamentar, ku u zyrtarizuan kryetarët e komisioneve. Mirëpo përzgjedhja e tyre ka pasur jo pak surpriza. Kështu, Mimi Kodheli pas largimit nga Ministria e Mbrojtjes do të drejtojë Komisionin për Politikën e Jashtme. Ndërkohë ajo që ra në sy është se ish-ministri i Punëve të Brendshme, Saimir Tahiri, do të jetë vetëm anëtar i Komisionit për Çështjet Ligjore, Administratën Publike dhe të Drejtat e Njeriut. Ndonëse kishte shumë hamendësime se Tahiri do të drejtonte Komisionin për Sigurinë Kombëtare, në vendin e tij u vendos Ermonela Felaj. Përbërja e komisioneve Gjatë seancës së djeshme, deputetët votuan përbërjen e komisioneve parlamentare, delegacioneve por dhe organeve të tjera siç janë Byroja, Këshilli për Legjislacionin si dhe Këshillin për Rregulloret dhe Imunitetin. Kështu, me 128 vota pro u votua përbërja e komisioneve parlamentare. Konkretisht, mazhoranca do të drejtojë 5 komisione parlamentare, duke nisur nga ai i Ekonomisë ku kryetar do jetë Erion Braçe, ndërsa zëvendëskryetar do të jetë deputetja e PD, Jorida Tabaku. Sakaq, Komisionin e Sigurisë do ta drejtojë ish-ministrja Ermonela Felaj, KOMISIONI I EKONOMISË Erjon Braçe kryetar Jorida Tabaku zv.kryetare Anastas Angjeli sekretar Edmond Haxhinasto anëtar Përparim Spahiu anëtar Gledion Rehovica anëtar KOMISIONI I SIGURISË Ermonela Felaj kryetar Flamur Noka zv.kryetar Pjerin Ndreu sekretar Luan Rama anëtar Endrit Braimllari anëtar KOMISIONI I VEPRIM- TARISË PRODHUESE Eduard Shalsi kryetar Florjon Mima zv.kryetar Besnik Bare sekretar Lefter Koka anëtar Robert Bitri anëtar Agron Çela anëtar Edmond Panariti anëtar ndërsa në krye të Komisionit për Veprimtarinë Prodhuese do të jetë deputeti Eduard Shalsi. Ndërkohë, deputeti Ulsi Manja do të jetë kryetar i Komisionit të Ligjeve, ndërsa zëvendëskryetar është emëruar demokrati Eduard Halimi. Kurse Komisioni i Jashtëm do të drejtohet deputetja Mimi Kodheli, ndërsa zëvendëskryetar i këtij komisioni do të jetë ish-ministrja e KOMISIONI I SHËNDETËSISË Petrit Vasili kryetar Elisa Spiropali zv.kryetare Klodiana Spahiu sekretare KOMISIONI I MEDIAS DHE ARSIMIT Albana Vokshi kryetare Milva Ekonomi zv.kryetare Fidel Ylli sekretar Kejdi Mehmetaj anëtare Shezai Rrokaj anëtar DELEGACIONI NË ORGANIZATAT NDËRKOMBËT OMBËTARE Komiteti për Stabilizim Asociimin Taulant Balla Bashkëkryetar Elisa Spiropali anëtare Anastas Angjeli anëtar Fatmir Velaj anëtar Eduard Shalsi anëtar Saimir Tahiri anëtar Ky komitet me 14 anëtarë ASAMBLEJA PARLAMEN- TARE E OSBE Bledar Çuçi PS Elona Hoxha PD ASAMBLEJA PARLAMEN- TARE E NATO-S Mimi Kodheli kryetare, Xhemal Qefalia Anëtar Asambleja parlamentare e KiE Ervin Bushati Kryetar Almira Zebi Xhembulla Eduard Shalsi Zëvendësuese Klotilda Ferhati Iniciativa e Europës Qendrore Eglantina Gjermeni ASAMBLEJA PARLAMEN- TARE E MESDHEUT Klodiana Spahiu Milva Ekonomi ASAMBLEJA PARLAMEN- Integrimit, Klajda Gjosha. Ndërkohë, tre Komisionet Parlamentare që i përkasin opozitës, ndahen mes PD dhe LSI. Komisioni i Shëndetësinë do drejtohet nga deputeti Petrit Vasili, ndërsa Komisioni i Medias nga deputetja Albana Vokshi, kurse Komisioni i Integrimit nga deputeti Genc Pollo. Mirëpo ajo që bie në sy nga ndarja e posteve është fakti se PD i ka lënë LSI-së përveç Komisionit të Shëndetësisë për Vasilin, pasi më parë ishte zgjedhur Bardh Spahia, edhe pozicionin e nënkryetarit të Komisionit të Jashtëm, ku më parë ishte zgjedhur Tritan Shehu. Pra pas kësaj marrëveshje, këtë pozicion e ka marrë Klajda Gjosha. Ndërkaq, gjatë seancës për konstituimin e organeve, Parlamenti ka votuar me 127 vota pro dhe 1 kundër deputetin e PD, Edi Paloka dhe deputeten e PS, Vasilika Hysi, në postin e nënkryetarit të Kuvendit. JA PËRBËRJA E KOMISIONEVE PARLAMENTARE JA SI NDRYSHOI RREGULLORJA E KUVENDIT 1. Në vendimin e Kuvendit nr. 166, datë Për miratimin e Rregullores së Kuvendit të Republikës së Shqipërisë, të ndryshuar, bëhet ky ndryshim: Në nenin 20, pika 2 ndryshon si më poshtë: 2. Si rregull, deputeti mund të jetë anëtar vetëm i një komisioni të përhershëm. Në respektim të TARE PËR BASHKËPUNIM TË DETIT TË ZI Andrea Marto Paulin Sterkaj Asambleja Parlamentare për Europën Juglindore Blerina Gjylameti Pjerin Ndreu ASAMBLEJA PARLAMEN- TARE E FRANKOFONISË Ermonela Felaj Zëvendëskryetarë të Kuvendit Vasilika Hysi nga PS Edi Paloka nga PD Sekretar të Sekretariateve Anastas Angjeli Edmond Spaho SEKRETARIA ARIATI I KUVEN- DIT PËR BUXHETIN Anastas Angjeli Evis Kushi anëtare Blerina Gjylameti anëtare raporteve shumicë parlamentareopozitë, deputetë të caktuar mund të jenë anëtarë të jo më shumë se dy komisioneve të përhershme. Deputeti mund të marrë pjesë në mbledhjet e komisioneve të tjera, por pa të drejtë vote. Ky vendim hyn në fuqi menjëherë. Kryetari Gramoz Ruçi., thuhet në relacion. Komisionet si ato të Bundestagut Gjithashtu, me 121 vota pro dhe një kundër është miratuar projektvendimi për një ndryshim në vendimin e Kuvendit për miratimin e rregullores. Kështu, në sajë të këtij ndryshimi i është dhënë mundësi deputetëve të jenë anëtarë të jo më shumë se dy kosmioneve të përhershme parlamentare, ndryshe nga sa ishte ku deputetët mund të merrnin pjesë vetëm në një komision. Në vendim thuhet se deputeti mund të marrë pjesë në komisionet e tjera po pa të drejtë vote. Nga ana tjetër, në relacion thuhet se ky parim i shpërndarjes së anëtarësisë në komisione, mbizotëron në komisionet e Bundestagut gjerman, e cila shkon paralelisht aq sa mundet me fuqinë e grupeve parlamentare teksa partia apo koalicioni në pushtet kontrollon komisionet e Bundestagut. Gledion Rehovica SEKRETARIA ARIATI PËR PRO- CEDURAT DHE VOTIMET Alket Hyseni sekretar Adnor Shameti anëtar SEKRETARIA ARIATI TI PËR STA- A- TUSIN E DEPUTETIT DO TË DREJTOHET NGA OPOZITA Xhemal Qefalia Ilir Pendavinji SEKRETARIA ARIATI TI PËR MAR- RËDHËNIET ME JASHTË Elona Gjebrea Aldo Bumçi Ervin Bushati SEKRETARIA ARIATI PËR KËRK- IMIN SHKENCOR DHE BIB- LIOTEKËN Besnik Bare Musa Ulqini

5 E Premte 15 Shtator politike Basha i përgjigjet Berishës: Jam unë ai që drejtoj PD, për paktin me Ramën më detyruan amerikanët Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha teksa ishte i ftuar dje në një studio televizive, i është përgjigjur kritikave të ish-kryeministrit Sali Berisha. Kështu, ndonëse e pranoi se këshillohet me Berishën, Basha deklaroi se është ai i cili drejton PD, ndërsa theksoi se autoriteti i tij si lidership i kësaj partie shkon përtej gjithçkaje. Sipas liderit demokrat, intervista e fundit e Berishës dëshmon qartë se kush drejton në të vërtete PD. "Unë konsultohem me z. Berisha për shkak të përvojës që ai ka, por jam unë që marr peshën e vendimeve që i takojnë kryetarit të Partisë Demokratike. Prej ditës së parë ju kam thënë që unë po marr peshën e përgjegjësisë së vendimeve në Partinë Demokratike. Përgjigjja jonë ka qenë e qartë, e prerë. Jam njohur, respektuar dhe kam mirënjohje të thellë ndaj çdo militanti të PD që më ka dhënë mbështetjen si PD. Autoriteti im si kryetar është përtej çdo pikëpyetje", nënvizoi ai. Dhe duke vijuar përsëri tek kundërshtitë që ka me Berishën sidomos sa i takon marrëveshjes së 17 majit, Basha deklaroi se nuk pajtohet me mendimin e Berishës se pakti ishte i shkëlqyer, ndërsa pohoi se e detyruan amerikanët të firmoste atë marrëveshje. "Kam Berisha i trembet vijimit të marrëveshjes Rama-Basha një qëndrim ndryshe nga Berisha. Ai e quan një marrëveshje të shkëlqyer. Për mua marrëveshja erdhi në kushtet e një detyrim absolut. Marrëveshja politike e 18 majit që erdhi pas ndërhyrjes amerikane dhe si e tillë nuk ishte qëllimi im pasi qëllimi im ishte largimi i Ramës. Pas disa ndërhyrjeve të evropianëve, erdhi misioni amerikan që u njoh si McAllister plus. Në këtë moment PD u detyrua të pranonte marrëveshjen. Edi Rama ishte gati të emëronte opozitën e tij në parlamentin e ri. Në këto kushte vendimmarrja ishte e detyruar", u shpreh Basha. Kurse sa i takon shqetësimit për listën e deputetët të PD në zgjedhjet e 25 qershorit, Basha u shpreh se është hera e fundit që listat i bën kryetari i partisë, ndërsa theksoi se kandidatët në të ardhmen do jenë tagër i anëtarësisë demokrate. "Na këtej e tutje vendimmarrja do ti takoj jo thjesht forumeve, por anëtarësisë së Partisë Demokratike", tha ai. Megjithatë kryedemokrati u shpreh se kritikat e Berishës shërbejnë për të bërë një analizë për gjendjen e opozitës dhe PD, ndërsa theksoi se nuk distancohet prej Berishës. Sipas tij, Berisha është shkolla me e mire politike për PD dhe Edi Ramën në këto 27 vite. Prapaskenat e sulmit të Berishës ndaj Bashës, ish-kryeministri në panik nga reforma në drejtësi, tentativë për të ndalur paktin me Ramën Kliti TOPALLI F illimi i zbatimit të reformës në drejtësi dhe veçanërisht i vetingut, ka ngjallur pan ik në radhët e demokratëve. Dy ditë më parë, Sali Berisha shpërtheu në akuza shumë të forta ndaj Lulzim Bashës, duke dëshmuar se diçka mes tyre nuk shkon siç duhet. Kur të vjetrit e sulmonin Lulzim Bashën, ai i doli në krah, mirëpo të mërkurën ai e sulmoi fort, duke ngjallur mjaft pikëpyetje dhe aludime. Pyetja që shtrohet është: Përse Berisha sulmoi tani Lulzim Bashën? Nëse i analizojmë me detaje ngjarjet, aktualisht PD ndodhet në qetësi. Zgjedhjet për kryetarin mbaruan dhe Basha u rikonfirmua kryetar. Vetë Basha ka nisur organizimin në PD dhe ka filluar të bëjë opozitë duke deklaruar se nuk ka pakt me Ramën. Po ashtu, PD ka dhënë sinjale afrimi me LSI. Në anën politike nuk ka pasur asnjë zhvillim që Berisha të sulmonte Bashën. I vetmi zhvillim i ditëve të fundit ka qenë reforma në drejtësi dhe vetingu. Edhe pse Basha në seancë deklaroi se marrëveshja e 18 majit ka vdekur, rrjedhja e votave për Gramoz Ruçin, por dhe shtrëngimi i duarve me Ramën në sallë, ngjallën frikë te Berisha se pakti i tyre do të vijojë. Që reforma në drejtësi të zbatohet plotësisht, do të duhen sërish ndërhyrjet politike. Që te vetingu, pasi në datën 5 tetor do të duhet të miratohen struktura dhe organizmi i komisioneve të vetingut, të cilat duan shumicë absolute. Një tjetër zhvillim në ditët në vijim do jetë ngritja e Strukturës së Posaçme Antikorrupsion. Ashtu siç ndodhi me vetingun, edhe në këtë rast do të ngrihet një komision ad hoc me eksponentë nga mazhoranca dhe opozita për përzgjedhjen e anëtarëve. Po ashtu, janë disa ligje të tjera që do të duhet të miratohen në ditët në vijim dhe për më tepër dy ligje janë rrëzuar pjesërisht nga Gjykata Kushtetuese dhe kërkojnë ndërhyrje, ndërsa miratimi kërkon 84 vota. Pra që reforma në drejtësi të zbatohet, duhet bashkëpunim PS-PD. Sali Berisha duket se i trembet këtij fakti. Që kur u takuan Rama me Bashën, Berisha nisi bashkëpunimin me Metën, por ky i fundit u zgjodh në krye të Presidencës dhe ish-kryeministri ka mbetur vetëm. Të gjitha rrugët të çojnë I kam konsideruar dhe i konsideroj të pamotivuara largimet e disa eksponentëve të rëndësishëm të PD-së nga lista. Kam theksuar që atëherë se kjo është listë e kryetarit, për herë të parë në historinë e Partisë Demokratike. Lista janë të partisë, kjo realisht ka qenë listë e kryetarit se nuk kaloi në forumet e partisë. Dhe nëse kjo listë fiton unë kam deklaruar se do ta duartrokasim në mënyrë të zjarrtë. Tani, çdo njeri tjetër në Shqipëri, përveç Çim Pekës mund të thotë ZYRTARËT QË MUND TË HETOHEN NGA SPAK 1. Presidenti i Republikës 2. Kryetari i Kuvendit 3. Kryeministri 4. Anëtari i Këshillit të Ministrave 5. Gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese dhe të Gjykatës së Lartë 6. Prokurori i Përgjithshëm 7. Inspektori i Lartë i Drejtësisë 8. Kryetari i Bashkisë 9. Deputeti 10. Zëvendësministri 11. Anëtari i KLGJ dhe KLP te fakti se Berisha i trembet reformës në drejtësi dhe sulmon Bashën. Duket se Berisha ka dyshime se Basha do e vijojë paktin me Ramën në këtë aspekt, duke votuar të gjithë ligjet dhe vendimet që i hapin rrugë procesit. Nëse ndodh kjo, shumë ish-ministra dhe deputetë janë të rrezikuar. Frika e Berishës Edhe pse Basha ka deklaruar se pakti me Ramën nuk vijon, sinjalet e ditëve të fundit kanë qenë ndryshe. Së pari, PS vendoi të ndalojë daljen e aleatëve të Bashës si grup më vete parlamentar. Po ashtu mundësoi që një deputet të jetë pjesë e dy komisioneve parlamentare, duke i dhënë mundësi PD të mbulojë të gjitha komisionet. Berisha duket se i trembet një bashkëpunimi të fshehtë Rama-Basha dhe kjo sjell miratimin e të gjitha çështjeve që kanë të bëjnë me reformën AKUZAT E BERISHËS PËR BASHËN në drejtësi. Nëse shihet me kujdes, pas deklaratës së Berishës, kanë rinisur sulmet nga të vjetrit e PD, pasi dje Arben Imami dhe Besnik Mustafaj sulmuan Bashën dhe sërish kërkuan largimin e tij. Pra Berisha po rikthen furtunën në PD dhe po i se ti nuk ke besuar se do të fitojë. Njeriu që nuk mund ta thotë këtë është Çim Peka, po të ketë parasysh një bisedë që bëmë me hapjen e fushatës në Fier, e cila me aq sa unë di të vlerësoj fushatat, ishte një hapje e shkëlqyer dhe në vlerësimin tim, nëse fushata do të ruante atë trend Lulzim Basha do të arrinte të kapërcente problemet e krijuara dhe do të elektrizonte elektoratin shqiptar. Nuk jam paragjykues, tha Berisha të enjten. I vetmi zhvillim i ditëve të fundit ka qenë reforma në drejtësi dhe vetingu. Edhe pse Basha në seancë deklaroi se marrëveshja e 18 majit ka vdekur, rrjedhja e votave për Gramoz Ruçin, por dhe shtrëngimi i duarve me Ramën në sallë, ngjallën frikë te Berisha se pakti i tyre do të vijojë. Që reforma në drejtësi të zbatohet plotësisht, do të duhen sërish ndërhyrjet politike... bën presion Bashës, që të tërhiqet nga pakti me Ramën dhe të mos lejojë vijimin e reformës në drejtësi. Nëse reforma hyn në rrugën e duhur, askush nuk e ka vendin e sigurt dhe kjo ka futur në panik shumë persona, mes të cilëve dhe ish-kryeministrin. Prishja e banesave në Shkozë, Olli akuza qeverisë Kreu i këshilltarëve të PD në Këshillin Bashkiak Tiranë, Leonard Olli ka reaguar për prishjet e ndërtimeve në Shkozë. Një nga tiparet kryesore të diktaturave është shkelja brutale e të drejtave të njeriut. Në kohën e liderit suprem dhe çirakut te tij në drejtimin e Bashkisë Tiranë, këto shkelje sa vijnë e bëhen më të renda dhe me pasoja direkte edhe sa i takon shenjtërisë së pronës private. Mekanizmi i ligjit mbi shpronësimet për arsye publike po shfrytëzohet egërsisht nga dyshja Rama-Veliaj për të grabitur dhe mos dëmshpërblyer pronën e qytetareve. Ndërsa vidhen me miliona euro në investime absurde, sikundër rasti i sheshit Skënderbej, me dhjetra banorë në zonën e ish Stacionit të Trenit ende nuk kanë marrë edhe atë dëmshpërblim gjysmak që u takon. Rasti i prishjes së shtëpive në zonën e Shkozës është me skandalozi. Ndërsa propaganda neokomuniste njofton për legalizime pa fund, madje edhe për shtyrje afatesh, tha ai. Presidenti Meta merr pjesë në stërvitjen ushtarake Presidenti i Republikës, Ilir Meta, vizitoi dje Bazën Ushtarake Detare të Kepit të Palit në kuadër të Ditës së Vizitorëve të Shquar, ku ndoqi nga afër me stërvitjen e përbashkët shqiptarobritanike Ushtari Eagle 17. Në vijim të fjalës së tij, Meta deklaroi se ishte i lumtur që ndodhej në këtë stërvitje, ndërsa theksoi se ishte i kënaqur që përveç trupave britanike, ishte i pranishëm edhe Shefi i Shtabit të Forcave të Armatosura të Mbretërisë së Bashkuar. Ishte një kënaqësi e veçantë për të marrë pjesë në këtë stërvitje të përbashkët Ushtari Eagle 17. Akoma më kënaqësi është që në këtë vizitë, përveç trupave britanike, merr pjesë edhe Shefi i Shtabit të Forcave të Armatosura të Mbretërisë së Bashkuar, Chief Marshall Peach. Dua të theksojë kënaqësinë tonë për këtë bashkëpunim të shkëlqyer midis Forcave tona të Armatosura dhe Forcave të Armatosura të Britanisë së Madhe, pasi Britania e Madhe ka një rol të jashtëzakonshëm në NATO, deklaroi ai.

6 6 E Premte 15 Shtator 2017 politike PDIU dhe PSD konfirmojnë mbështetjen për Partinë Socialiste, socialistët 78 vota në Kuvend Aprovimi i Gramoz Ruçit në krye të kuvendit me 80 vota nga 74 që ka në total Partia Socialistë ngjalli reagime të ndryshme. Ajo ç ka u pa ishte se votave të Partisë Socialiste iu bashkuan edhe 3 votat e deputetëve të PDIU-së dhe një e PSD-së. Edhe pse PDIU ka deklaruar edhe në zgjedhjet e 25 qershorit që nuk është pjesë e kësaj qeverie për çudi e kanë votuar vendimin e qeverisë. Sipas deputetit të PDIU Aqif Rakipi kjo forcë do të vazhdojë ta votojë qeverinë Rama gjatë gjithë legjislaturës nëqoftëse Rama mban premtimet për popullin. E kam diskutuar edhe në zgjedhje, edhe për fjalën e Ramës për tepsinë, ne s kemi qenë asnjëherë pjesë e kësaj qeverisjeje apo e tepsisë. Ne s kemi qenë pjesë, s kemi pasur 1% të numrit të të punësuarve në pushtet. Ne kemi thënë gjithmonë, edhe në zgjedhje, në qoftë se Rama mban premtimet për njerëzit, edhe për hallet e fshatarëve për tokat, ne gjithmonë kemi për të qenë pro qeverisë, plus edhe çështjen çame, që është një çështje për të gjithë shqiptarët, është kombëtare. Në qoftë se kryeministri e fut në axhendë këtë çështje, pse mos ta mbështesim?, tha Aqif Rakipi. Sakaq i të njëjtit mendim është dhe deputetja tjetër Reme Lala e cila ndonëse e ka deklaruar votën pro qeverisë Rama qysh në momentin kur u shpall deputete, ritheksoi edhe njëherë, gjatë ditës së djeshme, se do të votojë çdo reformë që qeveria do ndërmarrë pasi Rama e mbajti fjalën për rrugën e Dibrës. Vota ime pro u ndikua kryesisht nga përfshirja e ndërtimit të Rrugës së Arbrit nga ana e qeverisë në program. S kam sesi të jem kundër ëndrrës shumëvjeçare të Dibrës dhe dibranëve, e për atë çfarë është jetike. Do të jetë mbështetje pa limit, në qoftë se mbështetja për Dibrën do të jetë pa limit. Megjithatë do të Një ditë pasi qeveria mori zyrtarisht detyrën, dy drejtorë të LSI-së janë larguar nga funksionet Pas zyrtarizimit të qeverisë nis furtuna në shohim, u shpreh Reme Lala. Por edhe deputeti i PSD-së Tom Doshi, gjatë ditës së djeshme, theksoi se ashtu siç ka deklaruar gjatë fushatës ai do të vijoj të mbështesë qeverinë Rama. E kam deklaruar edhe gjatë fushatës. Vota ime do të jetë për qeverinë Rama pa limit. Vota ime do jetë edhe në Parlament, edhe në komisione pa limit. PSDja e ka mbështetur gjithmonë PS-në, do ta mbështesim edhe në zgjedhjet lokale, tha Tom Doshi. Pra Partia Socialiste gjatë kësaj legjislature ka shtuar në radhët e saj edhe 4 deputetë të tjerë ç ka e bën të plotfuqishme në kuvend. radhët e LSI, dy drejtorë largohen nga detyra, u kërkohet dorëheqja dhjetra të tjerëve Endri ARIZI K ryeministri Edi Rama me zyrtarizimin e qeverisë së re ka nisur zbatimin e premtimit kryesor në zgjedhje, atë të pastrimit të administratës nga politikanët politikë. Një ditë pasi qeveria mori zyrtarisht detyrën, dy drejtorë të LSI-së janë larguar zyrtarisht nga funksionet. Rama një gjë të tillë e kishte paralajmëruar qysh në fushatën zgjedhore të 25 qershorit, ku premtimi i tij bazë ka qenë spastrimi i administratës nga të gjithë militantët politik që kanë okupuar institucionet shtetërore. Por edhe gazeta e kishte parashikuar prej kohësh një veprim të tillë pasi e ka ritheksuar shpesh që me fillimin e shtatorit do të fillojë dhe spastrimi i administratës nga militantët politik. Dje, kreu i Inspektoriatit të Mjedisit dhe të Pyjeve Ergys Agasi, i cili është emëruar në detyrë nga radhët e LSI, ka dhënë zyrtarisht dorëheqjen nga posti që ai mbante. Përmes një statusi në profilin e tij Facebook, gjatë ditës së djeshme, Agasi ka konfirmuar dorëheqjen e tij nga detyra si dhe nuk ka ngurruar të shpreh mirënjohjen për ish-ministrin e LSI Lefter Koka si dhe për të gjithë vartësit e tij në lidhje me reformat dhe punën që ata kanë arritur gjatë këtij katërvjeçari. Këto 4 vite, në krye të institucionit të ISHMP mund të them me bindje se kanë shënjuar reforma thelbësore në misionin e objektivat e këtij institucioni! Falënderoj në këtë ditë të fundit të punës sime, ekipin e ISHMP në rang vendi, nga drejtuesit deri te inspektorët e terrenit, për profesionalizmin dhe përkushtimin e tyre në misionin tonë në mbrojtjen e mjedisit. Privilegj të bashkëpunoja me Ministrin Koka, i cili më dha besimin të drejtoja një institucion të rëndësisë të veçantë, ka shkruar Agasi. Ndërkohë që përveç dorëheqjes së Agasit ka ardhur edhe një shkarkim tjetër nga detyra në radhët e LSI-së, sepse edhe drejtori i Operatorit të Transmetimit Engjëll Zeqo u shkarkua. Zeqo e ka mbajtur këtë detyrë për një periudhë 4 vjeçare si pasojë e marrëveshjes Rama-Meta më 2013-ën. Ndërkaq në ditët në vijim pritet të ketë akoma më shumë shkarkime dhe dorëheqje nga radhët e militantëve politikë pasi kryeministri në pamundësi për t i shkarkuar të gjithë u ka kërkuar që të japin vetë dorëheqjen sepse një pjesë e KRYEMINISTRI: ADMINISTRATA ËSHTË PREKUR NGA KANCERI Kryeministri Edi Rama me zyrtarizimin e qeverisë së re ka nisur zbatimin e premtimit kryesor në zgjedhje, atë të pastrimit të administratës nga politikanët politikë. Një ditë pasi qeveria mori zyrtarisht detyrën, dy drejtorë të LSI-së janë larguar zyrtarisht nga funksionet. Rama një gjë të tillë e kishte paralajmëruar qysh në fushatën zgjedhore të 25 qershorit ku premtimi i tij bazë ka qenë spastrimi i administratës nga të gjithë militantët... tyre janë të paaftë për funksionet që ata ushtrojnë. Pastrimi i administratës Pastrimi i administratës nga të paftat, të korruptuarit dhe militantët politik ka qenë kryefjala e kryeministrit Rama përgjatë këtyre tre muajve. Kryeministri Rama, para disa kohësh, ka ritheksuar se pastrimet në administratën shtetërore nga militantët politik do të mbetet prioriteti qeverisë. Më 25 qershor nuk kemi marrë tepsinë më vete por kemi marrë mandatin për ta çuar tepsinë për skrap. Kemi kërkuar një mandate kuq e zi dhe do të qeverisim kuq e zi. Do të nisim një tur dëgjimor me qytetarët. Çdo i paaftë që ka teserën tonë nuk mund të ketë privilegje. Ne do të ndërhyjmë me ligje. Administrata është e prekur nga kanceri dhe këtë e kemi denoncuar gjatë fushatës. Nuk është vetëm LSI-ja, pavarësisht se ajo është partia më e prekura nga kanceri antishtet, ka deklaruar Rama para disa kohësh. Rama: Bashkëpunim për pastrimin e grabitqarëve Kryeministri Edi Rama para disa ditësh ka deklaruar se do të bashkëpunojë me çdo organ kompetent për të mundësuar dhe luftuar spastrimin e administratës shtetërore nga të korruptuarit dhe të politizuarit pasi sipas tij vetëm kjo mënyrë do të lehtësojë ekonominë e vendit për të ecur papara. Edhe bashkëpunimi me Ashtu si në raportin e dëgjesave por edhe në mbledhjen e Asamblesë Kombëtare të Partisë Socialiste thelbi i qeverisë së re Rama 2 ka qenë rikonstruktimi i institucioneve shtetërore nga e para për shkak se ka shumë individ që janë të paaftë në këto funksione. Një gjë të tillë e ka konfirmuar edhe grupi i punës që u ngrit posaçërisht nga vetë socialistët me në krye deputetin Niko sipërmarrjen për të luftuar korrupsionin në administratë, për të pastruar grabitqarët nga zyrat e shtetit, për të lehtësuar ndjeshëm ndërveprimin e biznesit me shtetin do të hyjë në një fazë të re dhe ne nuk do ngurrojmë të përdorim të gjitha metodat e nevojshme jokonvencionale, ka deklaruar Rama para disa ditësh. Peleshi, që ka dhënë dhe një sërë rekomandimesh për të ndryshuar këtë dukuri negative. Madje këto rekomandime kanë filluar të aplikohen pasi në shumë institucione kanë filluar edhe aplikimet e para për të gjithë të interesuarit që duan të punojnë në sektorin e administratës shtetërore. Me pak fjalë mund të thuhet se qeveria Rama ka filluar zbatimin e prioritetit të parë qeverisës. Vasili: Koncesionet e Ramës janë pirje gjaku Kreu i grupit të LSI-së Petrit Vasili, përmes një statusi në profilin e tij zyrtar në Facebook, gjatë ditës së djeshme, ka komentuar batutën e kryeministrit Edi Rama që tha dje në mbledhjen e grupit ku iu kërkoi të tijve të dhurojnë gjak për fëmijët talasemikë për të balancuar idenë që politikanët pinë gjakun e popullit. Sipas Vasilit, ajo që Rama ka thënë duke bërë shaka është një ndër pohimet më të sinqerta që ka bërë ndonjëherë kryeministri. Humor i trashë apo humor i zi kur Kryeministri thotë për veten dhe të tijtë se u kanë pirë gjakun popullit. Pohim i sinqertë i kryeministrit kjo është përgjigja. Pasi koncesionet qindra milion euro janë pirje gjaku. Edhe dhjetra milion euro për zyra dhe vanitete të tjera janë pirje gjaku. Edhe taksat e gjobat e pamëshirshme janë pirje gjaku. Edhe ikja e mijëra shqiptarëve vjen nga pirja e gjakut. Sa për humorin edhe stilistikisht është i trashë si shkollëpaku dhe i zi si pirje gjaku, shkruante Vasili. IDM: Gjykatat institucioni më i korruptuar Gjykatat janë institucioni më i korruptuar në vendin tonë sipas perceptimit qytetar. Ky është rezultati i sondazhit të bërë nga instituti për Demokraci dhe Ndërmjetësim në korrik të 2017-ës, ku 70% e të intervistuarve radhitën të parat gjykatat të pasuar nga parlamenti me 68%, prokuroria me 67%, doganat 66% dhe shëndetësia me 61%. Sipas Redion Qirjazit përfaqësues i IDM-së, nga ky raport del qartë tendenca në rritje e qytetarëve që denoncojnë një rast korrupsioni nga 47% në 2016-ën në 54% këtë vit. Kjo përqindje sipas Qirjazit do ishte më e lartë nëse identiteti i qytetarëve do të mbahej i fshehtë. Nëqoftëse policia e shtetit do të gjente një mënyrë për të ruajtur konfidencialiteti e tyre, kjo do të rriste me 30% numrin e atyre, të cilët nuk do të ishin të prirur që të bënin denoncimin në radhë të parë. Kjo është diçka që mund të merret në konsideratë për t u aplikuar dhe kjo eventualisht rrit në vijim besueshmërinë tek policia e shtetit, u shpreh përfaqësuesi i IDM, Redion Qirjazi.

7 E Premte 15 Shtator politike Kryeministri Rama takon Behgjet Pacollin, më nëntor mbledhje e përbashkët e qeverisë Shqipëri-Kosovë Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një takim me zëvendëskryeministrin dhe ministrin e Jashtëm të Kosovës, Behgjet Pacolli, i cili ndodhet për një vizitë në Shqipëri. Kreu i qeverisë, Edi Rama, njofton se në këtë takim u ra dakord që në datat nëntor të zhvillohet mbledhja e përbashkët e qeverisë Shqipëri-Kosovë në Korçë. Me ZvKm&Ministrin e Jashtëm të Kosovës pas një takimi ku dakordësuam dhe mbledhjen e dy qeverive. Korçë 27 nëntor 28 në Vlorë për flamurin, shkruan Rama në Twitter. Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Jashtëm i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli, është pritur në një takim edhe nga Presidenti i Republikës, Ilir Meta. Kreu i shtetit, Ilir Meta, e uroi zotin Behgjet Pacolli për krijimin e qeverisë së re të Kosovës si dhe për detyrën e tij në këtë qeveri. Presidenti Meta shprehu angazhimin e tij në mbështetje Rama vlerëson Ruçin: Më në fund iu kthye shpresa Kuvendit të njohjeve të mëtejshme ndërkombëtare të Republikës së Kosovës. Presidenti i Republikës, Ilir Meta, përshëndeti gatishmërinë e qeverisë se re të Kosovës për vazhdimin e dialogut me Serbinë, si një proces pa alternativë dhe në funksion të paqes në rajon. Presidenti i Republikës, Ilir Meta, theksoi rëndësinë e bashkëpunimit rajonal si një element kyç në promovimin e stabilitetit, sigurisë dhe paqes në gjithë rajonin. Procesi i Berlinit është një mundësi e mirë për të rritur bashkëpunimin rajonal dhe përshpejtuar perspektivën tonë të përbashkët evropiane, theksoi Presidenti Meta. Presidenti i Republikës, Ilir Meta, theksoi se Shqipëria u kushton një vëmendje parësore marrëdhënieve të NATO-s me Kosovën, ruajtjes së një pranie substanciale të KFOR-it, për garantimin e një mjedisi të sigurt jo vetëm në Kosovë, por në të gjithë Rajonin. Kryeministri vë në rresht ministrat dhe deputetët, ja porositë që u dha në mbledhje grupi, u ndalon udhëtimet jashtë vendit të enjteve QYTETARËT DO THËRRASIN KRYEMINISTRIN NË INTERPELANCË Përpos shumë porosive që ka dhënë Edi Rama, një tjetër risi është që, përpos deputetëve edhe njerëzit e thjeshtë mund të thërrasin në interpelancë kryeministrin dhe ministrat. Njerëzit e zakonshëm kanë të drejtë të thërrasin në interpelancë ministrin apo kryeministrin, u shpreh Rama. Por kjo do të bëhet Rama: Pastrim për parazitët nga administrata Gjatë fjalës së tij në mbledhje, kryeministri Rama theksoi edhe një herë se parazitët dhe grabitqarët do pastrohen nga administrata. Çfarë duan njerëzit?! Njerëzit duan pastrim. Pastrim të mekanizmit të shtetit nga parazitët dhe grabitqarët! Njerëzit duan shërbim! Shërbim mbi çdo nevojë dhe mbi të drejtë që atyre ua jep Kushtetuta dhe ligji! Njerëzit duan ndëshkim. Ndëshkim për të gjitha që bëhen pengesë për këto shërbime dhe të drejta. Pra: Pastrim, Shërbim, Ndëshkim. Këto tre gjëra ne mund t i realizojmë vetëm përmes bashkëqeverisjes me ta, tha Rama. Kreu i qeverisë ishte i prerë në dhënien e porosive për të gjithë socialistët, edhe gjatë mbledhjes me dyer të mbyllura, ku kërkoi seriozitet dhe përgjegjshmëri maksimale nga të gjithë ministrat dhe deputetët. Rama u kërkoi deputetëve që të mos mungojnë në komisionet parlamentare dhe të shkojnë të përgatitur; ndërsa krerët e komisioneve parlamentare nuk duhet ta ndjejnë veten të sigurt në postin që u është dhënë... Eneida JAÇAJ K ryeministri Edi Rama ka mbledhur dje grupin parlamentar so cialist, ku u caktuan emrat e krerëve të komisioneve parlamentare dhe porositë për ministrat dhe deputetët. Kreu i qeverisë ishte i prerë në dhënien e porosive për të gjithë socialistët, edhe gjatë mbledhjes me dyer të mbyllura, ku kërkoi seriozitet dhe përgjegjshmëri maksimale nga të gjithë ministrat dhe deputetët. Rama u kërkoi deputetëve që të mos mungojnë në komisionet parlamentare dhe të shkojnë të përgatitur; ndërsa krerët e komisioneve parlamentare nuk duhet ta ndjejnë veten të sigurt në postin që u është dhënë, pasi nëse nuk do ta bëjnë siç duhet detyrën gjatë rrugës, do të zëvendësohen. Kreu i qeverisë ka vendosur që qeveria gjatë një viti të mblidhet një herë për çdo qark të vendit, ndërsa ministrat do të duhen të qëndrojnë një herë në muaj në një qark, për të zhvilluar takime me banorët dhe krerët e bashkive. Sipas Ramës, ministrat duhet t'i prekin nga afër problemet dhe të raportojnë në qeveri. Ndërsa deputetët duhet të jenë pranë qytetarëve pothuajse çdo ditë. Mësohet se Rama u ka thënë socialistëve në mbledhjen me dyer të mbyllura, se kanë mbi shpatulla përgjegjësi shumë të madhe. Edhe gjatë fjalës së tij në mbledhjen me dyer të hapura, Rama e bëri publike se mbledhjet e qeverisë do zhvillohen edhe në qarqe. Rama u tha deputetëve dhe ministrave se do nënshkruajnë një marrëveshje mirëkuptimi dhe dha detaje nga përmbajtja e saj. "Po u them dy elementë; së pari qeveria gjatë një viti politik do të mblidhet nga njëherë në çdo qark, jo për mbledhje simbolike, por për t'u spostuar dhe për qëndruar më shumë sesa mbledhja, por për të kaluar kohë dhe për të punuar me deputetët për të thirrur drejtuesit e institucioneve, për t'u ulur me kryetarët e bashkive të majtë dhe të djathtë dhe me njerëzit për problemet. Dhe e dyta, çdo ministër gjatë një viti parlamentar duhet të qëndrojë njëherë në muaj në një qark, e domosdoshme", tha Rama. Ndërkaq, ndonëse e la jashtë qeverisë, kryeministri Rama nuk e la fare pa post Saimir Tahirin. Ai do të jetë koordinator për bashkëqeverisjen. Seancat e të enjteve Asnjë deputet nuk duhet të mungojë në seancat e të enjteve. Asnjë aktivitet brenda dhe jashtë vendit, nuk duhet ta lenë për ditë të enjte. Gjatë mbledhjes së grupit, këtë porosi e dha kreu i grupit të PS, Taulant Balla. "Më lejoni t'ua them shumë qartë që nuk ka delegacione, pjesëmarrje apo vizita jashtë shtetit sa herë që ka seancë plenare ditë të enjte. Ky është një rregull që e kemi miratuar së bashku që ditën që ka filluar punë ku grup parlamentar. Pra koordinimi që do të bëjë kryesia e grupit është që vizitat të jenë të koordinuara, në ato që është shumë e rëndësishme duke synuar dhe një ulje të shpenzimeve të Kuvendit për vizita jashtë shtetit të Kuvendit", u shpreh Balla. Akuzat ndaj Metës Kryeministri Edi Rama ka falënderuar Gramoz Ruçin për fytyrën e re që i kthehu Kuvendit, por nuk ka kursyer kritikat ndaj Ilir Metës. Rama kritikoi indirekt Metën për mënyrën e drejtimit të Kuvendit, ku nuk u respektua asnjëherë orari dhe i linte deputetët të flisnin për njeri-tjetrin dhe jo për qytetarët. "Në mënyrë të veçantë dua të falënderoj Gramozin, kryetarin e ri të Kuvendit, që realisht i ktheu dinjitetin asaj salle dhe realisht na ktheu shpresën se në atë sallë mund të ketë sens dhe rregull dhe se në atë sallë mund të flitet për njerëzit dhe jo vetëm për njëri-tjetrin sa herë që mblidhemi. Po ashtu dua të nënvizoj më tepër kur qeveria të shkojë të zhvillojë mbledhjet nëpër qarqet. Atje do të përballen drejtpërdrejt me qytetarët, të cilët do t u kërkojnë llogari për të gjitha problemet që ata kanë. Llogaridhënia është prioritet i kësaj qeverie, pasi siç Rama e ka thënë, kjo qeveri kontratën e ka bërë me qytetarin. një detaj, që fillimi për herë të parë që unë e mbaj mend, në historinë e Kuvendit i seancave në orën fiks të përcaktuar është një normë, që ne do ta respektojmë për 4 vite, nuk është thjesht një rrufe në qiell të pastër. Nëse përfaqësuesit e popullit nuk janë në gjendje të respektojnë orarin e ditës më të rëndësishme të javës, që është Kuvendi i popullit, atëherë vaj medet për të tjerat", tha Rama. Edi Rama: Nuk do pimë gjak por do dhurojmë Kreu i qeverisë, Edi Rama, ka kërkuar nga grupi i PS që të dhurojnë gjak për fëmijët që kanë probleme, ndërsa kjo do të jetë sipas tij është edhe një balancim i idesë se politikanët pinë gjak. Në çdo vit kemi bërë dhurimin e gjakut, e para bën mirë për trupin, por përpos kësaj është realisht një situatë e vështirë për fëmijët që kërkojnë gjak. Kështu që i kam kërkuar kryetarit të grupit të bëjë një seancë të dhurimit të gjakut nga grupit, pasi balancon atë idenë që ne pimë gjak prandaj duhet të japim gjak. Duke parë sa gjak mungon në fund do ia marrim çdo ministri për të plotësuar detyrimet e PS për institutin e dhurimit të gjakut deklaroi Rama. Ndërsa disa minuta pas deklaratës së Ramës në mbledhjen e grupit në njoftimin për shtyp të Kryeministrisë ku shefi i qeverisë dhe stafi dhuruan gjak, sqarohej se deklarata e Ramës Dhurimi i gjakut balancon atë idenë se ne vetëm pimë gjak ishte bërë me humor. Bushati-Pacolli: Zhdoganim të mallrave Shqipëri-Kosovë Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Behgjet Pacolli, ka zhvilluar një vizitë zyrtare në Tiranë, ku është takuar me homologun Ditmir Bushati. Pas takimit, Pacolli dhe Bushati kanë dalë në një konferencë nga ambientet e Ministrisë së Jashtme. Duke uruar Bushatin për vazhdimin e traditës diplomatike, ministri i qeverisë së re të Ramush Haradinajt foli për një bashkëpunim të fortë mes dy qeverive. Ai tha se i ka propozuar Bushatit që të kërkohet më shumë llogari ndaj stafit diplomatik, ku në fund të ditës, sipas tij, secili prej punonjësve të llogarisë ku e shpenzoi kohën dhe çfarë përfitoi vendi prej saj. Më tej, ministri tha se në të ardhmen dy vendet fqinje nuk do të funksionojnë si dy ministri të ndara me ide të ndryshme, por me qasje të përbashkët, duke shtuar se të kenë përfaqësi të përbashkëta në disa vende evropiane, si në Danimarkë, Hamburg, dhe në të ardhmen edhe në Turqi.

8 8 E Premte 15 Shtator 2017 politike Pas deklaratave të Ramës, reagon Greqia: Problemet me pakicën greke do të sjellin izolimin e Shqipërisë Deklaratat e kryeministrit Rama kundrejt Greqisë, para dy ditësh, kanë sjellë dhe reagimin e këtyre të fundit. Ministri grek i Mbrojtjes, Panos Kammenos gjatë një konference për mediat të mbajtur, dje, komentoi edhe deklaratat e kryeministrit Rama si dhe marrëdhëniet dypalëshe. Ndërkaq Kammenos nuk ka nguruar që ta quaj provokues kryeministrin Rama duke i adresuar dhe disa këshilla në lidhje me marrëdhëniet dypalëshe pasi në Greqi ka një numër të madh emigrantësh shqiptarë që do ta kundërshtojnë Ramën për çdo akuzë që do t i adresojë Greqisë. Në të vërtetë Rama është provokues. Në të njëjtën kohë bëhen disa lëvizje kundër pakicës. Por Rama duhet të vlerësoj që në Greqi ka një numër të madh shqiptarësh emigrantë, njerëz që kanë lidhje me Greqinë dhe synojnë të marrin nënshtetësinë. Dhe konsideroj se do ta marrë përgjigjen nga populli shqiptar për këtë sjellje ekstremiste ndaj vendit tonë, u shpreh Kammenos. Por ministri i Mbrojtjes greke nuk u ndal me kaq pasi hodhi kërcënime mbi Shqipërinë duke e kërcënuar përsëri me procesin e integrimit pasi sipas tij çdo sulm që qeveria shqiptare do të ndërmarrë kundrejt pakicës greke do të sjellë izolimin e Shqipërisë. Unë besoj se përpjekjet e njerëzve ekstremë për të krijuar probleme me pakicën greke në Epirin e Veriut, rezultati i vetëm që mund të sjellin, do të ishte izolimi i Shqipërisë, tha Kammenos. Ndërkohë përveç kësaj Kammenos ironizoi me armatën e shtetit shqiptar ku theksoi se në takimet ndërkombëtare delegacionet shqiptare janë shumë të kujdesshëm me atë se çfarë deklarojnë pasi shqipëria nuk ka asnjë anije detare. Doja t ju them se kur takohemi jashtë vendit, ata janë shumë të kujdesshëm. Shqipëria, edhe pse nuk ka një anije detare, ka dërguar një anije brenda SNMG2 në Detin Egje, si pjesë e ndërmarrjes së përbashkët të NATO-s. Dhe deklaratat e bëra në nivel të NATO-s nuk kanë të bëjnë fare me deklaratat publike të zotit Rama, u shpreh Kammenos. Johanes Hahn mesazh Ramës: Përgjegjësi të mëdha për të përmbushur pritshmëritë e qytetarëve Komisioni Europian monitorim vetingut, përfaqësuesit e OMN raportojnë tek Hahn, thirrje qeverisë për zbatim të reformës Endri ARIZI K omisioni Europian ka filluar monitorimin e procesit të vetingut në Shqipëri. Të hënën, pritet që të hidhen hapat e parë të këtij procesi dhe KE i ka sytë në Tiranë. Dje, eurokomisioneri Johanes Hahn ka pritur në një takim përfaqësuesit e Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit. Ata i kanë raportuar eurokomisionerit ecurinë e institucioneve të vetingut si dhe masat që janë marrë. Ndërkaq përfaqësuesit e ONM kanë informuar eurokomisionerin edhe në lidhje me punën që ILDKP ka ndërmarrë deri më tani, duke hetuar mbi pasuritë e të gjithë gjyqtarëve dhe prokurorëve. Ndërkohë, përfaqësuesit e Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit i kanë folur komisionerit Johanes Hahn edhe në lidhje me punën e Drejtorisë së Sigurimit të Informacionit të Klasifikuar ku i kanë shpjeguar nëse ky institucion ka zbuluar apo jo persona të lidhur me krimin. Pas këtij takimi eurokomisioneri Johanes Hahn përmes një postimi në rrjetin social Twitter, gjatë ditës së djeshme, ka informuar për takimin me përfaqësuesit e OMN-së si dhe ka uruar qeverinë Rama 2 për fillimin e kësaj legjislature duke i rikujtuar kryeministrit se duhet të fillojë menjëherë zbatimin e reformës në drejtësi. Uroj kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama për formimin me sukses të qeverisë. Përgjegjësi të mëdha për të përmbushur pritshmëritë e qytetarëve. Mirëpres praninë e vëzhguesve të ONM-së, si një hap i rëndësishëm përpara drejt implementimit me sukses të procesit të vetingut. I uroj grupit sukseset më të mira, ka shkruar Johanes Hahn. Zvarritje të reformës Reforma në drejtësi edhe pse para disa ditësh ka qenë fokusi i kryefjalës i partive opozitare, me fillimin e legjislaturës së re parlamentare duket se u harrua dhe u hodh pas krahëve, pasi tema kryesore ka qenë baltosja e politikanëve dhe jo ajo e startimit VLAHUTIN: REFORMAT, RRUGA E VETME DREJT BE Ambasadorja e BE në Shqipëri Romana Vlahutin u shpreh para disa ditësh se e vetmja mënyrë që Shqipëria të integrohet në BE mbetet përfundimi i reformave. Është e rëndësishme të dëgjohet edhe një herë se Bashkimi Evropian i është përkushtuar përfundimit të përfshirjes së rajonit në qendër të tij, sapo këto vende të jenë gati. Por, po të reformës. Por edhe pse politikanët shpesh i harrojnë premtimet, reforma në drejtësi ka pasur edhe zvarritje të shumta nga ana e gjykatësve dhe prokurorëve të cilët do të preken nga kjo reformë. Kjo zvarritje duket se nuk po i pëlqen më Bashkimit Europian të cilët përmes eurokomisionerit Johanes Hahn kanë vijuar t i atashojnë mesazhe qeverisë Rama që të përshpejtojë hapat dhe të vijojë me aplikimin e reformës pasi kjo është e vetmja mënyrë që vendi të integrohet drejt BE-së. Pikërisht këto mesazhe të njëpasnjëshme kanë detyruar qeverinë që të bëj të mundur fillimin e reformës qysh nga dita e hënë. Si dhe gjithë procesi i vetingut do të monitorohet nga vetë anëtarët e Bashkimit Europian në mënyrë që të mos ketë manipulime dhe ndërhyrje nga kasta e të gjithë zyrtarëve që janë të implikuar nga korrupsioni. Bashkimi Europian ka ripërsëritur vetëm brenda dy javësh për të dihatën herë mesazhin për zbatimin e menjëhershëm të vetingut. Ka qenë vetë komision- Eurokomisioneri Johanes Hahn para disa kohësh ka deklaruar se e vetmja mënyrë që Shqipëria të integrohet në BE mbetet ajo e bashkëpunimit ndërpartiak dhe reforma ne drejtësi. Bashkëpunimi ndërpartiak do të jetë thelbësor për hapat e mëtejshëm të Shqipërisë në procesin e integrimit. Komisioni Europian ka rekomanduar hapjen e neaq i rëndësishëm, madje unë do të thosha edhe më i rëndësishëm, është përkushtimi i plotë i Shqipërisë për ta mbaruar procesin e reformave, jo kryesisht sepse kjo do ta çojë vendin drejt Bashkimit Evropian, por sepse reformat do ta sjellin cilësinë e jetës së popullit shqiptar më pranë nivelit evropian, deklaronte Vlahutin para disa ditësh. HAHN: TË VERIFIKOHEN GJYQTARËT DHE PROKURORËT gociatave duke u bazuar në progresin e besueshëm dhe të ndjeshëm të implementimit të reformës në drejtësi, veçanërisht në verifikimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve. Mund të themi se me ngritjen e organeve të verifikimit është arritur shumë progres. Presim që në vjeshtë këto organe të fillojnë punën, ka deklaruar Johanes Hahn para disa kohësh. Komisioni Europian ka filluar monitorimin e procesit të vetingut në Shqipëri. Të hënën, pritet që të hidhen hapat e parë të këtij procesi dhe KE i ka sytë në Tiranë. Dje, eurokomisioneri Johanes Hahn ka pritur në një takim përfaqësuesit e Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit... eri Hahn, i cili ka deklaruar të njëjtin mesazh si dje edhe në shkollën verore europianë që u mbajt para disa ditësh. Nga ku i rikujtoi qeverisë se e vetmja rrugë që mund ta çojë Shqipërinë në rrugën e integrimit mbetet zbatimi i reformës në drejtësi. Ikja e shqiptarëve për azil ul numrin e nxënësve në shkolla Në Fier, këtë vit janë ulur më pak nxënës në bankat e shkollës, si në arsimin nëntëvjeçar ashtu dhe në atë të mesëm. Sipas kreut të Drejtorisë Arsimore të Fierit, Shkëlqim Allkaj ky fenomen i ka rrënjët tek migracioni i familjeve jashtë vendit pasi largimi i familjeve fierake në emigracion kryesisht në Gjermani për arsye azili ka bërë që në bankat e shkollës janë ulur më pak nxënës si dhe për arsye të lindjeve të pakta. Ndërkaq ai foli edhe për problemet në shkolla. Rënie të numrit të nxënësve. Nuk bëhet për ndonjë rënie alarmante, por e pritshme që kemi thënë dhe herë të tjera që vjen për shkaqe natyrale, biologjike. Pjesa më e madhe e çifteve të reja jetojnë jashtë, emigracioni, lindjet e pakta. Kemi një situatë të gjimnazit Perikli Ikonomi. Edhe atë e kemi raportuar, pritet të vijnë bankat. Ne kemi kthyer vetëm katër klasa në turn të dytë me vendim të shkollës. Bashkia ka mbledhur banka nga të gjitha anët dhe i ka marrë masat që ditën e parë mësimi të fillojë normalisht, u shpreh Alikaj. Fillon kompensimi për tekstet shkollore Ka nisur procesi i kompensimit për tekstet shkollore për të gjithë ato familjeve që u përkasin 16 kategorive përfituese. Drejtoresha për arsimin parauniversitar në Ministrinë e Arsimit Zamira Gjini, gjatë ditës së djeshme, ka deklaruar se një pjesë e këtyre përfituesve i kanë marrë tekstet shkollore direkt nga drejtorët e shkollave, ndërsa pjesa tjetër po kompensohet në bazë të faturës financiare që dorëzojnë prindërit. Kategoria e fëmijëve që marrin tekste falas është e ndarë në dy grupe, një pjesë e merr nëpërmjet kompensimit, pra prindi i blen tekstet, dorëzon faturat në drejtorinë e shkollës. Drejtoria e Shkollës nëpërmjet drejtorisë arsimore ia dërgon prindërve nëpërmjet postës rimbursimin e teksteve që kanë blerë. Dhe kategoria tjetër që i merr tekstet direkt nga drejtori i shkollës, pa i blerë paraprakisht ato. I kanë hartuar drejtorët e shkollave listat që në fund të vitit shkollor. Në këtë vit ne synojmë të shtojmë numrin e kategorive do të marrin tekste falas, u shpreh Gjini.

9 politike E Premte 15 Shtator BE: Të miratohet reforma zgjedhore, u gabua me ndryshimet në ligjin për partitë para zgjedhjeve Bashkimin Europian bën thirrje për miratimin e reformës zgjedhore, ndërsa ndryshimet në ligjin për partitë para zgjedhjeve i cilëson në shkelje të Kodit Zgjedhor. Kreu i Zyrës së Këshillit Europian si dhe kreu i Operacioneve në Delegacionin e BE në Shqipëri kërkuan përfundimin në një kohë sa më të shpejtë të reformës zgjedhore. Delegacioni i Bashkimit Europian në Shqipëri si dhe Këshilli Europian i konsideruan ndryshimet e bëra në ligjin për partitë politike, para zgjedhjeve Eneida JAÇAJ D osjet e para të pasur isë, për gjyqtarët dhe prokurorët, priten të hap en pas 5 tetorit. Kjo kastë e sistemit të drejtësisë do të kalojë në sitë pas kësaj date, menjëherë pas miratimit të dy projektvendimeve për strukturën e komisioneve të vetingut. Sipas kalendarit tre javor të punimeve të Kuvendit, në datën 5 tetor do miratohet në seancë plenare projektvendimi Për miratimin e strukturës dhe organikës së Komisionit të Pavarur të Kualifikimit dhe projektvendimi Për miratimin e strukturës dhe organikës së Kolegjit të Posaçëm të Apelimit të Gjykatës Kushtetuese. Menjëherë pasi të jetë miratuar struktura e këtyre dy organeve të reja, do të hapen dosjet e para për prokurorët dhe gjyqtarët. Ambasadorja e Bashkimit Europian, Romana Vlahutin, paralajmëroi se vetingu do të nisë zyrtarisht në 18 shtator. Kjo do të thotë se nga dita e hënë do nisin përgatitjet dhe diskutimet për gjithçka që ka të bëjë me procesin e vetingut, në mënyrë që pas 5 tetorit të nisë puna dhe të jepen efektet e para. Duket qartë se procesi i vetingut nis me këmbënguljen e Bashkimit Europian, pasi hapja e negociatave për integrimin do të varet plotësisht nga efektet që do të japë vetingu. Aktualisht, ILDKP dhe Hipotekat në mbarë vendin po bashkëpunojnë për të verifikuar pronat e gjyqtarëve dhe prokurorëve, në kuadër të procesit të vetingut. Janë dy grupe pune që po operojnë enkas për verifikimin e dosjeve të pasurisë së gjyqtarëve dhe prokurorëve. Këto grupe janë hedhur në terren dhe po punojnë intensivisht për të kapur kohën. ILDKP i dërgoi Hipotekës një listë të dytë, e cila në përmbajtje të saj kishte një numër më të madh subjektesh që do të kontrollohen e që janë të afërm të gjyqtarëve dhe prokurorëve. Do të jetë kjo listë baza që do të merret parasysh në kontrollin e pasurisë që do t u bëhet personave të sistemit të drejtësisë. ILD- KP do të kontrollojë të dyja datat nëse ka apo jo ndryshime dhe transferimeve të muajve të fundit të pasurive të gjyqtarëve dhe prokurorëve Ekspertët e ONM Pritet që brenda vjeshtës gjithçka të konkretizohet. Puna për vetingut do të nisë dhe nuk ka kthim prapa. Ekspertët e ONM do të luajnë rol thelbësor në këtë proces. ONM do të ketë rol monitorues, për ta bërë procesin sa më të drejtë dhe të ndershëm. Mënyra se si do të operojnë ekspertët ndërkombëtarë, është përcaktuar në aneksin e Kushtetutës së re. Në Kushtetutë thuhet se Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit i ushtron detyrat e veta sipas marrëveshjeve ndërkombëtare. Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit emëron vëzhguesit ndërkombëtarë pas njoftimit të Këshillit të Ministrave. Vëzhguesit emërohen nga radhët e gjyqtarëve ose prokurorëve me jo më pak se 15 vjet eksperiencë në sistemin e drejtësisë së vendeve të tyre përkatëse. Mandati i vëzhguesit ndërkombëtar ndërpritet parlamentare në kundërshtim me kodin zgjedhor. Në tryezën për financimin e fushatës zgjedhore, Kreu i Këshillit të Europës, Klaus Neukirch, bëri thirrje për miratim sa të më të shpejtë të reformës zgjedhore. Ndryshimet në ligjin për partitë politike një muaj para zgjedhjeve janë në mospërputhje me kodin zgjedhor. Rekomandimet e Instrumentit Horizontal të Bashkimit Europian nuk janë zbatuar plotësisht. Reforma zgjedhore duhet të ecë përpara dhe duhet të jetë një paketë gjithëpërfshirëse, e realizuar me dialog dhe kompromis, duhet të merren parasysh edhe rekomandimet nga Këshilli i Evropës, OSBE-ODIHR si dhe Komisioni i Venecias, tha Neukirch. Ndërsa Kreu i Operacioneve në delegacionin e BE në Shqipëri, Stephan Storka, tha se duhet t`i jepet fund kulturës së pandëshkueshmërisë për partitë politike që konstatohen në shkelje të ligjit. Ashtu sikurse theksoi Presidenti Junker, nëse duam më shumë stabilitet me fqinjët tanë, atëherë ne duhet të mbajmë të besueshëm per- KONTROLLI I FIGURËS PËR GJYQTARËT DHE PROKURORËT Sipas ligjit, institucionet e rivlerësimit në bashkëpunim me Drejtorinë e Sigurisë së Informacionit të Klasifikuar janë autoriteti përgjegjës për kontrollin e figurës. Drejtoria e Sigurisë së Informacionit të Klasifikuar ka të drejtë të caktojë një personel shtesë, për të kryer kontrollin e figurës për qëllim të këtij ligji. Personat që kryejnë kontrollin e figurës përmbushin standardet e zbatueshme për mbrojtjen e privatësisë dhe të konfidencialitetit në detyrë. Drejtoria e Sigurisë së Informacionit të Klasifikuar, Shërbimi Informativ Shtetëror (SHISH) dhe Shërbimi i Kontrollit të Çështjeve të Brendshme dhe Ankesave (SHKÇBA) pranë Ministrisë së Punëve të Brendshme, krijojnë një grup pune për zbatimin e këtij ligji. Këto struktura mund të caktojnë personel për të mbështetur grupin e punës për një periudhë kohe jo më pak se 1 vit, thuhet në ligj. spektivën europiane për vendet e Ballkanit Perëndimor. Vendet kandidate duhet të forcojnë sundimin e ligjit si dhe të respektojnë të drejtat themelore të njeriut, tha Storka. Për Kryetarin e KQZ, Klement Zguri, transparenca financiare e partive politike është një sfidë për Shqipërinë. Zhvillimi i fushatave zgjedhore luksoze dhe mungesa e transparencës së financimit të partive politike për një vend të vogël si Shqipëria është fenomen i papranueshëm, pasi ushqen korrupsionin zgjedhor dhe politik, tha Storka. Diskutime në Kuvend për strukturën e institucioneve të vetingut Dosjet e para për gjyqtarët dhe prokurorët hapen pas 5 tetorit, Kuvendi gati vendimet për strukturën e vetingut, fillon diskutimi në komision Dyshime për manipulimin e dosjeve Ka dyshime se në dosjet e pronave të gjyqtarëve dhe prokurorëve, punonjësit e hipotekave të kenë ndërhyrë duke fshehur pasuritë, apo ndoshta duke i zhdukur dosjet. Kjo sigurisht nëse ka ndodhur, falë frikës së gjyqtarëve dhe prokurorëve që nuk justifikojnë dot pasuritë dhe pronat, dhe, sigurisht u kanë kërkuar punonjësve të ndërhyjnë në dosjet e tyre kundrejt një pagese. Pra, me afrimin e procesit të vetingut pasi të jenë ngritur të gjitha institucionet, gjyqtarët dhe prokurorët janë vënë në lëvizje për të kapur kohën, që të shpëtojnë ato pasuri që nuk i justifikojnë dot, por të shpëtojnë edhe veten e tyre sigurisht. Aktualisht, grupet e punës po presin listën e dytë që do dërgojë ILDKP, dhe do të vijnë të verifikojnë pasuritë pa u ndalur, për të patur një përfundim të saktë dhe korrektë për çdo gjyqtar dhe prokuror. Kjo kastë e sistemit të drejtësisë do të kalojë në sitë pas kësaj date, menjëherë pas miratimit të dy projektvendimeve për strukturën e komisioneve të vetingut. Sipas kalendarit tre javor të punimeve të Kuvendit, në datën 5 tetor do diskutohen në komision konkretisht projektvendimi Për miratimin e strukturës dhe organikës së Komisionit të Pavarur të Kualifikimit dhe projektvendimi... nga Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit për shkelje të rënda, thuhet aty. Por ONM ka të drejtë t i japë rekomandime Kuvendit lidhur me kualifikimin dhe përzgjedhjen e kandidatëve për pozicionin e anëtarit të Komisionit, gjyqtarit të Kolegjit të Apelimit dhe Komisionerit Publik; paraqet gjetje dhe mendime mbi çështje që shqyrtohen nga Komisioni dhe nga Kolegji i Apelimit, si dhe kontribuon për kontrollin e figurës. Pasuritë e fituara në rrugë kriminale, do konfiskohen dhe do i kalojnë OJF-ve Pasuritë e fituara në rrugë kriminale, që janë të sekuestruara, do kalojnë në ndihmë të OJFve për projekte sociale. Drejtori i Agjencisë së Administrimit të Pasurive të Sekuestruara dhe Konfiskuara, Artur Kala, tha se projekti synon ripërdorimin efektiv të këtyre pronave, pasi disa prej tyre edhe pse janë nxjerrë në shitje, nuk kanë pasur blerës. Një projekt i Bashkimit Europian në bashkëpunim me Agjencinë e Administrimit të Pasurive të Sekuestruara dhe të Konfiskuara synon vënien në efiçensë të këtyre pronave për projekte në shërbim të komunitetit të viktimave të trafikut, personat me aftësi të kufizuara, viktimat e dhunës në familje, etj. Drejtori i Agjencisë së Pronave te Sekuestruara dhe Konfiskuara, Artur Kala, thotë se kjo praktikë aplikohet për herë të parë në Shqipëri dhe aktualisht janë vëne ne dispozicion tre prona të konfiskuara me vendim gjykate, ndërsa në vijim pritet te vazhdojë me të tjera objekte. Ky projekt është ndër projektet më të rëndësishme, është i pari dhe në Ballkan me fonde të BE-së dhe ne si Agjenci jemi përkrah Partners Albania që ta çojmë këtë projekt deri në fund. Janë tre pasuri që nga njësitë tregtare: ndërtesë në Lushnje, njësi tregtare në Fier dhe një objekt banimi në Sarandë që janë vënë në dispozicion të këtij projekti, tha Kala. Ai thotë se Agjencia ka në administrim aktualisht 107 prona të sekuestruara dhe 53 të konfiskuara, të cilat janë kryesisht njësi tregtare banesa apo dhe toka bujqësore. Përgjithësisht meqë këto pasuri vinë nga krimi i organizuar dhe interesi është i ulët për ti blerë këto prona. Ne kemi zgjedhur që këto prona ti ripërdorim duke i vënë në dispozicion të OJF-ve duke ngritur qendra në zbatim dhe të ligjit antimafia, qendra për trajtimin e viktimave të trafikimit, tha Kala.

10 10 E Premte 15 Shtator 2017 ekonomi Linja 400 kv Kosovë-Shqipëri drejt zgjidhjes, Gjermania merr në dorë negociatat Linja 400 kv e interkonjeksionit Kosovë- Shqipëri, e cila qëndron jashtë funksioni prej dy vitesh pavarësisht përfundimit të saj, duket se do të hyjë në një fazë të re. Kjo lidhet me përpjekjet për zgjidhjen e ngërçit mes Kosovës dhe Serbisë që mban peng vënien në punë të këtij investimi dhjetëra milionë euro. Sekretariati i Komunitetit të Energjisë bëri me dije se qeveria gjermane i ka kërkuar Sekretariatit që të marrë rolin e interlokutorit. Qeveria e Republikës Federale të Gjermanisë, përfaqësuar nga Ministria e Zhvillimit dhe Bashkëpunimit Ekonomik (BMZ), i kërkoi Sekretariatit të Energjisë për të lehtësuar negociatat midis Serbisë dhe Kosovë për të zgjidhur mosmarrëveshjet midis EMS dhe KOSTT. Ministria gjermane është veçanërisht e shqetësuar pasi mosmarrëveshjet po mbajnë peng investimet në sektorin e energjisë në rajon dhe po bllokojnë integrimin e tregut rajonal të energjisë në Ballkanin Perëndimor, thuhet në njoftimin e Sekretariatit të Komunitetit të Energjisë, i cili ka ndërmjetësuar zgjidhjen e mosmarrëveshjes midis EMS dhe KOSTT edhe më parë, ndërmjetësim i cili rezultoi me nënshkrimin e një Tatimet: Inventarët mund të verifikohen nga kontrollet në biznese marrëveshje dypalëshe. Gjithsesi, këto marrëveshje nuk janë zbatuar dhe konflikti ka mbetur i pazgjidhur. Ndërmjetësimi i mosmarrëveshjes midis EMS dhe KOSTT është parashikuar nga programi CONNEC- TA për tregun rajonal të energjisë në gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor, të cilin Sekretariati e zbaton për llogari të Komisionit Europian. Sekretariati tashmë do të ndërmjetësojë zgjidhjen e mosmarrëveshjes midis dy qeverive. Roli i qeverisë gjermane nuk është i rastësishëm në kushtet kur vetë banka gjermane KFË ka qenë financuese e këtij investimi. Gati aksioni i ri anti-informalitet, bizneset afat deri më 25 shtator për dorëzimin e inventarëve, në të kundërt do të gjobiten mijë lekë A shtu DPT MARRËVESHJE BASHKËPUNIMI ME AMF PËR KONTROLLET AHMETAJ: AKSIONI ANTI INFORMALITET 3 NIS BRENDA SHTATORIT siç paralajmëroi dhe ministri i Finan cave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj, Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ka njoftuar bizneset për nisjen e aksionit të ri antiinformalitet. Brenda datës 25 shtator, Tatimet kërkojnë që të bëhet dorëzimi online i të gjithë materialit analitik të inventarëve, në të kundërt gjoba. Në mbështetje të Ligjit nr. 9920, datë Për Procedurat Tatimore në Republikën e Shqipërisë, i ndryshuar, Neni 60 Detyrimi i tatimpaguesit për të dhënë informacion administratës tatimore, kërkojmë nga ana juaj depozitimin në Drejtorinë Rajonale Tatimore Tiranë të Inventarit material analitik të datës (lëndë e parë, produkt i gatshëm, mallra për rishitje, prodhim në proces), njoftoi ditën e djeshme Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve. Informacioni duhet të depozitohet pranë DPT brenda datës duke u ngarkuar elektronikisht në sistemin e tatimeve e filling në rubrikën e Dokumentat e mia, ose në formë shkresore (i firmosur dhe i vulosur nga përfaqësuesi i shoqërisë). Mosdhënia e informacionit të kërkuar nga administrata tatimore brenda afatit dënohet me gjobë, Neni 126 i Ligjit nr. 9920, datë Për Procedurat Tatimore në Republikën e Shqipërisë, i ndryshuar. Ky nen përcakton se refuzimi për dhënien e informacionit të kërkuar nga administrata tatimore, në përputhje me dispozitat e këtij ligji, dënohet me gjobë me lekë për çdo shkelje. Tatimet kërkojnë që inventarët të jenë të detajuar në artikuj, njësi, sasi, çmim, vlerë si dhe të ndarë sipas çdo adrese të ushtrimit të aktivitetet, qoftë kjo magazinë, pikë shitje me shumicë, apo pakicë. Fletët e inventarëve duhet të jenë të nënshkruar në çdo faqe nga administratori i tatimpaguesit dhe të vulosura. Kontrollet në biznese Në njoftimin e djeshëm, Tatimet nuk harrojnë t u kujtojnë gjithashtu bizneseve se nga analizat që do të kryhen nga Drejtoria e Kontrollit pranë Drejtorisë Rajonale të Tatimeve Tiranë, çdo biznes mund të jetë objekt i kontrollit në vend për saktësinë e inventarit të paraqitur në DTP. Mosparaqitja e dokumentacionit të kërkuar pranë grupit të kontrollit do të konsiderohet pengimi i kontrollit i cili dënohet me gjobë sipas Nenit 127 i Ligjit nr. 9920, datë Për Proceduarat Tatimore në Republikën e Shqipërisë i ndryshuar. Ky nen përcakton që tatimpaguesi, i cili, në mënyrë të drejtpërdrejtë apo të tërthortë, pengon ushtrimin e të drejtave të administratës tatimore për kontrollin apo hetimin tatimor, dënohet me një gjobë nga lekë, për biznesin e vogël dhe lekë për bizneset e tjera. Të drejtën për miratimin e masës së gjobës, e ka drejtori i drejtorisë rajonale apo titullari Ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj paralajmëroi dje se brenda shtatorit do të nisë aksioni anti-informalitet 3, i përqendruar tek bizneset e mëdha. Mandati i dytë do të ketë shenjën shumë të suksesshme të betejës anti-informalitet që fillon menjëherë në muajin e parë të Rama 2. Ne do të angazhojmë në mënyrë të koordinuar të gjitha institucionet rregullatore dhe kontrolluesit e tregjeve për të targetuar në mënyrën më efikase dhe eficiente të gjithë evadorët fiskalë. Zhvillimi dhe aplikimi i mëtejshëm i teknologjive të informacionit, ndërkomunikimi i sistemeve të administratës dhe koordinimi i punës së njësive të analizës dhe inteligjencës do të jenë në qendër të qasjes sonë të luftës antiinformalitet. Fokusi do të jetë sipërmarrja e madhe, tha ai. i njësisë së ngjashme me të. Për tatimpaguesit e klasifikuar si biznes i vogël, kjo e drejtë i takon titullarit të zyrës së tatimtaksave të qeverisjes vendore. Në rast se organet tatimore kanë të dhëna të besueshme se tatimpaguesi fsheh informacione për gjendjen e tij ekonomike-financiare, organet tatimore kanë të drejtë Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve nënshkroi pak ditë më parë një marreëveshje me Autoritetin e Mbikëqyrjes Financiare mbi inspektimet e përbashkëta në shoqëritë e sigurimeve dhe subjektet e tjera në mbikëqyrje të AMF-së dhe shkëmbimin e informacionit. Kjo marrëveshje shërben si bazë bashkëpunimi mes dy institucioneve, për kryerjen e inspektimeve të përbashkëta mes DPT dhe AMF, sipas afateve dhe rregullave proceduriale në fuqi për kontrollin, si dhe shkëmbimin e informacioneve në funksion të këtyre inspektimeve. Objekt i kontrolleve të përbashkëta do të jenë zbatimi i dispozitave të legjislacionit tatimor në fuqi, ligjshmëria e kryerjes së shpenzimeve nga shoqëritë e sigurimeve, si dhe zbatimi i dispozitave ligjore e nënligjore në fuqi që rregullojnë veprimtarinë e tregjeve financiare në mbikëqyrje. Informacioni duhet të depozitohet pranë DPT brenda datës duke u ngarkuar elektronikisht në sistemin e tatimeve e filling në rubrikën e Dokumentat e mia, ose në formë shkresore (i firmosur dhe i vulosur nga përfaqësuesi i shoqërisë)... t ia sekuestrojnë dokumentacionin, pajisjet kompjuterike dhe fiskale dhe mjete të tjera të mbajtjes së dokumentacionit të tatimpaguesit në mjediset e ushtrimit të veprimtarisë së tij. AMF: Sfida jonë, mbikqyrja e tregjeve dhe mbrojtja e konsumatorit Mbikqyrja e tregjeve, vigjilenca për zhvillimet dinamike të tyre dhe mbrojtja e konsumatorit janë cilësuar nga kreu i Autoritetit të Mbikëqyrjes Financiare, Ervin Koçi, si sfida e institucionit që ai drejton, gjatë një takimi me përfaqësues të lartë të SECO (Sekretariatit Shtetëror Zviceran për Çështje Ekonomike). Koçi ka nënvizuar se aktualisht AMF po punon për hartimin e strategjisë 5-vjeçare për zhvillimin e tregjeve dhe mbikëqyrjen e tyre. Nga ana tjetër, përfaqësues të SECO kanë shprehur mbështetjen edhe në vijim ndaj autoritetit. Në takimin e zhvilluar me Ambasadorin Raymund Furrer, Drejtor i Bashkëpunimit Ekonomik dhe Zhvillimit, i cili shoqërohej nga Ambasadori i Konfederatës Zvicerane në Tiranë, z. Christoph Graf dhe përfaqësues të tjerë të SECO-s në Shqipëri, u diskutua për mbështetjen e vazhdueshme që Qeveria Zvicerane i ka dhënë Shqipërisë, e në veçanti Autoritetit të Mbikëqyrjes Financiare, nëpërmjet financimit të projekteve strategjike. Drejtori i Përgjithshëm Ekzekutiv i AMF-së falënderoi përfaqësuesit e lartë të SECO-s për ndihmën e dhënë me projektin aktual për forcimin e kapaciteteve mbikëqyrëse të AMFsë me fokus zhvillimin e tregut të kapitaleve. Z. Koçi vuri në dukje rëndësinë që ka ky projekt jo vetëm për Autoritetin, por edhe për investitorët dhe ekonominë e vendit. Projekti i financuar nga SECO, merr rëndësi të veçantë në kuadër të zhvillimeve të shpejta dhe dinamikës së lartë të zgjerimit që ka përjetuar industria e fondeve të investimit, duke u klasifikuar si tregu i dytë më i rëndësishëm pas tregut bankar. Vlera neto e aseteve të fondeve të investimit është rreth 5% e GDP-së, më e larta ndër vendet e Europës Juglindore. Me mbështetjen e madhe që ka dhënë dhe po jep për Autoritetin, SECO është një bashkëpunëtor i rëndësishëm në misionin tonë për mbikëqyrjen e tregjeve, ruajtjen e stabilitetit financiar dhe mbrojtjen e konsumatorit, u shpreh Koçi.

11 rajon&bote GREQI, HEKURUDHAT KALOJNË NË DUART E ITALIANËVE FERROVIA Kryeministrat e Greqisë dhe Italisë u takuan dje në Korfuz ku nënshkruan marrëveshjen përfundimtare për kalimin e ndërmarrjes shtetërore greke të hekurudhave TRAINOSE, në duart e kompanisë italiane italiane Ferrovie Dello Stato. Ashtu si disa privatizime madhore të aseteve shtetërore, edhe akti i fundit ishte pjesë e kushteve të kreditorëve të BE dhe FMN për shlyerjen e huave të krizës financiare prej vitit Edhe pse çmimi i shitjes është vetëm 45 milionë euro, qeveria greke konsiderohet se ka dalë e fituar pasi nuk është e detyruar të vazhdojë financimin e ndërmarrjes. Kryeministri italian, Paolo Gentiloni, e cilësoi një lajm të mirë finalizimin e shitjes së ndërmarrjes greke ndërsa kryeministri grek, Aleksis Tsipras tha se ngjarja shënon ristartim të marrëdhënieve greko-italiane. E Premte 15 Shtator BE I KËRKON KOSOVËS RATIFIKIMIN E DEMARKACIONIT ME MALIN E ZI Angelina Eichhorst, drejtuese e politikave të Evropës Perëndimore, Ballkanit Perëndimor dhe Turqinë në BE tha dje gjatë takimeve në Prishtinë me kryeministrin Haradinaj dhe kryeparlamentarin Veseli, se Kosova duhet të ratifikojë versionin e dakorduar të demarkacionit kufitar me Malin e Zi në mënyrë që të shënojë progres në rrugën e saj evropiane. Eichorst shtoi se liderët e Kosovës duhet të njohin rëndësinë e momentit aktual për të menduar në mënyrë strategjike. Përmbushini kriteret e mbetura për liberalizimin e vizave, ratifikoni Marrëveshjen për demarkacionin dhe forconi arritjet në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar. Tregoni se jeni të aftë për të ofruar zgjidhje dhe ushqeni marrëdhënie të mira fqinjësore, tha Eichorstit. Në Mitrovicë, oficerët u sulmuan nga rreth 60 qytetarë serbë Abuzime me censusin, Policia e Kosovës bastis zyrat e Kryqit të Kuq serb Andi LAMKO P olicia e Kosovës bastisi mëngjesin e djeshëm të gjitha zyrat e Kryqit të Kuq të Serbisë (KKS) në vend për të konfiskuar dokumente dhe marrë në pyetje punonjësit mbi dyshimet e organizimit të një censusi të jashtëligjshëm të popullatës serbe në Kosovë. Me autorizimin e gjykatave kosovare policia kreu aksionet në zyrat e KKS në Prizren, Prishtinë, Pejë, Gjilan, dhe Mitrovicë. Dokumentet e sekuestruara dyshohet të kenë lidhje me një census të popullsisë, që konsiderohet i dyshimtë dhe në kundërshtim me ligjin, që në fakt duhet të ishte një census i kryer nga institucionet përkatëse të Kosovës, thuhej në deklaratën për shtyp të policisë. Zyrtarët thanë se gjatë aksioneve u morën në pyetje disa individë që u gjetën brenda ambienteve, ndërsa gjatë aksionit në zyrat në veri të qytetit të ndarë të Mitrovicës, policia tha se oficerët u sulmuan nga një turmë banorësh lokalë. Mediat kosovare thanë se rreth 60 njerëz ishin përpjekur të ndalonin me forcë aksionin e policisë dhe si rezultat tre njerëz u plagosën. Gjithsesi policia nuk kishte bërë asnjë arrestim. Daçiç: Kryqi i Kuq po konsiderohet si armik Kryeqi i Kuq i Serbisë është një degë e Kryqit të Kuq ndërkombëtar dhe punon edhe në Kosovë për të mbështetur minoritetin etnik serb atje. Autoritetet kosovare thonë se disa njerëz të organizatës janë përpjekur të regjistrojnë emra fiktivë njerëzish serbë sikur të jetonin në Kosovë, gjë që është në kundërshtim me ligjin pasi anashkalon entet përgjegjëse të qeverisë së Kosovës. Por çështja mund të ketë komplikacione pasi serbët e Kosovës kanë bojkotuar censusin e vitit të kaluar të autoriteteve kosovare, çka sjell hije dyshimi mbi vërtetësinë dhe legjitimitetin e një censusi të organizuar nga dega serbe e Kryqit të Kuq, debat ky që gjithsesi bie në kundërshtim me parimin e refuzimit të strukturave paralele në Kosovë. Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç reagoi me zemërim ndaj lajmeve për operacionet, duke komentuar se veprimet ishin pjesë e presionit të vazhdueshëm ndaj serbëve në Kosovë. Ministria do të vazhdojë dhënien e asistencës serbëve të Kosovës. Shikoni ku kemi arritur, edhe Kryqi i Kuq po konsiderohet si armik, tha Daçiç. Një reagim ndaj trazirave në Mitrovicë shfaqi dhe ambasadori i SHBA në Kosovë, Greg Delaëie, i cili shkroi një status në rrjetet sociale. Të shqetësuar për çështjen e Kryqit të Kuq në Mitrovicë. Jemi duke përcjellë ngjarjen nga afër, ka shkruar Delawie në Twitter. Ndërsa Kryqi i Kuq Serb nuk pati reagime deri mbrëmjen e djeshme. Census i bojkotuar Kosova ka kryer censusin e për të popullsisë në vitin 2011 por shumica e serbëve e bojkotoi atë. Një tjetër tentativë u përsërit vitin e kaluar, duke përfshirë procedura të veçanta në zonat e banuara nga serbët, por nuk arriti të përfundohej. Në rezultatet e censusit të vitit 2011 tregohej se 91 për qind e Kosovës ishte e populluar nga 1.8 milionë shqiptarë etnikë, dhe 3.4 e popullsisë ishin serbë. Pjesa tjetër ishin me origjinë turke, boshnjake, rome, egjiptiane, shkali dhe të tjerë. Tashmë disa politikanë Dokumentet e sekuestruara dyshohet të kenë lidhje me një census të popullsisë, që konsiderohet i dyshimtë dhe në kundërshtim me ligjin, që në fakt duhet të ishte një census i kryer nga institucionet kompetente të Kosovës... serbë të Kosovës thonë se janë penduar për bojkotin e censusit të 2011 pasi të dhënat do të kishin ndihmuar në alokimin e fondeve përkatëse të bashkive nga qeveria qendrore. Në prill kryebashkiakja e qytezës serbe Graçanicë, Vladeta Kostic, tha se bojkoti i censusit të 2011 kishte shkaktuar probleme për autoritetet lokale pasi fondet qeveritare u dhanë sipas numrit të popullsisë së paraqitur në numërim. Kosova ka shpallur pavarësinë në vitin 2008, por Serbia nuk e ka njohur atë dhe kërkon të ruajë influencën me veriun e Kosovës ku jeton pjesa më e madhe e minoritetit serb. May thekson rëndësinë e akordit të Iranit me Tillerson Kryeministrja britanike Theresa May theksoi dje në një takim me sekretarin amerikan të shtetit Rex Tillerson në Londër, rëndësinë e marrëveshjes bërthamore të vitit 2015 me Iranin, pas ankesave të presidentit Donald Trump për të. Tillerson vizitoi Britaninë për të diskutuar ndihmat për uraganin Irma, testet bërthamore të Koresë së Veriut dhe për krizën në Libi. Ata e prekën marrëveshjen e Iranit, ku kryeministrja theksoi rëndësinë e parandalimit të Iranit në arritjen e armëve bërthamore, tha zëdhënësi i May për gazetarët. Erdogan: Turqia mund të vijojë mbështetjen e NATO Zëdhënësi i presidentit turk Reçep Tajip Erdogan, Ibrahim Kalin, deklaroi dje se Turqia mbetet vend i besueshëm anëtar i NATO-s, megjithë shqetësimet e vendeve të tjera aleate për vendimin e Ankarasë për blerjen e sistemit të mbrojtjes raketore nga Rusia. Zëdhënësi i presidentit tha në konferencën për media se marrëdhëniet e mira të Turqisë me Rusinë nuk duhet të konsiderohen si alternativë e marrëdhënieve dhe e aleancës së Turqisë me Perëndimin, por si plotësuese të njëra-tjetrës. Rusi- Turqi-Iran, Ok për demilitarizimin në Siri Rusia, Turqia dhe Irani finalizuan dje marrëveshjen e krijimit të katër zonave të tjera të demilitarizuara në Siri, njoftonin delegatët rusë në bisedimet e kryeqytetit kazak Astana. Tre palët ende po diskutonin detajet e fundit tha kreu i delegacionit rus Alexander Lavrentyev, ndërsa ministri i jashtëm Sergey Lavrov, tha nga Moska se në takim merrnin gjithashtu pjesë ekspertë nga SHBA, Jordania dhe OKB, dhe së shpejti pritej krijimi i zonës së rëndësishme të armëpushimit në Idlib. Korea e Veriut: Do fundosim Japoninë e do shkrumbojmë SHBA Agjencia shtetërore e lajmeve në Korenë e Veriut tha dje vendi do të përdorë armët e tij bërthamore për të fundosur në det ishujt e Japonisë dhe për të kthyer në hi Shtetet e Bashkuara, në kundërpërgjigje ndaj mbështetjes së tyre ndaj rezolutës së Kombeve të Bashkuara për të tjera sanksione ekonomike. Organet e propagandës së Veriut quanin gjithashtu Këshillin e Sigurimit të OKB, vegël e djallit e krijuar nga shtete të korruptuara që lëvizin sipas urdhrave të Shteteve të Bashkuara. Katër ishujt kryesorë të arkipelagut të Japonisë do të fundosen në det nga bomba jonë bërthamore dhe Japonia nuk do të ekzistojë më pranë nesh, thuhej në një deklaratë të komitetit verior të sigurisë, sipas citimeve të agjencisë zyrtare të lajmeve KCNA. Korea e Veriut vepron sipas ideologjisë së nacionalizmit marksistit dhe vetëmjaftueshmërisë, që predikohej nga lideri Kim Il Sung, gjyshi i liderit aktual Kim Jong Un. Tensionet rajonale janë rritur së tepërmi që prej testit të gjashtë bërthamor të Penianit. BE: Kriza e refugjatëve u mbyll, s ka më më kontrolle kufitare Kreu i emigracionit të Bashkimit Evropian tha dje se kontrollet kufitare brenda zonës evropiane të udhëtimit të lirë duhet të marrin fund, pasi kriza e emigracionit është në rënie. Kontrollet sistematike të pasaportave nuk lejohen në zonën 26-kombëshe të Schengen, pro BE ka bërë përjashtime për Austrinë, Danimarkën, Gjermaninë, Suedinë dhe Norvegjinë, të cilat prej fluksit të refugjatëve në 2016 mund të kryejnë kontrolle sigurie. Kancelaria gjermane Angela Merkel kërkon zgjatje të masave kufitare dhe nuk pritet që Berlin të ndryshojë opinion deri pas zgjedhjeve të 24 shtatorit. Por komisionari i emigracioni Dimitris Avramopoulos tha se megjithëse kontrollet janë të justifikuara, arsyet e nisjes së tyre tashmë nuk ekzistojnë më. Besoj se është momenti t i rikthehemi funksionimit normal të Schengen, pasi nuk jemi më në gjendje krize, tha ai, duke shtuar se kufijtë e jashtëm të BE janë më të fortë dhe se marrëveshja e refugjatëve me Turqinë po funksionon mirë. Rusia dhe Bjellorusia nisin manovrat masive ushtarake Zapad Rusia dhe Bjellorusia kanë nisur dje fushatën masive stërvitore, që ka nervozuar Perëndimin dhe vendet fqinje të Balltikut. Në këtë manovër do të ushtrohen ushtarët për konfliktet moderne, bëri të ditur Ministria e Mbrojtjes në Moskë. Trajnimi ka thjesht funksion mbrojtës, dhe nuk drejtohet kundër ndonjë shteti apo grupi vendesh, thuhet në Moskë. Në ushtrimet shtatëditore, sipas të dhënave zyrtare, do duhet të marrin pjesë ushtarë nga të dyja vendet, rreth 250 tanke dhe anije luftarake. Disa shtete të NATO-s janë të mendimit, se numri i ushtarëve në manovër është shumë më i lartë. Ministrja gjermane e Mbrojtjes, Ursula von der Leyen tha se në to mund të marrin pjesë deri në ushtarë. Rusia ka deklaruar se në manovra marrin pjesë ushtarë, me shumë gjasa vetëm për të qëndruar poshtë pragut të ushtarëve që sipas OSCE detyron pjesëmarrjen e vëzhguesve të huaj. Ministri rus i Mbrojtjes, Sergej Schoigu kishte deklaruar se kjo manovër është ngjarja më e rëndësishme për forcat e armatosura.

12 12 E Premte 15 Shtator 2017 speciale P ër amerikanët, Dushan Mugosha është personi që e futi Enver Hoxhën në rrugën e regjimit komunist. Në një dokument të deklasifikuar nga CIA, tregohet se si gjatë luftës me gjermanët, Mugosha i futi në mendje idetë komuniste Hoxhës, i cili i ndoqi më vonë duke krijuar të dy së bashku Partinë Komuniste. Në dokument tregohen dhe përpjekjet më vonë të Mugoshës për të rrëzuar regjimin komunist në Shqipëri, këtë herë përmes shqiptarëve të arratisur në Jugosllavi. Ja si trajtoheshin shqiptarët e arratisur në Jugosllavi dhe qëllimet e Titos Dokumentet e CIA, ja si Enver Hoxhën gjatë luftës me Mbështetja, opozicioni i shqiptarëve në Jugosllavi ndaj Titos Ka rreth shqiptarë në Jugosllavi, të cilët janë arratisur nga regjimi komunist i Enver Hoxhës. Mes tyre përfshihen dhe rreth 800, të cilët megjithëse punojnë në fabrika, dyqane apo miniera, janë ushtarë të gatshëm e të organizuar. Ata kanë armë dhe kryejnë stërvitje thuajse të rregullt ushtarake. Ndërsa rreth 2000 janë pleq, gra ose djem që nuk mund të rekrutohen. Shumica e refugjatëve të grupit aktiv gjenden në Prishtinë, provinca shqiptare e Jugosllavisë, Kosovë, ku gjendet dhe selia e tyre drejtuese e Komitetit të Refugjatëve Shqiptarë në Jugosllavi. Grupe të tjera me influencë gjenden në Gjakovë, Prizren, Diber dhe Shkup, të gjitha pranë kufirit me Shqipërinë. Presidenti i Komitetit Shqiptar është Apostol Tenefi nga Korica, shtetas shqiptar me origjinë bullgare, që do të thotë sllave. Por ai e konsideron veten shqiptar dhe para se të arratisej ka qenë mësues në Shqipëri. Feja e tij është ortodokse. Zëvendës-presidenti i komitetit është Lufti Spahiu, mysliman, i lindur në Shqipëri. Gjatë kohës së luftës ai ka mbështetur regjimin fashist italian dhe ka simpati federaliste. Më shumë se të tjerët ai mbështet idenë e federalizmit të Shqipërisë, për arsye se kështu mund të rrëzohet Enver Hoxha nga pushteti dhe sepse kështu provincat sllave të jugut të kalojnë nën mbrojtjen e Titos. Sekretari i Përgjithshëm i Komitetit është Hajrullah Ishmi, ndërsa anëtarët e komitetit janë Mark Doda katolik, Mane Imsi ortodoks dhe Shaqir Lleshi mysliman. Ky komitet dhe në përgjithësi të gjithë shqiptarët në Jugosllavi marrin ndihmë materiale dhe morale nga qeveria e Titos. Anëtarët e komitetit të refugjatëve kanë rroga mujore ndërsa presidenti Tenefi që ka qenë mësues në Shqipëri, është bërë prej disa kohësh drejtor i liceut shqiptar në Prishtinë. Por në fakt ai merret shumë me problemin e refugjatëve shqiptarë. Qeveria komuniste jugosllave i ka ndihmuar punëtorët shqiptarë për të fituar besimin e tyre në kauzën komuniste. Refugjatët shqiptarë janë të gjithë pa përjashtim të punësuar në fabrika, ndërmarrje, miniera etj. Për të fituar ushqimin e tyre. Ndërsa fshatarët dhe disa intelektualë kanë mbetur nganjëherë pa punë. Të gjithë liderët shqiptarë të komitetit të refugjatëve kanë karaktere të forta por autoritetet e kanë kuptuar se asnjë prej tyre nuk mund të luajë një rol madhor në çlirimin e Shqipërisë nga Hoxha, si nga shqiptarët dhe nga jugosllavët. Dushan Mugosha është përfaqësuesi i qeverisë jugosllave në komitetin e refugjatëve. Ai është një 48 vjeçar inteligjent dhe energjik dhe në fakt është drejtuesi i vërtetë i Komitetit. Ka qenë ai që ka stërvitur Enver Hoxhës në rrugën komuniste gjatë luftës gjermane dhe italiane, duke jetuar në malet e Shqipërisë si përfaqësuesi i lartë i Titos. Ai ka organizuar gjithë kohës komunistët shqiptarë dhe flet gjuhën shqipe në mënyrë të përkryer. Në të gjitha takimet e shqiptarëve të Jugosllavisë ai nuk heziton të flasë në mbrojtje të politikave të Titos. Federalizmi i Titos Refugjatët shqiptarë që jetojnë në Kosovë raportohet se nuk shkojnë mirë komuniste, mbi 10 mijë shqipt me banorët shqiptarë të Kosovës, të cilët e respektojnë Titon. Shumica e refugjatëve nuk e mbështesin Titon sepse për ta ai është i huaj dhe sepse besojnë se ka në plan federalizmin e Shqipërisë në Jugosllavi, që do të thoshte anulim të pavarësisë së Shqipërisë. Gjithashtu shqiptarët janë arratisur nga regjimi komunist dhe e dinë se shumë shqiptarë të tjerë nuk do të ishin bërë komunistë po të mos ishte për propagandën dhe terrorin. Por në këtë rast mendojnë se Enver Hoxha, megjithëse është komunist, të paktën është shqiptar, kurse Tito do të mbetet gjithmonë një i huaj. Këtë pikë të dobët të Titos në lidhje me shqiptarët e njeh mirë dhe Enver Hoxha dhe e shfrytëzon rregullisht në propagandën e tij në radio dhe në shtyp, ku thekson se jugosllavët dhe grekët kërkojnë territore të mëdha nga Shqipëria, dhe nuk do të heqin dorë kurrë nga ambiciet e tyre. Deklarata e fundit turko-grekejugosllave, ku pranohet parimisht pavarësia dhe sovraniteti i Shqipërisë në rast të përmbysjes së regjimit komunist të Hoxhës, nuk përmendte integritetin territorial të vendit. Prandaj dhe shqiptarët nuk kanë marrë garanci dhe influencë nga ky akt politik. Shqiptarët, si komunistët dhe jo-komunistët besojnë se Enver Hoxha ka një kartë të fortë në pretendimet e tij se Tito kërkon të bashkojë Shqipërinë me Kosovën në formën e një republike tjetër federale të Jugosllavisë. Shqiptarët, si komunistët që janë pakica dhe jo-komunistët, janë krenarë dhe nuk duan të dorëzojnë territore. Vendet e bllokut të Aleatëve janë gjithashtu përgjegjës për këtë situatë pasi nuk bënë asgjë për të ndaluar vendosjen e regjimit komunist të Enver Hoxhës, një herë kukull e Titos dhe pas kukull e Bashkimit Sovjetik. Ata nuk po bëjnë asgjë edhe tani që një goditje e vogël e organizuar mund të zhdukë regjimin e Enver Hoxhës. Por përkundrazi, Aleatët mbështetën Hoxhën në vitet ndërsa tani ishulli komunist shqiptar nuk merr më asnjë ndihmë perëndimore, as ato të tipit platonik siç i jepen ishujve Fortmosan në Çiang-Kui Shek. Duke respektuar parimet nacionaliste komuniste, të cilat mund të gjurmohen prej Stalinit deri të njësitë e mozaikut të federatës së Titos, shqiptarët jugosllavë në Kosovë kanë marrë nga autoritetet njëfarë lirie të kulturës dhe identitetit kombëtar. Ata kanë shumë shkolla shqipe (edhe serbe) dhe gazetën e përditshme Flamuri i Lirisë, edhe pse të gjitha këto janë në funksion të injektimit të komunizmit të Titos, të cilin shqiptarët e Jugosllavisë e quajnë më marksist se komizmi i Moksës. Në verën e vitit 1952, Komiteti i Refugjatëve u dërgoi ftesa për në Kongresin e Prishtinës, shumë liderëve shqiptarë të emigracionit në vende të tjera. Mes tyre përfshiheshin grupe besnike të ish-mbretit Zog, Ballit Kombëtar dhe indipendentëve të tjerë. Dy persona shkuan në Stamboll në gusht, njëri prej të cilëve kishte qenë më parë në Egjipt. Por në Kongresin e Prishtinës morën pjesë vetëm gjashtë refugjatë të tjerë Dushan Mugosha është përfaqësuesi i qeverisë jugosllave në komitetin e refugjatëve. Ai është një 48 vjeçar inteligjent dhe energjik dhe në fakt është drejtuesi i vërtetë i Komitetit. Ka qenë ai që ka stërvitur Enver Hoxhës në rrugën komuniste gjatë luftës gjermane dhe italiane, duke jetuar në malet e Shqipërisë si përfaqësuesi i lartë i Titos. Ai ka organizuar gjithë kohës komunistët shqiptarë dhe flet gjuhën shqipe në mënyrë të përkryer. Në të gjitha takimet e shqiptarëve të Jugosllavisë ai nuk heziton të flasë në mbrojtje të politikave të Titos... shqiptarë, madje dhe ata zbuluan se nuk kishte mundësi dakordësie me komitetin e refugjatëve të Jugosllavisë. Kjo sepse organizata ishte në kontroll të plotë të komunistëve jugosllavë dhe veçanërisht të Titos, të cilët nuk simpatizoheshin nga asnjë prej grupeve të tjera demokratike të refugjatëve. Ata e donin vendin të çliruar nga komunistët, prandaj dhe Kongresi nuk dha rezultate konkrete në bashkëpunimin e grupeve të diasporës. Komiteti i refugjatëve shqiptarë të Jugosllavisë mbajti një tjetër kongres në 1 korrik 1953, por kjo ishte vetëm një çështje lokale me grupet e shpërndara nëpër Jugosllavi. Lajmet për rezultatet e tij nuk kanë mbërritur ende në Stamboll. Studim: Problemi i Kosovës në Jugosllavi Prill 1979 Rrjedha e ardhshme e rivalitetit mes serbëve dhe kroatëve në Jugosllavi është çelësi i ruajtjes së integritetit të vendit në periudhën post-tito. Ndërsa zhvillimi i rivalitetit të çështjes më pak publike mes shqiptarëve dhe serbëve në provincën e Kosovës, mund të ketë një rëndësi po aq të madhe në menaxhimin e problemeve të minoriteteve etnike nga Beogradi. Beogradi ka tentuar vitet e fundit të fitojë besnikërinë e minoritetit të tij etnik shqiptar me anë të dhënies së autonomisë politike dhe fondeve të investimit për reduktimin e boshllëkut ekonomik mes Kosovës dhe republikave veriore më të pasura të federatës. Por nacionalizimi shqiptar vazhdon të rritet, kurse premtimet ekonomike të Beogradit nuk po plotësojnë masën e premtimeve të tij. Regjimi i Hoxhës në Shqipërinë fqinje e konsideron Kosovën vetëm si përkohësisht nën kontrollin e Beogradit. Me gjithë përmirësimin në lidhjet shtetërore mes Jugosllavisë e Shqipërisë, pas ndarjes së kësaj të fundit nga asistenca e Kinës, Tirana nuk duket se ka ndryshuar qëndrim armiqësor për çësh-

13 13 E Premte 15 Shtator 2017 speciale s i Dushan Mugosha nxiti e gjermanët të ndiqte rrugën tarë u arratisën në Jugosllavi Refugjatët shqiptarë që jetojnë në Kosovë raportohet se nuk shkojnë mirë me banorët shqiptarë të Kosovës, të cilët e respektojnë Titon. Shumica e refugjatëve nuk e mbështesin Titon sepse për ta ai është i huaj dhe sepse besojnë se ka në plan federalizmin e Shqipërisë në Jugosllavi, që do të thoshte anulim të pavarësisë së Shqipërisë. Gjithashtu shqiptarët janë arratisur nga regjimi komunist dhe e dinë se shumë shqiptarë të tjerë nuk do të ishin bërë komunistë po të mos ishte për propagandën dhe terrorin... tjen e pakicës shqiptare atje. Të dy regjimet mbeten të ndërgjegjshëm për pretendimet reciproke territoriale. Megjithëse nuk kemi prova për aktivitete të huaja subversive në Kosovë, situata atje duket se është e gatshme për trazira nga jashtë. Kjo është e vërtetë për sa i përket edhe minoritetit shqiptar ne republikën maqedonase të Jugosllavisë, trazirat e së cilës mund të ringjallin dhe pretendimet territoriale të Bullgarisë ndaj saj. Rreth 1 milionë shqiptarët e Kosovës janë popullsia më e varfër në Jugosllavi dhe kanë përqindjen më të lartë të lindjeve por dhe të analfabetizmit. Mes tyre është krijuar në ndjenjë e fortë nacionalizimi e nxitur prej sundimit të mëparshëm serb dhe premtimeve të papërmbushura për zhvillim ekonomik. Me gjithë ndihmën federale të Beogradit rajoni mbetet i pazhvilluar dhe diferenca ekonomike me rajonet e tjera të Jugosllavisë zgjerohet çdo vit. Gjithashtu prezenca e një atdheu të pavarur në anën tjetër të kufirit i jep një tjetër dimension problemit. Tito është përpjekur për 34 vjet të reduktojë këtë nacionalizëm dhe ka arritur njëfarë suksesi në integrimin e Kosovës, por pas vdekjes së tij, përplasjet mes serbëve dhe shqiptarëve mund të nxisin konfrontime të tjera mes etnive të federatës jugosllave. Gjithashtu ushtrimi i forcës nga serbët do të sillte acarime dhe te kroatët, myslimanët sllavë apo grupet e tjera etnike. Prandaj moderimi i problemit të Kosovës është kritik për vetë mbijetesën e federatës së Jugosllavisë. Sfondi historik Si shqiptarët dhe serbët kanë kritikuar lidhje të thella emocionale ndaj provincës së Kosovës. Serbia e quan atë themelin e Serbisë së vjetër dhe pretendon se në Peç është themeluar Patriarkati i parë Ortodoks Serb në Provinca ishte gjithashtu fushëbeteja e fundit e qëndresës së serbëve ndaj turqve otomanë në Ndërsa shqiptarët myslimanë pretendojnë se janë pasardhës të ilirëve të vjetër që janë banorët origjinalë të krahinave, ndërsa sllavët ishin popuj të ardhur. Beogradi e njeh natyrën eksplozive të nacionalizimit shqiptar në Kosovë, pasi siç raportohet partizanët e Titos kanë luftuar në 1944 kundër një ushtrie vendase që kërkonte rivendosjen e kontrollit shqiptar në provincë. Armiqësia shqiptare e cila zakonisht qëndron nën sipërfaqe, shpërtheu përsëri në fund të viteve 1960, pas rënies nga pushteti të nacionalistit serb Aleksandar Rankoviç, i cili kishte qenë drejtues i policisë sekrete të Titos që nganjëherë kishte shtypur brutalisht tentativat shqiptare për ngritjen e zërit. Largimi i tij solli shpresa për ndryshime politike e sociale dhe në nëntor 1968 shpërthyen demonstrata të gjerë e të organizuara. Mes kërkesave të shqiptarëve kishte si nga ato të arsyeshme e të moderuara deri te më ekstremet. Sloganet e tyre kërkonin fundin e kolonizimit serb duke iu referuar dominimit të Serbisë në të kaluarën, si dhe plotësimin e premtimeve të pas-luftës për autonomi. Demonstruesit kërkonin të drejtën për vetëvendosje, për kushtetutën e veçantë të Kosovës, krijimin e republikës shqiptare brenda Jugosllavisë, krijimin e një universiteti shqiptar dhe të drejtën e ngritjes së flamurit shqiptar. Demonstratat në Kosovë shkaktuan trazira dhe nga shqiptarët e Maqedonisë fqinje. Në demonstratën e Tetovës në 23 dhjetor 1968 u kërkua t i jepet fund paragjykimit anti-shqiptar dhe bashkimi me Kosovën. Në 1971 shqiptarët e Kosovës demonstruan përsëri duke kërkuar statusin e republikës, kësaj here të nxitur nga trazirat nacionaliste në Kroaci. Ndërsa në shtator 1974 trazirat në Kosovë kishin në qendër Universitetin e Prishtinës. Me qindra arrestime u raportuan mes shqiptarëve, që u akuzuan për shpërndarje të fletushkave nacionaliste dhe vizatime të sloganeve të tyre në ndërtesat e universitetit. Disa nga sloganet e pikturuara kërkonin Shqipërinë e Madhe. Edhe në vitet në vijim ka pasur ringjallje të herëpashershme të protestave dhe akuza për keqtrajtim nga mbikëqyrësit serbë. Politikat dhe pasojat e Beogradit Reagimi i Beogradit ndaj protestave të shqiptarëve të Kosovës në përgjithësi ka qenë duke bërë tolerime dhe duke plotësuar kërkesat e arsyeshme, si ato për zhvillimin ekonomik, por gjithashtu ka vepruar ashpër ndaj agjitatorëve nacionalistë dhe politikave ekstreme. Përpjekjet për shuarjen e problemit të Kosovës kanë pasur një sukses të kufizuar. Qeveria investoi në infrastrukturën e krahinës dhe Universiteti i Prishtinës fitoi pavarësinë e tij, por këto ishin të pamjaftueshme për të treguar rezultate të dukshme. Përveç trajtimit të kërkesave të shqiptarëve, zyrtarët e Beogradit dhe zyrtarët shqiptarë në Kosovë kanë mbajtur gjithashtu nën vëzhgim ndjesitë nacionaliste të serbëve në shkallë kombëtare. Shumë prej tyre e konsiderojnë rritjen e autonomisë së Kosovës si një shenjë dobësimi të Serbisë në federatën jugosllave, e madje çështjet e shovinizmit serb diskutoheshin hapur në partinë komuniste serbe. Në 1976 nacionalistët serbë u përpoqën gjithashtu të hiqnin të drejtën e Kosovës për t u përfaqësuar në qeverinë federale. Drejtuesit shqiptarë të Kosovës si përfaqësuesi në Beograd, Fadil Hoxha, shpreheshin vazhdimisht kundër nacionalizimit ekstrem të shqiptarëve apo bashkimit me Shqipërinë. Fadil Hoxha ka thënë se Kosova ka zgjedhur federatën jugosllave të Titos, si një komunitet kombesh dhe kombësive të barabarta. Por në nivel lokal liderët shqiptarë flasin më hapur duke theksuar trazirat ekonomike të provincës dhe mbajtjen gjallë të aspiratave të krijimit të republikë. Me ndërgjegjësimin botëror ndaj fesë myslimane, si rezultat i ngjarjeve në Iran, tashmë qeveria jugosllave ka një problem të ri për të menduar, atë të akuzave për mangësi në të drejtat e rreth 4 milionë myslimanëve të federatës. Sipas Këshillit të Lartë jugosllav, rreth 1.3 milionë shqiptarët myslimanë të Kosovës jetojnë në tekstet e kulturës dhe civilizimit mysliman, ashtu si dhe rreth shqiptarët myslimanë në pjesën maqedonase. Gjithashtu rreth 1.7 milionë myslimanë-sllavë jetojnë në Bosnje-Hercegovinë por ata janë më të ndarë në nivel gjeografik dhe racor dhe problemi i tyre është më pak kërcënues se ai i kosovarëve. Konfliktet e gjakut dhe shitjet e nuseve janë një fenomen i zakonshëm në Kosovë, por ato ishin zhdukur prej kohësh në komunitetet myslimane sllave. Në çdo lëvizje të ardhshme nacionaliste në Kosovë, pritet të dominojnë dy fraksione të kundërta. Njëri mund të jetë ai me tendencë drejt vendeve myslimane si Libia, Iraku e Kuvajti, ku shumica e klerit mysliman jugosllav shkojnë për mësime fetare, ndërsa tjetri mund të jetë grupi relativisht më i ri që shikojnë për frymëzim te regjimi i Tiranës. Zhvillimi ekonomik Në vitet Kosova nisi të marrë ndihmë të veçantë ekonomike, në kuadër të programit të zhvillimit të rajoneve të prapambetura jugosllave, por programi nuk arriti të plotësonte nevojat e Kosovës. Pas largimit të Rankoviç në 1966 dhe në përputhje me përshpejtimin e reformave ekonomike dhe centralizimin, Beogradi u përpoq seriozisht të trajtonte problemet ekonomike të Kosovës me subvencione dhe fonde sociale. Ndihma erdhi nga republikat e pasura veriore të Jugosllavisë, nga e cila Kosova mori më shumë se një të tretën e të gjithë paketës për jugun e pazhvilluar të Jugosllavisë. Por megjithatë, krahina nuk arriti të ndalonte diferencën e madhe me republikat veriore, me një rritje ekonomike prej 3 për qind të GDP në vit, në krahasim me rritjen prej të paktën 6 për qind në republikat veriore. Përgjegjësia për këtë ndahet si mes autoriteteve të Kosovës he atyre të Beogradit. Investimet e reja ishin kryesisht projekte industriale për trajtimin e problemit të vjetër të papunësisë, por ai neglizhoi infrastrukturën e rrugëve dhe komunikacioneve që ishte e domosdoshme për projektet. Për arsye të problemeve të saj, Kosova është një territor i mriz për ndërhyrje të huaja, çka i shton një tjetër dimension problemeve të Jugosllavisë. Regjimi i Tiranës e konsideron Kosovën se përkohësisht nën kontrollin jugosllav dhe mbron të drejtën për t u kujdesur për të drejtat e minoritetit shqiptar në Kosovë dhe në Maqedoni. Por që prej pushtimit sovjetik të Çekosllovakisë në 1968 qëndrimet e tij armiqësore ndaj sllavëve janë moderuar. Në Kosovë raportohen gjithashtu ndërhyrje të sovjetikëve. Mes të arrestuarve nga qeveria jugosllavëve në prill të vitit 1974 për konspiracionin prosovjetik, ishin disa serbë nga Kosova. Praj atëherë liderët lokalë partiakë kanë qenë më të zëshëm në paralajmërimet kundër agjentëve të huaj të shërbimeve ë inteligjencës, që në fakt nënkuptojnë aktivitetet nga Shqipëria ose Bashkimi Sovjetik. Dënimi ndaj liderit konformist Vladimir Dapceviç në 1976 ishte për plane të ndarjes së pjesëve nga Kosova dhe Maqedonia për ta dhënë Shqipërisë.

14 14 E Premte 15 Shtator 2017 kronike Engrit Hënaj i tregonte Fation Lilës lëvizjet e policisë Bashkëpunonte me hajdutin e makinave në Kavajë, arrestohet inspektori i Shqiponjave Ermal VIJA I nspektori i Repartit Shqiponja në Ti ranë, Engrit Hënaj, ka përfunduar në prangat e kolegëve të tij, pasi akuzohet për dekonspirim të aksioneve të policisë, pasi informonte një grup hajdutësh për operacionit e uniformave blu. Mësohet se ditën e djeshme në prangat e policisë ka përfunduar shtetasi Engrit Hënaj me detyrë inspektor policisë në Drejtorinë e Policisë së Tiranës. Arrestimi i tij bë i mundur pas një hetimi të përbashkët me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kavajë, duke aplikuar metoda speciale të hetimit, për veprën penale të Shpërdorimit të detyrës dhe Përkrahje të autorit të krimit parashikuar nga nenet 248 dhe 302 i Kodit Penal. Nga hetimi ka rezultuar se ky punonjës policie në disa raste ka bashkëpunuar me shtetasin Fation Lila, i arrestuar për veprën penale të Vjedhjes në bashkëpunim me shumë se një herë parashikuar nga neni 134/2. Lila ishte shpallur në kërkim për vjedhjen e 3 makinave në Kavajë dhe gjatë kësaj periudhe ndihmohej nga inspektori Hënaj që ti shpëtonte arrestimit. Në lidhje me këtë rast, Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesave ka siguruar prova se, kundrejt marrjes së shumave të ndryshme të parave dhe favoreve të tjera, punonjësi i policisë, në shumë raste i jepte informacione mbi veprimet policore që kryheshin, ndaj shtetasit Fation Lila si dhe bashkëpunëtorëve të këtij të fundit të përfshirë në këtë veprimtari kriminale. Ndërkohë janë të njëjtat burime që konfirmojnë se vazhdojnë ende hetimet për implikimin e punonjësve të tjerë të Policisë të përfshirë në këtë ngjarje. Pak kohë më parë Lila është vënë në pranga dhe tashmë po zhvillohet procesi gjyqësor në Gjykatën e Kavajës. Nga ana tjetër Prokuroria e Kavajës nëpërmjet një njoftimi për mediat, tregoi detaje të tjera në lidhje me arrestimin e Hënajt, teksa ky i fundit ra në gjurmët e hetuesve në momentin që mbahej nën vëzhgim autori i vjedhjeve Fation Lila. Hetimet Prokuroria e Kavajës ka dhënë detaje për mënyrën sesi i dekonspironte operacionet e policisë inspektori i arrestuar ditën e djeshme, Engrid Hënaj. Në një njoftim për shtyp, Prokuroria e Kavajës sqaron se prej kohësh kishte nën hetim Fation Lilën, i dyshuar për vjedhje në bashkëpunim, me pasoja të rënda. Ai dyshohej se në bashkëpunim me persona të tjerë, kishin vjedhur tre automjete në një kompleks magazinash në Kavajë. Ndaj tij, me kërkesë të Prokurorisë së Kavajës, gjykata caktoi masën e sigurisë Arrest me burg, vendim i cili për disa kohë nuk u bë e mundur të ekzekutohej, pasi ai fshihej. Gjatë kohës që ka qenë në kërkim, ai komunikonte shpesh me një punonjës policie, i cili më pas rezultoi se ishte Engrid Hënaj. Ky i fundit e informonte të kërkuarin që në fazat e para të hetimit për vjedhjen, pra që në momentin kur ndaj tij nuk kishte dalë akoma masa e sigurimit. Në komunikimet telefonike ndërmjet tyre, punonjësi i Pol- Arrestimi i tij bë i mundur pas një hetimi të përbashkët me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kavajë, duke aplikuar metoda speciale të hetimit, për veprën penale të Shpërdorimit të detyrës dhe Përkrahje të autorit të krimit parashikuar nga nenet 248 dhe 302 i Kodit Penal. Nga hetimi ka rezultuar se ky punonjës policie në disa raste ka bashkëpunuar me shtetasin Fation Lila... Falsifikonin mjete identifikimi, 2 në pranga dhe 1 në kërkim Policia e Tiranës në sajë të operacionit të koduar Permeso, ka vënë në pranga dy persona për falsifikim letërnjoftimesh, ndërsa një tjetër është shpallur në kërkim. mësohet se ditën e djeshme në pranga kanë rënë shtetasit Gëzim Tafaj, 48 vjeç, banues në Tiranë, i dënuar më parë për Dhënie ndihme për kalim të paligjshëm të kufirit dhe Kujtim Osmanaj, 51 vjeç, banues në Tiranë. Arrestimi i shtetasve të mësipërm është kryer, pasi në sajë të një hetimi disa mujor, me metoda speciale në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësorë Tiranë është dokumentuar me prova ligjore veprimtaria e jashtëligjshme që këta shtetas ushtronin. Gjatë kontrollit të ushtruar në rrugën Zef Kolombo, icisë ishte i pari që e informoi se emri i Fation Lilës ishte ndër të dyshuarit kryesorë për vjedhjen e automjeteve. Gjithashtu, punonjësi i policisë e informoi që ndaj tij kishte dalë masa e sigurisë arrest me burg. Pas disa javësh, Policia e Kavajës arrestoi Fation Lilën dhe ndaj tij tashmë ka nisur procesi gjyqësor pranë Gjykatës së Kavajës. Ndërkohë, Prokuroria vijoi hetimet për personin që e informonte Lilës gjatë kohës që ai ishte në arrati. Në bazë të veprimeve proceduriale, rezultoi se ai ishte Engrid Hënaj, i cili ishte punonjës policie pranë Drejtorisë së Policisë së Tiranës. në mjetin tip Mercedez-Benz me drejtues 48- vjeçarin Tafaj dhe pasagjer shtetasin Kujtim Osmanaj, janë gjetur letërnjoftime të dyshuara të falsifikuara. Në vijimësi është ushtruar kontroll në banesën e shtetasit Gëzim Tafaj, ku përsëri janë gjendur letërnjoftime të tilla. Janë sekuestruar në total, në cilësinë e provës materiale, 2 njësi kompjuteri, 1 lap-top, solucione dhe kimikate të ndryshme, 2 pasaporta italiane, 2 pasaporta shqiptare, 1 kartë shëndeti italiane, 18 fotografi për dokumente, 1 pajisje e plastifikimit të dokumenteve, dokumente të ndryshme në llojin e porosive, letër me element sigurie për bërjen e dokumenteve të falsifikuara, 2 karta identiteti italiane të plotësuara, 10 karta identiteti italiane të pa plotësuara, 3 karta identiteti shqiptare të plotësuara, 2 master card, 2 karta plastike me mbishkrim Oyster dhe Vantaggi si dhe një pasaportë me emër shtetasi shqiptar e lëshuar më datë Në të njëjtën kohë është sekuestruar edhe automjet tip Mercedez- Benz dhe 4 aparate celularë të markave të ndryshme. Gjithashtu u bë shpallja në kërkim e shtetasit O. S.. Materialet iu referuan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë në ngarkim të shtetasve të lartpërmendur, për veprën penale Falsifikim i dokumenteve, Prodhim i mjeteve për falsifikim dokumentesh, Falsifikim i letërnjoftimeve, i pasaportave apo vizave, Ndihma për kalim të paligjshëm të kufirit. Lëvizte me makinë i armatosur, arrestohet i riu në Shkodër Policia e Shkodrës ka vënë në pranga një 24-vjeçar që lëvizte me armë. Sipas të dhënave zyrtare, në vijim të kontrolleve për kapjen e personave që qarkullojnë me armë zjarri, nga shërbimet e Forcave të Posaçme Shqiponja, u arrestua në flagrancë shtetasi Leonard Gjergji, 24 vjeç, banues në Shkodër. Janë të njëjtat burime që konfirmojnë se, 24-vjeçari Gjergji u arrestua, pasi gjatë kontrollit të ushtruar nga punonjësit e policisë, në automjetin tip Jeep, që drejtohej nga shtetasi i lartpërmendur, në sediljen e pasme, në çantën personale iu gjet dhe u sekuestrua në cilësinë e provës materiale një armë zjarri pistoletë, tip TT të cilën i riu e mbante pa leje. Në lidhje me këtë rast materialet e mbledhura iu referuan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Shkodër për veprime të mëtejshme. Tashmë mbi 24-vjeçarin Gjergji rëndon akuza për veprën penale Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe e municionit. Rrihte gruan dhe prindërit e saj, pranga 37 vjeçarit në Berat Një 37-vjeçar ka përfunduar në prangat e policisë pasi ka dhunuar fizikisht vjehrrin, vjehrrën dhe bashkëshorten, pas konflikteve të vazhdueshme në banesë. Mësohet se ditën e djeshme në pranga është vënë shtetasi Viorgjent Papajani, 37 vjeç, banues në Berat, pasi ka goditur vjehrrin dhe vjehrrën e tij, K. H., 58 vjeç, dhe M. H., 56 vjeçe, të dy banues në Berat. Papajani në mënyrë të vazhdueshme ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj bashkëshortes E. Papajani 33 vjeçe, ndaj të cilës u plotësua kërkesë padia për lëshimin e urdhrit të menjëhershëm të mbrojtjes. Mësohet se 37-vjeçari ishte natyrë problematike dhe ka ushtruar dhunë vazhdimisht ndaj së shoqes. Në momentin që prindërit e saj i kanë kërkuar që të lërë rehat të bijën dhe të mos ngrejë dorë ndaj saj, Viorgjenti ka ngritur dorë dhe ndaj tyre. Tre të dëmtuarit u drejtuan në policinë e Beratit për të bërë denoncim, duke çuar në arrestimin e tij për veprën penale Dhuna në familje. Plagosën 30-vjeçarin në Elbasan, 1 në pranga dhe 2 në kërkim Policia e Elbasanit ka vënë në pranga një 40-vjeçar dhe ka shpallur në kërkim dy persona të tjerë pasi akuzohen se dy ditë më parë plagosën me thikë një të ri për motive pronësie. Policia njoftoi zyrtarisht ditën e djeshme se në pranga është vënë shtetasi Kujtim Pisha, 40 vjeç banues në Elbasan. Ai akuzohet se në lagjen Haxhias në bashkëpunim me shtetasin me inicialet E. P., 19 vjeç dhe 22-vjeçarin S. P., banues në Elbasan, gjatë një konflikti për motive pronësie, kanë goditur me sende të forta dhe me thikë 30-vjeçarin P. T., banues në Elbasan. I plagosuri u dërgua në spitalin e Elbasanit, ku pas ndihmës së marrë ndodhet jashtë rrezikut për jetën. Policia ka bërë shpalljen në kërkim dhe po punon intensivisht për kapjen e dy bashkëpunëtorëve të përfshirë në konflikt. Ndaj të dyshuarve materialet iu referuan Prokurorisë së Elbasanit për veprën penale Plagosja e lehtë me dashje, e kryer në bashkëpunim.

15 kronike Ermal VIJA Z yrat e Agjen cisë së Trajtimit të Pronave kanë rënë pre e një zjarrvënieje të qëllimshme gjatë orëve të para të mëngjesit të djeshëm, ndërsa policia pasi ka shkuar në vendngjarje ka vënë në pranga autorët e dyshuar. Burime zyrtare policore njoftuan ditën e djeshme se janë vënë në pranga dy rojet e godinës më akuzën e Shkatërrimit të pronës me zjarr dhe Shpërdorim detyre. Ngjarja u regjistrua rreth orës 03:05 minuta të mëngjesit të djeshëm kur zjarrfikësit u njoftuan për rastin. Menjëherë pas marrjes së këtij informacioni në drejtim të vendit të ngjarjes u nisën efektivët të zjarrfikësve që mundën të shuanin zjarrin dhe të vinin situatën nën kontroll. Ndërkohë, Policia e Tiranës është mjaftuar me një njoftim të shkurtër për mediat dhe nuk ka dhënë asnjë informacion tjetër, qoftë për mënyrën se si është përfshirë godina nga flakët qoftë për dëmet e shkaktuara nga zjarri. Më datë , rreth orës 03:05, në rrugën Muhamet Gjollesha, në godinën e Agjensisë së Trajtimit të Pronave ka rënë zjarr në katin e katërt të saj, ku nuk ka patur dëme në njerëz. Nga shërbimet e policisë janë arrestuar për veprat penale Shkatërrim prone me zjarr dhe Shpërdorim detyre, shtetasit Skënder Hysa, 62 vjeç banues në Tiranë dhe Sokol Hamitaj, 46 vjeç, banues në Tiranë, të dy me detyrë funksionale roje godine. Vazhdon puna nga grupi hetimor për dokumentimin e plotë të ngjarjes dhe për vënien para përgjegjësisë ligjore te autorëve të zjarrvënies, njoftoi zyrtarisht policia e kryeqytetit. Nga ana tjetër ende nuk është i qartë motivi i zjarrvënies, ndërsa drejtues të Agjencisë E Premte 15 Shtator Ende asnjë bilanc për dëmin, policia e rezervuar në dhënien e informacionit Ngjarja u regjistrua rreth orës 03:05 minuta të mëngjesit të djeshëm kur zjarrfikësit u njoftuan për rastin. Menjëherë pas marrjes së këtij informacioni në drejtim të vendit të ngjarjes u nisën efektivët të zjarrfikësve që mundën të shuanin zjarrin dhe të vinin situatën nën kontroll. Ndërkohë Policia e Tiranës është mjaftuar me një njoftim të shkurtër... Zjarr në zyrat e Agjencisë së Trajtimit të Pronave, pranga 2 rojeve për zjarrvënie dhe shpërdorim detyre nuk pranuan të japin më tepër detaje mbi dëmet, duke u mjaftuar me faktin se është djegur vetëm një zyrë. Ndërkohë burime pranë grupit hetimor bëjnë me dije se, policia në bashkëpunim me Prokurorinë e Tiranës po vazhdojnë hetimet pasi dyshohet se zjarri mund të jetë shkaktuar edhe nga persona të jashtëm. Janë të njëjtat burime që konfirmojnë se nga flakët janë dëmtuar edhe materiale dhe dosje te vlefshme për institucionin. Hetimet Policia e Tiranës është treguar mjaft e rezervuar në lidhje me shkaqet e zjarrvënies së zyrave të Agjensisë së Trajtimit të Pronave, ndërsa zyrtarisht akuzon dy rojet e këtij institucioni. Ndërkohë burime pranë grupit hetimor bëjnë me dije se, zjarrvënia ka qenë e qëllimshme, por nuk bëhet ende me dije se kush ka qenë shkaku i vërtetë i djegies së këtyre zyrave. Po kështu të njëjtat burime konfirmojnë se janë djegur disa dosje që gjenden në zyrat e këtij institucioni, por nuk bëhet e ditur sasia e saktë e tyre. Në lidhje me këtë rast hetimet policore janë drejtuar nga Prokurorët e Tiranës dhe në ditët në vijim pritet të zbardhen shkaqet e vërtetë të zjarrvënies në zyrat e këtij institucioni të rëndësishëm. Sakaq dy të arrestuarit janë marrë në pyetje nga hetuesit dhe dëshmia e tyre pritet të hedhë më shumë dritë mbi ngjarjen e ndodhur. Hetuesit dyshojnë se rojet mund të jenë porositur nga persona të tjerë për vënien e zjarrit. Prite të kuptohet nëse dy të arrestuarit kanë neglizhuar me detyrën, apo kanë shkaktuar zjarrin në mënyrë të qëllimshme për të dëmtuar materialet që gjenden në dosjet e zyrës së Trajtimit të Pronave. Mbërrin prova kyçe nga Gjermania për vrasjen e Çollakut Ekspertiza e GPS të mjetit me cilin dyshohet se u transportua Gazmend Çollaku gati dy vite me parë në Durrës ka mbërritur në Gjykatën e Krimeve të Rënda, atje ku i pandehur për këtë çështje është Denis Shtraza. Ekspertiza është kryer në Gjermani, por togat e zeza nuk e morën në administrim, me argumentin se mungonte një letër konfirmimi nga Ministria e Drejtësisë. Për këtë shkak, seanca e ardhshme u caktua në datën 21 Shtator, ku pritet të zbardhet rrugën që ka bërë mjeti tip Benz, ditën kur u rrëmbye dhe u vra Çollaku. Ekspertët gjermanë kanë përcaktuar të gjitha lëvizjet e mjetit me të cilin udhëtonte Shtraza ditën e rrëmbimit të Çollakut. I pandehuri dhe avokatët mbrojtës mohojnë akuzën. Sipas tyre, mjeti që ka rrëmbyer Çollakun në 6 Janarit e vitit 2016 është një Audi dhe jo Benz. Kjo sipas tyre konfirmohet nga kamerat e sigurisë filmimet e të cilave, mbrojtja kërkon të shfaqen ne gjyq. I bashkëpandehur në këtë proces ka qenë dhe ish -polici Ervin Dalipaj, i cili u vra në muajin Prill në një atentat në Sukth. Grabitet me dhunë banesa e biznesmenit në Kavajë Një grabitje me dhunë ka ndodhur në orët e para të mëngjesit të djeshëm në një banesë në Kavajë. Burime nga policia raportojnë se ditën e djeshme rreth orës 04:20, në lagjen Nr.1, Kavajë, në banesën e shtetasit me inicialet A. K., kanë hyrë 3 persona të paidentifikuar, të cilët kanë vjedhur një shumë parash. Autorët e krimit janë pikasur nga pronari i banesës dhe ky i fundit ka tentuar që t i ndalë. Përpjekja ka dështuar pasi shtetasi A. K., ka rënë pre e dhunës nga grabitësit. Ata e kanë goditur me mjete rrethanore dhe më pas janë larguar së bashku me paratë. Ndërkohë, tregtari ka pësuar lëndime të lehta në trup, pa pasojë shëndetësore. Në banesën e tij ka mbërritur grupi hetimor për të nisur punën në lidhje me zbardhjen e rrethanave të grabitjes dhe identifikimin e autorëve. Në lidhje me këtë rast materialet e mbledhura iu kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Kavajë për veprime të mëtejshme. Kërkohej për 211 kg kanabis në Vlorë, pranga 47 vjeçarit Policia e Tiranës ka vënë në pranga një 47-vjeçar pasi ishte shpallur në kërkim në lidhje me sasinë e drogës prej 211 kilogramë kanabis sativa, të zbuluar në lagjen e Ujit të Ftohtë në Vlorë. Mësohet se ditën e djeshme në pranga ka përfunduar shtetasi Flamur Pecaj, 47 vjeç, me banim në Vlorë. Efektivët e policisë së qytetit bregdetar, në bashkëpunim me strukturat e komisariatit të policisë Nr. 1, në Tiranë bën të mundur arrestimin e tij, pasi rezultonte në kërkim. Prangosja e tij u bë lidhur me ngjarjen e ndodhur më 4 shtator, ku në lagjen Ujë i Ftohtë, Vlorë, në një banesë, u sekuestruan një sasi e konsiderueshme lëndë narkotike kanabis sativa prej 211 kilogramë kanabis sativa. Pas kësaj u shpall në kërkim 47-vjeçari Pecaj dhe prangosja e tij u krye vetëm ditën e djeshme. Ndaj të arrestuarit materialet e mbledhura iu referuan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Vlorë, për veprime të mëtejshme. Laç, sekuestrohet pasuria 670 mijë euro e biznesmenit Policia e Lezhës në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kurbin ka sekuestruar vila, njësi tregtare dhe automjete me vlerë rreth 670 mijë euro që dyshohen si pasuri që janë vënë me burime të dyshimta kriminale. Mësohet se më datë , Sektori për Hetimin e Krimit Ekonomik e Financiar në Drejtorinë Vendore të Policisë Lezhë, në kuadër të Panit të Masave Vjeshtë 2017, për goditjen e grupeve dhe aseteve kriminale si dhe në kuadër të procedimit penal të vitit 2017, regjistruar nga Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Kurbin, për veprën penale të Pastrimit të produkteve të veprës penale apo të veprimtarisë kriminale, parashikuar nga neni 287 i Kodit Penal, në ngarkim të shtetasit me inicialet V. H., u bë vendosja e sekuestros preventive mbi pasuritë e këtij shtetasi dhe familjarëve të tij. Ndaj këtij shtetasi ka dyshime nga agjensitë partnere europiane, se është i përfshirë në aktivitet kriminal për shfrytëzim prostitucioni në Milano -Itali dhe për trafik të narkotikëve në Francë dhe Belgjikë. Janë të njëjtat burime që konfirmojnë se, Gjykata e Shkallës së Parë Kurbin, ka vendosur masën e sigurimit pasuror Sekuestro preventive mbi shtëpi banimi dhe ambientet e biznesit dhe automjete të shtetasit V. P. Mësohet se nën sekuestro janë vendosur një bar kafe & parukeri, 1 vilë 3 katëshe dhe një 1 apartament 80 m2. Gjithashtu është sekuestruar edhe një sipërfaqe toke rreth m2 si dhe 5 automjete luksoze. Në sajë të hetimeve ka rezultuar se vlera e pasurive të sekuestruara është rreth Euro. Nga ana tjetër polica ka bërë me dije se, vijon ende puna për identifikimin dhe sekuestrimin e rasteve të tjera. Në lidhje me këtë rast materialet e mbledhura iu kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë në Kurbinit për veprime të mëtejshme.

16 16 E Premte 15 Shtator 2017 komente&analize Haradinaj në teh të shpatës! Nga Florim ZEQA E titullova kështu këtë shkrim, për faktin se rrugëtimi politik i Haradinajt në qeverisjen e vendit, do të kalojë jo në një, por në tre teha të shpatës ; atë të ndërkombëtarëve, listës Srpska dhe opozitës shqiptare në kuvend. Ardhja në pushtet e Haradinajt është përcjellë me ndjenja të përziera. Në njërën anë me urime dhe përgëzime të gjata nga mbështetësit e tij, ndërsa në tjetrën me kritika të ashpra për bashkëngjitje PDK-së, të cilën deri dje e akuzonte për kapje të shtetit dhe korrupsion... Hapja e shpejtë e temës së demarkacionit, që në ditën e parë të punës si kryeministër nga ana e Ramush Haradinajt, më tepër se marketing politik ka të bëjë me dëshirën e tij për zgjidhje të shpejtë të këtij problemi madhor për vendin. Këtë e dëshmon shkarkimi i komisionit të deritanishëm qeveritar për demarkimin, gjegjësisht kryetarit Murat Mehaj, të cilin lehtësisht pa asnjë kundërshtim e largoi nga komisioni, por kjo nuk e nënkupton zgjidhjen kaq të lehtë të këtij problemi të trashëguar nga qeveria paraprake. Edhe pse në dukje të parë, komisioni i ri në krye me profesorin Shpejtim Bulliqi ngjall shpresa për riparim të gabimeve në demarkimin e kufirit me Malin e Zi, një gjë e tillë do të jetë vështirë e realizueshme, për faktin se nuk është aspak punë e lehtë anulimi i marrëveshjeve ndërkombëtare (të nënshkruar nga presidenti Thaçi). Për të mos thënë e pamundur, do të jetë punë e vështirë për kryeministrin Haradinaj sigurimi i 2/3 të votave në kuvend për çështjen e demarkacionit pa e përmbushur premtimin e tij për kthimin e kufirit në Çakorr, ashtu siç e kishte kërkuar gjatë kohës sa ishte në opozitë. Ky është kushti i vetëm, që mund ta bëjë për vete votën e opozitës, në këtë rast, shumicës shqiptare në Kuvendin e Kosovës, në të kundërtën asgjë më pak se kaq nuk ka gjasa të miratohet nga opozita shqiptare. Demarkacioni me Malin e Zi dhe Asociacioni i komunave me shumicë serbe në veri të vendit, do të jenë arrë e fortë për Haradinajn, për të cilën lista serbe thotë se është edhe kjo pjesë e marrëveshjes për koalicion, gjë të cilën vazhdon të heshtë akoma kryeministri i ri i vendit. Urojmë që lëshimi paradoksal i Haradinajt me rastin e nominimit për ministër të Bujqësisë e serbit Nenad Rikalo të jetë i vetmi, ngaqë është tepër irritues fakti për qytetarët e Prishtinës dhe mbarë Kosovës, që një person që është kujdesur t i ushqejë me dajak shqiptarët në kohën e Millosheviçit, sot në qeverinë e tij të kujdeset për ushqimin e shqiptarëve të mbijetuar nga lufta! Bazuar në sfidat me të cilat do të përballet qeverisja Haradinaj me listën Srpska, përplasja me ndërkombëtarët, mund t i kushtojë me përfundim shumë të shpejtë të mandatit politik, madje edhe para 100 ditëshit të parë të qeverisjes së vendit. Futja e qeverisë Haradinaj në varësi të listës Srpska, bie ndesh me deklarimet parazgjedhore të koalicionit PAN, apo ndryshe siç i thonin krahu i luftës, të cilët gjatë fushatës zgjedhore për t i rrëmbyer votën elektoratit kosovar me pompozitet deklaronin; ne do ta luftojmë Serbinë... Ndërsa, kur të njëjtit u bënë bashkë me listën Srpska, nuk ke si të mos e kujtosh atë sloganin e partizanëve gjatë periudhës së Luftës Nacional Çlirimtare (LNÇ); Vdekje fashizmit, liri popullit (fashistët me vete)! Vallë, cili do të jetë roli i listës Srpska në përballjen e krahut të luftës me Serbinë gjakatare!? Koalicioni i fundit qeverisës i PAN me listën Srpska, shpërfaqi në mënyrën më të keqe përzierjen e roleve në politikë, saqë nuk po dihet më cili është rus e cili serb, cila është figurë e bardhë e cila e zezë në tabelën e me ngjyra ylberi në politikën kosovare, ashtu sikurse nuk dihen yjet në flamurin e shtetit tonë, cilit komb i përket ylli i parë, dytë, tretë e kështu më radhë deri tek i fundit. Analogji kjo e thjesht, por tepër e dhimbshme në shtetin multietnik të Kosovës! Kështu kryeministri Haradinaj, duke rrugëtuar mbi tehun e shpatës, do ta ketë të vështirë t u bëjë ballë presioneve dhe shantazheve nga Beogradi dhe qarqet serbo-ruse nga vendet e ndryshme europerëndimore për demarkimin e kufirit shtetëror me Malin e Zi dhe fqinjin verior-serbinë, e cila synon që përmes Asociacionit të komunave serbe në veri të vendit tonë, të minojë sovranitetin e Republikës së Kosovës, gjegjësisht ndarjen në dysh të sovranitetit të shtetit tonë; në Kosovën serbe dhe atë shqiptare! Kur këtyre u shtohen edhe problemet e shumta të akumuluara ndër vite në sistemin e drejtësisë, shëndetësi, arsim, etj si dhe ngecjet enorme në zhvillimin ekonomik të vendit si pasojë e korrupsionit të lartë dhe krimit të organizuar,...atëherë shkopi (i munguar) magjik i kryeministrit Haradinaj do të ishte i pamjaftueshëm për zgjidhjen e të gjitha problemeve brenda një mandati politik. Ky shkrim për kryeministrin e ri, nuk ka të bëjë me mbështetje dhe as me kritika ndaj Haradinajt, por është një vlerësim analitik i situatës dhe një tërheqje vërejtjeje, për kujdesin e kryeministrit në raport me sfidat që e presin në 100 ditëshin e parë të qeverisjes së tij. Shkuarja e kësaj qeverie deri në fund të mandatit politik, përveçse mrekulli, do të ishte rast për në librin e Ginesit, pasi përveç përmbushjes së egove personale të liderëve partiakë, nuk do të arrijë të përmbushë asnjë prej kërkesave të qytetarëve, gjegjësisht zgjidhjen e mijëra problemeve të bartura nga njëra qeveri në tjetrën. Pothuaj si lideri maximus, përfshi dhe Gobsekët e vegjël! Nga Besi BEKTESHI S igurisht që do të dilte në intervistë dikur - lideri maximus i PD-së! Do dilte, sepse tashmë ka një të re të jashtëzakonshme! Në Parlamentin e Shqipërisë, nuk është vetëm ai dhe me orë të gjata duke folur (kuptohet pa i marrë leje grupit, por të gjithë duke besuar, se ai është mendimi i partisë dhe kryetarit) por dhe Kryetari në të vërtetë Lulzim Basha! Do dilte, sepse tashmë është pjekur koha për ngjarje të mëdha, jo në sferën politike, por sidomos në atë ligjore! Do dilte edhe pse thotë nuk përfshihem që realisht po përfshihej me mendimet e tij superiore dhe të pagabueshme për medemek bashkimin e Partisë Demokratike! Në fakt do të dilte që të gjithë të kuptonin në fund fare se koha e tij realisht ka mbaruar dhe kompasioni për të, të jetonte dhe për këtë katër vjeçar në shtresën jo thjesht militante të partisë, por dhe te një sistem investimi politik i tij në drejtësi, prokurori, biznes, akademizëm, televizione, politikëbërje e shoqëri civile! E patjetër që Doktori ka investime të mëdha dhe të rëndësishme kudo që po kaq, sigurisht tashmë me erën Basha, po bien dhe lëkunden! Doktori vërtetoi (ose donte të vërtetonte) dje, se investimi i tij politik në trashëgimi ose Lulzim Basha nuk është kaq i dobët në fakt. Sulmi që ju bëri këshilltarëve mizerabël që kuptohen se janë të afërmit familjarë të tij dhe rreth rrotullakët e biznesit, e partisë, është goditja me bisht në tërheqje të plotë! Ishte një ulërimë e fortë por që vërtetonte se nuk ka se çfarë ju bën pse bërtet! Një model i mësuar prej tij në fakt ky i këshilltarëve mizerabël, në të gjithë humbjet e tij personale dhe politike dhe akoma më shumë, në modelin tragjik të tij pa këshilltarë dhe pa këshillues, që ai mund t i pyesë dhe dëgjojë deri në fund! Po të kishte dëgjuar nuk do t i plaste tragjedia e 97-tës, e Gërdecit dhe po ashtu nuk do të kishte vrarë në 21 janar! Kjo batuta me këshilltarë mizerabël luan rolin e groteskut, po ta përballësh me kapadaillëkun dhe rural-idenë e mos dëgjimit fare të këshillave! Asgjë që nuk ka bërë vetë lideri maximus, si i them unë me përkëdheli! Lista Basha ishte e papranueshme thotë lideri maximus! Ajo nuk ishte lista e PD-së, ishte lista Basha! Janë bërë përjashtime të papranueshme! Unë nuk do ta bëjë kurrë atë listë! Me ta dëgjuar këtë gjë në Shkodër vendosën një parullë Lul ik te selia e PD-së! Hahahaha...! Kjo vërteton pafuqinë e tij (doktorit) politike dhe ky është një nga modelet që tashmë do të fillojë të gjenerojë në këtë parti fillimin real të një ere, post lider maximus! Listat e PD-së në kohën Berisha, na qenkan listat e saj dhe jo të doktorit të saj! Wooow! Po kjo është të luash mendsh dhe jashtë mendsh ta besosh! Kur shkruanim pothuaj të gjithë se Basha nuk po mbledh forume dhe nuk merr vendime dhe po bëhet si doktori në vendimmarrje duke pyetur vetëm atë nga aristokracia akuzoheshim për komunistë, socialistë, majtistë dhe marrëzi të tilla komunikuese me militantët! Janë bërë përjashtime të papranueshme! Po pse të pranueshme i ka bërë përjashtimet doktori, si lider maximus! Asgjë pra që nuk ka bërë ai vetë - ndoshta shumë më keq dhe më me shumë pasoja! Çadra kishte vetëm militantët dhe nuk ishte më shumë se kaq! Po marshimet që bënte doktori natë për natë dikur në bulevard çfarë kishin popullin, masën, apo thjesht militantët?! Asgjë pra - që nuk ka bërë vetë lideri maximus! Statuti u shkel thotë lideri maximus! Nëqoftëse ka një njeri që në shkelje të statuteve dhe kushtetutës ka arritje gjeniale si të doktor stranamores apo lideri maximus atëhere besohet se Lulzim Basha ka bërë seriozisht gabim që ka shkelur statutin e partisë! Shkelësi i statuteve dhe ligjeve par exelance ankohet sot për pinjollin e tij, sigurisht shumë më pak të rrezikshëm për faje, se sa ai vetë! Kur ne thoshim se Basha po ndërton partinë me modelin Berisha, por tashmë jo berishiane por bashiste aristokracia qëndronte urtë dhe shante ndër dhëm- Listat e PD-së në kohën Berisha, na qenkan listat e saj dhe jo të doktorit të saj! Wooow! Po kjo është të luash mendsh dhe jashtë mendsh ta besosh! Kur shkruanim pothuaj të gjithë se Basha nuk po mbledh forume dhe nuk merr vendime dhe po bëhet si doktori në vendimmarrje duke pyetur vetëm atë nga aristokracia akuzoheshim për komunistë, socialistë, majtistë dhe marrëzi të tilla komunikuese me militantët! Janë bërë përjashtime të papranueshme! bë, sepse prisnin kandidimin?! Kur Basha sigurisht po kthente dhe ka kthyer tashmë institucionet nga Berishiane në Bashiste doktori kujtohet të thotë ndryshime statutore që bashkojnë dhe për më tepër: kundërshtarët të kujtojnë investimin e tyre politik! Po po një akt përbashkues, i cili është një lëvizje e pafuqisë së tij politike tashmë! Me sa duket është e qartë se doktori lider maximus nuk është më kaq maximus, sepse as 21 janari nuk është kaq shumë i Bashës dhe as Rruga e Kombit e Deti grek kaq shumë e Kryetarit të sotëm të PD-së! Jo jo, Basha është thjesht pjesëmarrës, por jo aktori, regjisori, skenaristi dhe ekzekutori famëkeq i tyre! Ai dihet se kush është lideri maximus! Basha ka peshqesh prej tij dhe Gobsekët e vegjël apo partizanët e partive gojë, që tani duan grup parlamentar në vete! Të kryesuar nga modeli Gërdec në politikë! Janë një trashëgimi që Basha duhet ta largojë, sepse i zvogëlojnë partinë dhe ja dobësojnë atë! Ata janë tashmë me liderin maximus sepse ai vlen qartë për ta! Do të ishte naivitet të mendoje dhe përpara zgjedhjeve (në caktim te listat e PD-së) se ata do të qëndronin me Bashën në grup parlamentar! Ka kohë që nuk janë. Mbaruan paratë, të ardhurat që ju lëshonte dikur lideri maximus, ju është mbaruar karburanti dhe kanë vetëm rëndësinë e deputetit! Nuk duhet të ishin fare në Kuvendin e Shqipërisë por kjo ishte koha e fundit e erës doktor stranamore ose liderit maximus! Çlirimi i doktorit në intervistë ishte përfundimi i 27 viteve të një mplakjeje, duke urdhëruar, drejtuar, kontrolluar, përplasur, lodhur, shtrënguar, liruar, masakruar, përdhosur dhe përpunuar nga një njeri, i Partisë Demokratike dhe në përgjithësi, shoqërisë shqiptare! Sido që të jetë era Basha nuk do të ketë kaq shumë famë dhe epitete apo veti dhe ngjarje si me liderin maximus! Po realisht dhe pse ka thirrje për një përmbysje brenda PD-së, era e liderit maximus si personale e tij përfundoi duke zhbiriluar sytë me një Çlirim periferik, në televizion!

17 komente&analize Nga Bardhyl BEJKO P olitikanët tanë, janë lloji më i çuditshëm i rracës politike, pse jo dhe në shkallë botërore. Në buzë kanë fjalë të mëdha, morali, virtyti, kritikë, ndershmëri, sinqeritet, atdhetari, antikorrupsion, transparencë, oligarki, koncesion e dhjetëra simbolika rradhë dhe thirrjet se opozita është ndershmëria vetë, por realisht në praktikën e përditshme janë ndryshe. Krejt të kundërt me atë që reklamojnë. Përcaktimi i tyre më i drejtë do të ishte: Kontrabandistë politikë. Hileqarë. Deputetë ngjala. Dhe për ta provuar këtë mjafton t u referohemi vetëm zgjedhjeve të fundit. Le mos të gërmojmë në thellësi. Po marrim si kampion segmentin kohor 25 qershor- 12 shtator. Kishim paralajmëruar për ankthet e dilemat e shtatorit. Po vetëm virtualisht. Ndërsa koha tregoi se u kapërcye çdo parashikim dhe cak. Dhe bëmat e deputetëve u shtuan jo pak. Në zgjedhjet e qershorit të këtij viti, shumë parti u shkrinë. Me vullnet e dëshirë. Braktisën siglat. Shkrinë simbolet. Me lutje e urdhëra. U braktis elektorati. Kryetarët e PBDNJ, PR, PKD, PA, nuk ua mbajti të dalin në fushëbetejë për të luftuar e për të dalë deputetë nga partitë, që ata përfaqësojnë. Frika i bëri që të strehohen nën ombrellën e PD-së, të cilës i interesonte që të zgjeronte frontin opozitar për t u futur në garë me ushtarë të marrë borxh nga partitë minore. Dhe lufta nga kryetarët e partive të vogla u bë e ashpër për t u sistemuar në vendet e sigurta të listës së deputetëve të partisë mëmë. Çfarë makinacionesh dhe presionesh që u bënë! U këmbëngul, o vendet e para, o dalim më vete! Prishim koalicionin! Ultimatum pas ultimatumi, deri sa u thye Basha dhe i renditi jo vetëm në pozicione të sigurta, por në shumë raste edhe para figurave me kontribute të rëndësishme në këtë forcë politike. U spostuan udhëheqës të saj. Kështu në Qarkun e Vlorës, kryetari i PBDNJ pas frikës se dilte me gisht në gojë në garën e zgjedhjeve të përgjithshme u rendit në numrin tre. Pas tij mbeti Sekretari i Përgjithshëm i PD, Arben Ristani. Gjithë udhëheqësit e PD dhe shtabet nga Vlora në Konispol punuan për të garantuar deputet, jo Arbenin po Vangjelin. Deri tek treshi arriti PD në Vlorë. Të njejtën taktikë ndoqën edhe Ndoka në Shkodër, deputeti, që herë blihet e herë vetë jepet borxh sa nga e majta tek e djathta për të vijuar me Dashamir Shehin në Tiranë. Aleatët minorë, bënë presion sikur të ishin super të mëdhenj. Dhe ia arritën të zënë karriget në parlament. Piruetat e kryetarëve pa antarë dhe partive pa kryetarë u shfaqën më së miri gjatë aksionit opozitar në Bulevardin e Tiranës me çadrën e famshme të lirisë, ku ata u bënë zëdhënës të kauzës së PD-së, duke i dhënë përmasat e rreme një fronti të gjerë opozitar, por që koha provoi se ishte një front pa ushtarë. Dhe në fund vetëm një grusht votash. Po trimëria dhe qëndrueshmëria e kryetarëve dhe ndihma që i dhanë partisë së madhe nuk i la pa gjë. U bënë deputetë. Vetëm kaq. Sa morën mandatin menjëherë ia nisën avazit të njëzetë e shtatë viteve pluralizëm. Si ustallarë të regjur e të stërvitur. Kërkesa e parë e mysafirëve të PD-së, ishte për mëvetësi. Shkëputja. U mërzitën kaq shpejt këta deputetë tre-katërditësh në Kuvendin e Ri? Nuk lanë të kalonte së paku një javë e të kërkonin divorcin me nënën parti! Duan të jenë indipendentë. Të kenë grup në kuvend. E përse e duan një grup të tillë?! Ata shumë mirë e kanë grupin me 43 deputetë dhe ku mund të diskutojnë e të rrahin mendime e të përcaktojnë objektiva dhe nëse shërbyen mirë ndoshta Basha do ketë mëshirë e në vitin 2021 përsëri do t i vendosë në lista të sigurta dhe do riciklohen deputetë! Për ata nuk ka vlerë nga vjen vota. Rëndësi ka zgjedhja deputet. Ka fare pak rëndësi. Janë E Premte 15 Shtator Kontrabandistët politikë deputetë me parti apo pa parti. Si në këto njëzetë e shtatë vjet mbeten brenda në sini e kusi. Dhe ata, deputetët tanë që nuk lënë fjalë pa thënë, kritikë pa bërë, njeri pa sharë për trafikim vote, vjedhje influence, tendera, transferim përgjegjësish, koncesione politike e gjithçka tjetër nuk duan t ia dinë që i lanë partitë, braktisën elektoratin, iu bashkuan të mëdhenjve dhe tani kërkojnë të dalin shtëpi me vete. Deputetët e partive të vogla, që prodhohen me miell hua për t u bërë grup parlamentar nuk kanë asnjë moral. Nëse kanë nevojë edhe për dy a tre deputetë të tjerë vazhdon pazari. Hynë në funksion borxhlepsja. Nëm një, të jap dy, m i jep në vjeshtë t i kthej në verë, i përngjan historisë së viteve të shkuara në diktaturë, kur varfëria ulur këmbëkryq, kur prindërit të detyruar nga fukarallëku, kërkonin ndarjen e fëmijëve për një dhomë më shumë kur të merrnin shtëpi, një kg më shumë mish, miell, djathë, një pako me kafe tepër se nuk ishin më një familje po katër. Kështu edhe me deputetët e importuar. Ata sot nuk duan gjë tjetër, por të dalin shtëpi më vete. Të shtohen si kurorë ekstra. Të forcohen e shëndoshen. Kuptohen lëvizjet këto në marrëveshje dhe sinkron me partinë mëmë, me prindërit që i lindën dhe i rritën, por tani që është nevoja për ca lekë e poste parlamentare, ca vota e influenca të grupeve, që duhet vendimmarrje në kryesinë e parlamentit, në diskutimet në emër të grupeve, ndryshim të peshës së votës në Byronë e Kuvendit, të shfaqen si një kor i madh e zëfuqishëm, të ngjajnë se janë shumë parti, një grup deputetësh më shumë dhe shtimin e influencës në vendimmarrje, llogaritjet për delegacione e komisione. Dhe deputetët, ata që bëjnë moral njëzetë e katër orë, bëjnë sikur kërkojnë ndarje dhe dalje në shtëpi më vete. Taktika djathtiste. Lojë për t u dukur se u bënë më shumë. Dhe historitë e deputetëve pa sigël, pa emër, pa adresë pa parti u përngjajnë luftëtarëve të Bajo Topullit në rrethim. Për t i treguar ushtrisë turke se nuk ishin pak, vendosën gryka zjarri në pozicione të ndryshme për t i krijuar iluzionin armikut se ishin shumë. Më shumë luftëtarë sa mund të mendonin ata. Grup parlamentar më vete duan kryetarët pa parti. Dhe këtë edhe për t u dukur se janë jo vetëm deputetë, po edhe kryetarë me parti. Dhe tani i u kthehen partive për të folur në emër të tyre. Kush? Ata që i braktisën për një mandat deputeti! Kur hynë në betejën elektorale, këta deputetët e partive minore, janë fare pak, po pas beteje iu duket se qindfishohen dhe duan të duken sa janë aq shumë sa nuk numërohen. Dhe për të arritur disa objektiva të vockla për disa taktika mjerane për pesë rrugë jashtë shtetit për t iu ngjitur delegacioneve për një peshë më të madhe në vendimmarrjet parlamentare, për një votë kundër në reformat e mëdha, për pak më shumë zëra opozitarë edhe në kuvend, për t u shitur më shumë se janë i kërkojnë këto privilegje. Dhe bëjnë këtë trafik. Kundrabandistët, jo me gomone, po me mandate, deputetët pa parti edhe pse në moralizime e shfaqje politike, hiqen si më të virtytshmit, të pastërtit, të virgjërit, që dinë të ecin vetëm në vijat e bardha, janë dinjitarë e moral, bëjnë sikur dalin nga rradha. Dhe veprojnë kështu ca borxhlinj, që nuk lënë njeri pa sharë për trafik të votave, tradhti, shmangie nga vija, korrupsion për gjithë ata që nuk janë nga rraca e tyre politike. Realisht duke u njohur me historikun e jetës së tyre politike e parlamentare, portreti i deputetëve që huhen e shiten, transferohen veçohen sikur të ishin banknota e çeqe, sa nga një bos tek tjetri, duke treguar se janë ekzemplarët më të spikatur për t u korruptuar e për të përfituar. Këta deputët pa dinjitet, pazarexhinj, që ndërrojnë lëkurë e fytyrë nga mëngjesi në mbrëmje, që lulëzojnë në qershor e u bien gjethet në vjeshtë, çdo transfertë e bëjnë sipas llogarisë: Sa më jep, sa të jap, sa fitoj, sa humbas, a shtoj kuletën, më keq bashkë, a më mirë vetëm?! Kjo politikë i ka bërë partitë e vockla opozitare, kryetarët e tyre deputet që thonë: - Ja ku jemi, pas vetes partitë top i kemi. Deputetët qelpirë, borxhlinjtë e përjetshëm, kontrabandistët deputetë nuk shikojnë qytetarin, as dinjitetin. Perëndi për ta është vetëm kuleta dhe xhepi. Kërkesa e parë e mysafirëve të PD-së, ishte për mëvetësi. Shkëputja. U mërzitën kaq shpejt këta deputetë tre-katërditësh në Kuvendin e Ri? Nuk lanë të kalonte së paku një javë e të kërkonin divorcin me nënën parti! Duan të jenë indipendentë. Të kenë grup në kuvend. E përse e duan një grup të tillë?! Ata shumë mirë e kanë grupin me 43 deputetë dhe ku mund të diskutojnë e të rrahin mendime e të përcaktojnë objektiva dhe nëse shërbyen mirë ndoshta Basha do ketë mëshirë e në vitin 2021 përsëri do t i vendosë në lista të sigurta dhe do riciklohen deputetë! Për ata nuk ka vlerë nga vjen vota. Rëndësi ka zgjedhja deputet. Ka fare pak rëndësi. Janë deputetë me parti apo pa parti. Si në këto njëzetë e shtatë vjet mbeten brenda në sini e kusi...

18 18 E Premte 15 Shtator 2017 komente&analize Vlerat e vërteta të personaliteteve i dokumenton vetë historia Nga Ramazan SHERJA Q ë nga viti 1990, kur nisën proceset demokratike e deri më sot, bëhen plot 27 vjet, dhe male shpifjesh e lëvdatash janë hedhur mbi gjithçka, mbi njerëz e ngjarje, mbi personalitete e data historike, por vlerat e vërteta kanë mbetur në kujtesën e popullit dhe historia nuk i braktis ata dot kollaj. Profesori i nderuar Ylli Popa, që u nda nga jeta kohët e fundit, një shkrim bëri në ato ditë të fillimit të demokracisë, por mendimet e shprehura në të, e bënë të paharruar dhe lanë gjurmë të thella e shërbyen si udhërrëfyes për vitet e mëvonshme nga do të ecte demokracia e brishtë shqiptare. Ka personalitete politike e shkencore që janë bërë të njohur vetëm me një botim apo shpikje, ashtu siç ka ndodhur që poetë janë bërë të njohur edhe me një poezi të vetme. Boksieri i njohur Muhamed Ali, mbeti në histori jo vetëm si sportist legjendar, por edhe për një poezi të shkurtër, të vetmen që improvizoi në një takim me studentët e Harvardit. Ena plot nuk bën zhurmë, thotë populli. Madhështia nuk flet me britma e ulërima, por me heshtje. Kanë kaluar 27 vjet nga koha kur nisën proceset demokratike dhe u morën nëpër gojë e u shkruan shumë për keq e për mirë, për Skënderbeun e Enver Hoxhën, për Mehmet Shehun e byroistë të tjerë, për Kadarenë e Agollin, për filozofë e politikanë shqiptarë e të huaj, për klasikë të tillë si Marksi e Lenini, Konfuci e Niçja, Mao Ce Duni e Gorbaçovi, Niçja e Sartri, për shkrimtarë si Dostojevski e Heminguej, e pavarësisht se disa u anatemuan me tendencën e një eliminimi të përjetshëm, përsëri i rezistuan me këmbëngulje çdo kohe, se vepra e tyre pati vlera e populli e bëri pronë të tij. Se po të mos kishin vlera e të mos ishin faktorë në histori figura të tilla si Skënderbeu e Enver Hoxha, Karl Marksi e Lenini, Kafka e Kamy, Dritëro Agolli e Ismail Kadare, nuk kishim pse të merreshim me to dhe vetë koha do t i linte në harresë. Vlera mbetet vlerë, dhe sado mllef të kesh për një personalitet të caktuar, sado kundërshtar të jesh me të në bindje e në shije, prapë se prapë nuk ia mohon dot rëndësinë historike dhe peshën që zë në jetën politike e historinë e një vendi. Për mendimin tim është tepruar disi me shkrime përsëritëse për biografinë e aktivitetin e disa figurave politike, apo me botimin e disa dosjeve të nxjerra nga arkivat, në këto kohë kur vendi e populli ynë ka mjaft halle e telashe të ditës e nuk ua ka ngenë historiçkave me sigurim. Se sa më shumë të merresh me diçka që nuk është e rëndësishme, aq më shumë ia shton asaj rëndësinë. Shkrimtarët, historianët, studiuesit duhet të ndalen në ngjarje të pazbuluara të historisë së kombit, të ballafaqojnë saktësisht vlera burimore me antivlerat që i shërbejnë forcimit të dinjitetit dhe ardhmërisë së kombit,dhe jo t i japin lexuesit sensacione historike. Sepse nuk ka asnjë rëndësi për popullin dhe ardhmërinë e kombit tonë fakti se me ç kombësi ishte nëna e Skënderbeut. Patriotë të vërtetë e studiues seriozë qenë ata që i kanë shtuar vlerat heroit tonë kombëtar dhe e mbrojtën denjësisht atë nga një degradim që iu bë figurës së tij nga një skulptoruc i huaj dordolec. E ç i duhet popullit e lexuesit shqiptar se cili ishte orientimi seksual i Enver Hoxhës, i cili bëri histori për 40 vjet në këtë vend, dhe pse kanë 32 vjet që mundohen ta rrëzojnë në honet e historisë e s po e bëjnë dot. Nuk është e lehtë ta lësh në harresë një figurë si Enveri, se ai është përjetësuar në 2000 libra e 5000 poezi e poema, të cilat janë botuar vetëm për të, në 700 buste të ngritura e në 2000 këngë të thurura nga populli e krijuesit artistë, si dhe në 3 milionë foto të ekspozuara brenda e jashtë Shqipërisë. Çfarë rëndësie dhe çfarë vlerash i shton traditës dhe historisë së kombit tonë fakti, nëse u vetëvra apo e vranë Mehmet Shehun, apo si u pushkatuan anëtarët tradhtarë të Byrosë Politike. Historianët që do të bëjnë tekstet e historisë le të hulumtojnë e të mbledhin fakte, por jo të mbushen faqe gazetash me historira të tilla. Lind pyetja: pse merren kaq shumë me të vdekur e të gjallë, që tashmë kanë vendin e tyre në histori e vlerat e tyre janë të patjetërsueshme? Për faktin e thjeshtë se periudha e 27 viteve të tranzicionit demokratik shqiptar nuk ka arritur të krijojë figura më superiore në vlera, më legjendare se sa ato që na kanë dhuruar gjer më sot shekujt e vitet. Në proceset e zhvillimit jetësor nuk mund të ketë kurrë boshllëk,- na mëson dialektika, - dhe njerëzit, individët apo grupet e ndryshme shoqërore mundohen ta plotësojnë boshllëkun duke u marrë me ngjarje e figura nga e kaluara. Kjo ndodhi me Rilindasit shqiptarë e të huaj, të cilët për t iu shmangur realitetit të hidhur të pas Mesjetës, i kthyen sytë nga e kaluara, duke ekzaltuar figura e ngjarje të atyre viteve. Nëse nuk ka vlera Enver Hoxha, lëre mos u merr me të, se vetë historia do ta mbulojë atë me pluhurin e harresës. Nëse duan që të flakin nga historia Enverin, sot duhet të dalin politikanë më të vlefshëm më patriotë që t i rrisin dinjitetin kombit dhe të vendosin drejtësinë në çdo qelizë të jetës. Nuk rrëzohen vlerat as me urdhër, as me shpifje e as me vendime arbitrare. Nxori Berisha, kur ishte President një ligj ilustracioni për të errësuar vlerat e shumë figurave të monizmit, por që u shua shpejt e nuk la asnjë gjurmë në ndërgjegjen politike e shoqërore të shumicës së popullit. U ngritën kundra një personaliteti të madh si Dritëro Agolli ca gazetarucë e poetucë, duke e quajtur atë si shërbëtor të komunizmit, por nuk i rrëzuan dot asnjë presje veprës së tij madhore. Përgjigjen më të saktë ua dha atyre e bija duke i konsideruar si karkalecë para vlerave të babait të saj. Nuk do ta harroj kurrë faktin, kur një gazetar anatemoi Agollin e madh, kur ndodhej në gjendje kome, i shtruar në spital, e intelektualët e krijuesit e vërtetë ndjenin dhembjen e sinqertë për të, kurse ai i uronte poetit të sëmurë, jo jetë, por agoni sa më të më të gjatë, sepse ai sipas tij nuk kishte asnjë vlerë se kishte shkruar veç ca rima monotone për të gudulisur veshët e leckamanëve të diktaturës. Kështu nuk mund të shprehet jo një gazetar apo krijues, që është në përgjithësi ndjesor, se ka të bëjë me shpirtin, por as një antihuman e shpirtlig, i cili edhe pse mund të ketë grumbulluar mllefet më të pista nga një e kaluar jo korrekte për të, e prapë në të tilla raste duhet të jetë më i rezervuar. Shumë është shkruar edhe për Kadarenë, edhe tani kohët e fundit, se ai ka qenë i lidhur me regjimin, se i ka shkruar letra përulësie Enver Hoxhës, se ka gëzuar shumë privilegje në atë kohë e mjaft akuza të tjera të këtij lloji. Për mua akuza e anatemime të tilla ngrihen sot, ngaqë nuk dalin dot më as Agollë e as Kadare, që të sfidojnë atë traditë të mrekullueshme të krijuar në letërsi. Por për mendimin tim, Kadareja do të kishte mbetur edhe më i madh, sikur të mbante një qëndrim më të sinqertë ndaj veprës së tij në monizëm, pa u munduar të japë kundërargumente, kur nuk është nevoja apo faktet flasin vetë. E ç i duhet Kadaresë të merret me Enverin e vdekur, kur në të gjallë të tij, në kohën enveriane, Kadareja shkëlqeu dhe u bë famëmadh!? Të çudit fakti se tek Kadareja është vënë re në disa raste edhe një nihilizëm i pajustifikuar, një vlerësim denigrues për të kaluarën e për personalitete me vlerë që tashmë historia i ka vendosur në panteonin e saj. Më bëri tepër përshtypje një intervistë e tij dhënë një gazete të huaj para ca kohësh, ku ai jo vetëm denigron disa vlera të arritura nga regjimi komunist, po tenton të injorojë edhe kolosët e mendimit filozofik si Marksin, e Leninin, të cilët historia dhe personalitete të njohura botërore i kanë vlerësuar si gjeni. Nëse nuk do të kishte Platon, Aristotel, Sokrat, Marks, Engels, Lenin, Prudon, Smith, Maltus, nuk do të kishim as teori filozofike, pedagogjike e shkencore që të shpinin përpara zhvillimet ekonomike e shoqërore. Nëse nuk do të kishim patur atë traditë të vyer të klasikëve të shkencës dhe filozofisë, të letërsisë dhe artit si do të vinim deri në këto maja të zhvillimit njerëzor që jemi sot. Sa herë brezi i monizmit, edhe Kadareja si deputet e Nënkryetar i Frontit Demokratik të Shqipërisë iu referua Enverit, Marksit e Leninit, në konferenca kombëtare, botime e ligjërata të ndryshme!? Të ngrihesh sot e të quash Marksin e Leninin mediokër, e se ata kanë shkruar budallallëqe, nuk është thjeshtë mbivlerësim i vetes, por edhe sfidues prej Don Kishoti i një trashëgime plot vlera që krijuan gjenitë e njerëzimit. Kundërshtari nuk errësohet për arsye bindje, as se ty nuk të pëlqejnë qëndrimet e tij personale, por vlerësohet nga kontributi dhe mendimi që jep për të mirën e njerëzimit. Nuk më harrohet kurrë vlerësimi i lartë Çurcëllit për Stalinin, të cilin e kishte kundërshtarin më të rreptë, por që i njihte sinqerisht vlerat dhe kontributet: Unë e respektoj këtë njeri të madh e të shkëlqyer, shprehet ai në një rast. Nuk besoj që në Shqipëri deri më sot të ketë dalë ndonjë personalitet më i madh se Çurcëlli!? Në këtë drejtim është edhe vlerësimi i ish presidentit francez De Gol për Enver Hoxhën, edhe pse ishin kundërshtarë të papajtueshëm politikë: Enver Hoxha,- shkruan ai në telegramin e ngushëllimitështë një ndër burrat e shtetit bashkëkohës që admirohet më shumë. Kur dëgjoj mendime të tilla denigruese, shpërthime mllefesh edhe të ndonjë profesori, shkrimtari, politikani që kanë vërtet vlera, por që në thesin e megalomanisë e xhelozisë së tyre fusin edhe djallin edhe engjëllin, edhe miellin edhe krundet, them i bindur se sa mirë e ka patur ai Bernard Shëlli që është shprehur: antikomunizmi është armë e të poshtërve. Kanë kaluar 27 vjet nga koha kur nisën proceset demokratike dhe u morën nëpër gojë e u shkruan shumë për keq e për mirë, për Skënderbeun e Enver Hoxhën, për Mehmet Shehun e byroistë të tjerë, për Kadarenë e Agollin, për filozofë e politikanë shqiptarë e të huaj, për klasikë të tillë si Marksi e Lenini, Konfuci e Niçja, Mao Ce Duni e Gorbaçovi, Niçja e Sartri, për shkrimtarë si Dostojevski e Heminguej, e pavarësisht se disa u anatemuan me tendencën e një eliminimi të përjetshëm, përsëri i rezistuan me këmbëngulje çdo kohe, se vepra e tyre pati vlera e populli e bëri pronë të tij. Se po të mos kishin vlera e të mos ishin faktorë në histori figura të tilla si Skënderbeu e Enver Hoxha, Karl Marksi e Lenini, Kafka e Kamy, Dritëro Agolli e Ismail Kadare, nuk kishim pse të merreshim me to dhe vetë koha do t i linte në harresë...

19 kulture E Premte 15 Shtator Festivali, nga data shtator në Akademinë Marubi, AQSHF dhe Kinostudio Festivalin Ndërkombëtar i Filmit për të Drejtat e Njeriut, në edicionin e tetë me temën e populizmit dhe radikalizmit Sivjet jemi ndalur tek populizmi dhe radikalizmi, sepse efektivisht e gjithë kjo, baticat, zbaticat e mëdha në peizazhin botëror kryejnë e këto, kahje të ndryshme të fenomeneve qenë pamje duket sikur janë populizëm por nuk bëhen akute ose kaq prezentë. Flasim në këtë rast në Europë, ku si kurrë ndonjëherë ekstremi i djathtë, lëvizjet neonaziste u bënë shumë prezentë... A kademia e Filmit dhe Multimedias Marubi çel javën e ardhshme Festivalin Ndërkombëtar të Filmit për të Drejtat e Njeriut në Shqipëri (IHRFFA). Këtë vit do të mbahet edicionin e 12-të i këtij Festivali, i cili do të zhvillohet nga data Shtator në Akademinë Marubi dhe në Arkivin Qendror Shtetëror të Filmit, Kinostudio, si dhe në vend të tjera në Tiranë. Tema e këtij viti e festivalit është populizmi dhe radikalizmi si një ftesë për shoqërinë tonë për tu ngritur mbi çështje të caktuara. Sivjet jemi ndalur tek populizmi dhe radikalizmi, sepse efektivisht e gjithë kjo, baticat, zbaticat e mëdha në peizazhin botëror kryejnë e këto, kahje të ndryshme të fenomeneve qenë pamje duket sikur janë populizëm por nuk bëhen akute ose kaq prezentë. Flasim në këtë rast në Europë, ku si kurrë ndonjëherë ekstremi i djathtë, lëvizjet neonaziste u bënë shumë prezentë, gati-gati vijnë në të njëjtat skema si të para Luftës së Dytë Botërore. Këto janë pak a shumë tema që një Festival i të Drejtave të Njeriut, i merr për të qëmtuar kahjet se ku po drejtohet bota, duke tërhequr vëmendjen e shoqërisë ndaj ngjarjeve që kanë lidhje me aktualitetin, ka bërë me dije regjisori Kujtim Çashku, njëkohësissht truri i këtij festivali. Festivali Prej 3000 aplikimesh, juria e festivalit ka përzgjedhur 39 prodhime të cilësisë së lartë, me një program të pasur dhe me tematikë të mprehtë që do të shfaqen përgjatë 1 jave në ekranin e festivalit. Ketë vit, juria e IHRFFA do të kryesohet nga Theodore S. Orlin President Nderi iihrffa, Profesor i Utica College SHBA dhe avokat ndërkombëtar për të drejtat e njeriut. Në këtë kuadër, janë ftuar regjisorë të filmave pjesëmarrës të festivalit dhe aktivistë të njohur të të drejtave të njeriut nga e gjithë bota, të cilët do të kenë mundësi të prezantojnë filmat e tyre si edhe të diskutojnë për çështjet të të drejtave të njeriut në Shqipëri dhe në botë. Ceremonia e hapjes së këtij festivali do të zhvillohet pranë Akademia e Filmit dhe Multimedias Marubi, në orën 17:00 dhe vetëm një orë më pas do të shfaqet dokumentari norvegjez Dugma: the button, me regjisor Pal Refsdal, i cili do të jetë prezent në sallë. Në fokus të këtij dokumentari vjen një portretizim nga afër i një grupi tepër të larmishëm sulmuesish vetëvrasës që punojnë për Al Qaeda-n në Siri. Nga Sauditi që i pëlqen kënga dhe pula e skuqur, tek një i konvertuar 26-vjeçar i bardhë, britanik, i cili shqetësohet shumë për gruan e tij të re, ky film i jashtëzakonshëm i ngjitet pas një turme gjithfarësh që kërkojnë martirizim, secili duke pritur radhën për të shkuar në një mision të fundit, i njohur nga Xhihadistët si Dugma. Programi Një ditë pas hapjes së Festivalit Ndërkombëtar të Filmit për të Drejtat e Njeriut, pra ditën e martë te Universiteti Europian i Tiranës do të shfaqet filmi Xhihadi një histori e të tjerëve nga Deeyah Khan si dhe do të diskutohet mbi temën e radikalizmit dhe fundamentalizmit. Ndërsa ditën e mërkurë, te Institucioni i Ekzekutimit të Vendimeve Penale Ali Demi (nr.325) do të shfaqet filmi Shtëpia nga More Raça si dhe do të flitet mbi temën e dhunës në familje me gratë e dënuara. Po këtë ditë, te Qendra Ten me Universitetin POLIS do të shfaqet filmi Selita nga Eriona Çami and Elton Baxhaku si dhe do të diskutohet mbi temën e planifikimit urban. Ditën e enjte te Akademia e Filmit Marubi në bashkëpunimin me Shkollën e Mesme Sami Frashëri do të shfaqet filmi Vajza me 672 mijë ndjekës nga Mirjam Marks, ndërsa temë diskutimi do të jetë komunikimi virtual. Ndërkohë, ditën e premte do të shfaqet te Akademia e Sigurisë filmi Xhihadi Kibernetik nga Hans Busstra. Po këtu do të diskutohet dhe për krimin kibernetik. Dita zë fill, protagonistët rrëfejnë emocionet e suksesit në Festivalin e Sarajevës Dita zë fill, një film i ri shqiptar, që ka depërtuar për t i bërë të dukshme dukuritë që vrasin shpirtin e qenieve njerëzore, ka shënuar sukses që në premierën e parë botërore. Filmi me regji të Gentian Koçit u shpall fitues për çmimin Aktorja më e mirë, që e mori Ornela Kapetani, në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Sarajevë. Aktorja luan rolin Letës, duke përcjellë nga sytë e saj dhimbjen e një nëne të re të vetmuar, që përballet me jetën e dhe përfundon në një situatë tragjike gjatë kohës që kujdesej për një të moshuar, Sofinë. Këtë rol e luan me mjeshtëri Suzana Prifiti. Ornela Kapetani rrëfen lidhjen e saj të ngushtë me figurën e Letës. Në këtë personazh Leta ishte një femër e shtypur që nuk kishte zë dhe kjo mosfolja, heshtja që ka gjatë filmit është një mënyrë dhuna sociale që i ushtrohet, shprehet Ornela Kapetani. Regjisori Gentian Koçi tregon si nisi historia e filmit që e çoi drejt suksesit. Nuk jam partizan i mesazheve të mbyllura, dua që gjërat të jenë të hapura. Duke parë të vërtetën në sy reflekton se si t i bësh më mirë gjërat, shprehet Gentian Koçi. Suzana Prifti, një aktore e talentuar që i ishte mohuar skena në diktaturë, ndihet shumë e lumtur që është pjesë e një filmi të suksesshëm. Përgëzim është fjalë e vogël për Gentin. Na dha mundësinë të shfaqemi si aktorë e ta trajtojmë me dinjitet këtë temë, shprehet Suzana Prifti. Filmi Dita Zë fill ishte një nga shtatë filmat e përzgjedhur që garuan në Sarajevë. Ky film është një bashkëprodhim shqiptaro-grek, prodhuar nga ARTALB FILM dhe GRAAL dhe është financuar nga Qendra Kombëtare e Kinematografisë, Qendra Greke e Filmit- EURIMAGES, Ministria e Kulturës, Bashkia e Tiranës e më gjerë. Xhevdet Xhafa: Veprat e mia në GKA, biografi e Kosovës Piktori Xhevdet Xhafa vjen për herë të parë në Galerinë Kombëtare në Tiranë me një koleksion veprash të cilat flasin mbi vetë artistin, njeriun dhe kombin. Ekspozita është kuruar nga James Ëalmsley dhe është organizuar në kuadër të kalendarit të përbashkët kulturor Shqipëri Kosovë. Veprat në teknikën mikse janë një pasqyrim i jetës së piktorit, dhe përfaqësojnë ndjenjat dhe qëndrimet e tij veçanërisht mbi çështje sociale dhe politike të kombit shqiptar. Në konferencën për shtyp drejtori GKA, Artan Shabani, shprehu mirënjohjen për realizimin e kësaj ekspozite e cila u bë e mundur nga bashkëpunimi midis dy galerive kombëtare, asaj të Kosovës dhe Shqipërisë. Është hera e parë që artisti dhe profesori vjen me një ekspozitë në Galerinë e Arteve dhe për këtë ndihem shumë i nderuar. Është një ekspozitë me vepra të një cikli që nuk mund të konsiderohet i mbyllur. Xhevdet Xhafa është një artist që ka qenë në avangardë që përpara viteve 90. Ai është një artist ndërkombëtar, tha ai. Ekspozita PranverArt bashkon 71 artistë në MHK Në sallën e ekspozitave të Muzeut Historik Kombëtar u çel ditën e djeshme ekspozita PranverArt me vepra në pikturë dhe skulpturë të 71 artistëve më të njohur të vendit tonë, por edhe të bashkatdhetarëve tanë nga Kosova dhe diaspora. Kjo ekspozitë është tashmë një aktivitet i përvitshëm tradicional, që ka zënë vend të përhershëm në kalendarin vjetor të veprimtarive kulturore të kryeqytetit. Ekspozita vjen këtë vit në edicionin e saj të tetë. Fillesat kjo ekspozitë i ka 42 vite më parë kur artistët u censuruan për frymën liberale të cilën përcillnin në krijime. Këtë vit, ky event vjen si rezultat i një bashkëpunimi të vyer mes grupit organizator dhe Muzeut Historik Kombëtar. Në ekspozitë, ditën e djeshme ishin të pranishëm shumë të ftuar dhe artdashës, të cilët ndoqën nga afër frutin e krijimtarisë më të fundit të artistëve pjesëmarrës. Ekspozita e çelur pranë Muzeut Historik Kombëtar do të mirëpresë vizitorët e vet deri me datë 22 Shtator. Shqipëri-Maqedoni, platformë për zhvillimin e Liqenit të Ohrit Projektit Drejt një qeverisjeje të përbashkët të trashëgimisë natyrore dhe kulturore ndërkufitare të rajonit të Liqenit të Ohrit, është në fokus takimit të gjashtë ndërkufitar, cili ka startuar dje dhe zhvillon punimet edhe ditën e nesërme në Pogradec. Takimi është pjesë e një projekti për forcimin e bashkëpunimit mes qeverive shqiptare dhe maqedonase për zhvillimin e qëndrueshëm të Liqenit të Ohrit dhe rajonit rreth tij. Rreth 20 përfaqësues janë pjesë këtij takimi përfshi zyrtarë nga Ministritë e Mjedisit dhe Kulturës së dy vendeve dhe Komisionet kombëtare të UNESCO, si dhe përfaqësues të bashkive në rajon. Takimet e platformës ndërkufitare kanë qëllim të lehtësojnë dhe përmirësojnë bashkëpunimin dypalësh mes përfaqësuesve të administratave qendrore dhe lokale të Maqedonisë dhe Shqipërisë, sektorit të turizmit dhe atyre që janë përgjegjës për zhvillimin rural dhe urban, kulturën, mbrojtjen e natyrës, menaxhimin e burimeve dhe mjedisit.

20 20 E Premte 15 Shtator 2017 SOT sport Skandali me ndërprerjen e ndeshjeve, FSHF nuk mban qëndrim Nuk ishte hera e parë që ndodhte dhe me shumë mundësi as e fundit. Jemi mësuar në vendin tonë të shohim ekipe elektorale që ngjiten dhe zbresin nga kategoria. Kemi parë plot klube ku bashkitë refuzojnë të japin kontributin e tyre, ndërsa në bashki të tjera ka luftë në Këshill për shumat e akorduara. Dje ishte sabotimi i radhës. Policia iku dhe ndeshja Tomori u ndërpre. Askujt nuk i intereson se dy skuadrat kanë bërë udhë, kanë shpenzuar, janë stërvitur, kanë derdhur djersë. Ndodhi edhe vjet. Kamza-Besëlidhja u shty. Policia erdhi, pa, iku. Nuk ka siguri, stadiumi nuk i plotëson kushtet, kemi informacione për sulm terrorist, është dhënë urdhër politik që policia të mos e marrë përsipër ndeshje që Besëlidhja të fitojë në tavolinë. Skenarë nga më të ndryshmet u përfolën. Pasi çështja kaloi në Apel dhe Disiplinë ndeshja u luajt. Në stadium nuk u bë asnjë ndryshim. Kuptohet qartazi se Policisë i teket dhe të saboton, sigurisht me urdhër nga lart. Diçka duhet bërë, ose të paktën duhet thënë FSHF, radha jote! QËNDRIMI/ Musta: Flamurtari zgjedhje ideale, fitojmë me Lushnjën në fundjavë Gol që në debutim. Emiljano Musta e nisi në mënyrën më të mirë aventurën e tij me Flamurtarin. Mesfushori nga Elbasani i cili pas 2 sezonesh la Teutën për të bërë një hap përpara në karrierën e tij, është i bindur që ka bërë zgjedhjen e duhur, ashtu siç i gëzohet faktit që realizoi që në ndeshjen e tij të parë zyrtare me Flamurtarin pikërisht në sfidën e Kupës së Shqipërisë ndaj Dinamos e cila u fitua me rezultatin 0-2 nga skuadra e Shpëtim Duros. Në humbjen 2-0 ndaj Skënderbeut, Musta qëndroi gjatë gjithë 90- minutëshit në stol. 25-vjeçari shpreson të debutojë edhe në kampionat me Flamurtarin pikërisht në sfidën e kësaj fundjave ndaj Lushnjës, takim që do të luhet në stadiumin Adush Muca të Ballshit, ndërsa përcakton edhe objektivin e kuqezinjve në këtë ndeshje. Nga Lushnja te vlerësimet për trajnerin Duro, por edhe te objektivat e tij personalë dhe ato të skuadrës. Musta shpreson që ky të jetë viti i Flamurtarit, duke besuar që ekipi vlonjat mund të fitojë një nga dy trofetë e rëndësishëm sezonal. Korçarët bëjnë 45 fantastike por s rezistojnë. Dinamo përmbys në pjesën e dytë në 3-1, Skënderbeu yll në pjesën e parë, shuhet në pjesën e dytë Adriatik BALLA G oli i shkëlqyer i Gjergji Muzakës nuk i mjaftoi Skënderbeut të dalë me pikë nga Kievi përballë Dinamos ukrainase. As avantazhi i pjesës së parë 1-0, pasi ukrainasit përmbysën në pjesën e dytë duke shënuar tre gola. Një pjesë e parë fantastike për korçarët, por në të dytën ekipi gaboi dhe u shthur, duke pësuar disfatë në ndeshjen hapëse të grupit B në Europa League. Skënderbeu zbriti në stadiumin e madh të Kievit mbrëmë me petk europian. Ishte një skuadër solide, e mbledhur si duhet, që funksiononte në të dy fazat e lojës, si në mbrojtje dhe në sulm. Natyrisht, përballë Dinamos ukrainase nuk ishte aspak e lehtë, për më tepër që Dinamo është një prej skuadrave më të mira europiane, sidomos në Europën Lindore, por dje Skënderbeu luajti me nerv dhe me qartësinë e duhur, sidomos në pjesën e parë, ku edhe kaloi në avantazh. Trajneri Ilir Daja kishte zgjedhur lojtarët e duhur për këtë ndeshje, duke i pozicionuar si duhet në fushë. Mbrojtja me në krye Jashanicën e Radasin në qendër, por edhe me Micin e Vangjelin në krah, ishin perfekt në ndërhyrjet e tyre në çdo moment kur Dinamo rrezikonte. Por diferencën dje e bënë mesfushorët shkatërrues të tillë si Lilaj, Osmani, Dita dhe Muzaka. Ky i fundit kishte një rol disi më kreativ, pasi operonte dhe në fazën sulmuese, ndërsa Xhejms luajti më shumë dje si mesfushor organizator, por pa dalë në lojën e tij më të mirë. Mbulimi një për një në minutat e para i dha Skënderbeut qetësinë e duhur, duke menaxhuar kohën, veprimet me topin, por edhe skemat taktike në fushë. në sulm i vetëm Soue e kishte të vështirë të çante, LËVIZJA/ Teuta ndjek shembullin e Partizanit, merr drejtor italian Nuk është vetëm Partizani me staf e këshilltarë të huaj, konkretisht italianë, por edhe Teuta po synon të kopjojë skemën funksionuese të Partizanit. Ambiciet e Teutës këtë edicion për të luftuar për një vend në kupat e Europës nuk janë të rastësishme. Gjithçka duket pjesë e një projekti të ri të nisur në Durrës që së fundmi ka parë t i bashkohet një emër i rëndësishëm në stafin drejtues, pasi ish presidenti i Cesenës Igor Campedelli do të mbulojë rolin e menaxherit të klubit. Nga italiani do të varen lëvizjet në merkato si Goli i shkëlqyer i Gjergji Muzakës nuk i mjaftoi Skënderbeut të dalë me pikë nga Kievi përballë Dinamos ukrainase. As avantazhi i pjesës së parë 1-0, pasi ukrainasit përmbysën në pjesën e dytë duke shënuar tre gola... por ai arriti ta vinte mbrojtjen vendase në alarm sa herë kapte topin, duke i krijuar frymëmarrje ekipit korçar në momentet kur loja ecte përpara në drejtim të sulmit. Në minutën e 39-të, pas një kombinimi të saktë të korçarëve, Muzaka zbulohet në mesfushë dhe pasi galopon me topin për 20 metra arrin të lëshojë një predhë në kufijtë e zonës, duke tundur rrjetën. Një gol mjaft i bukur që u festua me ovacione nga stafi teknik korçar. Ajo që duhet thënë se është Dinamo dominoi në mbajtjen e topit dhe në krijimin e aksioneve sulmuese, por raste të mirëfillta për gol pati fare pak, raste që i zgjidhi si duhet portieri në hyrje ashtu edhe në dalje, pasi çdo afrim apo largim do të bëhet me miratimin e tij. Ky afrim tek Teuta konfirmon edhe një herë se bregdetarët kanë ambicie të mëdha dhe këtë e kanë konfirmuar për momentin me lëvizjet në drejtim për të vijuar me infrastrukturën dhe ndërtimin e skuadrës. Ndërhyrja në rikonstruktimin e stadiumit ishte një nga etapat e para të ndryshimeve në Durrës, që është shoqëruar më pas nga shndërrimi i klubit në shoqëri aksionere. Administratori i ri i Teutës do të jetë Erjon Jakova, i vendosur Orges Shehi. Në pjesën e dytë ndodh e papritura, pasi Skënderbeu ndëshkohet brenda katër minutave të para me dy gola të shpejtë. Sydorshuk shënoi në minutën e 47-të, ndërsa Moraes dyfishoi në minutën e 49-të pas një pasigurie të mbrojtjes. Një përmbysje e shpejtë në vetëm katër minuta e Dinamos së Kievit, gjë që e vuri në presion të thellë Skënderbeu në minutat e mëpasme. Në të dy golat gaboi mbrojtja korçare, sidomos në golin e dytë, ku Osmani humbi topin pranë vijës anësore dhe kundërshtari ia mori topin dhe me tre pasime Dinamo e ndëshkoi keqas Skënderbeun. Pas golit të dytë ven- me votim unanim nga të tre aksionerët aktualë të klubit. Teuta e nisi me një fitore të pastër ndaj Luftëtarit sezonin në të cilin është krijuar bindja se durrsakët do të jenë konkurrentë të fortë me të mëdhatë. Jo më kot drejtimi i është besuar sërish Gugash Maganit, që e njeh mirë skuadrën por edhe kampionatin. Gjithashtu afrimet e Amadu Latif dhe Onieka Osemene nuk janë një rastësi, por pjesë e këtij projekti që në Niko Dovana shpresojnë ta mbyllin me një prezencë në Europë sezonin e ardhshëm. NDESHJET, GRUPI B Jang Bojs-Partizani Beograd 1-1 Dinamo Kiev-Skënderbeu 3-1 RENDITJA Dinamo Kiev 3 Partizani Beograd 1 Jang Bojs 1 Skënderbeu 0 dasit e kontrolluan sfidën si duhet, duke e menaxhuar epërsinë. Skënderbeu u duk i pafuqishëm për të ndërtuar aksion sulmues dhe nuk e vuri asnjëherë në rrezik gjatë pjesë së dytë portën e vendasve. Në minutën e 64-t, pas një goditje këndi, Mici shkakton penallti duke mbajtur me duar kundërshtarin. Nga pika e bardhë e 11- metërshit gjuajti Mbokani, duke shënuar golin e tretë. Shehi ishte shumë pranë topit, madje e preku lehtë atë, por nuk e ndali sferën që përfundoi në rrjetë. Daja bëri disa ndryshime të detyruara në mesin e pjesës së dytë, pasi Osmani e Jashanica u dëmtuan. Futi Gavazajn, Sahitin dhe Alitin, të cilët luajtën shumë mirë, sidomos Gavazaj, që tregoi se nuk është lojtar stoli dhe mund të luajë në nivel europian. I vetmi rast për Skënderbeun ishte ai i Soue që u fut në zonë dhe pas një rrëmuje mund të kishte qenë i saktë në gjuajtje, por topi i devijuar nuk u shfrytëzua as nga Vangjeli, gjuajtja e të cilit përfundon jashtë. Në minutën e fundit të ndeshjes ishte radha e Gavajzat të tregonte klas në veprimet e tij, por gjuajtja përfundimtare me të majtën devijohet në korne nga portieri vendas. Si përfundim Dinamo fiton 3-1 ndeshjen e parë në grupin B, duke marrë tri pikë, ndërsa Skënderbeu do të përgatitet për sfidat e ardhshme. DUELI Partizani i Beogradit ndal Jang Bojsin në grupin B Në kuadër të grupit B të Europa League, pikërisht në grupin e Skënderbeut, u përballën edhe Jang Bojs i Zvicrës me Partizanin e Beogradit. Të dyja skuadrat morën nga një pikë, sepse ndeshja përfundoi në barazim 1-1. Gjithçka u vendos në pjesën e parë. Në fillim kaluan në avantazh serbët me anë të Jankoviç në minutën e 11- të. Tre minuta më pas ishin zviceranët që barazuan shifrat me anë të Kristian Fasnaçt. Kjo ndeshje ishte përgjithësisht e barabartë, por Jang Bojs dominoi në mbajtjen e topit dhe në goditjet nga këndi, që do të thotë se u përpoq më shumë se kundërshtari për ta fituar ndeshjen. Në fund skuadrat u gëzuan me një pikë, por dukshëm rezultati favorizon serbët. PORTIERI Berisha shkëlqen me Atalantën përballë Evertonit Atalanta regjistroi një fitore spektakolare mbrëmë përballë Evertonit në kuadër të grupit E, duke marrë tri pikë të çmuara në këtë xhiro të parë të Europa League. Gjithçka u vendos në pjesën e parë, ku Atalanta shënoi tre gola të shpejtë dhe i dha orientimin e duhur fitores dhe tri pikëve. Në pjesën e dytë italianët vetëm menaxhuan fitoren. në këtë takim Berisha ishte siguri në portë dhe mediat italiane e vlerësuan për performancën. Në të njëjtin grup, Apollon Limasol barazoi në Qipro me Lionin 1-1, duke marrë secila nga një pikë. Ky grup udhëhiqet kështu që në start nga Atalanta me tri pikë, fitorja e së cilës mbrëmë ndaj Evertonit shihet si surprizë. LËVIZJA Korabi i merr talentin 19-vjeçar Flamurtarit Merkato është mbyllur, por në orën e fundit të saj edhe Korabi ka bërë një lëvizje interesante. Kështu, Korabi e ka përqendruar këtë verë merkaton tek elementët e rinj dhe huazimet kanë qenë një opsion për drejtuesit dibranë, që nga Skënderbeu kanë marrë Anteo Osmanllarin fillimisht, ndërkohë që së fundmi është konfirmuar një tjetër huazim. Bëhet fjalë për lojtarin e linjës majtë, vlonjatin Jurgen Qarri, që vjet ka spikatur me moshat e Flamurtarit. 19-vjeçari është vënë nën urdhrat e trajneri Julian Ahmataj, që gjithashtu ka marrë në ekip një tjetër lojtar të Besës. Bëhet fjalë për Ardit Osmani, 21-vjeçarin që luan si mbrojtës krahu. Ai ka nënshkruar për një vit me Korabin.

21 SOT sport Nuk kishte si të ndodhte ndryshe, sepse katër pikë në dy ndeshjet me Lihtenshtejnin dhe Maqedoninë nuk janë shumë për një skuadër që pretendonte gjashtë pikë të plota dhe për më tepër loja e skuadrës la për të dëshiruar. Kanë qenë këto fakte që kanë bërë që përfaqësuesja jonë të humbasë terren në ranglistën botërore të FIFA-s për ekipet kombëtare. Kështu, nga klasifikimi i fundit mësohet se Shqipëria humbet 3 pozicione në renditjen e përgjithshme të FIFA-s për muajin shtator. Nga vendi i 63-të ku ndodheshin një muaj më E Premte 15 Shtator Mbrojtësi kosovar i përfaqësueses tonë është titullar i padiskutuar prej kaq vitesh në Gjermani Minutazhi, Mavraj lojtari më në formë i Kombëtares toi në mënyrë euforike e të jashtëzakonshme golin e tij me Kombëtaren. Një gol me vlera, po me kokë, Mavraj e ka shënuar edhe ndaj Francës në miqësoren që zhvilluam në transfertë në vitin 2015, një gol të bukur e me vlera. Pas largimit të Lorik Canës nga Kombëtarja, Mavraj ishte kandidati kryesor për të marrë shiritin e kapitenit. Ishte edhe i zgjedhur i madh i tifozerisë kuqezi, nisur nga kontributi i tij në ekipin kombëtar dhe pesha që ka në repartin difensiv. Por shiriti i kapitenit shkaktoi debate jo të vogla, jo në gjirin e lojtarëve e të stafit, por në median sportive, ku kandidatët pas tërheqjes së Canës u shtuan përnjëherësh. Në listë u fut edhe shkodrani Elseid Hysaj, si lojtari më i çmuar i përfaqësueses tonë, vlerësuan nga Napoli deri në 50 mln euro, por sipas transfermarket.de vlerësohet në afro 20 mln euro. Mavraj nuk preferoi të bëhej pjesë e debatit, ndërsa situata u zgjidh kur me vendim unanim të grupit shiriti i kaloi Ansi Agollit, si lojtari veteran i përfaqësueses dhe me kontribut në ekipin kombëtar. Prej më shumë se një viti Agolli është kapiteni i kuqezinjve dhe një zgjedhje e padiskutuar si e besuar nga të gjithë, përfshi dhe Mavrajn, i cili sa herë përmendet shiriti i kapitenit, nuk ngurron të thotë se skuadra përfaqësuese e ka kapitenin e saj dhe ai është Ansi Agolli. Me siguri që kur të tërhiqet Agolli Mavraj do të jetë mbajtësi i shiritit të kapitenit të Kombëtares. Duke u kthyer tek Mavraj në kampionatin gjerman, mund të thuhet se kosovari është një nga pikat e forta të Hamburgut dhe një prej blerjeve kryesore të skuadrës gjermane. Në këtë sezon të ri Mavraj KLASIFIKIMI/ Shqipëria humbet 3 pozicione në FIFA, bie edhe Kosova nuk ka luajtur vetëm një ndeshje si titullar, për shkak se mori karton të kuq në javën e tretë të Bundesligës. Gjithsesi, në të gjitha ndeshjet e tjera ai është zgjedhje e parë e formacionit në mënyrë të padiskutueshme dhe e ka vfërtetuar në fushë se ka peshë në sukseset e ekipit. Ambiciet e Hamburgut këtë sezon janë të qëndrojë në Bundesligë dhe për këtë objektiv Mavraj merr peshë të madhe në mbrojtjes, sepse skuadra të tilla duhet të pësojnë sa më pak gola. Për vite me radhë, Mavraj ka qenë kampion i minutazhit në skuadrat ku ka luajtur, por edhe në Kombëtare, ku është titullar fiks dhe i padiskutuar. Megjithatë, Hysaj ka shanse të thyejë rekordet e minutazhit të Mavrajt si i angazhuar në përfaqësuese. Kombëtarja e femrave/ Grima optimist për fitoren kundër Zvicrës Kombëtarja e femrave do të luajë sot në Elbasan Arena përballë përfaqësueses së Zvicrës, në kuadër të eliminatoreve për Kampionatin e ardhshëm botëror. kjo është ndeshja e parë në grup për vajzat kuqezi, ndërsa trajneri i kombëtares së femrave, Armir Grima, beson se skuadra e tij do ta nisë me fitore fazën eliminatore, duke shpresuar të bëjnë maksimumin sot në Elbasan. Gjithsesi, Grima thotë se grupi duhet të qëndrojë me këmbë në tokë sepse Shqipëria ende nuk është pjekur për të pasur suksese të mëdha ndërkombëtare në futbollin e femrave. Mendojmë që do ecim me hapa të kujdesshëm, duhet të tregohemi të matur dhe të shohim se nga vijmë. Ne pretendojmë që këto eliminatore të bëjmë diçka më shumë se herët e tjera dhe të reklamojmë futbollin e femrave. Fillon një fazë tjetër përballjesh. Zvicra është kokë grupi, do jetë e vështirë, por do të bëjmë gjithçka në fushën e lojës, u shpreh Grima. Nëse trajneri kërkon të ruajë modestinë e skuadrës, për kapitenen Albina Rrahmani asgjë nuk është e pamundur. Kualifikimi historik i Vllaznisë në Champions League për femra është një sinjal i mirë Adriatik BALLA M ërgim Mavraj është një prej lojtarëve kryesorë të Ko mbëtares tonë kuqezi. Kosovari ka prej disa vitesh që luan në nivele të larta dhe për t u mbajtur mend gjatë janë të gjitha ndeshjet e tij me ekipin përfaqësues. Në fillim Mavraj e kishte refuzuar ekipin tonë kombëtar, por me kalimin e kohës ai u tërhoq, kërkoi ndjesë dhe më në fund vendosi të veshë fanellën kuqezi, si një zgjedhje zemre. Të dhënat e tij ishin të shkëlqyera që prej momentit kur ai ishte pjesë e skuadrave kombëtare të moshave të Gjermanisë, deri në U-212, por më pas zgjodhi të përfaqësojë Shqipërinë. Debutoi me Kombëtaren nën drejtimin e De Biazit që në startin e eliminatoreve të Botërorit 2014, por kulmin e tij Mavraj me skuadrën kuqezi të Shqipërisë do ta shënonte gjatë eliminatoreve të Europianit Francë- 2016, aktivitet ku Shqipëria për herë të parë arriti në finalet Kampionatit Europian, duke shkruar një faqe suksesi në historinë e futbollit shqiptar. Mavraj ka luajtur që në fillim në qendër të mbrojtjes dhe së bashku me Mavrajn kanë ofruar siguri në ekip. Ka qenë një zgjedhje e mparë e padiskutueshme e trajnerit De Biazi në të gjitha takimet dhe ka dhënë maksimumin për Kombëtaren. Fjalëpak e punë shumë, por edhe vendimtar me golin e tij të shënuar ndaj Armenisë në Elbasan, ku barazoi përkohësisht me një gjuajtje të shkëlqyer me kokë dhe i hapi rrugën fitores së ekipit (2-1, shënoi Gashi golin e fitores). Në atë ndeshje Mavraj e fesparë, kuqezinjtë janë zhvendosur më poshtë në të 66-tin, edhe pse nuk kanë pësuar humbje në dy ndeshjet eliminatore me Lishtensteinin dhe Maqedoninë, që ishin edhe dy sfidat e para të Kristian Panuçit në krye të Shqipërisë. Katapultimi i skuadrave joeuropiane si Bolivia, Kina dhe Guinea ka ndikuar në këtë rrëshqitje të lehtë të kuqezinjve. Dy humbjet radhazi në eliminatoret e Botërorit me Finlandën dhe Kroacisë kanë ndikuar edhe në renditjen e Kosovës që nga vendi i 180 ka zbritur në pozicionin e 184-t. Përsa i përket 10-shes më të mirë, Gjermania ka zhvendosur në vendin e dytë Brazilin, ndërsa Portugalia ka fituar plot tre pozicione duke ulur në të katërtin Argjentinën. Belgjika gjithashtu është katapultuar nga vendi i 9-të në të 5-in, ndërsa më pas vijnë me radhë Polonia, Zvicra, Franca, Kili dhe Kolumbia. Ndeshjet e tetorit janë përcaktuese për pozicionin në renditje të skuadrës për fundin e këtij viti, por Shqipëria në tetor luan ndaj Spanjës dhe Italisë, dy ekipet më të forta të grupit e nga më të fortat në botë. për futbollin e kësaj gjinie në vendin tonë. Vajzat janë të bindura që këto eliminatore do të prodhojnë diçka pozitive. Shpresojmë të jemi surpriza e grupit dhe të mos jemi në fund, edhe në Champions ishte e vështirë për Vllazninë por duhet të kalojmë pengesat dhe duhet të jemi në rritje, shtoi Grima. Në grupin ku bëjnë pjesë (përveç Zvicrës edhe Polonia, Skocia e Bjellorusia, skuadra jonë shihet si ekipi për t u mundur. Në një farë mënyrë çdo kundërshtar mund të ndjejë presionin e fitores ndaj vajzave kuqezi, por në fakt presioni konsiderohet i dyanshëm. Derisa vesh fanellën dhe përfaqëson kombin, përgjegjësia është e pranishme. Nuk kemi presionin e skuadrave të tjera por kemi presionin për të vijuar paraqitjet e mira që bëmë në turin paraeleminator. Do të mundohemi të tregojmë që jemi të gatshëm për tu përballur me këto nivele, përfundoi Grima. Sfida do të luhet në stadiumin e Elbasanit dhe kjo duket të ketë qenë një kërkesë e stafit teknik dhe futbollisteve. Ngrohtësia e ndjerë në duelin me Greqinë më 11 prill ka bërë që Elbasan Arena të konsiderohet si shtëpia e vajzave kuqezi. Për vite me radhë, Mavraj ka qenë kampion i minutazhit në skuadrat ku ka luajtur, por edhe në Kombëtare, ku është titullar fiks dhe i padiskutuar. Megjithatë, Hysaj ka shanse të thyejë rekordet e minutazhit të Mavrajt si i angazhuar në përfaqësuese... PORTIERI Hoxha në pikëpyetje, Partizani ende i paqartë Portieri Alban Hoxha është penalizuar nga klubi i Partizanit me 2 mijë euro gjobë dhe një penalizim me mungesë në ndeshjen e Laçit, për shkak se kishte thyer rregullat disiplinore. Por Luçiano Moxhi duket se nuk është i kënaqur me një vendim të tillë, duke thënë se Hoxha duhet të kërkojë ndjesë ndaj stafit dhe lojtarëve për gjestin e tij, në të kundërt do ta ketë të vështirë të futet në formacionin bazë. Një qëndrim i tillë i Moxhit lë të kuptohet se marrëdhënia e stafit teknik e drejtues italian me portierin e të kuqve ka kaluar në një plan tjetër e jo sportiv, e thënë ndryshe Hoxha edhe mund të largohet në merkaton e dimrit nga ekipi i kuq. Këto marrëdhënie ka pak shanse të rikuperohen. HESHTJA Kukësi bëhet memec para Partizanit, vendim i klubit Kukësi do të përballet në fundjavë me partizanin në atë që quhet kryendeshja e fazës së parë të Superiores, takim që do të luhet në kryeqytet. Kuksianët fituan në javën e parë me Kamzën, por loja la për të dëshiruar dhe vetë presidenti Gjici e trajneri Milinkoviç kanë qenë kritik për performancën e skuadrës në këtë ndeshje. Ndaj Partizanit kërkohen impenjim më i madh, në të kundërt Kukësi rrezikon të ndëshkohet. Duhet thënë se presidenca ka vendosur heshtje shtypi, në mënyrë që lojtarët të mos vuajnë presionin mediatik dhe të fokusohen vetëm tek ndeshja e fundjavës me demat. Kjo do të jetë një përballje e hapur, ku të dy palët do të kërkojnë maksimumin, domethënë trepikëshin. TRAJNERI Allmuça: Dinamo ka kontigjent të mirë, do të rigrihet Trajneri i Dinamos, Igli Allmuça, beson se Dinamo do ta gjejë forcën të ringrihet në kampionat dhe shfaqi besimin e tij tek grupi i lojtarëve që ka në dispozicion. Nuk donim të harxhonim forcat për Kupë por megjithatë pash sinjale të mira edhe nga futbollistët që u aktivizuan. Mendoj që do të bëjmë mirë në kampionat. Objektivi ynë është ndeshja e radhës dhe ne dëshirojmë të edukojmë futbollistët me këtë frymë. Duhet të sillemi kështu pa i vendosur objektiva dhe pa i vënë nën presion të rezultateve. Jemi të kënaqur me këtë kontigjent që kemi. Shpresojmë që atë që ekipi ka treguar në miqësore ta tregojë edhe në kampionat, u shpreh Allmuça.

22 22 E Premte 15 Shtator 2017 kulture Selena Gomez bën transplant, shoqja e ngushtë i dhuron veshkën Vetëm disa muaj më parë Selena Gomez e shihnim kudo. Promovoi videon e re të këngës Bad Liar, pati kopertinën e Vogue dhe bëri mjaft intervista. Por teksa vazhdoi vera, 25-vjeçarja u zhduk. Ka qenë ajo vetë që bëri të ditur përmes Instagram se ka pasur një arsye të fortë që u zhduk nga blicet. Jam shumë e vetëdijshme se shumë nga fansat e kishin vënë re se nuk u shfaqa për një periudhë të verës, duke pyetur pse nuk po promovoja këngën e re, për të cilën jam shumë krenare. Zbulova se kisha nevojë për një transplant të veshkës për shkak të sëmundjes së Lupus dhe do shërohesha, shkruan Selena. Gomez ka folur për Lupus që në vitin 2015, ku tha se kishte nevojë për një organ të ri për të siguruar shëndetin e saj të plotë. Këngëtarja pranon se nuk ka fjalë për të falenderuar shoqen e saj të ngushtë, yllin 29-vjeçar të Secret Life of the American Teenager, Francia Raisa. Ajo më dha dhuratën e fundit duke sakrifikuar duke më dhuruar veshkën e saj. Jam shumë e bekuar. Të dua shumë motër, shkruan Selena. Selena Gomez e lindur si Selena Marie Gomez është një këngëtare dhe aktore amerikane nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Selena së pari filloi karrierën në serialin Magjistarët e sheshit Uejverli gjithashtu edhe në shumë filma tjerë. Para se të bënte debutimin në Walt Disney Selena kishte rol në Barni dhe shokët një serial për fëmijë që nga vitin Selena u lind në vitin 1992 më 22 Korrik në një qytet në Texas të SHBA. I formuar në 2009, Selena Gomez & Scene (aka Selena & Scene) është një grup pop i cili përbëhet nga Selena Gomez në vokal, Ethan Roberts në kitarë, Clement Joey në bas, Greg Garman në bateri dhe Dane Forrest në tastierë. FJALEKRYQI SOT Horizontal 1- Usain..., xhamaikani rekordmen botëror. 4- Vegël muzikore frymore. 7- Mustafaj i politikës. 12- Fshat i Tiranës në rrugën për në Elbasan. 13- Cohë për çarçafë. 14- Abati... tek filmi Konti Montekristos. 15- Një e njëmijta pjesë e milimetrit. 17- Lëndë për veshjen e metaleve. 18- Detyra Ushtarake. 19- Bija e Kelmendit. 20- Aktori... Fehmiu. 21- Kafshë shtëpiake, i mungon fundi. 22- E porsa bërë. 23- Një shkrimtar indian autori Gjylistani dhe bostani. 24- Ish futbollisti spanjoll... Gonzales. 25- Burrë me qime në faqe. 26- Ish futbollisti gjerman Rudi Rrafsh në formë trekëndëshi që formon lumi në grykën e derdhjes, pa fund. 28- Një shoqëri e vjetër italiane e karburantëve. 29- E bukura e Trojës, pa fund. 30- Titull fisnik në një perandori. 32- Kompozitori Ibrahimi në inic. 33- Fshat i Fierit, i pashquar. 34- Fjongo që venë vajzat tek flokët. 36- Zalla i futbollit. 37- Një qytet pothuajse në qendër të vendit. 38- Ka edhe një të tillë fetar. 39- Arritje më e lartë në një garë sportive. 40- Ndihmës mjeke në maternitet. 41- Vullkan në Itali. Vertikal SUDOKU 1- Ish futbollisti i Tiranës Arjan Lumë në Rusinë Lindore rrjedh nga malet Altai. 3- Fshat shuma afër Tiranës në rrugën për Krujë. 4- Lumë i gjatë në Francë. 5- Është kontinent. 6- Komuniteti Europian. 7- Mjeshtri i klarinetës Laver Shkurre e egër që bën kokrra të kuqe që haen (mbrapsh). 9- Seksioni Industrial Kosovë. 10- Përemër vetor. 11- Njëlloj si bast apo kusht. 13- Është element kimik, ka simbolin kimik Bo. 14- Fukara. 16- një ngjyrë. 17- I ngjan bostanit por është vezak dhe i verdhë. 18- Emër burri. 20- Gjitar i madh deti. 21- Përsëei një ngjyrë tjetër. 22- Protagonisti ke filmi Si gjithë të tjerët Edmond Afërdita... e RTV, pa fund. 24- Vrapon. 25- Njeri i keq, imoral dhe i poshtër. 26- Ish futbollisti shkodran Ragami. 27- I thuhet kalit me qime të kuqe a të kuqerremtë. 29- Vagabond, ndërmjetës për punë imorale. 30- Personazh tek komedia Zonja nga qyteti. 31- Politikani Perikli Piktori Sokrat Zotëroj. 35- Fshat i bukur buzë Ohrit. 36- Lidhja komuniste. 37- Notë në pentagram. Rëra në shkretëtirë Pasi kishin kaluar tërë ditën duke u marrë me rregullimin e defektit të makinës, dy shokë u kujtuan se ku ishin. Kishin humbur në një shkretëtirë krejt të vetëm. Njëri prej tyre i thotë shokut tjetër: - Kam për të të dhënë dy lajme. Njëri është i keq dhe tjetri është i mirë. Shoku i lodhur dhe i mërzitur i thotë: - Në rregull. Po të dëgjoj. Tjetri fillon: - Lajmi i parë, i keqi është se na duhet të hamë vetëm rërë. Ndërsa tjetri, i mirë është se kemi me shumicë dhe nuk do e ndjejmë mungesën. Dokumentari Një gazetare e famshme amerikane, duke regjistruar një dokumen- tar në vendet arabike para luftës, kishte vënë re se gratë ecnin gjithmonë pas burrave. Pasi u kthye edhe një herë pas disa kohësh vuri re një fakt tjetër. Burrat ecnin dhjetë metra pas grave. Gazetarja tepër kureshtare i afrohet një gruaje dhe e pyet: - Mrekulli! Cili është shkaku i një ndryshimi kaq të madh në një kohë fare të shkurtër? Dhe gruaja që i përgjigjet: -...Minat! Vjehrra e sëmurë Dikush në Athinë, e kish vjehrrën shumë të sëmurë dhe i thanë se në Betlehem ishte një doktor shumë i mirë, e mund të shërohej. Mbas shumë analizash e kurash të ndryshme vjehrra nuk ja hodhi dot, por vdiq. E njoftojnë dhëndrin e i thonë se varrimin e kishin rregulluar e do t ja bënin atje. -Në asnjë mënyrë, thotë ai, ma sillni këtu. -Po është më lirë ekonomikisht i thanë, me 2000 euro mbarojnë të gjitha shpenzimet. Vetëm transporti për Athinë është 10-fishi. -E dua patjetër këtu, këmbëngulte ai. -Kaq shumë e ke dashur, e pyetën -Jo more, u përgjigj, po andej në ato anë, kam dëgjuar se është ringjallur dikush, para nja 3000 vjetësh dhe nuk dua të rrezikoj, e të filloj e ta duroj edhe një herë nga e para.

23 kulture Vrau nipin me peshën e saj, bën transformim rrënjësor Një grua që mbante nofkën vrasëse gjysmë ton u akuzua se ka vrarë nipin e saj pasi u rrotullua mbi të. Ajo peshonte 453 kg dhe ka bërë një transformim total në trupin e saj pas kësaj ngjarje. Në fakt, Mayra Rosales e tha këtë gjë për të mbajtur fajin e motrës, e cila e kishte goditur në kokë me furçë flokësh. Dëshmia e rreme bëri që motra të tregojë të vërtetën duke u dënuar me 15 vite burg. Pas dënimit, motra i kërkoi që të kujdesej për dy fëmijët e saj. Që nga ai moment, 32-vjeçarja nisi të dobësohej duke iu nënshtruar operacioneve. Unë po vdisja. Nuk e di nëse keni parë këtë në fytyrën time kur shihni fotografitë. Unë e kisha braktisur jetën. Isha gjallë por nuk po e jetoja. Ushqimi ishte gjithçka duhet të bëja për të jetuar, ka thënë ajo për ABC News. Ajo ka humbur më shumë se 300 kg dhe iu nënshtrua 11 operacioneve, ndërsa tani ndihet njeri normal. Përgjigjet e fjalëkryqit Fjalëkryq i shifruar Mini-tanket që do të përdoren në luftërat e së ardhmes Kompania britanike e mbrojtjes BAE Systems ka publikuar imazhe të mini-tankeve që mund të revolucionarizojnë luftën në të ardhmen. Koncepti i ri, i koduar me emrin Ironclad është parashikuar që të bashkëpunojë në të ardhmen së bashku me mjetet e tjera tokësore, por edhe ajrore të telekomanduara, në mbështetje të trupave ushtarake në fushën e betejës. Këto pajisje mund të përdoren për zbulime, të evakuojnë trupat ushtarake, si dhe të veprojnë si një njësi për asgjësimin e bombave. Kompania britanike synon që në një të ardhme të afërt këto pajisje të jetë plotësisht autonome, duke vepruar pa u kontrolluar nga njerëzit. Aktualisht, këto modele janë të afta të veprojnë në një rreze deri në 1 kilometër. Pajisjet do të paraqiten këtë javë në konferencën Ndërkombëtare të Mbrojtjes dhe Sigurisë. E Premte 15 Shtator HOROSKOPI HOROSKOPI HOROSKOPI HOROSKOPI HOROSKOPI HOROSKOPI HOROSKOPI HOROSKOPI HOROSKOPI Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani 21 mars 20 prill 21 prill 21 maj 22 maj- 21 qershor 22 qershor- 22 korrik 23 korrik 22 gusht Sot marrëdhënia e disave prej jush me partnerin do jetë në një fazë pak delikate. Duhet të jeni të kujdesshëm dhe të mos irritoheni për gjënë më të vogël. Peshorja 23 shattor-22 tetor Sot do mundoheni me çdo kusht të ruani një klimë të qetë dhe harmonike me partnerin. Për disa, kjo do realizohet ndërsa disa të tjerë do kenë probleme. Sot së bashku me partnerin do eksploroni disa gjëra të reja ne dashuri. Kjo do ju bëjë të ndjeheni mirë dhe do e kuptoni sa të lidhur jeni me njeri tjetrin. Akrepi 23 tetor 21 nëntor Planetët do ju bëjnë me humor të keq sot dhe nuk do jetë një ditë shumë e mirë për dashurinë. Qëndroni pak vetëm sepse do e mërzitni edhe partnerin. Çiftet të jeni më realistë. Mos bëni sikur çdo gjë po shkon mirë por pranojini problemet dhe mundohuni t i zgjidhni. Horizontal 1- Shi i vazhdueshëm pa pushim. 6- Është grimcë elementare. 7- Qendër. 8- Pohojnë italianët. 9- Aktori italian Benini në inic. 10- Moment, pa fund. 11- Aktorja Zamira Fshat i Gjirokastrës ku gjendet një burim uji që tregëtohet. 16- Ka për kryeqytet Senegali. 17- Ish shoqëri karburantesh në vendin tonë. 18- Gjigand. 19- Lumë në Rusinë Lindore buron nga malet Altai. 20- Art i të kërcyerit me figura në skenë. 22- Skuadër italiane. 23- Shtylla e varkës me vela. 24- Notë muzikore. 25- Diçka e njëllojtë që ngjet shuma. 26- Robin..., ish futbollist i Mançesterit. 27- Mbishkrim në varr. 29- Shkrimtari Brahimi. 30- Goditje e fortë dhe e menjëhershme. 31- Aktori Flloko Pampuri, ish kampion olimpik në ngritje peshe. 33- Shpend i ngjashëm me pëllumbin me një rreth përgjatë qafës. 35- Mbreti i Shekspirit Soza, futbollist uruguajan ka luajtur me Lacion dhe Milanin, (U=O). 37- Targa e Beratit. 38- Mikrob. 39- Sektor Edukativ Batërflaj, një opera e Xhakomo Puçinit. 41- Cohë për rroba pune. 42- Arabia Saudite ka për kryeqytet Veshje e priftit. Jeta në çift do të influencohet nga Venusi dhe ju nuk do keni konflikte me partnerin. Dashuria do mbizotërojë në lidhje. Ujori Vertikal Jeta në çift do ju japë shumë kënaqësi sot. Do qëndroni afër partnerit, do kaloni momente pasiononte dhe do argëtoheni së bashku. 22 janar 1 9 shkurt Nëse doni të gjeni zgjidhje për problemet tuaja në çift, atë duhet ta kërkoni brenda vetes suaj. Reflektoni për disa momente dhe qëndroni pak vetëm. Virgjëresha 22 gusht-22 shtator Ka ardhur koha që ju ta merrni pak më seriozisht marrëdhënien tuaj në çift. Tregojeni sharmin tuaj dhe dëgjojeni me vëmendje partnerin. HOROSKOPI HOROSKOPI HOROSKOPI HOROSKOPI HOROSKOPI HOROSKOPI HOROSKOPI HOROSKOPI HOROSKOPI Shigjetari Bricjapi 22 nëntor-21dhjetor 22 dhjetor 21 janar Aftësia joshëse e beqarëve Mos u bëni kapriçozë sot në do ketë një impakt pozitiv sot. dashuri. Nëse doni që partneri t iu Do takoni dikë sharmant i cili plotësojë një dëshirë duhet të do jua bëjë ditën edhe më të bëheni të duruar. Për beqarët nuk bukur. Do shkëlqeni! do jetë një ditë e favorshme. 1- Nofkë e aktorit francez Silvester Stalone. 2- Lëng që të bije në vehte kur je në një gjendje asfiksije. 3- Sinjal i koduar për ndërhyrje emergjente. 4- Hektori, shkrimtar francez në inic. 5- I dërguar i posaçëm në një shtet tjetër. 8- Djall, shejtan. 10- Vajzat në dialektin verior. 11- Plenci i pulës. 12- Perime bishtaje. 13- Një shtet afrikan me kryeqytet Tripoli. 14- I porsa dalë nga fabrika. 15- Përemër vetor. 16- Jam në hall, në mëdyshje apo në Çmim i caktuar i një malli që del në shitje. 20- Thikë xhepi. 21- Tepsi e cekët prej bakri me buzë të kthyera. 23- Ai i Ana Frankut. 24- I pamëshirshëm, barbar. 25- Pije alkoolike... kampari. 26- Njeri i pasur ose i Rrafshnaltë në Azinë Qendrore. 29- Bën pjesë në mjetet e grimit për femrat. 31- Vërshim i popullit në shesh. 32- Fenomen atmosferik që ndodh kur pushon shiu. 33- Kalliri i misrit pa kokrra. 34- Tip automjeti italian. 36- Françesk... kantautor që vdiq para disa kohe Spencer. 39- Njëlloj si nr.3 vertikalisht. 40- Adelina e letrave në inic. 41- Pohojnë rusët. Peshqit 20 shkurt 20 mars Nëse keni mosmarrëveshje me partnerin mundohuni të qetësoheni dhe të ruani qetësinë. Lërini gjërat të rregullohen vetë.

24 24 E Premte 15 Shtator 2017 SOT sport Anceloti-Bajern s ka më dashuri, në janar vjen divorci Trajneri italian ka probleme me menaxhimin e grupit, për shkak të rebelimit të brendshëm. Lënia në stol e Tomas Mullerit po përshpejton largimin e tij drejt Kinës Adriatik BALLA B ajerni i Mynihut nuk e ka nisur aspak mirë sezo nin e ri në Bundesligë dhe duket se ka probleme të brendshme që kulmojnë me marrëdhënien e tensionuar të trajnerit Karlo Ançeloti me lojtarët e tij. Fillimisht me sulmuesin Tomas Muller, të cilin e ka ulur prej kohësh në stol dhe ky përbën një veprim që ka sjellë shqetësim në opinionin sportiv në Gjermani, përfshi dhe trupën drejtuese të klubit bavarez, më pas probleme me sulmuesi Levandovski, të cilin e ka kritikuar jo pak gjatë ditëve të fundit dhe si të mos mjaftonin këto, një rebelim i Frenk Riberi për uljen në stol në ndeshjen e Champions League përballë Anderlehtit. Ançeloti po luan me fatin dhe pavarësisht se ka një staturë gjigande si trajner, i suksesshëm me Milanin, me Çelsin e madje dhe me Realin e Madridit, ku fitoi Champions, ai nuk po ia del të disiplinojë Bajernin e Mynihut. Zërat për një largim të tij kanë filluar të shpërfaqen në mediat gjermane dhe jo vetëm. Ka pasur dhe ishlojtarë të Bajernit të Munihut që pretendojnë se në janar tekniku italian do të kalojë në Superligën kineze, ku i është bërë një megaofertë nga një klub kinez. Por nga ana tjetër, vetë Ançeloti ka preferuar të heshtë rreth të ardhmes së tij, madje në konferencën e fundit për shtyp ai kujtoi se sa kohë është trajner do të bëhet sikurse thotë ai e askush tjetër, duke gjetur argumente ta pamohueshëm sportivë për Bajernin që i japin të drejtë në vendimmarrjen e tij. Por kjo nuk mjafton dhe fakti se po përmenden destinacionet e mundshme për të ardhmen e tij, tregon se midis Bajernit dhe Ançelotit nuk ka më dashuri dhe një divorc i pashmangshëm duket në horizont. Edhe vetë mediat italiane shkruajnë se e ardhmja e Karlo Ançelotit në dyshim. Drejtuesit e kampionëve të Gjermanisë mesa duket janë të pakënaqur nga forma jo e mirë që po tregon skuadra. Humbja e fundit ndaj Hofenheim ka rritur disi notat kritike. Pavarësisht se me lojë, bavarezët bindën, mungesa e rezultatit pozitiv konsiderohet si diçka e patolerueshme. Të gjithë këto faktorë kanë bërë që në drejtim të teknikut italian kanë lindur pikëpyetje për të ardhmen e tij. Gjithashtu, dhe debatet mes Ançelotit dhe sulmuesit Thomas Muller kanë krijuar një ambient jo të qetë në radhët e bavarezëve. Mediat gjermane, raportojnë se me shumë mundësi Karlo Ançeloti do të vazhdojë të jetë numri një i stolit të Bajernit deri në fund të sezonit edhe pse nuk përjashtohet mundësia e largimit të tij në mes të kampionatit, gjithmonë nëse skuadra nuk bind me lojë edhe rezultate në Bundesligë dhe Champions League. Kandidati më potencial për të zënë vendin e 58-vjeçarit është ai i trajnerit të Hofenheim Julien Nagelsman. Mbetet të shihet e ardhmja e Bajernit në javët në vazhdim, por nëse nuk do të ketë përmirësim në lojë e rezultate, atëherë largimi i Ançelotit nga Bajerni i Mynihut do të jetë thjesht çështje kohe. QËNDRIMI/ Nejmar del hapur: Po, dua Topin e Artë! Braziliani Nejmar braktisi Barcelonën për Paris Saint Germain, për të mos qëndruar më si hije e Mesit, por për të tentuar të jetë numri një në botë. Në dekadën e fundit Topi i Artë ka qenë pronë e Mesit dhe Ronaldos, por me kalimin tek PSG Nejmar synon ta fitojë këtë trofe, për më tepër që tani ai është lojtari më i shtrenjtë i historisë, i vlerë për 222 mln euro. Fitimi i Topit të Artë është ëndrra e çdo futbollisti por edhe pse e dëshiron ta bëjë të tijin këtë trofe, Nejmar nuk është i fiksuar, pasi për momentin ka objektiva të tjerë. Është e vërtetë dhe nuk kam pse e fsheh diçka të tillë. Çdo futbollist dëshiron ta fitojë Topin e Artë. Është çmimi individual më prestigjioz, por unë aktualisht nuk mendoj për këtë. Për momentin jam i përqendruar te skuadra, dua të ambientohem mirë me grupin dhe të jap më të mirën time për PSG në mënyrë që të fitojmë shumë trofe, u shpreh Nejmar. Aventura e Nejmar te skuadra franceze, ka nisur në mënyrë ideale dhe braziliani ka shënuar 5 gola në 5 ndeshjet e tij të para. Jam bërë pjesë e një skuadre të madhe. Gjërat po shkojnë mirë për ne dhe besoj që i kemi të gjitha mundësitë për ti fituar të gjitha trofetë. Jam i kënaqur me paraqitjen time në këto 5 sfida të para, por të rëndësishme janë fitoret e skuadrës, shtoi Nejmar. TRAJNERI Valverde ringjall Barcelonën, riktheu blaugrana tek fitoret Barcelona e këtij sezoni të ri duket e ndryshme nga kampionati i kaluar. Të paktën ky vlerësim pozitiv vjen nga specialistët në Spanjë. Por çfarë ka ndryshuar në lojën e Barcelonës? Element karakteristik i tyre është mbajtja e topit. Vitin e kaluar skuadra shfaqej gjithmonë dominuese në përqindjen e mbajtjes së topit, por pa dhënë rezultate, e kundërta është paraqitur në këto katër takime të para, tre në kampionat dhe 1 në Champions. Ekipi ka tani një formacion bazë: Ter Stegen, Semedo, Pike, Umtiti, Alba, Rakitiç, Buskets, Iniesta, Dembele, Mesi e Suarez, ndërkohë në stol alternativat nuk mungojnë, një tjetër detaj që Barçës i ka munguar vitet e fundit dhe në jo pak raste mungesa e alternativave i ka penalizuar. Mesfusha është e njëjta me Buskets, Iniesta dhe Rakitiç, por kjo treshe është më e bashkuar dhe më të saktë në fazën difensive. Në tërësi, skuadra është e mbledhur dhe mbrohet më mirë. Në aksionet e golit ekipi tregohet i qetë. Në lojën e tyre katalanasit qëndrojnë pak të tërhequr për të afruar kundërshtarin në zonën e tyre, një stil që përdoret për të nisur kundërsulmin. Një fals, pasi në sulm Mesit i është dhënë mundësia për të bërë disa role, atë të organizatorit duke qëndruar pas Dembele dhe Suarezit, të qendërsulmuesit dhe sigurisht për tu vendosur në krah. Në këto katër takime të para, Barcelona ka arritur të realizojë 12 gola dhe nuk ka pësuar asnjë. Është fillim pozitiv për një skuadër që kishte humbur shkëlqimin e saj. MESFUSHORI Isko rinovon zyrtarisht kontratën me Realin Reali i Madridit u kthye tek fitoret pas dy dështimesh radhazi në kampionatin spanjoll. Por fitorja erdhi në xhiron e parë të fazës së grupeve të Ligës së Kampioneve. Dhe u desh që të kthehej Kristiano Ronaldo që të kthehej dhe Reali tek fitoret. Ndërkohë, një tjetër lajm i mirë vjen nga kampin i Los Blancos. Mesfushori i Real Madridit, Isko, ka rinovuar kontratën e tij me gjigandin spanjoll deri në vitin Real Madridi i ka vendosur spanjollit një klauzolë lirimi prej 700 milionë eurosh. Isko kishte vetëm edhe një vit kontratë me madrilenët, por dëshira e tij gjithmonë ka qenë që të rinovonte kontratën me gjigandin spanjoll, gjë që edhe ndodhi ditën e djeshme. SURPRIZA 10 mijë tifozë të Këlnit pushtojnë Londrën Mediat gjermane thonë 10 mijë, por mediat britanike thonë 20 mijë. Bëhet fjalë për tifozët e Këlnit që ishin të pranishëm dje në Londër, duke bërë që të shtyhet takimi midis Arsenalit dhe Këlnit në kuadër të Europa League. Organizatorët u gjendën të papërgatitur, pasi për gjermanët ishin lënë 2900 vende, ndërsa tifozët kanë tentuar të futen me forcë fillimisht te pjesa e lënë për tifozët miq, por duke qenë se numri ishte shumë i madh, atëherë tifozët e Këlnit kanë bllokuar hyrjet e tifozëve vendas, duke rrezikuar përshkallëzimin e situatës. Policisë iu desh shumë punë të normalizonte situatën, prandaj u desh edhe nisja me vonesë e takimit, fiks në orën 22:05. SULMUESI Ronaldo: Reali i lindur për të fituar Champions Nëse ka një klub që ka staturë Championsi ai është Reali i Madridit. Ky është një perceptim i përgjithshëm në Europë dhe e beson edhe sulmuesi portugez Kristiano Roanldo. Ylli madrilen ka insistuar se Real Madridi do të vazhdojë aferën e dashurisë me Ligën e Kampionëve edhe gjatë këtij sezoni. Mbretërit që kanë ngritur trofeun europian tre herë brenda katër vjetëve të fundit, filluan sezonin e ri me fitoren 3-0 ndaj APOEL-it. Në këtë takim Ronaldo realizoi dy gola dhe një tjetër e shënoi Serxhio Ramos. Është rrugë e gjatë, t i luajmë ndeshjet një pas një. Së pari kemi grupet pastaj e shohim. Duam ta fitojmë këtë garë. Champions është garë e Realit, tha Ronaldo. STAFI DREJTOR/ Arjan PRODANI. KRYEREDAKTORE/ Anila DODAJ. Marketing : Cel KULTURË/ Julia VRAPI SPORT/Adriatik BALLA ZV/KRYEREDAKTOR Shef politike Kliti TOPALLI Menaxher Shitje / Shpëtim CACO CYAN MAGENTA YELLOW BLACK

E Premte 30 Qershor 2017

E Premte 30 Qershor 2017 Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com E Premte 30 Qershor 2017 Arben Imami: Do jemi grupim me Jozefina Topallin në krye Edi Rama nis përgatitjet

More information

E Mërkurë 3 Gusht 2016

E Mërkurë 3 Gusht 2016 Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com CYAN MAGENTA YELLOW BLACK E Mërkurë 3 Gusht 2016 Thellohet skandali i Nikollës me pranimet në universitete,

More information

Qeveria fillon negociatat me ndërkombëtarët për ngritjen e SPAK, hartohet struktura e institucioneve që do arrestojnë pushtetarët

Qeveria fillon negociatat me ndërkombëtarët për ngritjen e SPAK, hartohet struktura e institucioneve që do arrestojnë pushtetarët Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri, Tel: 067 20 72 263, E-mail: gazetasot@yahoo.com Tirazhi 10000 kopje E Premte 4 Maj 2018 CMYK Çmimi 20 lekë Fatos Klosi: Ja pse janë të nevojshme bazat e NATO

More information

Pas vetingut Edi Rama paralajmëron arrestimin e peshqve të mëdhenj të politikës dhe spastrimin e drejtësisëfaqe 2-4

Pas vetingut Edi Rama paralajmëron arrestimin e peshqve të mëdhenj të politikës dhe spastrimin e drejtësisëfaqe 2-4 Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com Pas miratimit të anëtarëve për dy komisionet e vetingut, tashmë i është hapur rruga zyrtarisht procesit

More information

Lëkunden pozitat e Lulzim Bashës, më 23 korrik i mbaron mandati, ja kulisat brenda PD për ta larguar nga drejtimi i partisëfaqe 2-4

Lëkunden pozitat e Lulzim Bashës, më 23 korrik i mbaron mandati, ja kulisat brenda PD për ta larguar nga drejtimi i partisëfaqe 2-4 Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com E Martë 9 Maj 2017 18 qershori betejë PS-LSI, zyrtarizimi i PD jashtë zgjedhjeve rikthen rivalitetin mes

More information

Shkrirja e gardës së vjetër në PD, strategji e Bashës për t'i shpëtuar largimit nga drejtimi i partisë, ja skenarët që do përdorë pas zgjedhjeve

Shkrirja e gardës së vjetër në PD, strategji e Bashës për t'i shpëtuar largimit nga drejtimi i partisë, ja skenarët që do përdorë pas zgjedhjeve Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com E Diel 28 Maj 2017 Luftë e ashpër brenda mazhorancës në 6 qarqe, PS identifikon përfaqësuesit e LSI në

More information

Ç po ndodh me Shkëlzen Berishën? Prokuroria e Përgjithshme i kërkon Kuvendit dokumentacionin për çështjen penale Nr: 14/2017

Ç po ndodh me Shkëlzen Berishën? Prokuroria e Përgjithshme i kërkon Kuvendit dokumentacionin për çështjen penale Nr: 14/2017 Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com E Premte 14 Korrik 2017 Qeveria plan për të larguar militantët e LSI për 10 vjet nga administrata, në

More information

Gati ekstradimi, Izet Haxhia paralajmëron: S më trembin, do jem në shërbim të së vërtetës

Gati ekstradimi, Izet Haxhia paralajmëron: S më trembin, do jem në shërbim të së vërtetës Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri, Tel: 067 20 72 263, E-mail: gazetasot@yahoo.com Tirazhi 10000 kopje E Premte 9 Shkurt 2018 CMYK Faqe 7 Donald Lu: Politikanë të majtë e të djathtë kanë frikë

More information

Shërbimi inteligjent amerikan, gjatë. Bashkimi Evropian i ka vendosur Shqipërisë disa kushte, të

Shërbimi inteligjent amerikan, gjatë. Bashkimi Evropian i ka vendosur Shqipërisë disa kushte, të Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com E Enjte 4 Gusht 2016 Zbardhet plani i PD për qeverinë teknike, Ministria e Brendshme synimi i të djathtëve,

More information

Berisha, Meta dhe Mediu bëhen bashkë kundër negociatave, nisin lobimet në Gjermani, takime të mistershme në Bundestag

Berisha, Meta dhe Mediu bëhen bashkë kundër negociatave, nisin lobimet në Gjermani, takime të mistershme në Bundestag Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri, Tel: 067 20 72 263, E-mail: gazetasot@yahoo.com Tirazhi 10000 kopje E Premte 15 Qershor 2018 CMYK Çmimi 20 lekë Edi Rama bën bilancin e bashkëqeverisjes, shkarkon

More information

E Premte 9 Qershor 2017

E Premte 9 Qershor 2017 Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com E Premte 9 Qershor 2017 Ilir Meta zbardh prapaskenat, takim të fshehtë me Bashën dhe telefonata me Sali

More information

Spartak Ngjela: Politikanët e korruptuar vulosën fundin që më 21 korrik, PD kundër amerikanëve, ka ardhur koha e drejtësisë

Spartak Ngjela: Politikanët e korruptuar vulosën fundin që më 21 korrik, PD kundër amerikanëve, ka ardhur koha e drejtësisë Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com Tirazhi 7500 kopje E Shtunë 20 Janar 2018 CMYK Lu rrëzon Bashën dhe Kryemadhin: Arta Marku nukmund të

More information

RREGULLORE E PUNËS SË KUVENDIT TË KOSOVËS

RREGULLORE E PUNËS SË KUVENDIT TË KOSOVËS UNITED NATIONS United Nations Interim Administration Mission in Kosovo UNMIK NATIONS UNIES Mission d Administration Intérimaire des Nations Unies au Kosovo RREGULLORE E PUNËS SË KUVENDIT TË KOSOVËS Prishtinë,

More information

E Shtunë 14 Janar 2017

E Shtunë 14 Janar 2017 Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com CYAN MAGENTA YELLOW BLACK E Shtunë 14 Janar 2017 Mbi 20 zyrtarë dyshohen për krime jashtë vendit, prokuroria

More information

Politika e tmerruar nga reforma në drejtësi, përjashton ndërkombëtarët nga vetingu, ja prapaskenat e vendimit të Parlamentit Faqe

Politika e tmerruar nga reforma në drejtësi, përjashton ndërkombëtarët nga vetingu, ja prapaskenat e vendimit të Parlamentit Faqe Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com E Shtunë 11 Mars 2017 Pas politikës edhe Kushtetuesja godet reformën, shfuqizon 22 nene në ligjin për

More information

Edi Rama paralajmëron gjyqtarët dhe zyrtarët e lartë: Do të luftojmë korrupsionin dhe pastrojmë drejtësinë me administratën, vetingu s ndaletfaqe 3

Edi Rama paralajmëron gjyqtarët dhe zyrtarët e lartë: Do të luftojmë korrupsionin dhe pastrojmë drejtësinë me administratën, vetingu s ndaletfaqe 3 Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com E Diel 27 Gusht 2017 Ngecin hetimet për skandalin e CEZ, Llalla dorëzohet përballë ndërkombëtarëve, dosja

More information

P R O C E S V E R B A L nga mbledhja e Komisionit për Çështje Gjyqësore, Legjislacion, Kornizë Kushtetuese...

P R O C E S V E R B A L nga mbledhja e Komisionit për Çështje Gjyqësore, Legjislacion, Kornizë Kushtetuese... NATIONS United Nations Interim Administration Missionin Kosovo UNMIK Mission d Administration NATIONS UNIES Intérimaire des Nations Unies au Kosovo PROVISIONAL INSTITUTIONS OF SELF GOVERNMENT Legjislatura-II

More information

Nuk ka qeverisje të gjerë me PD, Basha shpërthen në akuza kundër Ramës dhe zbardh paktin e 18 majit

Nuk ka qeverisje të gjerë me PD, Basha shpërthen në akuza kundër Ramës dhe zbardh paktin e 18 majit Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com E Shtunë 19 Gusht 2017 Pas dorëheqjes së teknikëve, deputetët e PS u kërkojnë largimin ministrave të LSI:

More information

UNMIK PROVISIONAL INSTITUTIONS OF SELF GOVERNMENT P R O C E S V E R B A L

UNMIK PROVISIONAL INSTITUTIONS OF SELF GOVERNMENT P R O C E S V E R B A L UNITED NATIONS United Nations Interim Administration Mission in Kosovo UNMIK NATIONS UNIES Mission d Administration Intérimaire des Nations Unies au Kosovo PROVISIONAL INSTITUTIONS OF SELF GOVERNMENT Kryesia

More information

Ilir Meta konfirmon koalicionin me Edi Ramën dhe kërkon qeveri besimi, Shpëtim Idrizi karta e fundit anti çadërfaqe 2-3

Ilir Meta konfirmon koalicionin me Edi Ramën dhe kërkon qeveri besimi, Shpëtim Idrizi karta e fundit anti çadërfaqe 2-3 Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com E Martë 4 Prill 2017 Kanabisi dhe bllokimi i reformës në drejtësi shqetëson amerikanët, DASH dërgon në

More information

Berisha përfundon te Krimet e Rënda, ish-kryeministri përballë Emiljano Shullazit për kërcënimin e Mynyr Konit, dëshmojnë Tahiri me ÇakonFaqe 5

Berisha përfundon te Krimet e Rënda, ish-kryeministri përballë Emiljano Shullazit për kërcënimin e Mynyr Konit, dëshmojnë Tahiri me ÇakonFaqe 5 Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com Tirazhi 7500 kopje CYAN MAGENTA YELLOW BLACK E Mërkurë 11 Tetor 2017 Berisha përfundon te Krimet e Rënda,

More information

UNMIK RREGULLORE NR. 2003/4 PËR SHPALLJEN E LIGJIT TË MIRATUAR NGA KUVENDI I KOSOVËS MBI INSPEKTORATIN E PUNËS SË KOSOVËS

UNMIK RREGULLORE NR. 2003/4 PËR SHPALLJEN E LIGJIT TË MIRATUAR NGA KUVENDI I KOSOVËS MBI INSPEKTORATIN E PUNËS SË KOSOVËS UNITED NATIONS United Nations Interim Administration Mission in Kosovo UNMIK NATIONS UNIES Mission d Administration Intérimaire des Nations Unies au Kosovo UNMIK/RREG/2003/4 21 shkurt 2003 RREGULLORE NR.

More information

Raporti gjerman, Llalla shpëtoi Sali Berishën nga drejtësia, ish-kryeministri dhe i biri të përfshirë në aferën e CEZ, LSI rend vetëm pas pushtetit

Raporti gjerman, Llalla shpëtoi Sali Berishën nga drejtësia, ish-kryeministri dhe i biri të përfshirë në aferën e CEZ, LSI rend vetëm pas pushtetit Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri, Tel: 067 20 72 263, E-mail: gazetasot@yahoo.com Çm Tirazhi 10000 kopje im i 2 0 l e k ë E Martë 10 Prill 2018 Faqe 2 SPAK shqetëson demokratët, pas zhbllokimit

More information

SHBA bën lëvizjen e fundit për të nxjerrë PD nga çadra, zyrtari. amerikan zbarkon në Tiranë për t'i bërë presion Bashës, Lu nis lobimet

SHBA bën lëvizjen e fundit për të nxjerrë PD nga çadra, zyrtari. amerikan zbarkon në Tiranë për t'i bërë presion Bashës, Lu nis lobimet Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com E Mërkurë 10 Maj 2017 SHBA bën lëvizjen e fundit për të nxjerrë PD nga çadra, zyrtari Majlinda Bregu paralajmëron

More information

Katër kandidatë në garë për drejtimin e SPAK dhe Byrosë, në listë dy femra, SHBA-BE takime në ambasada me personat që do luftojnë korrupsioninfaqe 2-3

Katër kandidatë në garë për drejtimin e SPAK dhe Byrosë, në listë dy femra, SHBA-BE takime në ambasada me personat që do luftojnë korrupsioninfaqe 2-3 Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com CYAN MAGENTA YELLOW BLACK E Diel 25 Dhjetor 2016 Posti i kryeministrit mban peng vijimin e koalicionit

More information

PD tenton të kapë Avokatin e Popullit, kërkohet ndryshimi i komisionerëve të propozuar nga Totozani, Helsinki nxjerr blof Ballancën dhe SHQUP

PD tenton të kapë Avokatin e Popullit, kërkohet ndryshimi i komisionerëve të propozuar nga Totozani, Helsinki nxjerr blof Ballancën dhe SHQUP Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com Tirazhi 7500 kopje E Mërkurë 15 Nëntor 2017 Qeveria ndryshon metodën për shkarkimin e militantëve të LSI,

More information

Kuvendi hap rrugën për goditjen e korrupsionit, në maj nis puna për SPAK dhe Byronë e Hetimit, SHBA-BE thellojnë kërkimet për pushtetarët shqiptarë

Kuvendi hap rrugën për goditjen e korrupsionit, në maj nis puna për SPAK dhe Byronë e Hetimit, SHBA-BE thellojnë kërkimet për pushtetarët shqiptarë Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com Tirazhi 7500 kopje E Enjte 18 Janar 2018 CMYK Edi Rama paralajmëron LSI: Reformim total drejtorive të

More information

E Mërkurë 9 Gusht 2017

E Mërkurë 9 Gusht 2017 Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com E Mërkurë 9 Gusht 2017 Spastrimet në PD, ja 50 postet që do të ndryshojnë në shtator, nga krerët e departamenteve,

More information

Qeveria gati planin për goditjen e peshqve të mëdhenj dhe vetingun në polici, Xhafaj takon Ganajn e Gjokutajn për zbulimin e parave të pista

Qeveria gati planin për goditjen e peshqve të mëdhenj dhe vetingun në polici, Xhafaj takon Ganajn e Gjokutajn për zbulimin e parave të pista Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com Tirazhi 7500 kopje E Enjte 28 Dhjetor 2017 CMYK Skadon afati, gjyqtarët dhe prokurorët në alarm nga verifikimi

More information

PËRGJEGJSHMËRIA E INSTITUCIONEVE QEVERISËSE TË KOSOVËS NË DREJTIM TË RESPEKTIMIT TË TË DREJTAVE TË NJERIUT: AKTUALITETI DHE E ARDHMJA

PËRGJEGJSHMËRIA E INSTITUCIONEVE QEVERISËSE TË KOSOVËS NË DREJTIM TË RESPEKTIMIT TË TË DREJTAVE TË NJERIUT: AKTUALITETI DHE E ARDHMJA PËRGJEGJSHMËRIA E INSTITUCIONEVE QEVERISËSE TË KOSOVËS NË DREJTIM TË RESPEKTIMIT TË TË DREJTAVE TË NJERIUT: AKTUALITETI DHE E ARDHMJA * Gentian ZYBERI 1 Abstrakt: Ky artikull fokusohet në çështjen e përgjegjshmërisë

More information

Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktore - Rezarta DELISULA Tel:(04) , Fax:(04)

Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktore - Rezarta DELISULA Tel:(04) , Fax:(04) Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktore - Rezarta DELISULA Tel:(04)2359-104, Fax:(04) 2359-116 E-mail:gazetashqiptare@hotmail.com Viti XXVI - Nr. 7765 E enjte 17 Janar 2019 Çmimi, 50 lekë (1.5 euro)

More information

Bastisen shtëpitë e një ministri dhe një ish-ministri, grabiten qindra mijëra euro, policia mban të fshehur ngjarjen

Bastisen shtëpitë e një ministri dhe një ish-ministri, grabiten qindra mijëra euro, policia mban të fshehur ngjarjen Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com E Shtunë 5 Nëntor 2016 Greqia hakmerret ndaj Shqipërisë, nis spastrimi i emigrantëve shqiptarë në kufi,

More information

Dekriminalizimi prek PDIU e LSI, prokuroria kërkon heqje mandatesh për dy deputetë, rezultojnë të akuzuar për vjedhje në Itali

Dekriminalizimi prek PDIU e LSI, prokuroria kërkon heqje mandatesh për dy deputetë, rezultojnë të akuzuar për vjedhje në Itali Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com Tirazhi 7500 kopje E Mërkurë 27 Dhjetor 2017 CMYK Faqe 5 Protestat e janarit përçajnë opozitën, LSI rrëzon

More information

UNIVERSITETI I PRISHTINËS FAKULTETI EKONOMIK Studime postdiplomike. BDH Relacionale. Pjesa 2: Modelimi Entity-Relationship. Dr.

UNIVERSITETI I PRISHTINËS FAKULTETI EKONOMIK Studime postdiplomike. BDH Relacionale. Pjesa 2: Modelimi Entity-Relationship. Dr. UNIVERSITETI I PRISHTINËS FAKULTETI EKONOIK Studime postdiplomike BDH Relacionale Pjesa 2: odelimi Entity-Relationship Dr. ihane Berisha 1 Qëllimi Pas kësaj ligjërate do të jeni në gjendje : Të përshkruani

More information

PJESËMARRJA E TË RINJVE NË POLITIKË DHE VENDIM-MARRJE NË SHQIPËRI. STUDIM (draft)

PJESËMARRJA E TË RINJVE NË POLITIKË DHE VENDIM-MARRJE NË SHQIPËRI. STUDIM (draft) PJESËMARRJA E TË RINJVE NË POLITIKË DHE VENDIM-MARRJE NË SHQIPËRI STUDIM (draft) Tiranë, Maj 2015 1. Përmbledhje Ekzekutive Pavarësisht se të rinjtë nën-moshën 25 vjeç përbëjnë gjysmën e popullsisë në

More information

10 vjet nga tragjedia e Gërdecit, socialistët premtojnë rihapjen e dosjes me reformën në drejtësi, thirrje për hetimin e Sali Berishës

10 vjet nga tragjedia e Gërdecit, socialistët premtojnë rihapjen e dosjes me reformën në drejtësi, thirrje për hetimin e Sali Berishës Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri, Tel: 067 20 72 263, E-mail: gazetasot@yahoo.com Tirazhi 10000 kopje E Enjte 15 Mars 2018 CMYK Çmimi 20 lekë Vasilika Hysi: Ja kur do ngrihen organet e reja të

More information

E Enjte 19 Tetor 2017

E Enjte 19 Tetor 2017 Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com Tirazhi 7500 kopje E Enjte 19 Tetor 2017 Meta e Berisha përfundojnë në prokurori, juristi i OSHE i kallëzon

More information

OPINION NR. 2 MBI PROJEKTLIGJIN PËR DISA NDRYSHIME NË LIGJIN NR.8417, DATË "KUSHTETUTA E REPUBLIKËS SË SHQIPËRISË", TË NDRYSHUAR 1

OPINION NR. 2 MBI PROJEKTLIGJIN PËR DISA NDRYSHIME NË LIGJIN NR.8417, DATË KUSHTETUTA E REPUBLIKËS SË SHQIPËRISË, TË NDRYSHUAR 1 REPUBLIKA E SHQIPËRISË GRUPI PARLAMENTAR I PARTISË DEMOKRATIKE OPINION NR. 2 MBI PROJEKTLIGJIN PËR DISA NDRYSHIME NË LIGJIN NR.8417, DATË 21.10.1998 "KUSHTETUTA E REPUBLIKËS SË SHQIPËRISË", TË NDRYSHUAR

More information

Gati ndryshimet në qeveri, Edi Rama nis analizën e punës për ministrat, kush ka rezultate negative largohet, zbardhen paralajmërimet në mbledhje grupi

Gati ndryshimet në qeveri, Edi Rama nis analizën e punës për ministrat, kush ka rezultate negative largohet, zbardhen paralajmërimet në mbledhje grupi Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri, Tel: 067 20 72 263, E-mail: gazetasot@yahoo.com Çm Tirazhi 10000 kopje im i 2 0 l e k ë E Martë 27 Mars 2018 Zbulohet raporti, 13 zyrtarë të lartë në ndjekje

More information

Përplasje në koalicion, socialistët akuza LSI për qëndrimet mbi grabitjen, Ruçi u kërkon deputetëve të dalin në mbrojtje të Tahirit

Përplasje në koalicion, socialistët akuza LSI për qëndrimet mbi grabitjen, Ruçi u kërkon deputetëve të dalin në mbrojtje të Tahirit Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com CYAN MAGENTA YELLOW BLACK E Martë 5 Korrik 2016 Zbardhet ligji për SPAK, verifikim pasurisë së prokurorëve

More information

PA DËSHKUESHMËRIA. në procedimet disiplinore të gjyqtarëve

PA DËSHKUESHMËRIA. në procedimet disiplinore të gjyqtarëve PA DËSHKUESHMËRIA në procedimet disiplinore të gjyqtarëve Analizë e disa prej shkaqeve që stimulojnë pandëshkueshmërinë në veprimtarinë e Këshillit të Lartë të Drejtësisë Maj 2015 RESPUBLICA Ky publikim

More information

NJË ANËTAR, NJË VOTË: NJË PËRMBLEDHJE SHKRIMESH POLITIKE

NJË ANËTAR, NJË VOTË: NJË PËRMBLEDHJE SHKRIMESH POLITIKE NJË ANËTAR, NJË VOTË: NJË PËRMBLEDHJE SHKRIMESH POLITIKE I Një anëtar, një votë Një përmbledhje shkrimesh politike Përgatitur nga: Dan Redford (me Katina Drenova) III Lejohet prezantimi, kopjimi dhe shpërndarja

More information

SUPREME COURT OF KOSOVO GJYKATA SUPREME E KOSOVËS VRHOVNI SUD KOSOVA

SUPREME COURT OF KOSOVO GJYKATA SUPREME E KOSOVËS VRHOVNI SUD KOSOVA SUPREME COURT OF KOSOVO GJYKATA SUPREME E KOSOVËS VRHOVNI SUD KOSOVA KOSOVO PROPERTY AGENCY (KPA) APPEALS PANEL KOLEGJI I APELIT TË AKP-së ŽALBENO VEĆE KAI GSK-KPA-A-016/14 Prishtinë 2 Dhjetor 2014 Në

More information

Përtej retorikës politike

Përtej retorikës politike Përtej retorikës politike Kthimi i Komisionit Parlamentar për Integrim Europian në udhëheqës të vërtetë të integrimit Komentarët e KCSF-së janë punime të shkurta, të orientuara drejt zgjidhjeve që shqyrtojnë

More information

ISH-TE PERNDJEKURIT, 1000 PERFITUESIT QE MARRIN LEKET

ISH-TE PERNDJEKURIT, 1000 PERFITUESIT QE MARRIN LEKET Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktore - Rezarta DELISULA Tel:(04)2359-104, Fax:(04) 2359-116 E-mail:gazetashqiptare@hotmail.com Viti XXIII - Nr. 7449 E enjte 22 Qershor 2017 Çmimi, 50 lekë (1.5 euro)

More information

Zbardhen emrat, ja kush janë 5 anëtarët e ONM që do shkundin drejtësinë shqiptare, nga pjesëtarë të EULEX te gjyqtarë e prokurorë federalë

Zbardhen emrat, ja kush janë 5 anëtarët e ONM që do shkundin drejtësinë shqiptare, nga pjesëtarë të EULEX te gjyqtarë e prokurorë federalë Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com CYAN MAGENTA YELLOW BLACK E Enjte 9 Shkurt 2017 Reforma në drejtësi rikthen përplasjet në mazhorancë,

More information

RREGULLORE (MAP ) NR. 01/2015 PËR SHENJAT UNIKE TË KLASIFIKIMIT TË DOKUMENTEVE DHE AFATET E RUAJTJES SË TYRE

RREGULLORE (MAP ) NR. 01/2015 PËR SHENJAT UNIKE TË KLASIFIKIMIT TË DOKUMENTEVE DHE AFATET E RUAJTJES SË TYRE Republika e Kosovës Republika Kosova - Republic of Kosovo Qeveria Vlada Government Ministria e Administratës Publike-Ministarstvo Javne Uprave Ministry of Public Administration RREGULLORE (MAP ) NR. 01/2015

More information

Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktore - Rezarta DELISULA Tel:(04) , Fax:(04)

Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktore - Rezarta DELISULA Tel:(04) , Fax:(04) E premte 17 Qershor 2016 Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktore - Rezarta DELISULA Tel:(04)2359-104, Fax:(04) 2359-116 E-mail:gazetashqiptare@hotmail.com Viti XXIV - Nr. 7591 E martë 17 Korrik 2018

More information

Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktore - Rezarta DELISULA Tel:(04) , Fax:(04)

Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktore - Rezarta DELISULA Tel:(04) , Fax:(04) Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktore - Rezarta DELISULA Tel:(04)2359-104, Fax:(04) 2359-116 E-mail:gazetashqiptare@hotmail.com Viti XXIV - Nr. 7407 E premte 12 Janar 2018 Çmimi, 50 lekë (1.5 euro)

More information

SISTEMI ZGJEDHOR DHE PARTIAK NË KOSOVË PERSPEKTIVA E ZHVILLIMIT TË DEMOKRACISË BRENDAPARTIAKE

SISTEMI ZGJEDHOR DHE PARTIAK NË KOSOVË PERSPEKTIVA E ZHVILLIMIT TË DEMOKRACISË BRENDAPARTIAKE SISTEMI ZGJEDHOR DHE PARTIAK NË KOSOVË PERSPEKTIVA E ZHVILLIMIT TË DEMOKRACISË BRENDAPARTIAKE SISTEMI ZGJEDHOR DHE PARTIAK NË KOSOVË PERSPEKTIVA E ZHVILLIMIT TË DEMOKRACISË BRENDAPARTIAKE SISTEMI ZGJEDHOR

More information

ZGJEDHJET PARLAMENTARE 2005 DHE TE DREJTAT E NJERIUT NE SHQIPERI

ZGJEDHJET PARLAMENTARE 2005 DHE TE DREJTAT E NJERIUT NE SHQIPERI RRJETI SHQIPTAR I TE DREJTAVE TE NJERIUT Qendra për Mbrojtjen e të Drejtave të Fëmijëve në Shqipëri - CRCA dhe ZGJEDHJET PARLAMENTARE 2005 DHE TE DREJTAT E NJERIUT NE SHQIPERI NJE RAPORT KOMBETAR PER ZGJEDHJET

More information

RAPORTI I PROGRESIT Made in Kosova

RAPORTI I PROGRESIT Made in Kosova Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë (QKSS), Lëvizja FOL, Instituti për Studime të Avancuara GAP, Klubi për Politikë të Jashtme (KPJ), Instituti Demokratik i Kosovës (KDI) dhe Instituti Ballkanik i

More information

PËR PËRDORIMIN E GJUHËVE

PËR PËRDORIMIN E GJUHËVE UNITED NATIONS NATIONS UNIES United Nations Interim Mission d Administration Administration Mission Intérimaire des Nations Unies au in Kosovo UNMIK Kosovo PROVISIONAL INSTITUTIONS OF SELF GOVERNMENT Ligji

More information

INSTITUTI KOSOVAR PËR KËRKIME DHE ZHVILLIM TË POLITIKAVE ANALIZË E SHKURTË 2011/07. Krahasim i sistemeve zgjedhore në rajon

INSTITUTI KOSOVAR PËR KËRKIME DHE ZHVILLIM TË POLITIKAVE ANALIZË E SHKURTË 2011/07. Krahasim i sistemeve zgjedhore në rajon INSTITUTI KOSOVAR PËR KËRKIME DHE ZHVILLIM TË POLITIKAVE ANALIZË E SHKURTË 2011/07 Krahasim i sistemeve zgjedhore në rajon Prishtinë, korrik 2011 Ky publikim është përkrahur nga Qeveria e Mbretërisë së

More information

Gjendja e demokracisë shqiptare në prag të zgjedhjeve parlamentare Perceptime 2013

Gjendja e demokracisë shqiptare në prag të zgjedhjeve parlamentare Perceptime 2013 Gjendja e demokracisë shqiptare në prag të zgjedhjeve parlamentare 2013 Perceptime 2013 Tiranë, 2013 Editor: Shkrimi dhe analiza: Përkthimi: Redaktimi anglisht: Redaktimi shqip: Grafika: Albert Rakipi,

More information

Analizë politikash 05/2016

Analizë politikash 05/2016 Analizë politikash 05/2016 Standardet për Memorandume Shpjeguese të Projektligjeve dhe Roli i Kuvendit të Kosovës në përmirësimin e tyre Ky botim është realizuar me përkrahjen e projektit Promovimi i Shoqërisë

More information

dhjetor 2017 Indeksi i transparencës buxhetore të Komunave

dhjetor 2017 Indeksi i transparencës buxhetore të Komunave gap dhjetor 2017 index Indeksi i transparencës buxhetore të Komunave? 2015 2015 2016 GAP INDEKSI I TRANSPARENCËS BUXHETORE TË KOMUNAVE 2017 Hyrje Transparenca e plotë buxhetore për të gjitha të hyrat dhe

More information

MSA-ja për të gjithë. Çfarë duhet të dini për marrëveshjen për stabilizim dhe asociim ndërmjet BE-së dhe Kosovës

MSA-ja për të gjithë. Çfarë duhet të dini për marrëveshjen për stabilizim dhe asociim ndërmjet BE-së dhe Kosovës MSA-ja për të gjithë Çfarë duhet të dini për marrëveshjen për stabilizim dhe asociim ndërmjet BE-së dhe Kosovës MSA-ja për të gjithë Çfarë duhet të dini për marrëveshjen për stabilizim dhe asociim ndërmjet

More information

B U L E T I N I. Edicioni 2014/2015-sezoni pranveror

B U L E T I N I. Edicioni 2014/2015-sezoni pranveror B U L E T I N I 17 Edicioni 2014/2015-sezoni pranveror SUPERLIGA M&F EDICIONI 2014/2015 Meshkujt Rezultatet e Xhiros se XIV-të,, të zhvilluara më 25/26/ Prill/ 2015 Rez. Setet 1. Prishtina -Drenica-R&Rukolli

More information

DORACAK UDHËZUES DREJT KOMPETENCAVE PËR KRYETARËT E SAPOZGJEDHUR TË KOMUNAVE DHE ANËTARËT E KËSHILLAVE TË KOMUNAVE

DORACAK UDHËZUES DREJT KOMPETENCAVE PËR KRYETARËT E SAPOZGJEDHUR TË KOMUNAVE DHE ANËTARËT E KËSHILLAVE TË KOMUNAVE DORACAK UDHËZUES DREJT KOMPETENCAVE PËR KRYETARËT E SAPOZGJEDHUR TË KOMUNAVE DHE ANËTARËT E KËSHILLAVE TË KOMUNAVE Botimi i tretë i ndryshuar, plotësuar dhe zgjëruar DORACAK UDHËZUES DREJT KOMPETENCAVE

More information

Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktore - Rezarta DELISULA Tel:(04) , Fax:(04)

Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktore - Rezarta DELISULA Tel:(04) , Fax:(04) Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktore - Rezarta DELISULA Tel:(04)2359-104, Fax:(04) 2359-116 E-mail:gazetashqiptare@hotmail.com Viti XXIII - Nr. 7382 E mërkurë 13 Dhjetor 2017 Çmimi, 50 lekë (1.5 euro)

More information

Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktore - Rezarta DELISULA Tel:(04) , Fax:(04)

Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktore - Rezarta DELISULA Tel:(04) , Fax:(04) Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktore - Rezarta DELISULA Tel:(04)2359-104, Fax:(04) 2359-116 E-mail:gazetashqiptare@hotmail.com Viti XXIV - Nr. 7518 E premte 4 Maj 2018 Çmimi, 50 lekë (1.5 euro) Opinioni

More information

Shtohet misteri dhe thellohet skandali me aksidentin e helikopterit, Mimi Kodheli fsheh provat dhe nuk lejon hapjen e hetimeve nga prokuroria Faqe 6-7

Shtohet misteri dhe thellohet skandali me aksidentin e helikopterit, Mimi Kodheli fsheh provat dhe nuk lejon hapjen e hetimeve nga prokuroria Faqe 6-7 Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com E Diel 10 Prill 2016 Edi Rama shkel nenin 10 të Kushtetutës, fut fenë në shkolla, bie shteti laik Faqe

More information

Monitoruesi i Korrupsionit 2010

Monitoruesi i Korrupsionit 2010 Duke Mbështetur Qeverisjen e Mirë dhe Qytetarinë Aktive Supporting Good Governance and Active Citizenry Monitoruesi i Korrupsionit 2010 Raporti Vjetor mbi Monitorimin e Aktiviteteve Institucionale në Luftë

More information

ANALIZA E PROCEDIMEVE TË ÇËSHTJEVE PENALE NË APEL NË REPUBLIKËN E SHQIPËRISË

ANALIZA E PROCEDIMEVE TË ÇËSHTJEVE PENALE NË APEL NË REPUBLIKËN E SHQIPËRISË ANALIZA E PROCEDIMEVE TË ÇËSHTJEVE PENALE NË APEL NË REPUBLIKËN E SHQIPËRISË 2007 Botuar nga Prezenca e OSBE-së në Shqipëri Sheraton Hotel & Towers, Kati i I-rë Sheshi Italia Tiranë, Shqipëri Tel: +355

More information

Republika e Kosovës Republika Kosovo - Republic of Kosova Kuvendi-Skupština-Assembly. Doracak FUNKSIONI MBIKËQYRËS I KOMISIONEVE PARLAMENTARE

Republika e Kosovës Republika Kosovo - Republic of Kosova Kuvendi-Skupština-Assembly. Doracak FUNKSIONI MBIKËQYRËS I KOMISIONEVE PARLAMENTARE Republika e Kosovës Republika Kosovo - Republic of Kosova Kuvendi-Skupština-Assembly Doracak FUNKSIONI MBIKËQYRËS I KOMISIONEVE PARLAMENTARE Prishtinë, Qershor 2012 Republika e Kosovës Repubika Kosovo

More information

RAPORT MONITORIMI MBI DREJTËSINË ZGJEDHORE

RAPORT MONITORIMI MBI DREJTËSINË ZGJEDHORE Contact: Tel/fax: + 355 4 2245078; Mob. + 355(0)692469393; (0)682039297; E-mail: info@zgjedhje.al; Website: www.zgjedhje.al; ZGJEDHJET PËR ORGANET E QEVERISJES VENDORE 21 QERSHOR 2015 RAPORT MONITORIMI

More information

GAP INDEKSI I TRANSPARENCËS

GAP INDEKSI I TRANSPARENCËS GAP INDEKSI I TRANSPARENCËS BUXHETORE TË KOMUNAVE 2017 Hyrje Transparenca e plotë buxhetore për të gjitha të hyrat dhe shpenzimet e organizatave buxhetore të Republikës së Kosovës është një nga parakushtet

More information

qershor 2017 BORDI I DREJTORËVE PËRFAQËSIMI I GRAVE në bordet e ndërmarrjeve publike dhe agjencive të pavarura

qershor 2017 BORDI I DREJTORËVE PËRFAQËSIMI I GRAVE në bordet e ndërmarrjeve publike dhe agjencive të pavarura gap qershor 2017 analizë BORDI I DREJTORËVE PËRFAQËSIMI I GRAVE në bordet e ndërmarrjeve publike dhe agjencive të pavarura Ky hulumtim u mundësua nga Programi i Angazhimit për Barazi (E4E), i financuar

More information

SUPREME COURT OF KOSOVO GJYKATA SUPREME E KOSOVËS VRHOVNI SUD KOSOVA

SUPREME COURT OF KOSOVO GJYKATA SUPREME E KOSOVËS VRHOVNI SUD KOSOVA SUPREME COURT OF KOSOVO GJYKATA SUPREME E KOSOVËS VRHOVNI SUD KOSOVA KOSOVO PROPERTY AGENCY (KPA) APPEALS PANEL KOLEGJI I APELIT TË AKP-ës ŽALBENO VEĆE KAI GSK-KPA-A-203/15 Prishtinë, 10 Maj 2018 Në çështjen

More information

Gjykata e Lartë hap dosjen e 21 Janarit, orë tensioni për dyshen Berisha-Basha, ja 5 gjyqtarët që do vendosin për fatin e Prendit, Llupos dhe Kumes

Gjykata e Lartë hap dosjen e 21 Janarit, orë tensioni për dyshen Berisha-Basha, ja 5 gjyqtarët që do vendosin për fatin e Prendit, Llupos dhe Kumes Çmimi 20 lekë, Tel: 2382 020 Rr.Sitki Çiço përballë Maternitetit të Ri E-mail: gazetasot@yahoo.com CYAN MAGENTA YELLOW BLACK E Premte 22 Janar 2016 Dritë jeshile për hapjen e dosjeve të Sigurimit, DSIK

More information

kundër. E paditura XX, NSH, XX, Përfaqësuar nga Agjencia e Privatizimit e Kosovës, rr.ilir Konushevci, No. 8, Prishtinë

kundër. E paditura XX, NSH, XX, Përfaqësuar nga Agjencia e Privatizimit e Kosovës, rr.ilir Konushevci, No. 8, Prishtinë DHOMA E POSAÇME E GJYKATËS SUPREME TË KOSOVËS PËR ÇËSHTJE QË LIDHEN ME AGJENSINË KOSOVARE TË PRIVATIZIMIT SCC-09-0167 SPECIAL CHAMBER OF THE SUPREME COURT OF KOSOVO ON PRIVATISATION AGENCY OF KOSOVO RELATED

More information

Republika e Kosovës Republika Kosovo Republic of Kosovo Kuvendi Skupština Assembly

Republika e Kosovës Republika Kosovo Republic of Kosovo Kuvendi Skupština Assembly Legjislatura V Sesioni vjeshtor Republika e Kosovës Republika Kosovo Republic of Kosovo Kuvendi Skupština Assembly Komisioni për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri Mbledhja nr.76/2016

More information

PËRMBLEDHJE LEGJISLACIONI PËR PROCESIN E HARTIMIT TË POLITIKAVE DHE LEGJISLACIONIT

PËRMBLEDHJE LEGJISLACIONI PËR PROCESIN E HARTIMIT TË POLITIKAVE DHE LEGJISLACIONIT Republika e Kosovës Republika Kosova - Republic of Kosovo Qeveria Vlada-Government Zyra e Kryeministrit - Ured Premijera - Office of the Prime Minister Zyra Ligjore - Zakonodavna Kancelarija - Legal Office

More information

A s s e m b l y S u p p o r t I n i t i a t i v e Newsletter Maj 2003, No 06

A s s e m b l y S u p p o r t I n i t i a t i v e Newsletter Maj 2003, No 06 ASI A s s e m b l y S u p p o r t I n i t i a t i v e Newsletter Maj 2003, No 06 Intervista me kryetarët e Komisioneve për Buxhet, Arsim, dhe Punë dhe Mirëqenie Sociale Kryeministri i drejtohet Kuvendit

More information

RAPORT REAGIMI: PËRGJIGJET NDAJ RASTEVE TË DHUNËS NË FAMILJE DUKE MARRË PARASYSH VDEKJEN E ZNJ. ZEJNEPE BYTYÇI-BERISHA

RAPORT REAGIMI: PËRGJIGJET NDAJ RASTEVE TË DHUNËS NË FAMILJE DUKE MARRË PARASYSH VDEKJEN E ZNJ. ZEJNEPE BYTYÇI-BERISHA Organization for Security and Co-operation in Europe Mission in Kosovo RAPORT REAGIMI: PËRGJIGJET NDAJ RASTEVE TË DHUNËS NË FAMILJE DUKE MARRË PARASYSH VDEKJEN E ZNJ. ZEJNEPE BYTYÇI-BERISHA Hyrje Organizata

More information

LUFTA KUNDËR KORRUPSIONIT: ANALIZË KRAHASUESE MES KOSOVËS

LUFTA KUNDËR KORRUPSIONIT: ANALIZË KRAHASUESE MES KOSOVËS ANALIZË E POLITIKAVE Nr. 1/14 Shkurt 2014 LUFTA KUNDËR KORRUPSIONIT: ANALIZË KRAHASUESE MES KOSOVËS DHE KROACISË www.kipred.org 1 Ky projekt është mbështetur nga: Fondi Evropian për Ballkan, një iniciativë

More information

Liderët e Kosovës takohen me negociatorë nga disa vende Krijimi i shërbimeve më të mira mjekësore Koalicioni Kthimi në udhëkryq. osce.

Liderët e Kosovës takohen me negociatorë nga disa vende Krijimi i shërbimeve më të mira mjekësore Koalicioni Kthimi në udhëkryq. osce. ASI newsletter Shkurt 2004, Nr. 10 Liderët e Kosovës takohen me negociatorë nga disa vende Krijimi i shërbimeve më të mira mjekësore Koalicioni Kthimi në udhëkryq osce Mission in Kosovo 2 ASI newsletter

More information

Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktore - Rezarta DELISULA Tel:(04) , Fax:(04)

Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktore - Rezarta DELISULA Tel:(04) , Fax:(04) Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktore - Rezarta DELISULA Tel:(04)2359-104, Fax:(04) 2359-116 E-mail:gazetashqiptare@hotmail.com Viti XXIV - Nr. 7436 E shtunë 10 Shkurt 2018 Çmimi, 50 lekë (1.5 euro)

More information

TAKSAT E MAKINAVE, SA DO TE PAGUANI NE 2018

TAKSAT E MAKINAVE, SA DO TE PAGUANI NE 2018 Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktore - Rezarta DELISULA Tel:(04)2359-104, Fax:(04) 2359-116 E-mail:gazetashqiptare@hotmail.com Viti XXIII - Nr. 7333 E mërkurë 25 Tetor 2017 Çmimi, 50 lekë (1.5 euro)

More information

ASI newsletter. Korrik 2004, Nr. 12. osce. Mission in Kosovo

ASI newsletter. Korrik 2004, Nr. 12. osce. Mission in Kosovo ASI newsletter Korrik 2004, Nr. 12 - Kryetari i Kuvendit Prof. Daci: Unë shpresoj për një partneritet të vërtetë - Xhavit Haliti: Ne duhet ta lëmë anash skepticizmin - Vështrimi i Komisionit të Kuvendit

More information

SUPREME COURT OF KOSOVO GJYKATA SUPREME E KOSOVËS VRHOVNI SUD KOSOVA

SUPREME COURT OF KOSOVO GJYKATA SUPREME E KOSOVËS VRHOVNI SUD KOSOVA SUPREME COURT OF KOSOVO GJYKATA SUPREME E KOSOVËS VRHOVNI SUD KOSOVA KOSOVO PROPERTY AGENCY (KPA) APPEALS PANEL KOLEGJI I APELIT TË AKP-së ŽALBENO VEĆE KAI GSK-KPA-A-229/2013 Prishtinë, 29 shtator 2015

More information

1. Debat për procesin politik lidhur me vazhdimin e zgjidhjes së statusit të Kosovës

1. Debat për procesin politik lidhur me vazhdimin e zgjidhjes së statusit të Kosovës UNITED NATIONS United Nations Interim Administration Mission in Kosovo UNMIK NATIONS UNIES Mission d Administration Intérimaire des Nations Unies au Kosovo PROVISIONAL INSTITUTIONS OF SELF GOVERNMENT Seanca

More information

MONITORIMI I ZGJEDHJEVE LOKALE, 21 QERSHOR 2015, NË SHQIPËRI RAPORT PËFUNDIMTAR

MONITORIMI I ZGJEDHJEVE LOKALE, 21 QERSHOR 2015, NË SHQIPËRI RAPORT PËFUNDIMTAR MONITORIMI I ZGJEDHJEVE LOKALE, 21 QERSHOR 2015, NË SHQIPËRI RAPORT PËFUNDIMTAR MONITORIMI I ZGJEDHJEVE LOKALE, 21 QERSHOR 2015, NË SHQIPËRI RAPORT PËFUNDIMTAR Ky raport është bërë i mundur në kuadër të

More information

DHOMAT E SPECIALIZUARA TË KOSOVËS: NGA INVESTIGIMET TEK AKTAKUZAT

DHOMAT E SPECIALIZUARA TË KOSOVËS: NGA INVESTIGIMET TEK AKTAKUZAT DHOMAT E SPECIALIZUARA TË KOSOVËS: NGA INVESTIGIMET TEK AKTAKUZAT PUBLISHED BY DHOMAT E SPECIALIZUARA TË KOSOVËS: NGA INVESTIGIMET TEK AKTAKUZAT Një koleksion unik analizash ekspertësh, intervistash dhe

More information

Kursi bazë 1: Rëndësia e BE

Kursi bazë 1: Rëndësia e BE Kursi bazë 1: Rëndësia e BE Përse merremi me BE? Rëndësia praktike Në kuadër të këtij kursi të parë bazë rreth BE duam të marrim pak kohë për të menduar rreth objektit, me të cilin kërkojmë të merremi,

More information

Gara Math Kangaroo Kosovë Klasa 3-4

Gara Math Kangaroo Kosovë Klasa 3-4 PJESA A: Çdo përgjigje e saktë vlerësohet me 3 pikë 1. Cila nga pjesët A - E duhet të vendoset në mes të dy pjesëve të dhëna ashtu që tëvlejë barazia? 2. Ardiani shikoi në dritare. Ai sheh gjysmën e kengurave

More information

KRYETARI I KOMUNËS PËRFAQËSUES APO DOMINUES?

KRYETARI I KOMUNËS PËRFAQËSUES APO DOMINUES? Kosovo Local Government Institute Kosovo Local Government Institute KRYETARI I KOMUNËS PËRFAQËSUES APO DOMINUES? - NJË KONTRIBUT NË FORCIMIN E LLOGARIDHËNIES INSTITUCIONALE DHE TRANSPARENCËS NË NIVELIN

More information

AIR PASSENGER RIGHTS (TE DREJTAT AJRORE TE PASAGJEREVE) EU COMPLAINT FORM (FORMULAR I ANKIMIMIT)

AIR PASSENGER RIGHTS (TE DREJTAT AJRORE TE PASAGJEREVE) EU COMPLAINT FORM (FORMULAR I ANKIMIMIT) AIR PASSENGER RIGHTS (TE DREJTAT AJRORE TE PASAGJEREVE) EU COMPLAINT FORM (FORMULAR I ANKIMIMIT) THIS FORM CAN BE USED TO LODGE A COMPLAINT WITH AN AIRLINE AND/OR A NATIONAL ENFORCEMENT BODY. KY FORMULAR

More information

PUNËTORËT QË [S ]KANË TË DREJTA

PUNËTORËT QË [S ]KANË TË DREJTA NËNTOR 2017 PRISHTINË KDI është Organizatë Joqeveritare (OJQ) e angazhuar të mbështesë zhvillimin e demokracisë përmes përfshirjes së qytetarëve në bërjen e politikave publike dhe fuqizimin e sektorit

More information

informimit dhe transparencës, ISHSP është fokusuar në këtë projekt për të ndërgjegjësuar, promovuar dhe monitoruar komunikimin e këtyre

informimit dhe transparencës, ISHSP është fokusuar në këtë projekt për të ndërgjegjësuar, promovuar dhe monitoruar komunikimin e këtyre 1 I. HYRJE Projekti me titull Monitorimi i transparencës dhe sjelljes së administratës gjyqësore ndaj publikut. Fushatë informuese nën moton: Qytetarët denoncojnë dhe ndëshkojnë, u zbatua nga Instituti

More information

META: S E KAM TAKUAR BALILIN. PSE NUK E DEKRETOVA CAKAJN

META: S E KAM TAKUAR BALILIN. PSE NUK E DEKRETOVA CAKAJN Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktore - Rezarta DELISULA Tel:(04)2359-104, Fax:(04) 2359-116 E-mail:gazetashqiptare@hotmail.com Viti XXVI - Nr. 7767 E premte 18 Janar 2019 Çmimi, 50 lekë (1.5 euro)

More information

INSTITUCIONI I AVOKATIT TË POPULLIT

INSTITUCIONI I AVOKATIT TË POPULLIT INSTITUCIONI I AVOKATIT TË POPULLIT O M B U D S P E R S O N RAPORTI VJETOR 2016 NR.16 Prishtinë, 2017 RAPORTI VJETOR 2016 Nr. 16 Prishtinë 2017 Tabela e përmbajtjes: Fjala e Avokatit të Popullit... 8 Institucioni

More information

IKD Rr. Rrustem Statovci Prishtinë E: Tetor 2018 Prishtinë, Republika e Kosovës

IKD Rr. Rrustem Statovci Prishtinë E:   Tetor 2018 Prishtinë, Republika e Kosovës Asnjë pjesë e këtij materiali nuk mund të printohet, kopjohet, shumëfishohet në çdo formë elektronike ose të shtypur, ose në çdo formë të shumëfishimit tjetër pa pajtimin e Institutit të Kosovës për Drejtësi.

More information

PËRGJEGJËSIA NDËRKOMBËTARE NË LIDHJE ME MBROJTJEN E TË DREJTAVE TË NJERIUT

PËRGJEGJËSIA NDËRKOMBËTARE NË LIDHJE ME MBROJTJEN E TË DREJTAVE TË NJERIUT PËRGJEGJËSIA NDËRKOMBËTARE NË LIDHJE ME MBROJTJEN E TË DREJTAVE TË NJERIUT Luljeta KODRA* Abstrakt: Mbrojtja e të drejtave të njeriut është një çështje ndërkombëtare. Komuniteti ndërkombëtar duhet të përdorë

More information

Në ndryshim nga numrat e

Në ndryshim nga numrat e PROGRAMI I NDI PER MENAXHIMIN POLITK PERMBAJTJA 1. Decentralizimi politik, nëpërmjet sistemit një anëtar një votë Nga Reis MULITA, PSD...f. 3 2. Etika e munguar në qeverisje ose rasti Shqipëria Nga Arta

More information

PËRMBLEDHJE LEGJISLACIONI PËR PUSHTETIN VENDOR. Botim i Qendrës së Publikimeve Zyrtare

PËRMBLEDHJE LEGJISLACIONI PËR PUSHTETIN VENDOR. Botim i Qendrës së Publikimeve Zyrtare PËRMBLEDHJE LEGJISLACIONI PËR PUSHTETIN VENDOR Botim i Qendrës së Publikimeve Zyrtare Nëntor 2010 1 I këtij botimi Qendra e Publikimeve Zyrtare ISBN: 978-9928-01-008-7 2 Ligj nr.8652 datë 31.7.2000 PËRMBAJTJA

More information

Roli i arsimit në zhvillimin ekonomik të vendit

Roli i arsimit në zhvillimin ekonomik të vendit Roli i arsimit në zhvillimin ekonomik të vendit Anemonë Zeneli Gusht, 2013 Arsimi është një ndër shtyllat kryesore të një shoqërie të shëndoshë dhe të zhvilluar. Në mënyrë që një shtet të zhvillohet në

More information

Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktore - Rezarta DELISULA Tel:(04) , Fax:(04)

Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktore - Rezarta DELISULA Tel:(04) , Fax:(04) Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktore - Rezarta DELISULA Tel:(04)2359-104, Fax:(04) 2359-116 E-mail:gazetashqiptare@hotmail.com Viti XXIV - Nr. 7593 E enjte 19 Korrik 2018 Çmimi, 50 lekë (1.5 euro)

More information

Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktore - Rezarta DELISULA Tel:(04) , Fax:(04)

Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktore - Rezarta DELISULA Tel:(04) , Fax:(04) Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktore - Rezarta DELISULA Tel:(04)2359-104, Fax:(04) 2359-116 E-mail:gazetashqiptare@hotmail.com Viti XXVI - Nr. 7760 E shtunë 12 Janar 2019 Çmimi, 50 lekë (1.5 euro)

More information